Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#1 Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Korisnikk »

Iz brojnih iskaza Zviza/Hrleta, našeg čovjeka koji inače živi u Danskoj, nedvojbeno proizlazi da naši ljudi u Danskoj uglavnom ne rade. Kako on kaže, ili su u penziji ili na socijali, a i taj status su nekavim mutnim radnjama stekli. Raditi ne vole i ne žele. Zašto je to tako? Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by vjesticanametli »

Ma daaaaj :lol:
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#3 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Zoya »

:lol: :lol: :lol: zato što su nesposobni. Ovo naravno ne važi za sve. Važi samo za one zapadno od Aarhusa :P
svemirska_vjeverica
Posts: 309
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#4 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by svemirska_vjeverica »

Korisnikk wrote:Iz brojnih iskaza Zviza/Hrleta, našeg čovjeka koji inače živi u Danskoj, nedvojbeno proizlazi da naši ljudi u Danskoj uglavnom ne rade. Kako on kaže, ili su u penziji ili na socijali, a i taj status su nekavim mutnim radnjama stekli. Raditi ne vole i ne žele. Zašto je to tako? Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Da nema socijale, radili bi. Sladak je to zivot. Kazu ko jednom okusi socijalu, nema sladje pare. Lezi hljebu da te jedem
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#5 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by ibi »

Iskreno se nadam da ce im ubrzo povecati socijalna primanja, i da ce sto vise nasih biti na socijali ili penziji, i da zive sto bolje....
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#6 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Dwndler »

Korisnikk wrote:Iz brojnih iskaza Zviza/Hrleta, našeg čovjeka koji inače živi u Danskoj, nedvojbeno proizlazi da naši ljudi u Danskoj uglavnom ne rade. Kako on kaže, ili su u penziji ili na socijali, a i taj status su nekavim mutnim radnjama stekli. Raditi ne vole i ne žele. Zašto je to tako? Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?
Zviz zivi (i radi valjda zivjeti-u-ceskoj-pragu-t75508.html) u Ceskoj, o Danskoj stice utiske po (kako on sam napisa) pisanju nekih prijatelja, a prije par mjeseci sam procitao i njegov komentar vezan za penzione izdatke u Fracuskoj, tako da ga izgleda ima svuda.
A i konstatacija ne stoji.
Drugom polovinom 90'ih kad je vecina Bosanaca dobila boravisne dozbvole i krenula izlaziti iz izbjeglickih centara i jeste bilo nekih koji nisu htjeli raditi. Ali su im opstine manje vise dohakale. Ima neki broj ljudi koji su ili radili, pa se povrijedili na radu ili nisu nikad radili (u DK) i trazili prijevremenu penziju (i istu dobili), ali i to se i te kako promjenilo. U nekim opstinama je taj prelazak bio smanjnje broja nezaposlenih, pa je ta pojava bila forsirana od strane opstine, ali od kad se placanje te vrste penzije promjenilo, a i pravila dobro poostrila, malo ko da je dobio prijevremenu penziju (cak i ako po svim pravilima imaju pravo na to).
A od socijale i prijevremen penzije se u DK moze prezivljavat, ali ne i bas zivjet, a svake godine se pravila i kontrole poostravaju, tako da se nemoze razguliti u Bosnu ( u kojoj je ta socijala i te kako fino primanje).
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by SaraFina »

:D

Ne mogu da vjerujem fakat.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#8 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by commendatore »

ibi wrote:Iskreno se nadam da ce im ubrzo povecati socijalna primanja, i da ce sto vise nasih biti na socijali ili penziji, i da zive sto bolje....
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ja se divim ljudima koji izmajmunisu situaciju da muzu drzavu za DZ....

toliko je tih uhljeba koji nista ne rade a vode se kao da rade i toliko se milijardi spiska u ništa godisnje da garantujem da ne bi bilo gladnog insana da se sve to ulozi u kolektivnu dobrobit....

tako da - svaka cast svakome ko je upuco dzabnu lovu.... i ne mora nista da radi.... ostali mogu samo biti ljubomorni na takve ljude....

moj problem je sto bih ja bio depresivan ne radeci nista pa bih vjerovatno ulozio te neke pare u situaciji kada bih bio na socijali da se obrazujem nadogradjujem kupujem alate i znanja i opet poceo da radim....

druga strana medalje je kultura srama i stida sto u drustvu koje je uslovno receno relativno pravedno i harmonicno ti glumis majmuna i uzimas pare s lake strane
Last edited by commendatore on 14/09/2017 14:16, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#9 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by stakasa »

commendatore wrote:
ibi wrote:Iskreno se nadam da ce im ubrzo povecati socijalna primanja, i da ce sto vise nasih biti na socijali ili penziji, i da zive sto bolje....
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ja se divim ljudima koji izmajmunisu situaciju da muzu drzavu za DZ....

