Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#26

Post by addem »

Zapad je takav zbog toga sto je njihov sistem takav. Obzirom da kod nas vrlo brzo dolazi mrtvi kapitalizam ( ostalo je ne jos puno drzavnih preduzeca koja treba privatizirati ), mislim da ce se cijela situacija i u drustvu kopirati bas onako kako je to na zapadu. Svak svakoga gleda, ako vidis covjeka na ulici kako umire proci ces jer se tebe to ne tice.
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#27

Post by mr2 »

rumenko wrote:radi se o razlici u mentalitetu...kod nas je uvijek bilo vazno sta carsija prica (divi papka ufatio se krampe) dok na zapadu boli qrac covjeka sta prvi komsija radi ili sta misli o njemu a o carsiji da ne pricamo...kod njih to jednostavno ne postoji...kod nas frajeri glume glumce...kila je gela u kosi (haj neka je) ali u padze 2 kerma...i onda sjede petorica...konju bi rep iscupali...i pijuckaju po jednu kafu 5 sati...kad popiju jos i toz polizu u naredna 2 sata...al' da sta urade (zarade) neces ih zajebati...
ama i lijen smo mi narod.....prica za sebe.....uz to vjevovatno i ekonomska situacija nije tako losa.....da su gladni radili bi......
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#28

Post by klif »

rumenko wrote:..posto je vojska ukinuta...uvesti obavezne radne akcije za sve preko 18...znaci cim napuni 18 godina salji ga mjesec dana na ORA-u....zemlja bi se izgradila...(da nije malo mjesec)...
Iako na prvi pogled ne izgleda da ozbiljno mislis, uz manje modifikacije, jako dobar prijedlog.

Na zapadu za one koji ne zele sluzenje vojnog roka, postoji tzv. civilni. Socijalni i humanitarni rad.

To sa gradjenjem zemlje nije van pameti.
hamza1
Posts: 185
Joined: 31/03/2005 13:36

#29

Post by hamza1 »

Drago mi je da se pocelo konstruktivno razmisljati.

Do sada znaci:

1. U mjesto vojnog roka, radne akcije!
2. Medijska kampanja, koja se tice promjene temperamenta!

Nadam se da imate jos konstruktivnih prijedloga! :-D
El-Vedex
Posts: 151
Joined: 16/06/2005 02:53
Location: Iz Dubine

#30 Re: Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Post by El-Vedex »

hamza1 wrote:Upada mi u oci da su dijasporci kud i kamo poduzetniji i pozitivniji sto se tice BiH.

Mnogi ce reci, lako je njima oni imaju pare !
Lako je sada pricati, gdje su bili u ratu (i ako je ogroman procenat dijaspore bio u ratu) itd.. itd..

Moje iskustvo je drugo.

Evo prije mjesec dana sam trebao da nadjem dva radnika, niko nije htio da radi. Krv sam prolio dok sam nasao nekoga ko hoce da kopa.
Namjerno sam isao na mnoga mjesta gdje sjede, ispajaju kafe i seru po vladi, drzavi i govore kako se ne moze. U momentu kada sam im ponudio posao, niko se nije htio da prihvati tog posla.

Radje na kafi nego da kopaju i zarade.

Da li su ti ljudi svjesni da bi i na zapadu morali da rade da bi zaradili??

Zasto se njihova psihologija tek na zapadu mijenja, pa postaju jedni od najboljih radnika??
HEh zasto . . . Pa dok si u Busni uvijek gajish iluziju kako smo mi Bosanci naj pametniji , naj veci smo jebachi itd itd... toliko energije polazemo u to da na kraju ostanemo sasvim prosjecni.
Ali zato uvijek imamo par pametnih i uspjesnih pojedinaca koji su prevladali komplekse iz djetinjstva i srednje skole i ulozili malo u sebe.
Pa se opet uspavamo i procentualno ostajemo prosjecni.

Mi Bosanci imamo problem sa ambiciom , u drushtvu nesmijesh previshe da dolazish do izrazaja . . . jer "shta se ti koji kurac pravish pametan . . ." . I tako ako odesh negdje gdje ljudi vrijedno rade i uce nije ti problem da i ti vrijedno radish i ucish . . . Hmmm i krampash u kanalu ako treba.
Ovdje ako slozish imalo apstraktniju recenicu , reci ce ti da filozofirash , a samo zato shto te ne razumiju . . . jer za Boga miloga sta ti imash biti drukciji od mene . .. " ne seri majke ti mile" , ,,

S druge strane imash tipove koji misle da su iznad svega toga, da ih nemozesh folirati i toliko se na furaju na to da odu u sasvim drugu krajnost . . .
Ali sve to imash u svim drugim zemljama planete samo u razlicitim omjerima.

