Zasto se molimo na Arapskom???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Arijanac
Posts: 71
Joined: 25/11/2006 12:59
Location: sarajevo
Contact:

#51

Post by Arijanac »

Bog zna sve sto pomislimo,a sto se tice sura tj.molitvi vecinu od onih koje se koriste na namazu covjek kad samo jednom procita znacenje,dovoljno je da zapamti i kada sljedeci put uci zna na sta se odredjena sura odnosi.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#52

Post by Orbini »

Arijanac wrote:Bog zna sve sto pomislimo,a sto se tice sura tj.molitvi vecinu od onih koje se koriste na namazu covjek kad samo jednom procita znacenje,dovoljno je da zapamti i kada sljedeci put uci zna na sta se odredjena sura odnosi.
Mislim da to nije dovoljno. Znati kad treba Rabijesir a kad Fatihu, pa 'nako namjenski. Kad covjek ne poznaje arapski moze i pogresno izgovarati, a da nezna. Te time ne govori nista, a usput i ne zna prijevod.


Ponavljam:
Forsiranje arapskog jezika i kulture islamu oduzima univerzalnost.
eeeeeee
Posts: 748
Joined: 02/01/2006 00:06

#53

Post by eeeeeee »

vazda problemi wrote: Evo lazov je opet pokusao da izvrsi obmanu...

A evo i dokaza:

Ovako izgleda ajet u Kur'anu i ekvivalentni prevod Besima Korkuta koji je Kur'an preveo 80tih godina...
Image


Evo skenirano iz RIJECNIKA ARAPSKOG JEZIKA, od mozda najveceg Arabiste ovih podrucja Teufika Muftica, rjecnik koji se koristi u svim skolama, na svim fakultetima i na svim akdemijama u Bosni gdje se izucava arapski...

Image

Dakle, ako pogledate rijec koju Allah koristi u Kur'anu, i rijec iz rijecnika vidjecete da se ona odnosi na nomadske pustinjske arape, beduine, a ne na citavu narod kao sto tvrdi sektaski lazov KGKG...Jasno se vidi kako izgleda rijec koja oznacava prave Arape...Za NOMADKSE ARAPE, BEDUINE, Postoji ELIF ispred AJNA, i iza RA i to daje rijeci potpuno drugo znacenje, odnosno ta rijec oznacava beduine, nomadske arape...

Dakle lazov je ponovo uhvacen u lazi...

Da mozda i Teufik Muftic nije bio arapski placenik?

Allah ti trag zameo...

A postoji i detaljan odgovor vezano za zadnja dva ajeta...I cinjenica da ih je i Omer el-Hattab povrdio, sto navodi Ibn-Kesir u svom tefsiru...

I svi priznati prevodi Kur'ani na svijetu, osim ovih lazova sa submission.org imaju u sebi ta dva ajeta osim lazova KGKG i gamadi sa submission.org...
Svaka cast brate "vazda problemi"

Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti! (Kur'an,15:9)

Onaj ko zna sta ovaj ajet znaci sve ce mu biti jasno...
Arijanac
Posts: 71
Joined: 25/11/2006 12:59
Location: sarajevo
Contact:

#54

Post by Arijanac »

Vidis stvar i jest u osjecaju treba imati osjecaj pokornosti i kada molis na bosanskom,arapskom ili kada molis u sebi u svojim mislima
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#55

Post by vazda problemi »


Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti! (Kur'an,15:9)

Onaj ko zna sta ovaj ajet znaci sve ce mu biti jasno...


Ovim ajetom, kojeg si postirao "eeeeee", za koji nisam imao vremena da ga trazim, mada sam i njega planirao postirati kao dokaz protiv sektaskog lazova KGKG, sektaski lazov KGKG ponovo pada u kontradikciju...

Jer ako je Allah u Kur'anu obecao da ce nad Kur'anom bdijeti, a onda KGKG tvrdi da ajeti 128, 129 ne pripadaju suri 9, i da su vjestacki ubaceni, to znaci da Allah nije odrzao obecanje koje je dao u drugom ajetu Kur'ana, to jest pripisuje Allahu slabost, sto je ponovo VELIKI GRIJEH...I iz ovog ajeta kojeg si postirao "eeeeee", se vidi koliko kontradikcija sektaski lazov KGKG posjeduje u svojim postovima...
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#56

Post by Razmjeran »

vazda problemi wrote:
Mi, uistinu, Kur’an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti! (Kur'an,15:9)

Onaj ko zna sta ovaj ajet znaci sve ce mu biti jasno...


Ovim ajetom, kojeg si postirao "eeeeee", za koji nisam imao vremena da ga trazim, mada sam i njega planirao postirati kao dokaz protiv sektaskog lazova KGKG, sektaski lazov KGKG ponovo pada u kontradikciju...

