Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#51 Re: Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Post by Vodenjak »

kamen wrote:"... Evo prije mjesec dana sam trebao da nadjem dva radnika, niko nije htio da radi. Krv sam prolio dok sam nasao nekoga ko hoce da kopa.
Namjerno sam isao na mnoga mjesta gdje sjede, ispajaju kafe i seru po vladi, drzavi i govore kako se ne moze. U momentu kada sam im ponudio posao, niko se nije htio da prihvati tog posla..."


mozes li biti iskren i odgovoriti da li si tim radnicima, kojima si nudio taj posao kopanja, ponudio i zaradu, odnosno barem priblizno dobre uslove rada koje bi oni recimo imali u inostranstvu radeci taj isti posao?
E bas si - kamen! :roll:
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#52

Post by baustelac »

Prvo da se osvrnem na komentar gdje je kamen postavio pitanje zarade i uslova. Slazem se da su uslovi i zarada kod i na zapadu neuporedivi (na zapadu je u najgorem slucaju satnica kao kod nas dnevnica) ali trziste je takvo. Moje misljenje je da onaj ko nece "kopati" u Bosni nece "kopati" nigdje.

U dijaspori ako neces raditi ne mozes ni zivjeti, a prilike za rad i zaradu ima.

Djeca su roditeljima na teretu maksimalno do 17. godine zivota.
Govorim sad o Njemackoj ciji sistem mi je relativno poznat. Krene dijete na "zanat" i sastavni dio skole je da se obucava u nekoj firmi i tu je placen toliko da moze samostalno zivjeti (vecina nasih). Hoce na fakultet, opet je malo na teretu roditeljima jer ima prilike da kao student zaradi koju paru. Ako malo vise radi moze se sam finansirati. Naravno, malo duze ce studirati ali ce opet prije zavrsiti nego vecina vrsnjaka u Bosni.

Jednostavno, posla ima i "mora" se raditi.

Nego nesto drugo meni smeta kod nasih u dijaspori. Prvo pitanje kada kada se upoznaju medjusobno (90%) je kakve papire imas. Za njih papiri predstavljaju vrhunsko dostignuce. Takvima je tesko objasniti da ne radis "na bausteli" i da se nisi ozenio da bi dosao ovdje.
kamen
Posts: 259
Joined: 06/10/2003 00:00

#53

Post by kamen »

vodenjak zbog cega takva konstatacija?

vjerojatno zbog toga sto su dijasporci naucili da potcjenjuju bih...

u inostranstvu takodjer vladaju druge norme ponasanja...

slazem se da je raditi vani zeznuto - barem je nadoknada za to adekvatna...
ali, nista manje nije zeznut rad ni u domovini, s tom razlikom da "domaceg" covjeka nitko ne cijeni a jos manje plati adekvatno za izvrseni rad...

koliko djevojaka (koje su se na neki nacin domogle dobrog pasosa) imate primjerice u dijaspori koje su prislijene rintati za dijasporce, recimo cuvajuci njihovu djecu - jesu li adekvatno za to nagradjene ili ih dijasporci drze na crno tamo i iskoristavaju...

ekonomski sistem je vise nego jadan u bih...

medjutim, jesmo li se zapitali sta to rade mnogi poslodavci zaposljavajuci ljude na crno, odnosno za neki minimalac...
sta smo uradili da toga ne bude u bih, da iskorijenimo sve te pojave...
doprinos tom iskorjenjivanju mogu dati i dijasporci, ali ne svojim pametovanjem...
medju tim poslodavcima masa je dijasporaca, koji jedno pricaju o poslovnoj kulturi zapada a sasma drugo rade na podrucju bih...

baustelac, kada je rijec o placanju prakticnog rada (prakse) tokom skolovanja moram primijetiti da iako si u njemackoj nemas prave informacije ili ih svjesno zaobilazis...
skolarci od te dobijene zarade ne bi mogli (pre)zivjeti, bez obzira o kojoj se zemlji zapada radi...
mogucnost rada tokom studija: cini mi se da i njemacka ali i druge zemlje dozvoljavaju jedan odredjeni procenat rada (mislim da se tu radi o max. 25%), sve ostalo prelazi u kategoriju rada na crno...