Tako ako hocemo da postignemo neshto moramo samo korigovati te procente. A ne iskorjenjivati ih....
El-Vedex
Posts: 151
Joined: 16/06/2005 02:53
Location: Iz Dubine

#31

Post by El-Vedex »

hamza1 wrote:Drago mi je da se pocelo konstruktivno razmisljati.

Do sada znaci:

1. U mjesto vojnog roka, radne akcije!
2. Medijska kampanja, koja se tice promjene temperamenta!

Nadam se da imate jos konstruktivnih prijedloga! :-D

3. Nauciti sebe da prihvatamo razlicitosti
4. Obrazovati se (ali ne upisati neki fakultet da bi imao visok procenat place . . .nego " lar pur lar " )
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#32

Post by tatoo »

Evo prije mjesec dana sam trebao da nadjem dva radnika, niko nije htio da radi. Krv sam prolio dok sam nasao nekoga ko hoce da kopa.
Kopaj sam. Kad vec drzis govor o neradnicima. Mozda ljudima smeta sto si ti dingospo.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#33

Post by Vodenjak »

tatoo wrote:
Evo prije mjesec dana sam trebao da nadjem dva radnika, niko nije htio da radi. Krv sam prolio dok sam nasao nekoga ko hoce da kopa.
Kopaj sam. Kad vec drzis govor o neradnicima. Mozda ljudima smeta sto si ti dingospo.
Bice da je to...
I treba mu tako kad se folira!

:-) :-) :-)

:D
Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#34

Post by Šole »

Nismo mi lijeni, bolje je đaba sjediti nego đaba raditi. Gazde platite nemojte guliti sirotinju ili brate zavrnite rukave pa kopajte.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#35

Post by Vodenjak »

Šole wrote:Nismo mi lijeni, bolje je đaba sjediti nego đaba raditi. Gazde platite nemojte guliti sirotinju ili brate zavrnite rukave pa kopajte.
Kazu da je Crnogorac postao lijen kad mu se Bosanac obratio rijecima:
"Sjedi da ti nesto objasnim!"

:D
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#36

Post by AenemA »

Iz licnog iskustva mogu potvrditi da je sve navedeno poprilicno tacno. U Bosni je raja pasivna totalno, vladaju kompleksi neki glupi, jednostavno svi cekaju da im neko drugi nesto ponudi itd, raja nema inicijative...Sjecam se svog studija u BiH, ono ides na predavanja, vise si u gradu nego u skoli, zivis kod staraca, posao mi na um nije padao, jednom rjecju-suplje price svakodnevno...sad kad se sjetim svog studiranja u USA i kako sam usput radio 2 posla i nije mi na um padalo nikakvo prosipanje suplje price...jednostavno jer su svi poprilicno takvi, okruzenje je takvo i nemas puno izbora nego se prikljuciti struji...sto zapravo nije nimalo lose, stvoris neku disciplinu a i promijenis malo nacin razmisljanja...
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#37

Post by dugi »

hamza1 wrote:Drago mi je da se pocelo konstruktivno razmisljati.

Do sada znaci:

1. U mjesto vojnog roka, radne akcije!
2. Medijska kampanja, koja se tice promjene temperamenta!

Nadam se da imate jos konstruktivnih prijedloga! :-D
Kad bi dali da se bira izmedju vojske i radne akcije, mislim da bi imali najbrojniju vojsku u Evropi :lol:

Prijedlog je stvarno dobar, i sa malim promjenama bi mozda i funkcionisao.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#38

Post by danas »

ne promjene se ljudi toliko, promjeni se njihovo okruzenje.
sto samo govori da u normalnoj sredini, i mi bi mozda mogli biti normalni ljudi...
El-Vedex
Posts: 151
Joined: 16/06/2005 02:53
Location: Iz Dubine

#39

Post by El-Vedex »

Vodenjak wrote:
tatoo wrote:
Evo prije mjesec dana sam trebao da nadjem dva radnika, niko nije htio da radi. Krv sam prolio dok sam nasao nekoga ko hoce da kopa.
Kopaj sam. Kad vec drzis govor o neradnicima. Mozda ljudima smeta sto si ti dingospo.
Bice da je to...
I treba mu tako kad se folira!

