Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#26 Re: Fermijevim paradoks

Post by Idemedosumom »

Pratim :-D
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#27 Re: Fermijevim paradoks

Post by ProgramskiJezik »

Verocious wrote:
Evo malo videa na temu, preporucujem kanal ako ga niste otkrili već :thumbup:
Da da gledao sam ove Kurzgesagt videje, sto me i natjeralo da vise se zapitam i sam oko ove teme. Bas mi je cudno da bas nikad nismo imali neki kontakt, ili signal sta god. (osim mozda WoW signal al to moze biti i neka supernova)
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#28 Re: Fermijev paradoks

Post by zilog »

@Vizionar Lako se qurciti pojedincu na putovanju od kojih stotinjak kilometara. Sasvim je drugo krenuti na put koji se mjeri desetinama kvadriliona kilometara.

@ProgramskiJezik Promjeni naziv teme
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#29 Re: Fermijevim paradoks

Post by ProgramskiJezik »

problemnatravunu wrote:@ProgramskiJezik

de bogati prvo popravi naslov teme

HVALA!
???

Sta fali naslovu ? nesta nije jasno ili ?
RtrnOfSalisbury wrote: eeee moj fehmija, dje ti vidis paradoks :shock: a sta je sa plejadjani? slusate i trazite neke jeti seti signale, trosite narodne pare umjesto da konsultujete najveceg od najvecije koji je te civilizacije dokazo i opiso prije neg ste vi upalili radio, mozda i prije nego sto su nastale :? covjeka koji je dokazo da je put u buducost a i proslost moguc, ali to je druga tema
Ne sjecam se koji naucnik je rekao "bolje da ih i ne trazimo, ako ih nadjemo bit ce belaja" (parafraziram)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#30 Re: Fermijev paradoks

Post by SmokingMan »

zilog wrote:@Vizionar Lako se qurciti pojedincu na putovanju od kojih stotinjak kilometara. Sasvim je drugo krenuti na put koji se mjeri desetinama kvadriliona kilometara.

@ProgramskiJezik Promjeni naziv teme
Olakšano je ljudima da mjere te razdaljine,i to u svjetlosnim godinama. :wink:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#31 Re: Fermijevim paradoks

Post by ProgramskiJezik »

Gustar wrote:Možeš li ti komunicirat sa mravima i ostalim životinjama, možda donekle jel tako sa nekim vrstama.

Preporučujem YT kanal Balkan UFO


Odlicno, preporucujem takodje!!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Fermijev paradoks

Post by Sanjarko »

zilog wrote:@Vizionar Lako se qurciti pojedincu na putovanju od kojih stotinjak kilometara. Sasvim je drugo krenuti na put koji se mjeri desetinama kvadriliona kilometara.

@ProgramskiJezik Promjeni naziv teme
Znam. Ali na civilizacijskom nivou visem od nas nesto sumnjam da bi neka bica dosla nama tako popovati ili mozda bi, i ako bi kako bi ih mi docekali? Ja samo kazem da je bilo i takvih politika. A ljudi smo, pa nije nista cudno i novo ovo za nas. Sad za druga neka bica, ne znam.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#33 Re: Fermijevim paradoks

Post by ExNihilo »

zilog wrote:Jedino opravdano razmisljanje je ono sto znamo i mozemo DANAS. Svako spekulisanje, kako bi se trebao ostvariti prvi kontakt, je obicno naprdjivanje. Da o ovome diskutujemo prije 200 godina, niko ne bi znao za radio.

DANAS sami sebe ne mozemo vidjeti sa udaljenosti vece od 10 svj. godina.

