Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post Reply
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#251 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by ocammog »

Ja ne govorim o."neopredjeljenima" jer su Bosanci jasno.opredjeljeni za identitet koji je sasvim prirodan u zenmji koja se zove Bosna i koja je postojala i postojat ce nevezano o tri abrahamske kulture bez kojih konstitutivne etnije te zemlje ne bi postojale (jer je to jedino sto ih razlikuje medjusobno), dok su stecak, Tornjak, geologija, dijalekt neke od stvari koje su valjda zajednicke svakom ko je rodjen i odrastao u BiH, bez obzira kojoj abrahamskoj denominaciji pripada...

Dakle, ne treba jos jedna avlija nego samo da ih se ne ismijava i da ih se ne osporava jer sigurno nisu oni razarali gradove i ljude u proteklom ratu niti su neko strano tijelo koje je neko ovdje uvezao iz ovih ili onih razloga.

Oni su ravnopravni sugradjani konstitutivcima, kao sto je De Niro ravnopravan sa Kennedy-em ili Obamom i nijed od njih nije "neopredjeljen" zato sto se osjeca prvo kao Amerikanac a tek onda kao Talijan, Irac, ili Afrikanac...kao.sto.se prosjecni Svicarac koji govori njemacki osjeca kao Svicarac a ne kao Njemac, ili kao sto se Sarkozy osjeca najprije kao Francuz a onda kao Madjar....Ja ne kazem da ovaj model koji je ljudima na zapadu sasvim logican treba primijeniti u BiH jer i ne moze usljed ovolike opcinjenosti konstitutivaca sa tri tudje kulture (abrahamske), koje nisu njihova svojina jer ih nisu kosntitutivci BiH stvorili....
nego navodim primjere u svijetu da se vidi da to sto se nego identifikuje kao Bosanac (Amerilanac, Svicarac, Belgijanac, Francuz, Kamadjanin) nije bogohuljenje niti nakaradnlst, niti "neopredjeljenost" (jer opet ponavljam, sta su konstitutivci kada im se skine abrahamski element i kako se razlikuju medjusobno ta tri naroda i da li bi uopste bila tri ili samo jedan kada bi ima skinuo abrahamski element?)... jezik im je sigurno zajednicki a trebalo bi i da je i zemlja u kojoj zive generacijama....
escobar__ wrote:
sumirprimus wrote:zato sad imamo svako svoju avliju i super nam je ha ja
A to bi riješilo stvaranje još jedne avlije za ove neopredijeljene? Hajde se uozbilji.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#252 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by ocammog »

tandmand wrote:
Fudo387 wrote:
edo_79 wrote: Sjećaš se ovoga štovani kolega ....... Današnja BiH nije OVO .... a trebala je da bude .... jer je današnja BiH država TRI KONSTITUTIVNA NARODA i ostalih građana .... s time što manjine NISU KONSTITUTIVNE.
I?
Ko je vecina u tvom neposrednom okruzenju, recimo gradu u kojem zivis, od tih konstutivnih i ostalih?
Isplivalo je na temi ono što je problem Bosancima a to je da su u nekim sredinama Bošnjaci većina, te imaju vlast i što im konstitutivnost neke stvari garantuje. Ako ih pitaš, pa hoćemo li građansku državu,jedan čovjek - jedan glas, ne valja ni tada jer će Bošnjaci preglasavati i eto bošnjačke nac. države.
Da im je kako da smo svi Bosanci a da Bošnjaci nigdje ne dominiraju. Ko nekada u YU, kada u većinski muslimansku sredinu dođu policajci, učitelji, doktori, komunisti, iz Srbije, da uređuju život a muslimani neka izvlače šumu i režu je na pilani.
Evo neka se Bosanci (ostali) izjasne kakvu BiH žele, pa ćemo svaku opciju raščlaniti i dokazati da im je broj Bošnjaka problem i sukladno tome broju vlast koja im pripada.
Evo da se ja kao.Bosanac onda izjasnim. Zelim bilo kakvu drzavu kojoj necu biti ismijavan, omalovazavan i osporavan kao Bosanac, te vidjen kao prijetnja bilo kome, pogotovo onima kojima nista ne znace jedan sokak u starom gradu, trg na Feradiji ili na Marijin dvoru, setnja kroz Sedam suma, pogled sa Zute ili Bijele Tabije gdje sam docekivao zalazak sunca, smiraj na Vrelu Bosne, miris one borovine na Trebevicu, Jahorini, Bjelasnici i Igmanu uz koje sam odrastao ....a meni znaci moje citavo bice...
Kako sam ja "manjina" u idnosu na nekog koga jendovulo jadnog da bude glas vise i konstitutivni a ja odjednom "manjina" u svom gradu...to moze biti logicno samo ou ovoj poslijeratnoj BiH....

Dakle trazim drzavu u kojoj sam u svakom pogledu ravnoparavan sa svim njenim gradjanima, u politickom a narocito u svakodnevnom zivotu, jer ako nista znam posjetiocima ispricat istoriju i dusu svoga grada...glavnoga grada ove drzave..
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#253 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by ocammog »

hAZNADAR wrote:
Lopov-eliminator wrote:Probosanci su "smetnja" zato što ne žele prihvatiti postulate mržnje jednih prema drugim i trećim. Niko od pristalica ekskluzivno jedne etničke grupe, mimo najvećih ekstremista, ne želi direktno reći (iako to misle) da ne žele imati ništa s onim drugim i trećim, i da ne bi imali ništa protiv da se, kad bi se moglo, drugi i treći protjeraju ako bi to bilo moguće.

Nije slučajno da su svi oni najglasniji samo kad se priča o nepravdi prema njihovom narodu ili nekog iz njihovog naroda, a na iste nepravde koje se dešavaju onim drugim i trećim mrtvo hladno ćute.

Razlog je vrlo prost: nije ih briga. Oni misle samo i isključivo o dobrobiti svoje grupe, a oni iz drugih grupa koji s njima žive u toj istoj državi mogu, što se njih tiče, komotno pocrkati u najgorim mukama.

Kao što reper Frenkie reče "Nisi pod našim imenom, mi za tebe ne brinemo."

Za njih država ili bilo koja organizacija nije ništa drugo nego alat koji smatraju dobrim samo ako zadovoljava interese njihove grupe, a sve ostale ni ne uzimaju u razmatranje iako su dio iste organizacije.

Dakle, probosanci su "smetnja" jer odbijaju tako isključiv način razmišljanja.
Upravo Bosanci sire mrznju prema Bosnjacima. Te Bosnjaci ruse BiH, te sovinisti, te zaostali, te hotelska izmisljotina, te turcizam, te intelektualni škart, ....
A pored mrznje prema Bosnjacima sire mrznju i prema dosljacima, dijaspori, provinciji, ruralnim ljevicarima,.... ubjedljivo najnetolerantnija grupa. I redovno prvi pocnu.

I kad dobiju odgovor - kuknjava o diskriminaciji i da nekome smetaju. Kome prepotentna urbana elita moze zasmetati kada se sama izoluje koliko moze? Kome i cemu opasni osim za buducnost i perspektivu ljevice?