:-) :-) :-)

:D

Ilustrovani primjeri . . . glume se glumci kako rumenko primjeti
Cvako
Posts: 65
Joined: 09/10/2004 09:25

#40

Post by Cvako »

Ne brinite se, promijenice isti zapad situaciju ovdje u Bosni. Kad se privatizuje i u bescjenje proda ono malo jada sto je ostalo, Evropa i mozda Amerika ce prebaciti svoje industrije ovdje i zaposliti mladu i finu perspektivnu raju punu ambicija za kafe. Jednostavno nece vise biti para, sve ce se morati placati kao na zapadu. Ni mama ni tata nece vise moci pomagati, jer ce djeca morati pomagati njima ili ih smjestiti u staracke domove koji ce opet kostati, tako da ce se raja vrlo brzo prihvatiti krampi. Svi nesto studiraju, ko fol, lazu sebe i druge, samo da bi sto vise bjezali od posla i sto duze kod mama i tata zivjeli. Ne kontam samo kakvi su to debilski roditelji koji im i dalje daju para, iako djeca vec godinama studiraju, a nista ne zavrsavaju. I to ne samo da imaju za kafa, vec svi obuceni ko glumci, al je maximum bio kad me jedan jaran upita(vec dugo sam vani): Sto ti jarane radis? Sta da odgovorim ovakvom covjeku???
El-Vedex
Posts: 151
Joined: 16/06/2005 02:53
Location: Iz Dubine

#41

Post by El-Vedex »

Cvako wrote:Ne brinite se, promijenice isti zapad situaciju ovdje u Bosni. Kad se privatizuje i u bescjenje proda ono malo jada sto je ostalo, Evropa i mozda Amerika ce prebaciti svoje industrije ovdje i zaposliti mladu i finu perspektivnu raju punu ambicija za kafe. Jednostavno nece vise biti para, sve ce se morati placati kao na zapadu. Ni mama ni tata nece vise moci pomagati, jer ce djeca morati pomagati njima ili ih smjestiti u staracke domove koji ce opet kostati, tako da ce se raja vrlo brzo prihvatiti krampi. Svi nesto studiraju, ko fol, lazu sebe i druge, samo da bi sto vise bjezali od posla i sto duze kod mama i tata zivjeli. Ne kontam samo kakvi su to debilski roditelji koji im i dalje daju para, iako djeca vec godinama studiraju, a nista ne zavrsavaju. I to ne samo da imaju za kafa, vec svi obuceni ko glumci, al je maximum bio kad me jedan jaran upita(vec dugo sam vani): Sto ti jarane radis? Sta da odgovorim ovakvom covjeku???
Pa drug moj reci mu da zivish zivot dostojan odraslog covjeka . . .

Da zardjujesh za zivot a ne da parazitirash...

NEko par postova iznad rece da je bolje "đaba sjedit , nego đaba radit"... mozda , ali kako cu ja znati da ti umijesh neshto da radish ako to ne vidim.
Znam zajebana je situacija stvarno . . . treba i to shvatiti. . . obrazovani ljudi su prinudjeni da prodaju novine i slice stvari . . . Al i ovi nashi fakulteti stancaju doktore i magistre ko na pokretnoj traci. I bash zato bolje je i dzaba radit nego dzaba sjedit .. . jer kvalitet uvijek ispliva . ..
kamen
Posts: 259
Joined: 06/10/2003 00:00

#42 Re: Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Post by kamen »

"... Evo prije mjesec dana sam trebao da nadjem dva radnika, niko nije htio da radi. Krv sam prolio dok sam nasao nekoga ko hoce da kopa.
Namjerno sam isao na mnoga mjesta gdje sjede, ispajaju kafe i seru po vladi, drzavi i govore kako se ne moze. U momentu kada sam im ponudio posao, niko se nije htio da prihvati tog posla..."


mozes li biti iskren i odgovoriti da li si tim radnicima, kojima si nudio taj posao kopanja, ponudio i zaradu, odnosno barem priblizno dobre uslove rada koje bi oni recimo imali u inostranstvu radeci taj isti posao?
Last edited by kamen on 11/02/2006 01:28, edited 1 time in total.
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#43

Post by shadow »

