Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#26 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hAZNADAR »

Nije tacno da mnogo nasih ljudi ne radi u Danskoj.
Prema pisanju medija i zvanicnih statistika - to je u okviru etnickih stranackih najintegrisanija grupa prvenstveno po podacima trzista rada. Najveci procenat zaposlenih plus sfere do kojih se malo koji stranac probio. Licno znam nase ljude direktore u firmi, profesore na univerzitetu, doktore nauka, uspjesne u sferi kulture, medija, oficire u vojsci i policiji,...

Danska se pobrinula da ogadi i pomisao na socijalu. Socijalci moraju dokazivati neprestano pismeno i argumentovano da su trazili posao, moraju se javljati u urede stalno gdje ih tretiraju kao kriminalce, opcine salju socijalce da ciste park, ulice, na kurseve,.. inace odbijaju od socijale. A u drustvu je to jako nepopularno i djeca socijalaca se stide roditelja.

Danska je jako dosadna zemlja gdje se vani nista ili rijetko sta desava, sivilo i depresija za sve koji nemaju obaveza.

Medjutim - iako su nasi najzaposlenija i najintegrsianija grupa - postoji jedna nepopularna statistika. Nasi imaju najveci broj prijevremenih penzionera. Cifra nije velika ali postotak jeste u odnosu na ostale grupe. Isti sablon kod sviju - poceli raditi, udarnici, vrijedni i marljivi, najmanje bolovanja, najbrzi uspon u karijeri,... i poslije nekog vremena mnogi puknu po savovima. Da li je do postraumatskog stresa konto rata ili se ljudi jednostavno potrose - neznam. Nisam upoznao nijednog mladjeg penzionera koji izgleda dobro i uziva u tome.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#27 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

Bio poslovno i nako par puta kod prijatelja koji zivi kod Koldinga. Iskreno nebi mogao izdzari mjesec dana a ne kao neki od vas 25 godina. Ja vama skidam kapu kad mozete durati u jako dosadnoj i jos goroj po pitanju klime drzavi. Isto vazi i za SvedCku i Norvesku. Treba samo uzeti u obzir da sve i jedna Nordiska zemlja je u samom vrhu po pitanju konzumiranja anti-depresiva.

Ovo sto napisa kako vam drzava one na socijali tretira kao kriminalce pa mozda bi bilo opravdano da imate stopu poreza na prihode od 20% ali jaro vi placate bar 50% plate drzavi. Sta to toliko kosta u toj drzavi da morate placati na platu nekih 50% a da ne pricamo koliko imate poreza na auta, a da vas onda na socijali kako sam kazes tretiraju kao kriminalce? :-)

Ja sam davnih dana govorio Skandinavija je isto sranje kao i Balkan samo na nekom "visem" nivou.

Sto se tice tih ranih ili invalidskih peMzija isto je u Njemackoj samo sto nisu nasi u pitanju vec ciste Svabe. Svi oni koji su bili jos 80ih zaposljeni u koje kakvim kolektivima, cim je prva reorganizacija firmi bila svi su od reda sa 40 godina isli u penziju. Doslovno imali dozivotni posao pa su iz istih razloga penzije i dan danas na nivou nekog akademika sa CV samo takvim. Zive po Spaniji, Francuskoj, Italiji.....

Sto se nasih tice mene cudi da nisu svi od reda u penziji. Jer ljudi koji dozive rat nebitno sa 8 godina ili 38 godina su ratno iztraumatizirani. Dozivljanje iz rata nece nikada zaboraviti, sve do groba. Jos kad na take dozivljaje dodas hladnu klimu, sivilo, vjetar i kise. Isti ce kad tad iztositi se.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#28 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by uglavnomja »

pisao je basket puno o tome, koliko se sjecam ta prijevremena penzija je isto para kao osnovna penzija sa 40 godina staza :-)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#29 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

Meni jaran koji tamo zivi je jedne prilike objasnio koliki je to iznos te njihove rane penzije. Ako ko ovdje ima neka potvrdi ali mi rece da je ako zive skupa te ima maks 2.100€ a ako je sam oko 2.500€ i nesto je objasnjavo kao prvih 600€ kod ovih sto su skupa i 700€ kod samaca su zagarantovani svima ali da mimo punog iznosta imas onda iznos od preostale cifre koji je manji za 15% i onda koji je manji za 30%. Tako da postoje tri kategorije, kao 100% iznos, 85% iznos i 70%. Jedino ne mogu se sjetiti jel prico o brutto ili netto iznosima. I onda je nesto pricao kao imas beneficiju za stan ali kao samac mora minimum biti 60m2 a gdje su dvoje 75m2 da bi ostavrio pravo.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#30 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by ibi »

hrle1976 wrote:Meni jaran koji tamo zivi je jedne prilike objasnio koliki je to iznos te njihove rane penzije. Ako ko ovdje ima neka potvrdi ali mi rece da je ako zive skupa te ima maks 2.100€ a ako je sam oko 2.500€ i nesto je objasnjavo kao prvih 600€ kod ovih sto su skupa i 700€ kod samaca su zagarantovani svima ali da mimo punog iznosta imas onda iznos od preostale cifre koji je manji za 15% i onda koji je manji za 30%. Tako da postoje tri kategorije, kao 100% iznos, 85% iznos i 70%. Jedino ne mogu se sjetiti jel prico o brutto ili netto iznosima. I onda je nesto pricao kao imas beneficiju za stan ali kao samac mora minimum biti 60m2 a gdje su dvoje 75m2 da bi ostavrio pravo.

