Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
srklet
Posts: 157
Joined: 11/01/2011 18:20

#51 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by srklet »

@arzuhal,

prije svega veliko postovanje tvom trudu i tvojoj volji da se upustas u ovakve dijaloge. Ti si jedan od rijetkih vjernika koji se zaista dobro nosi za ovim "zayebanim" ateistima i to imas zahvaliti prije svega svom LICNOM PROMISLJANJU koje, dozvoli da to ustvrdim, nije omedjeno striktnim religijskim dogmama sto je karakteristika "obicnih" vjernika.
Tvoja vjera, koju duboko postujem i cijenim, dolazi iz tvoje duse a ne iz nekog "vanjskog izvora" i ti si nam to dobro pokazao u gornjem postu, iz kojeg bih samo izdvojio ovaj mali dio:
arzuhal wrote:... Sam odabireš kraj priče. A u jednoj takvoj priči ima nekoliko takvih ''odluka'' koje sam donosiš, više varijanti, više različitih završetaka.
Tako je i u životu, i na kraju svakog našeg odabira nas čeka neka Odredba, zavisno od našeg puta kojeg smo odabrali, zavisno od našeg truda, itd...
Ne znam jesam li u pravu, ali s ovime si se usprostavio najjacoj religijskoj tvrdnji da je sve predeterminirano.
I nadalje, vracajuci se na jednu prethodnu raspravu na ovu temu, da li mislis da Bog jednako tretira covjeka i ljude, odnosno da uprostim - ako je post covjekov izbor vlastitog gladovanja, ciji je izbor glad u svijetu?
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#52 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by juli84 »

sanabe wrote:Sto ja volim citati ovog arzuhala :-D :thumbup:
i ja, i ja :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#53 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

arzuhala za novog Reisa :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#54 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by madner »

Vala bas ista metodologija govora, argumentacija na osnovu izuzetaka koji se uklapaju u tezu :D
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#55 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by bijela »

madnerova metodologija osporavanja čija je glavna odrednica "mrsko mi je svoju misao obrazložiti ali ZNAM da drugi nije upravu", a koja se zove kratkopotezni podje*aus miki maus 8-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#56 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by arzuhal »

srklet wrote: I nadalje, vracajuci se na jednu prethodnu raspravu na ovu temu, da li mislis da Bog jednako tretira covjeka i ljude, odnosno da uprostim - ako je post covjekov izbor vlastitog gladovanja, ciji je izbor glad u svijetu?
Kao što rekoh: musliman sam, vjerujem u Allaha i Njegov Govor. Po tome se ravnam i time promišljam. To moram istaknuti (prije bilo kakvog odgovora), uključujući i ono što sam maloprije govorio o Odredbi koja može biti gorča od smrti.

Ima onih koji ne vjeruju u Boga i to je za njih gotova priča. Tamam.
Ima onih koji ne vjeruju, ali traže od vjernika, unaprijed svjesni da ih neće dobiti, dokaze koje će ih uvjeriti kako Boga ima.
Međutim, ako bi se neko usudio da uzme Kur'an i da ga pokuša čitati kao da je to stvarno Božija Riječ, uvidio bi da se mnoga vrednovanja od strane Boga uopće ne podudaraju sa vrednovanjima koje imaju i do kojih drže ljudi. A u nekim se potpuno podudaraju.
Recimo, Allah veli kako neke ljude postavlja u bolju (gledano ovosvjetskim aršinima i očima) poziciju od drugih, kako bi ih iskušao jedne drugima.
To se, recimo, odnosi i na to da neki ljudi žive u obilju, a drugi nemaju sredstva za život.
Za nekog ko ne vjeruje u Boga, logičnim se nameće pitanje: zašto Bog nije svim ljudima dao jednaku šansu, jednako obilje?
Ali Bog traži od čovječanstva isto što i dio čovječanstva traži od njega: dokaz o sebi.
Ako neko tvrdi kako je vjerovanje u Boga uzrokom patnje na svijetu, onda Bog traži od ljudi da oni sami sebe dokažu: pomozite jedni drugima. To je Njegova Odredba i ona ne mora biti zadovoljavajuća za ljude (o čemu sam već pokušao nešto reći), za čovječanstvo, ali upravo u tome se pokazuje slika (ili bi se trebala pokazati) čovječanstva kao takvog: hoće li oni koji imaju pružiti svoju ruku onima koji nemaju ili ne?
Na takvoj Odredbi i na takvim pitanjima se utvrđuje ili ruši kredibilitet čovječanstva koje odbacuje Boga, jer može i mora samo uspjeti na svom povijesnom hodu.
Ako čovječanstvo odbaci vjeru u Boga i na centralno mjesto postavi čovjeka kao vrhovnu vrijednost, onda je težina dokazivanja na tom čovječanstvu. Za sve patnje u svijetu koje su kadri otkloniti, a ne čine da to i učine.
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#57 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Motokultivator »

