Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Da li Republika Bosna i Hercegovina ima potencijal da bude jaka sportska nacija?

1. Da, ima!
10
27%
2. Ne, nema!
24
65%
3. Ne znam...
3
8%
 
Total votes: 37

User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#1 Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by Men_of_Numenor »

Zadnje dvadeset i tri godine svjedoci smo velikih sportskih uspjeha naših komšija.

Sve bivše jugoslavenske republike su od svoje nezavisnosti pa evo do danas napravile barem jedan uspjeh vrijedan pamćenja a neke su napravile i više od jednoga. Zlata, srebra i bronze u nogometu, košarci, rukometu, tenisu, odbojci i vaterpolu. Medalje sa olimpijskih igara (Kosovo ima zlato) kojih ima za dva velika kamiona...

Samo jedna nije napravila ništa od svoje nezavisnosti, a to smo mi - Bosna i Hercegovina.

Šta je razlog tome?

Znam da smo najviše stradali u ratu, znam da smo država puna kriminala al' ne mogu da vjerujem da nismo do sada bili u stanju da napravimo jedan rezultat od kojeg će komšije i svijet da ostanu paff!

Barem jedan uspjeh, barem jednu medalju da smo uzeli i u jednom od ovih velikih sportova bio bih miran, al' jok.

"Kriv je sudija", "mrze nas što smo muslimani", "nije nam bio dan" ne priznajem kao opravdanja.

Jesmo li stvarno manje talentovani od svojih komšija?

Ili je kriminal toliko velik da ništa ne možemo napraviti?

Kako to sve popraviti?
Last edited by Men_of_Numenor on 12/07/2018 00:23, edited 1 time in total.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#2 Re: Zašto smo tako loši?

Post by jahh »

Pored rata, dodatni minus je sto bosanski hrvati i srbi, ukoliko su kvalitetni, vecinom igraju za susjedne drzave umjesto za svoju, tj. odliv talenta.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#3 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by cyprus »

Prošle godine na nekoj sličnoj temi sam napisao sljedeći post, kojim mislim da sam obuhvatio sve što je suština naših sportskih neuspjeha... Pa lakše mi se citirat, nego sastavljat opet ponovo sličan post...
cyprus wrote:...

A ako pitaš zašto Bosna i Hercegovina nije na tom nivou (a mislim da Haznadara tangira upravo to) - pa, više je razloga... Najprije bih napomenuo da naši rezultati u kolektivnim sportovima i nisu toliko loši, s obzirom na našu veličinu i ekonomsku razvijenost (realno smo šupak Evrope)... Na osnovu tih faktora, mi bi trebali biti nivo Moldavije, Albanije ili Armenije, a znamo da smo za njih velesila u većini timskih sportova... I ne samo za njih, mnogo smo bolji i od nekih većih i razvijenijih država... U fudbalu, košarci i rukometu spadamo u gornju polovinu evropskih zemalja (katkada i među 15-tak najboljih), iako bi na osnovu svojih geografskih i političko-ekonomskih svojstava trebali biti bliže dnu... Dakle, nije tako crno...

Međutim, djeluje crno kad se kompariramo sa susjedima... Zašto nismo njihov nivo... Evo zašto:

1) Manja smo i/ili siromašnija država od pomenutih... Jasno je da su populacijska veličina i ekonomija osnovni faktori sportskog uspjeha neke zemlje... Veće i bogatije države imaju veće izglede da postignu neki sportski uspjeh od manjih i siromašnijih, valjda je to jasno... Ima naravno izuzetaka, ali u većini slučajeva je tako... Srbija i Hrvatska su veće i ipak države sa većim količinom novca koji mogu uložiti u sport... Slovenija nije veća, ali je mnogo bogatija...

2) Neuporedivo slabija nacionalna kohezija na državnom nivou - faktor koji se ne može ignorisati... Dok za sportiste u Srbiji i Hrvatskoj uglavnom nema dileme koju državu će predstavljati, dotle je kod naših sportista takva dilema stalno prisutna, a negdje je uopšte i nema - bez premišljanja uzimaju dres susjednih država... Na taj način smo izgubili značajan broj sportista koji su nam mogli pomoći u donošenju rezultata...