Na ovome forumu barem vjecito ista prica. Tobozi anacionalizam koji se prebija samo na jednima.
Ne znam po kojim statistikama to zakljucujes ali bi bio red da mene ne uvrstis u kategoriju tih i takvih "Bosanaca" jer Bosanci kojima ja pripadam nish taj profil ljudi. Ja se nadam da nitijednom nisam nikoga omalovazio a ako slucajno jesam, bio bi red da mi se ukaze na taj prpust radi korekcije.
Ja samo govorim na osnovu svog iskustva a to je da sam do sada daleko vise uta posvjedocio kamk se ljudi poput mene (Blsanci) omalovazavaju, ismijavaju i osporavaju, dok niti ja niti mojii istomisljenici koje poznajem ne bi sebi nikada dozvolili da bilo koga osloravamo ili ismijavaml kao sto drugi rade nama.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#254 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by hAZNADAR »

ocammog wrote:

Ne znam po kojim statistikama to zakljucujes ali bi bio red da mene ne uvrstis u kategoriju tih i takvih "Bosanaca" jer Bosanci kojima ja pripadam nish taj profil ljudi. Ja se nadam da nitijednom nisam nikoga omalovazio a ako slucajno jesam, bio bi red da mi se ukaze na taj prpust radi korekcije.
Ja samo govorim na osnovu svog iskustva a to je da sam do sada daleko vise uta posvjedocio kamk se ljudi poput mene (Blsanci) omalovazavaju, ismijavaju i osporavaju, dok niti ja niti mojii istomisljenici koje poznajem ne bi sebi nikada dozvolili da bilo koga osloravamo ili ismijavaml kao sto drugi rade nama.
Kakvo ba osporavanje,... svi smo po defaultu Bosanci vezano za drzavljanstvo i zato sto se nacija veze za ime drzave.
Ama svi Bosnjaci koje znam svi do jednog kazu nerjetko sa ponosom i Bosanac za sebe. Osporavanjem bosanstva osporavam i sebe zar ne?

Nisu problem opredjeljeni Bosanci koji su samo to i nemaju narodnost a koji su normalni. Postujem bosanstvo Tanovica, Barbareza,... jer nikada nisu omalovazavali i neku drugu opredjeljenost.

Nisi ti omalovazavao, sirio mrznju,... ali jesu neki drugi. Konkretno na ovom forumu imamo taj socioloski fenomen zvan fgr koji je poznat po sirenju mrznje ne samo prema Bosnjacima vec i prema nekim drugim kategorijama. Prepotencija, arogancija,... i teorija kako su svi obrazovani Bosnjaci po pravilu Bosanci a ostane skart.

Imam trenutno raspravu na drugoj temi gdje se kaci historija i gdje se slijepo pokusava Bosnjak tumaciti kao turski isprdak. Iznesem dokaze kako to bas nije tako - i ispadnem bosnjacki nacionalista, SDA bot, novokomponovani musliman, dijasporski patriJota, mitoman koji lazira,... sta sve ne. A kada kazes da su i Bosnjaci takodjer i Bosanci - reaguju ko ubodenici.

A praksa na forumu je da kad samo zucnes nesto kriticki na racun Jugoslavije - imas protiv sebe Bosance koji te docekuju na noz u svakoj temi. Ma hajde,.... razlicito dozivljavamo bosanstvo i to je to. Problem nije u bosanstvu ili bosnjastvu - problem je ocigledno u jugoslovenstvu umisljene urbane elite koja to nastoji prikazati kao bosanstvo.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#255 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by General War »

hAZNADAR wrote:
ocammog wrote:

Ne znam po kojim statistikama to zakljucujes ali bi bio red da mene ne uvrstis u kategoriju tih i takvih "Bosanaca" jer Bosanci kojima ja pripadam nish taj profil ljudi. Ja se nadam da nitijednom nisam nikoga omalovazio a ako slucajno jesam, bio bi red da mi se ukaze na taj prpust radi korekcije.
Ja samo govorim na osnovu svog iskustva a to je da sam do sada daleko vise uta posvjedocio kamk se ljudi poput mene (Blsanci) omalovazavaju, ismijavaju i osporavaju, dok niti ja niti mojii istomisljenici koje poznajem ne bi sebi nikada dozvolili da bilo koga osloravamo ili ismijavaml kao sto drugi rade nama.
Kakvo ba osporavanje,... svi smo po defaultu Bosanci vezano za drzavljanstvo i zato sto se nacija veze za ime drzave.
Ama svi Bosnjaci koje znam svi do jednog kazu nerjetko sa ponosom i Bosanac za sebe. Osporavanjem bosanstva osporavam i sebe zar ne?

Nisu problem opredjeljeni Bosanci koji su samo to i nemaju narodnost a koji su normalni. Postujem bosanstvo Tanovica, Barbareza,... jer nikada nisu omalovazavali i neku drugu opredjeljenost.

Nisi ti omalovazavao, sirio mrznju,... ali jesu neki drugi. Konkretno na ovom forumu imamo taj socioloski fenomen zvan fgr koji je poznat po sirenju mrznje ne samo prema Bosnjacima vec i prema nekim drugim kategorijama. Prepotencija, arogancija,... i teorija kako su svi obrazovani Bosnjaci po pravilu Bosanci a ostane skart.

Imam trenutno raspravu na drugoj temi gdje se kaci historija i gdje se slijepo pokusava Bosnjak tumaciti kao turski isprdak. Iznesem dokaze kako to bas nije tako - i ispadnem bosnjacki nacionalista, SDA bot, novokomponovani musliman, dijasporski patriJota, mitoman koji lazira,... sta sve ne. A kada kazes da su i Bosnjaci takodjer i Bosanci - reaguju ko ubodenici.

A praksa na forumu je da kad samo zucnes nesto kriticki na racun Jugoslavije - imas protiv sebe Bosance koji te docekuju na noz u svakoj temi. Ma hajde,.... razlicito dozivljavamo bosanstvo i to je to. Problem nije u bosanstvu ili bosnjastvu - problem je ocigledno u jugoslovenstvu umisljene urbane elite koja to nastoji prikazati kao bosanstvo.
Je li Bosnjak iz Novog Pazara Bosanac?
Ako nisu, zasto uzimaju znakovlje srednjovjekovne BiH kao etnicku odrednicu?
A ako jesu, ko im je dao pravo svojatanja jezika, simbola, drzave a niti su drzavljani a samom tim niti Bosanci po defaultu...?
Tebe " napadaju" Bosanci na ovom forumu jer prepoznaju namazanost tvojih postova , pa onda red kukanja kako si neshvacen.
Opasnost biti "Bosanac" po defaultu ti je nebrojeno puta ukazano kao sistemski propust....ti dobijanjem Svedskog ( npr)pasosa kada ne postoji nacin dvojnog drzavljanstva se odrices Bosanstva, ali ti ostaje etnicka pripadnost " bosnjak" .
Bosanac ( ili hercegovac) ili jesi ili nisi, to je stvar odabira bas kao i biranja etnije, a ne zakonskih definicija.
Da je tebi neko rekao da si Bosnjak po defaultu zato sto se zoves Haso, Huso...ti bi mu jezik iscupao.
Kritika je uvjek dobrodosla, ali prosipanje gluposti nije ( niti to spada u kritiku), pa uvjek ocekuj da ti neko odgovori istom mjerom.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#256 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Bodkin »

Point. wrote:Gotovo sve i jednog Bošnjaka kojeg znam za sebe istovremeno kaže da je i Bosanac, ili Hercegovac. Ali ako @Bodkin kaže da je to šuplja onda.....
Popis pokazao. Bosanac mozda geografski. Znam o cemu pricam. Tema je o bosancima, a ne o bosnjacima koji su istovremeno i bosanci
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#257 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Bodkin »

General War wrote:
hAZNADAR wrote:
ocammog wrote:

Ne znam po kojim statistikama to zakljucujes ali bi bio red da mene ne uvrstis u kategoriju tih i takvih "Bosanaca" jer Bosanci kojima ja pripadam nish taj profil ljudi. Ja se nadam da nitijednom nisam nikoga omalovazio a ako slucajno jesam, bio bi red da mi se ukaze na taj prpust radi korekcije.
Ja samo govorim na osnovu svog iskustva a to je da sam do sada daleko vise uta posvjedocio kamk se ljudi poput mene (Blsanci) omalovazavaju, ismijavaju i osporavaju, dok niti ja niti mojii istomisljenici koje poznajem ne bi sebi nikada dozvolili da bilo koga osloravamo ili ismijavaml kao sto drugi rade nama.
Kakvo ba osporavanje,... svi smo po defaultu Bosanci vezano za drzavljanstvo i zato sto se nacija veze za ime drzave.
Ama svi Bosnjaci koje znam svi do jednog kazu nerjetko sa ponosom i Bosanac za sebe. Osporavanjem bosanstva osporavam i sebe zar ne?

