Zasto Sarajevo

Sve o FK Sarajevo...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

smaja_
Posts: 63
Joined: 13/10/2010 13:38

#76 Re: Zasto Sarajevo

Post by smaja_ »

Impavidus wrote:Sa babine (očeve) strane 2 rođaka starija što im je Sarajevo dio života otkad ih znam,
Kako je lijepo prepoznati se u ovom... :thumbup:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#77 Re: Zasto Sarajevo

Post by poznanik »

Rossi07 wrote:Eh, ovu temu sam otvorio zato sto me zanima zasto navijate za Sarajevo, sta vas je privuklo bordo boji i da rakotvorno bolujete ( :D) za ovim klubom(nazalost u zadnje vreme)...
-LIBERO- wrote:...Ima li jos forumasa da bi mogli sta napisati na ovoj temi??? Porodica, skola, raja iz naselja....sta je to sto mislite da je uradilo taj presudni KLIK da se zarazite bordo bojom :D
Moglo bi se ovo razviti u interesantnu temu :thumbup:
Imao sam stroge roditelje, koji mi nisu dozvoljavali da u vrijeme škole provodim pretjerano puno vremena izvan kuće, ili poslije škole, i morao sam vrdati i lagati da imam školu, u vrijeme kad sam bio s loptom :-) :D .
U moje vrijeme, davno prije, svi smo znali igrati lopte :D i svi smo htjeli biti "igrači". Posebno je bilo zanimljivo ljeti, na raspustu, kada smo u bivšem sporskom centru na Kovačima cijelo ljeto provodili s loptom, danima i danima, često i u noći, smjenjujući se između sebe, između "mahala" s Vratnika ili s Kovača: dok smo mi igrali na košarkaškom terenu, drugi su bili na fudbalskom, pa onda, kada nije ni tu bilo mesta, onda gore na zemlji, igrajući „na male“... Nekad je na Kovačima bilo više gledalaca na klupama tribina nego danas na nekim prvoligaškim utakmicama :oops:
Tada je i Vratnik bio kvalitetna ekipa, sjećam se prve postave, Dome, Kalamujića, Dokare, Luha bio trener, itd. i svako od nas je prvo morao proći kroz „Vratnik“ pa onda steći pravo za dalje. I ja sam... :D

Imao sam 16 i malo više godina kada sam trenirajući u juniorima Vratnika bio pozvan u FK Sarajevo. Igrali smo taj dan neku utakmicu, čini mi se bila neka regionalna juniorska liga, i mi smo razvalili protivnika, ja igrao halfa i iz pozadine utrčavao po desnoj strani u napad. Bio sam brz, jako brz (kasnije sam trenirao i atletiku) i uvijek sam bježao s loptom. Napunili smo ove golovima.

I poslije utakmice, odmah tu na 4-vorki, bila šljaka tada, prilazi nam Mirso Fazlagić, odvaja nas nekoliko i pita bismo li prešli kod njeg. Paf! Čini mi se da su on i Srbo Markušević te godine dobili zaduženje da naprave kvalitetnu juniorsku školu, i počeli su je skupljati prvo od nas. :oops:

Ja sam pješke dolazio na treninge, u grupi zapravo, jer smo svi zajedno išli, bilo nas 5-6... I to nekad preko Mihrivoda, pa na Podhrastove, nekad preko Mejtaša, pa pored Medicinske. Najgore je bilo u svlačionicama, nije bilo kaseta za odjeću, bilo prljavo, a ni tuširanja nije bilo. Al' ko te pita, bili smo glavni. :D

Ja sam prekinuo s treniranjem pred zimu u četvrtom srednje, teško se razbolio, dobio mononukleozu, i završio svoju nogometnu karijeru, jer je glupa doktorica nazvala Mirsu i zabranila da me pusti na trening. Jebajiga... :(
pOZz
Posts: 1865
Joined: 22/10/2007 18:01
Location: Sarajevo

#78 Re: Zasto Sarajevo

Post by pOZz »

_Reds_ wrote:10. Sarajevo - Rudar, i proslava titule.
Radnik iz Bijeljine je u pitanju, od sljedeće sezone premijerligaš, vraćaju se prvi put otkako smo ih mi tad ispratili.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#79 Re: Zasto Sarajevo

