Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#51 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by insomnia78 »

Sto rece tetak Besim, "ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj Maho"


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#52 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by zlokruhovic »

Najreligiozniji narodi i države su ujedno i najkorumpiraniji.

Religija je arhetip korupcije , jer prosto poštenje mora proizilaziti od ogoljenog shvatanja i poimanja morala ne iz straha od boga.
Tako da religija jeste opijum za narod jer prikriva stvarne namere nje same , a to je držanje ljudi neobrazovanim i siromašnim zato da im tzv.duhovnost bude jedini izlaz , a kad je tako onda sav nemoral ispliva na površinu i neobrazovan narod taj isti nemoral više i ne primećuje.

Čuli ste svi za famozni katolički otkup grehova , e pa to isto u različitim varijacijama postoji u sve tri glavne religije , samo što su katolici bili bar "najpošteniji" pa su rekli lepo "Plati pa se klati" i onda igraj na nebesima koliko te volja sve ti je oprošteno.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#53 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by kerima1 »

nasa wrote:
kerima1 wrote:
nasa wrote:sto ne dokazuje nista osim da ne znas kao ni ona :D
Ne znam vraga,pola ja necu da kazem cuvam vama vjernicima ledja :D
Ja bih voljela evo jednom bar da argumentujes to sto tvrdis.Pokusaj!Ovako vjeruj mi ispadas smijesna, a ja jos vise jer ti kao pokusavam odgovoriti!
"vama vjernicima"?
Ja sve argumentovano i govorima,samo zavisi ko smije preci preko naucenog i ustaljenog vec.ja se ne sluzim u dokazivanju samo vjerom kao vi,nego ako nadjem u vjeri posluzim to kao dokaz,ako ne ima nauka jasna je ko' dan.
A,vama vjernicima i meni sa vama da. :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#54 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by kerima1 »

vatrogasac wrote:'nako...za razmišljanje...
U posljednjih pet ili šest godina svog života Mozart je unatoč novčanim nevoljama, nedostatku redovnog zaposlenja i pogoršanog zdravlja uspio da komponuje bez prekida i to u najboljoj formi. Dao je mnogo u tim posljednjim godinama, više nego ikad: kvinteti za žičane instrumente, Jupiter simfonija, neke od kasnih klavirskih končerta, Don Giovanni koji najjasnije živi u cjelokupnom muzičkom sjećanju. Nikad prije u historiji zapadne muzike, a ni nakon toga, nije kompozitor napisao toliko mnogo remek djela za tako kratko vrijeme i u toliko raznih žanrova. Čak ni Beethoven i Schubert nisu dostigli Mozarta u njegovoj raznovrsnosti.
:thumbup:
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#55 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by hrastov žižak »

vatrogasac wrote:'nako...za razmišljanje...
U posljednjih pet ili šest godina svog života Mozart je unatoč novčanim nevoljama, nedostatku redovnog zaposlenja i pogoršanog zdravlja uspio da komponuje bez prekida i to u najboljoj formi. Dao je mnogo u tim posljednjim godinama, više nego ikad: kvinteti za žičane instrumente, Jupiter simfonija, neke od kasnih klavirskih končerta, Don Giovanni koji najjasnije živi u cjelokupnom muzičkom sjećanju. Nikad prije u historiji zapadne muzike, a ni nakon toga, nije kompozitor napisao toliko mnogo remek djela za tako kratko vrijeme i u toliko raznih žanrova. Čak ni Beethoven i Schubert nisu dostigli Mozarta u njegovoj raznovrsnosti.
siromaštvo je dobro za duh. znam na vlastitom primjeru :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#56 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by JoseMujica »

sve je to uvezano u jednostavnu šemu:

bog voli sirotinju a sirotinja voli boga.....a patnja je put do raja...sirotinja je stoga uvijek rada da gine za tog boga

A bogatima je svakako raj dok su živi pa i gledaju svakako da taj život produže dok sirotinju ovim pričama o raju tješe te novčano i moralno podržavaju u njihovoj kratici do raja, tj. izgibiji u ime boga :D
User avatar
IcedMFEarth
Posts: 2634
Joined: 15/08/2011 16:15
Location: http://www.clixsense.com/?6843403

#57 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by IcedMFEarth »

Ne mogu da nađem Senekin citati, parafraziram: "Siromašni kažu da je vjera istina, bogati kažu da je vjera laž a vladari kažu da je religija kontrola". Prije 2000 godina čovjek reko.