Image
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#31 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by broj dva »

hrle1976 wrote:Bio poslovno i nako par puta kod prijatelja koji zivi kod Koldinga. Iskreno nebi mogao izdzari mjesec dana a ne kao neki od vas 25 godina. Ja vama skidam kapu kad mozete durati u jako dosadnoj i jos goroj po pitanju klime drzavi. Isto vazi i za SvedCku i Norvesku. Treba samo uzeti u obzir da sve i jedna Nordiska zemlja je u samom vrhu po pitanju konzumiranja anti-depresiva.

Ovo sto napisa kako vam drzava one na socijali tretira kao kriminalce pa mozda bi bilo opravdano da imate stopu poreza na prihode od 20% ali jaro vi placate bar 50% plate drzavi. Sta to toliko kosta u toj drzavi da morate placati na platu nekih 50% a da ne pricamo koliko imate poreza na auta, a da vas onda na socijali kako sam kazes tretiraju kao kriminalce? :-)

Ja sam davnih dana govorio Skandinavija je isto sranje kao i Balkan samo na nekom "visem" nivou.

Sto se tice tih ranih ili invalidskih peMzija isto je u Njemackoj samo sto nisu nasi u pitanju vec ciste Svabe. Svi oni koji su bili jos 80ih zaposljeni u koje kakvim kolektivima, cim je prva reorganizacija firmi bila svi su od reda sa 40 godina isli u penziju. Doslovno imali dozivotni posao pa su iz istih razloga penzije i dan danas na nivou nekog akademika sa CV samo takvim. Zive po Spaniji, Francuskoj, Italiji.....

Sto se nasih tice mene cudi da nisu svi od reda u penziji. Jer ljudi koji dozive rat nebitno sa 8 godina ili 38 godina su ratno iztraumatizirani. Dozivljanje iz rata nece nikada zaboraviti, sve do groba. Jos kad na take dozivljaje dodas hladnu klimu, sivilo, vjetar i kise. Isti ce kad tad iztositi se.
---
Daj bola kako ti se vise da srati.
Dosadno ?? Po cemu ? Nema sjela kod komsije ? Fali ti korida ?

http://www.rockefeller.no/

https://listen.no/?location=Oslo&locati ... gKFkPD_BwE

http://www.cinemateket.no/program

http://operaen.no/?gclid=CM7Hsd3ntdYCFQ ... kEcg#opera

http://www.nfkino.no/oslo/program/#21.09.2017/none

http://www.bookatable.com/no/oslo/resta ... gLwu_D_BwE

I jos puno toga (ovo je bukvalno pregled napravljen za dvi minute)
Ne kazem da je svaki grad u skandinaviji ovakav ali ovi malo veci (sto ovdje znaci sve preko 100 000 ljudi) su meni vrlo dobri sa odlicnom ponudom bez obzira sta te interesuje - kultura, sport, hrana, alkohol, droga, umjetnost, izlozbe, setnje, priroda, kino, biblioteke, muzika, kurve,folklor...
Skandinavija i Balkan lice ? Po cemu ? Po socijalnoj svjesti, po toleranciji, po transparentnosti, po borbi protiv korupcije, po pravima gradjana, po nivou funkcionisanja drzave i drustva, po skolstvu, po zdravstvu, po politici...po cemu ??
Klima ? Jebla te klima koliko ti je godina ? Obuci se kako treba. Nije kisa ili snjeg jebeno minsko polje. Hladno ti ? Upali grijanje.
Licno mi je draza ova klima nego moja hercegovacka, dola me celopek ubi od juna do septembra.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#32 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

broj dva wrote:
hrle1976 wrote:Bio poslovno i nako par puta kod prijatelja koji zivi kod Koldinga. Iskreno nebi mogao izdzari mjesec dana a ne kao neki od vas 25 godina. Ja vama skidam kapu kad mozete durati u jako dosadnoj i jos goroj po pitanju klime drzavi. Isto vazi i za SvedCku i Norvesku. Treba samo uzeti u obzir da sve i jedna Nordiska zemlja je u samom vrhu po pitanju konzumiranja anti-depresiva.