istini treba pogledati u oci, ma kakva god bila, svejedno da li u dijaspori ili domovini...
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#54

Post by baustelac »

@kamen
govorim ti ono sto znam sigurno. Jedan praktikant doduse na zadnjoj godini ima oko 650 EUR-a. A to za studente znam sigurno da jedan hiwi (student koji odradjuje neke poslove na fakultetu) moze imati do 80 stati na mjesec.
To ti je pola radnog vremena. Naravno ne moze vjecno biti hiwi, ograniceno je maximalno na 3 godine. Preko ferija studenti uglavnom rade po firmama puno radno vrijeme sto im moze biti da finansiraju barem pola svoga studija.
teco
Posts: 96
Joined: 24/08/2005 08:35

#55 Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Post by teco »

i kod nas u bosni se osjeca miris crne gore :D
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#56

Post by Nesferatu »

Ja samo znam jedno.

Na zapadu dok si mlad nemas nista. Radis ko konj. Uzimajuti sve pare za neku dascaru, komad lima na tockovima i Kineske djindje-mindje (mindje mogu biti i druge proizvodnje ali djindje su uglavnom Kineske).

Tek kad se ozenis/udas pocne se nesto lafo imati a i to na kredu.

Otplatis kredu, eto te vec solidan deduka i babuka. Onda lafo krenes imati i zivjeti, a to se zasniva na iskoristavanju ili mladih ili emigranata ili ukines sebi sve i jednu blagodet u zivotu da bi usparao i imo cifru na racunu, taman onako da kupis solidan kofceg, da te mogu pronaci arheolozi za 1000 godina u tom sarkofagu.

Ovo je situacija nasih mladih na zapadu. Jos da dodam da ih 90% studira "njesto" a u tom "njecemu" nejima kruha, npr u Americi, komunikacije (medijski studij - dje ce Ameri gledati na tv-u nekog emigranta, citati po novinama nekog novinara koji je u Ameriku dosao prije manje od 10 godina etc..), Njemacki jezik (ko god mi to kaze da studira, ko da mi je mater opsovao, trebali su Bosanski studirati, imao bih vise reshepkta, jer su im otprilike sanse za zaposlenje i karijeru podjednake) ili Bizmis (a ne mogu prodati gace s guze za 1 cent profit-a iako je na njima neko vec profitirao $10 za taj isti par gaca).

Uglavnom, kad uzmes i saberes ovo sve, posto smo dobra konkurencija na drugim poslovima, lopata postane prihvatljiva opcija. Malo sikiracije. Jest da treba mnogo hodati, al' ajde bogati, sta mislis ko je otplatio 2.6% onog BMW-a na parkingu? Ha. Il' sto mi rece jedan ponosni vlasnik istog, kaze, niti pijem, niti pusim, niti se drogiram, moram u "njesto turit" pare. Reko, dobra investicija. Zovnem te za 10 godina kad otplatis kredu da kupim ocuvan autic za par milja dollara.
kamen
Posts: 259
Joined: 06/10/2003 00:00

#57

Post by kamen »

koliko li traje to ferije...
jos ce studenti i da se obogate tokom tog (ferijalnog) rada...

znam vrlo dobro kakav je zivot studenata vani kao i onih u bih...

moze li jedna osoba - skolarac, pa makar on bio i na zadnjoj godini, prezivjeti sa 650 eura?
vjerojatno moze ako je na grbaci svojih roditelja, tj. nema izdataka za stan i sl. "sitnice"


o temi dijaspora - domovina bi se moglo stosta reci...
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#58

Post by Santos »

Jebem ti i dijasporu i poso.Ja sam ovdje rikno radeci.Bio sam i ja taj jebeni rat u Sarajvu ali zavrsi se rat ja osto bez posla valja porodicu prehranit i ufatim zadnji voz dijaspora.Ja volim radit i radicu ali ovdje rad i onaj dole nemoze se poredit.Dole sam bio u fabrici ali nakon radnog vremena u kafic sa rajom pa ovo ono ovdje dodjem krepan i nisam nizasta.\jebes te pare kad ih maltene nemas usta potrosit mislim na izlaske i to.Vikend ti treba da ti se koske vrate na mjesto pa onda jovo nanovo.Sreca ima remigracija pa se vracam samo boze zdravlja.Jos malo.
jation
Posts: 14
Joined: 15/04/2005 10:47

