Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Moderator: O'zone

User avatar
parlardk
Posts: 10
Joined: 28/10/2016 09:01

#51 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by parlardk »

:? :? :? :? :?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#52 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by dječak sa šibicama »

I ovako i onako ce te opaliti po djepu, jedino sto su oni kao vlast poduzeli jeste punjenje budzeta kaznama za stanovnike, kaznama za male radnjice, kafice, ovih dana bubaju okolo kazne... pune budzet koji su oni ispraznili pljackama.

Neka simbolicna suma svakom gradjaninu znacilo bi da im je stalo ili bar da se plase naroda, ali kako znamo da im puca qrac za svima nama tako se i ponasaju.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#53 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Tambure »

Dijeliti novac ne treba ... ali ovo je idealna prilika za promociju domaceg .... prije svega turizam i poljoprivreda ... dati podsticaje turizmu koje bi narod koristio u vidu vaucera ... dati podsticaje poljoprivrednicima i stocarima kako bi se potaknuli i u prvi plan stavili domaci proizvodi. Od ovoga naravno nista ali eto teoretski je idealna prilika sto bi rekli zicer u 90.oj ... bolju sansu necemo imati
Benjo34
Posts: 1997
Joined: 21/01/2018 00:49

#54 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Benjo34 »

Država itekako treba pomoći ljude, bar ove koji su bez posla oatali. Na primjer zbog toga što su plaćali porez dok su bili zaposleni? Zbog toga što bi mnogi ljudi kupili sebi bar hrane koje im je potrebno, koliko toliko za tih 100 eura. Baš to je naš problem, imaš neke ljude koji su ok, fino zarađuju i kažu boli me kurac za ostale, a ostali i kad pokusaju prosvjedovat nazivaju ih lezilebarošima, idi radi i te gluposti. Ja nisam za to da se pomogne ljudima koji su sposobni za rad a ne žele, ali gradit državu porezima i ne očekivati nikakvu pomoć kad ti je najteže bar mjsec, dva, nije normalno, pogotovo kad uzmete u obzir da je dosta ljudi dobilo otkaz zbog restrikcija, zabrane rada itd
User avatar
SmokingMan
Posts: 18708
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#55 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by SmokingMan »

Vidim da je Srbija dijeleći šakom i kapom po 100 Eura, kao mali zalog da bi im se ukazalo povjerenjene na slijedećim izborima, žrtvovala obaveznice, "po veoma povoljnoj" stopi prinosa.... :thumbup:

Dijeljenje novca u kriznim situacijama je za ozbiljnije države sa veoma jakom ekonomijom i velikim protokom novca kroz tržište, koje zajmove mogu vratiti za neki kraći vremnski period. Ovo u Srbiji je samo bio pomno isplanirani šahovski potez vlasti, kojeg će svakako građani debelo morati vremenom nadoknaditi.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#56 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by winpin »

dupli
Last edited by winpin on 25/05/2020 00:41, edited 1 time in total.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#57 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by winpin »

GAU8 wrote: 24/05/2020 16:46
Nisu se stisli, ali ne bacaju helikopter-novac. Pomažu malo smislenije. Umjesto da svako nasumično dobije neki mali iznos, pomoć ide onome kome treba. Sve male firme ili samostalni privrednici u startu imaju neku malu pomoć od oko 13.000 i uz to pola plate njihovih zaposlenika plaća država. Srednje i veće firme će lakše prebroditi krizu, ali oni dobijaju pomoć države u zavisnosti od konkretne situacije.
Socijalni slučajevi ili oni koji su prije pandemije bili socijalni slučajevi, će svakako bivati zbrinuti kao i do sada. Imat će neki minimum potrebno za život, zdravstvenu pomoć i krov nad glavom.
Male firme ili samostalni privrednici dobivaju za pet prijavljenih radnika pomoc od 9.000 eura a za 10 i vise 15.000 eura. Steuer je smanjen u gastronomiji sa 19% na 7 procenata za hranu (hat das Kabinett eine Mehrwertsteuer-Senkung von 19 auf sieben Prozent beschlossen). Kurzarbeit geld :Ažuriranje od 14. maja: Savezna vlada odlučila je povećati naknadu za rad za kratko vrijeme. Od četvrtog mjeseca primanja naknada za rad na kratko, to bi se sada trebalo povećati na 70 posto i 77 posto za ljude s djecom. Od sedmog mjeseca to bi u budućnosti trebalo biti 80 ili 87 posto od neto plate. To bi se trebalo primjenjivati ​​najkasnije do 31. decembra 2020. godine. Za kindergeld evo procitaj a u svaakom slucaju ce biti od 300 do 600 eura po djetetu.
Einmaliger Kindergeldzuschuss - Laschet schlägt 600 Euro Bonus pro Kind vor