toliko je tih uhljeba koji nista ne rade a vode se kao da rade i toliko se milijardi spiska u ništa godisnje da garantujem da ne bi bilo gladnog insana da se sve to ulozi u kolektivnu dobrobit....

tako da - svaka cast svakome ko je upuco dzabnu lovu.... i ne mora nista da radi.... ostali mogu samo biti ljubomorni na takve ljude....

moj problem je sto bih ja bio depresivan ne radeci nista pa bih vjerovatno ulozio te neke pare u situaciji kada bih bio na socijali da se obrazujem nadogradjujem kupujem alate i znanja i opet poceo da radim....
Nema ga da je nezaposlen u Skandinaviji a da nije depresivan
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#10 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by commendatore »

pa da - da mi drzava daje pare dzaba isao bih cistiti smece barem
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Truba »

da ne moram brinuti o prihodima
posvetio bih se onome što volim
malo bašta malo vošćnjak malo knjige filmovi stripovi
ko zna dobro engleski može se fino zaraditi
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#12 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by SaraFina »

Ja ne znam kako fercera taj skqndinavski sistem socijalne skrbi, ali u AT i DE, ne možeš bukvalno ništa posjedovati ako si socijalni slučaj.
Ni najobičnije auto.

Pa kome je normalno ležati poput invalida da bi uzeo nešto od države?
Plus svega uslovljen si i ne smiješ putovati van EU čak iako si u nekoj odglumljenoj prijevremenoj penziji koju država dijelom financira do minimuma od 900 eura.
Kontroliraju sve.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#13 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Dwndler »

commendatore wrote:pa da - da mi drzava daje pare dzaba isao bih cistiti smece barem
Sad to i rade, tj. nije bas da sjedis i hladis damu, kad si na socijali, vec te opstina (zavisi sve od toga kakva je) aktivira malo, pa neki cak i ciste smece. To se zna pokazat kao motivator za aktivnije trazenje posla.

"moj problem je sto bih ja bio depresivan ne radeci nista pa bih vjerovatno ulozio te neke pare u situaciji kada bih bio na socijali da se obrazujem nadogradjujem kupujem alate i znanja i opet poceo da radim...."

Obrazovanje je besplatno, tako da ne bi trebao ulagat neke pare.

Inace treba mozda objasniti da ima vise vrsta i oblika "socijale". Kao sto sam prije spomenuo ima prijevremena penzija i tu te koliko ja znam ne ganjaju nesto. Najgora opcija je socijala, jer te tu ganjaju iz opstine stalno i salju na kurseve ili mozda i na ciscenje grada i zelenih povrsina. Ima i nesto sto se zove a-kasa, ali to je ako si imao posao, pa dobio otkaz, a placao si a-kasu (vrsta osiguranja u vezi dobijanja otkaza, tj. prestanka radnog odnosa). Prije si mogao 4 godine hladiti damu, ali sad su smanjili na 2 i to te zovu na razgovore i traze od tebe da aktivno trazis posao ili se prekvalifikujes (i ne budes na njihovj grbaci, vec na necijoj drugoj) :D
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#14 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Dwndler »

SaraFina wrote:Ja ne znam kako fercera taj skqndinavski sistem socijalne skrbi, ali u AT i DE, ne možeš bukvalno ništa posjedovati ako si socijalni slučaj.
Ni najobičnije auto.

Pa kome je normalno ležati poput invalida da bi uzeo nešto od države?
Plus svega uslovljen si i ne smiješ putovati van EU čak iako si u nekoj odglumljenoj prijevremenoj penziji koju država dijelom financira do minimuma od 900 eura.
Kontroliraju sve.
Teoretski je tako i ovdje, ali se ne sprovodi svuda jednako ostro. Imas dosta socijalaca s autima, a i onih koji putuju, jer kontrola nije tako ostra svuda. Cuo sam i za slucaj gdje je faca izmuvo prijevremenu penziju na psihu, pa mu pokucali drotovi i oduzeli vozacku, jer sa njegovom "dijagnozom" ne mozes imat vozacku :lol:
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#15 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Dwndler »

Black swan wrote:da ne moram brinuti o prihodima
posvetio bih se onome što volim
malo bašta malo vošćnjak malo knjige filmovi stripovi
ko zna dobro engleski može se fino zaraditi
Ima i takvih, ali nisu u vecini, ni blizu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#16 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by SaraFina »

Dwndler wrote:
SaraFina wrote:Ja ne znam kako fercera taj skqndinavski sistem socijalne skrbi, ali u AT i DE, ne možeš bukvalno ništa posjedovati ako si socijalni slučaj.
Ni najobičnije auto.