Post by The 51st State »


Imao sam stroge roditelje, koji mi nisu dozvoljavali da u vrijeme škole provodim pretjerano puno vremena izvan kuće, ili poslije škole, i morao sam vrdati i lagati da imam školu, u vrijeme kad sam bio s loptom :-) :D .
U moje vrijeme, davno prije, svi smo znali igrati lopte :D i svi smo htjeli biti "igrači". Posebno je bilo zanimljivo ljeti, na raspustu, kada smo u bivšem sporskom centru na Kovačima cijelo ljeto provodili s loptom, danima i danima, često i u noći, smjenjujući se između sebe, između "mahala" s Vratnika ili s Kovača: dok smo mi igrali na košarkaškom terenu, drugi su bili na fudbalskom, pa onda, kada nije ni tu bilo mesta, onda gore na zemlji, igrajući „na male“... Nekad je na Kovačima bilo više gledalaca na klupama tribina nego danas na nekim prvoligaškim utakmicama :oops:
Tada je i Vratnik bio kvalitetna ekipa, sjećam se prve postave, Dome, Kalamujića, Dokare, Luha bio trener, itd. i svako od nas je prvo morao proći kroz „Vratnik“ pa onda steći pravo za dalje. I ja sam... :D

Imao sam 16 i malo više godina kada sam trenirajući u juniorima Vratnika bio pozvan u FK Sarajevo. Igrali smo taj dan neku utakmicu, čini mi se bila neka regionalna juniorska liga, i mi smo razvalili protivnika, ja igrao halfa i iz pozadine utrčavao po desnoj strani u napad. Bio sam brz, jako brz (kasnije sam trenirao i atletiku) i uvijek sam bježao s loptom. Napunili smo ove golovima.

I poslije utakmice, odmah tu na 4-vorki, bila šljaka tada, prilazi nam Mirso Fazlagić, odvaja nas nekoliko i pita bismo li prešli kod njeg. Paf! Čini mi se da su on i Srbo Markušević te godine dobili zaduženje da naprave kvalitetnu juniorsku školu, i počeli su je skupljati prvo od nas. :oops:

Ja sam pješke dolazio na treninge, u grupi zapravo, jer smo svi zajedno išli, bilo nas 5-6... I to nekad preko Mihrivoda, pa na Podhrastove, nekad preko Mejtaša, pa pored Medicinske. Najgore je bilo u svlačionicama, nije bilo kaseta za odjeću, bilo prljavo, a ni tuširanja nije bilo. Al' ko te pita, bili smo glavni. :D

Ja sam prekinuo s treniranjem pred zimu u četvrtom srednje, teško se razbolio, dobio mononukleozu, i završio svoju nogometnu karijeru, jer je glupa doktorica nazvala Mirsu i zabranila da me pusti na trening. Jebajiga... :([/quote

odjednom si simpaticniji forumas :D .

kod mene je prosta prica, niko nije imao posebne afinitete prema fudbalu, igrom slucaja ko klincu mi dopade almbum jugoslavenske lige 82/83 (vardar sampion ili sta li), i pik pape i dresovi yasa. ostalo su godine rahatluka, sikiracije, euforije, nadanja, tugovanja (i milion emotivnih stanja), jednostavno zivota....
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#80 Re: Zasto Sarajevo

Post by _Reds_ »

pOZz wrote:
_Reds_ wrote:10. Sarajevo - Rudar, i proslava titule.
Radnik iz Bijeljine je u pitanju, od sljedeće sezone premijerligaš, vraćaju se prvi put otkako smo ih mi tad ispratili.
Hehe, ma jeste naravno Radnik, ne znam sta bi bi na napisah Rudar, inache kod nas se pola ekipa iz ovih anjih sredina zove ili Radnik ili Rudar :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#81 Re: Zasto Sarajevo

Post by medvjed23 »

Tu je to negdje :D
theprodigy
Posts: 238
Joined: 16/11/2009 16:28

#82 Re: Zasto Sarajevo

Post by theprodigy »

_Reds_ wrote:
medvjed23 wrote:Mislim da se Ekeren zove klub koji nas je izbacio iz tadašnjeg Kupa UEFA... protiv njih je jedan od Ferhatovića dao prejak go... nakon toga sam kupio dres sa njegovim imenom na leđima...
Jeste upravu si, tamo smo izgubili 4-1, a ovdje igrali 0-0 cini mi se.
bas tako, zanima me ima li gdje pogledati ovaj gol ferhatovica, ostao mi je u sjecanju kao jedan od najboljih sto sam ikad vidio :-D
north
Posts: 8041
Joined: 29/05/2010 23:00

#83 Re: Zasto Sarajevo

Post by north »

Da se upišem u ovu interesantnu temu, red je...