Ovo sto napisa kako vam drzava one na socijali tretira kao kriminalce pa mozda bi bilo opravdano da imate stopu poreza na prihode od 20% ali jaro vi placate bar 50% plate drzavi. Sta to toliko kosta u toj drzavi da morate placati na platu nekih 50% a da ne pricamo koliko imate poreza na auta, a da vas onda na socijali kako sam kazes tretiraju kao kriminalce? :-)

Ja sam davnih dana govorio Skandinavija je isto sranje kao i Balkan samo na nekom "visem" nivou.

Sto se tice tih ranih ili invalidskih peMzija isto je u Njemackoj samo sto nisu nasi u pitanju vec ciste Svabe. Svi oni koji su bili jos 80ih zaposljeni u koje kakvim kolektivima, cim je prva reorganizacija firmi bila svi su od reda sa 40 godina isli u penziju. Doslovno imali dozivotni posao pa su iz istih razloga penzije i dan danas na nivou nekog akademika sa CV samo takvim. Zive po Spaniji, Francuskoj, Italiji.....

Sto se nasih tice mene cudi da nisu svi od reda u penziji. Jer ljudi koji dozive rat nebitno sa 8 godina ili 38 godina su ratno iztraumatizirani. Dozivljanje iz rata nece nikada zaboraviti, sve do groba. Jos kad na take dozivljaje dodas hladnu klimu, sivilo, vjetar i kise. Isti ce kad tad iztositi se.
---
Daj bola kako ti se vise da srati.
Dosadno ?? Po cemu ? Nema sjela kod komsije ? Fali ti korida ?

http://www.rockefeller.no/

https://listen.no/?location=Oslo&locati ... gKFkPD_BwE

http://www.cinemateket.no/program

http://operaen.no/?gclid=CM7Hsd3ntdYCFQ ... kEcg#opera

http://www.nfkino.no/oslo/program/#21.09.2017/none

http://www.bookatable.com/no/oslo/resta ... gLwu_D_BwE

I jos puno toga (ovo je bukvalno pregled napravljen za dvi minute)
Ne kazem da je svaki grad u skandinaviji ovakav ali ovi malo veci (sto ovdje znaci sve preko 100 000 ljudi) su meni vrlo dobri sa odlicnom ponudom bez obzira sta te interesuje - kultura, sport, hrana, alkohol, droga, umjetnost, izlozbe, setnje, priroda, kino, biblioteke, muzika, kurve,folklor...
Skandinavija i Balkan lice ? Po cemu ? Po socijalnoj svjesti, po toleranciji, po transparentnosti, po borbi protiv korupcije, po pravima gradjana, po nivou funkcionisanja drzave i drustva, po skolstvu, po zdravstvu, po politici...po cemu ??
Klima ? Jebla te klima koliko ti je godina ? Obuci se kako treba. Nije kisa ili snjeg jebeno minsko polje. Hladno ti ? Upali grijanje.
Licno mi je draza ova klima nego moja hercegovacka, dola me celopek ubi od juna do septembra.

Kakvo je tebi uzivanje na hladnoci, sivilu, kratkim zimskim danima koji jedva traju 5 sati, kisi itd.? Jesi ti svjestan da bukvalno radis citavu godinu za onih 4 sedmice ili 5 mozda sto imas ljetnog odmora. Imas viken a provodis ga u cetri zida ili zatvorenom zbog posranog vremena. Da si u toplijim krajevima za viken relaksacija uz pice, toplinu sunca i more. Obnovi ti dusu. Ja jos nisam sreo Svedjana, Norvezana, Danca koji nisu kukali na vremenske prilike kod vas u Skandinaviji. Kad je tako to hlando bajno koji Q onda ti isti koji su tu rodjeni kukaju? Ti na toj klimi i ako je to licni izbor, ja mislim da trunes i kad budes stariji ima da ti se opali samo tako. To je bar moje misljenje da se na takoj ledenoj klimi i punoj vode kosti navuku reume ali eto. Sto se korupcije tice nemoj molim te. Skandinavci su poznati u svijetu po tkz. zapakivanju stvari. Kad Svabe idu na poslovna razgovaranja sa bilo kojom skandinavskom zemljom zna se pravilo. Otpakuj njihovo zapakivanje tako se rece. Isti mentalitet Svicaraca. Hladnoca, sto manje da se zna, ono tajnost da bude maksimun itd. Tebi kino neka specijalna zabava? Imas kino predstava u Uzbekistanu pa cak i Moldaviji... Sta je tu tako fascinantno. Ja govorim o dogadjaima svjetske paznje.

ovo
Image
ili ovo
Image

samo covjeku koji ne zna staviti cijenu na uzivanje moze Bergen, ta klima i to sjeverno more biti woow.