Jer ako je Allah u Kur'anu obecao da ce nad Kur'anom bdijeti, a onda KGKG tvrdi da ajeti 128, 129 ne pripadaju suri 9, i da su vjestacki ubaceni, to znaci da Allah nije odrzao obecanje koje je dao u drugom ajetu Kur'ana, to jest pripisuje Allahu slabost, sto je ponovo VELIKI GRIJEH...I iz ovog ajeta kojeg si postirao "eeeeee", se vidi koliko kontradikcija sektaski lazov KGKG posjeduje u svojim postovima...
Brate cijenim tvoje utroseno vrijeme i to koje radis u ime Allaha dz.s. da opovrgnes ovu KGKG koju nisam bez razloga nazvao licemjerom.Da te dragi Allah dz.s. nagradi.Ovaj ajet koji je naveo eeee je naveden meni se cini(da mi Bog oprosti ako grijesim) i na nekoj drugoj temi i on upravo govori da ce ostati istinita knjiga i da NECE biti dopusteno mjenjanje Kur'ana...
Ovim si mi brate jos vise otvorio oci iako sam imao pun pogodak na KGKG da je licemjer.Neka je srdzba Allahova na one koji pokusavaju da unesu fitnu,mjenjaju Allahov dz.s. govor i svetu knjigu Kur'an i nek je Allahovo dz.s. prokletstvo na onim koji ustraju u toj namjeri.
Allahovi robovi ocekujem opet KGKG da uzvrati na ovaj od vazda problemi,sestre a i mene citat.
Allahu ekber
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#57

Post by pirmin »

Braco,smoriste sa tim homoljubljem predjite na PP ,postaje intimno.

Ovom supljom apsolutno nista niste dokazali niti pokazali svrsishodnost kulturne i lingvisticke okupacije BiH od strane Arabije.
Arijanac
Posts: 71
Joined: 25/11/2006 12:59
Location: sarajevo
Contact:

#58

Post by Arijanac »

Arapski je tako zvucan jezik,zao mi je sto ne znam mnogo arapskog ,ali svakako cu se potruditi da naucim sto vise
User avatar
mrki62
Posts: 492
Joined: 23/12/2006 21:44
Location: sLOVEnija

#59

Post by mrki62 »

zoom66 wrote:e ovako. samo da znate da cu od sada bez opomene banirati. ukoliko ne umijete normalno, bez vrijedjanja & prozivki diskutirati, mozda hladjenje pomogne!!!
Poštovanje , s obzirom da si nešto ozbiljnije napisao - bilo bi poželjno da to u boji napišeš , recimo CRVENOJ - da raja ozbiljnije shvati.
U većini slučajeva narod brzopleto preleti preko postova i ide naprijed, a ako je nešto podebljano ili naznačeno drugačijim slovima to ipak naš mozak drugačije shvati . Nadam se da si razumio :D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#60

Post by Sarafcina »

mrki62 wrote:
biscanka84 wrote:
mrki62 wrote:Ako je na¹ islam nastao najezdom / dolaskom Osmanlija / Turaka , i ako su oni izbacili arapsko pismo , u kojem se jeziku oni mole i u kojem se jeziku oni izmeðu sebe pozdravljaju ?????????
Po kojem mezhebu se mi orjentiramo i koji uop¹te mezheb prakticiramo ?
To su pitanja koja mene zanimaju - zna li ko odgovoriti na njih ???

Gvala unaprijed
Mi slijedimo Hanefijski mezheb-najveci mezheb u islamskom svijetu

Turci mole na arapskom kao i mi
Nisi me dobro razumjela: Dolaskom Mustafe Kemala Ataturka na vlast , on ukida arapsko pismo i uvodi latinicu .
A Turci se èak i pozdravljaju na svom jeziku i ne na Arapskom - njihov pozdrav je merhaba.
Jedne prilike sam gledao na HTV klanjanje Bajram namaza i spiker je rekao : Sad æete èuti ef. ( ne znam ime ) iz Turske , koji æe klanjati na Turskom jeziku
Autor teme se sa razlogom pita èemu molitva na Arapskom jeziku ?
Jer pogledaj samo na ovoj temi koliko je citata iz Musafa ili iz hadisa - pa ako se je moglo prevesti te citate , za¹to se ne bi moglo prevesti i sama molitva .
Evo i ©iptari kojih usput reèeno ima ovdje u Sloveniji se pozdravljaju na svom jeziku : TUNGATJETA , a mi se pozdravljamo na Turskom ili Arapskom - pa zar se mi ne bi mogli pozdravljat na svom jeziku.
©iptari èak i na odlasku imaju kori¹tenje svog jezika : DITENEMIR .
Mislim da su i u katolika imali molitve na Latinskom jeziku , pa su reformom to prilagodili svim narodima - mi ne¹to èekamo ,.......................


smijesno :)
pa kad potpisujes ugovor (eno ti Dejtonski sporazum ;)).. validan je samo ORIGINAL, na jeziku na kojem je napisan.
prevod je fin za pricanje ;), ali za slucaj nesporazuma...tumaci se samo ORIGINAL :)
ne kontam zasto bi muslimani trebali pristajati na necije prohtjeve i svoj original prilagodjavati "raji", ako i ta raja u svojim ozbiljnim poslovima... :)
bih_finest
Posts: 283
Joined: 27/06/2006 23:24
Location: Sarajevo

#61

Post by bih_finest »