bijela wrote:madnerova metodologija osporavanja čija je glavna odrednica "mrsko mi je svoju misao obrazložiti ali ZNAM da drugi nije upravu", a koja se zove kratkopotezni podje*aus miki maus 8-)
Ja na takve konstatacije uglavnom volim kazat: Kome ba da se mi prilagodjavamo, nek se da oni nama malo prilagodavaju" :D :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#58 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by madner »

bijela wrote:madnerova metodologija osporavanja čija je glavna odrednica "mrsko mi je svoju misao obrazložiti ali ZNAM da drugi nije upravu", a koja se zove kratkopotezni podje*aus miki maus 8-)
Pa kad vidim da neko na osnovu izuzetaka pocinje argumentaciju, zapitam se kojom logikom se tu covjek moze nadati uspjehu. Da logika pali ne bi bila takva argumentacija, ako logika ne pali onda se to svodi na prepucavanje.

Tako da se zadovoljim kratkim ismijavanjem temeljne argumentacije i odem na politiku da provociram Sandzaklije :D
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#59 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by mavcs »

Evo nafta skočila 5 kf. :-?
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#60 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Margita81 »

arzuhal wrote:Ja nisam opijen vjerom, a ne da ne bih volio biti opijen Uzvišenim, ali nemam ja taj duhovni kapacitet..nego, da nešta i ja priupitam, obzirom da meni vjera daje pravac u životu, a svaki čovjek ima neki svoj pravac, neku svoju kiblu, kako Kur'an kaže...
Ja volim i nastojim da budem, prije svega, pošten prema sebi samom, u bilo kojoj situaciji, po bilo kojem slučaju. Tu svoju potrebu sam uočio u srednjoj školi, kada me je jedan profesor oborio na polugodištu i kada su neki iz moje raje psovali tom čovjeku i vrijeđali ga (kao, da meni bude lakše, kao neka podrška), a ja jedini, što je djelovalo nedopustivo i neprirodno, branio čovjeka i ustvrdio kako je sasvim pošteno što me oborio jer ja nisam ništa učio iz tog predmeta. Poslije sam sjeo, naradio se i riješio problem do kraja godine.
A takvih slučajeva je bilo puno u mom životu i vazda nastojim prvo sebe da uzmem na nišan. Poslije je lahko. Ustvari, držim da su mnoga (ako ne i sva) naša nezadovoljstva, na koja nailazimo kroz život, samo mučni momenti susreta sa samim sobom, susreti sa našim (vlastitim) nezadovoljstvom samima sobom koje je generator svih naših drugih nezadovoljstava (drugim ljudima, situacijama, itd).
Ovdje se spominju i razvodi brakova kod vjernika i slične stvari. Svi mi možemo posvjedočiti da ima porodica koje žive u oskudici i nisu zadovoljni tom oskudicom, ali su zadovoljni sobom, a time i drugima u porodici (muž ženom i žena mužem, npr.), te imaju snage, volje i energije da se suprotstave problemu u kojem se nalaze. Ta oskudica prestaje biti razlogom, na primjer, raspada te bračne zajednice, naprotiv. I vidiš ljude kojima je teško, ali opet imaju neko zadovoljstvo, opet imaju neku radost života.
S druge strane, imamo i porodice koje su materijalno i presituirane, pa nešto ne štima, nema radosti u tom životu, sve se raspada.
To zadovoljstvo je krajnje individualna stvar. To i jest subjektivno i jedino tako i jest autentično. Jer ako bi se posmatralo očima hladne logike (a kroz prizmu materijalizma), onda bi onaj koji ima više materijalnog i s te strane je osiguran do kraja života, trebao biti najzadovoljniji čovjek, a onaj koji nema - najveći nesretnik. Međutim, život je čudan i nelogičan, pa nas često demantuje brojnim primjerima.
Uostalom, ni ljubav nema logike i nije logična, kao ni vjera. Ja ne mogu ni pokušati da zamislim kako se naši ljubavni izbori (ljubav usmjerena ka ili izazvana nečim) ostvaraju putem logičkog suda...