U ostalom ja znam naseg covjeka koji je tokom rata dosao u Norvesku. On samo gore je kad mora ici na ljekarski pregled kod doktora. Bude maks kaze dvije sedmice i onda opet raspali na jug. Kaze godisnje je gore samo sve skupa dva do tri mjeseca. Kaze da je na nekom sistemu kao nije ni socijala a nije ni penzija nesto ko izmedju kao bolje mu je taj sistem. Ide na neke kontrole najvjerovatnije da ganja nesto. Ali kod mene u kod HH uvjek se najavi da vidi da li sam slucajno kuci jer mu brod gdje negdje gore kasno dolazi pa bude oko HH oko ponoci pa da prenoci.
Hercegovac kao i ti eto. I sam kaze da su gore nasi ljudi vecinom zbog vremena pukli ko lubenice.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#33 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by amidzazeher »

Procitas li ti ikad svoj post prije nego kliknes na "submit"!?
Cisto sumnjam jer ni sam sebe ne bi razumio. Navaljas milion gluposti koje si samo cuo a cinjenicno stanje nula bodova!
Nisu svakome zabremedet pjescane plaze covjece, niti +40 u hladu. Mada ljudi koji imaju lovu putuju kad im je ceif i na takva mjesta ali prestani pisati neistine vise po forumu!
Evo jedan prigodan klip za Norvesku



PS.
Da znam folirati i da mi je Bog dao tu moc sutra bih se zaletio kod doktora i isfolirao penziju dok jos mogu da hodam i dok sam dobrog zdravlja, prodao sve sto imam i lutao ovim ljepotama. Sator, ruksak i foto aparat!!
Jebote kolika je ta penzija mogao bih i ustediti ovakvim nacinom zivota da se na kraju preselim negdje u neku kucicu i odzivim penziju sa zenom i kakvim cukom gledajuci fotografije!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#34 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

Evo ti samo jedan primjer. U Bergenu je 240 dana godisnje kisa. Zaisurno ne pada iz vedra neba. Haj mile ti izracunaj koliko je to mjeseci? Ne branim nikom da tu zivi ako mu je do uzivanja u takoj groznoj klimi.

4

:oops: Klima za "lude" ko god kaze da mu je ovo raj...


20.6. Ljeto u Stavangeru (grad 135.000 a opcina/opstina 300.000 gradjana) - nigdje ziva roba... a ponedeljak


ja se smijem okladiti u sta god hoces da Norvezani sutra dobiju ponudu da zive negdje gdje bar ima 5 mjeseci ljeta godisnje da bi iz istih stopa se spakovali. Nebi u Norveskoj ostalo 100.000 ljudi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#35 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

amidzazeher wrote:
Da znam folirati i da mi je Bog dao tu moc sutra bih se zaletio kod doktora i isfolirao penziju dok jos mogu da hodam i dok sam dobrog zdravlja, prodao sve sto imam i lutao ovim ljepotama. Sator, ruksak i foto aparat!!
Jebote kolika je ta penzija mogao bih i ustediti ovakvim nacinom zivota da se na kraju preselim negdje u neku kucicu i odzivim penziju sa zenom i kakvim cukom gledajuci fotografije!
Ja nekontam sto ti svi koji su sebi izganjali penzije po Skandinavija ne zive tako. Jaran veli nije moguce da si ne znam sta. Da bi imao penziju moras kaze, biti prikovan za adresu ko ti daje penziju. Kaze samo na crno se mozes svercati citavu godinu van drzave. A kaze potrosise pola penzije samo na stanarinu da bi mogli zadrzati racun u banci da bi mogi imati maticni broj da bi uopste mogli primiti penziju. Kaze raduju se kad odu u ranu penziju a onda razbijaju glavu jel ih ko ocviko da tu nisu ako je nema penzije za taj period ono ovo. Njegove roditelje tako neko ocviko kaze tri mjeseca penzije nisu vidili. Zavili i njega i sestru u crno jer su od svojih primanja morali da njima nadomire bar stanarinu i hranu.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#36 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by broj dva »

hrle1976 wrote:
amidzazeher wrote:
Da znam folirati i da mi je Bog dao tu moc sutra bih se zaletio kod doktora i isfolirao penziju dok jos mogu da hodam i dok sam dobrog zdravlja, prodao sve sto imam i lutao ovim ljepotama. Sator, ruksak i foto aparat!!
Jebote kolika je ta penzija mogao bih i ustediti ovakvim nacinom zivota da se na kraju preselim negdje u neku kucicu i odzivim penziju sa zenom i kakvim cukom gledajuci fotografije!
Ja nekontam sto ti svi koji su sebi izganjali penzije po Skandinavija ne zive tako. Jaran veli nije moguce da si ne znam sta. Da bi imao penziju moras kaze, biti prikovan za adresu ko ti daje penziju. Kaze samo na crno se mozes svercati citavu godinu van drzave. A kaze potrosise pola penzije samo na stanarinu da bi mogli zadrzati racun u banci da bi mogi imati maticni broj da bi uopste mogli primiti penziju. Kaze raduju se kad odu u ranu penziju a onda razbijaju glavu jel ih ko ocviko da tu nisu ako je nema penzije za taj period ono ovo. Njegove roditelje tako neko ocviko kaze tri mjeseca penzije nisu vidili. Zavili i njega i sestru u crno jer su od svojih primanja morali da njima nadomire bar stanarinu i hranu.
--
Puno vjerujes jaranima a ne bi trebao.
Kada dobijes penziju (normalnu penziju) mozes je trositi gdje hoces i ziviti gdje hoces. Garantovano.
A ako smuljas neki oblik socijale, to je vec druga prica.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#37 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