Pored toga, koju politiku sami imamo oko kontaktiranja plemena iz Amazona koja su jos u kamenom dobu?
Analogija, čini mi se, nije na mjestu. Dok nismo bili sposobni identificirati različite oblike komunikacije, uključivo sa radio signalima, moglo se spekulirati da napredna inteligencija nije u mogućnosti da nas kontaktira, odnosno da smo, gledano iz njihove perspektive, nerazvijeno kosmičko pleme. Jedini način da nas, tada, kontaktiraju bio bi da nas posjete, ali pretpostavit ćemo da su subjektirani istim fizičkim ograničenjima kao i mi.

Međutim, to više nije slučaj. Sada nam mogu, na razne načine, poslati signal, jer mi ga tražimo i osluškujemo. Pa ipak - tišina. Uostalom, ne moramo govoriti nužno o neposrednom kontaktu nas i njih, jer razdaljine mogu biti takve da, iako je signal poslan, potrebni su milioni godina da do nas dopre. Za pretpostaviti je da bi, ako kosmos buja životom, signali bili randomly emitirani u svim pravcima, iz više izvora, od strane više emitera, baš kao što mi emitiramo radio valove u kosmički bezdan, pa bi, možda, makar jedan od tih signala, poslan ko zna kada, došao i do nas. Ali ipak - tišina.

Možemo govoriti, onda, o potencijalu epistemološkog i komunikacijskog jaza, tako fundamentalnog, tako nepremostivog, da jedni drugie ne bismo razumjeli ni kada bismo došli u neposredan kontakt. Štaviše, ne samo da ne bismo razumjeli poruku, ne bismo razumjeli da smo bili u kontaktu.

Međutim, ako je vjerovati evolucionarnim biolozima, proces evolucije živog svijeta, koji je dobrim dijelom subjekt fizičkih ograničenja i zakona, ma gdje se odvijao, dakle subjekt istih sila kao i na našem planetu, možda tek drugačije magnitude, vjerovatno nije toliko temeljito drugačiji da rezultira životom koji neće, uopće, imati sposobnost prepoznavanja i komuniciranja s drugim oblicima života.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#34 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by SmokingMan »

Problem tehnološke,nikako filozofske prirode.
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#35 Re: Fermijev paradoks

Post by zilog »

ExNihilo wrote:
zilog wrote:Jedino opravdano razmisljanje je ono sto znamo i mozemo DANAS. Svako spekulisanje, kako bi se trebao ostvariti prvi kontakt, je obicno naprdjivanje. Da o ovome diskutujemo prije 200 godina, niko ne bi znao za radio.

DANAS sami sebe ne mozemo vidjeti sa udaljenosti vece od 10 svj. godina.

Pored toga, koju politiku sami imamo oko kontaktiranja plemena iz Amazona koja su jos u kamenom dobu?
Analogija, čini mi se, nije na mjestu. Dok nismo bili sposobni identificirati različite oblike komunikacije, uključivo sa radio signalima, moglo se spekulirati da napredna inteligencija nije u mogućnosti da nas kontaktira, odnosno da smo, gledano iz njihove perspektive, nerazvijeno kosmičko pleme. Jedini način da nas, tada, kontaktiraju bio bi da nas posjete, ali pretpostavit ćemo da su subjektirani istim fizičkim ograničenjima kao i mi.

Međutim, to više nije slučaj. Sada nam mogu, na razne načine, poslati signal, jer mi ga tražimo i osluškujemo. Pa ipak - tišina. Uostalom, ne moramo govoriti nužno o neposrednom kontaktu nas i njih, jer razdaljine mogu biti takve da, iako je signal poslan, potrebni su milioni godina da do nas dopre. Za pretpostaviti je da bi, ako kosmos buja životom, signali bili randomly emitirani u svim pravcima, iz više izvora, od strane više emitera, baš kao što mi emitiramo radio valove u kosmički bezdan, pa bi, možda, makar jedan od tih signala, poslan ko zna kada, došao i do nas. Ali ipak - tišina.

