Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Sanjarko »

Pa dobro. Imaju to sto dodze kao onaj zagarantovani osnovni prihod. Tako nesto dodze iz pisanja ovo. Oni imaju barem nesto, a tesko da bas od toga zivjeti mogu. Prezivjeti da ali zivjeti ne. A ja nemam nista i zbog toga ludim, razboli se i fizicki i psihicki, jos imam problema i sa svojima raznih.

Sve sto nemam nista. Nikakvog primanja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#52 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Sanjarko »

Da se samo zna ne zavidim im. Neka ljudi imaju i da hoce svi tako jednog dana imati. A ja ni ne moram.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#53 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Tromblon »

Jebote kako mi uvijek sami protiv sebe radimo. Naši ljudi u Danskoj u većini rade. Zvanično najbolje integrisana grupa koja je došla u Dansku. Naselila se, naučila jezik, školovala se, radi... Ima ljudi na direktorskim pozicijama i drugim šefovskim mjestima. Sa druge strane imaš kao i svuda ljude koji neće da rade. Dobili penziju zbog rata i tako provode dane. Ali, uglavnom naši ljudi žele da rade i rade u Danskoj.

Sa druge strane imaš srbijance i crnogorce. Pa, ti ništa ne rade reklo bi se kad se većinski pogleda. Blizu mene ima jedna srbijanska i jedna crnogorska kafana. Uvijek pune. Bilo koje doba dana. Oni su velemajstori iskorištavanja ovog sistema. Mi Bosanci smo nula za njih. Njihovi gastarbajteri su od kasnih 60-ih, ranih 70-ih počeli dolaziti da rade u Dansku. Čim su skontali tadašnji sistem stigla je prekomanda. Znam za dva lika došli u Dansku 72. godine i dana radnog staža nemaju. Kad su stigli sitni kriminal, prevare, šverc i onda potplate psihijatra i napiše im da su psihički nesposobni za rad. I od 72. primaju penziju. A, Danci kakvi su jer ih u biti boli kurac i neće da se zamaraju nikad se nisu ni potrudili da im ospore dijagnozu i pokušaju ih zaposliti. Još kad sam čuo priče iz tog perioda kakva je Danska bila to je da se upišaš od smjeha kakve su oni šuplje prodavali ovima ovdje.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#54 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by u-pet-deka »

Jedino što nas nekako spašava je boja kože. Mi nismo anđeli, ali manji smo trn u oku od nekih drugih manjina poput palestinaca ili iračana. Gotovo je nemoguće pronaći nekoga (od našeg svijeta) starijeg od 60 godina da i dalje radi. Uprkos tome što je dob za odlazak u penziju 65 ili 67 godina. Ovdje među ostalim govorimo o ljudima, koji su imali 32 - 33 godine starosti kada su došli.

Ono što me fascinira kod naših ljudi je kako neki od njih tuđi uspjeh uzimaju kao svoj. Istina je da su neki od naših ljudi ovdje dobro uspjeli. Ali uglavnom govorimo, ako ne isključivo, o mladima koji su bili djeca kad su stigli ili o generaciji koja ovdje je rođena.

Generacija kojoj pripadam, ona koja je ovdje stigla u dobi od 15 do 25 godina starosti nije ni na nebu ni na zemlji. Većina od nas koji radimo, radi u fabrikama, uključujući i mene. Ali dobra polovina te generacije je na invalidskoj penziji zbog išijasa. Tu i tamo naći ćete istinit slučaj, nekoga ko je stvarno mentalno ili fizički bolestan, ali to se može viditi iz aviona. Malo je naših ljudi koji zaista imaju ozbiljne doživotne dijagnoze, gdje su ljekari pisali bezbroj pisama opštini, da puste osobu na miru, te da dodjele istim penziju. Drugim riječima da su nesposobni za rad zbog stacionarnog stanja zdravlja bez mogućnosti poboljšanja, i gdje su isprobani svi mogući tretmani. Većina je 'nagrađena' penzijom jer su stvarali probleme tokom probnog rada, te kada su prisustvovali sastancima sa socijalnim radnicima. To je bilo moguće do kraja 2012. godine, ali budući da je reforma izvršena, sada morate biti stvarno bolesni, a postoje mnogi nivoi komisija i tkz. druga mišljenja, kako bi se utvrdilo je li neko zaista bolestan. Ali zahvaljujući Koroni i tako nedostatku novca u vladinim kasicama, sada najavljuju kako će izvršiti reviziju svih ovih penzija koje su se dodjelile prije 2013. godine.

Ali mi koji radimo jednostavne poslove. Ništa posebno. Ne bih tvrdio da smo uboli jackpot. Država je skupa, posebno podstanarstvo. Ako želiš zaraditi više, dužan si raditi prekovremeno, ali to nije uvijek moguće. Stoga neki pokušavaju sa dodatnim poslom, broj dva, kada imaju slobodno.
Post Reply