Ne želim nikoga da navodim na nešto, ali mislim da je čovjek najmirniji kada je udaljen i od Islama i od Kršćanstva i sl. Otvorite bilo koji topic o religiji i ljudi će se početi svađati, danas u svijetu pomoću religije se može pokrenuti rat preko noći, tako da bih vam predložio da ohladite malo i razmislite da li je vrijedi svađati se oko nečega što još niko nije dokazao da postoji :roll:
I kak to da naši susjedi se mogu moliti na svojim maternjim jezicima, znači u kršćani i pravoslavci se mogu moliti na jezicima koji hoće, a muslimani ne mogu, hm...zanimljivo :-)
Last edited by bih_finest on 21/01/2007 21:27, edited 1 time in total.
Ujko
Posts: 41
Joined: 05/05/2006 19:09

#62

Post by Ujko »

Shamrock wrote:
Ujko wrote:Recitiranje napamet naučenih molitava, mantri i sl. običaj je širom svijeta. To je ogledalo duhovne llijenosti.
Tako je u oficijelnom kršćanstvu, a bogme i u islamu.
Recitali poput "zdravo marijo" zatim "očenaš" i dr., mrmljaju se po desetine puta, što pokatkad podsječa na trans.

Obrati pozornost što o tome kaže nitko drugi do sam Isus Krist:
"A kad se molite, ne molite se kao ljudi iz nacija da govorite napamet jedno te isto..." (Matej 6:7)
"A kad se molite, ne molite se kao ljudi iz nacija da govorite napamet jedno te isto..." (Matej 6:7)
Jesi se ti potrudio procitati sta si napisao? :
Naravno, vrlo dobro znam što pišem. Oficjelno kršćanstvo je ono koje samo sebe drži istinitim a zapravo nije. (Njihovi predstavnici sjede u saborskim klupama, politički su aktivni i sl. što je također protivno kršćanskim načekima)
Mrmljanje napamet naučenih molitava je samo kap u moru stvari koje protuslove istinskim kršćanskim načelima
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#63

Post by Sarafcina »

bih_finest wrote:Ne ¾elim nikoga da navodim na ne¹to, ali mislim da je èovjek najmirniji kada je udaljen i od Islama i od Kr¹æanstva i sl. Otvorite bilo koji topic o religiji i ljudi æe se poèeti svaðati, danas u svijetu pomoæu religije se mo¾e pokrenuti rat preko noæi, tako da bih vam predlo¾io da ohladite malo i razmislite da li je vrijedi svaðati se oko neèega ¹to jo¹ niko nije dokazao da postoji :roll:
I kak to da na¹i susjedi se mogu moliti na svojim maternjim jezicima, znaèi u kr¹æani i pravoslavci se mogu moliti na jezicima koji hoæe, a muslimani ne mogu, hm...zanimljivo :-)

zanimljiv stav ;)
ali.. ti bi se vjerovatno zestoko posvadjao da ti neko na ulici pocne pricati da tvoji roditelji zapravo nisu tvoji roditelji (jos ako unese neku uvredljivu kategoriju.. ;)).. a ni ti vjerovatno nemas ama bas nikakav dokaz, osim njihove rijeci... to je zivot :)
bih_finest
Posts: 283
Joined: 27/06/2006 23:24
Location: Sarajevo

#64

Post by bih_finest »

Sarafcina wrote:
bih_finest wrote:Ne želim nikoga da navodim na nešto, ali mislim da je čovjek najmirniji kada je udaljen i od Islama i od Kršćanstva i sl. Otvorite bilo koji topic o religiji i ljudi će se početi svađati, danas u svijetu pomoću religije se može pokrenuti rat preko noći, tako da bih vam predložio da ohladite malo i razmislite da li je vrijedi svađati se oko nečega što još niko nije dokazao da postoji :roll:
I kak to da naši susjedi se mogu moliti na svojim maternjim jezicima, znači u kršćani i pravoslavci se mogu moliti na jezicima koji hoće, a muslimani ne mogu, hm...zanimljivo :-)

zanimljiv stav ;)
ali.. ti bi se vjerovatno zestoko posvadjao da ti neko na ulici pocne pricati da tvoji roditelji zapravo nisu tvoji roditelji (jos ako unese neku uvredljivu kategoriju.. ;)).. a ni ti vjerovatno nemas ama bas nikakav dokaz, osim njihove rijeci... to je zivot :)
Ako si ciljao na to da npr. ja ne mogu dokazati ko su mi roditelji isto kao što ne mogu dokazati da Bog postoji, mislim da griješiš. Fino imaš krvne nalaze i to se sve sredi za nekoliko dana, no ja nisam vidio neki konkretan dokaz da Bog postoji, no nećemo o tome ovdje tu bi tek bile žešće svađe... :roll:
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#65

Post by rashid »

Ma moliti se na SVOM jeziku i mirna bosna :) Ljudi su tako i tako nepismeni, jos bogati da arapski uce. Evo smijem se, vidite :lol:
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#66

Post by SeadBiH »

Evo zbog cega obavljamo namaz na arapskom:

http://www.youtube.com/watch?v=LNhIgumNzOQ

Poslusaj i razmisli, kako bi zvucilo na bosanskom?
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#67

Post by biscanka84 »

rashid wrote:Ma moliti se na SVOM jeziku i mirna bosna :) Ljudi su tako i tako nepismeni, jos bogati da arapski uce. Evo smijem se, vidite :lol:
pa tebi ako se moli na svom jeziku ti fino promjeni vjeru jer u islamu je to zabranjeno i odmah bi te proglasili otpadnikom-i onda svoje muslimanstvo okaci macku o rep jer si po zakonu kjafir :D
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#68

Post by KOGOD KADGOD »

Nekoliko stvari primjetim koja pokazuju jednostavnu neinformisanost (necu reci "eno ga lazov i licemjer" kao neki plahi muslimani) pa samo da ispravim ove dvije cinjenice koje jednostavno nisu ispravne. Nije nista ekstremno vazno ali samo informacije radi.