Nisu problem opredjeljeni Bosanci koji su samo to i nemaju narodnost a koji su normalni. Postujem bosanstvo Tanovica, Barbareza,... jer nikada nisu omalovazavali i neku drugu opredjeljenost.

Nisi ti omalovazavao, sirio mrznju,... ali jesu neki drugi. Konkretno na ovom forumu imamo taj socioloski fenomen zvan fgr koji je poznat po sirenju mrznje ne samo prema Bosnjacima vec i prema nekim drugim kategorijama. Prepotencija, arogancija,... i teorija kako su svi obrazovani Bosnjaci po pravilu Bosanci a ostane skart.

Imam trenutno raspravu na drugoj temi gdje se kaci historija i gdje se slijepo pokusava Bosnjak tumaciti kao turski isprdak. Iznesem dokaze kako to bas nije tako - i ispadnem bosnjacki nacionalista, SDA bot, novokomponovani musliman, dijasporski patriJota, mitoman koji lazira,... sta sve ne. A kada kazes da su i Bosnjaci takodjer i Bosanci - reaguju ko ubodenici.

A praksa na forumu je da kad samo zucnes nesto kriticki na racun Jugoslavije - imas protiv sebe Bosance koji te docekuju na noz u svakoj temi. Ma hajde,.... razlicito dozivljavamo bosanstvo i to je to. Problem nije u bosanstvu ili bosnjastvu - problem je ocigledno u jugoslovenstvu umisljene urbane elite koja to nastoji prikazati kao bosanstvo.
Je li Bosnjak iz Novog Pazara Bosanac?
Ako nisu, zasto uzimaju znakovlje srednjovjekovne BiH kao etnicku odrednicu?
A ako jesu, ko im je dao pravo svojatanja jezika, simbola, drzave a niti su drzavljani a samom tim niti Bosanci po defaultu...?
Tebe " napadaju" Bosanci na ovom forumu jer prepoznaju namazanost tvojih postova , pa onda red kukanja kako si neshvacen.
Opasnost biti "Bosanac" po defaultu ti je nebrojeno puta ukazano kao sistemski propust....ti dobijanjem Svedskog ( npr)pasosa kada ne postoji nacin dvojnog drzavljanstva se odrices Bosanstva, ali ti ostaje etnicka pripadnost " bosnjak" .
Bosanac ( ili hercegovac) ili jesi ili nisi, to je stvar odabira bas kao i biranja etnije, a ne zakonskih definicija.
Da je tebi neko rekao da si Bosnjak po defaultu zato sto se zoves Haso, Huso...ti bi mu jezik iscupao.
Kritika je uvjek dobrodosla, ali prosipanje gluposti nije ( niti to spada u kritiku), pa uvjek ocekuj da ti neko odgovori istom mjerom.
To je to
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#258 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by edo_79 »

General War wrote:
hAZNADAR wrote:
ocammog wrote:

Ne znam po kojim statistikama to zakljucujes ali bi bio red da mene ne uvrstis u kategoriju tih i takvih "Bosanaca" jer Bosanci kojima ja pripadam nish taj profil ljudi. Ja se nadam da nitijednom nisam nikoga omalovazio a ako slucajno jesam, bio bi red da mi se ukaze na taj prpust radi korekcije.
Ja samo govorim na osnovu svog iskustva a to je da sam do sada daleko vise uta posvjedocio kamk se ljudi poput mene (Blsanci) omalovazavaju, ismijavaju i osporavaju, dok niti ja niti mojii istomisljenici koje poznajem ne bi sebi nikada dozvolili da bilo koga osloravamo ili ismijavaml kao sto drugi rade nama.
Kakvo ba osporavanje,... svi smo po defaultu Bosanci vezano za drzavljanstvo i zato sto se nacija veze za ime drzave.
Ama svi Bosnjaci koje znam svi do jednog kazu nerjetko sa ponosom i Bosanac za sebe. Osporavanjem bosanstva osporavam i sebe zar ne?

Nisu problem opredjeljeni Bosanci koji su samo to i nemaju narodnost a koji su normalni. Postujem bosanstvo Tanovica, Barbareza,... jer nikada nisu omalovazavali i neku drugu opredjeljenost.

Nisi ti omalovazavao, sirio mrznju,... ali jesu neki drugi. Konkretno na ovom forumu imamo taj socioloski fenomen zvan fgr koji je poznat po sirenju mrznje ne samo prema Bosnjacima vec i prema nekim drugim kategorijama. Prepotencija, arogancija,... i teorija kako su svi obrazovani Bosnjaci po pravilu Bosanci a ostane skart.

Imam trenutno raspravu na drugoj temi gdje se kaci historija i gdje se slijepo pokusava Bosnjak tumaciti kao turski isprdak. Iznesem dokaze kako to bas nije tako - i ispadnem bosnjacki nacionalista, SDA bot, novokomponovani musliman, dijasporski patriJota, mitoman koji lazira,... sta sve ne. A kada kazes da su i Bosnjaci takodjer i Bosanci - reaguju ko ubodenici.

A praksa na forumu je da kad samo zucnes nesto kriticki na racun Jugoslavije - imas protiv sebe Bosance koji te docekuju na noz u svakoj temi. Ma hajde,.... razlicito dozivljavamo bosanstvo i to je to. Problem nije u bosanstvu ili bosnjastvu - problem je ocigledno u jugoslovenstvu umisljene urbane elite koja to nastoji prikazati kao bosanstvo.
Je li Bosnjak iz Novog Pazara Bosanac?
Ako nisu, zasto uzimaju znakovlje srednjovjekovne BiH kao etnicku odrednicu?
A ako jesu, ko im je dao pravo svojatanja jezika, simbola, drzave a niti su drzavljani a samom tim niti Bosanci po defaultu...?
Tebe " napadaju" Bosanci na ovom forumu jer prepoznaju namazanost tvojih postova , pa onda red kukanja kako si neshvacen.
Opasnost biti "Bosanac" po defaultu ti je nebrojeno puta ukazano kao sistemski propust....ti dobijanjem Svedskog ( npr)pasosa kada ne postoji nacin dvojnog drzavljanstva se odrices Bosanstva, ali ti ostaje etnicka pripadnost " bosnjak" .
Bosanac ( ili hercegovac) ili jesi ili nisi, to je stvar odabira bas kao i biranja etnije, a ne zakonskih definicija.
Da je tebi neko rekao da si Bosnjak po defaultu zato sto se zoves Haso, Huso...ti bi mu jezik iscupao.
Kritika je uvjek dobrodosla, ali prosipanje gluposti nije ( niti to spada u kritiku), pa uvjek ocekuj da ti neko odgovori istom mjerom.
Image
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#259 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by hAZNADAR »

General War wrote:
hAZNADAR wrote:

Kakvo ba osporavanje,... svi smo po defaultu Bosanci vezano za drzavljanstvo i zato sto se nacija veze za ime drzave.
Ama svi Bosnjaci koje znam svi do jednog kazu nerjetko sa ponosom i Bosanac za sebe. Osporavanjem bosanstva osporavam i sebe zar ne?

Nisu problem opredjeljeni Bosanci koji su samo to i nemaju narodnost a koji su normalni. Postujem bosanstvo Tanovica, Barbareza,... jer nikada nisu omalovazavali i neku drugu opredjeljenost.

Nisi ti omalovazavao, sirio mrznju,... ali jesu neki drugi. Konkretno na ovom forumu imamo taj socioloski fenomen zvan fgr koji je poznat po sirenju mrznje ne samo prema Bosnjacima vec i prema nekim drugim kategorijama. Prepotencija, arogancija,... i teorija kako su svi obrazovani Bosnjaci po pravilu Bosanci a ostane skart.