Možemo govoriti, onda, o potencijalu epistemološkog i komunikacijskog jaza, tako fundamentalnog, tako nepremostivog, da jedni drugie ne bismo razumjeli ni kada bismo došli u neposredan kontakt. Štaviše, ne samo da ne bismo razumjeli poruku, ne bismo razumjeli da smo bili u kontaktu.

Međutim, ako je vjerovati evolucionarnim biolozima, proces evolucije živog svijeta, koji je dobrim dijelom subjekt fizičkih ograničenja i zakona, ma gdje se odvijao, dakle subjekt istih sila kao i na našem planetu, možda tek drugačije magnitude, vjerovatno nije toliko temeljito drugačiji da rezultira životom koji neće, uopće, imati sposobnost prepoznavanja i komuniciranja s drugim oblicima života.
Jedino sto zaista znamo je to da bi smo htjeli i znali komunicirati SAMI SA SOBOM.

Ali, ALI... Da ista ovakva civilizacija sjedi na Alfa Kentauri, ne bi stupili u kontakt sa njima jer mi 99% vremena gledamo na drugo mjesto.
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#36 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by zilog »

Da malo objasnim problem sa radiom i promjenom SETI paradigme. Kada je izmisljen prije vise od 100 godina, koristene su sasvim druge frekvencije i modulacije nego prije 50. Danas nam je na raspolaganju sasvim novi set metoda obrade signala nego prije 20 godina.

Indikativno je da ni na sekund ne pomisljamo raditi SETI na nekoj od starih tehnologija. Tako nas isto bilo koja vanzemaljska inteligencija nece pokusati kontaktirati na dugotalasnom AM radiju.

BTW, ono sto se najmanje promjenilo u posljednjih 50 godina je snaga emitovanja. Tako da namisljanje da neka napredna civilizacija emituje gargantuanskim snagama, zaista nema osnova.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#37 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by Sanjarko »

Bitno je biti i na pravom mjestu u pravo vrijeme.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#38 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by ExNihilo »

zilog wrote:Da malo objasnim problem sa radiom i promjenom SETI paradigme. Kada je izmisljen prije vise od 100 godina, koristene su sasvim druge frekvencije i modulacije nego prije 50. Danas nam je na raspolaganju sasvim novi set metoda obrade signala nego prije 20 godina.

Indikativno je da ni na sekund ne pomisljamo raditi SETI na nekoj od starih tehnologija. Tako nas isto bilo koja vanzemaljska inteligencija nece pokusati kontaktirati na dugotalasnom AM radiju.

BTW, ono sto se najmanje promjenilo u posljednjih 50 godina je snaga emitovanja. Tako da namisljanje da neka napredna civilizacija emituje gargantuanskim snagama, zaista nema osnova.
Hipotetički, zamislimo da postanemo ono što nazivamo naprednom inteligencijom. I da, potom, odlučimo tražiti manje razvijene oblike života. Zar stvarno misliš da niko ne bi rekao: hajde da pokušamo koristiti one frekvencije koje smo i mi sami koristili u inicijalnim pokušajima kontakta?

Drugim riječima, zašto podcjenjuješ naprednu inteligenciju i zašto daješ sebi za pravo da, u njihovo ime, govoriš šta bi uradili? :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#39 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by SmokingMan »

Pa za riješavanje takvih problema,zaprimanja kompleksnih signala iz udaljenijih dijelova Univerzuma koriste se konvergentne metode;interferometrija,radio astronomija i optičko osmatranje.Šta je sa Caltechovim i Linvgstonovim interferometrima koji mjere energiju gravitacionih valova.Istina ova oprema je toliko osjetljiva da mora pažljivo kalibirsati.Još veći problem je što je oprema zaprima signale atmosferskih turbolencija raznih vrsta,tako da se dešava da često uhvate signale koje ne potiču iz kolizija crnih rupa ili neutronskih zvijezda.SETI nije jedini institu koji se bavi problematikom radio signala,postoje mreže internacionalnih teleskopa koje kooperativno fonkcionišu kako bi uhvatili signale,kao što je planetarna mreža radio teleskopa EHT (kojoj će se uskoro pridružiti i kinezi,kada se završi kalibracija novog radio teleskopa),u svrhu postizanja veće osjetljivosti na signale koje teško mogu zaprimiti manje mreže radio teleskopa....
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#40 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by zilog »

