Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#101 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mis mekinjas »

Al-Kindi wrote:Ako je iko učinio više zla ljudima onda su to ateističke ideologije

Od trenutka kada je Komunistička partija Kine (KPK) došla na vlast 1949. godine, pa do današnjeg dana, između 65 i 80 miliona ljudi je ubijeno ili umrlo neprirodnom smrću. Da ne spominjemo SSSR Lenjina i Staljina, Hitlera, Tita - svi su bili protiv vjere i zagovarali su ateizam, radili na njegovom nametanju narodima. I svi su propali.

Samo ova brojka je dovoljna da pokaže šta ateizam uradi.
Darwin je bio romantičar.... :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#102 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by arzuhal »

Miš mekinjaš wrote: Darwin je bio romantičar.... :D
..pisao sonete i grcao u suzama :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#103 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mis mekinjas »

arzuhal wrote:
Miš mekinjaš wrote: Darwin je bio romantičar.... :D
..pisao sonete i grcao u suzama :D
toliki baš i nije bio :D
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#104 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by manki »

Decerto wrote:Vjerujete u cudoviste loch nessa ? Vjerujete u zmajeve ? Vjerujete u gobline,trolove,letece svinje ? U boga ? Nema razlike,niko ih nikad nije vidjeo,niti cuo.
:thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#105 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

Al-Kindi wrote:Ako je iko učinio više zla ljudima onda su to ateističke ideologije

Od trenutka kada je Komunistička partija Kine (KPK) došla na vlast 1949. godine, pa do današnjeg dana, između 65 i 80 miliona ljudi je ubijeno ili umrlo neprirodnom smrću. Da ne spominjemo SSSR Lenjina i Staljina, Hitlera, Tita - svi su bili protiv vjere i zagovarali su ateizam, radili na njegovom nametanju narodima. I svi su propali.

Samo ova brojka je dovoljna da pokaže šta ateizam uradi.

Autobots facepalm
Image
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#106 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by madner »

Al-Kindi wrote:Ako je iko učinio više zla ljudima onda su to ateističke ideologije

Od trenutka kada je Komunistička partija Kine (KPK) došla na vlast 1949. godine, pa do današnjeg dana, između 65 i 80 miliona ljudi je ubijeno ili umrlo neprirodnom smrću. Da ne spominjemo SSSR Lenjina i Staljina, Hitlera, Tita - svi su bili protiv vjere i zagovarali su ateizam, radili na njegovom nametanju narodima. I svi su propali.

Samo ova brojka je dovoljna da pokaže šta ateizam uradi.
Hitler je bio krscanin i deklarisani vjernik. A uloga crkve nimalo svjetla.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#107 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mis mekinjas »

madner wrote:
Al-Kindi wrote:Ako je iko učinio više zla ljudima onda su to ateističke ideologije

Od trenutka kada je Komunistička partija Kine (KPK) došla na vlast 1949. godine, pa do današnjeg dana, između 65 i 80 miliona ljudi je ubijeno ili umrlo neprirodnom smrću. Da ne spominjemo SSSR Lenjina i Staljina, Hitlera, Tita - svi su bili protiv vjere i zagovarali su ateizam, radili na njegovom nametanju narodima. I svi su propali.

Samo ova brojka je dovoljna da pokaže šta ateizam uradi.
Hitler je bio krscanin i deklarisani vjernik. A uloga crkve nimalo svjetla.
ja baš razmišlajm da taj Hitler i nije bio lud čovjek :D
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#108 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by no_crnjak »

Miš mekinjaš wrote:
madner wrote:
Al-Kindi wrote:Ako je iko učinio više zla ljudima onda su to ateističke ideologije

Od trenutka kada je Komunistička partija Kine (KPK) došla na vlast 1949. godine, pa do današnjeg dana, između 65 i 80 miliona ljudi je ubijeno ili umrlo neprirodnom smrću. Da ne spominjemo SSSR Lenjina i Staljina, Hitlera, Tita - svi su bili protiv vjere i zagovarali su ateizam, radili na njegovom nametanju narodima. I svi su propali.