Ako se dobro sjećam lekcija iz historije u 5. osnovne :D
Car Konstantin je ispočetka zabranio kršćanstvo i ubijao i protjerivao kršćane. Vremenom sve više i više naroda je prihvatalo kršćanstvo i bilo ih teže kontrolisati. Šta uradi Konstantin ? Legalizuje kršćanstvo i sam prihvati tu religiju i Mirno Rimsko Carstvo :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#58 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by vatrogasac »

joooj wrote:
vatrogasac wrote:Bog čovjeku dao život dug 7-8 decenija pa kakve sve budalaštine uspije da napravi. Šta bi tek bilo da živi 7-8 stoljeća.

Zato...dajite sadaku, zekat i vitre svaki mjesec, a ne samo uz ramazan da iskorjenjivanjem siromaštva iskorijenite i vjeru u Boga.
Mda ;) Moja mama u penziji i otac kojem su ostale jos 3 godine do penzije, brat i ja (oboje zavrsili fakultete, pa na birou) cemo davati vitre i sl (upravo se tata vratio kuci), pa cemo onda za par godina i mi primati vitre, zekate itd od drugih ako se u medjuvremenu ne zaposlimo, a otac ode u penziju.
Ne kazem da ne treba dati, ali nije rijesenje u tome ;)

Sent from my GT-S5830
Islam u svojoj suštini je protiv siromaštva.

"Gornja ruka (koja daje) bolja je od donje ruke (koja traži)."

"Nije musliman ko zanoći sit, a komšija mu gladan."

Itd...
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#59 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by sinuhe »

Na Zapadu su danas samo Amerikanci istaknuti vjernici a nemali broj vjerskih fanatika je i u politici. Tamo politicar mora biti vidjen u crkvi. Ameriku spasava to sto je raznolika. Africke i juznoamericke zemlje ne bih spominjao jer se radi tek o sujevjerju koje sa organizovanom crkvom i nema neke veze. Muslimani su posebna prica i kod njih radikalizam jos nije dosegao vrhunac isto kao i kod Jevreja.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#60 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by zlokruhovic »

vatrogasac wrote:
Islam u svojoj suštini je protiv siromaštva.

"Gornja ruka (koja daje) bolja je od donje ruke (koja traži)."

"Nije musliman ko zanoći sit, a komšija mu gladan."

Itd...
Vas religijaše samo čovek posmatra i nikad se ne može načuditi dokle će ići sa svojim lagarijama i lažnog pripisivanja svega moralnog.

Kako se uklapa to da je islam protiv siromaštva a dozvoljava ropstvo??


Nedavno je neko na temi rekao kako je Muhamed znao je ropstvo loše ali je bio toliko promoćuran i svet čovek da je odustao od ukidanja ropstva jer onda oslobođeni robovi bi umrli od gladi , a Muhamed voli sve ljude pa nije mogao dozvoliti da umru od gladi što znači da im je produžen robovski status dok ne uštede dovoljno i onda odu od svoga voljenog gospodara(svojevoljno naravno). :-D

Ali sa druge strane protiv siromaštva se može boriti i ropstvom , tipa ako ti je komšija gladan ti mu kupi roba. :-D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#61 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by animals »

kerima1 wrote:
animals wrote:
kerima1 wrote: Ima i vjernika koliko hoces koji kada im je dobro neprisupacni su,sad ili nisu vjernici ili..

