Zašto u udžbeniku historije nema Alije Izetbegovića?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#1 Zašto u udžbeniku historije nema Alije Izetbegovića?

Post by amrino »

Zašto u udžbeniku historije nema Alije Izetbegovića?
Reakcije na sadržaj udžbenika historije za 8. razred osnovne škole ne prestaju. Jedan od autora udžbenika, Hadžija Hadžiabdić, odgovarajući na prve kritike boračkih udruženja zbog svrstavanja Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića u "važnije ličnosti", ustvrdio je da je reagiranje nepotrebno, jer su obojica spomenuti u negativnom kontekstu.
Propusti autora

Njegova ocjena da oni koji su reagirali nisu pažljivo ni pročitali udžbenik, te da iza svega stoji trgovačko-izdavači lobi, ponovo je izazvala reakciju JOB-a "Unija veterana" Tuzlanskog kantona.
- Ako bi naša djeca učila iz ovako koncipiranih udžbenika, naša borba za BiH pala bi u zaborav. Zaboravili smo klanje Bošnjaka u 19. stoljeću. Zbog zaborava to nam se ponovilo nakon Prvog svjetskog rata, a pošto smo i to zaboravili četnici su poklali 108 hiljada muslimana od 1941. do 1945. godine. U udžbeniku se spominju tek tri klanja. Sve smo zaboravili pa se sve ponovilo 1992. godine. Sada nam autori udžbenika ponovo nude zaborav - navodi se u otvorenom pismu kojeg je potpisao predsjednik JOB-a Faruk Šahović.
Ratni veterani iz TK ogorčeni su i zbog niza drugi, kako tvrde, propusta autora udžbenika.
- Je li moguće da u historiji nezavisne, suverene, međunarodno priznate BiH po autorima i recenzentima udžbenika nema mjesta za prvog predsjednika BiH rahmetli Aliju Izetbegovića? Jesmo li se za to borili - stoji u reakciji veterana.
Neka nam objasne

Oni od autora udžbenika traže da pojasne djeci koja treba da uče historiju svoje države šta je ono što svakodnevno gledaju u medijima.
- Kakve su ono masovne grobnice, šta traže majke i djece Srebrenice svakog 11. u mjesecu, šta je bilo sa omladinom Tuzle na Kapiji, šta bi sa civilima na Markalama, šta bi u Bijeljini, Foči, Bosanskom Brodu, Zvorniku, Bratuncu, Višegradu, Nevesinju, Trebinju, Prijedoru, Banjoj Luci, Brčkom, Sanskom Mostu... Uostalom, neka nama objasne gdje smo bili u periodu odbrane od agresije na BiH, jer po ovom udžbeniku ništa se nije događala ili smo mi imali samo ružan san - navodi Šahović u reakciji. avaz.ba

_______________________________________

Ovo bi bilo pravo smijesno- da nije ovako zalosno
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2

Post by Truba »

možda da se objavi ona slika gdje se rukuje s kolegama s kojima je rušio komunizam
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#3

Post by chuchumbamayumbe »

komi wrote:možda da se objavi ona slika gdje se rukuje s kolegama s kojima je rušio komunizam
Tako nekako...
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#4

Post by karanana »

Jeli ovo udzbenik iz kojeg sva djeca u BiH uce ili je ovo samo za nastavu po bosanskom programu?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#5

Post by mostarac »

bolja je ona sa onim likovima sto pokopase Delicevu odbranu prije dva dana.
Ja licno ipak preferiram ove dvije fotke :D

Image
Image

a moRe i ova da obuhvatimo sve aspekte njegove vladavine :D

Image
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#6

Post by amrino »

mostarac wrote:bolja je ona sa onim likovima sto pokopase Delicevu odbranu prije dva dana.
Ja licno ipak preferiram ove dvije fotke :D

Image
Image

a moRe i ova da obuhvatimo sve aspekte njegove vladavine :D

Image
A ove fotografije pokazuju tacno sta? :?
Da mu nema mjesta u udzbeniku historije?

