Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#251 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Mutazilah wrote:
BHF_Manijak wrote:Hajde ti apsurde moj,objasni mi LOGIKOM ISra i Miradz,ili recimo vjecnost,odnsono Dzennet i Dzehennem!to ljudski mozak pojmiti ne moze,jer je ogranicen...objasni mi svijet dzina,meleka,ne vidis ih,znaci nema ih po tbi ili,jer ne mozes ih logikom objasniti!
Naravno da nisi shvatio ni sta je logika. Tvoje shvatanje logike se ne poklapa ni sa Aristotelovskom a kamoli sa Fregeovim formalizacijama.
Tvoja shvatanje logike sa istom naime nema nikakve veze nego je istovjetno empirizmu. Sasvim je cudno da sunit ima takvo misljenje kada sagledamo
Ghazalije Ihja ul mid-din. Ovdje nije rijec od prirodnim pojavama, fizici, biologiji, kosmologiji ili pak metafizici. Rijec je o logicnoj konzistentnosti: ili ona postoji ili ne postoji. Ukoliko ona ne postoji onda po Kuranskom kriteriju (4:82) "sistem" nije Bozanski. Ukoliko dakle tvoje vjerovanje ne ispunjava taj kriterij, onda imas veliki problem.

To se desi kad obrazovanje crpimo sa wikipedije, FTV-a i Slobodno Bosne.
rekoh ja,doktor nauka ti nije ravan....kad covjek vidi sta sve "znas" zaibretio bi se....kako ne znam nismo za tebe ranije culi,morali smo cuti jer vidim veliki si um....
a nije tvoje da se brines imam li ja veliki problem ili ne,i da imam nije tvoje da govoris mi,imas ti dovoljno svoji briga i problema,kao recimo da se konacno osvjetis jer imas nidje veze ideje!pokaj se i sehadet donesi!
a moje znanje,ne znas tako da ga i ne komentarisi,a nije garant sa vikipedije nit slobodne bosne.... ;)
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#252 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

Ko hoce da mu vjeruje,ko nece ne mora :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
S medicinskog stanovista to bi bilo ovako : Kad maticar kaze "proglasavam vas muzem i zenom" ,automatski dobivate zastitu od spolnih bolesti,gljivicnih infekcija,virusa i sl. Ako se sta potkrade Džaziri su bile prljave kasike :mrgreen:
Dajte ba ljudi,ne laprdajte bez veze ...
Svaka cast onima sto postuju Knjigu iz svojih uvjerenja
al ne laprdajte ocinjeg vam vida :-) :-) :-) :-)
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#253 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Nisam to rekao!!rekao sam da zena gubljenjem nevinosti postaje PODLOZNIJA bolestima od ona koja je nevina,i da sto je ranije izgubi da je veca mogusnot bolest da fasuje neku,pogotovo mlade cure...
al eto,ja valjam gluposti,no uspjet ce neko dokazati od medicinira stetu toga,kad tad...a uostlom pa izrugivali su se i Poslaniku kad ih je upucivao,onda sta ja obicni smrtnik da ocekujem ;)
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#254 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Kupalo »

BHF_Manijak wrote:Nisam to rekao!!rekao sam da zena gubljenjem nevinosti postaje PODLOZNIJA bolestima od ona koja je nevina,i da sto je ranije izgubi da je veca mogusnot bolest da fasuje neku,pogotovo mlade cure...
al eto,ja valjam gluposti,no uspjet ce neko dokazati od medicinira stetu toga,kad tad...a uostlom pa izrugivali su se i Poslaniku kad ih je upucivao,onda sta ja obicni smrtnik da ocekujem ;)

Molim te objasni zašto?
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#255 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

sta da objasnim??zasto je podlozna bolestima ili sta?pa nisam to ja covjekce reko,nisam ja doktor nit medicinu studirama,ko vas interesuje bas to podrucje pitate nekoga iz medicince,vec sam reko,nisam bas najkompetetniji ali eto ponudio sam se da neke stvari pokusam objasniti no ne ide mi i necu se vise zamarati jer sam ovdje sam a vas 100 sa pitanjima....ne mogu se tek tako sa vama izboriti :) :wink: al eto,volio bih kad bi vise ljudi vjerske naobrazbe bilo,da nisam sam u diskusiji,mutazleha ne racunam jer ionako ne zna ni on cemu pripada,odgovara i pise samo sta mu stranci odgovara!!
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#256 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Mutazilah »