Imam trenutno raspravu na drugoj temi gdje se kaci historija i gdje se slijepo pokusava Bosnjak tumaciti kao turski isprdak. Iznesem dokaze kako to bas nije tako - i ispadnem bosnjacki nacionalista, SDA bot, novokomponovani musliman, dijasporski patriJota, mitoman koji lazira,... sta sve ne. A kada kazes da su i Bosnjaci takodjer i Bosanci - reaguju ko ubodenici.

A praksa na forumu je da kad samo zucnes nesto kriticki na racun Jugoslavije - imas protiv sebe Bosance koji te docekuju na noz u svakoj temi. Ma hajde,.... razlicito dozivljavamo bosanstvo i to je to. Problem nije u bosanstvu ili bosnjastvu - problem je ocigledno u jugoslovenstvu umisljene urbane elite koja to nastoji prikazati kao bosanstvo.
Je li Bosnjak iz Novog Pazara Bosanac?
Ako nisu, zasto uzimaju znakovlje srednjovjekovne BiH kao etnicku odrednicu?
A ako jesu, ko im je dao pravo svojatanja jezika, simbola, drzave a niti su drzavljani a samom tim niti Bosanci po defaultu...?
Tebe " napadaju" Bosanci na ovom forumu jer prepoznaju namazanost tvojih postova , pa onda red kukanja kako si neshvacen.
Opasnost biti "Bosanac" po defaultu ti je nebrojeno puta ukazano kao sistemski propust....ti dobijanjem Svedskog ( npr)pasosa kada ne postoji nacin dvojnog drzavljanstva se odrices Bosanstva, ali ti ostaje etnicka pripadnost " bosnjak" .
Bosanac ( ili hercegovac) ili jesi ili nisi, to je stvar odabira bas kao i biranja etnije, a ne zakonskih definicija.
Da je tebi neko rekao da si Bosnjak po defaultu zato sto se zoves Haso, Huso...ti bi mu jezik iscupao.
Kritika je uvjek dobrodosla, ali prosipanje gluposti nije ( niti to spada u kritiku), pa uvjek ocekuj da ti neko odgovori istom mjerom.
Jest, kritika je dobrodosla osim ako je u pitanju Jugoslavija. Sva se moja "namazanost" svodi na kritiku YU i andricevskom poimanju islama. Ne tako davno je i Balasevic popljuvan od Bosanaca zato sto je izjavio da YU nije valjala. I to je sva poenta price o Bosancima koji su protiv Bosnjaka. Bez obzira kakvu glupost prosuli, kakve cinjenice negirali,.. sektaska podrska je neizostavna. Hebote ovdje su se iznosile teorije o hotelskim izmisljotinama, intelektualnom skartu, zalom sto YU nije uvela vojnu huntu i ti i slicni to nastojite prikazati kao neku pamet i toleranciju. :lol:

Na ovom forumu konketno sve se vrti na odgovore antibosnjacima i islamofobima koji jednostavno ne mogu sakriti svoje fobije i koji se kriju iza bosanstva. Mozes ti pokusati zvucati zaheban i dobijati aplauze - ali u principu predstavljas samo jedan socioloski fenomen urbanih autsajdera. Redovno ispoljite mrznju i neznanje i kada dobijete odgovor - aaaa bosnjacki nacionalizam.

Bosanstvo pripada naravno svim drzavljanima BiH. Pa i Sandzaklijama koji su drzavljani. I onima koji imaju dvojno drzavljanstvo. To jeste default. Bosnjaci Sandzaka maju pravo da svoj jezik imenuju kako hoce - ko ce im to zabraniti? A podsjecam - ovdje su Bosanci cak negirali Bosnjacima pravo da koriste bosanski jezik zbog biva imena i nekog nepostojeceg pravila Bosnjak-bosnjacki jezik. :-) Znamo koje politike brane Bosnjacima pravo da svoj jezik zovu kako hoce. A ti licno izjavio da Tvrtko i bastina bosanskog srednjovjekovlja pripadaju Bosancima a Bosnjacima Alija. :lol:

Izvini, ali u stvarnosti su slicni tebi prije neshvaceni. Ovaj forum je oaza za takve ali ne prikazuje stvarnost kakva jeste. U toj stvarnosti su svi Bosnjaci BiH drzavljanstva i Bosanci - bez obzira sto se neki jugonostalgicari na klixu bune.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#260 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by ocammog »

hAZNADAR wrote:
ocammog wrote:

Ne znam po kojim statistikama to zakljucujes ali bi bio red da mene ne uvrstis u kategoriju tih i takvih "Bosanaca" jer Bosanci kojima ja pripadam nish taj profil ljudi. Ja se nadam da nitijednom nisam nikoga omalovazio a ako slucajno jesam, bio bi red da mi se ukaze na taj prpust radi korekcije.
Ja samo govorim na osnovu svog iskustva a to je da sam do sada daleko vise uta posvjedocio kamk se ljudi poput mene (Bosanci) omalovazavaju, ismijavaju i osporavaju, dok niti ja niti mojii istomisljenici koje poznajem ne bi sebi nikada dozvolili da bilo koga osloravamo ili ismijavaml kao sto drugi rade nama.
Kakvo ba osporavanje,... svi smo po defaultu Bosanci vezano za drzavljanstvo i zato sto se nacija veze za ime drzave.
Ama svi Bosnjaci koje znam svi do jednog kazu nerjetko sa ponosom i Bosanac za sebe. Osporavanjem bosanstva osporavam i sebe zar ne?

Nisu problem opredjeljeni Bosanci koji su samo to i nemaju narodnost a koji su normalni. Postujem bosanstvo Tanovica, Barbareza,... jer nikada nisu omalovazavali i neku drugu opredjeljenost.

Nisi ti omalovazavao, sirio mrznju,... ali jesu neki drugi. Konkretno na ovom forumu imamo taj socioloski fenomen zvan fgr koji je poznat po sirenju mrznje ne samo prema Bosnjacima vec i prema nekim drugim kategorijama. Prepotencija, arogancija,... i teorija kako su svi obrazovani Bosnjaci po pravilu Bosanci a ostane skart.

Imam trenutno raspravu na drugoj temi gdje se kaci historija i gdje se slijepo pokusava Bosnjak tumaciti kao turski isprdak. Iznesem dokaze kako to bas nije tako - i ispadnem bosnjacki nacionalista, SDA bot, novokomponovani musliman, dijasporski patriJota, mitoman koji lazira,... sta sve ne. A kada kazes da su i Bosnjaci takodjer i Bosanci - reaguju ko ubodenici.

A praksa na forumu je da kad samo zucnes nesto kriticki na racun Jugoslavije - imas protiv sebe Bosance koji te docekuju na noz u svakoj temi. Ma hajde,.... razlicito dozivljavamo bosanstvo i to je to. Problem nije u bosanstvu ili bosnjastvu - problem je ocigledno u jugoslovenstvu umisljene urbane elite koja to nastoji prikazati kao bosanstvo.
Slazem se potpuno da je Bosnjak (iz Bosne) po automatizmu i Bosanac (i pod ovim Bosanac ne mislim samo na zvanicno drzavljanstvo i pasos nego na stvarnu fizicku, kulturolosku i lojalnu pripadnost zemlji BiH), i dobro je da smo konstatovali da pored Bosnjaka i svi "Ostali" koje ja poznajem a da su ostali ovdje u svojoj zemlji poput mene isto tako imaju tu stvarnu fizicku, kulturolosku i lojalnu pripadnost svojoj zemlji, BiH, i evo ti si pomenuo Barbareza, Tanovica, a ja pored Jevreja i Roma mogu pomenuti i jos mnoge druge porodice razlicitih nekonstitutivnih porijekala ili tzv. mijesanih brakova...

