Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#151 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Optimus Prime »

Mishab wrote:
dr.Gonzo wrote:Sarma je i meni Bog :lol:
Uzalud ti je sarma, ako ti je srce prazno. Ne sumnjam da iskreno osećaš sreću i blaženstvo dok jedeš sarmu, ali to je samo osećanje. Nije isto osećati sreću i biti srećan. Samo onaj ko jeste u biti srećan može na pravi način da uživa u sarmi, jer tada sva prijatna osećanja koja mu proizvodi sarma imaju funkciju POVODA za izražavanje sreće koju on već ima u sebi, i koju izržava kroz zahvalnost. A ovako možeš samo da grebeš sa one strane kroz stalko, da osećaš ono što zapravo nema u srcu

Kako je to žalosno kada neko ima sarmu, a nema pravog Boga u srcu. Možeš samo da osetiš prijatnost sarme, a srce ostaje lišeno odgovora jer je duhovno prazno. Pa kako je i dalje prazno, onda bi još sarme. I tu nema kraja. Unutrašnje nezadovoljstvo ostaje i dalje na nivou stanja a u ponašanju čoveka navodi na neumerenost i zatim na perverznost. Osećati i biti srećan nije isto. Prijatna osećanja ne mogu da zamene Boga.

“U srcu svakog čoveka postoji vakuum koji jedino Bog može da ispuni.” (Blez Paskal)
Samo suplje fraze i demagogija!

Prazno srce ne postoji. To je samo jedan organ koji pumpa krv u sve regione tijela!

Spoznati da bog, kakvim ga religije predstavljaju, ne postoji je veliko olaksanje i kao takvo pozeljno.
lgG
Posts: 48
Joined: 02/11/2010 10:21

#152 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by lgG »

Optimus Prime wrote:
Mishab wrote:
dr.Gonzo wrote:Sarma je i meni Bog :lol:
Uzalud ti je sarma, ako ti je srce prazno. Ne sumnjam da iskreno osećaš sreću i blaženstvo dok jedeš sarmu, ali to je samo osećanje. Nije isto osećati sreću i biti srećan. Samo onaj ko jeste u biti srećan može na pravi način da uživa u sarmi, jer tada sva prijatna osećanja koja mu proizvodi sarma imaju funkciju POVODA za izražavanje sreće koju on već ima u sebi, i koju izržava kroz zahvalnost. A ovako možeš samo da grebeš sa one strane kroz stalko, da osećaš ono što zapravo nema u srcu

Kako je to žalosno kada neko ima sarmu, a nema pravog Boga u srcu. Možeš samo da osetiš prijatnost sarme, a srce ostaje lišeno odgovora jer je duhovno prazno. Pa kako je i dalje prazno, onda bi još sarme. I tu nema kraja. Unutrašnje nezadovoljstvo ostaje i dalje na nivou stanja a u ponašanju čoveka navodi na neumerenost i zatim na perverznost. Osećati i biti srećan nije isto. Prijatna osećanja ne mogu da zamene Boga.

“U srcu svakog čoveka postoji vakuum koji jedino Bog može da ispuni.” (Blez Paskal)
Samo suplje fraze i demagogija!

Prazno srce ne postoji. To je samo jedan organ koji pumpa krv u sve regione tijela!

Spoznati da bog, kakvim ga religije predstavljaju, ne postoji je veliko olaksanje i kao takvo pozeljno.
:dance: lakse se dise
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#153 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Optimus Prime wrote:
Prazno srce ne postoji. To je samo jedan organ koji pumpa krv u sve regione tijela!

Spoznati da bog, kakvim ga religije predstavljaju, ne postoji je veliko olaksanje i kao takvo pozeljno.

a gdje je sarma ?
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#154 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

lgG wrote:[
Prazno srce ne postoji. To je samo jedan organ koji pumpa krv u sve regione tijela!
Srce označava suštinu ljudskog bića (njegove ličnosti, motivacije, itd) i u našem i u drugim jezicima. Evo vidi na primer u websteru značenje pojam srca:

http://www.merriam-webster.com/dictionary/heart

Svakako da tabuiziranje tog pojma otkriva probleme na planu istog.