Ne kontam... :-) Moras mi pojasniti malo bolje- jer mi Bosnjaci- Zavalonci imamo genetsku predispoziciju da sporo kontamo
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#7

Post by uvjek dobar gost »

U ovoj situaciji... kad se grade vjerski objekti... kad se grupišu mase... sam sebi postavljam pitanje... treba li nama istorija-historija-povijest.... il treba malo da se slegne i da se dogovorimo šta je zaista bilo... da sačekamo dokumentaciju iz Haga( arhivu) i masu drugih podataka kako bi se mogao napraviti ne kompromis već činjenični udžbenik, knjiga... iz koje će učiti sva djeca... ponavljam sva deca....

A nije ni Alijino maslo za ramazana.....valjda smo toliko pametni....
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#8

Post by amrino »

uvjek dobar gost wrote:U ovoj situaciji... kad se grade vjerski objekti... kad se grupišu mase... sam sebi postavljam pitanje... treba li nama istorija-historija-povijest.... il treba malo da se slegne i da se dogovorimo šta je zaista bilo... da sačekamo dokumentaciju iz Haga( arhivu) i masu drugih podataka kako bi se mogao napraviti ne kompromis već činjenični udžbenik, knjiga... iz koje će učiti sva djeca... ponavljam sva deca....

A nije ni Alijino maslo za ramazana.....valjda smo toliko pametni....
Il da opet pustimo da nam djeca decenijama uce kako je Gavrilo Princip narodni heroj (jer je ubio trudnu zenu i njenog muza dok su se bezbrizno i nenaoruzani vozili kocijom), da most opet prekrsimo u Principov, da nam se jezik opet zove srpsko- hrvatski? :? da dalje ne nabrajam...
Prvi predsjednik Bosne i Hecegovine- MORA biti u udzbenicima- pa kakav god da je bio. Nemeremo valjda po deseti put izmisljati historiju, prekrajati je i zapisivati kako nekome tamo odgovara a da nema veze sa stvarnim stanjem stvari? Ili ipak mozemo- OPET?!
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#9 Re: Zašto u udžbeniku historije nema Alije Izetbegovića?

Post by amrino »

stochar wrote:
amrino wrote: Njegova ocjena da oni koji su reagirali nisu pažljivo ni pročitali udžbenik, te da iza svega stoji trgovačko-izdavači lobi, ponovo je izazvala reakciju JOB-a "Unija veterana" Tuzlanskog kantona.
- Ako bi naša djeca učila iz ovako koncipiranih udžbenika, naša borba za BiH pala bi u zaborav. Zaboravili smo klanje Bošnjaka u 19. stoljeću. Zbog zaborava to nam se ponovilo nakon Prvog svjetskog rata, a pošto smo i to zaboravili četnici su poklali 108 hiljada muslimana od 1941. do 1945. godine. U udžbeniku se spominju tek tri klanja. Sve smo zaboravili pa se sve ponovilo 1992. godine. Sada nam autori udžbenika ponovo nude zaborav - navodi se u otvorenom pismu kojeg je potpisao predsjednik JOB-a Faruk Šahović.
Ratni veterani iz TK ogorčeni su i zbog niza drugi, kako tvrde, propusta autora udžbenika.
mozhda ne bi bilo loše da se ovaj Faruk Šehović pozabavi problemima koji muche demobilisane borce, umjesto da chita djechije udzbenike! Za tri goidne 1200 demobilisanih boraca izvrsilo samoubistvo, PTSP razara porodice, 2 posto zgrada ima prilaze za invalide, a ljudi koji bi te probleme trebali iznositi na vidjelo bave se djechijim udzbenicima!

FUJ!
Izvrsavaju samoubistva? PTSP? Od cega?
Gdje to pise?! :?
Nigdje!!!
A ono sto ne pise- nije se ni desilo!!!
Ne kontas ti poentu jelde?
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#10

Post by uvjek dobar gost »

amrino wrote:
uvjek dobar gost wrote:U ovoj situaciji... kad se grade vjerski objekti... kad se grupišu mase... sam sebi postavljam pitanje... treba li nama istorija-historija-povijest.... il treba malo da se slegne i da se dogovorimo šta je zaista bilo... da sačekamo dokumentaciju iz Haga( arhivu) i masu drugih podataka kako bi se mogao napraviti ne kompromis već činjenični udžbenik, knjiga... iz koje će učiti sva djeca... ponavljam sva deca....