Svi Poslanici NISU bili arapi samo je JEDAN bio arap i to Poslanik Muhammed.

Hanefijski mezheb NIJE "najbrojniji" na svijetu. Slijedi se (ko praktikuje) u Turskoj, Afganistanu i Bosni, donekle u Pakistanu (sto je sve skupa oko 1/6 svih muslimana (pokorenika Bogu) svijeta.

I ljudi dragi, PITAJTE, imate PRAVO da pitate i da trazite odgovore - niko nema pravo da od vas ocekuje da slijepo vjerujete bilo sta bilo kome - a sebe sam tu vec ukljucila.

Imam svoj stav, koji se naravno stalno dopunjav a i razvija, nikada ne mozemo "stati" i reci "to je sve sto treba da znam" - uvijek ima vise i nas mozak je sposoban da shvati (mi koristimo aktivno samo 1/3 naseg mozga) - ako ne pitamo i ne saznajemo ostacemo nazadni i nerazvijeni.

Oni koji su i sami praznoglavi jer su im umovi ispunjeni natruhama - ne mogu da podnesu da drugi, narocito mladi, postavljaju pitanja koja su oni propustili da pitaju - pa nemaju izbora nego da priznaju da su pogrijesili ili da do zadnje "kapi krvi" ubjedjuju druge kako su u pravu jer bi radije umrli u neznanju i neistini nego priznali da su mozda u krivu makar u nekim stvarima - ne, oni su "savrseni", imaju "odgovor" tj. hadis za svaku situaciju tako da "nisu oni" nego je "Poslanik" tako "rekao"...

Ja vjerujem da je Qur'an jedino sto je ostalo autenticno, bez obzira na ta dva ajeta sto ih oni tliko preuvelicavaju, i sa njima je bolje drzati se sigurnog nego nesigurnog - vec sam rekla, ne mora se sloziti sa mnom niko, ne mora mi niko vjerovati - ne znam zasto se toliko uzbudjuju (mozda zato sto vide da sam u pravu?) - ovo je moje misljenje na koje nisam jeftino dosla - i zato i od drugih ocekujem da ne uzimaju zdravo za gotovo ovo sto kazem - neka samo zavire u historiju toliko "uzvisenih" hadisa koje neki slijede IZNAD Qur'ana - pa neka sami donesu svoje misljenje.

Njihovo misljenje ne mora biti kao moje, moze biti "negdje izmedju" kako god, uglavnom ce shvatiti da se hadisima pridaje previse vaznosti, da su kao historijska referenca donekle korisni (kad bi se moglo razluciti koji je ispravan koji nije) ali kao osnov ZAKONA i PROPISA nisu ni blizu Qur'ana - dok ih neki koji nikad nisu ni proucavali historiju serijata, fiqha i hadisa opcenito stavljaju PORED Bozij Rijeci i u nekim slucajevima IZNAD Bozije Rijeci! I jos nalaze "dokaze" (naravno drugim hadisima) da su u pravu sto slijede izmisljenu, neautenticnu, pricu iznad Bozije Rijeci...

VJERA je hrana potrebna za duh kao i raznovrsna hrana potrebna za zdravo tijelo.

Medjutim, isto kao sto ne bi jeli pokvarenu, truhlu, otrovnu, zagadjenu ili gadljivu (mis, macka, pas) hranu i uvijek provjerimo da je ono sto unosimo u organizam ZDRAVO - tako i nasa VJERA treba da je cista od natruha, nepotrebnih i stetnih obicaja, zasnovana na Istini (kako vjrskoj tako naucnim) i njen ishod je uvijek napredak a ne unazadjivanje.

Kao sto u nekoj hrani nema ni koristi ni stete tako i u nekim religioznim obicajima - svako je slobodan da odrzava nesto ako mu to ne sprijecava napredak i konstantan osjecaj ihsana (svijesti o Bozijem Prisustvu) jer kada smo u konstantnoj svijesti o Bozijem Prisustvu, Sveopcem znanju, da je sve od Njega i Njemu se vraca - mi u svemu vidimo Njegovu Ljepotu i Savrsenost.

Kada ljudi kazu - zasto bolesti zasto glad zasto susa - ODGOVOR JE MEDJU DRUGIM LJUDIMA cija je duznost da pomognu a ne odmognu (u Africi ljudi ne umiru od suse, nego zato sto sve sto se u pomoci posalje zavrsi u rukama zaracenih plemena kojima je rat za vlascu vazniji od ljudskih zivota) - duzni smo istrazivati i traziti lijek za bolesti (koji postoji, i vjerski smo duzni da istrazujemo Bozije stvaranje) a umjesto toga se milijarde daju na ubijanje naroda i medjusobno glozenje.

