ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Mocni Vladar
Posts: 39
Joined: 23/01/2018 00:48

#1 ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Mocni Vladar »

Cinjenica je da postoji aerodrom ali nema jeftine letove,mnogi gasterbajteri nebi isli za Tuzlu da radi Banjalucki,jel u pitanju politika ili blizina Zagrebackog aerodroma?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Maraschino »

On NE radi zato sto nece da radi.
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#3 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Jaska111 »

U pitanju je to da se ne moze niko od mocnika ugraditi kod low cost kompanija.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by drndalo »

Jaska111 wrote:U pitanju je to da se ne moze niko od mocnika ugraditi kod low cost kompanija.
Jok ne moze...

Ako nakon ovoga nije jasno zasto:

http://www.6yka.com/novost/128890/direk ... ik-zagrebu

onda pomoci nema...
Last edited by drndalo on 24/01/2018 19:53, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by muminovic »

Zato sto je BiH jako mala drzava, i sasvim su dovoljni Sarajevo i Tuzla.
Mocni Vladar
Posts: 39
Joined: 23/01/2018 00:48

#6 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Mocni Vladar »

Ne volim avione al mozda bi stvarno mogli dobro profitirat,okolni aerodromi ko Zagreb i Beograd vjerovatno ne zele sami sebi pravit konkurenciju sto se njih tice,prica se da ce Turci pravit aerodrom u Skenderu-Knezevu navodno je tamo nekad bio davno vojni aerodrom.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by drndalo »

Pretpostavljam da si nekad bio u/oko Skendera? Gdje tamo razvuci barem 2,5 km piste, i zasto, kad je u km Mahovljani tu negdje udaljen, samo ravnicom, a sada i skoro autoputem?Turci su svasta, ali nisu glupi, za razliku od nas...

Kakve veze imaju BEG i ZAG sa BNX ? Pa njih da se pita ne bi niko drugi ni postojao...
Last edited by drndalo on 24/01/2018 19:57, edited 2 times in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#8 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by triconja »

Nije se poljoprivreda toliko razvila da se oprasuju zlatice iz aviona, eto zato :lol: :lol: :lol:
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#9 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Jaska111 »

drndalo wrote:
Jaska111 wrote:U pitanju je to da se ne moze niko od mocnika ugraditi kod low cost kompanija.
Jok ne moze...

Ako nakon ovoga nije jasno zasto:

http://www.6yka.com/novost/128890/direk ... ik-zagrebu

onda pomoci nema...
To je njihova prica.Kolega mi radi dole pa sam cuo ponesto.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by drndalo »

Pa de ispricaj...

Eto oni se jadni potrudili ali im se ne da...

Direktor koji si dozvoli raci: "Kako to da nema niskocjenovnih kompanija koje lete iz Zagreba? Mislim da u tom pogledu možemo napraviti sličnosti između nas i Zagreba - rekao je Janjić." nema sta ozbiljno pricati dalje ikome... Jer je ZAG imao debelo > 2 mil. putnika prije koncesije, a za to vrijeme, zlatno, dok su na BNX letili i BH Ailrlines za ZRH i JAT za BEG, i Air Srpska sa Adrijinim unajmljenim avionom za LJU je imao. 23.000 godisnje... I oni imaju slicnosti...? Da, kao Ziguli i Maybach... Oba imaju volan...

Ali je zato on direktor medjunarodnog aerodroma BL, da Dodo, Zeljka i jos poneko mogu Cessnom direktno letiti u inostranstvo iz BL, a ne da moraju sletiti u npr. TZL ili SJJ na stembiljanje pasosa... Direktor aerodroma za 1 ciljani avion... Ima se, moze se... Sta ima on guzvu tamo praviti, bolje da nema nikoga, sve ide brzo za putnike koji redivno lete...
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#11 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Jaska111 »

drndalo wrote:Pa de ispricaj...

Eto oni se jadni potrudili ali im se ne da...