broj dva wrote:
hrle1976 wrote:
amidzazeher wrote:
Da znam folirati i da mi je Bog dao tu moc sutra bih se zaletio kod doktora i isfolirao penziju dok jos mogu da hodam i dok sam dobrog zdravlja, prodao sve sto imam i lutao ovim ljepotama. Sator, ruksak i foto aparat!!
Jebote kolika je ta penzija mogao bih i ustediti ovakvim nacinom zivota da se na kraju preselim negdje u neku kucicu i odzivim penziju sa zenom i kakvim cukom gledajuci fotografije!
Ja nekontam sto ti svi koji su sebi izganjali penzije po Skandinavija ne zive tako. Jaran veli nije moguce da si ne znam sta. Da bi imao penziju moras kaze, biti prikovan za adresu ko ti daje penziju. Kaze samo na crno se mozes svercati citavu godinu van drzave. A kaze potrosise pola penzije samo na stanarinu da bi mogli zadrzati racun u banci da bi mogi imati maticni broj da bi uopste mogli primiti penziju. Kaze raduju se kad odu u ranu penziju a onda razbijaju glavu jel ih ko ocviko da tu nisu ako je nema penzije za taj period ono ovo. Njegove roditelje tako neko ocviko kaze tri mjeseca penzije nisu vidili. Zavili i njega i sestru u crno jer su od svojih primanja morali da njima nadomire bar stanarinu i hranu.
--
Puno vjerujes jaranima a ne bi trebao.
Kada dobijes penziju (normalnu penziju) mozes je trositi gdje hoces i ziviti gdje hoces. Garantovano.
A ako smuljas neki oblik socijale, to je vec druga prica.
Sta ti podrazumjevas pod normalnu penziju? Staracku? Ja koliko kuzim neko sa 43 u penziji moze samo biti u invalidskoj ili ranoj ili prije vremena staracke penzije. Jaran veli da te invalidske penzije nije moguce tek tako iznjeti van drzave samo staracke.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#38 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by broj dva »

Da, mislio sam na obicnu regularnu penziju. "Normalno" doba je 67, dobro prijevremeno, sa solidnim postotkom (ali ne 100%) te penzije mozes i dobiti sa 62.
Moji starci su se penzionisali sa 62 (normalna prijevremena staracka penzija) i vratili se u BiH.
Za invalidsku ne znam, ako je penzija ne vidim razlog zasto je ne bi mogao trositi gdje zelis, drzava ti ne moze zabranit da se selis u druge drzave..
Mozes se penzionisati i sa 4o godina ali onda si ovisan o ustedjenom novcu jer ono sto od drzave dobijes je mizerno, radi nedostatka radnog staza i uplacivanja penzije.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#39 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

broj dva wrote:Da, mislio sam na obicnu regularnu penziju. "Normalno" doba je 67, dobro prijevremeno, sa solidnim postotkom (ali ne 100%) te penzije mozes i dobiti sa 62.
Moji starci su se penzionisali sa 62 (normalna prijevremena staracka penzija) i vratili se u BiH.
Za invalidsku ne znam, ako je penzija ne vidim razlog zasto je ne bi mogao trositi gdje zelis, drzava ti ne moze zabranit da se selis u druge drzave..
Mozes se penzionisati i sa 4o godina ali onda si ovisan o ustedjenom novcu jer ono sto od drzave dobijes je mizerno, radi nedostatka radnog staza i uplacivanja penzije.
Ne znam ali ono sto je jaran ispricao rana penzija ili invalidska ona je podjeljena kod njih u tri kategorije 100% isplata, 85% isplata i 70% isplata. Kaze upadnes u jedno od te tri kategorije. Gledaju da li si imao posoa, skolu ili nista od toga. Kaze da tu sumu ne mozes prenjeti vec smijes bivati mislim da rece do 6 mjeseci ali da prijavis boravak tacno od datouma do datuma i adresu tacno gdje unutar EU te maks 2 mjeseca van EU u jednoj kalendarskoj godini i nije moguce 6 +2 raditi. I kaze nebitno uvijek moras imati adresu u drzavi Danskoj. Kao prije si maogao unutar EU citavu godinu bez prijave ali kao poostrili su. Posto cuo poto prodao.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#40 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Altsa »

Nevjerojatno da neko postavi ovakvo pitanje. Ko bi radio da ne mora. Ja prvi ne.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#41 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Sanjarko »