Zasto se ljudi promjene u dijaspori?
Mislis li ti da mi volimo ovaj zapadnjacki sistem ovakav kakav je? Mislis li da mi nebi rado nastavili raditi ono sta smo i u Bosni radili samo kad bi mogli? :-D Kako bi im jarane mi prenijeli nase obicaje u sekundi samo kad bi oni dopustili :D
Odes na zapad i docekaju te druga pravila igre, moras se prilagoditi htio ne htio. Docekaju te racuni, ne platis rezije najebo si, konfiskacija. Kod nas toga nije nikad bilo. Zivjeli smo u sistemu gdje su nam stanove dali dzabalesku, skole bile guzovace, bolnice isto tako, godisnji odmori i bolovanja po 6 mjeseci u godini, pisali se cekovi bez pokrica, svako radio sta je htio a nikom nije odgovar'o za to. I ko bi onda radio preko raspusta umjesto skak'o po moru i planinama? Sto bih ja pump'o gorivo na pumpama ili vrtio hamburgere negdje kad mi nije trebalo zito. Niti su me starci tjerali na takve stvari jer za njih uopste nije bilo potrebe. Sasvim je normalno je da nisam kao tinejdzer stekao radne navike. Nije covjek morao biti bogat da bi se zajebav'o i nije se moralo raditi da bi se super zivjelo. Ali qurac, propade sistem, odosmo u tri lijepe i sad se moramo privikavati na ovo zlo :-D
I odakle nam onda odjednom zapadnjacke navike, nismo ih nikako mogli imati? Mi to tek sada (nazor) trebamo postici i nije ni cudo sto nam ne ide bas najbolje.
S druge strane, ti najzadnji i najprljaviji poslovi (kopanje, rudari, baustela, smecari itd) se svugdje u svijetu dobro placaju jer valja ljude necim stimulisati da rade tako nesto ali kod nas mislim da je i to sicha, 'em se patis, 'em si kokuz. Naopako je kod nas sve tako da se ne cudim sto ne mozes naci radnike, ne vjerujem da bi se i ja uhvatio te tvoje lopate da sam ostao u Sa. :-D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#44

Post by digger »

Tema je: "Zasto se ljudi promjene u dijaspori?"

Odgovor: "Zato sto dijaspora promijeni ljude."
lejla_usa
Posts: 115
Joined: 07/12/2005 18:19

#45

Post by lejla_usa »

digger wrote:Tema je: "Zasto se ljudi promjene u dijaspori?"

Odgovor: "Zato sto dijaspora promijeni ljude."

pametno, digger, vrlo pametno.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#46

Post by whow »

Napredne zemlje zapada odrzavaju svoj vojno-policko- economski , monopol pljackajuci ostatak covjecanstva koji umire od gladi , ratova , AIDS-a iznemoglosti i ochaja da bi debele guzonje koje zive u naprednim zapadnim demokratijama mogle zadrzati svoj privilegovani polozaj. Znanje se koristi u svrhu odrzavanja opresivnih odnosa. Tko god tvrdi da se na zapadu " dijaspori" radi tesko nije vidio dijaspore. Ja zivim u dijaspori vec deset godina i jedni ljudi koji rade su imigranti . Bijeli Canadani sjede ,prde i lupetaju .Puni su sebe i u prosjeku rade puno manje od svakog Bosanca. Dakle nas covjek u dijaspori je sveden na polozaj jeftine radne snage -labour- i radi jer mora. Ovakvu nam je sudbinu svojevremeno namjenio i Adolf Hitler i izgleda da se to konacno ostvarilo. Sramota -Proleteri svih zemalja....
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#47

Post by water »

whow wrote:Napredne zemlje zapada odrzavaju svoj vojno-policko- economski , monopol pljackajuci ostatak covjecanstva koji umire od gladi , ratova , AIDS-a iznemoglosti i ochaja da bi debele guzonje koje zive u naprednim zapadnim demokratijama mogle zadrzati svoj privilegovani polozaj. Znanje se koristi u svrhu odrzavanja opresivnih odnosa. Tko god tvrdi da se na zapadu " dijaspori" radi tesko nije vidio dijaspore. Ja zivim u dijaspori vec deset godina i jedni ljudi koji rade su imigranti . Bijeli Canadani sjede ,prde i lupetaju .Puni su sebe i u prosjeku rade puno manje od svakog Bosanca. Dakle nas covjek u dijaspori je sveden na polozaj jeftine radne snage -labour- i radi jer mora. Ovakvu nam je sudbinu svojevremeno namjenio i Adolf Hitler i izgleda da se to konacno ostvarilo. Sramota -Proleteri svih zemalja....
uvijek ima kuba
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#48

