Zasto se molimo na Arapskom???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#426

Post by Kwaheri »

ova saFunica ne zavrsava... :oops:
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#427

Post by Saray_Di »

a sta je mudztehid :shock: !?
gdje uspijes iskopat sve ove izraze,jel i ovo na arapskom:)?
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#428

Post by Kwaheri »

Saray_Di wrote:a sta je mudztehid :shock: !?
gdje uspijes iskopat sve ove izraze,jel i ovo na arapskom:)?
ma jok... to ti je bosanskom... na arapskom se pise drugacije

mudztehid ti je bona rijec.... isto ko ćepenak, jal sogan dolma... :D
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#429

Post by Danko_Bananko »

:D

Nego da preporucim - DVD - Namaz Put ka uspjehu, predavac Dr. Zakir Naik, vrlo interesantno, pogotovo za ove koji ne znaju znacenje nekih opcepoznatih islamskih izraza i naziva, a sto je najinteresantnije, u dijelu Pitanja i odgovori ima upravo ovo pitanje, kao i jos par pitanja koja se mogu naci na nekim drugim temama.

Mozete ga nabavit kod ulicnih prodavaca islamske literature i DVD-ova

Zakir je car, Allah ga nagradio
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#430

Post by tueg »

ja71 wrote:
Konacno i to da cujem da nigdje izricito ne pise da se MORA moliti na Arapskom.
Ne pise nigdje ni da covjek ne moze skociti sa nebodera, pa opet vazi zabrana za isto! Sta cemo sad? Ovaj nacin argumentovanja je totalno propustan, jer bi se tom analogijom moglo doci do bezbroj razlicitih tumacenja. E tu stupa tefsir - tumacenje Kur'ana, i tumacenja sunneta - zivota i prakse Muhameda a.s. A to je izgleda nesto sto nekli muslimani ne zele da prihvate, jerbo oni "promisljaju svojom glavom".
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#431

Post by Saray_Di »

[quote] pogotovo za ove koji ne znaju znacenje nekih opcepoznatih islamskih izraza i naziva, a sto je najinteresantnije, u dijelu Pitanja i odgovori ima upravo ovo pitanje, kao i jos par pitanja koja se mogu naci na nekim drugim temama.


kao ja npr :-D ?


PS: stvarno ste vise dosadni s ovom temom!
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#432

Post by fenjer »

ja71 wrote:


Konacno i to da cujem da nigdje izricito ne pise da se MORA moliti na Arapskom.

I ne basa se niko u prsa.
Vise se radi o razbijanju predrasuda.

Par postova prije je @fenjer je poslao par ajeta iz Kur'ana casnog i puno vise propagande koja "objasnjava" zasto je Arapski bolji od ostalih (a svaki ima prednosti imane) odnosno zasto treba klanjati na Arapskom.

Da izdvojim sledece:
Elif-lam-ra. Ovo su ajeti Knjige jasne! Objavljujemo je kao Kur'an na arapskom jeziku da bi ste razumjeli ( Jusuf, 1-2,)

Zar nije tvoja interpretacija "Pejgamber je klanjo na Arapskom pa cu zato i ja" u suprotnosti sa gornjim ajetom ?

Ja bih to ovako protumacio: "Pejgamber je razumio sta je ucio kad je klanjo zasto ne bih i ja"
Zar to nije blize gornjem ajetu ?
Upravo zato treba covjek da se potrudi da savlada arapskim jezikom, te da barem nauci znacenje od sura koje uci prilikom obavljanja namaza. Saray_di je rekla da ne zna klanjati, osoba razumna moze da nauci obavljat namaz u roku hevte, te Poslanik Muhammed s.a.v.s je izmedju ostalog rekao: Nijedan namaz nije valjan bez fatihe. A da bi se fatiha ispravno proucila to samo moze na arapskom jeziku, svaki prevod je daleko od orginala, za nas dovoljno da razumijemo, ali kad se obraca Allahu dz.s to treba radit na onom jeziku na kojem nam se i Allah dz.s obratio. To je ono savrseno.