Mislis ono, ne mozes ih dobiti :D iskljucen im mobilni :)
Zar pise nedostupni su?!
Mislila sam na to da ima vjernika od nas muslimana (ne vas krscana jer kod vas se moze umrijeti nece vam niko pomoci:) )koji kad se uhljebe zive samo za sebe,tako nekako ko vi krscani. :)
Pa ljudi su samo, to im je zapisano u genima :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#62 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by vatrogasac »

zlokruhovic wrote: Kako se uklapa to da je islam protiv siromaštva a dozvoljava ropstvo??
Hatidža poklonila Zejd ibn Harisa i Muhammed a.s. ga oslobodio, a Zejd tražio da ostane živjeti sa njima i postao posinak Poslanika. Šta je bilo sa Bilalom Habešijem? I sve to 1300 godina prije berača pamuka u Slavnoj AmeriKi. Ovakvih slika nikada nisi mogao vidjeti na ulicama Mekke i Medine u vrijeme islama.

Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#63 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by insomnia78 »

Jap, samo sto su poslije Arapski trgovci bili glavni u trgovini robljem


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#64 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by fatamorgana »

vatrogasac wrote:
zlokruhovic wrote: Kako se uklapa to da je islam protiv siromaštva a dozvoljava ropstvo??
Hatidža poklonila Zejd ibn Harisa i Muhammed a.s. ga oslobodio, a Zejd tražio da ostane živjeti sa njima i postao posinak Poslanika. Šta je bilo sa Bilalom Habešijem? I sve to 1300 godina prije berača pamuka u Slavnoj AmeriKi. Ovakvih slika nikada nisi mogao vidjeti na ulicama Mekke i Medine u vrijeme islama.
Eto baš si ti vidio kako je bilo tamo prije 1300 godina .... :roll:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#65 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by vatrogasac »

insomnia78 wrote:Jap, samo sto su poslije Arapski trgovci bili glavni u trgovini robljem


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Ali nije nikakvo islamsko pravilo nego pojava kao i gusarstvo. Znaš da je bilo Arapa gusara?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#66 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by vatrogasac »

fatamorgana wrote:
vatrogasac wrote:
zlokruhovic wrote: Kako se uklapa to da je islam protiv siromaštva a dozvoljava ropstvo??
Hatidža poklonila Zejd ibn Harisa i Muhammed a.s. ga oslobodio, a Zejd tražio da ostane živjeti sa njima i postao posinak Poslanika. Šta je bilo sa Bilalom Habešijem? I sve to 1300 godina prije berača pamuka u Slavnoj AmeriKi. Ovakvih slika nikada nisi mogao vidjeti na ulicama Mekke i Medine u vrijeme islama.
Eto baš si ti vidio kako je bilo tamo prije 1300 godina .... :roll:
De nam reci kako je bilo pošto znaš da nije bilo kako kažu historijski dokumenti?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#67 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by fatamorgana »

kerima1 wrote:
nasa wrote:sto ne dokazuje nista osim da ne znas kao ni ona :D
Ne znam vraga,pola ja necu da kazem cuvam vama vjernicima ledja :D
PotvrĐIVAM! 8-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#68 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by fatamorgana »

vatrogasac wrote:
De nam reci kako je bilo pošto znaš da nije bilo kako kažu historijski dokumenti?
Ma bio Diznilend za robove .... a tek za robinje .... :wink:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#69 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by animals »

fatamorgana wrote:
vatrogasac wrote:
De nam reci kako je bilo pošto znaš da nije bilo kako kažu historijski dokumenti?
Ma bio Diznilend za robove .... a tek za robinje .... :wink:
Kao da danas nema robinja u centru islama..ne smiju upravljati autima, ko sav normalan muski svijet..
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#70 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by fatamorgana »

animals wrote:
fatamorgana wrote:
vatrogasac wrote:
De nam reci kako je bilo pošto znaš da nije bilo kako kažu historijski dokumenti?
Ma bio Diznilend za robove .... a tek za robinje .... :wink:
Kao da danas nema robinja u centru islama..ne smiju upravljati autima, ko sav normalan muski svijet..
A tek moderno roblje, Indijci, Pakistanci, Filipinci što rade u npr Kataru i sličnim islamskim zemljama, pravo moderno roblje!