Direktor koji si dozvoli raci: "Kako to da nema niskocjenovnih kompanija koje lete iz Zagreba? Mislim da u tom pogledu možemo napraviti sličnosti između nas i Zagreba - rekao je Janjić." nema sta ozbiljno pricati dalje ikome... Jer je ZAG imao debelo > 2 mil. putnika prije koncesije, a za to vrijeme, zlatno, dok su na BNX letili i BH Ailrlines za ZRH i JAT za BEG je imao. 23.000 godisnje... I oni imaju slicnosti...? Da, kao Ziguli i Maybach... Oba imaju volan...
Hahaha ova ti dobra Ziguli i Maybach.
U ovom gradu je javna tajna kome se mora dati tal da bi se izvela bilo koja veca investicija.
Od Peveca do autoputa za Doboj.Neko je Strabagu trazio 20 miliona da ga gradi a ti sam zakljuci i ko.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by drndalo »

Ko da ja to ne znam... I ne trazio nego dobio... Ali bar se gradi i pri kraju je... Za razliku od Autoputa za Gradisku koji se gradio 8 godina, i jedva... O detaljima falinki u tih 8 godina, mozemo nadugo... O strucnjacima kojima je na mostu "Pobjede" falilo metar i po, da ne pricamo... Sve majstor do majstora, sto gore to bolje...

Vozac mixera prije rata najveci direktor gradnje i strucnjak nakon rata...? Mashala... Busi cojek tunele kroz jedina 2 brda od BL do Save... Hajde bar je bio dovoljno pametan da ih ne buse oni kad ne znaju, sa ne bude orvo radnika zatrpanih 20 na uzgradnji, nego su bar uzeli firmu iz HR koja zna...

Naplatne kucice kod Klasnica od prvog dana nisu imale nikakav smisao, ali su kostale par miliona... O Zgradoljubu Davidovicu i nasljednicima da ne pricamo... Pod cijom palicom da mi je znati... :mrgreen:
Last edited by drndalo on 24/01/2018 21:33, edited 3 times in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#13 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by muha_sa »

pozorno pratim
User avatar
Point.
Posts: 27503
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#14 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Point. »

Znaju da bi najvise usluge koristila dijaspora, citava zapadna Bosna, BL, Prijedor i taj dio. Drugo, taj biser sto se kao ibreti kako Zagreb nema niskobudzetne aviokompmanije, je isto izjavio da bi od uvodjenja letova Wizz Air imali koristi samo gradjani a ne aerodrom. Na tom je amaterskom nivou.
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#15 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Jaska111 »

drndalo wrote:Ko da ja to ne znam... I ne trazio nego dobio... Ali bar se gradi i pri kraju je... Za razliku od Autoputa za Gradisku koji se gradio 8 godina, i jedva... O detaljima falinki u tih 8 godina, mozemo nadugo... O strucnjacima kojima je na mostu "Pobjede" falilo metar i po, da ne pricamo... Sve majstor do majstora, sto gore to bolje...

Vozac mixera prije rata najveci direktor gradnje i strucnjak nakon rata...? Mashala... Busi cojek tunele kroz jedina 2 brda od BL do Save... Hajde bar je bio dovoljno pametan da ih ne buse oni kad ne znaju, sa ne bude orvo radnika zatrpanih 20 na uzgradnji, nego su bar uzeli firmu iz HR koja zna...

Naplatne kucice kod Klasnica od prvog dana nisu imale nikakav smisao, ali su kostale par miliona... O Zgradoljubu Davidovicu i nasljednicima da ne pricamo... Pod cijom palicom da mi je znati... :mrgreen:
Sve znas.Ima toga jos moze se pisati do jutra.
I za mene jedan suludi projekat najava izgradnje autoputa za Mliniste.
Veliki pozdrav raja iz jos uvijek lijepe Banja Luke.....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Maraschino »

Jaska111 wrote:
Sve znas.Ima toga jos moze se pisati do jutra.
I za mene jedan suludi projekat najava izgradnje autoputa za Mliniste.
Veliki pozdrav raja iz jos uvijek lijepe Banja Luke.....
Tamo se ne rade putevi iz potrebe nego da se neko uglavi...i tebi lijep pozdrav.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by drndalo »

Jaska111 wrote:
drndalo wrote:Ko da ja to ne znam... I ne trazio nego dobio... Ali bar se gradi i pri kraju je... Za razliku od Autoputa za Gradisku koji se gradio 8 godina, i jedva... O detaljima falinki u tih 8 godina, mozemo nadugo... O strucnjacima kojima je na mostu "Pobjede" falilo metar i po, da ne pricamo... Sve majstor do majstora, sto gore to bolje...

Vozac mixera prije rata najveci direktor gradnje i strucnjak nakon rata...? Mashala... Busi cojek tunele kroz jedina 2 brda od BL do Save... Hajde bar je bio dovoljno pametan da ih ne buse oni kad ne znaju, sa ne bude orvo radnika zatrpanih 20 na uzgradnji, nego su bar uzeli firmu iz HR koja zna...