Te da izdvojim opet par ajeta:

Elif-lam-ra. Ovo su ajeti Knjige jasne! Objavljujemo je kao Kur'an na arapskom jeziku da bi ste razumjeli ( Jusuf, 1-2,)
U komentaru ovog ajeta Ibn Kesir u svom tefsiru navodi: Jer arapski jezik je najrjecitiji, najsiri i najjasniji jezik te se njime najbolje iskazuju znacenja koja se kriju u ljudskim dusama. Zato je objavljena najcasnija Knjiga na najcasnijem jeziku, najcasnijem Poslaniku, preko najcasnijeg meleka, na najcasnijem dijelu svijeta. Njegova objava pocela je u najcasnijem mjsecu i godini - u ramazanu a kompletirana u svakom pogledu.

Ovaj ajet pocinje sa Elif-lam-ra ni arapima nije poznato sta znace ove rijeci.
I da napomenem ovo nije propaganda vec to je ustvari tvoje neznanje, nasuprot znanju od uleme, znanje Islamskih ucenjaka Ibn Kesir, mozda tebi nista ne govori, ali to je jedan od najprihvatljivijih tefsira (tumacenja Kurana). Te ulema je oko tih pitanja danas slozna, uostalom preko milijardu muslimana danas obavlja namaz na arapskom jeziku.

I mi ga tako kao mudrost objavljujemo na arapskom jeziku. A ako bi ti povladjivao zeljama njihovim, nakon sto ti je dosla spoznaja, ti ne bi imao ni zastitinika ni branitelja od Allaha. (Er- Re'ad , 37)

Inace upustatiti se u tumacenje ovakvih stvari je jako kompleksno pitanje, te razumne osobe uvijek ce se potrudit da uz Kuran, sunet , ulemu priblize odgovor sto bolje. A osobe koje i ne znaju obavljat namaz te i nisu osjetile drazi istog, te istog tog ucenja na arapskom, za njih preostaje samo da pitaju (da pitaju ulemu), te vjerujem da niko od vas ne vozi auto svom doktoru da mu zamijeni kocnice?!
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#433

Post by ja71 »

Danko_Bananko wrote:
ja71 wrote:
Saray_Di wrote:sta je mufessir :shock: !?
jos gore od cafira :)
:lol: :lol: :lol:

Aman mudztehida :lol:
Od tebe sam ocekivao komentar.
ali da ce se svesti na
:lol: :lol: :lol:

premalo.
razocarao si me.

il je nestalo argumenata 8-)
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#434

Post by ja71 »

fenjer wrote: Inace upustatiti se u tumacenje ovakvih stvari je jako kompleksno pitanje, te razumne osobe uvijek ce se potrudit da uz Kuran, sunet , ulemu priblize odgovor sto bolje. A osobe koje i ne znaju obavljat namaz te i nisu osjetile drazi istog, te istog tog ucenja na arapskom, za njih preostaje samo da pitaju (da pitaju ulemu), te vjerujem da niko od vas ne vozi auto svom doktoru da mu zamijeni kocnice?!
ja ne vozim auto doktoru.
ali kad vec idem kod automehanicara ocekujem da bar razumije jezik na kojem je upustvo za kocnice napisano.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#435

Post by ja71 »

fenjer wrote:
ja71 wrote:
Konacno i to da cujem da nigdje izricito ne pise da se MORA moliti na Arapskom.

I ne basa se niko u prsa.
Vise se radi o razbijanju predrasuda.

Par postova prije je @fenjer je poslao par ajeta iz Kur'ana casnog i puno vise propagande koja "objasnjava" zasto je Arapski bolji od ostalih (a svaki ima prednosti imane) odnosno zasto treba klanjati na Arapskom.

Da izdvojim sledece:
Elif-lam-ra. Ovo su ajeti Knjige jasne! Objavljujemo je kao Kur'an na arapskom jeziku da bi ste razumjeli ( Jusuf, 1-2,)

Zar nije tvoja interpretacija "Pejgamber je klanjo na Arapskom pa cu zato i ja" u suprotnosti sa gornjim ajetom ?

Ja bih to ovako protumacio: "Pejgamber je razumio sta je ucio kad je klanjo zasto ne bih i ja"
Zar to nije blize gornjem ajetu ?
Upravo zato treba covjek da se potrudi da savlada arapskim jezikom, te da barem nauci znacenje od sura koje uci prilikom obavljanja namaza. Saray_di je rekla da ne zna klanjati, osoba razumna moze da nauci obavljat namaz u roku hevte, te Poslanik Muhammed s.a.v.s je izmedju ostalog rekao: Nijedan namaz nije valjan bez fatihe. A da bi se fatiha ispravno proucila to samo moze na arapskom jeziku, svaki prevod je daleko od orginala, za nas dovoljno da razumijemo, ali kad se obraca Allahu dz.s to treba radit na onom jeziku na kojem nam se i Allah dz.s obratio. To je ono savrseno.