3) Iako je balkanski mentalitet zastupljen manje-više u svim ovim državama, nekako mi se čini da niko nema toliko izraženu komponentu napaćenosti i nekog sveopšteg crnila kao mi... Niko nema taj neki izraženi osjećaj rahat-patnje kao mi... Nama su neuspjeh, razočarenje, nezadovoljstvo i pljuvanje po svemu prirodno stanje, stanje u kojem (čini mi se) uživamo... Zašto - kako, pitanje za psihologe... Da li nas je rat ubio u pojam ili smo i ranije bili takvi, iskreno - ne znam...

4) Najruralnija smo jugoslavenska država... Seosko stanovništvo se manje bavi sportom u odnosu na gradsko, pogotovo ako govorimo o ozbiljnom, tj. profesionalnom bavljenju...

5) Dvoumio sam se da istaknem i još jedan faktor, jer će mi dežurni branioci dina i imana odmah prikačit kvalifikaciju kako pljujem po muslimanima, ali evo mislim da i to utiče, istina dosta manje nego prethodno navedeni faktori, jer ovdašnje etno-konfesionalne razlike u tom pogledu nisu toliko velike... Ako pogledamo sportske uspjehe većinskih muslimanskih država - vidjet ćemo da su oni zaista skromni... Nije da ih nema, ali u odnosu na populacijski potencijal koji te zemlje imaju - zaista jesu skromni... Logičan je onda zaključak da islamska kultura ne stavlja naglasak na tu dimenziju ovozemljske kompetitivnosti, zbog čega se sport u ovim zemljama generalno i ne shvata tako ozbiljno, kao npr. u Evropi (nešto slično se može konstatovati i za hinduističku i budističku kulturu, i to u još većoj mjeri)... Obzirom da Bošnjaci, narod od kojeg u principu prvenstveno zavise sportski rezultati ove zemlje, bar djelomično pripadaju tom kulturno-civilizacijskom krugu, čini mi se da se oni u globalu (govorim striktno generalno) nešto manje bave sportom ili isti shvataju manje ozbiljno u odnosu na Srbe i Hrvate... Siguran sam da bi neko naučno istraživanje na tu temu, potvrdilo ovu moju pretpostavku...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ExNihilo »

Republika BiH nema potencijal jer je RBiH ugašena Dejtonom. :D
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#5 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

Zato što imamo nevjerovatan luzerski mentalitet.
Zato što ljudi samo ponavljaju ne može ne može ne može, pa se sportisti i ne trude
Zato što zbog luzerskog mentaliteta imamo preniske kriterije
Zato što je bitnije šta je ko kome rekao umjeto da se to gospodski ignoriše, zaobiđe i trenira.
Zato što ne znamo prihvatiti kritiku nego prebacimo na fazon "'ta će on meni pričat"
Zato što umjesto da zasučemo rukave i radimo na općem imidžu BiH i usmjerimo se na uspjehe, prebrojavamo ljudima krvna zrnca i tjeramo inat.
Zato što se ničijem uspjehu ne znamo radovat jer smo sitne duše.
Svaka čast Hrvatima, ALI, svaka čast Srbima, ALI, svaka čast Crnogorcima, ALI.
Zato što smo puni gorčine, a s gorčinom i mržnjom se ne ide naprijed. Ako te neko nadigrao, progutaj j b n u knedlu i idi dalje.
Zato što ljudi ne znaju ili ne žele da se opuste i nadiđu svoj ego; ako je nešto dobro mora da ne valja, da su to neka šejtanska posla ili smth.
Ako neki igrač ode u strani klub mislim da mu dobar dio nacije i njegove ekipe zavidi na tome pa onda kreću prepucavanja.
Ako u timu jedni drugima ne žele dobro i stalno se nadgornjavaju i ne streme boljem, normalno da će bit popi*ani svaki put, osim kad slučajno ubodu.
Zato što se oslanjamo na navijače da ponesu utakmicu, zato što krivimo igrače što "ne ginu za državu", kao da sve mora bit asocijacija na umiranje i na rat i na neki crony nacionalizam, a ne prepoznajemo da ljudi možda stvarno imaju nekih drugih problema da uspostave neku konekciju sa tim sportom, ili sportom generalno.
Zato što ne znamo privući investicije u sport i samo govorimo "država nam ne da para". Ne da, štaš sad, nađi pare na drugi način, eno ima HIFA petrol, robot, bingo, kompanije koje bi možda finansirale sport da ovi znaju ubost jedan deal kako treba.
Zato što se ne znamo boriti za postojeće kapacitete. Zato što se ponašamo kao da mrzimo i stadione i igrače i svlačionice i kritičare, pa ne možemo sagraditi dva stadiona, sportske sale, ledenu dvoranu kako treba.
Zato što su se ljudi pomirili da "nemamo sreće". "Nema nafake", eto "nafaka" s neba pada, mi nemamo ništa s tim... pa kako očekuješ da iko išta postigne ako sve prepuštaš "životu", ko da život znaš napamet....