#59

Post by jation »

Studiram i mlatim praznu slamu, na raznim forumima, to je vrhunski domet
BH studenata.

ps:2KM,Misaona imenica!!! :-)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#60

Post by cHupjahalic@ »

baustelac wrote:Nego nesto drugo meni smeta kod nasih u dijaspori. Prvo pitanje kada kada se upoznaju medjusobno (90%) je kakve papire imas. Za njih papiri predstavljaju vrhunsko dostignuce. Takvima je tesko objasniti da ne radis "na bausteli" i da se nisi ozenio da bi dosao ovdje.
Taj mi je primjer poznat za Njemacku. Srecom.... ovdje tako nije zato sto smo svi dosli na isti/ slican nacin. :)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#61

Post by Vodenjak »

kamen wrote:vodenjak zbog cega takva konstatacija?

vjerojatno zbog toga sto su dijasporci naucili da potcjenjuju bih...

...
Cijenu rada u BiH nije odredila dijaspora!
Isto tako je dijaspora najmanje odgovorna za to sto je ta cijena rada mizerna i najvise sto moze da uradi je da posalje onu milijardu eura godisnje (prema podacima UN-a) sadake...

Iako sadaka nije nikakvo rjesenje i najmanje ima veze sa ekonomijom!

Ocekujes li da ja koji dolazim svojoj kuci u Bosnu iz Svedske, placam covjeka po cijeni rada koja vrijedi u Svedskoj, onda stvarno imas problema s pojmom - ekonomija!

I na kraju, Bosnu i Hercegovinu daleko vise potcjenjuju oni koji zive u njoj jer si dozvoljavaju da ih jashe ko kako stigne! Drzave nema a ono para sto ima, vrti se medju 5% stanovnistva. Ostali to sve znaju, gladuju, kukaju i bleje!
Ali zato nista ne rade da to i promijene!

A dijasporci su, ipak, na tvoje iznenadjenje, samo ljudi koji imaju JEDAN zivot!
Taj zivot zive u svojim mjestima stanovanja i nemaju sanse, sve i da hoce, da jedan zive gdje vec jesu, a drugi u Bosni da ispravljaju krivu Drinu za cije obline su najmanje krivi!

Je li sad jasnije otkud onaj komentar?
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#62

Post by mr2 »

Santos wrote:Jebem ti i dijasporu i poso.Ja sam ovdje rikno radeci.Bio sam i ja taj jebeni rat u Sarajvu ali zavrsi se rat ja osto bez posla valja porodicu prehranit i ufatim zadnji voz dijaspora.Ja volim radit i radicu ali ovdje rad i onaj dole nemoze se poredit.Dole sam bio u fabrici ali nakon radnog vremena u kafic sa rajom pa ovo ono ovdje dodjem krepan i nisam nizasta.\jebes te pare kad ih maltene nemas usta potrosit mislim na izlaske i to.Vikend ti treba da ti se koske vrate na mjesto pa onda jovo nanovo.Sreca ima remigracija pa se vracam samo boze zdravlja.Jos malo.
:D :D :D :D mozda si malo ostarijo :lol: :lol: :lol: i ja sam 4 god radio u 5 smjena :shock: :shock: ......ako si u holandiji ,raspravlja se ukidanje remigracije :x :x :x nisi jedini sa tom idejom
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#63

Post by windas »

Prica se u dijaspori da ce muslimani morati po tri socijale dati za obnovu zapaljenih amabasada...
Ma i bolje je ne primati socijalnu pomoc od nevjernika !
teco
Posts: 96
Joined: 24/08/2005 08:35

#64

Post by teco »