Te da izdvojim opet par ajeta:

Elif-lam-ra. Ovo su ajeti Knjige jasne! Objavljujemo je kao Kur'an na arapskom jeziku da bi ste razumjeli ( Jusuf, 1-2,)
U komentaru ovog ajeta Ibn Kesir u svom tefsiru navodi: Jer arapski jezik je najrjecitiji, najsiri i najjasniji jezik te se njime najbolje iskazuju znacenja koja se kriju u ljudskim dusama. Zato je objavljena najcasnija Knjiga na najcasnijem jeziku, najcasnijem Poslaniku, preko najcasnijeg meleka, na najcasnijem dijelu svijeta. Njegova objava pocela je u najcasnijem mjsecu i godini - u ramazanu a kompletirana u svakom pogledu.

Ovaj ajet pocinje sa Elif-lam-ra ni arapima nije poznato sta znace ove rijeci.
I da napomenem ovo nije propaganda vec to je ustvari tvoje neznanje, nasuprot znanju od uleme, znanje Islamskih ucenjaka Ibn Kesir, mozda tebi nista ne govori, ali to je jedan od najprihvatljivijih tefsira (tumacenja Kurana). Te ulema je oko tih pitanja danas slozna, uostalom preko milijardu muslimana danas obavlja namaz na arapskom jeziku.

I mi ga tako kao mudrost objavljujemo na arapskom jeziku. A ako bi ti povladjivao zeljama njihovim, nakon sto ti je dosla spoznaja, ti ne bi imao ni zastitinika ni branitelja od Allaha. (Er- Re'ad , 37)

Inace upustatiti se u tumacenje ovakvih stvari je jako kompleksno pitanje, te razumne osobe uvijek ce se potrudit da uz Kuran, sunet , ulemu priblize odgovor sto bolje. A osobe koje i ne znaju obavljat namaz te i nisu osjetile drazi istog, te istog tog ucenja na arapskom, za njih preostaje samo da pitaju (da pitaju ulemu), te vjerujem da niko od vas ne vozi auto svom doktoru da mu zamijeni kocnice?!
pa sto ti onda koristis prevode ako je "svaki prevod daleko od originala" ?
El_comadante
Posts: 7938
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#436 Re: Zasto se molimo na Arapskom???

Post by El_comadante »

digital wrote:Ovo je, bar za mene, vjecita misterija:

Zasto se kod nas (imam osjecaj da je stvat ista sirom svijeta) svaki namaz i sve molitve u Islamu obavljaju na Arapskom jeziku?

Zasto ljudi kao ovce izgovaraju recenice po x puta (tacno odredjeno - gdje, kada i kako, u kojoj knjizi pobogu) na njima nerazumljivom jeziku (usput, izgovaraju ga sigurno katastrofalno lose).

Ne prihvatam nikakvo objasnjenje koje cilja na to da se MORA moliti na Arapskom. Jednostavno osjecam da to nije tacno i ko god to tvrdi moze komotno zaobici ovu temu u sirokom luku.

Hvala unaprijed za odgovor.
Po propisu moramo učiti na Arapskom. Isto tako i Kur´an moramo učiti na arapskom.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#437 Re: Zasto se molimo na Arapskom???

Post by ja71 »

El_comadante wrote:
digital wrote:Ovo je, bar za mene, vjecita misterija:

Zasto se kod nas (imam osjecaj da je stvat ista sirom svijeta) svaki namaz i sve molitve u Islamu obavljaju na Arapskom jeziku?

Zasto ljudi kao ovce izgovaraju recenice po x puta (tacno odredjeno - gdje, kada i kako, u kojoj knjizi pobogu) na njima nerazumljivom jeziku (usput, izgovaraju ga sigurno katastrofalno lose).

Ne prihvatam nikakvo objasnjenje koje cilja na to da se MORA moliti na Arapskom. Jednostavno osjecam da to nije tacno i ko god to tvrdi moze komotno zaobici ovu temu u sirokom luku.

Hvala unaprijed za odgovor.
Po propisu moramo učiti na Arapskom. Isto tako i Kur´an moramo učiti na arapskom.
ko je to i zasto propisao ?
sugar_tits
Posts: 47
Joined: 15/05/2007 17:34

#438 Re: Zasto se molimo na Arapskom???