ExNihilo wrote:
zilog wrote:Da malo objasnim problem sa radiom i promjenom SETI paradigme. Kada je izmisljen prije vise od 100 godina, koristene su sasvim druge frekvencije i modulacije nego prije 50. Danas nam je na raspolaganju sasvim novi set metoda obrade signala nego prije 20 godina.

Indikativno je da ni na sekund ne pomisljamo raditi SETI na nekoj od starih tehnologija. Tako nas isto bilo koja vanzemaljska inteligencija nece pokusati kontaktirati na dugotalasnom AM radiju.

BTW, ono sto se najmanje promjenilo u posljednjih 50 godina je snaga emitovanja. Tako da namisljanje da neka napredna civilizacija emituje gargantuanskim snagama, zaista nema osnova.
Hipotetički, zamislimo da postanemo ono što nazivamo naprednom inteligencijom. I da, potom, odlučimo tražiti manje razvijene oblike života. Zar stvarno misliš da niko ne bi rekao: hajde da pokušamo koristiti one frekvencije koje smo i mi sami koristili u inicijalnim pokušajima kontakta?

Drugim riječima, zašto podcjenjuješ naprednu inteligenciju i zašto daješ sebi za pravo da, u njihovo ime, govoriš šta bi uradili? :)
Ne dajem sebi za pravo da znam sta bi inteligencija naprednija od nase uradila, ali nemoj ni ti. Ponavljam, jedina metrika paradoksa je ona sta mi SADA znamo, mozemo i hocemo da uradimo.

BTW, I mi smo prestali nasumicno slati signale u svemir.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#41 Re: Fermijevim paradoks

Post by strucnjakdemagog »

karanana wrote:ako su sve druge stvari i fakti o kosmosu priblizno tacne, onda je statisticki nemoguce da u citavom kosmosu ne postoje ne jedna nego milioni drugih civilizacija ili bilo kakvih oblika zivota.

zasto se ne javljaju? pa mozda jer su daleko. mozda jer ih mi ne cujemo, isto ko sto oni mozda ni ne cuju nas. nakon sunca, nama najbliza zvijezda je udaljena 4 svjetlosne godine od nas. sa brzinama kojim sada letimo bilo bi nam potrebno oko 30 hiljada godina da doletimo da tamo. nase spijunske i observativne sprave nisu toliko napredne da mogu detektovati ima li ista na povrsinama planeta udaljenih svjetlosnim godinama od nas.

koliko je star covjek? mozda 100 hiljada godina. koliko se nasa civilizacija modernizuje? mozda 10 hiljada godina, gdje smo naucili koristiti mozak u druge svrhe osim jedenja i jebanja.
koliko ce nam trebati da recimo napravimo svemirski brod koji ce letjeti jednom finom solidnom brzinom da stigne do alfa centaurija ne za 30 hiljada nego za recim poutovanje jedne generacije - 30 godina?
trebace nam za to barem jos par hiljada godina. da li ce se nasa civilizacija nastaviti razvijati ovom brzinom par hiljada godina ili ce nas puknuti meteor ili ruska nuklearka i vratiti na stanje amebe? i onda jovo na novo.

isto tako i sa drugim civilizacijama. ne vjerujem da postoji "miran" period bilo gdje u svemiru koji ce razviti neku civilizaciju do te mjere. uvijek se desi neki kataklizmicki dogadjaj koji civilizaciju ili unisti ili vrati na pocetak.


postoji jedna mala riba koja zivi na dnu marijanske potoline. ona misli da je sama na planeti zemlji.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#42 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by ExNihilo »

zilog wrote:
ExNihilo wrote:
zilog wrote:Da malo objasnim problem sa radiom i promjenom SETI paradigme. Kada je izmisljen prije vise od 100 godina, koristene su sasvim druge frekvencije i modulacije nego prije 50. Danas nam je na raspolaganju sasvim novi set metoda obrade signala nego prije 20 godina.