Santos wrote:Jebem ti i dijasporu i poso.Ja sam ovdje rikno radeci.Bio sam i ja taj jebeni rat u Sarajvu ali zavrsi se rat ja osto bez posla valja porodicu prehranit i ufatim zadnji voz dijaspora.Ja volim radit i radicu ali ovdje rad i onaj dole nemoze se poredit.Dole sam bio u fabrici ali nakon radnog vremena u kafic sa rajom pa ovo ono ovdje dodjem krepan i nisam nizasta.\jebes te pare kad ih maltene nemas usta potrosit mislim na izlaske i to.Vikend ti treba da ti se koske vrate na mjesto pa onda jovo nanovo.Sreca ima remigracija pa se vracam samo boze zdravlja.Jos malo.
ko te tjera da radis od jutra do mraka ..svako moze sebi naci posao dnevno 8 sati i kuci..vi bi i jare i pare..niko te ne smije natjerati da radis duze nego sto ti je u ugovoru tj.ako hoces mozes a niko te ne moze na to prisiliti.ja radim 36 sati sedmicno i super mi je..izlazim svaki dan na kafu s drustvom..vikendom navecer izlazim,nedeljom se odmaram od vikenda tj.od petka i subote..problem je u vama sto vi vise razmisljate o novcu a ne o zivotu..vi svi u glavi imate daj sad da zaradim i da stedim.ja ne stedim nista nego zivim punim plucima..izlazim provodim se..placam svoj stan,i sve ostale dadjbine..ne optercujem se parama da ih slazem na kamaru..ne zelim se pokazivati da imam para tj.exponirati kad dodjem u bosnu da pokazem kako je vozim ovo ili ono auto ili da se ponasam kao da sam oslobodio bosnu tih dana koje dole provedem a da ovdje gdje zivim ostalih 300 i nekih dana sisam motku,iz pidjame u radno odijelo i obratno i to sve tih 300 i nekih dana ..glupost...ja cu radije ovdje da se provodim svih tih 300 i nekih dana a u bosnu cu radije otici kao kokuz,ako treba i skupiti se 3 sedmice ko rahmetli sramota da se odmorim od onih 300 i nekih dana kloje zivim ovdje..nauci da zivis tamo gdje i radis i zivis...95% vas ne zna da zivi u diaspori mada je meni sad vise bosna diaspora nego mjesto gdje sad zivim i radim...vise se osjecam stranac u bosni nego ovdje a to zahvaljujuci meni samom koji sam prihvatio da ovdje da zivim..nema skoro nijednog kontakta sa nasim ljudima nego se druzim i izlazim sa domacim..ako zelis da zivis vani moras se prilagoditi domacim stvarima,ljudima a ne oni tebi da se prilagode i tek tada ce ti biti mnogo lakse i ljudi ce te prihvatiti tako da se neces osjecati strancem u mjestu u kojem zivis a to je jako puno vazno.kod vecine vas je problem ovaj:lako je covjeka izvuci iz bosne a kako bosnu izvuci iz njega je najveci problem...jer kod vas je tijelo u dijaspori a mozak u bosni..zato i imate tih problema i imace te ih sve dok se ne promijenite i ne skontate da treba zivjeti tamo gdje zivis a ne gdje bi zelio da zivis..stediti pare za starost i tabut a mladost i sve sto je lijepo dok covijek mlad zrtvovati za to je meni je glupo..
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#65

Post by mr2 »

malo si i ti pretjero...... vecina ima djecu koja se kasnije moraju skolovat. znas i sam kolko je to skupo.....,pored toga vecina nastoji i dole nesto napraviti,da bi nakon penzije vratila......
teco
Posts: 96
Joined: 24/08/2005 08:35

#66

Post by teco »

mr2 wrote:malo si i ti pretjero...... vecina ima djecu koja se kasnije moraju skolovat. znas i sam kolko je to skupo.....,pored toga vecina nastoji i dole nesto napraviti,da bi nakon penzije vratila......
sta ces napraviti?otici u invalidsku penziju od prekomjernog rada?zdravlje izgubiti i sve sto zaradis i ustedis dati na ljekove?ako je covijek ozenjen i zena radi mislim da je dovoljno da se djeca mogu skolovati.ako ne dozvoljavas zeni da radi ili je neki drugi razlog onda bogami tesko onome ko je takav...
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#67