Samo ova brojka je dovoljna da pokaže šta ateizam uradi.
Hitler je bio krscanin i deklarisani vjernik. A uloga crkve nimalo svjetla.
ja baš razmišlajm da taj Hitler i nije bio lud čovjek :D

sehr gut razmisljas .....13 xD
User avatar
Al-Kindi
Posts: 10
Joined: 17/02/2011 17:58

#109 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Al-Kindi »

Da je Hitler bio kršćanin pogledaj samo njegove izjave o kršćanstvu i katoličanstvu.

Napor Ministra za religije Kerrla da NS identificira sa "pozitivnim Kršćanstvom" Hitler je komentirao kao "plemenita namjera, ali ne vjerujem da je ta stvar moguća, i vidim prepreku u samom Kršćanstvu".

"Što se tiče ljudi bliskih meni", rekao je, "koji su, kao i ja, pobjegli od zahvata dogme, nema razloga da se bojim da će ih se Crkva dočepati. Pobrinut ćemo se da crkva ne širi učenja koja su u sukobu sa interesima Države. Nastavit ćemo propovijedati doktrinu Nacional Socijalizma, i mladi više neće učiti ništa osim istine ".

Seljacima će se reći što je Crkva uništila u njihovo ime: cjelokupno tajno znanje o prirodi, o božanskom, o bezobličnom. Seljak će naučiti da na toj osnovi mrzi Crkvu. Bukvalno će naučiti uz pomoć kakvih smicalica je silovana duša njemačkog naroda. Zbrisat ćemo Kršćanstvo i donesti religiju osobenu našoj rasi. I ovdje moramo početi, a ne u velikim gradovima..."
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#110 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by madner »

Da da, samo jos da ne citiras izvor koji je dokazani plagijat nastao poslje rata :D
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#111 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

madner wrote:Hitler je bio krscanin i deklarisani vjernik. A uloga crkve nimalo svjetla.
Stvarno? Veličao je veru u Jevrejina Isusa Hrista a ne u sebe i Majn Kampf?

Onda je on bio i borac za slobodu i pravdu na zemlji, jer se na te pojmove isto pozivao kao i na religiju. Dakle, ne valja boriti se za slobodu i pravdu?
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#112 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by madner »

Mishab wrote:
madner wrote:Hitler je bio krscanin i deklarisani vjernik. A uloga crkve nimalo svjetla.
Stvarno? Veličao je veru u Jevrejina Isusa Hrista a ne u sebe i Majn Kampf?

Onda je on bio i borac za slobodu i pravdu na zemlji, jer se na te pojmove isto pozivao kao i na religiju. Dakle, ne valja boriti se za slobodu i pravdu?
Mein Kampf je samo knjiga, a Jeveji su za Krscane izdajice koji ubise Bozijeg sina. Krscanstvo je izmislilo antisemitizam, Hitler ga je samo nasljedio.

Njegova doktrina jeste bila jako inspirisana religijom, izvorno krscanstvo, anti osvjestenje itd... To sto je marketing sada malo drugaciji ne mijenja srz :D
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#113 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by mavcs »

manki wrote:
Decerto wrote:Vjerujete u cudoviste loch nessa ? Vjerujete u zmajeve ? Vjerujete u gobline,trolove,letece svinje ? U boga ? Nema razlike,niko ih nikad nije vidjeo,niti cuo.
:thumbup:
:) :D

Ljudsko uho može registrovati zvučne talase u frekventnom opsegu od 20-20.000 Hz. Starenjem ovaj raspon se još smanjuje. S druge strane, slijepi miš ili delfin mogu registrovati znatno vece frekvencije nego čovjek (ultrazvučne frekvencije)... :-?
Oko dvije trecine zvukova koje proizvode slonovi su na veoma niskim frekvencijama (frekvencije u infrazvuku) tako da ih čovjek ne može uopšte registrovati.
Možemo li na osnovu ovoga zaključiti da slonovi uopšte ne komuniciraju? :-)
Last edited by mavcs on 23/02/2011 14:58, edited 1 time in total.
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#114 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

Bloo wrote: šta fali hedonizmu sve dok ne nanosi štetu drugima :D
Šta fali nacionalizmu sve dok ne nanosi štetu drugima (dok se ne pretvori u šovinizam)?