BHF_Manijak wrote:sta da objasnim??zasto je podlozna bolestima ili sta?pa nisam to ja covjekce reko,nisam ja doktor nit medicinu studirama,ko vas interesuje bas to podrucje pitate nekoga iz medicince,vec sam reko,nisam bas najkompetetniji ali eto ponudio sam se da neke stvari pokusam objasniti no ne ide mi i necu se vise zamarati jer sam ovdje sam a vas 100 sa pitanjima....ne mogu se tek tako sa vama izboriti :) :wink: al eto,volio bih kad bi vise ljudi vjerske naobrazbe bilo,da nisam sam u diskusiji,mutazleha ne racunam jer ionako ne zna ni on cemu pripada,odgovara i pise samo sta mu stranci odgovara!!

Nek si i ti jednom nesto rekao "po haqqu" :D
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#257 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Kupalo »

BHF_Manijak wrote:sta da objasnim??zasto je podlozna bolestima ili sta?pa nisam to ja covjekce reko,nisam ja doktor nit medicinu studirama,ko vas interesuje bas to podrucje pitate nekoga iz medicince,vec sam reko,nisam bas najkompetetniji ali eto ponudio sam se da neke stvari pokusam objasniti no ne ide mi i necu se vise zamarati jer sam ovdje sam a vas 100 sa pitanjima....ne mogu se tek tako sa vama izboriti :) :wink: al eto,volio bih kad bi vise ljudi vjerske naobrazbe bilo,da nisam sam u diskusiji,mutazleha ne racunam jer ionako ne zna ni on cemu pripada,odgovara i pise samo sta mu stranci odgovara!!
Spusti loptu, nit ti znač kava je nača naobrazba , niti mi kakva je tvoja. Žene su podložne spolnim bolestima na isti način kao i muškarci, ako je jedno od njih zaraženo nekom od spolnih/ bolesti prenosivih seksualnim kontaktom onda se mogu zaraziti, u tom slučaju je najbolja zaštita kondom, ako već stupaju u seksualne odnose. Ako si vjernik kao što već rekoh nećeš do braka stupati u seksualne odnose već ćeš se odricati odnosno apstinirati. Ako smatraš da je sex samo za produženje vrste onda ćeš sex imati samo kad želiš dobiti potomke, u suprotnom je opet preporučljivo koristiti kondom.
Ovo se nekad učilo iz biologije u sedmom razredu osnovne škole, ne trebaš studirati medicinu da ovo znaš.

I da na kraju himen ili djevičnjak je mala opna sa rupom u suprotnom za vrijeme menstrualnog ciklusa krv ne bi mogla da izlazi.

Svaki prosječno obrazovan čovjek ovo sve zna, a znanje nije u suprotnosti sa religijom.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#258 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

nemoj mislit da ti jesi oci moje!! :wink: satrologiju pucas na sve strane,a mislim da bi te svaki veci alim pobio u roku 10minuta!! :wink:

EDIT: ovo se odnosilo na mutazilehovo "nek si i ti nesto reko po hakku"
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#259 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Kupalo wrote:
BHF_Manijak wrote:sta da objasnim??zasto je podlozna bolestima ili sta?pa nisam to ja covjekce reko,nisam ja doktor nit medicinu studirama,ko vas interesuje bas to podrucje pitate nekoga iz medicince,vec sam reko,nisam bas najkompetetniji ali eto ponudio sam se da neke stvari pokusam objasniti no ne ide mi i necu se vise zamarati jer sam ovdje sam a vas 100 sa pitanjima....ne mogu se tek tako sa vama izboriti :) :wink: al eto,volio bih kad bi vise ljudi vjerske naobrazbe bilo,da nisam sam u diskusiji,mutazleha ne racunam jer ionako ne zna ni on cemu pripada,odgovara i pise samo sta mu stranci odgovara!!
Spusti loptu, nit ti znač kava je nača naobrazba , niti mi kakva je tvoja. Žene su podložne spolnim bolestima na isti način kao i muškarci, ako je jedno od njih zaraženo nekom od spolnih/ bolesti prenosivih seksualnim kontaktom onda se mogu zaraziti, u tom slučaju je najbolja zaštita kondom, ako već stupaju u seksualne odnose. Ako si vjernik kao što već rekoh nećeš do braka stupati u seksualne odnose već ćeš se odricati odnosno apstinirati. Ako smatraš da je sex samo za produženje vrste onda ćeš sex imati samo kad želiš dobiti potomke, u suprotnom je opet preporučljivo koristiti kondom.
Ovo se nekad učilo iz biologije u sedmom razredu osnovne škole, ne trebaš studirati medicinu da ovo znaš.