Naplatne kucice kod Klasnica od prvog dana nisu imale nikakav smisao, ali su kostale par miliona... O Zgradoljubu Davidovicu i nasljednicima da ne pricamo... Pod cijom palicom da mi je znati... :mrgreen:
Sve znas.Ima toga jos moze se pisati do jutra.
I za mene jedan suludi projekat najava izgradnje autoputa za Mliniste.
Veliki pozdrav raja iz jos uvijek lijepe Banja Luke.....
Pa nisam dzabe zet banjalucki... ;-)

Mliniste u principu osim uzimanja para za uzgradnju ima svrhu kao evropski koridor prema Splitu... Linija Gradiska-Split... Paralela Sl.brod-Ploce... Da mi je docekat da Strabag zavrsi do Doboja, a ovi ovdasnji skorojevici da od Zenice stignu do Doboja... Pa da opletem SA-BL za 2 sata lagane voznje....
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#18 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by karanana »

zasto su karte za sarajevo i iz sarajeva za evropu i svijet i do 30-40% skuplje od karata sa recimo zagrebackog, beogradskog pa cak i dubrovackog aerodroma?
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by drndalo »

Majne konkurencion Lufthansen gruppe... :mrgreen:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#20 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by DaffyDuck »

karanana wrote:zasto su karte za sarajevo i iz sarajeva za evropu i svijet i do 30-40% skuplje od karata sa recimo zagrebackog, beogradskog pa cak i dubrovackog aerodroma?
Zato sto imamo ubjedljivo najskuplje aerodromske takse. Eto sto.
A dio tog novca se koristi za sufinansiranje aerodroma- al ne sarajevskog. Ove godine lova dodijeljena Mostaru, Tuzli i Bihacu...
User avatar
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#21 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Tipicoti »

Ne radi iz mnogo razloga ......

1. Bivsi direktor je prije 3-4 godine rekao ``ne isplati se``.... :-)
2. Nije B.Luka bila nikada interesantna avioprevoznicima
3. Zagreb je blizu
4. Tuzla je imala ca 800.000 putnika prosle godine i momentalno je broj 2 u BiH.Pokriva sjever i istok BiH + zapadnu Srbiju.
5. Da bi bio medjunarodni aerodrom trebala bi biti rekonstrukcija aerodroma i imati vatrogasce 24/7 h na aerodromu + 50 do 100 novih radnika za koje vlada RS-a nema novac.
6. Bihac pravi aerodrom i pokrivat ce zapad BiH
... i jos milion razloga, nije vrijedno pisati.

Umjesto sto prave autoputeve koji ne vode nigdje bolje im je bilo da su napravili najveci aerodrom u BiH. Aerodrom B.Luka bi pokrivao citavu sjevernu + zapadnu BiH, srednju Bosnu do Travnika-Jajca- Kupresa itd., pa cak i djelove Hrvatske iznad Nove Gradiske.
Banjalucki aerodrom je geografski odlican....ravnica-nema brda i nema magle kao u Sarajevu.

Tuzla je to uradila pametno i svaka im cast a nemaju ni kilometar autoputa.
A ovi prave autoput za Mliniste :-)
Misli Dodik da ce turisti koji idu na more ici preko mosta u Bos.Gradisci preko B.Luke - Mlinista pa za Split. :zzzz: Nisu Hrvati budale, nece oni taj most jos dugo napraviti, a nece praviti ni autoput prema Mlinistu.Njihovi autoputevi su ionako u gubitcima, a oni bi da Madjare, Cehe, Slovake itd salju preko Bosne :izet:. Zaboravi Dodo.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#22 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by drndalo »

DaffyDuck wrote:
karanana wrote:zasto su karte za sarajevo i iz sarajeva za evropu i svijet i do 30-40% skuplje od karata sa recimo zagrebackog, beogradskog pa cak i dubrovackog aerodroma?
Zato sto imamo ubjedljivo najskuplje aerodromske takse. Eto sto.
A dio tog novca se koristi za sufinansiranje aerodroma- al ne sarajevskog. Ove godine lova dodijeljena Mostaru, Tuzli i Bihacu...
Da ponovim nesto sto sam dosad 13x pisao... Taxe na SJJ su 10-13€ Po putniku skuplje nego na vecini aerodroma u kontra pravcu... S obzirom da je cijena karte na SJJ uvijek > 50€ skuplja od vecine drugih slicnih destinacija, ja tvrdim da taxe nisu odlucujuce u toj prici... Posebno sto je tih 10€ po odlaznom putniku propisano FBiH uredbom...