Post by mamica papucarka »

teco wrote:
Santos wrote:Jebem ti i dijasporu i poso.Ja sam ovdje rikno radeci.Bio sam i ja taj jebeni rat u Sarajvu ali zavrsi se rat ja osto bez posla valja porodicu prehranit i ufatim zadnji voz dijaspora.Ja volim radit i radicu ali ovdje rad i onaj dole nemoze se poredit.Dole sam bio u fabrici ali nakon radnog vremena u kafic sa rajom pa ovo ono ovdje dodjem krepan i nisam nizasta.\jebes te pare kad ih maltene nemas usta potrosit mislim na izlaske i to.Vikend ti treba da ti se koske vrate na mjesto pa onda jovo nanovo.Sreca ima remigracija pa se vracam samo boze zdravlja.Jos malo.
ko te tjera da radis od jutra do mraka ..svako moze sebi naci posao dnevno 8 sati i kuci..vi bi i jare i pare..niko te ne smije natjerati da radis duze nego sto ti je u ugovoru tj.ako hoces mozes a niko te ne moze na to prisiliti.ja radim 36 sati sedmicno i super mi je..izlazim svaki dan na kafu s drustvom..vikendom navecer izlazim,nedeljom se odmaram od vikenda tj.od petka i subote..problem je u vama sto vi vise razmisljate o novcu a ne o zivotu..vi svi u glavi imate daj sad da zaradim i da stedim.ja ne stedim nista nego zivim punim plucima..izlazim provodim se..placam svoj stan,i sve ostale dadjbine..ne optercujem se parama da ih slazem na kamaru..ne zelim se pokazivati da imam para tj.exponirati kad dodjem u bosnu da pokazem kako je vozim ovo ili ono auto ili da se ponasam kao da sam oslobodio bosnu tih dana koje dole provedem a da ovdje gdje zivim ostalih 300 i nekih dana sisam motku,iz pidjame u radno odijelo i obratno i to sve tih 300 i nekih dana ..glupost...ja cu radije ovdje da se provodim svih tih 300 i nekih dana a u bosnu cu radije otici kao kokuz,ako treba i skupiti se 3 sedmice ko rahmetli sramota da se odmorim od onih 300 i nekih dana kloje zivim ovdje..nauci da zivis tamo gdje i radis i zivis...95% vas ne zna da zivi u diaspori mada je meni sad vise bosna diaspora nego mjesto gdje sad zivim i radim...vise se osjecam stranac u bosni nego ovdje a to zahvaljujuci meni samom koji sam prihvatio da ovdje da zivim..nema skoro nijednog kontakta sa nasim ljudima nego se druzim i izlazim sa domacim..ako zelis da zivis vani moras se prilagoditi domacim stvarima,ljudima a ne oni tebi da se prilagode i tek tada ce ti biti mnogo lakse i ljudi ce te prihvatiti tako da se neces osjecati strancem u mjestu u kojem zivis a to je jako puno vazno.kod vecine vas je problem ovaj:lako je covjeka izvuci iz bosne a kako bosnu izvuci iz njega je najveci problem...jer kod vas je tijelo u dijaspori a mozak u bosni..zato i imate tih problema i imace te ih sve dok se ne promijenite i ne skontate da treba zivjeti tamo gdje zivis a ne gdje bi zelio da zivis..stediti pare za starost i tabut a mladost i sve sto je lijepo dok covijek mlad zrtvovati za to je meni je glupo..
Ovako ide, ali dok si samac.
Kad nick iz teco promijenis u tatko, onda ces drugacije pisat :D
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#68

Post by Santos »

Ko kaze da radim duze od 8 sati.Upitanju je tezak poso haveru.Drugo nisam vise mlad i plus ranjen u nogu pa mi tesko stajat cjeli dan.Kratko i jasno.Ko kaze da ce se ukinut remigracija.Jel fakat.De mi malo vise informacija.MR2.
teco
Posts: 96
Joined: 24/08/2005 08:35