A nije ni Alijino maslo za ramazana.....valjda smo toliko pametni....
Il da opet pustimo da nam djeca decenijama uce kako je Gavrilo Princip narodni heroj (jer je ubio trudnu zenu i njenog muza dok su se bezbrizno i nenaoruzani vozili kocijom), da most opet prekrsimo u Principov, da nam se jezik opet zove srpsko- hrvatski? :? da dalje ne nabrajam...
Prvi predsjednik Bosne i Hecegovine- MORA biti u udzbenicima- pa kakav god da je bio. Nemeremo valjda po deseti put izmisljati historiju, prekrajati je i zapisivati kako nekome tamo odgovara a da nema veze sa stvarnim stanjem stvari? Ili ipak mozemo- OPET?!
Treba ga spomenuti (za sada) naravno... ali nikako glorifikovati... jer po meni lično on je pristao na kapitulaciju i na trgovinu teritorijama.... sve kad se dokumentuje ... onda treba pisati knjige i udžbenike... argumentovano nikako ne ishitreno il ostrašćeno....

Upravo se radi o zamci prekrajanja izmišljanja, naturanja, banaliziranja.... treba je po svaku cijenu izbjeći.... ne treba zavađati djecu ..... samo činjenice i argumentacija.... ništa apstraktno.... istina je najbitnija pa čak i ako boli....
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#11

Post by amrino »

uvjek dobar gost wrote:
amrino wrote:
uvjek dobar gost wrote:U ovoj situaciji... kad se grade vjerski objekti... kad se grupišu mase... sam sebi postavljam pitanje... treba li nama istorija-historija-povijest.... il treba malo da se slegne i da se dogovorimo šta je zaista bilo... da sačekamo dokumentaciju iz Haga( arhivu) i masu drugih podataka kako bi se mogao napraviti ne kompromis već činjenični udžbenik, knjiga... iz koje će učiti sva djeca... ponavljam sva deca....

A nije ni Alijino maslo za ramazana.....valjda smo toliko pametni....
Il da opet pustimo da nam djeca decenijama uce kako je Gavrilo Princip narodni heroj (jer je ubio trudnu zenu i njenog muza dok su se bezbrizno i nenaoruzani vozili kocijom), da most opet prekrsimo u Principov, da nam se jezik opet zove srpsko- hrvatski? :? da dalje ne nabrajam...
Prvi predsjednik Bosne i Hecegovine- MORA biti u udzbenicima- pa kakav god da je bio. Nemeremo valjda po deseti put izmisljati historiju, prekrajati je i zapisivati kako nekome tamo odgovara a da nema veze sa stvarnim stanjem stvari? Ili ipak mozemo- OPET?!
Treba ga spomenuti (za sada) naravno... ali nikako glorifikovati... jer po meni lično on je pristao na kapitulaciju i na trgovinu teritorijama.... sve kad se dokumentuje ... onda treba pisati knjige i udžbenike... argumentovano nikako ne ishitreno il ostrašćeno....

Upravo se radi o zamci prekrajanja izmišljanja, naturanja, banaliziranja.... treba je po svaku cijenu izbjeći.... ne treba zavađati djecu ..... samo činjenice i argumentacija.... ništa apstraktno.... istina je najbitnija pa čak i ako boli....
Da- ali problem je sto tema nije glorifikacija predsjednika- nego to sto udzbenici historije nemaju nikakve veze sa historijom. Prvi predsjednik BiH- pa ga nema?! Zar to nije cinjenica?
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#12

Post by uvjek dobar gost »

To se slaguvam..... treba ga spomenuti svakako kao što treba spomenuti referendum i priznanje naše države... ali kad pogledam situaciju na terenu... vjeruj mi da bi najradije narednih jedno pet il deset godina ukinuo istoriju kao u onom skeču iz nadrealista..... i to samo iz razloga što oni što pišu knjige i sastavljaju planove za obrazovanje nisu tome dorasli, a nikako zato što se to treba zaboraviti .... zaboraviti ne smijemo.... !!!!
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#13

Post by luciferino »

Pravo da vam kažem, meni je više zasmetalo kada su se udžbenici počeli cenzurisati malo poslje rata (riječ AGRESIJA je bila prekrižena crnim markerom, ne znam sjećate li se toga).