Zašto? Hm, pa nisam ni znam tano kako se to desilo, zbog familije definitivno nije, jer je stari totalno na vi sa fudbalom, stariji buraz isto nije neki navijač, iako su mu košpe ko malo draže :x , ali eto ni Sarajevo mu nije mrsko :-) , a ja sam počeo nekako u školi, davno je to bilo, sjećam se da su u mom razredu samo nas dvojica navijala za Sarajevo, jedan košpicar, a ostalih dvadesetak učenika naravno Zvezda i Partizan :-) ....U to vrijeme su nastajale HZ i čuveni tifo časopis, pa se može reći da sam kao klinac na njih gledao na neke svoje idole, u mojoj mahali i blizini se skupljalo jezgro tadašnjeg Hz-a, pa se može reći da pored svog jarana iz školske klupe i da u i oni velikim dijelom zaslužni što sam prihvatio taj klub kao člana porodice, moja prva tekma i moj prvi ulazak na sjever kao klinac je bila Sarajevo-C.Zvezda 3-1, oni poveli, mi preokrenuli, čini mi se 89 godina bila i od tada je sve istorija....Zbog HZ, tribine i tih sjetnih vremena i imam ovaj nick na ovom forumu :D Bio sam i na čuvenoj tekmi sa Unproforom u ratu, helikopteri nam letali preko glave a mi navijali kao da igramo utakmicu za titulu, sjetiće se stariji forumaši :D

Nije floskula reći da je Sarajevo način života, o njemu se stalno razmišlja i opet stalno razmišlja o nekim novim velikim tekmama, atmosferama i ostalome što nas sviju čini radosnim, biti će aBd toga opet...Mislio sam kako se stari kroz život, formira porodica, da će to vremenom izlapiti, ali bogami yok :oops: Abd i uz bože zdravlja, penziju svakako mislim dočetati na svom Koševu...pozdrav svim pravim navijačima Sarajeva :thumbup:
User avatar
Obuca9
Posts: 9617
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#84 Re: Zasto Sarajevo

Post by Obuca9 »

Jebem ti, ja tek vidjeh ovu temu :D :D

Auu, ima se ovdje svašta napisati, ali ne gumo ovako na suho, moram prvo pripremiti malo foto-video materijala, pa onda :)
User avatar
Impavidus
Posts: 1594
Joined: 28/01/2010 18:15

#85 Re: Zasto Sarajevo

Post by Impavidus »

Obuca9 wrote:Jebem ti, ja tek vidjeh ovu temu :D :D

Auu, ima se ovdje svašta napisati, ali ne gumo ovako na suho, moram prvo pripremiti malo foto-video materijala, pa onda :)
Dok se dedina slika vista... :D
sehersa
Posts: 5
Joined: 05/07/2012 10:20

#86 Re: Zasto Sarajevo

Post by sehersa »

Navijam za Sarajevo od kad znam za sebe, iako je bilo velikih pokušaja da me odvuku sa pravog puta. Kažu da su me na ramenima nosili da gledam male plave, a da sam samo plako i govorio: Ovi plavi su kaka :-D .
User avatar
Saraj`vo
Posts: 139
Joined: 09/05/2012 13:15
Location: ...do zadnjeg dana, života mog.