Dalje, ne možeš mrzit nekog zato što ode, zato što navija za bolje. Eto recimo govore za razjedinjenost BiH. Pa slabo će ko navijati za luzere, ljudi podsvjesno žele vidjeti uspjeh, žele biti blizu nečemu dobrom, nečemu veselom, pobjedničkom. Da se BiH nametne imidžom, investicijama, pobjedama, otvorenošću, agilnošću, da ima dobar PR, i Hrvati i Srbi bi imali još jedan tim za koji bi navijali. Pusti jbt što neko dole u Širokom skandira za HR i protiv BiH, pa hoćemo se stalno fokusirat na neka sranja i ne znat to zaista, zaista, ignorirat. Neće niko to pamtit za par godina, nama ne ide pa ne ide pa iz mržnje samo omalovažavamo druge ljude. Hrvatska ima i naučnike, i sportaše, i javne ličnosti, mi pljujemo po nauci i palimo Zakira Naika, hodže i ravnozemljaše, teorije zavjere i ostale probisvjete. Naravno da "neće da može", kad se ravnamo po tim luzerima i takvu "nafaku" privlačimo. Tupavu i luzersku.
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#6 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

BiH i ima i nema potencijal da bude jaka sportska nacija, ako je sudit po sadašnjoj situaciji, nema nikakve.
Ako ćemo se zamislit i skontat da je ipak do nas a ne do nekog tamo lijevog, do "svijeta što nas mrzi", onda možda i imamo. Ali lakše metar u dupe nego cenat u glavu, jer Bosanac se rodio pametan, a ostali jel glupi pa niko ne zna...
eno Island je opet dobro igrao, na Europskom nisu bili za bacit, a čitava država ima stanovnika ko Sarajevo.
Imamo infrastrukturu za kakav-takav sport, pa za atletiku ti treba jbni Vils da treniraš... možemo imati super zimske sportove, kad bi naravno iko imo dva grama mozga da digne dupe i počne nešto raditi na tom polju, pa malo strane investicije pa malo dobre trenere dovest pa malo motivirati ljude pa ne pričat o sranjima, biti uporan i sve. Hrvati nemaju dvije planine kako treba pa su imali Janicu i Ivicu Kostelić. Možemo imat super tenisere, ima teniskih terena koliko hoćeš, pa opet Bošnje boli dupe za tenisom i ne zna to cijenit, pa ne ulaže u to. Imamo olimpijske bazene al nemamo ljdue koji toliko vole plivanje da bi plivali profesionalno jer to je kod nas "gubitak vremena", de ti se uvali na državni budžet lagano, amidža ti sredi, štaš plivat.
kod nas je sport "sve je to lijepo ALI de se ti zaposli za hiljadu maraka da selo ne priča kako se baviš glupostima". znam masu tih slučajeva. ne možeš imati nikakvu respektabilnu sportsku scenu sve dok ljudi tako razmišljaju ili dok neko ne kaže idi u sto k, ja ću radit ono što ja volim i to hiljadu puta bolje nego što bih bez te "motivacije". tako to rade u svijetu pa imaju vrhunske sportaše. samo kod nas bošnjo zna da je "bolje" riljat za hiljadu, puna šaka brade, sigurica je sve to. mi smo bezmud narod, kukavice i luzeri, kako sada stvari stoje. i da, previše samo u luzere gledamo i ne znamo prepoznati kvalitet ni u čemu, a kvalitet dođe kad uvidiš potrebu za njim, kad TRAŽIŠ, kad skontaš koliko ti FALI, kad skontaš KOLIKO NEŠTO ŽELIŠ, zato mislim da SVE počinje od NAS SAMIH, pojedinačno i skupno.
allahimanet, sad mi je lakše.
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#7 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