Zašto autori nisu spomenuli Aliju? Vjerovatno zato što je sve to vrlo pipkavo i što im je bilo puno lakše izostaviti čovjeka nego napisati nešto što bi ih kasnije moglo koštati iz ovih ili onih razloga. Moje mišljenje.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#14

Post by amrino »

uvjek dobar gost wrote:To se slaguvam..... treba ga spomenuti svakako kao što treba spomenuti referendum i priznanje naše države... ali kad pogledam situaciju na terenu... vjeruj mi da bi najradije narednih jedno pet il deset godina ukinuo istoriju kao u onom skeču iz nadrealista..... i to samo iz razloga što oni što pišu knjige i sastavljaju planove za obrazovanje nisu tome dorasli, a nikako zato što se to treba zaboraviti .... zaboraviti ne smijemo.... !!!!
Slazem se
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#15

Post by uvjek dobar gost »

ma joj... mene boli što živim u zemlji bez trunke pravde i istine... najviše od svega... samo jedna od posljedica jeste pisanje udžbenika iz istorije...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#16

Post by amrino »

luciferino wrote:Pravo da vam kažem, meni je više zasmetalo kada su se udžbenici počeli cenzurisati malo poslje rata (riječ AGRESIJA je bila prekrižena crnim markerom, ne znam sjećate li se toga).

Zašto autori nisu spomenuli Aliju? Vjerovatno zato što je sve to vrlo pipkavo i što im je bilo puno lakše izostaviti čovjeka nego napisati nešto što bi ih kasnije moglo koštati iz ovih ili onih razloga. Moje mišljenje.
Pa naravno! Sve je to dio istog plana- i tjeranje djece da krizaju "neadekvatne " rijeci i pasuse crnim markerom (cak su im i markere obezbijedili) i svaki uzbenik koji je nakon toga izasao...
Mnogo lakse je izmisliti novu istoriju nego se suociti sa onim sto se desilo.
Najgore je sto ovo nije prvi put- nego ko zna koji...a sad je do nas hocemo li to OPET dopustiti...
U svakom slucaju- moja djeca ce aBd biti poducavana historiji u okviru kucne skole...a ono sto pokupi u skoli neka uci isto kao sto sam i ja ucila Darvinovu teoriju...s laganim podsmjehom
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#17

Post by mIRCerka »

a prosle godine su govorili da ce se u skolama obradjivati istorija do haman olimpijskih igara i tu ce stati...

Sto ga nema?
Pa ni mi nismo ucili ko su bili djuro pucar star, vaso miskin....

za vas koji cete me pitati kakve veze oni imaju sa alijom, imaju, jer su obojica bili na funkciji predsjednika SRBIH...ko i bijedic...drugi i treci uklonjeni, prvi nekako pregurao...drugi naprasno preko noci dobio i umro od upale mozga, a treci se sudario sa oblakom...

tako da je postavljanje takvog pitanja malo suvisno pored slikovnice MOJ DEDO ALIJA koja je i dan danas available...

al ne, mora da je cetnik pisao knjigu...
:zzzz:

PS Mene iskreno vise ne zabrinjava sadrzaj knjiga, vise me zabrinjava sto djeca vec u obdanistu znaju ko su nasi ko su njihovi i s kim se ne smiju druziti...

hajd zdravo.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#18

Post by uvjek dobar gost »

amrino wrote:
luciferino wrote:Pravo da vam kažem, meni je više zasmetalo kada su se udžbenici počeli cenzurisati malo poslje rata (riječ AGRESIJA je bila prekrižena crnim markerom, ne znam sjećate li se toga).

Zašto autori nisu spomenuli Aliju? Vjerovatno zato što je sve to vrlo pipkavo i što im je bilo puno lakše izostaviti čovjeka nego napisati nešto što bi ih kasnije moglo koštati iz ovih ili onih razloga. Moje mišljenje.
Pa naravno! Sve je to dio istog plana- i tjeranje djece da krizaju "neadekvatne " rijeci i pasuse crnim markerom (cak su im i markere obezbijedili) i svaki uzbenik koji je nakon toga izasao...
Mnogo lakse je izmisliti novu istoriju nego se suociti sa onim sto se desilo.
Najgore je sto ovo nije prvi put- nego ko zna koji...a sad je do nas hocemo li to OPET dopustiti...
U svakom slucaju- moja djeca ce aBd biti poducavana historiji u okviru kucne skole...a ono sto pokupi u skoli neka uci isto kao sto sam i ja ucila Darvinovu teoriju...s laganim podsmjehom
To i jeste bit... samo zamislimo svi dječicu koja odrastaju uz gusle, slike boja na Kosovu... aždaje.... mitologiju.... il šargiju-.... mislim uz bilo koju od tri mitologije..... nama definitivno trebaju ljudi spremni da se suoče sa istinom a ne nadrogirani likovi koji pretaču iz šupljeg u prazno... i smišljaju kojekakve nebuloze....