#69

Post by teco »

mama29 wrote:
teco wrote:
Santos wrote:Jebem ti i dijasporu i poso.Ja sam ovdje rikno radeci.Bio sam i ja taj jebeni rat u Sarajvu ali zavrsi se rat ja osto bez posla valja porodicu prehranit i ufatim zadnji voz dijaspora.Ja volim radit i radicu ali ovdje rad i onaj dole nemoze se poredit.Dole sam bio u fabrici ali nakon radnog vremena u kafic sa rajom pa ovo ono ovdje dodjem krepan i nisam nizasta.\jebes te pare kad ih maltene nemas usta potrosit mislim na izlaske i to.Vikend ti treba da ti se koske vrate na mjesto pa onda jovo nanovo.Sreca ima remigracija pa se vracam samo boze zdravlja.Jos malo.
ko te tjera da radis od jutra do mraka ..svako moze sebi naci posao dnevno 8 sati i kuci..vi bi i jare i pare..niko te ne smije natjerati da radis duze nego sto ti je u ugovoru tj.ako hoces mozes a niko te ne moze na to prisiliti.ja radim 36 sati sedmicno i super mi je..izlazim svaki dan na kafu s drustvom..vikendom navecer izlazim,nedeljom se odmaram od vikenda tj.od petka i subote..problem je u vama sto vi vise razmisljate o novcu a ne o zivotu..vi svi u glavi imate daj sad da zaradim i da stedim.ja ne stedim nista nego zivim punim plucima..izlazim provodim se..placam svoj stan,i sve ostale dadjbine..ne optercujem se parama da ih slazem na kamaru..ne zelim se pokazivati da imam para tj.exponirati kad dodjem u bosnu da pokazem kako je vozim ovo ili ono auto ili da se ponasam kao da sam oslobodio bosnu tih dana koje dole provedem a da ovdje gdje zivim ostalih 300 i nekih dana sisam motku,iz pidjame u radno odijelo i obratno i to sve tih 300 i nekih dana ..glupost...ja cu radije ovdje da se provodim svih tih 300 i nekih dana a u bosnu cu radije otici kao kokuz,ako treba i skupiti se 3 sedmice ko rahmetli sramota da se odmorim od onih 300 i nekih dana kloje zivim ovdje..nauci da zivis tamo gdje i radis i zivis...95% vas ne zna da zivi u diaspori mada je meni sad vise bosna diaspora nego mjesto gdje sad zivim i radim...vise se osjecam stranac u bosni nego ovdje a to zahvaljujuci meni samom koji sam prihvatio da ovdje da zivim..nema skoro nijednog kontakta sa nasim ljudima nego se druzim i izlazim sa domacim..ako zelis da zivis vani moras se prilagoditi domacim stvarima,ljudima a ne oni tebi da se prilagode i tek tada ce ti biti mnogo lakse i ljudi ce te prihvatiti tako da se neces osjecati strancem u mjestu u kojem zivis a to je jako puno vazno.kod vecine vas je problem ovaj:lako je covjeka izvuci iz bosne a kako bosnu izvuci iz njega je najveci problem...jer kod vas je tijelo u dijaspori a mozak u bosni..zato i imate tih problema i imace te ih sve dok se ne promijenite i ne skontate da treba zivjeti tamo gdje zivis a ne gdje bi zelio da zivis..stediti pare za starost i tabut a mladost i sve sto je lijepo dok covijek mlad zrtvovati za to je meni je glupo..
Ovako ide, ali dok si samac.
Kad nick iz teco promijenis u tatko, onda ces drugacije pisat :D
hehehe necu nisam baustelac..za ovih 36 sati zaradim dovoljno nego neki koji rade i vikendom i prekovremeno..stvar je treba znati svoj posao vrjednovati i za te sate debelo naplatiti..a ne razmisljati da ti je osnova plati minimalna a onda si naravno primoran da prekovremeno da radis dok nakaskas solidnu platu..treba imati jaja otici kod gazde i reci slusaj ja hocu platu ovoliku za taj i taj posao hoces ili neces :) a ne da te neko za rukicu vodi i da ugovara posao za tebe ili ti da gazdu molis za posao..cim ga molis on te odmah spusti za par stotina eura a ti se prepadnes pa kazes u redu..:D
teco
Posts: 96
Joined: 24/08/2005 08:35

#70

Post by teco »