Zato što se Bošnjo probudi ujutro i čitav dan gleda kako će se brinuti za nešto, kako treba nekom pamet posolit, kako treba što više dersova držat kako treba što više drugima podmetnut nogu, zato što ako nešto ne ide nikad on nije kriv nego je tako Allah htio. Zato što je Bošnji domet premjeravat površinu BiH a ne gledat kakav je sadržaj toga, zato što mu je malo dosta i tako to. Zato što Bošnjo ima PTSP i navija da svi drugi oko njega imaju PTSP, da ispravlja krive drine čitav život, zato što jedva čeka da na nekog istresu svu žuč jer se Bošnji život sastoji od toga kako biti profesionalni sadaka-taker i kritičar, sudac, ko je nama dao para u ratu i ko je strateški partner Bosni u svijetu, šta rade cionisti na Bliskom Istoku i čiju ćemo sljedeću zastavu zapalit i popljuvat, šta je komšinica obukla i gdje se ko šeta... NEMA NAFAKE NIKAKVE u takvoj sredini, tako moš samo izvozit ekstremizam u Siriju i u ISIS. dakle, to je autoput za ubit se.
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#8 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

Zato što je Bošnjo hodajuća crna kronika.
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#9 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by statixx »

Ne znam da li se samo meni cini, ali danas raja masovno upisuje djecu u borilacke sportove, to mi je bas bezveze.
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#10 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

statixx wrote:Ne znam da li se samo meni cini, ali danas raja masovno upisuje djecu u borilacke sportove, to mi je bas bezveze.
Zašto?
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#11 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

statixx wrote:Ne znam da li se samo meni cini, ali danas raja masovno upisuje djecu u borilacke sportove, to mi je bas bezveze.
šta tebe boli dupe na šta neko drugi upisuje svoju djecu? upiši ti svoje na to što tvoje dijete voli, pusti druge ljude da rade šta vole da rade, nije sve ni u fudbalu i košarci, al možda je to jedino što ti znaš, pa ti krivo što neko drugi ima malo širi vidik.
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#12 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by statixx »

ToxicHoney wrote:
statixx wrote:Ne znam da li se samo meni cini, ali danas raja masovno upisuje djecu u borilacke sportove, to mi je bas bezveze.
šta tebe boli dupe na šta neko drugi upisuje svoju djecu? upiši ti svoje na to što tvoje dijete voli, pusti druge ljude da rade šta vole da rade, nije sve ni u fudbalu i košarci, al možda je to jedino što ti znaš, pa ti krivo što neko drugi ima malo širi vidik.
Dobro si, boli me dupe...i nije tacno da svako dijete voli, o tome i pricam, mnoge upisu na silu, sto je ok, ali ne kontam zasto bas borilacki sportovi.
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#13 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by statixx »