Pa kome je normalno ležati poput invalida da bi uzeo nešto od države?
Plus svega uslovljen si i ne smiješ putovati van EU čak iako si u nekoj odglumljenoj prijevremenoj penziji koju država dijelom financira do minimuma od 900 eura.
Kontroliraju sve.
Teoretski je tako i ovdje, ali se ne sprovodi svuda jednako ostro. Imas dosta socijalaca s autima, a i onih koji putuju, jer kontrola nije tako ostra svuda. Cuo sam i za slucaj gdje je faca izmuvo prijevremenu penziju na psihu, pa mu pokucali drotovi i oduzeli vozacku, jer sa njegovom "dijagnozom" ne mozes imat vozacku :lol:

Bukvalno ti odrede "tutora" ako ideš na foru psihe. Briga o malodobnoj djeci, vozačka i finansije. .. sve IDE.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#17 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by commendatore »

Dwndler wrote:
commendatore wrote:pa da - da mi drzava daje pare dzaba isao bih cistiti smece barem
Sad to i rade, tj. nije bas da sjedis i hladis damu, kad si na socijali, vec te opstina (zavisi sve od toga kakva je) aktivira malo, pa neki cak i ciste smece. To se zna pokazat kao motivator za aktivnije trazenje posla.

"moj problem je sto bih ja bio depresivan ne radeci nista pa bih vjerovatno ulozio te neke pare u situaciji kada bih bio na socijali da se obrazujem nadogradjujem kupujem alate i znanja i opet poceo da radim...."

Obrazovanje je besplatno, tako da ne bi trebao ulagat neke pare.

Inace treba mozda objasniti da ima vise vrsta i oblika "socijale". Kao sto sam prije spomenuo ima prijevremena penzija i tu te koliko ja znam ne ganjaju nesto. Najgora opcija je socijala, jer te tu ganjaju iz opstine stalno i salju na kurseve ili mozda i na ciscenje grada i zelenih povrsina. Ima i nesto sto se zove a-kasa, ali to je ako si imao posao, pa dobio otkaz, a placao si a-kasu (vrsta osiguranja u vezi dobijanja otkaza, tj. prestanka radnog odnosa). Prije si mogao 4 godine hladiti damu, ali sad su smanjili na 2 i to te zovu na razgovore i traze od tebe da aktivno trazis posao ili se prekvalifikujes (i ne budes na njihovj grbaci, vec na necijoj drugoj) :D
hvala na elaboraciji :thumbup: ali to ja zovem poprilicno dobrim sistemom....
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#18 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Dwndler »

commendatore wrote:
Dwndler wrote:
commendatore wrote:pa da - da mi drzava daje pare dzaba isao bih cistiti smece barem
Sad to i rade, tj. nije bas da sjedis i hladis damu, kad si na socijali, vec te opstina (zavisi sve od toga kakva je) aktivira malo, pa neki cak i ciste smece. To se zna pokazat kao motivator za aktivnije trazenje posla.

"moj problem je sto bih ja bio depresivan ne radeci nista pa bih vjerovatno ulozio te neke pare u situaciji kada bih bio na socijali da se obrazujem nadogradjujem kupujem alate i znanja i opet poceo da radim...."

Obrazovanje je besplatno, tako da ne bi trebao ulagat neke pare.

Inace treba mozda objasniti da ima vise vrsta i oblika "socijale". Kao sto sam prije spomenuo ima prijevremena penzija i tu te koliko ja znam ne ganjaju nesto. Najgora opcija je socijala, jer te tu ganjaju iz opstine stalno i salju na kurseve ili mozda i na ciscenje grada i zelenih povrsina. Ima i nesto sto se zove a-kasa, ali to je ako si imao posao, pa dobio otkaz, a placao si a-kasu (vrsta osiguranja u vezi dobijanja otkaza, tj. prestanka radnog odnosa). Prije si mogao 4 godine hladiti damu, ali sad su smanjili na 2 i to te zovu na razgovore i traze od tebe da aktivno trazis posao ili se prekvalifikujes (i ne budes na njihovj grbaci, vec na necijoj drugoj) :D
hvala na elaboraciji :thumbup: ali to ja zovem poprilicno dobrim sistemom....
I te kako dobar sistem. Zato ga neki i iskoristavaju :)
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#19 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by kica »

Samo da nasim ljudima bude sto bolje, gdje god da su !
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#20 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Dzontra_Volta »

Tema na nivou "sranja u Ruandi". Svašta! ;-)
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#21 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by musicman80 »

NasI ne rade u Skandinaviji isto kao sto ne rade u BIH. Tamo dobivaju novac od drzave ako nemaju posao, a ovdje od dijaspore. Svako u BIH ima bar nekog bliskog ko zivi vani. Svaki mjesec neka dobiju €300 iz dijaspore, plus ono 300 maraka crkavice (uglavnom penzija roditelja), njima super. Ima se za kafe, cigara, izlazaka, stara kuha, stan se ne plaća, milina.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#22 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Sanjarko »

SaraFina wrote:Ja ne znam kako fercera taj skqndinavski sistem socijalne skrbi, ali u AT i DE, ne možeš bukvalno ništa posjedovati ako si socijalni slučaj.
Ni najobičnije auto.