Sa aspekta jednog muslimana, mogu reći da se najveća borba u jednom vjerniku odvija samo po jednom pitanju - prihvatanju ili neprihvatanju Odredbe. Pitanje božanske Odredbe se isuviše često simplificira od strane pojedinih ateista/skeptika/..., što zbog objektivnog nepoznavanja vjerskog učenja, što zbog apriornog negatorskog stava prema vjeri. Zato često mogu čuti kako musliman sve opravdava Allahovom voljom i više ne razmišlja jer mu, očito, i ne treba da razmišlja...
Ništa nije dalje od ovakve površnosti.
Nasuprot pukom fatalizmu, islam traži od čovjeka stalnu borbu, stalni napor ka očuvanju i unapređenju (oplemenjivanju) života. Svaka Odredba koja se desi, kao što je smrt ili bolest, je fenomen, stvar je koja se pojavljuje, kako bi se čovjek suočio sa njom i kako bi je prevazišao. Vjera traži od čovjeka da ne priželjkuje vlastitu Smrt, nego da joj se suprostavi Životom, jer život jest u njegovim rukama, a ne smrt. To je suočavanje sa neminovnom smrću.
Isto tako, kada je u pitanju nečija druga smrt ili bolest - vjera ne uči da se predamo, nego da snažno djelujemo u odnosu na neku Odredbu, da istrajavamo, da se borimo, da pomažemo i olakšavamo.
Prihvatanje Odredbe ne znači mirenje sa sudbinom, nego hrabrost odluke da se toj sudbini pogleda u oči i zaviri u dušu. To Allah traži od muslimana.
Vjerniku je zabranjen pesimizam jer bi to značilo dezerterstvo od života, od samog smisla. Vjernik zna za Boga, ali Mu ne kuka, nego ulaže sav svoj napor da prevaziđe Odredbu, sa sviješću da će ga Onaj koji zna i najskrivenije misli, uhvatiti i podići prije nego što on, malaksao i iscrpljen u svojim naporima, padne. Ali kada se p o š t e n o potrudi. To se zove povjerenje u Boga i to je vjera.
I, kao što rekoh, najveća borba za jednog vjernika je baš to - u prihvatanju Odredbe. A ona može biti gorča od smrti.

Kao dijete sam uživao u čitanju ''Mikijevog almanaha''. Miki Maus i ostatak ekipe. I znali su tako objaviti neki strip kao ''priču sa više završetaka''. Oni koji su čitali znaju o čemu se radi - čitaš strip i na jednoj stranici ti bude ponuđeno da sam ''učestvuješ'' u nastavku priče tako što ćeš odabrati hoće li Miki uraditi to (pa nastavljaš) ili neće (onda ideš na stranicu br. 12 pa od nje čitaš dalje). Sam odabireš kraj priče. A u jednoj takvoj priči ima nekoliko takvih ''odluka'' koje sam donosiš, više varijanti, više različitih završetaka.
Tako je i u životu, i na kraju svakog našeg odabira nas čeka neka Odredba, zavisno od našeg puta kojeg smo odabrali, zavisno od našeg truda, itd.