Nisam jednom cuo "nek se zna braniti"...jebote to je smisao zivota u ovom gradu... :D
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#14 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

statixx wrote:Nisam jednom cuo "nek se zna braniti"...jebote to je smisao zivota u ovom gradu... :D
Borilački sportovi imaju mnogo drugih aplikacija. Svakako je dobro da ljudi treniraju, a i ti sportovi su jako popularni u svijetu. Šta fali.
Bolje i da se zna branit nego da ne zna.
Eto ljudi u svemu ovdje vide nešto loše, pa pusti brate nek trenira, šta se tebe tiče i što ti moraš komentarisat kako je to loše ili bezveze, ne pričam ni ja da je bezveze trenirat fudbal ako neko u tome uživa.
Kažem ja, Bosanci su hodajuća crna kronika. Odeš preko granice, taman i do Slavonskog Broda, neki ti teret spadne sa duše, ovdje se u zraku osjeti kako sve sve oko sebe mrze i svakom nešto seru.
statixx
Posts: 8804
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#15 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by statixx »

ToxicHoney wrote:
statixx wrote:Nisam jednom cuo "nek se zna braniti"...jebote to je smisao zivota u ovom gradu... :D
Borilački sportovi imaju mnogo drugih aplikacija. Svakako je dobro da ljudi treniraju, a i ti sportovi su jako popularni u svijetu. Šta fali.
Bolje i da se zna branit nego da ne zna.
Eto ljudi u svemu ovdje vide nešto loše, pa pusti brate nek trenira, šta se tebe tiče i što ti moraš komentarisat kako je to loše ili bezveze, ne pričam ni ja da je bezveze trenirat fudbal ako neko u tome uživa.
Kažem ja, Bosanci su hodajuća crna kronika. Odeš preko granice, taman i do Slavonskog Broda, neki ti teret spadne sa duše, ovdje se u zraku osjeti kako sve sve oko sebe mrze i svakom nešto seru.
Ne kazem da je lose, sve je bolje nego da sjedi u kuci i bulji u mobitel.

Kazem samo da postoji taj trend, a gledajuci unazad vise smo trenirali timske sportove i imali dobre rezlutate.
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#16 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

statixx wrote:
ToxicHoney wrote:
statixx wrote:Nisam jednom cuo "nek se zna braniti"...jebote to je smisao zivota u ovom gradu... :D
Borilački sportovi imaju mnogo drugih aplikacija. Svakako je dobro da ljudi treniraju, a i ti sportovi su jako popularni u svijetu. Šta fali.
Bolje i da se zna branit nego da ne zna.
Eto ljudi u svemu ovdje vide nešto loše, pa pusti brate nek trenira, šta se tebe tiče i što ti moraš komentarisat kako je to loše ili bezveze, ne pričam ni ja da je bezveze trenirat fudbal ako neko u tome uživa.
Kažem ja, Bosanci su hodajuća crna kronika. Odeš preko granice, taman i do Slavonskog Broda, neki ti teret spadne sa duše, ovdje se u zraku osjeti kako sve sve oko sebe mrze i svakom nešto seru.
Ne kazem da je lose, sve je bolje nego da sjedi u kuci i bulji u mobitel.

Kazem samo da postoji taj trend, a gledajuci unazad vise smo trenirali timske sportove i imali dobre rezlutate.
Imali smo shitty rezultate.
Jednostavno, veća je ponuda, božetifala, pa ljudi biraju što im više paše.
Imali bismo rezultate i u tenisu isto, da znaju to kako pogurat. Al' jok. Imamo uspjeha i u borilačkim sportovima zadnjih 25 godina, nego nije bilo dobrog PR-a pa to ljude nije zanimalo (ili prosto iz razloga što NIJE FUDBAL, ieboteto), šta je sa Igorom Emkićem, on je dosta dobar u kickboxu, pa karatisti, džudisti, ima Larisa Cerić, bila je Merima Softić dosta dobra i uspješna itd. Ima razloga itekako što to ljude zanima.
Opet mi nije jasno šta je to tu bezveze, oni su europska i svjetska odličja uzimali al se narod toga sjeti jednom u nikad, i ne znaju vidjet ljepotu u tome. Timski sportovi će doć na red kad bude keša u tome, ili kad timski nešto postignemo. Ovako ovisiš o 10000 ljudi hoćeš li vidjet ikad ikakav trofej, u individualnim sportovima je dosta drugačije.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#17 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by cyprus »