Gdje su islamski naucnici koji su nekada predvodili svijet u napretku u svim granama nauke vodjeni isaretima iz Qur'ana? - uguseni su u nazadnim vjerovanjima i dodatim "pravilima" i "propisima" i komplikovanjem vjere do te mjere da se vise ne zna sta je sta - po tradicionalnim tumacenjima insan nista drugo ne treba da radi nego da se moli i da "raducka" tek toliko da prezivi (jer izmedju svih namaza taman jedan zavrsi, ako ga ispravno klanja - drugi je na redu) i da ceka smrt da bi usao u Dzennet.

Ljudi se svjesno truju nekim supstancama - zato sto su DUHOVNO izgladnjeli a gdje god se okrenu nalaze "samo ovako ili nikako" i "raduje se ti ces u raj a svi ostali u Pakao" - nema mjesta da se dise... mi ne zelimo da iko ide u pakao, nego da svi budu sto bolji mogu biti da Bog oprosti svima jer nije lahko biti insan... ako neo i treba da zavrsi u Paklu - neka to bude po Bozijem odredjenju i Njegovoj Pravdi a ne sto mi nekome zlo zelimo...

Na Zapadu, grickajuci "kafirske" socijale, postaju veliki "muslimani" - i vaze narodu koji jedva sastavlja kraj s krajem - dok mnogi sami ne bi do sad imali ruku da je po zakonu u koji vjeruju....

U zemljama koje se jos oporavljaju od rata i uzasa dolaze im tamo neki i prijete narodu jos gorim uzasima ako se ne okrenu (njihovoj verziji, naravno) religije!

To nije ispravno.
Ne moze biti ispravno nesto sto ljude unazadjuje.

Bog nas voli, On voli da napredujemo, da se skolujemo, da se razvijamo poslovno i pomazemo drugima ne samo davanjem "sadake" nego pomaganjem da nadju i sami posao, da ih zaposlimo u svojim biznisima - novac treba da je u stalnom pokretu i Bog nas potstice na to da radimo "Bog je dozvolio poslovnu razmjenu"....

Da djecu podizemo da pitaju, pitaju, pitaju - njihovu prirodnu radoznalost nikada nemojmo gusiti "zato sto ja tako kazem" ili "de, ne pitaj svasta" ili "tako je i nema zasto" - to im ubija najvazniju ljudsku vrlinu - RADOZNALOST - da nije nje ne bismo se nikad upitali ko je i zasto i KAKO stvorio sve, ne bismo nikad spoznali Stvoritelja.

On voli da proniknemo u tajne Njegovog stvaranja, koje su tako savrsene, cak i onaj destruktivni virus je stvoren u prelijepim oblicima - On nam pokazuje sta je sve stvorio - a i nama je dao dio stvaralacke moci i sposobnosti da nalazimo nacine da iskorjenimo bolesti, shvatimo kako je stvoreno sto je stvoreno. da pronalazimo izvore energije tamo gdje se nikad ne bi nadali da je ima...

Bog od nas ne ocekuje da provodimo vrijeme razglabajuci o tome da li se Muhammed nageo malo na lijevu stranu kad bi cucnuo da vrsi nuzdu (da, postoji hadis i o tome), ili da li je turban stavio ovako ili onako (u skladu sa hadisom, svi nasi BiH imami cine mekruh sto se briju, (jer je Poslanik navodno rekao da mi (vjernici) pustamo brade i potkracujemo brkove a nevjernici se briju), - da li zene treba da su u kucama (jer su bogate zene tog vremena i vjernice i musrici cuvale svoj ten sto bjeljim (zato su bosanke u velikoj potraznji od strane arapa) time sto se nisu izlagale suncu) a u Qur'anu kaze "O zene Poslanika, vi NISTE kao ostale zene..." - NISU kao ostale, jednostavno zato sto su morale da cesce komuniciraju u vezi sa drustvenim zivotom i dolazili su im muskarci na razgovor a posto se nisu mogle udati poslije braka sa Poslanikom bolje im je bilo da ne dovode sebe u iskusenje (svako ko je bio u jednom braku pa u drugom zna ZASTO nije pozeljno da se nakon Bozijeg Poslanika ima drugi muskarac) - dok su se ostale zene oblacile kako je bio obicaj tamo gdje su i muskarci nosili pokrive radi sunca i pustinjskog vjetra - sve ovo su price tih vremena i HISTORIJA koju trebamo poznavati i iz nje izvuci pouke - a ne imitirati je.

Umjesto razdjeljivanja oko toga, trebamo vrijeme provoditi u proucavanju historije vjere, a najvise Qur'ana i nauka, napredovati drustveno, ekonomski i znanstveno - Bog voli da vidi kako je stvorio bica koja su se od nivoa zivotinja izdigla na nivo "dosezanja" nebesa s Njegovom Uputom i Dopustenjem...