Post by sugar_tits »

digital wrote:Ovo je, bar za mene, vjecita misterija:

Zasto se kod nas (imam osjecaj da je stvat ista sirom svijeta) svaki namaz i sve molitve u Islamu obavljaju na Arapskom jeziku?

Zasto ljudi kao ovce izgovaraju recenice po x puta (tacno odredjeno - gdje, kada i kako, u kojoj knjizi pobogu) na njima nerazumljivom jeziku (usput, izgovaraju ga sigurno katastrofalno lose).

Ne prihvatam nikakvo objasnjenje koje cilja na to da se MORA moliti na Arapskom. Jednostavno osjecam da to nije tacno i ko god to tvrdi moze komotno zaobici ovu temu u sirokom luku.

Hvala unaprijed za odgovor.
Mislim da nema veze kome se molis i kako. Sve je to samogenerisan placebo efekt.
El_comadante
Posts: 7938
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#439 Re: Zasto se molimo na Arapskom???

Post by El_comadante »

ja71 wrote:
El_comadante wrote:
digital wrote:Ovo je, bar za mene, vjecita misterija:

Zasto se kod nas (imam osjecaj da je stvat ista sirom svijeta) svaki namaz i sve molitve u Islamu obavljaju na Arapskom jeziku?

Zasto ljudi kao ovce izgovaraju recenice po x puta (tacno odredjeno - gdje, kada i kako, u kojoj knjizi pobogu) na njima nerazumljivom jeziku (usput, izgovaraju ga sigurno katastrofalno lose).

Ne prihvatam nikakvo objasnjenje koje cilja na to da se MORA moliti na Arapskom. Jednostavno osjecam da to nije tacno i ko god to tvrdi moze komotno zaobici ovu temu u sirokom luku.

Hvala unaprijed za odgovor.
Po propisu moramo učiti na Arapskom. Isto tako i Kur´an moramo učiti na arapskom.
ko je to i zasto propisao ?
To je Allahova riječ. Pažljivije čitaj Tefsir pa češ vidjeti i zašto
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#440

Post by tueg »

ja71 wrote:
fenjer wrote: Inace upustatiti se u tumacenje ovakvih stvari je jako kompleksno pitanje, te razumne osobe uvijek ce se potrudit da uz Kuran, sunet , ulemu priblize odgovor sto bolje. A osobe koje i ne znaju obavljat namaz te i nisu osjetile drazi istog, te istog tog ucenja na arapskom, za njih preostaje samo da pitaju (da pitaju ulemu), te vjerujem da niko od vas ne vozi auto svom doktoru da mu zamijeni kocnice?!
ja ne vozim auto doktoru.
ali kad vec idem kod automehanicara ocekujem da bar razumije jezik na kojem je upustvo za kocnice napisano.
Naravno, isto kao sto se od muslimana ocekuje da zna prevod onoga sto uci. Vidis, nema problema :)
hind
Posts: 14
Joined: 22/02/2007 11:58

#441

Post by hind »

Muslimani u Bosni poznaju Kuran jako dobro tj poznaju arapsko i druga orijentalna pisma. Pa sjetite se samo da su stotine djela bosanskih autora napisana na orijentalnim jezicima tzv. alhamijado književnost.
Arapski jezik je jezik svih muslimana. Vazno razumijevati tekst Kurana i razmišljati o njemu jer i jedna pouka kaže da je bolji 1 sat razmišljanja ( o Bogu) od 70 godina ibadeta. Zamislite šta tek znači ibadet sa razmišljanjem tj razumijevanjem.
Arapski jezik je univerzalan i to je samo po sebi nevjerovatna olakšica za muslimane, jer bilo gdje u svijetu mogu obaviti i razumijeti molitvu.
Naravno, kako Islam olakšava a ne otežava sve ( nijeti, dove ...) osim učenja u namazu se može obaviti i na maternjem jeziku. Mir
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#442 Re: Zasto se molimo na Arapskom???

Post by ja71 »

El_comadante wrote:
ja71 wrote:
ko je to i zasto propisao ?
To je Allahova riječ. Pažljivije čitaj Tefsir pa češ vidjeti i zašto
A na kom je jeziku Tefsir ?
El_comadante
Posts: 7938
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#443 Re: Zasto se molimo na Arapskom???