Indikativno je da ni na sekund ne pomisljamo raditi SETI na nekoj od starih tehnologija. Tako nas isto bilo koja vanzemaljska inteligencija nece pokusati kontaktirati na dugotalasnom AM radiju.

BTW, ono sto se najmanje promjenilo u posljednjih 50 godina je snaga emitovanja. Tako da namisljanje da neka napredna civilizacija emituje gargantuanskim snagama, zaista nema osnova.
Hipotetički, zamislimo da postanemo ono što nazivamo naprednom inteligencijom. I da, potom, odlučimo tražiti manje razvijene oblike života. Zar stvarno misliš da niko ne bi rekao: hajde da pokušamo koristiti one frekvencije koje smo i mi sami koristili u inicijalnim pokušajima kontakta?

Drugim riječima, zašto podcjenjuješ naprednu inteligenciju i zašto daješ sebi za pravo da, u njihovo ime, govoriš šta bi uradili? :)
Ne dajem sebi za pravo da znam sta bi inteligencija naprednija od nase uradila, ali nemoj ni ti. Ponavljam, jedina metrika paradoksa je ona sta mi SADA znamo, mozemo i hocemo da uradimo.

BTW, I mi smo prestali nasumicno slati signale u svemir.
Sve dok koristimo visokofrekventne radio komunikacije, pa i televiziju, emitovat ćemo nasumice signale u svemir. Mimo toga, jedini razlog zašto ne radimo to redovno i na većoj skali jeste što nemamo resurse. Evo šta kažu iz SETI instituta:
The occasional short messages that are currently being done as commercial "demo" projects do not substantially contribute to the existing leakage radiation already being pumped into space by television and radar. Only when we are willing to commit the resources to build a powerful, long-lived radio beacon can we be said to be taking serious steps to actively get in touch.
https://www.seti.org/seti-institute/pro ... ng-message
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#43 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by zilog »

ExNihilo wrote:Sve dok koristimo visokofrekventne radio komunikacije, pa i televiziju, emitovat ćemo nasumice signale u svemir. Mimo toga, jedini razlog zašto ne radimo to redovno i na većoj skali jeste što nemamo resurse.
Vecina tih komunikacija je gotovo necujna i unutar naseg solarnog sistema, a kamo li na desetinama hiljada puta vecim udaljenostima.

Evo jedan primjer: svi sateliti u geostacionarnoj orbiti dva puta godisnje, na nekoliko minuta, budu blokirani suncevim sumom, iako su na samo 1/4000 udaljenosti i usmjereni prema zemlji. Isto tako sve radio komunikacije na zemlji su mizerna frakcija stelarnog suma.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#44 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by SmokingMan »

Pa Sunce emituje korpuskularno (elektromagnetno) zračenje,šta je tu čudno,kada ono emituje raspon pojasa frekvencija od 51-853 Mhz,pa još uzmi njegovu blizinu nama.Nema tu ništa čudno u vezi ometanja radio signala iz udaljenih dijelova Univerzuma,zato je općepoznato da se osmatranje ferkvncije neutralnog vodika obavlja samo tokom noćnog perioda.A nikad ne trba zanemariti koliko atmosfera prigušuje frekvenciju dalekih nebeskih objekata.Ne prigušuje samo frekvenciju već i svjetlost koja pada na površinu teleskopa na zemlji.
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#45 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by zilog »