Često se zna desiti da neki vjernik ne može da prihvati neku Odredbu. A ne može jer nema snage da se suoči sam sa sobom. Ne može ili ne smije da vidi kako je problem, ustvari, kod njega samog, a ne negdje drugdje. Banalan primjer: takav vjernik počne da svoj vlastiti neuspjeh u životu, svoju vlastitu lijenost ili nezainteresiranost, opravdava i da se sakriva iza cijele vjere. Takvom su drugi krivi što on ne može nešto da uradi, samo zato što sam ja musliman, itsl. To je ogavno.
Jednako ogavnim smatram optuživanje cijele vjere za lokalne i globalne probleme.

Padaju arapski diktatori. Jel to narod skontao kako nije zadovoljan svojim vladarima, a jesu zadovoljni sobom? Ne. Shvatili su da nisu zadovoljni samim sobom, svojim stavovima i ponašanjem, pa su odlučili da to izmjene, a to mogu samo ako SAMI SA SOBOM nešto učine. A sada se neki trse i upinju da ukažu na mogući dolazak islamista na vlast. To se zove očito nepoštenje. Jel vjera uzrok njihovom nezadovoljstvu?

Često čujem pitanje, na ovom forumu, zašto Bog dozvoljava, ako Ga ima, glad u svijetu, bolesti i siromaštvo, zašto djeca umiru u Africi...zašto, ako je tako Milostiv?
Ja pitam one koji Ga ionako ne vjeruju - jer nije logično, jer Ga ne vide, itd - zašto čovječanstvo to dopušta, zašto ljudi koje vidimo, koji su logični i dokažljivi, dopuštaju toliku glad i siromaštvo, toliku smrt djece? Ako nema Boga kojeg se jedino sarkastično optužuje za svjetske belaje, zašto to ne otklone oni koji postoje? Jel neće ili ne mogu? Nije im cilj ili nisu toliko milostivi?
Ako će se reći da nijedna vjera ne podupire prepuštanje ljudi i djece gladi i bolestima, nego podstiče na njihovo iskorenjivanje, ali su ljudi, koji se izdaju za vjernike i njihovi vjerski poglavari, ti koji manipuliraju vjerom i ne čine ništa za dobrobit čovječanstva, kao i oni koji ne vjeruju u Boga, a kadri su pomoći, samo neće - onda ja i dalje ostajem pri svom vjerovanu u Gospodara svjetova, a eto čovjeku njegovo čovječanstvo kakvo god ono bilo (očito, objektivno i empirijski dokažljivo), njegov zdrav razum, logika, znanost, umjetnost i moral...I nek se naživi, veselo mu bilo.

Zato mozda sto je on navodno svemoguc a ljudi bas i nisu?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#61 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

arzuhal wrote: Ako čovječanstvo odbaci vjeru u Boga i na centralno mjesto postavi čovjeka kao vrhovnu vrijednost, onda je težina dokazivanja na tom čovječanstvu. Za sve patnje u svijetu koje su kadri otkloniti, a ne čine da to i učine.
samo malecka zamjerka
ti sebe ističeš kao jedinku muslimana kada ti zamjeram to što mene muslimani napadaju zbog toga i toga

zašto generaliziraš kada dođe do čovječanstva, da li smo mi koji smo odlučili staviti čovjeka i čojstvo kao vrhnovnu vrijednost odgovorni za greške onih koji su odbacili Boga, te možda jesu ili nisu postavili čovjeka kao vrhnovni princip

zašto ja kao pojedinac i u ovom slučaju nevjernik moram nositi teret čovječanstva po toj logici?

ja kao pojedinac mogu učiniti malo u tom referentnom sistemu gdje je Čovjek vrijednost...i ne želim da se osjećam krivim zbog nekok drugog moćnijeg koji je isto odbacio vjeru u boga, ali nema vjere u Čovjeka
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#62 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
zašto ja kao pojedinac i u ovom slučaju nevjernik moram nositi teret čovječanstva po toj logici?