I da na kraju himen ili djevičnjak je mala opna sa rupom u suprotnom za vrijeme menstrualnog ciklusa krv ne bi mogla da izlazi.

Svaki prosječno obrazovan čovjek ovo sve zna, a znanje nije u suprotnosti sa religijom.
pa nisam nista ni rekao za tvoju naobrazbu ili??samo kazem da je Bogdo vise ljudi koji su dobro upoznati sa vjerom ovdje jer ne mogu sam da diskutujem,sve to stoji sto si reko,ali nije to tema kao sto vidis,i sve nabrojano vrlo dobro pozanjem,samo sam spomenuo sta je neki doktor rekao za odnso prije braka,rado bih volio naci citat istog,ali nemam ga....
SnezanaM
Posts: 317
Joined: 18/01/2009 00:23

#260 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by SnezanaM »

BHF_Manijak wrote:Nisam to rekao!!rekao sam da zena gubljenjem nevinosti postaje PODLOZNIJA bolestima od ona koja je nevina,i da sto je ranije izgubi da je veca mogusnot bolest da fasuje neku,pogotovo mlade cure...al eto,ja valjam gluposti,no uspjet ce neko dokazati od medicinira stetu toga,kad tad...a uostlom pa izrugivali su se i Poslaniku kad ih je upucivao,onda sta ja obicni smrtnik da ocekujem ;)
Djevojke koje nisu OBRAZOVANE su PODLOZNIJE spolnim bolestima, a to jel djevojka nevina ili nije, nema ama bas nikakve veze.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#261 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bosna123 »

Pozdrav svima.
Dajte popustite malo momka, vidite da je mlad. Sam kaze da nema sexualnog iskustva i svaka cast na iskrenosti. Ne morate biti tako strogi s njim.
@BHF_Manijak
Dragi brate, ne znam jesi li citao temu od pocetka ali na njoj je vec sve receno sto se trebalo reci. Ko je zelio saznati saznao je, a ko se zeli raspravljati za to uvijek moze naci razlog. Dakle, islam ne zabranjuje kontracepciju, a zabranjuje sex izvan braka i tu se nema sta raspravljati. Na sex se gleda kao na nesto sasvim prirodno i pozeljno unutar braka, i tu nema ogranicenja izuzev sto je zabranjen analni odnos.
Brak je ugovor izmedju zene i muskarca kojim uspostavljaju relativno trajnu spolnu vezu i koji se sklapa pred najmanje dva svjedoka i to je to... Jednostavno. Ako ne ide ima razvod i mirna Bosna.
Nego se ti brate makni iz ovih jalovih rasprava, nema hajra u tome. Nadji sebi kakvu slatku sekicu i milina...
Hajde odoh i ja da vise ne gubim vrijeme u ove sitne sate. Laku noc svima!
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#262 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

bosna123 wrote:Pozdrav svima.
Dajte popustite malo momka, vidite da je mlad. Sam kaze da nema sexualnog iskustva i svaka cast na iskrenosti. Ne morate biti tako strogi s njim.
@BHF_Manijak
Dragi brate, ne znam jesi li citao temu od pocetka ali na njoj je vec sve receno sto se trebalo reci. Ko je zelio saznati saznao je, a ko se zeli raspravljati za to uvijek moze naci razlog. Dakle, islam ne zabranjuje kontracepciju, a zabranjuje sex izvan braka i tu se nema sta raspravljati. Na sex se gleda kao na nesto sasvim prirodno i pozeljno unutar braka, i tu nema ogranicenja izuzev sto je zabranjen analni odnos.
Brak je ugovor izmedju zene i muskarca kojim uspostavljaju relativno trajnu spolnu vezu i koji se sklapa pred najmanje dva svjedoka i to je to... Jednostavno. Ako ne ide ima razvod i mirna Bosna.
Nego se ti brate makni iz ovih jalovih rasprava, nema hajra u tome. Nadji sebi kakvu slatku sekicu i milina...
Hajde odoh i ja da vise ne gubim vrijeme u ove sitne sate. Laku noc svima!
Nisam nigdje ni rekao,nedo Bog da islam zabranjuje sex,daleko od toga,nego cjelo vrijeme pokusavam da kazem sto i ti rece,da je zabranjen bvan njega,nisam rekao ni da je kontracpecija zabranjena,a za zabranu ananlog odnosa takodjer znam,ali hvala na savjetimavjerski sam obrazovan,s toga mi je sve to poznato,ali i previse ovdje tvrdoglavih ljudi ima pa im se ne moze dokazati,no nejse mrsko mi je se vise i raspravljati majekmi,ne znam kako neki imaju snage!moj je samo bio cilj da pokusam objasniti razlog zabrane odnosa prije braka ali eto nije mi poslo za rukom,no molim Uzvisenog da uputi oni koji nisu upuceni pa da shvate neke stvari....a uostalom to je individualna stvar,svak zna svoje,sta hoce a sta nece...
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#263 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Rambo-Amadeus »