statixx wrote:Ne znam da li se samo meni cini, ali danas raja masovno upisuje djecu u borilacke sportove, to mi je bas bezveze.
Borilački sportovi su najrealniji način da izađemo iz onog sramnog kruga zemalja koje nikada nisu osvojile niti jednu olimpijsku medalju... To nećemo ostvariti kroz plivanje, gimnastiku, biciklizam i sl. zasigurno... Borilački sportovi su naša najveća šansa, i ako ima ikakvog smisla za strategiju u našem olimpijskom komitetu, fokus će se staviti upravo na njih, bar dok ne skinemo taj junf...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#18 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ovo_mi_je_nick »

Samo je naziv bez ovoga Republika. Nije do mene nego do Ustava :D

Dok god se djetetu govori šta ćeš igrat "lopte" šta trčiš kao da te neko ganja, jel to dižeš željezo, kakav tenis tamo amo loptu gledaš, čuj jahat konje ocam ba šminke itd. itd. .... bolje ti je radi nešto korisno, uzmi lopatu, idi u čitaonu, idi guzi.

Talenat za nekim sportom se izgrađuje.

Dok ima rečenica, ovaj je moj de ga malo poguraj.

Dok se skonta da se ne živi od stare slave i da priča i analize "stručnjaka" ne donese golove ili pobjede.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#19 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by mousstapha »

Razloga je vjerovatno mnogo, ali mozda oni najvazniji se mogu svesti pod organizaciju, sistem i podrsku razvoju sportiste.
Organizacijski vecina sportskih kolektiva u BiH je amaterska. Jednostavno nema niko da se izdvoji i da u kontinuitetu postavi organizaciju kluba na cisto profesionalnom nivou. Kod nas se jos uvijek ljubav prema klubu mjeri necijom spremnoscu da radi bez plate.
Sistem ne funkcionise, jer se preslikava stanje drzavnog sistema. Nacin na koji su organizovani sportski savezi, konstantna prica kako nam treba zakon o sportu, a ni nakon 10-15 godina niko da pokrene incijativu, razvoj sportske svijesti kroz skolsko obrazovanje i podrska omladinskim skolama. Sve su to stvari koje nisu definisane sistemski, nego se radi onoliko koliko pojedinci imaju entuzijazma.
Podrska kod razvoja sportiste se mozda najbolje ogleda kod primjera Amela Tuke. Tek kada je napravio vrhunski rezultat i skrenuo medijsku paznju na sebe, mnogi su poletjeli da ga nagrade i poguraju finansijski, iako je on bio vec u stanju da privuce znacajne sponzore. Mnoge zemlje imaju sistem koji prepozna sportistu koji ima potencijal za olimpijsku medalju i onda se brinu da mu omoguce sve neophodno da do tog cilja dodje. Nekada, nase komsije Hrvati koje spominjemo ovdje, upravo na ovaj nacin privole sportistu iz BiH da promjeni drzavljanstvo. Za to vrijeme BiH mozda ne zna za njega ni da postoji.
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#20 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by Faruk »

ToxicHoney wrote:Zato što se Bošnjo probudi ujutro i čitav dan gleda kako će se brinuti za nešto, kako treba nekom pamet posolit, kako treba što više dersova držat kako treba što više drugima podmetnut nogu, zato što ako nešto ne ide nikad on nije kriv nego je tako Allah htio. Zato što je Bošnji domet premjeravat površinu BiH a ne gledat kakav je sadržaj toga, zato što mu je malo dosta i tako to. Zato što Bošnjo ima PTSP i navija da svi drugi oko njega imaju PTSP, da ispravlja krive drine čitav život, zato što jedva čeka da na nekog istresu svu žuč jer se Bošnji život sastoji od toga kako biti profesionalni sadaka-taker i kritičar, sudac, ko je nama dao para u ratu i ko je strateški partner Bosni u svijetu, šta rade cionisti na Bliskom Istoku i čiju ćemo sljedeću zastavu zapalit i popljuvat, šta je komšinica obukla i gdje se ko šeta... NEMA NAFAKE NIKAKVE u takvoj sredini, tako moš samo izvozit ekstremizam u Siriju i u ISIS. dakle, to je autoput za ubit se.
bravo kralju sve si od rijeci do rijeci pogodio
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#21 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by It_is_a_Leclerc »