Altsa wrote:Nevjerojatno da neko postavi ovakvo pitanje. Ko bi radio da ne mora. Ja prvi ne.
Ma radio bi moguce ali ono sto te ispunjava, sto te zadovoljava.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#42 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by amidzazeher »

hrle1976 wrote:
broj dva wrote:Da, mislio sam na obicnu regularnu penziju. "Normalno" doba je 67, dobro prijevremeno, sa solidnim postotkom (ali ne 100%) te penzije mozes i dobiti sa 62.
Moji starci su se penzionisali sa 62 (normalna prijevremena staracka penzija) i vratili se u BiH.
Za invalidsku ne znam, ako je penzija ne vidim razlog zasto je ne bi mogao trositi gdje zelis, drzava ti ne moze zabranit da se selis u druge drzave..
Mozes se penzionisati i sa 4o godina ali onda si ovisan o ustedjenom novcu jer ono sto od drzave dobijes je mizerno, radi nedostatka radnog staza i uplacivanja penzije.
Ne znam ali ono sto je jaran ispricao rana penzija ili invalidska ona je podjeljena kod njih u tri kategorije 100% isplata, 85% isplata i 70% isplata. Kaze upadnes u jedno od te tri kategorije. Gledaju da li si imao posoa, skolu ili nista od toga. Kaze da tu sumu ne mozes prenjeti vec smijes bivati mislim da rece do 6 mjeseci ali da prijavis boravak tacno od datouma do datuma i adresu tacno gdje unutar EU te maks 2 mjeseca van EU u jednoj kalendarskoj godini i nije moguce 6 +2 raditi. I kaze nebitno uvijek moras imati adresu u drzavi Danskoj. Kao prije si maogao unutar EU citavu godinu bez prijave ali kao poostrili su. Posto cuo poto prodao.
E jebote kako si ogranicen, da covjek ne povjeruje! Ja cu se sutra prijaviti kod prvog komsije a lunjacu po svijetu!! Eto tesko mi to uraditi. Ljudi mijenjaju adresu kao carape, sele za poslom iz grada u grad a eto meni kao penzioneru i to prijevremenom tesko se prijaviti kod nekoga!
Daj ba ja sam jos budalastiji pa se sa tobom uvlacim u prepisku, svi te na forumu provaljuju a ti uporan! Bas sam budala!
Altsa wrote:Nevjerojatno da neko postavi ovakvo pitanje. Ko bi radio da ne mora. Ja prvi ne.
Ja isto ne mogu da vjerujem da ima i takvih koji dobrovoljno ustanu ujutro i spreme se u firmu i to pod izgovorom ono lafo socijalni zivot, tamo 'vamo! Pa ako ga ne znas organizovati sam onda ne znam sta dalje pricati!!
hrle1976 wrote:
ja se smijem okladiti u sta god hoces da Norvezani sutra dobiju ponudu da zive negdje gdje bar ima 5 mjeseci ljeta godisnje da bi iz istih stopa se spakovali. Nebi u Norveskoj ostalo 100.000 ljudi.
Sa koje si ti planete uopste?!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#43 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

amidzazeher wrote:
hrle1976 wrote:
broj dva wrote:Da, mislio sam na obicnu regularnu penziju. "Normalno" doba je 67, dobro prijevremeno, sa solidnim postotkom (ali ne 100%) te penzije mozes i dobiti sa 62.
Moji starci su se penzionisali sa 62 (normalna prijevremena staracka penzija) i vratili se u BiH.
Za invalidsku ne znam, ako je penzija ne vidim razlog zasto je ne bi mogao trositi gdje zelis, drzava ti ne moze zabranit da se selis u druge drzave..
Mozes se penzionisati i sa 4o godina ali onda si ovisan o ustedjenom novcu jer ono sto od drzave dobijes je mizerno, radi nedostatka radnog staza i uplacivanja penzije.
Ne znam ali ono sto je jaran ispricao rana penzija ili invalidska ona je podjeljena kod njih u tri kategorije 100% isplata, 85% isplata i 70% isplata. Kaze upadnes u jedno od te tri kategorije. Gledaju da li si imao posoa, skolu ili nista od toga. Kaze da tu sumu ne mozes prenjeti vec smijes bivati mislim da rece do 6 mjeseci ali da prijavis boravak tacno od datouma do datuma i adresu tacno gdje unutar EU te maks 2 mjeseca van EU u jednoj kalendarskoj godini i nije moguce 6 +2 raditi. I kaze nebitno uvijek moras imati adresu u drzavi Danskoj. Kao prije si maogao unutar EU citavu godinu bez prijave ali kao poostrili su. Posto cuo poto prodao.
E jebote kako si ogranicen, da covjek ne povjeruje! Ja cu se sutra prijaviti kod prvog komsije a lunjacu po svijetu!! Eto tesko mi to uraditi. Ljudi mijenjaju adresu kao carape, sele za poslom iz grada u grad a eto meni kao penzioneru i to prijevremenom tesko se prijaviti kod nekoga!
Daj ba ja sam jos budalastiji pa se sa tobom uvlacim u prepisku, svi te na forumu provaljuju a ti uporan! Bas sam budala!
Altsa wrote:Nevjerojatno da neko postavi ovakvo pitanje. Ko bi radio da ne mora. Ja prvi ne.
Ja isto ne mogu da vjerujem da ima i takvih koji dobrovoljno ustanu ujutro i spreme se u firmu i to pod izgovorom ono lafo socijalni zivot, tamo 'vamo! Pa ako ga ne znas organizovati sam onda ne znam sta dalje pricati!!
hrle1976 wrote:
ja se smijem okladiti u sta god hoces da Norvezani sutra dobiju ponudu da zive negdje gdje bar ima 5 mjeseci ljeta godisnje da bi iz istih stopa se spakovali. Nebi u Norveskoj ostalo 100.000 ljudi.