bosna123 wrote:Pozdrav svima.
Dajte popustite malo momka, vidite da je mlad. Sam kaze da nema sexualnog iskustva i svaka cast na iskrenosti. Ne morate biti tako strogi s njim.
:D :D :D

Znaci ovi sto su fakeri su nesto ala doktori, hajd onda nek nam fakeri i fakerke objasne neke stvari u zivozu :D :D :D

Niđe veze...
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#264 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bosna123 »

Ne razumijem sta hoces reci. Ja sam samo zamolila forumase da popuste malo momka, zato sam se i javila, jer se inace nisam mislila vise javljati na ovu temu. Pa valjda se mozemo sloziti u tome da o sexu trebaju prije pricati oni koji imaju to iskustvo nego oni koji nemaju. Nisam zastupnik teze da je sex izvan braka u islamu zabranjen radi spolnih bolesti ili mozda nezeljene trudnoce itd itd. To su mozda sekundarni ili tercijarni razlozi ali primarni svakako nisu.
Last edited by bosna123 on 07/03/2009 01:48, edited 2 times in total.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#265 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bosna123 »

BHF_Manijak wrote:
bosna123 wrote:Pozdrav svima.
Dajte popustite malo momka, vidite da je mlad. Sam kaze da nema sexualnog iskustva i svaka cast na iskrenosti. Ne morate biti tako strogi s njim.
@BHF_Manijak
Dragi brate, ne znam jesi li citao temu od pocetka ali na njoj je vec sve receno sto se trebalo reci. Ko je zelio saznati saznao je, a ko se zeli raspravljati za to uvijek moze naci razlog. Dakle, islam ne zabranjuje kontracepciju, a zabranjuje sex izvan braka i tu se nema sta raspravljati. Na sex se gleda kao na nesto sasvim prirodno i pozeljno unutar braka, i tu nema ogranicenja izuzev sto je zabranjen analni odnos.
Brak je ugovor izmedju zene i muskarca kojim uspostavljaju relativno trajnu spolnu vezu i koji se sklapa pred najmanje dva svjedoka i to je to... Jednostavno. Ako ne ide ima razvod i mirna Bosna.
Nego se ti brate makni iz ovih jalovih rasprava, nema hajra u tome. Nadji sebi kakvu slatku sekicu i milina...
Hajde odoh i ja da vise ne gubim vrijeme u ove sitne sate. Laku noc svima!
Nisam nigdje ni rekao,nedo Bog da islam zabranjuje sex,daleko od toga,nego cjelo vrijeme pokusavam da kazem sto i ti rece,da je zabranjen bvan njega,nisam rekao ni da je kontracpecija zabranjena,a za zabranu ananlog odnosa takodjer znam,ali hvala na savjetimavjerski sam obrazovan,s toga mi je sve to poznato,ali i previse ovdje tvrdoglavih ljudi ima pa im se ne moze dokazati,no nejse mrsko mi je se vise i raspravljati majekmi,ne znam kako neki imaju snage!moj je samo bio cilj da pokusam objasniti razlog zabrane odnosa prije braka ali eto nije mi poslo za rukom,no molim Uzvisenog da uputi oni koji nisu upuceni pa da shvate neke stvari....a uostalom to je individualna stvar,svak zna svoje,sta hoce a sta nece...
Selam alejkum
Ovo se nije odnosilo na tebe, ovo boldirano, no sikiriki. To sam ja izdvojila kao zakljucak svega onoga sto se reklo do sada o stavu islama prema sexu i kontracepciji. Ja bih voljela da su se javili i predstavnici drugih religija ali eto... mozda se i jave.
Kazem ti, nema od rasprave nista samo bezveze vrijeme trosis. Ljudima trebas iznijeti svoj stav i dovidjenja. Odgovoriti ako te neko nesto upita i to je to... Nemoj se sekirati ako te neko ne shvaca, to je normalno. Oni imaju svoj svjetonazor, mi svoj i do Sudnjeg dana da se svadjamo necemo ni mi ni oni nista postici. Uostalom Milostivi upucuje... Sada definitivno idem. Selam
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#266 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Nisam znao da si sestra,izvini na pogresci...jako lijepo rceno i daje Bogdo vise ovakvih clanova foruma,koji finim zna reci i ukazati,za raspravu si urpvu,ne vodi nigdje,zato sam i reko da je mozda vise ucenih ljudi o vjeri ovdje prisutno bilo bi lakse,jer moje obrazovanje o vjeri je meni dovoljno ali ne i dovoljno da bi nekoga mogao uputiti ili ukazati na nesti,iako sam vjersku skolu zavrsio,ali nebtino...u svakom slucaju,imao sam cistu namjeru ukazati na dobro,ali sam pogresno shvacen i ismijan,no nebitno,eto nek mutazleh vam objasni po njegovoj vjeri kako to ide... ;) posebno sto ovdje ima i pripadnik druge vjere pa je se tesko usaglastii u svemu,no umorio sam se od silne rasprave,svak cat svima koji imaju zivce to...
selam svima i budite pozdravljeni!
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#267 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Loulou »