ja kao pojedinac mogu učiniti malo u tom referentnom sistemu gdje je Čovjek vrijednost...i ne želim da se osjećam krivim zbog nekok drugog moćnijeg koji je isto odbacio vjeru u boga, ali nema vjere u Čovjeka
I ne treba da nosiš i ne treba da se osjećaš. Ni ja se ne osjećam :)
žuta
Posts: 527
Joined: 19/01/2011 09:23

#63 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by žuta »

Ja mislim da brak nema veze sa religijom ,kakve veze ima religija da ja vjerujem ako me muž vara da će ga bog kaznit i ga trpim radi nekog vjerovanja .recimo moji su muslimani a ja sam u mješanom braku moji su se razveli radi zlostavljanja majke a moj otac musliman -gdje je tu vjera .u mom braku se na praktikuje religija i ja imam dobar brak i vjerujem u ono što se dešava u osječanja poštovanje .... a da to ima veze sa vjerom ne vjerujem
hoću reć i da smo vjernici isto bi nam bilo ...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#64 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:
zašto ja kao pojedinac i u ovom slučaju nevjernik moram nositi teret čovječanstva po toj logici?

ja kao pojedinac mogu učiniti malo u tom referentnom sistemu gdje je Čovjek vrijednost...i ne želim da se osjećam krivim zbog nekok drugog moćnijeg koji je isto odbacio vjeru u boga, ali nema vjere u Čovjeka
I ne treba da nosiš i ne treba da se osjećaš. Ni ja se ne osjećam :)

ja osjećam ...i težinu krivice (?) što ne mogu ništa da uradim
i tugu zbog nestajanja čovječnosti

God has nothing to do there
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#65 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by arzuhal »

žuta wrote:Ja mislim da brak nema veze sa religijom ,kakve veze ima religija da ja vjerujem ako me muž vara da će ga bog kaznit i ga trpim radi nekog vjerovanja .recimo moji su muslimani a ja sam u mješanom braku moji su se razveli radi zlostavljanja majke a moj otac musliman -gdje je tu vjera .u mom braku se na praktikuje religija i ja imam dobar brak i vjerujem u ono što se dešava u osječanja poštovanje .... a da to ima veze sa vjerom ne vjerujem
hoću reć i da smo vjernici isto bi nam bilo ...
Tako je.
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#66 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

srklet wrote:Konacno prava tema :D

Zašto su v(j)ernici u pros(j)eku gori od onih koji ne v(j)eruju?

Jednostavno zato sto niti jedan vjernik ne moze biti vjernik 24 sata na dan i on je dobar samo u momentima kad je zaista vjernik, a to nije nuzno ispunjeno cak ni u stanju molitve!
To što si napisao važi za licemere. Licemer je ispravan samo kada se kontroliše, jer on po ispravnošću misli na spolnu kontrolu svoji postupaka, a ne na stanje srca (motiva koji ga pokreću). Licemer nije čovek koji je izabrao Boga, koji se pokajao za grehe i doživeo promenu svoga stanja. On nije hteo da koristi volju kada je trebao (u susretu sa Bogom), pa sada mora da koristi volju stalno, da ne bi ispoljio svoju lošu prirodu. No, kako Bog gleda na srce, uzalud mu je to i kada spolja uspeva da se kontroliše.