Politicari i predvodnici - koji naravno zele da dominiraju svijetom - podrzavaju vjernike svih religija, ne samo muslimane, da se "o sebi zabave" da se medjusobno gloze i radvajaju - da bi oni mogli nastaviti da dominiraju svijetom - a mnogi bas kao ovce slijede i cak se svadjaju u odbranu onih kojima nije stalo ni malo do njih i njihovih zivota, i to uvjereni da cine "uslugu" vjeri i "cuvaju Islam".

Cuvaju "sunnet" Poslanika - time sto ponizavaju svakog ko razmislja svojom glavom, ponizavaju zene bez kojih ne bi ni bili rodjeni, ponizavaju 50% populacije - i jos to "opravdavaju" kojekakvim besmislicama koje pripisuju Poslaniku (a koje on nikada ne bi izrekao toliko je on postovao zene i njihove sposobnosti), - ponizavaju i nazivaju "sejtanom" svakog ko poziva na Boziju Rijec - sejtan Bog ga je prokleo, ce pozvati na svasta, na svakakve price i natruhe ali na Boziju Rijec sigurno nece jer je u Qur'anu istina o njemu i njegovim mahinacijama sto bi ljude ojacalo protiv njega - dok pozivajuci i preuvelicavajuci vaznost prica i pripovjedanja uspijeva da postigne upravo ono sto i hoce - da vjernike razdijeli na sto vise grupa i dok se oni svadjaju o tome kako treba vrsiti nuzdu i gdje ruke staviti na namazu - on se smije sa strane i zadovoljno "trlja rukama" sto su neki tako lahko zavedeni...

Da me se pogresno ne razumije: ja nemam apsolutno nista protiv onih koji izaberu da slijede sta god hoce i kako god misle da je ispravno - ali dokle to ne namecu svima oko sebe i ne insistiraju da su jedini u pravu i da je samo odredjeno tumacenje naispravnije - sva ostala su "pogresna".

Nisam za to da se podjeljuju vjernici na ove ili one, odbijam da sebe nazivam bilo kako nego MUSLIMANOM (POKORENIKOM BOGU) I VJERNIKOM i to je moje PRAVO niko nema ovlastenje da me napada i vrijedja za to sto vjerujem i mislim - ako se ne slazu neka kazu sta misle i daju argumente ZASTO tako misle, nije potrebno ubjedjivati ni mene ni druge da su "u pravu" a neko "u krivu".

Niti ja ubjedjujem nekoga da sam "u pravu" - jednostavno iznosim svoje misljenje, iznosim informaciju i argumente ZASTO tako mislim i nista vise - ko se slaze slaze, ko ne - ne. Meni ne mijenja nista da li se sa mnom slaze ili ne - ovdje smo da RAZMJENJUJEMO MISLJENJA a ne da ih NAMECEMO drugima to i jeste FORUM.

Ako neko hoce sebe da naziva po nekom imamu ili veca kako god - to je njihovo pravo - dokle god ne namecu drugima da MORAJU biti ili "shafije" ili "hanefije" ili "sunnije" itd.

Niko ne MORA nista, ne MORA ni da vjeruje ikako - to je nesto sto Bog samo prima DOBROVOLJNO a i kada vjeruje i pokori se Njemu - opet ne MORA nista jer Bog prima samo ono sto se cini SVOJEVOLJNO


Bog samo zna sve, Njemu se utjecem, i od Njega Uputu i isinu molim, i samo Njegovo zadovoljstvo zelim - makar bilo protiv onoga sto su me ucili roditelji (ateizam) ili razni ucenjaci (tradicionalizam) - vazno je STA je ISPRAVNO a samo Bog to u Svojoj Objavi nama neznalicama iz Svoje Milosti strpljivo objasnjava - a ne ko je u pravu.

Ne ocjenjujte vjeru po njenim pripadnicima - nego se obratite njenom izvoru Bozijoj Objavi - i moci cete razluciti istinu od zablude. Da se Islam gleda po muslimanima niko ne bi primio Islam - ali Hvala Bogu pa ko trazi Istinu On ce ga uputiti makar zivio u sred Vatikana ili Kube.

Mir Boziji svima.
Da Bog podari budemo zaista braca po vjeri koja su bliza nego braca po krvi, da budemo jedan ummet slozan i ujedinjen predvodjen svjetlom Bozije Objave - ako ne mi - onda buduce generacije koje ce se izdici iznad zaostalosti i slijepog slijedjenja ako Bog da...
User avatar
black
Posts: 17120
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#69

Post by black »

zasto si onda ti uporna u nametanju svog stava ili ucenja?
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#70

Post by KOGOD KADGOD »

Bolje se moliti Bogu bilo kako nego nikako.

Ko kaze da necije molitva nece biti primljena - ne zna sta govori jer samo Bog prima molitve i samo On zna koje su vrijedne primanja.

Neko ko se iskreno obrati Bogu na svom jeziku i neko ko automatski ponavlja nesto sto ne razumije - samo Bog zna cija je molitva valjana.