Post by nineac »

Ja WHOW ali ono sto sam ja primjetio kod nasih ljudi u USA jeste da, istina je hoce da rade, ali u 90% slucajeva nedo bog da se uhvati knjige. Ja sam ih sreo x koji su 7-8 godina a jos ni engleski nisu savladali da se bez problema mogu javiti na telefon. Kad im predlozis da upisu sommunity/junior college oda kaze "eh ko ja imam vremena za te gluposti" Znaci dijaspora mjenja ljude donekle, ali mi jos patimo od onih kompleksa da se fakultet zavrsava samo ako imas nekog ko te moze pogurati kasniej u drzavnoj firmi. Kod nas fakultet neznaci nista vise od srednje skole sto se tice cinjenice koliko te ljudi cijene!
Kod nas dolazi kapitalizam, i ljudi ce se morati mjenjati. Problem jedno vrijeme ce predstavljati novokomponovani biznismeni koji smatraju te radnike robovima, ali to je samo posljedica sto enmamo uredjenu drzavu pa je trenutno u BiH bolje biti nepismen nego imati fakultet i biti posten!
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#49

Post by whow »

nineac wrote:Ja WHOW ali ono sto sam ja primjetio kod nasih ljudi u USA jeste da, istina je hoce da rade, ali u 90% slucajeva nedo bog da se uhvati knjige. Ja sam ih sreo x koji su 7-8 godina a jos ni engleski nisu savladali da se bez problema mogu javiti na telefon. Kad im predlozis da upisu sommunity/junior college oda kaze "eh ko ja imam vremena za te gluposti" Znaci dijaspora mjenja ljude donekle, ali mi jos patimo od onih kompleksa da se fakultet zavrsava samo ako imas nekog ko te moze pogurati kasniej u drzavnoj firmi. Kod nas fakultet neznaci nista vise od srednje skole sto se tice cinjenice koliko te ljudi cijene!
Kod nas dolazi kapitalizam, i ljudi ce se morati mjenjati. Problem jedno vrijeme ce predstavljati novokomponovani biznismeni koji smatraju te radnike robovima, ali to je samo posljedica sto enmamo uredjenu drzavu pa je trenutno u BiH bolje biti nepismen nego imati fakultet i biti posten!
Filosofi su samo razlicito tumacili svijet radi se o tome da se on promijeni.
K. Marx.
Ono sto se desava sa nasim ljudima i naravno svim ostalim imigrantima nema nikakve veze sa obrazovanjem . Radi se o opresivnom sistemu koji se koristi u svrhe odrzavanje stausa quo. Znanje je relativno i podredeno politici. Sociolske istine o drustvu u kojem zivimo
se projeciraju sa pozicija monopola nad medijima kojima se kontololiraju mase. Istine o drustvu se "promoviraju" i projeciraju putem medija kontroliranim od strane drzava . Zivimo zablude. Mnogi od ljudi koje poznam i sa kojima se druzim ovdje u dijaspori imaju i po dva fakulteta sto ih ne cini nimalo drukcijim boljim ili gorim od onih koji imaju samo osnovno obrazovanje. Ljudi mogu imati razlicite ciljeve , razlicito obrazovanje , drukcije zivotne puteve a biti jednako sretni ili nesretni.
Go figure. Jedna stvar je sigurna bez ljubavi sve umire!!!!
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#50

Post by da pamtis »

1. U mjesto vojnog roka, radne akcije!
radne akcije...... da se okupi omladina pa da nedao Bog pokrenu kakav ustanak/bunu...ma jok to....radne akcije nisu dobre "po drzavu"

4. Obrazovati se (ali ne upisati neki fakultet da bi imao visok procenat place . . .nego " lar pur lar " )
ovo je jos gori prijedlog "Vlast koja radi na edukaciji gradjana radi protiv sebe, jer sirenjem podrucja gradjaninovog znanja suzava vlastito podrucje za manipulacije" kakvo crno orazovanje, ko bi trpio mlade obrazovane ljude??? :-) ...... hocete qrac, sve bi ja vas protjerao u ameriku pa se tamo obrazujte :D ne treba nikako u skolu ici, vidis ove sto su zavrsili fakultete, sta oni imaju od toga, nista :D
:D sve je ovo dobro, moglo je i gore :D sjedi tu gdje jesi kome se kopa, neka kopa ha ja :D ja da mu kopam vidis covjece da imam komFjuter :D :D
Post Reply