SmokingMan wrote:Pa Sunce emituje korpuskularno (elektromagnetno) zračenje,šta je tu čudno,kada ono emituje raspon pojasa frekvencija od 51-853 Mhz,pa još uzmi njegovu blizinu nama.Nema tu ništa čudno u vezi ometanja radio signala iz udaljenih dijelova Univerzuma,zato je općepoznato da se osmatranje ferkvncije neutralnog vodika obavlja samo tokom noćnog perioda.A nikad ne trba zanemariti koliko atmosfera prigušuje frekvenciju dalekih nebeskih objekata.Ne prigušuje samo frekvenciju već i svjetlost koja pada na površinu teleskopa na zemlji.
Ne govorim o ometanju signala koje primamo, nego o zaglusenju signala koji se rasipaju sa zemlje. Sunce je uvijek u pozadini.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#46 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by SmokingMan »

zilog wrote:
SmokingMan wrote:Pa Sunce emituje korpuskularno (elektromagnetno) zračenje,šta je tu čudno,kada ono emituje raspon pojasa frekvencija od 51-853 Mhz,pa još uzmi njegovu blizinu nama.Nema tu ništa čudno u vezi ometanja radio signala iz udaljenih dijelova Univerzuma,zato je općepoznato da se osmatranje ferkvncije neutralnog vodika obavlja samo tokom noćnog perioda.A nikad ne trba zanemariti koliko atmosfera prigušuje frekvenciju dalekih nebeskih objekata.Ne prigušuje samo frekvenciju već i svjetlost koja pada na površinu teleskopa na zemlji.
Ne govorim o ometanju signala koje primamo,nego o zaglusenju signala koji se rasipaju sa zemlje. Sunce je uvijek u pozadini.
U 80% + i više slučajeva se radi na detktovanju signala,od Areciba se ništa nije grandioznije desilo na tom polju.Mislim treba oko 25.000 godina signalu da stigne do skupinE zvijezda M13.I sami su naučnici rekli da nemaju niakkvih očekivanja od povratnih informacija.Ono št oznam trenutno,budući da sam radioastronom,i eksperimentalno se bavim radio astronomijom,je da odašiljanje signala nema budućnost,jer je sada neophodno raditi reviziji mnogih ranijih testova iz kosmologije,to su stvari fudamentalnih pitanja iz fizike,i napredne fizike.Istina,da je krajem 90.tih postojao veliki nteres,hype,ali čitavu astronomiju nije uopšte potrebno izlagati/opterećavati stvarima koje je trenutno nemoguće doazati.Prvenstveno što je financijski teško održavati i postojeće projekte u izgradnji tipa VLT ili James Webb teleskop,solarna jedra koja se u skorije vrijeme trebaju poslati u pravcu sistema Alpha Centauri...
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#47 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by zilog »

SmokingMan wrote:Pa za riješavanje takvih problema,zaprimanja kompleksnih signala iz udaljenijih dijelova Univerzuma koriste se konvergentne metode;interferometrija,radio astronomija i optičko osmatranje.Šta je sa Caltechovim i Linvgstonovim interferometrima koji mjere energiju gravitacionih valova.Istina ova oprema je toliko osjetljiva da mora pažljivo kalibirsati.Još veći problem je što je oprema zaprima signale atmosferskih turbolencija raznih vrsta,tako da se dešava da često uhvate signale koje ne potiču iz kolizija crnih rupa ili neutronskih zvijezda.SETI nije jedini institu koji se bavi problematikom radio signala,postoje mreže internacionalnih teleskopa koje kooperativno fonkcionišu kako bi uhvatili signale,kao što je planetarna mreža radio teleskopa EHT (kojoj će se uskoro pridružiti i kinezi,kada se završi kalibracija novog radio teleskopa),u svrhu postizanja veće osjetljivosti na signale koje teško mogu zaprimiti manje mreže radio teleskopa....
Na sta mislis pod konvergentnim metodama? Da li mislis na koherentne? Interferometrija je u tom kontekstu.