Vec sam iznijela svoje misljenje - nije tesko nauciti ono malo arapskih fraza i prevode istih - ali ne mozemo reci da Bog nece primiti molitvu koja nije na arapskom.
Barem se ja ne bih usudila tako nesto reci - jer to samo Bog zna - Njemu se obraca u molitvi - a ne nama pa da mi prosudjujemo.

Da ne skrecem sa teme, u vezi pocetnog pitanja sam iznijela svoje misljenje - iznijeli su i drugi - i dalje sto se toga tice necu nista reci niti nekog ubjedjivati da se "mora" ili ne.

Ako @digital nisi nasao odgovor ovdje - medju ljudima koji ne znaju, neophodno, vise od tebe nego samo iznose svoja misljenja na tu temu - potrazi dalje.

Ako je u Qur'anu znaci vazno je - ako nije - moli se kako hoces, dobro je da vjerujes i da od Boga trazis uputu - u tvojim godinama vecina ovih sto ti ovdje pametuju nisu ni pomisljali na takve stvari. :wink:
vazda problemi
Posts: 97
Joined: 26/10/2006 08:56

#71

Post by vazda problemi »

Ako se obratite arapskom tekstu, vidjecete da Bog kaze
"we minel 'araabi mejjttkhizu maa junfiqu..." (9:97)
i ponovo:
"we minel 'araabi men ju'minu billahi... (9:9Cool

Nema se sta "izvrtati" kada je arapski tekst jasan i odnosi se na arape.

Bog koristi rijec "arapi" i tako se i prevodi - rijec beduin se pominje na drugim mjestima kao "beduini" npr. kada su rekli "aamentu" - mi vjerujemo, Bog je rekao da kazu "aslamtu" -mi smo se pkorili, jer vjera jos nije dotakla njihova srca...

Problem je u tome sto arapima ne odgovara da se zna da se na njih odnosi ovaj ajet i stoga insistiraju na prevodima koje oni finansiraju da se prevede ekvivalentom "beduini" sto NIJE ekvivalent rijeci koju je Bog naveo jasno tj. ARAPI.
Image

Image

Jesil iznijela laz na Allaha?
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#72

Post by KOGOD KADGOD »

black wrote:zasto si onda ti uporna u nametanju svog stava ili ucenja?
Ne "namecem" svoj stav, nego kada ga iznesem - neko prokomentarise, pa diskutujemo o tome, ja kazem zasto mislim sta mislim - pa se nadje neko ko podje da to "napada" kao da "mora" da se slozi - i tako skrene sa teme...

Forum je za razmjenu misljenja, kao i za komentarisanje na misljenja drugih - ali dok se ne pocne napadati, vrijedjati i ponasati barbarski...
Onda nam ne preostaje drugo nego da pokusamo da smirimo takve ispade i da pozovemo na povratak temi, na svacije pravo da ima svoj stav jer je zaista sramota da ljudi koji prate diskusije budu izlozeni takvim nepotrebnim bljuvotinama i vrijedjanjima...

Sta bi ti ucinio kada bi iznio svoje misljenje i neko te napadne kao da si nesto ruzno rekao? A ti nisi imao namjeru da ikoga uvrijedis, nego jednostavno kazes sta mislis o datoj temi...

Ne smeta mi da neko prokomentarise moj post, uljudno, pa da odgovorima na njega, kao sto i ja prokomentarisem na neciji pa mi se podrobnije objasni - to nije nametanje. To je zdrava diskusija i razmjena misljenja.
User avatar
mrki62
Posts: 492
Joined: 23/12/2006 21:44
Location: sLOVEnija

#73

Post by mrki62 »

Sarafcina wrote:
mrki62 wrote:
biscanka84 wrote: Mi slijedimo Hanefijski mezheb-najveci mezheb u islamskom svijetu

Turci mole na arapskom kao i mi
Nisi me dobro razumjela: Dolaskom Mustafe Kemala Ataturka na vlast , on ukida arapsko pismo i uvodi latinicu .
A Turci se čak i pozdravljaju na svom jeziku i ne na Arapskom - njihov pozdrav je merhaba.
Jedne prilike sam gledao na HTV klanjanje Bajram namaza i spiker je rekao : Sad ćete čuti ef. ( ne znam ime ) iz Turske , koji će klanjati na Turskom jeziku
Autor teme se sa razlogom pita čemu molitva na Arapskom jeziku ?
Jer pogledaj samo na ovoj temi koliko je citata iz Musafa ili iz hadisa - pa ako se je moglo prevesti te citate , zašto se ne bi moglo prevesti i sama molitva .
Evo i Šiptari kojih usput rečeno ima ovdje u Sloveniji se pozdravljaju na svom jeziku : TUNGATJETA , a mi se pozdravljamo na Turskom ili Arapskom - pa zar se mi ne bi mogli pozdravljat na svom jeziku.
Šiptari čak i na odlasku imaju korištenje svog jezika : DITENEMIR .
Mislim da su i u katolika imali molitve na Latinskom jeziku , pa su reformom to prilagodili svim narodima - mi nešto čekamo ,.......................