Prazno srce znači nezadovoljeno srce tj. nezadovoljstvo u našoj suštini. Svo grešno ponašanje vodi poreklo od tog nezadovoljstva i ono ometa čoveka u njegovoj egzistenciji jer umesto da razmišlja o realnim potrebama života, čovek zanemaruje realne potreba života, jer ga unutrašnje nezadovoljstvo opterećune traženjem sreće (sebičnošću, telesnošću i ponositošću), kao i izražavanjem nesreće (potrebom za psihičkim pražnjenjem). Da nemaš prazno srce, ti ne bi imao potrebu da tražiš sreću u životu (ne bi bio hedonista(, niti da mu izržavaša nesreću (ne bi se psihički praznio). Da si zaista u biti srećan, ti bi izražavao sreću kroz nesebičnu ljubav i dobrotu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#155 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by JThomas »

i šta, vjernici nikad ne osjećaju unutrašnju prazninu, nikad nemaju hedonističke porive, nikad nisu neumjereni, nikad nisu nesretni...?

to bi stvarno lijepo bilo, kad bi to stvarno bilo tako. ali sve je to ostalo na nivou teorije, priče i dogme, u stvarnosti - nijedna religija nije postigla ništa slično.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#156 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Optimus Prime »

Mishab wrote:
lgG wrote:[
Prazno srce ne postoji. To je samo jedan organ koji pumpa krv u sve regione tijela!
Srce označava suštinu ljudskog bića (njegove ličnosti, motivacije, itd) i u našem i u drugim jezicima. Evo vidi na primer u websteru značenje pojam srca:

http://www.merriam-webster.com/dictionary/heart

Svakako da tabuiziranje tog pojma otkriva probleme na planu istog.

Prazno srce znači nezadovoljeno srce tj. nezadovoljstvo u našoj suštini. Svo grešno ponašanje vodi poreklo od tog nezadovoljstva i ono ometa čoveka u njegovoj egzistenciji jer umesto da razmišlja o realnim potrebama života, čovek zanemaruje realne potreba života, jer ga unutrašnje nezadovoljstvo opterećune traženjem sreće (sebičnošću, telesnošću i ponositošću), kao i izražavanjem nesreće (potrebom za psihičkim pražnjenjem). Da nemaš prazno srce, ti ne bi imao potrebu da tražiš sreću u životu (ne bi bio hedonista(, niti da mu izržavaša nesreću (ne bi se psihički praznio). Da si zaista u biti srećan, ti bi izražavao sreću kroz nesebičnu ljubav i dobrotu.
Kazem ja samo prazne fraze, i zakljuci izvedeni iz premisa koje poticu iz teoloskih dogmi.
Ateisti su lafo nesrecni, samo to jos nisu skontali.

Koja komedija covjece!
Ali eto ako te tjesi, mozes komotno nastaviti zivjeti u uvjerenju da imas ispunjeniji zivot od mene na primjer.
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#157 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

Optimus Prime wrote:Ateisti su lafo nesrecni, samo to jos nisu skontali.

Koja komedija covjece!
Ali eto ako te tjesi, mozes komotno nastaviti zivjeti u uvjerenju da imas ispunjeniji zivot od mene na primjer.
Projekcija. Uverenje imaju ateisti da su srećni u svom ateizmu, a razumna analiza ponašanja pokazuje da nisu. To nije stvar teoloških dogmi nego zdravog razuma. Iz ove sheme se jasno vidi da traženjem sreće čovek otkriva da je nesrećan, a da samo onaj ko pruža sreću otkriva da je srećan:

Image

Jel ima nekog ateiste koji može da ospori ono što sam do sada napisao? Dakle, ne pitam da li ima onih koji se ne slažu (neslaganje nije nikakav argumenat) već onih koji mogu da ospore ono što tvrdim i ovde dokazujem?
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#158 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

JThomas wrote:i šta, vjernici nikad ne osjećaju unutrašnju prazninu, nikad nemaju hedonističke porive, nikad nisu neumjereni, nikad nisu nesretni...?
Pa ako neko pobedi iskušenja koja ima, onda se on kao čovek promeni, pa ne može da danas ima hedonističke porive, sutra da ih nema, itd, već ima stanje koje je izabrao kroz prethodnu borbu. To ne znači da nema iskušenja ali ne može tako lako čovek da menja stanje. U praksi ima dosta vernika licemera, koji pucaju kada dodju iskušenja, a posle iskušenja se iz krivice kontrolišu da ne otkriju svoju ispraznost. Oni predstavljaju religiju kao religiju poraza i licemerstva. Njih ovde ne računam u vernike, jer oni veruju zapravo u sebe i svoju licemernu samokontrolu, a ne u Boga.
JThomas wrote:to bi stvarno lijepo bilo, kad bi to stvarno bilo tako. ali sve je to ostalo na nivou teorije, priče i dogme, u stvarnosti - nijedna religija nije postigla ništa slično.
U stvarnosti je to postigla protestantska reformacija i tako je izvukla civilizaciju iz tame srednjeg veka. Evo inserti iz tri različita istorijska izvora iz toga vremena:

“Mir se nastanio u našem gradu... nema više svađa, zavisti, licemerstva i nesloge. ... Velikodušnost je tako velika da siromasi ne moraju da prose. Ljudi bratski opominju jedan drugoga, kako Hristos propisuje. Sudske parnice su proterane iz grada, i tu nema ni simonije, ubistava ili stranačkog duha, već vlada mir i milosrđe. ... Svuda vidite sretnu i zadovoljnu čeljad. Nigde ne vidite pakosti i zavisti. Svak se raduje tuđem dobru, svak sažaljeva tuđu nesreću.” (Urlih Cvingli, Bernardin Okino, Ljubomir Nenadović)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#159 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by JThomas »

Image
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#160 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Optimus Prime »

Mishab wrote:
Optimus Prime wrote:Ateisti su lafo nesrecni, samo to jos nisu skontali.