Između ostalog, zato što upravo imamo dva od tri člana uprave u svakom savezu i svakoj sportskoj organizaciji koji uglavnom i u kontinutetu radi protiv BiH, odnosno u korist vlastite štete. Upravo srpski i hrvatski politički lideri ne dozvoljavaju da se usvoji Zakon o sportu, da se sportski savezi i reprezentacije financiraju s nivoa države, već se svako snalazi otkud je vedrije, iako na te jedva dobijene budžete redovno uglavljuju svoje kadrove, olakšavaju procese dobijanja državljanstava Srbije i Hrvatske. A kad si malen, siromašan, posvađan i nefunkcionalan, onda baš i ne možeš uspjeti.

Morate shvatiti da dva od tri člana OKBIH, dva od tri člana predsjedništva svakog saveza ne želi da BiH uspije. I to je jedan od razloga.
User avatar
Xavier1
Posts: 4043
Joined: 08/07/2018 03:38

#22 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by Xavier1 »

Pored ocitog siromastva i neuredjenosti drzave, razlog je i taj sto imamo manju populaciju od Srbije i Hrvatske. Bosanski Srbi i Hrvati koji imaju kvalitet ce igrati za komsije i susjede.
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#23 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

Xavier1 wrote:Pored ocitog siromastva i neuredjenosti drzave, razlog je i taj sto imamo manju populaciju od Srbije i Hrvatske. Bosanski Srbi i Hrvati koji imaju kvalitet ce igrati za komsije i susjede.
island ima populaciju ko sarajevo. -.-
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#24 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

Faruk wrote:
ToxicHoney wrote:Zato što se Bošnjo probudi ujutro i čitav dan gleda kako će se brinuti za nešto, kako treba nekom pamet posolit, kako treba što više dersova držat kako treba što više drugima podmetnut nogu, zato što ako nešto ne ide nikad on nije kriv nego je tako Allah htio. Zato što je Bošnji domet premjeravat površinu BiH a ne gledat kakav je sadržaj toga, zato što mu je malo dosta i tako to. Zato što Bošnjo ima PTSP i navija da svi drugi oko njega imaju PTSP, da ispravlja krive drine čitav život, zato što jedva čeka da na nekog istresu svu žuč jer se Bošnji život sastoji od toga kako biti profesionalni sadaka-taker i kritičar, sudac, ko je nama dao para u ratu i ko je strateški partner Bosni u svijetu, šta rade cionisti na Bliskom Istoku i čiju ćemo sljedeću zastavu zapalit i popljuvat, šta je komšinica obukla i gdje se ko šeta... NEMA NAFAKE NIKAKVE u takvoj sredini, tako moš samo izvozit ekstremizam u Siriju i u ISIS. dakle, to je autoput za ubit se.
bravo kralju sve si od rijeci do rijeci pogodio
kraljica :wink:
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#25 Re: Zašto smo tako loši i kako to popraviti?

Post by ToxicHoney »

statixx wrote:
ToxicHoney wrote:
statixx wrote:Ne znam da li se samo meni cini, ali danas raja masovno upisuje djecu u borilacke sportove, to mi je bas bezveze.
šta tebe boli dupe na šta neko drugi upisuje svoju djecu? upiši ti svoje na to što tvoje dijete voli, pusti druge ljude da rade šta vole da rade, nije sve ni u fudbalu i košarci, al možda je to jedino što ti znaš, pa ti krivo što neko drugi ima malo širi vidik.
Dobro si, boli me dupe...i nije tacno da svako dijete voli, o tome i pricam, mnoge upisu na silu, sto je ok, ali ne kontam zasto bas borilacki sportovi.
pa pitaj ih ako te toliko zanima ili idi vidi zašto je to ljudima interesantno.
upisuju i na fudbal na silu, također.
Post Reply