Datum:
22.05.2020 13:39 Uhr

https://www.zdf.de/nachrichten/panorama ... d-100.html

Socijalni slucajevi su na istom i prije i za vrijeme i kad prodje korona. Nisu ni zasluzili nista vise! Jedno ili dvoje radi na crno ili aushilfe, stan im placen, vise djece vise novca i na kraju imaju vise od one familije gdje je jedno samo zaposleno!

Nije se svabo stisnuo, naprotiv "po zaslugama" !
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#58 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by DEMONIKA »

Kako niste, Bake dijelio ispred džamije, po ulicama...ccc nezahvalan narod :mrgreen:
Isti će glasati za sda, opet
User avatar
Ludzak
Posts: 5502
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#59 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Ludzak »

DEMONIKA wrote: 25/05/2020 01:00 Kako niste, Bake dijelio ispred džamije, po ulicama...ccc nezahvalan narod :mrgreen:
Isti će glasati za sda, opet
Allah ga nagradio za vrijeme Mubareć dana. Kad se samo sjetim kako je on nas obavještavao i govorio nam, i to 1986 god, da će biti rata. Nije nam on kriv što ga nismo slušali.

Allah ga nagradio. Musliman naš lijepi.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#60 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Edin H. »

winpin wrote: 25/05/2020 00:32
Male firme ili samostalni privrednici dobivaju za pet prijavljenih radnika pomoc od 9.000 eura a za 10 i vise 15.000 eura. Steuer je smanjen u gastronomiji sa 19% na 7 procenata za hranu (hat das Kabinett eine Mehrwertsteuer-Senkung von 19 auf sieben Prozent beschlossen). Kurzarbeit geld :Ažuriranje od 14. maja: Savezna vlada odlučila je povećati naknadu za rad za kratko vrijeme. Od četvrtog mjeseca primanja naknada za rad na kratko, to bi se sada trebalo povećati na 70 posto i 77 posto za ljude s djecom. Od sedmog mjeseca to bi u budućnosti trebalo biti 80 ili 87 posto od neto plate. To bi se trebalo primjenjivati ​​najkasnije do 31. decembra 2020. godine. Za kindergeld evo procitaj a u svaakom slucaju ce biti od 300 do 600 eura po djetetu.
Einmaliger Kindergeldzuschuss - Laschet schlägt 600 Euro Bonus pro Kind vor

Datum:
22.05.2020 13:39 Uhr

https://www.zdf.de/nachrichten/panorama ... d-100.html

Socijalni slucajevi su na istom i prije i za vrijeme i kad prodje korona. Nisu ni zasluzili nista vise! Jedno ili dvoje radi na crno ili aushilfe, stan im placen, vise djece vise novca i na kraju imaju vise od one familije gdje je jedno samo zaposleno!

Nije se svabo stisnuo, naprotiv "po zaslugama" !
Jasta su, nego se stisnuli.

Radite bolje, treba povecati socijalna davanja.

Ima dosta nase raje koja preferira socijalu, ne voli svako rintati za gazdu Kurta :oops:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24880
Joined: 08/09/2005 20:08

#61 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Haris.ba »

Samo otici u opcinu po mjestu prebivalista i pitat gdje su pare.

Zadnja sansa dok se ne obznani hoce li biti izbora. Inace bice ko u Mostaru.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#62 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by banjaluka078 »

Ove "pametnice" ovdje daju vaučer od 100 KM za rezervaciju tri noćenja. https://www.rtvbn.com/3984373/turistick ... od-15-juna

Ne bi to bilo sasvim blesavo da narodu ne trebaju pare, živa lova. Najavili su da će ljudima/preduzećima koji nisu radili platiti minimalac. Još niko nije dobio te pare. Ni banke. A sad će kao nekome ko nije radio dva mjeseca dati da ide negdje glumiti turistu, kad nema da plati ostala dva noćenja i klopu.
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#63 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by i agree »

Evo smo dobili respiratore od brace :lol:

izgleda da i oni imaju svog malinaša cim nam iste poslase :-)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#64 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Tesla Edison »