Znam da postoje i ti neki botovi koje pominjes koji se kriju iza naziva Bosanac i Bosanstvo a u sustini izrazavaju ne bas prijateljski stav prema svojim sunarodnjacima i sugradjanima Bosnjacima, ali je onda jako jako bitno da se takvi ljudi i to njihovo "bosanstvo" ne mijesa sa ovim autenticnim Bosanstvom tih kako si ti rekao 'normalnih' ljudi kojima je prirodno bliza BiH nego neka tamo njihova pradomovina...
Moje iskustvo je takvo da se na zalost cak i prema tim autenticnim (kako ti kazes 'normalnim') Bosnacima (konstitutivnog ili nekonstitutivnog porijekla, svejedno je) cesto u svakodnevnici neki konstitutivni Bosnjaci (a narocito neki nebosnjacki konstitutivni predstavnici) odnose kao da su ti Bosanci nekakvi stranci ovdje i neuklopivi..."manjina"....u sopstvenoj zemlji....Npr. moja kcerka ne pripada niti jednoj konstitutivnoj etniji a jako dobro poznaje, prati i uklapa se u konstitutivne obicaje i adete i svih konstitutivaca i nekonstitutivaca jer je dijete Sarajeva kao i njen otac, ali ipak, ako zeli da se potpuno socijalizuje u drustvo ona mora na kraju odabrati kojoj od tri abrahamske denominacije ce pripadati u potpunosti (jednostavno ne moze sve...tako je ovo drustvo "uredjeno" da ne mozes podjednako pripadati svim tim elementima Bosne da bi se potpuno socijalizovao...moras birati jednu od te tri abrahamske kulture...ako na kraju ne izaberes niti jednu onda si "komunjara", "ateista", "manjina"...ili te pocnu propitivati o tvom porijeklu ko da si tek stigao u BiH ko neki turista ("Kako je u vas Jevreja...Roma...Arapa...Ceha...Slovaka...Madjara... ?)....takve i razne druge nezlonamjerne ali ipak marginalizirajuce prakse zaista postoje prema tim nekim "normalnim" autenticnim Bosnacima, koji su, htjeli mi priznati ili ne, ipak sada dovedeni u poziciju da se u vlastitoj zemlji osjecaju kao stranci, jer ne pripadaju niti jednoj od tri abrahamske denominacije i/ili jezickeni podjezicke skupine (obzirom da su jezicka/podjezicka i pripadnost jednoj od tri abrahamske kulture sustinski elementi identiteta Srba, Hrvata, Crnogoraca i Bosnjaka, bez kojih se ta 4 naroda ne bi medjusobno mnogo razlikovala (ako uopste).

E o tome ja govorim....o ljudima koji zaista nisu porijeklom niti jedan od tri konsititutivna naroda a nekako ih se negira ih se kao Bosance jer ocigledbo nenpripadaju niti jedbom od tri naroda i tjera ih se u torove njihovih prapredaka sa kojima su samim fizickim prisustvom u BiH generacijama oni izgubili direktnu pripadnost i logicno odavno postali najprije i najvise Bosanci a tek onda sve ostalo...a Bosanci su i zato jer pod tim nazivom zele biti jednaki i bliski sa svim svojim sugradjanima, kao neka odrednica koja bi po svim parametrima logike trebala biti zjadnicka odrednica svih gradjana BiH, da se ne bi osjecali marginalizovano u vlastitoj drzavi, i da bi objasnili nekim konstitutivcima da im ne predstavljaju nikakvu prijetnju, kao sto Amerikancima engleskog porijekla ne predstavljaju prijetnju i strance ljudi poput Roberta De Nira, Baraka Obame, Dr. Oza, J.F.Kenedy-a, itd itd itd, kao sto Francuzima ne predstavlja prijetnju i stranca jedan Francuz madjarskog porijekla poput Sarkozy-a, kao sto Svicarcima ne predstavlja stranca i prijetnju neki Svicarac koji porijeklom nije ni Talijan, ni Francuz ni Njemac...itd itd itd. Ovim nekonstitutivnim Bosancima jesasvim prirodn identitet Bosanac prihvatljiviji od bilo kojeg drugog identiteta, pa tako i od bosnjackog,srpskog i hrvatskog, jer oni ne mogu odabrati da sad postanu neka od tri konstitutivne kulture jer ne samo da svakamodnte tri konstitutivne kulture ne predstavlja cjelokupno bosanstvo (sto je nekosntitutivbi Bosnancima nekako najdraze) nego ti nekonstitutivni Bosanci sve i da hoce ne mogu biti npr. Bosnjaci, jer recimo ili nisu porijeklom Slaveni, a jesu muslimani - Arapi, Berberi, Turci, Albanci, Iranci, itd. ili su mjesanci ovih neslavenskih muslimanskih naroda...ili porijeklom jesu slaveni ali nisu Muslimani, npr. Makedonci, Bugari, Cesi, Slovaci, Madjari, Slovenci, itd. i mjesanci ovih i drugih nesrednjojuznoslavenskih naroda (primjer - legendarni Ivica Osim, cije autenticno Bosanstvo i Sarajevstvo moze osporiti samo zaista neodgovorno neupucena osoba....a Osim nije jedini takav...i u odnosu sad na koga je recimo jedan Ivica Osim "manjina" u sopstvenom gradu?....a de prestane biti manjina sve syo bi neko poput tog kvalitetbog covjek trebalo danuradi je da se pozove na abrahamsku pripadnost svojih predaka (u tom slucaju katilicanstvo), srednjojuznoslovenski jezik.vec zna jer se rodio s njim (iako mu nije maternji) i postane Hrvat....i onda vise nije "manjina"....Isto tako, jedan ugledni Bosanac makedonskog praporijekla moze prestati biti manjina u sopstvenoj BiH kada bi se pozvao na abrahamsku kulturu svojih prapredaka (u njegovom skucaju Islam), srednjojuznoslovenski vec zna rodjenjem (iako mu nije maternji), izjasni se kao Bosnjak i vise nije manjina u svojoj zemlji (s tim sto ako nije bas ljubitelj dzamija i islamskog vjeronauka u skoli, mogao bi biti distanciran i desocijalizovan)...i naravno isto je i u srpskom korpusu...recimo jedan Bosanac ciji su preci pravoslavci iz Rumunije....srednjojuznoslavenski vec zna rodjenjem i odrastanjem u BiH....samo se pozove na pravoslavnu pripadnost...dva kljucna (ako ne injedina elementa identiteta konstitutivnih naroda BiH zadovoljena) i izjasni kao Srbin i vise nije marginalizovan....s tim da ce i on mozda i dalje biti malo manje "domaci" u odnosu na Srbe klji nisu porijeklom iz Rumunije, oogotovo ako nije ljubitelj pravoslavne vjeronauke u skoli i etnicke istorije i mitoistorije...


Nisu li onda zapravo samim takvim troetnocentricnim uredjenjem drzave, i jos gore, odbojnoscu koju prema identitetu 'Bosanac' izrazavaju neki konstitutivni funkcioneri, i najgore, odbojnoscu koju prema identitetu 'Bosanac' izrazava i cini se ne tako mali broj konstitutivnih stanovnika poslijeratne BiH (ukljucujuci na zalost i mnoge Bosnjake, koji kao da zaboravljaju da nisu 'Bosanci' ti koji su drzali gradove pod opsadom, protjerivali i ubijali civile, i misle da im "bosanstvo" ugrozava narod), danasnji (pro)Bosanci (dakle ne kao drzavljani nego kao primarni ili jedini identitet) marginalizovani i otudjeni od vlastite zemlje?

Pitanje je nezlonamjerno i nepretenciozno...zaista me zanima misljenje ljudi....
Last edited by ocammog on 12/03/2019 12:03, edited 1 time in total.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#261 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by pemanapemani »

Jebo te više Jugoslavija, jugoslavenstvo i bratstvo i jedinstvo. Koji ti je više kurac?
To inputiraj pojedincu, a ne sve Bosance stavljati u isti jebeni koš.