Image

Licemer ne može da shvati kako to apostol Jovan kaže "zapovesti Njegove nisu teške", a sam Hristos kaže "... jer je jaram moj blag, i breme je moje lako." (1.Jovanova 5,3; Matej 11,30) Zahtevi Božjeg zakona su vrlo visoki. Isus kaže: "Čuli ste kako je kazano starima: Ne čini preljube. A ja vam kažem da svaki koji pogleda na ženu sa željom, već je učinio preljubu u srcu svojem." (Matej 5,27-28)

To nije bila biblijski nova nauka, već ponavljanje zanemarenog ukora iz vremena Starog zaveta:

"I da se ne zanosite za srcem svojim i za ocima svojim, kojima činite preljubu, nego da pamtite i tvorite zapovesti moje, i budete sveti Bogu svojemu." (4.Mojsijeva 15,39-40)

Takođe, greh je imati i mržnju u svom srcu:

"Svaki koji mrzi na brata svog ubica je ljudski;" (1.Jovanova 3,15)

Kako sada Pismo može da smatra da zapovesti Božje nisu teške? To licemer ne može da razume, jer se sam nezavisno od Boga trudi da živi ispravno, i najviše što može da promeni kod sebe jeste samo spoljnje ponašanje, dok će u srcu ostati i dalje prekršitelj zakona. Zato licemeri formiraju formalne reigiozne zahteve (koji ne zahtevaju reformu srca), jer formu mogu da drže bez Boga, a čistotu srca ne mogu. Isto i jedan prosečan ateista to ne može da shvati, jer se svo vreme trudi da suzbije ispoljavanje svojih želja, da ne bi otišao u zatvor ili u duševnu bolnicu. Svi smo prirodnoi skloni licemerstvo, i zato teško možemo da shvatimo smisao duhovnosti, vez Svetih spisa, koje otkrivaju sasvim novi i drugačiji način borbe protiv greha.ž

Po Svetom pismu samo Bog može da nas spase od greha, dok mi možemo jedino da izaberemo Boga kao Spasitelja od greha. No, zbog grešnosti naše prirode, mi sve prirodno radimo suprotno: pokušavamo samo da se spasemo bez Boga (što nas vodi u licemerstvo), a izbor prebacujemoi na Boga čekajući da On nama zavlada mimo našeg izbora, na primer, čekamo da nešto osetimo da bismo činili što je ispravno, a to je odricanje od odgovornosti izbora. Bog ne može da ceni onu našu ispravnost koju mi nismo izabrali. Ako smo mi dobri jer smo tako vaspitani, ili što po prirodi nemamo neka iskušenja, to Bog ne može da ceni, jer to nismo izabrali. Bog ceni i onoga ko je prirodno iskvaren, kada u iskušenju odlučio da reaguje ispravno, nasuprot svog iskvarenog srca. Kada čovek izabere Boga, onda sam Bog menja njegovo srce i upisuje svoju ljubav u Njega:

"Ja ću vas očistiti od svih nečistota vaših i od svih gadnih bogova vaših. I daću vam novo srce, i nov ću duh metnuti u vas, i izvadiću kameno srce iz tela vašega, i daću vam srce mesno. I duh svoj metnuću u vas, i učiniću da hodite po mojim uredbama i zakone moje da držite i izvršujete." (Jezekilj 36, 25-27)

"Jer je Bog što čini u vama da hoćete i učinite kao što mu je ugodno." (Filibljanima 2,13)

"I sići će na tebe Duh Gospodnji i postaćeš drugi čovek." (1. Sam. 10,6)
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#67 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

žuta wrote:Ja mislim da brak nema veze sa religijom , ...
Ako postoji Bog, i ako je čoveku dao bračnog saputnika, onda mu je i ponudio mogućnost da izabere da li hoće da ima ljubav prema saputniku ili neće. Bez Boga on ne može da bude sa saputnikom iz ljubavi, već će zloupotrebiti saputnika, tražeći u njemu samom zadovoljenje koje samo Bog može da mu pruži. Onda će vremenom postati nezadovoljan saputnikom, jer od njega traži ono što samo Bog može da mu pruži. Bez Boga čovek ne može da voli i samim tim da ima uspešan sadržaja brak. Bez Boga seksalnost gubi smisao izražavanja ljubavi prema drugoj osobi (jer bez Boga nema prave ljubavi), pa brasčni saputnik postaje oruđe zadovoljavanja seksualnih i emotivnih hirova - ljudi ulaze u vezu radi sebe, a ne radi drugih, pa se takva veza ili raspada ili ropski samo spolja održava.
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#68 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by mavcs »