Koja komedija covjece!
Ali eto ako te tjesi, mozes komotno nastaviti zivjeti u uvjerenju da imas ispunjeniji zivot od mene na primjer.
Projekcija. Uverenje imaju ateisti da su srećni u svom ateizmu, a razumna analiza ponašanja pokazuje da nisu. To nije stvar teoloških dogmi nego zdravog razuma. Iz ove sheme se jasno vidi da traženjem sreće čovek otkriva da je nesrećan, a da samo onaj ko pruža sreću otkriva da je srećan:

Image

Jel ima nekog ateiste koji može da ospori ono što sam do sada napisao? Dakle, ne pitam da li ima onih koji se ne slažu (neslaganje nije nikakav argumenat) već onih koji mogu da ospore ono što tvrdim i ovde dokazujem?
Pa evo ja ti govorim da se osjecam olaksano i zadovoljnije otkako sam spoznao da su bliskoistocna praznovjerja u rangu Andersenovih bajki.

Ali i da nije tako, ti moras znati je to da ateizam nije stvar volje nego stanje svijesti.
Kada jednom spoznas da je bog ubleha onda jednostavno nema vise povratka.

I ti vjerovatno ne vjerujes u deda mraza.
Kad bi ja sada tebe uvjeravao da bi se osjecala "punog srca" ako bi ipak povjerovala da Deda Mraz postoji, cisto sumnjam da bi prestala biti A-DedaMrazica.
Last edited by Optimus Prime on 23/02/2011 20:44, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#161 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Mishab wrote:
Optimus Prime wrote:Ateisti su lafo nesrecni, samo to jos nisu skontali.

Koja komedija covjece!
Ali eto ako te tjesi, mozes komotno nastaviti zivjeti u uvjerenju da imas ispunjeniji zivot od mene na primjer.
Projekcija. Uverenje imaju ateisti da su srećni u svom ateizmu, a razumna analiza ponašanja pokazuje da nisu. To nije stvar teoloških dogmi nego zdravog razuma. Iz ove sheme se jasno vidi da traženjem sreće čovek otkriva da je nesrećan, a da samo onaj ko pruža sreću otkriva da je srećan:

Image

Jel ima nekog ateiste koji može da ospori ono što sam do sada napisao? Dakle, ne pitam da li ima onih koji se ne slažu (neslaganje nije nikakav argumenat) već onih koji mogu da ospore ono što tvrdim i ovde dokazujem?

izvinjavam se drugima na kvotanju sve ove tabele ali moram

ja osjecam da pripadam lijevoj strani, strani srece

ja sam sretna
najsretnija kad pomazem drugima
nemam puno vremena da razmisljam o tvom hedonizmu, bogu, ateizmu, neispunjenosti i sarmama jer ŽIVIM
oko mene su ljudi, sretni, nesretni, prijatelji i stranci
ja sam tu za njih ako im treba pomoći ili ih saslušati, osjećam se sretnom kad skinem teret sa njih ako mogu

ako bismo se bavili samoklasifikacijom ili klasifikacijom drugih na osnovu toga jesu li ateisti ili ne, hedonisti ili ne...prođe nam život :)

ja osporavam ovo tvoje svojim postojanjem :) postojanjem ispunjenim ljudima i dobrotom koju (nadam se dajem) i primam
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#162 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

niko ne spomenu nikad humanizam :roll:
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#163 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by psydelija »

ateizam=darvinizam=materijalizam=0/nista!
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#164 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Great Cornholio »

Bloo wrote:niko ne spomenu nikad humanizam :roll:
izbris'o sam nešto, nije bilo smiješno :-D :lol:
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#165 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Optimus Prime »

Great Cornholio wrote:
Bloo wrote:niko ne spomenu nikad humanizam :roll:
izbris'o sam nešto, nije bilo smiješno :-D :lol:
Ja sam uvijek konto da je David Hume izumitelj humanizma. :lol:
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#166 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by idealnaM »

Decerto wrote:Vjerujete u cudoviste loch nessa ? Vjerujete u zmajeve ? Vjerujete u gobline,trolove,letece svinje ? U boga ? Nema razlike,niko ih nikad nije vidjeo,niti cuo.
Avaj.
:D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#167 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Great Cornholio »

Optimus Prime wrote:
Great Cornholio wrote:
Bloo wrote:niko ne spomenu nikad humanizam :roll:
izbris'o sam nešto, nije bilo smiješno :-D :lol:
Ja sam uvijek konto da je David Hume izumitelj humanizma. :lol:
Kakav crni David, naš čoe'k ga izumio :lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#168 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by HAVANA »

Mishab wrote:
Optimus Prime wrote:Ateisti su lafo nesrecni, samo to jos nisu skontali.