Post by El_comadante »

ja71 wrote:
El_comadante wrote:
ja71 wrote:
ko je to i zasto propisao ?
To je Allahova riječ. Pažljivije čitaj Tefsir pa češ vidjeti i zašto
A na kom je jeziku Tefsir ?
Na Arapskom. Al ima ima i prevod na Bosanski.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#444 Re: Zasto se molimo na Arapskom???

Post by ja71 »

El_comadante wrote:
ja71 wrote:
El_comadante wrote: To je Allahova riječ. Pažljivije čitaj Tefsir pa češ vidjeti i zašto
A na kom je jeziku Tefsir ?
Na Arapskom. Al ima ima i prevod na Bosanski.
pa zar je moguce vjerodostojno prevesti sa Arapskog na Bosanski :D
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#445

Post by fenjer »

ja71 wrote:
fenjer wrote:
ja71 wrote:
Konacno i to da cujem da nigdje izricito ne pise da se MORA moliti na Arapskom.

I ne basa se niko u prsa.
Vise se radi o razbijanju predrasuda.

Par postova prije je @fenjer je poslao par ajeta iz Kur'ana casnog i puno vise propagande koja "objasnjava" zasto je Arapski bolji od ostalih (a svaki ima prednosti imane) odnosno zasto treba klanjati na Arapskom.

Da izdvojim sledece:
Elif-lam-ra. Ovo su ajeti Knjige jasne! Objavljujemo je kao Kur'an na arapskom jeziku da bi ste razumjeli ( Jusuf, 1-2,)

Zar nije tvoja interpretacija "Pejgamber je klanjo na Arapskom pa cu zato i ja" u suprotnosti sa gornjim ajetom ?

Ja bih to ovako protumacio: "Pejgamber je razumio sta je ucio kad je klanjo zasto ne bih i ja"
Zar to nije blize gornjem ajetu ?
Upravo zato treba covjek da se potrudi da savlada arapskim jezikom, te da barem nauci znacenje od sura koje uci prilikom obavljanja namaza. Saray_di je rekla da ne zna klanjati, osoba razumna moze da nauci obavljat namaz u roku hevte, te Poslanik Muhammed s.a.v.s je izmedju ostalog rekao: Nijedan namaz nije valjan bez fatihe. A da bi se fatiha ispravno proucila to samo moze na arapskom jeziku, svaki prevod je daleko od orginala, za nas dovoljno da razumijemo, ali kad se obraca Allahu dz.s to treba radit na onom jeziku na kojem nam se i Allah dz.s obratio. To je ono savrseno.


Te da izdvojim opet par ajeta:

Elif-lam-ra. Ovo su ajeti Knjige jasne! Objavljujemo je kao Kur'an na arapskom jeziku da bi ste razumjeli ( Jusuf, 1-2,)
U komentaru ovog ajeta Ibn Kesir u svom tefsiru navodi: Jer arapski jezik je najrjecitiji, najsiri i najjasniji jezik te se njime najbolje iskazuju znacenja koja se kriju u ljudskim dusama. Zato je objavljena najcasnija Knjiga na najcasnijem jeziku, najcasnijem Poslaniku, preko najcasnijeg meleka, na najcasnijem dijelu svijeta. Njegova objava pocela je u najcasnijem mjsecu i godini - u ramazanu a kompletirana u svakom pogledu.

Ovaj ajet pocinje sa Elif-lam-ra ni arapima nije poznato sta znace ove rijeci.
I da napomenem ovo nije propaganda vec to je ustvari tvoje neznanje, nasuprot znanju od uleme, znanje Islamskih ucenjaka Ibn Kesir, mozda tebi nista ne govori, ali to je jedan od najprihvatljivijih tefsira (tumacenja Kurana). Te ulema je oko tih pitanja danas slozna, uostalom preko milijardu muslimana danas obavlja namaz na arapskom jeziku.

I mi ga tako kao mudrost objavljujemo na arapskom jeziku. A ako bi ti povladjivao zeljama njihovim, nakon sto ti je dosla spoznaja, ti ne bi imao ni zastitinika ni branitelja od Allaha. (Er- Re'ad , 37)

Inace upustatiti se u tumacenje ovakvih stvari je jako kompleksno pitanje, te razumne osobe uvijek ce se potrudit da uz Kuran, sunet , ulemu priblize odgovor sto bolje. A osobe koje i ne znaju obavljat namaz te i nisu osjetile drazi istog, te istog tog ucenja na arapskom, za njih preostaje samo da pitaju (da pitaju ulemu), te vjerujem da niko od vas ne vozi auto svom doktoru da mu zamijeni kocnice?!
pa sto ti onda koristis prevode ako je "svaki prevod daleko od originala" ?
Namaz je stub vjerovanja. Te ima cak predaja u kojoj Poslanik govori, da nijedno djelo nece biti primjeno bez namaza!!! Te Poslanik je izmedju ostalog kazao: Klanjajte kako mene vidite da klanjam.