smijesno :)
pa kad potpisujes ugovor (eno ti Dejtonski sporazum ;)).. validan je samo ORIGINAL, na jeziku na kojem je napisan.
prevod je fin za pricanje ;), ali za slucaj nesporazuma...tumaci se samo ORIGINAL :)
ne kontam zasto bi muslimani trebali pristajati na necije prohtjeve i svoj original prilagodjavati "raji", ako i ta raja u svojim ozbiljnim poslovima... :)
E jesi našo šta da dadneš za primjer ccccccccccc da nije tragično , bilo bi smiješno :-)
pa kad potpisujes ugovor (eno ti Dejtonski sporazum ;)).. validan je samo ORIGINAL, na jeziku na kojem je napisan.
prevod je fin za pricanje ;), ali za slucaj nesporazuma...tumaci se samo ORIGINAL :)
Kamo sreće da je bio prijevod - možda bi Izetbegović razumio šta potpisuje - ovako je potpisao u neznanju Republiku Srpsku , jel to hoćeš da kažeš.
Ako je to tako , onda je sasvim bez veze da i pričamo o vjeri i postavljamo hadise , ajete ili bilo šta o vjeri jer ,.............................. nije VALIDNO .
Ne može se nešto kad ti treba tumačiti kako je ispravno a kad ti nešto ne treba onda sam sebi parirati kontrom :lol:
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#74

Post by Sarafcina »

mrki62 wrote:
Sarafcina wrote:
mrki62 wrote: Nisi me dobro razumjela: Dolaskom Mustafe Kemala Ataturka na vlast , on ukida arapsko pismo i uvodi latinicu .
A Turci se èak i pozdravljaju na svom jeziku i ne na Arapskom - njihov pozdrav je merhaba.
Jedne prilike sam gledao na HTV klanjanje Bajram namaza i spiker je rekao : Sad æete èuti ef. ( ne znam ime ) iz Turske , koji æe klanjati na Turskom jeziku
Autor teme se sa razlogom pita èemu molitva na Arapskom jeziku ?
Jer pogledaj samo na ovoj temi koliko je citata iz Musafa ili iz hadisa - pa ako se je moglo prevesti te citate , za¹to se ne bi moglo prevesti i sama molitva .
Evo i ©iptari kojih usput reèeno ima ovdje u Sloveniji se pozdravljaju na svom jeziku : TUNGATJETA , a mi se pozdravljamo na Turskom ili Arapskom - pa zar se mi ne bi mogli pozdravljat na svom jeziku.
©iptari èak i na odlasku imaju kori¹tenje svog jezika : DITENEMIR .
Mislim da su i u katolika imali molitve na Latinskom jeziku , pa su reformom to prilagodili svim narodima - mi ne¹to èekamo ,.......................


smijesno :)
pa kad potpisujes ugovor (eno ti Dejtonski sporazum ;)).. validan je samo ORIGINAL, na jeziku na kojem je napisan.
prevod je fin za pricanje ;), ali za slucaj nesporazuma...tumaci se samo ORIGINAL :)
ne kontam zasto bi muslimani trebali pristajati na necije prohtjeve i svoj original prilagodjavati "raji", ako i ta raja u svojim ozbiljnim poslovima... :)
E jesi na¹o ¹ta da dadne¹ za primjer ccccccccccc da nije tragièno , bilo bi smije¹no :-)
pa kad potpisujes ugovor (eno ti Dejtonski sporazum ;)).. validan je samo ORIGINAL, na jeziku na kojem je napisan.
prevod je fin za pricanje ;), ali za slucaj nesporazuma...tumaci se samo ORIGINAL :)
Kamo sreæe da je bio prijevod - mo¾da bi Izetbegoviæ razumio ¹ta potpisuje - ovako je potpisao u neznanju Republiku Srpsku , jel to hoæe¹ da ka¾e¹.
Ako je to tako , onda je sasvim bez veze da i prièamo o vjeri i postavljamo hadise , ajete ili bilo ¹ta o vjeri jer ,.............................. nije VALIDNO .
Ne mo¾e se ne¹to kad ti treba tumaèiti kako je ispravno a kad ti ne¹to ne treba onda sam sebi parirati kontrom :lol:

pa niko ko ne zna arapski i ne tumaci Kur'an ili hadis

mi o dejtonu mozemo pricati...objasnjavati... razmisljati o onome sto je napisano... i to gledajuci u prevod, ali u slucaju bilo kakvog spora ili kada je bitna preciznost izrecenog, gleda se izvornik. to za aliju i ostale mozes ostaviti za nekog drugog, ja ti ovdje samo kazem kako stvari ferceraju u civilizovanom svijetu.

a primjera sa "nedostatkom dokaza i vjerovanjem" ima koliko hoces, pa je jako licemjerno odredjivati bilo kojim vjernicima bilo sta, koristeci argument "nemas dokaz da Bog postoji". Narocito kada i sam nemas dokaz za mnoge stvari u zivotu, ali ih uzimas za istinite.
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#75

Post by tataratira »

Gospodar Svjetova, takva kosmopolita, ne govori strane jezike!?

jel moguće, zna šta mislimo ali ne razumije sta govorimo?
obavezao te k'o svog roba da se drzis pravila koje ne mozes ni procitati?
iako mu se obratis dzaba ti priča bez da je na arapskom?

a kada ga opsujem na našem onda razumije?
plitko plitko
Post Reply