@BHF Manijak Ja mislim da si ti jako mlad. Da nemaš više od 16-17 godina.
Imaš, svakako, pravo na svoja uvjerenja, ali da bi tvrdio da je nešto medicina, ili nauka uopće, dokazala, nije dovoljna izjava jednog ljekara. To može biti samo njegovo vlasitito uvjerenje, a ne nužno dokazana činjenica.
I pusti to: rekla-kazala. Koliko ljudi, toliko i različitih iskustava. U svakoj sferi života. Ti svoj život oblikuješ sam, vlastitim iskustvima, Na koja ćeš ti biti spreman, ovisi o tebi samom. Samo je bitno ne tvrditi da je tvoj način ili uvjerenje jedino ispravno. I ne pokušati druge "navoditi na pravi put". Svoj put svako treba imati pravo birati sam. I pri tome ne ugrožvati druge.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#268 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

mlad jesam evo odgovorit cu ti ako te/vas bas godine zanimaju,imam 21 godinu,jel sad vam dusa na mjestu,ali otkad su godine bitne za necije misljenje,ja tako mislim i vladam se po svom uvjerenju ustvari onako kako mi vjera nalaze,uostalom upravu si za navodjenje na pravi put,gori ja hajvan sto se javljam,nek svak svoj zivot zivi onako kako misli da je pravilno ha ya....ali onda cemu forumi i teme ako se nece diskutovati,no nejse....ali znam da nijedna zabrana nije uzaludna,nego je samo kljuc sto ljudi misle da ono sto oni rade i za sta nemaju neko objasnjenje da je upravo to to sto treba da rade i da su oni upravu,al ne bitno,nego mi cudno sto nam se mutazileh ovdje ne javi da koju kaze ;-)
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#269 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Kupalo »