Pa kome je normalno ležati poput invalida da bi uzeo nešto od države?
Plus svega uslovljen si i ne smiješ putovati van EU čak iako si u nekoj odglumljenoj prijevremenoj penziji koju država dijelom financira do minimuma od 900 eura.
Kontroliraju sve.
Ma bezveze prica. Ko moze od socijale zivjet negdje. Mozda prezivjet moze ali zivit, cisto sumnjam. A svi krive i pljuju po ovima na socijali umjesto po politicarima, bankarima, imucnima itd., koji kradu itd., i uzimaju svu lovu skoro.

Samo imucni u Eu jedne godine 3 biliona na porezima utajili na Kajmanskim ostrvima.

Pljuje se po nama malim ljudima a po ovim velikim bajama ni blizu. Mi smo dzabojedi a ovi nisu.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#23 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by commendatore »

Vizionar 1985 wrote:
SaraFina wrote:Ja ne znam kako fercera taj skqndinavski sistem socijalne skrbi, ali u AT i DE, ne možeš bukvalno ništa posjedovati ako si socijalni slučaj.
Ni najobičnije auto.

Pa kome je normalno ležati poput invalida da bi uzeo nešto od države?
Plus svega uslovljen si i ne smiješ putovati van EU čak iako si u nekoj odglumljenoj prijevremenoj penziji koju država dijelom financira do minimuma od 900 eura.
Kontroliraju sve.
Ma bezveze prica. Ko moze od socijale zivjet negdje. Mozda prezivjet moze ali zivit, cisto sumnjam. A svi krive i pljuju po ovima na socijali umjesto po politicarima, bankarima, imucnima itd., koji kradu itd., i uzimaju svu lovu skoro.

Samo imucni u Eu jedne godine 3 biliona na porezima utajili na Kajmanskim ostrvima.

Pljuje se po nama malim ljudima a po ovim velikim bajama ni blizu. Mi smo dzabojedi a ovi nisu.
:thumbup:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#24 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by commendatore »

musicman80 wrote:NasI ne rade u Skandinaviji isto kao sto ne rade u BIH. Tamo dobivaju novac od drzave ako nemaju posao, a ovdje od dijaspore. Svako u BIH ima bar nekog bliskog ko zivi vani. Svaki mjesec neka dobiju €300 iz dijaspore, plus ono 300 maraka crkavice (uglavnom penzija roditelja), njima super. Ima se za kafe, cigara, izlazaka, stara kuha, stan se ne plaća, milina.
ja sam ledja lomio svojevremeno da pokazem i dokazem da sam dobar radnik - znas kolko je to privatnika bolio kurac zbog tog? na prvom ozbiljnijem poslu sam cim je zagustio biznis prvi dobio nogu jer gospon jaranovog brata koji je degenerik i koji je jedva znao i da vozi ostavio da radi (naposljetku je i taj dobio nogu jer je bio niskoristan)....

znas kako mi ide na kurac ta prica?

jok eto idemo svi radit za velike biznismene koji daju 400 maraka plate da hudnjaci mogu vozat najbolja auta na svijetu....

reko bi ti jos stosta al zao mi accounta i raje....

zelim ti istu takvu sudbinu....
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Sanjarko »

Daj ba, suplja prica njegova. Uleti dijaspora kada dodze godisnje samo ali svaki mjesec to je rijetko i po sto km vecinom ulete i samo godisnje i neki samo. Raja se ubi radeci mnoga i na crno itd., za 2, 3 stoje po 6, 8, 10, cak i 12 sati skoro svaki dan. Bez bolovanja, porodiljskih itd., u mnogim slucajevima. Jedva kraj sa krajem sastavljaju i svi haman bolesni, skoro niko nije zdrav. Evo kod mene u kvartu malo ko zdrav da je. Da dijaspora trosi kada dodze, trosi to stoji ali na provod i roditelje, blizu porodicu ako ima u Bosni. Htjeo sam ja odmah odgovoriti ali mi tipke na tipkovnici mnoge ne rade. Suplja prica. Najgore je sto je sve gore, teze svima i onima koji imaju i onima koji nemaju, a i narodima svim, i vergla se od strane politicara o ugrozenosti a svi ugrozeni podjednako i svi smo u g-vnima.
Post Reply