#87 Re: Zasto Sarajevo

Post by Saraj`vo »

[quote="sehersa"]Navijam za Sarajevo od kad znam za sebe, iako je bilo velikih pokušaja da me odvuku sa pravog puta. Kažu da su me na ramenima nosili da gledam male plave, a da sam samo plako i govorio: Ovi plavi su kaka :-D .[/quote
:D :dance:
semir_gz
Posts: 136
Joined: 11/06/2012 23:26

#88 Re: Zasto Sarajevo

Post by semir_gz »

Stari mi je teski zeljovac, bjezao iz kasarnih da gleda zelju i te gluposti, ljubav prema bordo boji mi je usadio dedo(sa majkine strane) mozda vise iz inata starom ali et....moj prvi derbi na grbavici sa starim na jugu, nezz koliko je rezultat na kraju bio ali znam da smo dali gol i ja u sred juga poceo skakati, radovati se, jedva se izvukli i od tad samo Saraj'vo, svaki derbi ili neku evropsku utakmicu sam dolazio iz Gorazda da gledam, stari me do sjevera odprati ili sa nekim rodakom udem...prije 4 godine sam se doselio u Sarajevo i od tad sam propustio samo jednu utakmicu zbog upale pluca, bjezao sam sa ispita koji mi je bio uslov za prelazak na slijedecu godinu, ma *ebo sve samo Saraj'vo.....i sad me mnogi pitaju najvise djevojka:"Kako je moguca ta tolika ljubav prema klubu?", e pa nezz ni sam, jedva cekam vikend, obucem majicu i prvo na kafu i zezanje sa rajom, pa onda na Kosevo, ima jedan citat iz onog filma Football factory:"Svi mi imamo kuce, djecu, zenu, hipoteke, ali to je radnim danima, ali kad dode vikend sve to nestaje i samo mislis na jedno"....pozzz i sve najbolje i da sto duze budemo uz nase Saraj'vo.....
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#89 Re: Zasto Sarajevo

Post by dzeno123 »

Ne znam, nekako rijec "navijati" mi ne odgovara, to je ljubav vise, ljubav kao prema clanu porodice, svojoj domovini, kuci u kojoj si odrastao. Taj osjecaj kada ulazim na stadion, to ja rijecima ne mogu nikome objasniti, ne bitno igra li se protiv Radnika ili Levskog...Hvala ti sto postojis...
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#90 Re: Zasto Sarajevo

Post by -LIBERO- »

semir_gz wrote: ima jedan citat iz onog filma Football factory:"Svi mi imamo kuce, djecu, zenu, hipoteke, ali to je radnim danima, ali kad dode vikend sve to nestaje i samo mislis na jedno"
dzeno123 wrote:Ne znam, nekako rijec "navijati" mi ne odgovara, to je ljubav vise, ljubav kao prema clanu porodice, svojoj domovini, kuci u kojoj si odrastao. Taj osjecaj kada ulazim na stadion, to ja rijecima ne mogu nikome objasniti, ne bitno igra li se protiv Radnika ili Levskog...Hvala ti sto postojis...
Bravo momci, to je to.... ;-) :thumbup:

Ko shvata shvata, ko ne shvata nece nikada ni shvatiti i uvijek ce nas gledati sa cudjenjem. Ali koga briga, nisu svjesni sta propustaju :dance: :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#91 Re: Zasto Sarajevo

Post by Logovan »

sehersa wrote:Navijam za Sarajevo od kad znam za sebe, iako je bilo velikih pokušaja da me odvuku sa pravog puta. Kažu da su me na ramenima nosili da gledam male plave, a da sam samo plako i govorio: Ovi plavi su kaka :-D .
:mrgreen: :thumbup: :thumbup:
leo karan
Posts: 3050
Joined: 05/10/2008 13:53
Location: :8

#92 Re: Zasto Sarajevo

Post by leo karan »

jednostavno, cini mi se da je tad krajem 80ih bila takva klima u gradu da sam morao poceti navijati za fcs
bar iz moje perspektive.
fcs - partizan na kosevu, rekao bih da je bilo proljece 87. na istoku sjedili, ja dobio zastavu sarajeva sa onom drvenom drskom i sesir. stari mi je inace operisan od fudbala, cak se deklarisao tad kao simpatizer zelje, a mene ipak odvede na tekmu sarajeva.
mi vodili 2-0 na kraju zavrsilo 2-2 pa sam plakao :)
poslije me je cak jednom vodio na grbavicu kad su igrali zeljo - reprezentacija jugoslavije, al plave ocigledno nisam shvatao ozbiljno.
mozda zato sto mi je dedo stari pitar, to sam vam zaboravio reci :D s njim sam prije rata isao na par tekmi, izmedju ostalih sarajevo - buducnost (penali)
pa onda je uticaj imala i popularnost hordi zla u to predratno vrijeme. sestra mi je tada bila srednjskolka i njoj i njenim drugaricama su ti tadasnji hordasi bili pojam, ono zaljubljivale se u njih ko blesave :D
u svoj toj prici nigdje nije bilo zelje, kao da nije postojao. vise mojih drugova je navijalo za CZ da budem iskren, za zelju niko.