Meni bilo 8 i kusur godina kada se Jugoslavija raspala i ono meni uporno nameće da žestoko branim nešto čega se skoro i ne sjećam.

Ono, po vlastitom priznanju, bilo žestoki jugosloven i prikriveni islamofob.
Da bi oprao vlastite zajebe i da bi na pijadestal stavio svoj "dolazak tobe", proganja i prokazuje Bosance da su Jugoslaveni. :-)

Hajde jednom, dva puta, deset puta, ali frajer ne prestaje godinama.

Nekako bih razumio da živi u BiH, pa eto okružen nekim jugonostalgičarima (teško za zamisliti), možda mu dosađuju, možda ima PTSP pa mu smeta svaka sitnica..., ali on se iz Švedske bori protiv "zla" zvanog bosanstvo, a 1 %ljudi se izjasnilo kao isključivo Bosanci.

Pa ko je ovdje lud u pizdu materinu.

P.S. Izvinjavam se poštenim ljudima na psovanju. Post je prekršio pravila i sam sebe prijavljujem za ban.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#262 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by hAZNADAR »

Nema razloga ljutnji ni frustracijama,... cinjenica je ni Bosnjaci ni Bosanci nemaju iskustva sa demokratijom. Bosanstvo se ipak u ovom izdanju spominje i prezentuje kroz prizmu standarda proslog vjeka i naseg iskustva sa tim. Ista stvar i u prici o ljevici.

Bosanci nisu nikakva smetnja. U pitanju su samo predrasude i pogresne osnove i ideologijama.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#263 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by pemanapemani »

hAZNADAR wrote:Nema razloga ljutnji ni frustracijama,... cinjenica je ni Bosnjaci ni Bosanci nemaju iskustva sa demokratijom. Bosanstvo se ipak u ovom izdanju spominje i prezentuje kroz prizmu standarda proslog vjeka i naseg iskustva sa tim. Ista stvar i u prici o ljevici.

Bosanci nisu nikakva smetnja. U pitanju su samo predrasude i pogresne osnove i ideologijama.
Ti si frustriran svojim bivšim jugoslavenstvom. Sam si naveo kako si nepobitno vjerovao u tu ideju, a onda si skontao da si se zajebao.

Sad bi da sve Bosance etiketiraš kao jugoslavene, kako bi opravdao vlastiti životni zajeb.

Jebi ga, kako ćeš se ti kao intelektualna gromada zajebati, a da se neko drugi, koji nema tvoje intelektualne kapacitete, ne zajebe. To je praktički nemoguće u tvojoj glavi. Zato uporno, godinama, izjednačavaš Bosance sa Jugoslavenima, Bosnu i Hercegovinu i Jugoslaviju, a to je velikosrpska mantra BiH=YU. Jugoslavija se raspala, pa zašto ne bi mogla i BiH. Ti bi to ionako promatrao iz Švedske, a nema ništa ljepše kada iz udobne fotelje gledaš kataklizmu i ponavljaš - jesam vam rekao, jesam pametan.
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#264 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

ocammog wrote:
hAZNADAR wrote:
ocammog wrote:

Ne znam po kojim statistikama to zakljucujes ali bi bio red da mene ne uvrstis u kategoriju tih i takvih "Bosanaca" jer Bosanci kojima ja pripadam nish taj profil ljudi. Ja se nadam da nitijednom nisam nikoga omalovazio a ako slucajno jesam, bio bi red da mi se ukaze na taj prpust radi korekcije.
Ja samo govorim na osnovu svog iskustva a to je da sam do sada daleko vise uta posvjedocio kamk se ljudi poput mene (Bosanci) omalovazavaju, ismijavaju i osporavaju, dok niti ja niti mojii istomisljenici koje poznajem ne bi sebi nikada dozvolili da bilo koga osloravamo ili ismijavaml kao sto drugi rade nama.
Kakvo ba osporavanje,... svi smo po defaultu Bosanci vezano za drzavljanstvo i zato sto se nacija veze za ime drzave.
Ama svi Bosnjaci koje znam svi do jednog kazu nerjetko sa ponosom i Bosanac za sebe. Osporavanjem bosanstva osporavam i sebe zar ne?

Nisu problem opredjeljeni Bosanci koji su samo to i nemaju narodnost a koji su normalni. Postujem bosanstvo Tanovica, Barbareza,... jer nikada nisu omalovazavali i neku drugu opredjeljenost.

Nisi ti omalovazavao, sirio mrznju,... ali jesu neki drugi. Konkretno na ovom forumu imamo taj socioloski fenomen zvan fgr koji je poznat po sirenju mrznje ne samo prema Bosnjacima vec i prema nekim drugim kategorijama. Prepotencija, arogancija,... i teorija kako su svi obrazovani Bosnjaci po pravilu Bosanci a ostane skart.

Imam trenutno raspravu na drugoj temi gdje se kaci historija i gdje se slijepo pokusava Bosnjak tumaciti kao turski isprdak. Iznesem dokaze kako to bas nije tako - i ispadnem bosnjacki nacionalista, SDA bot, novokomponovani musliman, dijasporski patriJota, mitoman koji lazira,... sta sve ne. A kada kazes da su i Bosnjaci takodjer i Bosanci - reaguju ko ubodenici.

A praksa na forumu je da kad samo zucnes nesto kriticki na racun Jugoslavije - imas protiv sebe Bosance koji te docekuju na noz u svakoj temi. Ma hajde,.... razlicito dozivljavamo bosanstvo i to je to. Problem nije u bosanstvu ili bosnjastvu - problem je ocigledno u jugoslovenstvu umisljene urbane elite koja to nastoji prikazati kao bosanstvo.
Slazem se potpuno da je Bosnjak (iz Bosne) po automatizmu i Bosanac (i pod ovim Bosanac ne mislim samo na zvanicno drzavljanstvo i pasos nego na stvarnu fizicku, kulturolosku i lojalnu pripadnost zemlji BiH), i dobro je da smo konstatovali da pored Bosnjaka i svi "Ostali" koje ja poznajem a da su ostali ovdje u svojoj zemlji poput mene isto tako imaju tu stvarnu fizicku, kulturolosku i lojalnu pripadnost svojoj zemlji, BiH, i evo ti si pomenuo Barbareza, Tanovica, a ja pored Jevreja i Roma mogu pomenuti i jos mnoge druge porodice razlicitih nekonstitutivnih porijekala ili tzv. mijesanih brakova...

Znam da postoje i ti neki botovi koje pominjes koji se kriju iza naziva Bosanac i Bosanstvo a u sustini izrazavaju ne bas prijateljski stav prema svojim sunarodnjacima i sugradjanima Bosnjacima, ali je onda jako jako bitno da se takvi ljudi i to njihovo "bosanstvo" ne mijesa sa ovim autenticnim Bosanstvom tih kako si ti rekao 'normalnih' ljudi kojima je prirodno bliza BiH nego neka tamo njihova pradomovina...
Moje iskustvo je takvo da se na zalost cak i prema tim autenticnim (kako ti kazes 'normalnim') Bosnacima (konstitutivnog ili nekonstitutivnog porijekla, svejedno je) cesto u svakodnevnici neki konstitutivni Bosnjaci (a narocito neki nebosnjacki konstitutivni predstavnici) odnose kao da su ti Bosanci nekakvi stranci ovdje i neuklopivi..."manjina"....u sopstvenoj zemlji....Npr. moja kcerka ne pripada niti jednoj konstitutivnoj etniji a jako dobro poznaje, prati i uklapa se u konstitutivne obicaje i adete i svih konstitutivaca i nekonstitutivaca jer je dijete Sarajeva kao i njen otac, ali ipak, ako zeli da se potpuno socijalizuje u drustvo ona mora na kraju odabrati kojoj od tri abrahamske denominacije ce pripadati u potpunosti (jednostavno ne moze sve...tako je ovo drustvo "uredjeno" da ne mozes podjednako pripadati svim tim elementima Bosne da bi se potpuno socijalizovao...moras birati jednu od te tri abrahamske kulture...ako na kraju ne izaberes niti jednu onda si "komunjara", "ateista", "manjina"...ili te pocnu propitivati o tvom porijeklu ko da si tek stigao u BiH ko neki turista ("Kako je u vas Jevreja...Roma...Arapa...Ceha...Slovaka...Madjara... ?)....takve i razne druge nezlonamjerne ali ipak marginalizirajuce prakse zaista postoje prema tim nekim "normalnim" autenticnim Bosnacima, koji su, htjeli mi priznati ili ne, ipak sada dovedeni u poziciju da se u vlastitoj zemlji osjecaju kao stranci, jer ne pripadaju niti jednoj od tri abrahamske denominacije i/ili jezickeni podjezicke skupine (obzirom da su jezicka/podjezicka i pripadnost jednoj od tri abrahamske kulture sustinski elementi identiteta Srba, Hrvata, Crnogoraca i Bosnjaka, bez kojih se ta 4 naroda ne bi medjusobno mnogo razlikovala (ako uopste).

