Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#1 Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Heva »

Već neko vrijeme pratim kroz štampu i kanale kablovske TV članke i emisije o "drevnim" iliti praočevima, ljudima sa zvijezda, kojima "dugujemo" sve što danas imamo, počevši od izgleda, DNK, izuma i ostalog... pa tako gledam na Malti one tragove uklesane u stijenu, neku pećinu koja se ni danas ne bi mogla tek tako izgraditi, crkva u stijeni u Africi, razne kamene obrađevine u Srednjoj i Južnoj Americi... i autori se pitaju zašto nigdje nema tog oruđa, alata kojima su to drevni radili, što nam to kao ne ostaviše, kao onda bi čovječanstvo (možda) napredovalo puno brže... :roll:
Po meni, kad se uzme u obzir stanje ljudske populacije u to doba, kad su nas drevni posjetili i izgradili, promijenili okolinu i druge aktivnosti, posve bi bilo nepromišljeno od njih da su nam (im) ostavili bilo šta jer nismo bili na intelektualnom nivou da to upotrijebimo; ostaviti tehnologiju koja je napredna i za današnje doba našim predacima bi bilo slično kao nakon piknika u prirodi ostaviti kamp kućicu, plinski roštilj, šator, mobitel... medvjedu! :zjev: Šta bi on mogao s tim učiniti, ništa?
Možda sada, kad čovječanstvo vlada mnogim tehnologijama je ipak blizu momenat kada će nam bića sa zvijezda posvetiti pažnju i omogućiti korištenje naprednih tehnologija čija su dejstva u prošlosti ostavila traga i do današnjih dana...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by triconja »

Nista dok se ne dodje na drugi nivo kardaseve skale :lol:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#3 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by KIseljak12 »

Kako ba nista, sta je VIsoko?

Sad za ozbiljno, slazem se s tvojom pretpostavkom, vjerovatno smo i danas prezaostali da bismo pravilno rukovali takvim orudjem. Zamisli neko ti da antimaterijski motoflex i onda ruku sebi s njim otkines, ma kaki, nije to za djecu (Zemljane).
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by ExNihilo »

Prime directive.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#5 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Ramzess Veliki »

Heva wrote: Možda sada, kad čovječanstvo vlada mnogim tehnologijama je ipak blizu momenat kada će nam bića sa zvijezda posvetiti pažnju i omogućiti korištenje naprednih tehnologija čija su dejstva u prošlosti ostavila traga i do današnjih dana...
Mislim da bi nas najprije sve spalili. :sad:
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#6 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by bhnapoleon1 »

Ne znam mozda vas ovo može šokirati, iznenaditi, ostaviti u dubokom razmisljanju i okrenuti vaš pogled na svijet. Uzdrmati same temelje vaše licnosti, ali Drevni ne postoje
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#7 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by MyTao »

Alatke koje mogu obraditi stijenu su napravljene od metala... A tada nije bilo lahko doci do metala, tako da je alat preobradjivan u nesto drugo (obicno naoruzanje) nakon sto je projekat bio gotov.

To da su ljudi od prije 5000 godina bili pametniji od onih od prije 2000 godina koliko I covjek od medvjeda sada je za :-)
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#8 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Heva »

Ja nisam bio osobno tamo i ne mogu tvrditi nešto, ali sam odgledao dosta tih serijala i na temelju njihovih zaključaka i ja sam dao sebi za pravo da kažem onako kako je napisano... a sad, da li je tačno ili je špekulacija, ostaje da se vidi. Rat je u nas bio maltene lani pa se toliko detalja zaboravilo, a gdje je tek ono od prije 500, 800, 2000 godina? :izet: Ali zahvaljujem za konstruktivne izjave.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#9 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by walter kurtz »

Posjecuju li imi vas ili samo mene :zoka:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#10 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by tranquil »

Ramzess Veliki wrote:Mislim da bi nas najprije sve spalili. :sad:
:evil:
Image
detroit-mercy
Posts: 16076
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#11 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by detroit-mercy »

bhnapoleon1 wrote:Ne znam mozda vas ovo može šokirati, iznenaditi, ostaviti u dubokom razmisljanju i okrenuti vaš pogled na svijet. Uzdrmati same temelje vaše licnosti, ali Drevni ne postoje
Who the fuck are "Drveni" :mrgreen:
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#12 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by bhnapoleon1 »

detroit-mercy wrote:
bhnapoleon1 wrote:Ne znam mozda vas ovo može šokirati, iznenaditi, ostaviti u dubokom razmisljanju i okrenuti vaš pogled na svijet. Uzdrmati same temelje vaše licnosti, ali Drevni ne postoje
Who the fuck are "Drveni" :mrgreen:
Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#13 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by triconja »

bhnapoleon1 wrote:Ne znam mozda vas ovo može šokirati, iznenaditi, ostaviti u dubokom razmisljanju i okrenuti vaš pogled na svijet. Uzdrmati same temelje vaše licnosti, ali Drevni ne postoje
Fala ti bas, a bio sam se uzivio u 40k lore pravo :(
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#14 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by bhnapoleon1 »

triconja wrote:
bhnapoleon1 wrote:Ne znam mozda vas ovo može šokirati, iznenaditi, ostaviti u dubokom razmisljanju i okrenuti vaš pogled na svijet. Uzdrmati same temelje vaše licnosti, ali Drevni ne postoje
Fala ti bas, a bio sam se uzivio u 40k lore pravo :(
Žao mi je ali stvarnost je surova :sad: :sad:
User avatar
Skream
Posts: 1740
Joined: 11/11/2010 02:26
Location: Night Shift