tako da se jednostavno nije moglo desiti u mojoj situaciji da pocnem navijati za nekog drugog.

jos bih da se pohvalim da sam sve svoje mladje rodjake, neopredjeljene komsije i raju iz mladjih dana izveo na pravi put. to mi je nekako bila misija i ponosim se kad ih sada vidim da prate sarajevo.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#93 Re: Zasto Sarajevo

Post by junkers »

da se upišem,kad sam počeo navijat u Gradu i nije bilo baš izbora(samo jedan prvoligaš :lol: ) i otad prođe 30 i kusur godina nadanja,radovanja,tuge,euforije,samo je ljubav bila stalna.

skeniram za koji dan godišnje iz osamdesetih.
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#94 Re: Zasto Sarajevo

Post by Logovan »

junkers wrote:skeniram za koji dan godišnje iz osamdesetih.
Ovo jedva čekam da vidim. :thumbup:
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#95 Re: Zasto Sarajevo

Post by racionalista »

ne znam kad, i ne znam zašto sam počeo navijati. valjda ko maksum osjetio da je to prava strana. isto ko kad gledas film pa osjetis ko su dobri, a ko su losi momci :D
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#96 Re: Zasto Sarajevo

Post by Jokericious »

Zato sto je Sarajevo gradski,**************************** :D

Ako vec zelis, upakuj to na neki drugi nacin...a ne na ovaj. Nije ovo ni fksinfo ni hz.ba ;-)
biti_srcem_vezan
Posts: 9
Joined: 31/07/2012 19:31

#97 Re: Zasto Sarajevo

Post by biti_srcem_vezan »

Kad se poslije rata pocelo pricati na tu temu medju djecom, samo sam cuo da postoje Sarajevo i zeljo ... odmah sam ovog drugog izbacio iz razmatranja, dosao kuci i sa svojih 7 godina objavio da navijam za Sarajevo :D ... Nedugo zatim smo pobijedili maje plave sa 5-0 (Herco briljirao :D) ... ostalo je historija :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18504
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#98 Re: Zasto Sarajevo

Post by SmokingMan »

Ja samo počeo simpatisati Sarajevo od one utakmice sa Parmom,od tada više za Želju jednostavno nije bilo mjesta. :D

Realno nikada mi nije bilo mjerilo da neko ko ima više trofeja bude moj omiljeni klub,istinski navijač je nešto što se nemože kupiti ni novcem,ni trofejima,ma ničim...
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#99 Re: Zasto Sarajevo

Post by amoninan »

Dedo pitar, otac rahmetli pitar, manji gradski rival nikad nije ni bio opcija. Familija je podjeljena na Sarajevo i Velež inače :D Prva tekma protiv UNPROFOR-a, s dedukom.
User avatar
enko 1964
Posts: 1069
Joined: 11/02/2010 10:45

#100 Re: Zasto Sarajevo

Post by enko 1964 »

Šta je to u ljudskom biću što ga vodi prema piću? :D
Stari je pitar ali ono reda radi da može reći da za nekoga navija kad ga ko upita. Davnih sedamdesetih na utakmice me vodio amidža. Najinteresantnije je to što je on bio i ostao željovac ali smo gledali i jedne i druge. Nije vršio nikakav pritisak i ja se odlučim za bordo. Nekad kasnije on dobije dva sina. Prvog je pokušavao na razne načine, koristeći ponekad i nedozvoljena sredstva ( ucjene i slično ) učlaniti među košpe ali nije išlo. Kad je došao i drugi nije više ni pokušavao. :D
Post Reply