Sva se djeca rađaju čista i divna... sva su ona kao tabula raza... krivi ih i oblikuje ovo nakaradno društvo u kom svi živimo...
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#19

Post by luciferino »

amrino wrote:
luciferino wrote:Pravo da vam kažem, meni je više zasmetalo kada su se udžbenici počeli cenzurisati malo poslje rata (riječ AGRESIJA je bila prekrižena crnim markerom, ne znam sjećate li se toga).

Zašto autori nisu spomenuli Aliju? Vjerovatno zato što je sve to vrlo pipkavo i što im je bilo puno lakše izostaviti čovjeka nego napisati nešto što bi ih kasnije moglo koštati iz ovih ili onih razloga. Moje mišljenje.
Pa naravno! Sve je to dio istog plana- i tjeranje djece da krizaju "neadekvatne " rijeci i pasuse crnim markerom (cak su im i markere obezbijedili) i svaki uzbenik koji je nakon toga izasao...
Mnogo lakse je izmisliti novu istoriju nego se suociti sa onim sto se desilo.
Najgore je sto ovo nije prvi put- nego ko zna koji...a sad je do nas hocemo li to OPET dopustiti...
U svakom slucaju- moja djeca ce aBd biti poducavana historiji u okviru kucne skole...a ono sto pokupi u skoli neka uci isto kao sto sam i ja ucila Darvinovu teoriju...s laganim podsmjehom
Ma ne sekiraj se ništa za Darvina. Evolucija je ionako stala na Balkanu. ;-)
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#20

Post by amrino »

mIRCerka wrote:a prosle godine su govorili da ce se u skolama obradjivati istorija do haman olimpijskih igara i tu ce stati...

Sto ga nema?
Pa ni mi nismo ucili ko su bili djuro pucar star, vaso miskin....

za vas koji cete me pitati kakve veze oni imaju sa alijom, imaju, jer su obojica bili na funkciji predsjednika SRBIH...ko i bijedic...drugi i treci uklonjeni, prvi nekako pregurao...drugi naprasno preko noci dobio i umro od upale mozga, a treci se sudario sa oblakom...

tako da je postavljanje takvog pitanja malo suvisno pored slikovnice MOJ DEDO ALIJA koja je i dan danas available...

al ne, mora da je cetnik pisao knjigu...
:zzzz:

PS Mene iskreno vise ne zabrinjava sadrzaj knjiga, vise me zabrinjava sto djeca vec u obdanistu znaju ko su nasi ko su njihovi i s kim se ne smiju druziti...

hajd zdravo.
cuj sudario se s oblakom :lol:

ugl. se slagam....ali dakako ne treba se napominjati da je slikovnica relevantna za historiju koliko i pile ima sisa.
Radije ne pisati historiju nego traziti hibridnu varijantu s kojom ce se svi sloziti...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#21

Post by mIRCerka »

amrino wrote:
mIRCerka wrote:a prosle godine su govorili da ce se u skolama obradjivati istorija do haman olimpijskih igara i tu ce stati...

Sto ga nema?
Pa ni mi nismo ucili ko su bili djuro pucar star, vaso miskin....

za vas koji cete me pitati kakve veze oni imaju sa alijom, imaju, jer su obojica bili na funkciji predsjednika SRBIH...ko i bijedic...drugi i treci uklonjeni, prvi nekako pregurao...drugi naprasno preko noci dobio i umro od upale mozga, a treci se sudario sa oblakom...

tako da je postavljanje takvog pitanja malo suvisno pored slikovnice MOJ DEDO ALIJA koja je i dan danas available...

al ne, mora da je cetnik pisao knjigu...
:zzzz:

PS Mene iskreno vise ne zabrinjava sadrzaj knjiga, vise me zabrinjava sto djeca vec u obdanistu znaju ko su nasi ko su njihovi i s kim se ne smiju druziti...