Koja komedija covjece!
Ali eto ako te tjesi, mozes komotno nastaviti zivjeti u uvjerenju da imas ispunjeniji zivot od mene na primjer.
Projekcija. Uverenje imaju ateisti da su srećni u svom ateizmu, a razumna analiza ponašanja pokazuje da nisu. To nije stvar teoloških dogmi nego zdravog razuma. Iz ove sheme se jasno vidi da traženjem sreće čovek otkriva da je nesrećan, a da samo onaj ko pruža sreću otkriva da je srećan:

Image

Jel ima nekog ateiste koji može da ospori ono što sam do sada napisao? Dakle, ne pitam da li ima onih koji se ne slažu (neslaganje nije nikakav argumenat) već onih koji mogu da ospore ono što tvrdim i ovde dokazujem?





Nema niko.Sve si u pravu i mi te obozaJemo. :thumbup:Zivio govornik.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#169 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by dr.Gonzo »

Uzalud ti je sarma, ako ti je srce prazno. Ne sumnjam da iskreno osećaš sreću i blaženstvo dok jedeš sarmu, ali to je samo osećanje. Nije isto osećati sreću i biti srećan. Samo onaj ko jeste u biti srećan može na pravi način da uživa u sarmi, jer tada sva prijatna osećanja koja mu proizvodi sarma imaju funkciju POVODA za izražavanje sreće koju on već ima u sebi, i koju izržava kroz zahvalnost. A ovako možeš samo da grebeš sa one strane kroz stalko, da osećaš ono što zapravo nema u srcu

Kako je to žalosno kada neko ima sarmu, a nema pravog Boga u srcu. Možeš samo da osetiš prijatnost sarme, a srce ostaje lišeno odgovora jer je duhovno prazno. Pa kako je i dalje prazno, onda bi još sarme. I tu nema kraja. Unutrašnje nezadovoljstvo ostaje i dalje na nivou stanja a u ponašanju čoveka navodi na neumerenost i zatim na perverznost. Osećati i biti srećan nije isto. Prijatna osećanja ne mogu da zamene Boga.
Ja mislim da si ti do sada jeo losu sarmu, inace ne bi ovako govorio. Dobra sarma te ispunjava iznutra, siri ti zeludac i srce predivnim osjecajem univerzalne ljubavi. Kad jednom osjetis to jedinstvo i spoznas da ste ti i sarma jedno, posadjena je klica ljubavi koja vremenom postaje sveobuhvatna.

Svi u sebi nosimo taj potencijal spoznaje, ali se cesto odajemo povrsnim zadovoljstvima koja nas na kraju ostavljaju praznim...

U nastavku se mogu pozabaviti metafizickim svojstvima sarme, i njihovim etickim posljedicama u kontekstu postomodernizma, ali se nadam da za to nece biti potrebe.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#170 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#171 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Great Cornholio wrote:
Bloo wrote:niko ne spomenu nikad humanizam :roll:
izbris'o sam nešto, nije bilo smiješno :-D :lol:

hajd šapni mi da niko ne vidi :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#172 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Great Cornholio »

Bloo wrote:
Great Cornholio wrote:
Bloo wrote:niko ne spomenu nikad humanizam :roll:
izbris'o sam nešto, nije bilo smiješno :-D :lol:

hajd šapni mi da niko ne vidi :D
Osnivač humanizma je Hamza Humo. Eh eto, nek zna čitav svijet :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#173 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Great Cornholio wrote: Osnivač humanizma je Hamza Humo. Eh eto, nek zna čitav svijet :lol:

ha!

ne znadoh to :D

i jezdih ovijem svijetom neispunjena tim saznanjem

all hail sarma
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#174 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Great Cornholio »

Bloo wrote:
Great Cornholio wrote: Osnivač humanizma je Hamza Humo. Eh eto, nek zna čitav svijet :lol:

ha!

ne znadoh to :D

i jezdih ovijem svijetom neispunjena tim saznanjem

all hail sarma
Rekoh ti da nije bilo smiješno :-D

hail all mighty sarma :D
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#175 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Optimus Prime »

Great Cornholio wrote:
hail all mighty sarma :D
Bosanska verzija Leteceg Sphagetti Cudovista!
Post Reply