BHF_Manijak wrote:mlad jesam evo odgovorit cu ti ako te/vas bas godine zanimaju,imam 21 godinu,jel sad vam dusa na mjestu,ali otkad su godine bitne za necije misljenje,ja tako mislim i vladam se po svom uvjerenju ustvari onako kako mi vjera nalaze,uostalom upravu si za navodjenje na pravi put,gori ja hajvan sto se javljam,nek svak svoj zivot zivi onako kako misli da je pravilno ha ya....ali onda cemu forumi i teme ako se nece diskutovati,no nejse....ali znam da nijedna zabrana nije uzaludna,nego je samo kljuc sto ljudi misle da ono sto oni rade i za sta nemaju neko objasnjenje da je upravo to to sto treba da rade i da su oni upravu,al ne bitno,nego mi cudno sto nam se mutazileh ovdje ne javi da koju kaze ;-)
Te zabrane su od prije 2000 ili 1500 godina i tad su vjerovatno imale smisla, a kontracepcija jedva da je postojala, po toj logici ne bi trebalo da vozimo auto ili gledamo TV. :)
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#270 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Samo cu ti reci,da je Kur`an posljednja objava,pocat svih objava,vazi za sva vremena,dakle nema u Kur`anu necega sto mozes izdvojit eh to se odnosi na ovaj period,ovo na srednji vijek,ovo za buducnost,a sto se tice auta,pa i sam Poslanik je dolazak auta najavio,dakle,nista strano,s tim sto je upotrijebio drugi termin,s toga slobodni ti vozi i pazi na sebe drug ;)
a vec sam u ranijim postovima napisao,da ako nesto nije dokazano da automatski znaci da je dozvoljeno,naveo sam primjer svinjskog mesa,zamisli da su ljudi govorili prije npr 200 godina,ma to se odnosilo samo na taj period,smijemo mi jest svinjetinu,jer tad,prije 200 godina apolustno nije bilo znanja sto je to zabranjeno,pa tako sad o zabrani odnosa,ko moze garantovati da medicina za 5,10,100 godina nece otkriti razlog zabrane ;)
al eto,ti kako hoces,nije mije da te ubjedjujem ;)
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#271 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Kupalo »

[quote="BHF_Manijak"]Samo cu ti reci,da je Kur`an posljednja objava,pocat svih objava,vazi za sva vremena,dakle nema u Kur`anu necega sto mozes izdvojit eh to se odnosi na ovaj period,ovo na srednji vijek,ovo za buducnost,a sto se tice auta,pa i sam Poslanik je dolazak auta najavio,dakle,nista strano,s tim sto je upotrijebio drugi termin,s toga slobodni ti vozi i pazi na sebe drug ;)
a vec sam u ranijim postovima napisao,da ako nesto nije dokazano da automatski znaci da je dozvoljeno,naveo sam primjer svinjskog mesa,zamisli da su ljudi govorili prije npr 200 godina,ma to se odnosilo samo na taj period,smijemo mi jest svinjetinu,jer tad,prije 200 godina apolustno nije bilo znanja sto je to zabranjeno,pa tako sad o zabrani odnosa,ko moze garantovati da medicina za 5,10,100 godina nece otkriti razlog zabrane ;)
al eto,ti kako hoces,nije mije da te ubjedjujem ;)[/quote

Ne bih da raspravljam s tobom o bjavama, jer nisi teolog, a telozi zastupaju različite stavove, neki objave posmatraju sa stanovišta vremena u kojim su i pisane.

Nađi mi ajet u Ku'ranu, a ne tumaćenje ajeta koji zabranjuje kontracepciju i tako je zove? Sex prije braka da ali ne i kontracepciju.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#272 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by callmethebreeeze »

BHF_Manijak wrote:Samo cu ti reci,da je Kur`an posljednja objava,pocat svih objava,vazi za sva vremena,dakle nema u Kur`anu necega sto mozes izdvojit eh to se odnosi na ovaj period,ovo na srednji vijek,ovo za buducnost,a sto se tice auta,pa i sam Poslanik je dolazak auta najavio,dakle,nista strano,s tim sto je upotrijebio drugi termin,s toga slobodni ti vozi i pazi na sebe drug ;)
a vec sam u ranijim postovima napisao,da ako nesto nije dokazano da automatski znaci da je dozvoljeno,naveo sam primjer svinjskog mesa,zamisli da su ljudi govorili prije npr 200 godina,ma to se odnosilo samo na taj period,smijemo mi jest svinjetinu,jer tad,prije 200 godina apolustno nije bilo znanja sto je to zabranjeno,pa tako sad o zabrani odnosa,ko moze garantovati da medicina za 5,10,100 godina nece otkriti razlog zabrane ;)
al eto,ti kako hoces,nije mije da te ubjedjujem ;)
tanka su ti ova objasnjenja, veoma tanka...
:-)
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#273 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Kupalo wrote:
BHF_Manijak wrote:Samo cu ti reci,da je Kur`an posljednja objava,pocat svih objava,vazi za sva vremena,dakle nema u Kur`anu necega sto mozes izdvojit eh to se odnosi na ovaj period,ovo na srednji vijek,ovo za buducnost,a sto se tice auta,pa i sam Poslanik je dolazak auta najavio,dakle,nista strano,s tim sto je upotrijebio drugi termin,s toga slobodni ti vozi i pazi na sebe drug ;)
a vec sam u ranijim postovima napisao,da ako nesto nije dokazano da automatski znaci da je dozvoljeno,naveo sam primjer svinjskog mesa,zamisli da su ljudi govorili prije npr 200 godina,ma to se odnosilo samo na taj period,smijemo mi jest svinjetinu,jer tad,prije 200 godina apolustno nije bilo znanja sto je to zabranjeno,pa tako sad o zabrani odnosa,ko moze garantovati da medicina za 5,10,100 godina nece otkriti razlog zabrane ;)
al eto,ti kako hoces,nije mije da te ubjedjujem ;)[/quote