E o tome ja govorim....o ljudima koji zaista nisu porijeklom niti jedan od tri konsititutivna naroda a nekako ih se negira ih se kao Bosance jer ocigledbo nenpripadaju niti jedbom od tri naroda i tjera ih se u torove njihovih prapredaka sa kojima su samim fizickim prisustvom u BiH generacijama oni izgubili direktnu pripadnost i logicno odavno postali najprije i najvise Bosanci a tek onda sve ostalo...a Bosanci su i zato jer pod tim nazivom zele biti jednaki i bliski sa svim svojim sugradjanima, kao neka odrednica koja bi po svim parametrima logike trebala biti zjadnicka odrednica svih gradjana BiH, da se ne bi osjecali marginalizovano u vlastitoj drzavi, i da bi objasnili nekim konstitutivcima da im ne predstavljaju nikakvu prijetnju, kao sto Amerikancima engleskog porijekla ne predstavljaju prijetnju i strance ljudi poput Roberta De Nira, Baraka Obame, Dr. Oza, J.F.Kenedy-a, itd itd itd, kao sto Francuzima ne predstavlja prijetnju i stranca jedan Francuz madjarskog porijekla poput Sarkozy-a, kao sto Svicarcima ne predstavlja stranca i prijetnju neki Svicarac koji porijeklom nije ni Talijan, ni Francuz ni Njemac...itd itd itd. Ovim nekonstitutivnim Bosancima jesasvim prirodn identitet Bosanac prihvatljiviji od bilo kojeg drugog identiteta, pa tako i od bosnjackog,srpskog i hrvatskog, jer oni ne mogu odabrati da sad postanu neka od tri konstitutivne kulture jer ne samo da svakamodnte tri konstitutivne kulture ne predstavlja cjelokupno bosanstvo (sto je nekosntitutivbi Bosnancima nekako najdraze) nego ti nekonstitutivni Bosanci sve i da hoce ne mogu biti npr. Bosnjaci, jer recimo ili nisu porijeklom Slaveni, a jesu muslimani - Arapi, Berberi, Turci, Albanci, Iranci, itd. ili su mjesanci ovih neslavenskih muslimanskih naroda...ili porijeklom jesu slaveni ali nisu Muslimani, npr. Makedonci, Bugari, Cesi, Slovaci, Madjari, Slovenci, itd. i mjesanci ovih i drugih nesrednjojuznoslavenskih naroda (primjer - legendarni Ivica Osim, cije autenticno Bosanstvo i Sarajevstvo moze osporiti samo zaista neodgovorno neupucena osoba....a Osim nije jedini takav...i u odnosu sad na koga je recimo jedan Ivica Osim "manjina" u sopstvenom gradu?....a de prestane biti manjina sve syo bi neko poput tog kvalitetbog covjek trebalo danuradi je da se pozove na abrahamsku pripadnost svojih predaka (u tom slucaju katilicanstvo), srednjojuznoslovenski jezik.vec zna jer se rodio s njim (iako mu nije maternji) i postane Hrvat....i onda vise nije "manjina"....Isto tako, jedan ugledni Bosanac makedonskog praporijekla moze prestati biti manjina u sopstvenoj BiH kada bi se pozvao na abrahamsku kulturu svojih prapredaka (u njegovom skucaju Islam), srednjojuznoslovenski vec zna rodjenjem (iako mu nije maternji), izjasni se kao Bosnjak i vise nije manjina u svojoj zemlji (s tim sto ako nije bas ljubitelj dzamija i islamskog vjeronauka u skoli, mogao bi biti distanciran i desocijalizovan)...i naravno isto je i u srpskom korpusu...recimo jedan Bosanac ciji su preci pravoslavci iz Rumunije....srednjojuznoslavenski vec zna rodjenjem i odrastanjem u BiH....samo se pozove na pravoslavnu pripadnost...dva kljucna (ako ne injedina elementa identiteta konstitutivnih naroda BiH zadovoljena) i izjasni kao Srbin i vise nije marginalizovan....s tim da ce i on mozda i dalje biti malo manje "domaci" u odnosu na Srbe klji nisu porijeklom iz Rumunije, oogotovo ako nije ljubitelj pravoslavne vjeronauke u skoli i etnicke istorije i mitoistorije...


Nisu li onda zapravo samim takvim troetnocentricnim uredjenjem drzave, i jos gore, odbojnoscu koju prema identitetu 'Bosanac' izrazavaju neki konstitutivni funkcioneri, i najgore, odbojnoscu koju prema identitetu 'Bosanac' izrazava i cini se ne tako mali broj konstitutivnih stanovnika poslijeratne BiH (ukljucujuci na zalost i mnoge Bosnjake, koji kao da zaboravljaju da nisu 'Bosanci' ti koji su drzali gradove pod opsadom, protjerivali i ubijali civile, i misle da im "bosanstvo" ugrozava narod), danasnji (pro)Bosanci (dakle ne kao drzavljani nego kao primarni ili jedini identitet) marginalizovani i otudjeni od vlastite zemlje?

Pitanje je nezlonamjerno i nepretenciozno...zaista me zanima misljenje ljudi....
Za: "ocammog"
Svjesno ili nesvjesno, iz znanja ili ne znanja mjesas etnicki/narodni i drzavno/nacionalni identitet u drzavi Bosni i Hercegovini?
Odmah da znas da ne postoji etnicki/narodni identitet Bosanci ali postoji drzavno/nacionalni identitet Bosanci i Hercegovci (ili skraceno Bosanci) Ti vec pripadas drzavno/nacionalnom identitetu Bosanci i Hercegovci i ne znam sta trazis vise?

Drugo nigdje ne kazes koji su etnicki/narodni identiteti tvojih roditelja? Ako su mjesani, pod etnicki/narodni identitet upisi ime obadva identiteta tvojih roditelja, ako je pak etnicki/narodni identitet tvojih roditelja isti, upisi samo jedan etnicki/narodni identitet tvojih roditelja i tebe. Kada se tako izjasnis to znaci da si pod etnicki/narodni identitet: X a pod drzavno/nacionalni identitet si kao sto vec zelis Bosanac i Hercegovac (ili skraceno ako vec zelis Bosanac). Na ovaj nacin si rjesio sve svoje dilema oko 2 razlicita identiteta etnicko/narodnog i drzavno/nacionalnog.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#265 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by hAZNADAR »

pemanapemani wrote:
hAZNADAR wrote:Nema razloga ljutnji ni frustracijama,... cinjenica je ni Bosnjaci ni Bosanci nemaju iskustva sa demokratijom. Bosanstvo se ipak u ovom izdanju spominje i prezentuje kroz prizmu standarda proslog vjeka i naseg iskustva sa tim. Ista stvar i u prici o ljevici.