žuta wrote: a da to ima veze sa vjerom ne vjerujem hoću reć i da smo vjernici isto bi nam bilo ...
može li ateist biti dobar čovjek?

naravno da može :)

neko pita kako?

zato što ateist, kao i svaki drugi covjek, ima zdrav razum (common sense) koji je ugradjeni kontroler ljudskog djelovanja, uredu je i nema problema :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#69 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Mishab wrote:
žuta wrote:Ja mislim da brak nema veze sa religijom , ...
Ako postoji Bog, i ako je čoveku dao bračnog saputnika, onda mu je i ponudio mogućnost da izabere da li hoće da ima ljubav prema saputniku ili neće. Bez Boga on ne može da bude sa saputnikom iz ljubavi, već će zloupotrebiti saputnika, tražeći u njemu samom zadovoljenje koje samo Bog može da mu pruži. Onda će vremenom postati nezadovoljan saputnikom, jer od njega traži ono što samo Bog može da mu pruži. Bez Boga čovek ne može da voli i samim tim da ima uspešan sadržaja brak. Bez Boga seksalnost gubi smisao izražavanja ljubavi prema drugoj osobi (jer bez Boga nema prave ljubavi), pa brasčni saputnik postaje oruđe zadovoljavanja seksualnih i emotivnih hirova - ljudi ulaze u vezu radi sebe, a ne radi drugih, pa se takva veza ili raspada ili ropski samo spolja održava.
:shock:

shite

moram otici do roditelja veceras i reci mami da je orude zadovoljavanja tatinih seksualnih i emotivnih hirova

javim ti kak su to podnijeli nakon 27 godina braka tj. zadovoljavanja seksualnih i emotivnih hirova
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#70 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by arzuhal »

Bloo wrote: javim ti kak su to podnijeli nakon 27 godina braka tj. zadovoljavanja seksualnih i emotivnih hirova
Nemoj, Sila te srela :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#71 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mis mekinjas »

Mishab wrote:
žuta wrote:Ja mislim da brak nema veze sa religijom , ...
Ako postoji Bog, i ako je čoveku dao bračnog saputnika, onda mu je i ponudio mogućnost da izabere da li hoće da ima ljubav prema saputniku ili neće. Bez Boga on ne može da bude sa saputnikom iz ljubavi, već će zloupotrebiti saputnika, tražeći u njemu samom zadovoljenje koje samo Bog može da mu pruži. Onda će vremenom postati nezadovoljan saputnikom, jer od njega traži ono što samo Bog može da mu pruži. Bez Boga čovek ne može da voli i samim tim da ima uspešan sadržaja brak. Bez Boga seksalnost gubi smisao izražavanja ljubavi prema drugoj osobi (jer bez Boga nema prave ljubavi), pa brasčni saputnik postaje oruđe zadovoljavanja seksualnih i emotivnih hirova - ljudi ulaze u vezu radi sebe, a ne radi drugih, pa se takva veza ili raspada ili ropski samo spolja održava.
:shock: :shock: :shock: a ŠTA JE OVDJE SUPROTNOSTI? :shock: :?
u kojem smo mi ono vijeku?

21.?

Darwin je svega mi bio ROMANTIČAR :roll:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#72 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Mišu hoćeš zadovoljiti moje seksualne i emotivne hirove :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#73 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mis mekinjas »

Bloo wrote:Mišu hoćeš zadovoljiti moje seksualne i emotivne hirove :D
samo ako nisi lažni moralist, i još uz to vjernik.... :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#74 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Miš mekinjaš wrote:
Bloo wrote:Mišu hoćeš zadovoljiti moje seksualne i emotivne hirove :D
samo ako nisi lažni moralist, i još uz to vjernik.... :D

ja sam na putu Sile :D

and the Force is strong with me :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#75 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by bez_ideje »

Vidi onog s grafikonima :lol: :lol: :mrgreen:
Post Reply