A da znaš da i dok ne špkodi drugome, škodi samom tebi, i otkriva bezumlje, jer nemoguće je ono što hedonizmom pokušavaš. Samo pravi Bog može da zadovolji žeđ duše. Hedonizam je lažni bog koji je opijum naroda.

Evo dokaza u ovoj shemi:

Image

Odvojenost od pravog Boga rezultuje dubokim unutrašnjim nezadovoljstvom koje izvire u čovekova osećanja i zbog kojeg se čovek oseća nesrećno i neprijatno. Čovek ima potrebu da uguši svest o unutrašnjem duhovnom nezadovoljstvu, zloupotrebljavajući prijatna osećanja i doživljaje, tako što njima pokušava da se zadovolji. To je koren hedonizma (sebičnosti, telesnosti, itd). Međutim, ma kako da su ostvarena osećanja sreće ili čulnog užitka - iskrena, snažna, prijatna i uzvišena, ona nikada ne mogu da zadovolje žeđ čovekove duše, već samo mogu da uguše njegovu svest o unutrašnjem nezadovoljstvu, koje nastaje zbog njegove odvojenosti od Boga.

Dokaz da iza prijatnih osećanja, uprkos užitku, unutrašnje nezadovoljstvo i dalje ostaje, jeste u čovekovim i dalje nepromenjenim motivima ponašanja. Da je čovek zaista zadovoljio žeđ duše, on svojim motivima ponašanja ne bi tražio sreću ako je već ima (ne bi bio sujetan, sebičan, telesan), niti bi izražavao nezadovoljstvo ako ga zaista nema u sebi (ne bi imao potrebu da se psihički prazni). Da je zaista zadovoljen, on bi svojim motivima izražavao svoje zadovoljenje kroz nesebičnu ljubav i dobrotu. Čovekovo duhovno nezadovoljenje ili nezadovoljenje direktno determiniše karakter njegovih pokretačkih motiva:

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#115 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Bloo »

omg they killed Jesus? :shock:
Mishab
Posts: 76
Joined: 18/01/2005 14:40

#116 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mishab »

madner wrote: Mein Kampf je samo knjiga, a Jeveji su za Krscane izdajice koji ubise Bozijeg sina. Krscanstvo je izmislilo antisemitizam, Hitler ga je samo nasljedio.
Jevreji su odlično živeli u protestantskim zemljama, dok autoritet Svetog pisma nije zamenjen Majn Kampfom.
madner wrote:Njegova doktrina jeste bila jako inspirisana religijom, izvorno krscanstvo, anti osvjestenje itd... To sto je marketing sada malo drugaciji ne mijenja srz :D
Nema ništa sa izvornim hrišćanstvom, jer hrišćanstvo zahteva reformu iznutra, a nacizam spolja (nasiljem). Hrišćanstvoi problem vidi u čovekovom srcu, a rešenje u Bogu, dok nacizam vidim u drugima (onima koji nisu arijevci) a rešenje vidi u samom čoveku. To ne da nije slično, već je suprotno.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#117 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by bez_ideje »

Tito dragi.............
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#118 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Mis mekinjas »

Mishab wrote: Hedonizam je lažni bog koji je opijum naroda.
samo ću ovo još i gotovo.
Ja volim sarmu, i nemam mjere kad je jedem, i mislim da sam hedonist, uživam u dobroj :dance: , dobroj šali, i zaista se smatram hedonistom, a hedonizam nije Bog, nikakav i ne opija narod, čovjek koji se odriče OVOZEMLAJSKIH UŽITAKA, za mene je idiot. Ja ima prijatelje prave vjernike, i ne razgovaramo o vjeri, davno je bilo, oni mene neće ubjeđivati da postiji Bog, ja njih da ga nema, ali nisam primijetila da kunu i kletu hedonizam, uživaju u sarmi kao i ja, i ne zazivaju Boga kad se :dance: , niti taj užitak pripisuju daru od Boga, tako da ovi grafikoni i teze su vam krajnje smiješni.... :roll:
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#119 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by mavcs »

bez_ideje wrote:Tito dragi.............
:lol:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#120 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by bez_ideje »