EHT je veliko dostignuce, koje ce mozda jedino nadmasiti Gravitational Lensing u optickom i radio dijelu EM spektra.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#48 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by espn »

Naučnici su upravo testirali LightSail, koji koristi fotone za propulziju Svemirom. Šta mislite kako će ovo utjecati na istraživanje dubokog svemira i hoće li uopće?



ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#49 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by ProgramskiJezik »

espn wrote:Naučnici su upravo testirali LightSail, koji koristi fotone za propulziju Svemirom. Šta mislite kako će ovo utjecati na istraživanje dubokog svemira i hoće li uopće?

Nadam se da hoce, pravo je mocna tehnologija, jako jeftino mozes poslati te male sondice koje putuju takodje veoma brzo.. samo ne znam koliko ima interesa danas zato.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#50 Re: Zašto ne vidimo bilo kakve znakove života van naše planete ? (Fermijev paradoks)

Post by SmokingMan »

zilog wrote:
SmokingMan wrote:Pa za riješavanje takvih problema,zaprimanja kompleksnih signala iz udaljenijih dijelova Univerzuma koriste se konvergentne metode;interferometrija,radio astronomija i optičko osmatranje.Šta je sa Caltechovim i Linvgstonovim interferometrima koji mjere energiju gravitacionih valova.Istina ova oprema je toliko osjetljiva da mora pažljivo kalibirsati.Još veći problem je što je oprema zaprima signale atmosferskih turbolencija raznih vrsta,tako da se dešava da često uhvate signale koje ne potiču iz kolizija crnih rupa ili neutronskih zvijezda.SETI nije jedini institu koji se bavi problematikom radio signala,postoje mreže internacionalnih teleskopa koje kooperativno fonkcionišu kako bi uhvatili signale,kao što je planetarna mreža radio teleskopa EHT (kojoj će se uskoro pridružiti i kinezi,kada se završi kalibracija novog radio teleskopa),u svrhu postizanja veće osjetljivosti na signale koje teško mogu zaprimiti manje mreže radio teleskopa....
Na sta mislis pod konvergentnim metodama? Da li mislis na koherentne? Interferometrija je u tom kontekstu.

EHT je veliko dostignuce, koje ce mozda jedino nadmasiti Gravitational Lensing u optickom i radio dijelu EM spektra.
Jedno upotpunjuje drugo,kao što organi u tijelu čine uslugu jedan drugime.Ako jedan organ ne može obaviti određenu funkciju,onda to preuzima drugi,dok se proces obrade ne dovrši....Jednostavno,tri vrste teleskopa će raditi sinhronizovano kako bi se što bolje mogle izvršiti analize određenih događaja u Univerzumu (elektromagnetne radijacije,eksplozija izvora x-zraka,Supernovih,Crnih rupa,neutronskih zvijezda,aktivnih galaktičkih jezgri),sa što većom preciznošću.To je početak ere Multi-messenger astronomije... :thumbup:

Naravno da neće biti zanemarene mogućnosti potrage za nekim napednim civilizacijama,ali to za sada nije primarni fokus.Ono što mi znamo o njihovoj potencijalnoj egzistenciji negdje u Univerzumu je samo naša neskrivena želja da otkrijemo nešto za čemu mi ljudi žudimo,nečim novim,ne samo novom vrstom,već i novom fizikom,koja će možda i biti neophodna da bi se riješile neke nedoumice koje se slamaju u domenu klasične fizike koju poznajemo...Možda sada nije vrijeme da se zaviri preko horizonta nepoznanica,ponajprije što nismo dostigli određeni naučno/tehnološki nivo,ali to nije razlog da ne učini neka od narednih generacija,ali nsigurno ne u slijedećih najmanje 500-1.000 godina.

Eo i japanski napredni interferometar KAGRA se do kraja godine priključije LIGO/VIRGO detektorima. :thumbup:

https://www.sciencenews.org/article/new ... oin-search
Post Reply