Sa koje si ti planete uopste?!
Ti si pravo ogranicen onda. Kao prvo jaran kaze da imaju kontrole kao svaka opcina ima nekoliko zaposlenih sto samo nadgledaju te koji varaju socijalni sistem ili penzije. Kaze mozes se ti legalno kretati u 6 mjeseci unutar EU ili 2 van EU, nije sporno sve preko je stevcanje ali ti moras imati adresu prijavljenu u Danskoj, nebitno bio ti 6 mjeseci kod teteke u Austriji. Znaci odeliti se vani da ti uplaciju invalidsku penziju sa 39 godina nije moguce to on kaze. Ako hoce to kao moras cekati staracku tj. 65 ili koliko vec je starosna dob za tu vrstu.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#44 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by ibi »

hrle1976 wrote:
Ti si pravo ogranicen onda. Kao prvo jaran kaze da imaju kontrole kao svaka opcina ima nekoliko zaposlenih sto samo nadgledaju te koji varaju socijalni sistem ili penzije. Kaze mozes se ti legalno kretati u 6 mjeseci unutar EU ili 2 van EU, nije sporno sve preko je stevcanje ali ti moras imati adresu prijavljenu u Danskoj, nebitno bio ti 6 mjeseci kod teteke u Austriji. Znaci odeliti se vani da ti uplaciju invalidsku penziju sa 39 godina nije moguce to on kaze. Ako hoce to kao moras cekati staracku tj. 65 ili koliko vec je starosna dob za tu vrstu.
Pa ko ti brani da budes invalid u invalidskoj penziji
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#45 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by amidzazeher »

hrle1976 wrote: Ti si pravo ogranicen onda. Kao prvo jaran kaze da imaju kontrole kao svaka opcina ima nekoliko zaposlenih sto samo nadgledaju te koji varaju socijalni sistem ili penzije. Kaze mozes se ti legalno kretati u 6 mjeseci unutar EU ili 2 van EU, nije sporno sve preko je stevcanje ali ti moras imati adresu prijavljenu u Danskoj, nebitno bio ti 6 mjeseci kod teteke u Austriji. Znaci odeliti se vani da ti uplaciju invalidsku penziju sa 39 godina nije moguce to on kaze. Ako hoce to kao moras cekati staracku tj. 65 ili koliko vec je starosna dob za tu vrstu.
prevedi pa cu da ti nacrtam sta sam napisao mozda ces skontati! A taj te jaran laze, ustvari on je gori od tebe, a kako i ne bi bio kad je tebi jaran!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#46 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

amidzazeher wrote:
hrle1976 wrote: Ti si pravo ogranicen onda. Kao prvo jaran kaze da imaju kontrole kao svaka opcina ima nekoliko zaposlenih sto samo nadgledaju te koji varaju socijalni sistem ili penzije. Kaze mozes se ti legalno kretati u 6 mjeseci unutar EU ili 2 van EU, nije sporno sve preko je stevcanje ali ti moras imati adresu prijavljenu u Danskoj, nebitno bio ti 6 mjeseci kod teteke u Austriji. Znaci odeliti se vani da ti uplaciju invalidsku penziju sa 39 godina nije moguce to on kaze. Ako hoce to kao moras cekati staracku tj. 65 ili koliko vec je starosna dob za tu vrstu.
prevedi pa cu da ti nacrtam sta sam napisao mozda ces skontati! A taj te jaran laze, ustvari on je gori od tebe, a kako i ne bi bio kad je tebi jaran!

Svercanje*

Sta me bolan ima lagati oko njega skoro svak ziv u ranoj penziji. Oba roditelja. Od sestre muz. Neki njegovi jarani pola u penziji. Sami otvoreno pricaju. Sta me ima lagati. Kaze nije moguce ranu penziju prenjeti, zapravo on tvrdi da nije niti jednu penziju mogice prenjeti u punom iznosu. A za ne drzavljane Danske, tako isto on tvrdi trazi se da se odlucis na permanentni povrat i onda kao u BiH bi imali staracku penziju imas oko 600KM.
User avatar
amidzazeher
Posts: 3071
Joined: 14/04/2011 23:41