http://www.klix.ba/sport/nogomet/sokant ... /140604040
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#71 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by zlokruhovic »

vatrogasac wrote:
zlokruhovic wrote: Kako se uklapa to da je islam protiv siromaštva a dozvoljava ropstvo??
Hatidža poklonila Zejd ibn Harisa i Muhammed a.s. ga oslobodio, a Zejd tražio da ostane živjeti sa njima i postao posinak Poslanika. Šta je bilo sa Bilalom Habešijem? I sve to 1300 godina prije berača pamuka u Slavnoj AmeriKi. Ovakvih slika nikada nisi mogao vidjeti na ulicama Mekke i Medine u vrijeme islama.

Image
U jbt naježio sam se od čovekoljublja , ovo zaslužuje da svima poteku suze u litrama od milosti i ljubavi. :-)

Ti ne kontaš čoveče , sama mogućnost toga što postoji robovlasništvo u sve tri religije automatski ih isključuje da išta u njima moralno postoji.

Nemoj da vređaš inteligenciju tako što govorim o tome kako islam je protiv siromaštva a vamo postoje robovi , pa jesi li ti pri sebi??

Kako ide ona priča?! , da nije bilo islama ne bi bilo matemtike , da nije bilo islama ne bi bilo astronomije , da nije bilo islama ne bi sačuvana bila grčka filozfija , i za kraj da nije islamskog robovlasničkog društva ne bi bilo ljudskih prava koja danas uživamo.

Mislim da je to poenta tvoje ljubavi spram najpošetnijeg robovlasničkog društva na svetu , a to je islamsko.
Ono je toliko pošteno da su se okolni narod i sami robovi pitali zašto te robove uopšte zovu robovima kad ih se tretira fanomenalno. :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#72 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by kerima1 »

animals wrote:
fatamorgana wrote:
vatrogasac wrote:
De nam reci kako je bilo pošto znaš da nije bilo kako kažu historijski dokumenti?
Ma bio Diznilend za robove .... a tek za robinje .... :wink:
Kao da danas nema robinja u centru islama..ne smiju upravljati autima, ko sav normalan muski svijet..
Ima njih tj.robova kako u islamskim zemljma,tako i u krscanskim sve je to isto. sila se pita. :)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#73 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by vatrogasac »

zlokruhovic wrote:
Mislim da je to poenta tvoje ljubavi spram najpošetnijeg robovlasničkog društva na svetu , a to je islamsko.
Ono je toliko pošteno da su se okolni narod i sami robovi pitali zašto te robove uopšte zovu robovima kad ih se tretira fanomenalno. :)
Iz ovog pasusa se naslućuje da si negdje naišao da ropstvo u islamskom društvu nije ono kakvo si vidio gledajući seriju Kunta Kinte. Dosadilo je ponavljati da je islam na sve moguće načne stimulisao muslimane da oslobađaju robove. Naveo sam par primjera samog Poslanika i njegovog ashaba i prvog halifu Ebu Bekra što je trebalo biti primjer svim ostalim muslimanima.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#74 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by animals »

kerima1 wrote: Ima njih tj.robova kako u islamskim zemljma,tako i u krscanskim sve je to isto. sila se pita. :)
Normalno, bio sam na godisnjem u Italiji..i od svi ti silni krscana, najljubazniji je bio jedan Turcin sa obitelji..
sto ce reci..nema pravila :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#75 Re: Zašto siromašni najviše vjeruju u boga?

Post by kerima1 »

animals wrote:
kerima1 wrote: Ima njih tj.robova kako u islamskim zemljma,tako i u krscanskim sve je to isto. sila se pita. :)
Normalno, bio sam na godisnjem u Italiji..i od svi ti silni krscana, najljubazniji je bio jedan Turcin sa obitelji..
sto ce reci..nema pravila :D
Sada to da se meni dodvoris :P
Ja te malo zezam za krscane,jer ti spominjes samo islam,a neces na svoje:)
Post Reply