hajd zdravo.
cuj sudario se s oblakom :lol:

ugl. se slagam....ali dakako ne treba se napominjati da je slikovnica relevantna za historiju koliko i pile ima sisa.
Radije ne pisati historiju nego traziti hibridnu varijantu s kojom ce se svi sloziti...
posto moram ici, bicu kratka:
i Dzemo i Vaso su bili ona vrsta predsjednika republike koji nisu dali da se kvalitetno drvo iz BiH vozi besplatno u Hrvatsku i da se tamo rpave violine od kojih BiH nema ni dinara, vec su trazili da se to drvo za kvalitetne instrumente placa 5 puta vise od drveta za ogrijev...
posto nisu dali da BiH bude samo veliki rudnik ostalim republikama, Vaso je jedan dan bio na bazenu na ilidzi, zdrav prav, a sutradan objavljeno da je umro od upale mozga (od cega se boluje malo duze, i vide se simptomi itd itd) dok je Dzemo imao avionsku nesrecu, pa se ljudi sluzili tim izrazom SUDARIO SE S OBLAKOM jer se nije smjelo reci da je uklonjen...
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#22

Post by ramudavala »

eto super za njih...upala mozga i sudar sa oblakom...nek u knjigama stoji recenica...sljedeci bosanski predsjednici "predsjednistva"... nisu dali da se izvoze balvani u hrvatsku i da nas neko zahebava zbog nasih rudnika...a draga djeco poslije prvih demokratskih demokratskih izbora u BiH na čelo drzave je izabran Gosp. Predsjednik...:)
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#23

Post by lady midnight »

ramudavala wrote:eto super za njih...upala mozga i sudar sa oblakom...nek u knjigama stoji recenica...sljedeci bosanski predsjednici "predsjednistva"... nisu dali da se izvoze balvani u hrvatsku i da nas neko zahebava zbog nasih rudnika...a draga djeco poslije prvih demokratskih demokratskih izbora u BiH na čelo drzave je izabran Gosp. Predsjednik...:)
samo shto je na prvim demokratskim izborima najvishe glasova ipak bio dobio fikret abdic :oops: :oops: :oops:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#24

Post by _BosanaC »

amrino wrote:
uvjek dobar gost wrote:U ovoj situaciji... kad se grade vjerski objekti... kad se grupišu mase... sam sebi postavljam pitanje... treba li nama istorija-historija-povijest.... il treba malo da se slegne i da se dogovorimo šta je zaista bilo... da sačekamo dokumentaciju iz Haga( arhivu) i masu drugih podataka kako bi se mogao napraviti ne kompromis već činjenični udžbenik, knjiga... iz koje će učiti sva djeca... ponavljam sva deca....

A nije ni Alijino maslo za ramazana.....valjda smo toliko pametni....
Il da opet pustimo da nam djeca decenijama uce kako je Gavrilo Princip narodni heroj (jer je ubio trudnu zenu i njenog muza dok su se bezbrizno i nenaoruzani vozili kocijom), da most opet prekrsimo u Principov, da nam se jezik opet zove srpsko- hrvatski? :? da dalje ne nabrajam...
Prvi predsjednik Bosne i Hecegovine- MORA biti u udzbenicima- pa kakav god da je bio. Nemeremo valjda po deseti put izmisljati historiju, prekrajati je i zapisivati kako nekome tamo odgovara a da nema veze sa stvarnim stanjem stvari? Ili ipak mozemo- OPET?!
A trenutna istorija, eto, nije prekrojena kako kome odgovara? :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#25

Post by NIN »

amrino wrote: U svakom slucaju- moja djeca ce aBd biti poducavana historiji u okviru kucne skole...a ono sto pokupi u skoli neka uci isto kao sto sam i ja ucila Darvinovu teoriju...s laganim podsmjehom
Vjerujem da nisi dalje odmakla ni u naucavanju fizike ili recimo hemije ali, kao sto se da vidjeti iz prilozenog, gospoja se vec sprema za "edukaciju" svojih potomaka. Blago njima sa takvim "edukatorom"! Uostalom, kakav narod takav i sistem u kojem isti zivi (citaj kojeg je odabrao)! Tuzno, zalosno i licemjerno. Kako samo, istovremeno smijesno i zalosno, zuci cinjenica da (totalno) NEPODUCENI PODUCAVAJU nasu buducnost, kako u skolstvu tako i kuci.

Al' nek' je nama hljeba i igara, hebes sve. Use, nase i podase, nemas dje dalje...

Haj' uzdravlje...
Locked