#15 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Skream »

Sve je u ciklusima, od drevnih je ostalo šta je ostalo, mi smo dogurali dokle smo dogurali i sada hrlimo ka zvjezdama :-D

“As the ancient myth makers knew, we are children equally of the earth and the sky.” —Carl Sagan.
Sabovic Adis
Posts: 41
Joined: 06/09/2017 14:10

#16 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Sabovic Adis »

Heva wrote:Već neko vrijeme pratim kroz štampu i kanale kablovske TV članke i emisije o "drevnim" iliti praočevima, ljudima sa zvijezda,
Neko prvije lice množine nego mi?!
kojima "dugujemo" sve što danas imamo, počevši od izgleda, DNK, izuma i ostalog...pa tako gledam na Malti one tragove uklesane u stijenu, neku pećinu koja se ni danas ne bi mogla tek tako izgraditi, crkva u stijeni u Africi, razne kamene obrađevine u Srednjoj i Južnoj Americi... i autori se pitaju zašto nigdje nema tog oruđa, alata kojima su to drevni radili, što nam to kao ne ostaviše, kao onda bi čovječanstvo (možda) napredovalo puno brže... :roll:
Po meni, kad se uzme u obzir stanje ljudske populacije u to doba, kad su nas drevni posjetili i izgradili, promijenili okolinu i druge aktivnosti, posve bi bilo nepromišljeno od njih da su nam (im) ostavili bilo šta jer nismo bili na intelektualnom nivou da to upotrijebimo; ostaviti tehnologiju koja je napredna i za današnje doba našim predacima bi bilo slično kao nakon piknika u prirodi ostaviti kamp kućicu, plinski roštilj, šator, mobitel... medvjedu! :zjev: Šta bi on mogao s tim učiniti, ništa?
Možda sada, kad čovječanstvo vlada mnogim tehnologijama je ipak blizu momenat kada će nam bića sa zvijezda posvetiti pažnju i omogućiti korištenje naprednih tehnologija čija su dejstva u prošlosti ostavila traga i do današnjih dana...

Smeće...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#17 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by triconja »

bhnapoleon1 wrote:
triconja wrote:
bhnapoleon1 wrote:Ne znam mozda vas ovo može šokirati, iznenaditi, ostaviti u dubokom razmisljanju i okrenuti vaš pogled na svijet. Uzdrmati same temelje vaše licnosti, ali Drevni ne postoje
Fala ti bas, a bio sam se uzivio u 40k lore pravo :(
Žao mi je ali stvarnost je surova :sad: :sad:
A jel bar zvjezdani bogovi ili c'tan postoje? :lol:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#18 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by tranquil »

Ova tema me potsjeti na djetinjstvo, čitanje o izgubljenim civilizacijama, tragovima koje su ostavila napredna bića.

Međutim, onda sam upisao srednju školu i već u prvom razredu prerastao te stvari i prestao za ozbiljno uzimati npr. Däniken-a, koji je u to vrijeme bio najpopularniji pisac takvih stvari. Nastavio sam cijeniti Martija Misteriju, i volim i dalje takve stvari kao fikciju.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#19 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Nocty »

Zato sto je na prirodni pogon (Orgon) sve išlo
I ide i dalje s nama sad al Nemeš kad je tu ukilavljena populacija pa idu na moron robot pogon...

Kad je trebo bit prenos u sci-fi doba za planetu Zemlju s odredjenim ljudima koji su rodjeni za to i u to vrijeme najbolji dio tehnologije je oduzet i suspendiran i limitiran za top Secret stvari.Uzeto je samo ono najosnovnije i najprimalnije.Cjepanje Atoma...A igranje sa strujom je ostavljeno za skrivene projekte.A ne da ti imas sad dzaba struju...

Image
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#20 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Heva »

Čovječe, koliko ovdje ima ljudi koji nemaju život nego samo nalog na ovom forumu i smaraju ljude "niđe veze" postovima nakon što im je raja prestala čitati grafite po stubištima... ako te ne zanima ili ti je glupo, što se kačiš na temu... breteee :-?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#21 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by tranquil »

To je tačno, meni su prije svi čitali grafite po stubištima... Ali došla takva vremena, raja ništa ne čita :( Samo prođu, jedva da pogedaju :( Ubi kapitalizam, borba za opstanak, šta li :(
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#22 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Nocty »

Ja i kapitulizujem a i šaram po zidovima

Lova kod Šefike..
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#23 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by broj dva »

Piramide su zaista fascinantna tema.
Evo jedan dobro napravljen, ne senzacionalisticki dokumentarac koji dovodi u sumnju opstepriznatu teoriju o Keopsovoj piramidi.

https://www.youtube.com/watch?v=us-7d1x_9RM
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#24 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Irsar »

Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?
Jer nisu ni postojali.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#25 Re: Zašto nam Drevni nisu ostavili ništa?

Post by Irsar »

tranquil wrote:To je tačno, meni su prije svi čitali grafite po stubištima... Ali došla takva vremena, raja ništa ne čita :( Samo prođu, jedva da pogedaju :( Ubi kapitalizam, borba za opstanak, šta li :(
Grafiti su ionako ružni.
Post Reply