#47 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by amidzazeher »

hrle1976 wrote:
amidzazeher wrote:
hrle1976 wrote: Ti si pravo ogranicen onda. Kao prvo jaran kaze da imaju kontrole kao svaka opcina ima nekoliko zaposlenih sto samo nadgledaju te koji varaju socijalni sistem ili penzije. Kaze mozes se ti legalno kretati u 6 mjeseci unutar EU ili 2 van EU, nije sporno sve preko je stevcanje ali ti moras imati adresu prijavljenu u Danskoj, nebitno bio ti 6 mjeseci kod teteke u Austriji. Znaci odeliti se vani da ti uplaciju invalidsku penziju sa 39 godina nije moguce to on kaze. Ako hoce to kao moras cekati staracku tj. 65 ili koliko vec je starosna dob za tu vrstu.
prevedi pa cu da ti nacrtam sta sam napisao mozda ces skontati! A taj te jaran laze, ustvari on je gori od tebe, a kako i ne bi bio kad je tebi jaran!

Svercanje*

Sta me bolan ima lagati oko njega skoro svak ziv u ranoj penziji. Oba roditelja. Od sestre muz. Neki njegovi jarani pola u penziji. Sami otvoreno pricaju. Sta me ima lagati. Kaze nije moguce ranu penziju prenjeti, zapravo on tvrdi da nije niti jednu penziju mogice prenjeti u punom iznosu. A za ne drzavljane Danske, tako isto on tvrdi trazi se da se odlucis na permanentni povrat i onda kao u BiH bi imali staracku penziju imas oko 600KM.
A covjeka, sada je poceo samo svoje postove citati!
Bjezi ba ne da mi se vise trositi vrijeme
:run:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#48 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

amidzazeher wrote:
A covjeka, sada je poceo samo svoje postove citati!
Bjezi ba ne da mi se vise trositi vrijeme
:run:

Pa ako zivis u toj Danskoj onda nam iznesi svoje znanje a ne uhvatio se ko pijan motike da moj jaran mene laze. Koji q me ima lagati kad ima oko sebe ti penzionera na pasija preskakala.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#49 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by Korisnikk »

hrle1976 wrote: Sta me bolan ima lagati oko njega skoro svak ziv u ranoj penziji. Oba roditelja. Od sestre muz. Neki njegovi jarani pola u penziji. Sami otvoreno pricaju. Sta me ima lagati. Kaze nije moguce ranu penziju prenjeti, zapravo on tvrdi da nije niti jednu penziju mogice prenjeti u punom iznosu. A za ne drzavljane Danske, tako isto on tvrdi trazi se da se odlucis na permanentni povrat i onda kao u BiH bi imali staracku penziju imas oko 600KM.
Joj mati mila hahahahah. Pa koliki je to procenat ljudi u Danskoj koji su u penziji/na socijali? 90%?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#50 Re: Zašto naši ljudi u Danskoj neće da rade?

Post by hrle1976 »

Korisnikk wrote:
hrle1976 wrote: Sta me bolan ima lagati oko njega skoro svak ziv u ranoj penziji. Oba roditelja. Od sestre muz. Neki njegovi jarani pola u penziji. Sami otvoreno pricaju. Sta me ima lagati. Kaze nije moguce ranu penziju prenjeti, zapravo on tvrdi da nije niti jednu penziju mogice prenjeti u punom iznosu. A za ne drzavljane Danske, tako isto on tvrdi trazi se da se odlucis na permanentni povrat i onda kao u BiH bi imali staracku penziju imas oko 600KM.
Joj mati mila hahahahah. Pa koliki je to procenat ljudi u Danskoj koji su u penziji/na socijali? 90%?
Sto je Basket, sto Hazandar napisao i sto sam cuo od jarana. Moj utisak je a i ona statistika koju je basket pokazivo kaze 52% unutar nasih je u ranoj penziji, znaci svaki drugi a perostalih imas od direktora do najobicnijih cistacica. Kao tako jaran veli boj nasih na socijali je tako mal da kad cujes nekoga da nije u radnom odnosno a da isto nema ranu penziju vec da je iskljucivo na socijali to je kao kako on kaze kad sretnes nekoga sto ima lamburginija u garazi. Par njegovih jarana sam upozno koji mi nikako ne djeluju da nisu radno sposobni, da su ljeni ko mile srzi jesu, ali ono sa 30 i kusur godina je samo moglo foliranjem doci do penzije nikako drugacije. Zamisli sjedi naka djevojka ko avion napucana ima 29 godina i kaze u ranoj je penziji :-) :roll: ja kad nisam pao sa stolice. Kaze muka joj od svega. U gradu Schleswig sam upozno jedne hajmo reci Splicane. Tu iz okolice Splita su. Kaze on ima brata koji je ozenio jednu Sibencanku i zive u nekom gradicu blizu granice ali u Danskoj. Isto mi rece bart i ona u penziji. Kaze radili su mozda 10 godina i onda izganjali ranu penziju. Mislim da recu da mu brat ima 47 godina a ona ko nesta mladja od njega. A sestra od te dvojice zivi u Splitu na pijaci kod rive prodaje tegle meda.
Post Reply