Santos wrote:Ko kaze da radim duze od 8 sati.Upitanju je tezak poso haveru.Drugo nisam vise mlad i plus ranjen u nogu pa mi tesko stajat cjeli dan.Kratko i jasno.Ko kaze da ce se ukinut remigracija.Jel fakat.De mi malo vise informacija.MR2.
heheh nema vise para na jaja :D ..p.s.doktor=skraceno radno vrijeme=ista plata ;) normalno ako imas stalni ugovor..ako nemas onda mozes ih folirati dok ti traje taj ugovor,a poslije :sad:
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#71

Post by Santos »

Dabogda ti foliro ko i ja.MR2 de mi ba reci ko kaze da ukidaju remigraciju.Jel patka ili fakat.Mislim na Holandiju.
teco
Posts: 96
Joined: 24/08/2005 08:35

#72

Post by teco »

Santos wrote:Dabogda ti foliro ko i ja.MR2 de mi ba reci ko kaze da ukidaju remigraciju.Jel patka ili fakat.Mislim na Holandiju.
mk2 had de waarheid gezegd :D de reeemigratie gaat tussen klippen lopen :D dus moet je die planning vergeten.. :D ja ti kazem sta trebas da radis a da ti dobro prodjes.idi kod doktora i reci mu da ne mozes 8 sati dnevno da radis jer imas tih problema koje imas.onda ce ti on odrediti da radis manje sati a da primas istu platu.takodje mozes da vidis sa posladavcem ako to potraje da radis i tih 8 sati ali na nekom laksem mjestu.zavisi sve od toga da li imas stalni ugovor ili ne..stvar je u tebi da li znas da se snadjes ili ne.ako cutis i trpis onda si ga najebao..pokreni se i trazi svoja prava jer niko ti ih nece poturiti pod nos
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#73

Post by mr2 »

teco wrote:
mr2 wrote:malo si i ti pretjero...... vecina ima djecu koja se kasnije moraju skolovat. znas i sam kolko je to skupo.....,pored toga vecina nastoji i dole nesto napraviti,da bi nakon penzije vratila......
sta ces napraviti?otici u invalidsku penziju od prekomjernog rada?zdravlje izgubiti i sve sto zaradis i ustedis dati na ljekove?ako je covijek ozenjen i zena radi mislim da je dovoljno da se djeca mogu skolovati.ako ne dozvoljavas zeni da radi ili je neki drugi razlog onda bogami tesko onome ko je takav...
:lol: :lol: :lol: tesko da mogu zeni zabranit da radi.....holandanka je....
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#74

Post by mr2 »

Santos wrote:Dabogda ti foliro ko i ja.MR2 de mi ba reci ko kaze da ukidaju remigraciju.Jel patka ili fakat.Mislim na Holandiju.
izmjena zakona je u pripremi....informacije mozes dobiti od ....Sociale Verzekerings Bank, afdeling remigratie......
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#75

Post by shadow »

@teco
u pravu si donekle, ne treba se nigdje patiti i biti rob, zivi i uzivaj dok mozes, ne ide se u mladost. Ali covjek bez nekog dugorocnijeg plana i vizije nece daleko dogurati bilo da ostane ovdje u dijaspori ili da se vrati kuci.
Hoces ovdje ostati, nekako bi bilo logicno rjesiti barem stambeno pitanje pa da kad zagazis u godine ne zavrsis na ulici ili nekom domu. Ako imas djecu valja i njima nesto obezbjediti, ko zna hoce li biti dobri studenti (ko babo :D ) pa da dobiju guzovace stipendiju a znas kako su skole skupe u inostranstvu. Ima tu jos metar stvari koje jednostavno ne mozes zapostaviti a opet kad ih uzmes u obzir i pokusas uskladiti sa budzetom onda bas i nije lako samo naprdjivati i hodati a nista ne ostaviti na stranu.
Ako se pak :-D odlucis vratiti u domovinu, red bi bio nesto i ponijeti a ne vratiti se ko svirac s rukama u dzepovima.
Znaci kako god okrenes, nema zajebancije, ne mozes se samo opustiti i trositi sve sto zaradis, treba balansirati i ne zaboraviti na buducnost a istovremeno ne patiti se u sadasnjosti.
Post Reply