Miš mekinjaš wrote:
Mishab wrote: Hedonizam je lažni bog koji je opijum naroda.
samo ću ovo još i gotovo.
Ja volim sarmu, i nemam mjere kad je jedem, i mislim da sam hedonist, uživam u dobroj :dance: , dobroj šali, i zaista se smatram hedonistom, a hedonizam nije Bog, nikakav i ne opija narod, čovjek koji se odriče OVOZEMLAJSKIH UŽITAKA, za mene je idiot. Ja ima prijatelje prave vjernike, i ne razgovaramo o vjeri, davno je bilo, oni mene neće ubjeđivati da postiji Bog, ja njih da ga nema, ali nisam primijetila da kunu i kletu hedonizam, uživaju u sarmi kao i ja, i ne zazivaju Boga kad se :dance: , niti taj užitak pripisuju daru od Boga, tako da ovi grafikoni i teze su vam krajnje smiješni.... :roll:
Utjecaj holivuda.....
Ou Gad,ou Gad............jes.......jes.........Ou maj Gad
:mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#121 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by arzuhal »

Miš mekinjaš wrote:Ja volim sarmu
I ja. I burek.
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#122 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by mavcs »

arzuhal wrote:
Miš mekinjaš wrote:Ja volim sarmu
I ja. I burek.
još ako je s kiselim kupusom... a tek japrak :-) :D

Image
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#123 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Great Cornholio »

arzuhal wrote:
Stvar i jest u tome da je ovaj svijet naprosto mjesto i vrijeme patnje, to je njegova bit (a bit je ono po čemu nešto jest to što jest, a ne nešto drugo), kao i njegovo značenje (a značenje je ono po čemu nešto nije samo to što jest, nego i nešto drugo).
Ova konstatacija je izraz ekstremnog nevjerovanja u čovjeka i njegove mogućnosti da svijet učini mjestom koje će biti oslobođeno patnje, straha, mržnje, pohlepe i ostalih negativnih posljedica proizašlih iz silovanja istinske ljudske prirode. Pogrešna uputsva za "rukovanje čovjekom" data u vjerskim knjigama su dio onoga što ovaj svijet čini, kao što ti reče, mjestom patnje.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#124 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by Great Cornholio »

Al-Kindi wrote:Da je Hitler bio kršćanin pogledaj samo njegove izjave o kršćanstvu i katoličanstvu.
Nemoraš dalje, shvatili smo šta hoćeš da kažeš :evil:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#125 Re: Zašto su vernici u proseku gori od onih koji ne veruju?

Post by arzuhal »

Great Cornholio wrote:
arzuhal wrote:
Stvar i jest u tome da je ovaj svijet naprosto mjesto i vrijeme patnje, to je njegova bit (a bit je ono po čemu nešto jest to što jest, a ne nešto drugo), kao i njegovo značenje (a značenje je ono po čemu nešto nije samo to što jest, nego i nešto drugo).
Ova konstatacija je izraz ekstremnog nevjerovanja u čovjeka i njegove mogućnosti da svijet učini mjestom koje će biti oslobođeno patnje, straha, mržnje, pohlepe i ostalih negativnih posljedica proizašlih iz silovanja istinske ljudske prirode. Pogrešna uputsva za "rukovanje čovjekom" data u vjerskim knjigama su dio onoga što ovaj svijet čini, kao što ti reče, mjestom patnje.
Leibniz je svojom monadologijom ustvrdio da je ovaj svijet najsavršeniji od svih svjetova. Nakon toga i upravo zbog toga, jedan od najvećih ćafira među filozofima, Voltaire, piše svog ''Candida'' :D ;-)
Post Reply