I da još pomenemo kako našim spominjanjem Allaha dz.s u namazu kroz fatihu, i On, lično, sa nama u tome učestvuje:

Uzvišeni Allah kaže: ''Namaz je podijeljen između Mene i Mog roba, i njemu pripada sve što zamoli. Kada kaže: 'Hvala Allahu Gospodaru svjetova (Elhamdulillahi Rabbil 'ale mîn)'; Al­lah odgovori: 'Moj rob Mi zahvaljuje'; kada kaže: 'Milosti­vom, Samilosnom (Er-Rahmani-Rahim)'; Allah odgovori: 'Moj rob Me hvali'; kada kaže: 'Vladaru Sudnjeg dana (Maliki jevmi-din)'; Allah odgovori: 'Moj rob Me uzvisuje'; kada kaže: 'Tebi robujemo i od Tebe pomoć tražimo (ijjake na'budu ve ijjake neste'in)'; Allah odgovori: 'Ovo je između Mene i Mog roba, i njemu pripada ono što traži'; kada kaže: 'Uputi nas na pravi put, na put onih kojima si blagodat svoju da­rovao, a ne na put onih na koje si se rasrdio, niti onih koji su zalutali (ihdines-siratal mustekim, siratal lezine en 'amte 'alejhim, gajril magdubi 'alejhim, veleddãllîn)'; Allah odgovori: 'Ovo pripada Mome robu, i njemu ću dati ono što zamoli!' "

(hadis kudsij – govor dragog Allaha koji nije sastavni dio Kur'ana, već je izrečen posredstvom Resulullaha, Muhammeda, alejhisselam, prenosi ga od Resulullaha Ebu Hurejre, a bilježe u svojim zbirkama hadisa Muslim, Malik, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai i Ibn Madždže)


Niko nije kazao da se prevod ne smije koristit, vec kad se obracas Allahu dz.s te kad obavljas redovni namaz, (molitvu) koji je propisan pet puta na dan i obaveza svakom muslimanu/muslimanki tad bi trebao da to radis na arapskom jeziku , da se ne bi izgubio ni mikro djelic smisla.
A kad se obracas licno Allahu dz.s kroz dovu, ili trazis nesto od Allaha dz.s to ti onda radi na kojem god zelis jeziku. Ovdje se mora razgranicit ono sto je farz (obaveza) i ono sto nije. A namaz je farz!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#446

Post by Bosanac sa dna kace »

ova tema nije potpuna bez glavnog komentatora, kojeg nema vec evo duze vrijeme... :-?
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#447

Post by Saray_Di »

Zasto se "MOLIMO" na arapskom!??

jel iko ovdje shvatio pitanje konacno??
Nije rijec o NAMAZU,ni o KLANJANJU,nego o MOLITVI,
a za one koji ne znaju:

DOVA: Upućivati Allahu dove i tražiti od njega ljeka i pomoć. Dove se mogu upućivati svojim riječima ili učiti dove koje je učio Allahov Poslanik s.a.v.s. Ove
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#448

Post by Abu FEED el-Castro »

Saray_Di wrote:Zasto se "MOLIMO" na arapskom!??

jel iko ovdje shvatio pitanje konacno??
Nije rijec o NAMAZU,ni o KLANJANJU,nego o MOLITVI,
a za one koji ne znaju:

DOVA: Upućivati Allahu dove i tražiti od njega ljeka i pomoć. Dove se mogu upućivati svojim riječima ili učiti dove koje je učio Allahov Poslanik s.a.v.s. Ove
Jest shvatio i na ovih haman dvadesetak stranica je odgovoreno haman dvadesetak puta, nego je pitanje jesil ti to pročitala ili volis da ti se ponavlja?
Ima jako finih i detaljnih, a takodjer i pojednostavljenih odgovora i interesantnih poredenja.

Ako ti je mrsko čitat da ti skratim muke: niko nije niti postavio pitanje da li "molitva" tj. dova, tj. trazenje od Boga - moze na nearapskom jeziku. :)
Post Reply