Ne bih da raspravljam s tobom o bjavama, jer nisi teolog, a telozi zastupaju različite stavove, neki objave posmatraju sa stanovišta vremena u kojim su i pisane.

Nađi mi ajet u Ku'ranu, a ne tumaćenje ajeta koji zabranjuje kontracepciju i tako je zove? Sex prije braka da ali ne i kontracepciju.
Pa nisam nigdje ni reko d zabranjuje kontracepciju,majko moja,stavljate mi ono sto nisam rrekao,pa dovoljno je sto se zabranjje odnos prije braka SA ili BEZ kontracepcije,svejedno je....a ndji mi teologa koji dozvoljava sex prije braka sa kontracepcijom makar bilo,pa da cujem sta kaze,a nisam teolog,al makar mi je srednje obrazovanje teolosko,mislim da je dovoljno za pocetak, ;)

@callmethebreeeze ,pa eto ako su tanka objasnjenja nadji mi ti neke bolj argumente,rado cu ih prihvatiti...najlakse je drugome srat da mu je nesto bezze,da je levat,da nema pojma,mogi bi ja svaki drugi post tako citirati i nsapisati,ali nije to diskusija..kazem ti ako ti sta bolje i jace imas da izneses slobodno,tu smo da pricamo,necu se ljutiti,ja bolje primjere nisam nasao,kada su godine u pitanju i pitanje da li je to objava za to vrijeme,odnosno Muhammedov a.s vakat i ovaj nas...fino sam ti objasnio,da time sto danas nema objasnjenja medicinskogh ili nekog drugog za zabranu odnosa prije braka,da ga nece biti u neko skorije vrijeme...
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#274 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Kupalo »

Evo provjerih nema ništa ni o zabrani sex-a prije braka, znači da su to uvele religijske institucije? Jel' moguće? :?
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25815
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#275 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

ne mogu se tacno sjetit ajet kako ide,ali mislim da govori da se samo prilazi svojim zakonskim zenama odnosno onima koje ssu vam dozvoljene,ali necu sad da lupam bezze,potrazit cu pa ti tacno javim,da ne bude da izmislajm ajete neuzbillah,ali zar nije dovoljno jasno kada se "la takrebu-zzina" - "i ne priblizavajte se bludu(zinaluku)jer je to ruzno i razvratno"!! a sta je po tvojoj definicji zinaluk odnosno blud?znaci zabranjuje se svaka radnja koja te moze navesti na to...
jedno je sigurno,da bar u islamu,nijedna vjerska institucija ne moze nesto zaraniti niti dozvoliti ako to Allah nije zabranio odnosno dozvolio,dakle nema tog muftije,reisa,efendije koji ti moze reci eh to smijes a to ne smijes,ako to se ne nalazi u Kur`anu,sunnetu resullulaha,doneseno idzma`om,odnosno usaglasenjem ucenjaka oko nekog pitanja,ili kijasom, ili analogijom....
da ne bude zabune,moguce je da primjetis konntradiktornost u postu,kada sam reko da ti niko nista ne moze zabraniti niti dozvoliti a dole spominjem da je jedan od izvora serijata idzma odnosno koncenuz uleme,nije isto kad odes jednoj osobi i pitas je sta je sa tim i tim pitanjem,a on ti lupam kaze ma mozes to,to ti je dozvoljeno,i kada se sastanu elitni ucenjaci jednog vremena i zasjedaju o pitanju koje nije eksplicitno razrijeseno u Kur`anu ;) nadam se da si me razumio,ako nisi javi na PM da ne kvarimo ovu temu serijatskim pitanjima ;)
Locked