Puno veci razlog je nepostojanje prave konkurencije Lufthansa grupi... Pa, mogu cijene kako im odgovara...
Tipicoti wrote: Banjalucki aerodrom je geografski odlican....ravnica-nema brda i nema magle kao u Sarajevu.
Mozda godisnje ima malo manje magle nego Sarajevo, u zavisnosti od zime, ali ne zaboravimonda se selo koje se prelijece na slijetanju na BNX zove Maglajani... Sto li...? :mrgreen:

Bihac? Povjerovacu kad vidim...

Ni TZL nikad nije bio interesantan avio prevoznicima, pa ipak poletise...
Last edited by drndalo on 24/01/2018 23:36, edited 1 time in total.
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#23 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by bhnapoleon1 »

Bihać i Trebinje kad se zavrse u Banja Luci ce samo konjske trke drzati
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#24 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by DaffyDuck »

drndalo wrote:
DaffyDuck wrote:
karanana wrote:zasto su karte za sarajevo i iz sarajeva za evropu i svijet i do 30-40% skuplje od karata sa recimo zagrebackog, beogradskog pa cak i dubrovackog aerodroma?
Zato sto imamo ubjedljivo najskuplje aerodromske takse. Eto sto.
A dio tog novca se koristi za sufinansiranje aerodroma- al ne sarajevskog. Ove godine lova dodijeljena Mostaru, Tuzli i Bihacu...
Da ponovim nesto sto sam dosad 13x pisao... Taxe na SJJ su 10-13€ Po putniku skuplje nego na vecini aerodroma u kontra pravcu... S obzirom da je cijena karte na SJJ uvijek > 50€ skuplja od vecine drugih slicnih destinacija, ja tvrdim da taxe nisu odlucujuce u toj prici... Posebno sto je tih 10€ po odlaznom putniku propisano FBiH uredbom...

Puno veci razlog je nepostojanje prave konkurencije Lufthansa grupi... Pa, mogu cijene kako im odgovara...
pa valjda zato imamo menadzment? mislim trebalo bi da je zato :)
mene je sramota onog aerodroma i osoblja, kad preletis pola evrope, i prodjes aerodroma, i sletis ovdje a ovi neki nasi (obicni) drzavni sluzbenici zato sto znaju nekoga, ni pasos ne pokazuju na kontroli vec prodju tek tako k'o pored trafike,ono glasno (ono ha ha ha mi smo neko i nesto, kako ti od strine ona mala ha ha ha)...
pa te na izlazu gleda onaj carinik k'o bil ti nalo torbu prerovio :run:
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#25 Re: ZASTO NERADI AERODROM U BANJA LUCI??

Post by Edin H. »

DaffyDuck wrote:
drndalo wrote:
DaffyDuck wrote: Zato sto imamo ubjedljivo najskuplje aerodromske takse. Eto sto.
A dio tog novca se koristi za sufinansiranje aerodroma- al ne sarajevskog. Ove godine lova dodijeljena Mostaru, Tuzli i Bihacu...
Da ponovim nesto sto sam dosad 13x pisao... Taxe na SJJ su 10-13€ Po putniku skuplje nego na vecini aerodroma u kontra pravcu... S obzirom da je cijena karte na SJJ uvijek > 50€ skuplja od vecine drugih slicnih destinacija, ja tvrdim da taxe nisu odlucujuce u toj prici... Posebno sto je tih 10€ po odlaznom putniku propisano FBiH uredbom...

Puno veci razlog je nepostojanje prave konkurencije Lufthansa grupi... Pa, mogu cijene kako im odgovara...
pa valjda zato imamo menadzment? mislim trebalo bi da je zato :)
mene je sramota onog aerodroma i osoblja, kad preletis pola evrope, i prodjes aerodroma, i sletis ovdje a ovi neki nasi (obicni) drzavni sluzbenici zato sto znaju nekoga, ni pasos ne pokazuju na kontroli vec prodju tek tako k'o pored trafike,ono glasno (ono ha ha ha mi smo neko i nesto, kako ti od strine ona mala ha ha ha)...
pa te na izlazu gleda onaj carinik k'o bil ti nalo torbu prerovio :run:
Bosna je sampion oooooooooooooo......... :D
Post Reply