Bosanci nisu nikakva smetnja. U pitanju su samo predrasude i pogresne osnove i ideologijama.
Ti si frustriran svojim bivšim jugoslavenstvom. Sam si naveo kako si nepobitno vjerovao u tu ideju, a onda si skontao da si se zajebao.

Sad bi da sve Bosance etiketiraš kao jugoslavene, kako bi opravdao vlastiti životni zajeb.

Jebi ga, kako ćeš se ti kao intelektualna gromada zajebati, a da se neko drugi, koji nema tvoje intelektualne kapacitete, ne zajebe. To je praktički nemoguće u tvojoj glavi. Zato uporno, godinama, izjednačavaš Bosance sa Jugoslavenima, Bosnu i Hercegovinu i Jugoslaviju, a to je velikosrpska mantra BiH=YU. Jugoslavija se raspala, pa zašto ne bi mogla i BiH. Ti bi to ionako promatrao iz Švedske, a nema ništa ljepše kada iz udobne fotelje gledaš kataklizmu i ponavljaš - jesam vam rekao, jesam pametan.
Nisam se zahebao, to je bilo dragocjeno iskustvo. Samo prerastao kada sam upoznao ljevicu u razvijenim drzavama. I takvo sto zelim i u domacoj ljevici inace ti SDA vedri i oblaci na neodredjeno. A iz ljevice i dolaze Bosanci koji su vs Bosnjaci, podlogu ljevice znas i sam i dalje ne treba. Nema hajra od stigmatiziranja narodnosti, raseljenih, ruralnih,.... i ogradjivanja.
Kao sto rekoh - svi smo mi Bosanci na ovaj ili onaj nacin. Samo moje bosanstvo nema problema sa bosnjastvom, vjerom, ruralnim, boravistem, Sandzama,...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#266 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Bodkin »

hAZNADAR wrote:Nema razloga ljutnji ni frustracijama,... cinjenica je ni Bosnjaci ni Bosanci nemaju iskustva sa demokratijom. Bosanstvo se ipak u ovom izdanju spominje i prezentuje kroz prizmu standarda proslog vjeka i naseg iskustva sa tim. Ista stvar i u prici o ljevici.

Bosanci nisu nikakva smetnja. U pitanju su samo predrasude i pogresne osnove i ideologijama.
Osnove nisu pogresne. Pogresno je ono sto ti mislis o njima i sto je utemeljeno na necemu licnom. Zato sam i rekao da u zivotu nisi bosanca sreo
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#267 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Connaisseur Karlin »

Point. wrote:Gotovo sve i jednog Bošnjaka kojeg znam za sebe istovremeno kaže da je i Bosanac, ili Hercegovac. Ali ako @Bodkin kaže da je to šuplja onda.....
ali , mnogi nemaju etnicki idenitet , jer etnicki idenitet nije bioloski ogranicen dio ieniteta ,a mnogi urpavo tako razmisljaju i drugim osobama podvlace da su Bosanjci Hravti ili Srbi :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#268 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Connaisseur Karlin »

General War wrote: Je li Bosnjak iz Novog Pazara Bosanac?
a zasto musliman iz Novog Pazara sebe idetificira Bosnjakom ?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#269 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by General War »

Connaisseur Karlin wrote:
General War wrote: Je li Bosnjak iz Novog Pazara Bosanac?
a zasto musliman iz Novog Pazara sebe idetificira Bosnjakom ?
Najvjerovatnije iz istog razloga kao sto i onaj katolik iz Posusja sebe identificira sa Hrvatom.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#270 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Connaisseur Karlin »

General War wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
General War wrote: Je li Bosnjak iz Novog Pazara Bosanac?
a zasto musliman iz Novog Pazara sebe idetificira Bosnjakom ?
Najvjerovatnije iz istog razloga kao sto i onaj katolik iz Posusja sebe identificira sa Hrvatom.
svasta, a obje grupe se tako ne identificiraju van politicki kompliciranih geografskih podrucja :D

ipk razloga je jasan, svako podrcuje koje je politikci nestabilno ima ovakav problem sa idenittetima :)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#271 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by hAZNADAR »

Bodkin wrote:
hAZNADAR wrote:Nema razloga ljutnji ni frustracijama,... cinjenica je ni Bosnjaci ni Bosanci nemaju iskustva sa demokratijom. Bosanstvo se ipak u ovom izdanju spominje i prezentuje kroz prizmu standarda proslog vjeka i naseg iskustva sa tim. Ista stvar i u prici o ljevici.

Bosanci nisu nikakva smetnja. U pitanju su samo predrasude i pogresne osnove i ideologijama.
Osnove nisu pogresne. Pogresno je ono sto ti mislis o njima i sto je utemeljeno na necemu licnom. Zato sam i rekao da u zivotu nisi bosanca sreo
Socijaldemokratija, ljevica opcenito ima uporiste u demokratiji a ne u jednopartijskom sistemu. I tolerancija, prihvatanje razlicitosti svetinja. U nasim uslovima je osnova pogresna i iz istog kruga i imamo Bosance vs Bosnjake i mnoge ostale. Tako malo treba da se promijeni ali balkanska tvrdoglavost. :roll:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#272 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by General War »

Bodkin wrote:
Popis pokazao. Bosanac mozda geografski. Znam o cemu pricam. Tema je o bosancima, a ne o bosnjacima koji su istovremeno i bosanci
Da bi se bolje razumilo problem Bosanstva po "defaultu":

Od početka godine bh. pasoša se odreklo 4.099 građana
Ne pise je li se iko od ovih morao odreci "Bosnjastva" kako bi dobio strano drzavljanstvo?
Naravno da nije...u tome je razliika, i u tome je opasnost po drzavu...zato niti (politicki) srbi niti hrvati brane bosnjacima da se izjasnjavaju kao bosnjaci...ali itekako im brane "Bosanski" jezik. Al hajd ti to cutuku objasni, koji ne razumije...drugo su oni koji zdusno pusu u istu tikvu sa istima za cijenu "Pan Bosnjastva".
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#273 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by General War »

Connaisseur Karlin wrote:
svasta, a obje grupe se tako ne identificiraju van politicki kompliciranih geografskih podrucja :D

ipk razloga je jasan, svako podrcuje koje je politikci nestabilno ima ovakav problem sa idenittetima :)
To je genericki problem,ali nema te nacije kojoj se nebi moglo imputirati taj problem kada zatreba
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#274 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Connaisseur Karlin »

General War wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
svasta, a obje grupe se tako ne identificiraju van politicki kompliciranih geografskih podrucja :D

ipk razloga je jasan, svako podrcuje koje je politikci nestabilno ima ovakav problem sa idenittetima :)
To je genericki problem,ali nema te nacije kojoj se nebi moglo imputirati taj problem kada zatreba
daj primjere :D da vidimo gdje postoji idenitcna problem kao kod nas na Balkanu , koji dijelovi svijeta :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#275 Re: Zasto su pro-Bosanci tolika "smetnja" u Bosni i Hercegovini?

Post by Connaisseur Karlin »

General War wrote:
Bodkin wrote:
Popis pokazao. Bosanac mozda geografski. Znam o cemu pricam. Tema je o bosancima, a ne o bosnjacima koji su istovremeno i bosanci
Da bi se bolje razumilo problem Bosanstva po "defaultu":

Od početka godine bh. pasoša se odreklo 4.099 građana
Ne pise je li se iko od ovih morao odreci "Bosnjastva" kako bi dobio strano drzavljanstvo?
Naravno da nije...u tome je razliika, i u tome je opasnost po drzavu...zato niti (politicki) srbi niti hrvati brane bosnjacima da se izjasnjavaju kao bosnjaci...ali itekako im brane "Bosanski" jezik. Al hajd ti to cutuku objasni, koji ne razumije...drugo su oni koji zdusno pusu u istu tikvu sa istima za cijenu "Pan Bosnjastva".
a od kad je odricanje drzavljanstva sinonim odricanja vlastitog ideniteta veezanog za nacionalnost :lol:
Post Reply