Šta je sa milionima testova i zaštitnim opremama? Kažu u Tešnju svega fali a avioni samo slijeću.
Tambure
Posts: 838
Joined: 12/12/2019 16:50

#65 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Tambure »

Ne znam za privatni ali nama u javnom sektoru vec treci mjesec daju 20% na platu stimulacije.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#66 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Blixen »

Safete Dilbere wrote: 23/05/2020 18:07 Slusam da su u Srbiji dobili svi po 100 eura u Australiji isto neku lovu u Usa svi po 1200 dolara djeca nesto manje,pa dje smo mi tu?
samo bi da mu se udijeli
sadaka united
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#67 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Blixen »

TESLA_EDISON wrote: 28/05/2020 10:02 Šta je sa milionima testova i zaštitnim opremama? Kažu u Tešnju svega fali a avioni samo slijeću.
Kažu
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#68 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by Russki »

Kako nismo dobili ? Pa dobijes za potpis covid19
New wave
Posts: 170
Joined: 31/05/2020 20:07

#69 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by New wave »

Oni nisu dobili, nego su kupljeni za sto eura pred izbore. Sirotinjska prica koja dovoljno govori. Jel to nekome sto eura mijenja zivot?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#70 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by problemnatravunu »

User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#71 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by mayab »

Naime, iz prvobitne informacije koja je objavljena nakon sjednice Vlade FBiH ostalo je nejasno po kojim kriterijima će ljudi ostvarivati pravo na vaučere. Za pojedinačne slučajeve, kada svaka osoba uplaćuje aranžman za sebe, bez obzira da li više ljudi u grupi idu zajedno na odmor, situacija je potpuno jasna. Ako cijena takvog aranžmana za svakovg od pojedinaca iznosi 250 maraka i više, ta osoba ostvaruje pravo na aranžman.

Međutim, ostalo je nerazjašnjeno pravo na vaučere u slučajevima porodičnih aranžmana. Da pojednostavimo: Ako četveročlana porodica uplati neki aranžman koji ukupno košta 400 maraka, dakle prelazi iznos od 250 KM, ali po članu porodice to iznosi 100 KM; da li će oni ostvariti pravo na vaučer.

- Ono što je dogovoreno je da će se vaučeri izdavati za aranžmane koji prelaze iznos od 250 KM. To znači da, ako se radi o porodičnom aranžmanu, u tom slučaju će i ta porodica imati pravo na jedan vaučer od 200 maraka, pojasnila je Đapo.

Druga situacije je da ta ista četveročlana porodica uplati aranžman od 1.500 KM, što znači da je cijena po članu porodice veća od 300 KM. Da li će opet dobiti jedan, ili četiri vaučera od po 200 maraka.

- To još nismo precizno odredili, ali mislim da će se i u tom slučaju gledati cijena aranžmana, odnosno da će, ako se radi o porodičnom aranžmanu, imati pravo na jedan vaučer, dodala je Đapo.

Radi pojašnjenja, ministrici smo postavili pitanje sa početka teksta.

- Pa ispada da je tako bolje, rekla je za Oslobođenje Đapo.

Dodala je kako je naredni korak izbor internet platformi putem kojih će se nuditi i prodavati turistički aranžmani. S tim ciljem će biti raspisan i poziv za internet platforme za prodaju turističkih aranžmana. Naime, zamisao Vlade je da se pravo na vaučere stiče isključivo ako je aranžman sklopljen preko neke od internet platformi koje su registrovane u FBiH, ako se plaća karticom i ako se destinacija nalazi u FBiH.

To znači da svi oni koji direktno rezervišu smještaj u nekoj od destinacija u FBiH, ili to učine putem neke od turističkih agencija, neće imati pravo na vaučer.
sve je to mutno, ništa još nije jasno, ništa precizirano, nepravedno u osnovi ,
a ne znaju ni oni sami kako da to sve izvedu :izet:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5641
Joined: 04/08/2020 19:22

#72 Re: Zasto mi u BiH nismo dobili ni marke

Post by -Chesterfield- »

mayab wrote: 18/06/2022 09:50
Naime, iz prvobitne informacije koja je objavljena nakon sjednice Vlade FBiH ostalo je nejasno po kojim kriterijima će ljudi ostvarivati pravo na vaučere. Za pojedinačne slučajeve, kada svaka osoba uplaćuje aranžman za sebe, bez obzira da li više ljudi u grupi idu zajedno na odmor, situacija je potpuno jasna. Ako cijena takvog aranžmana za svakovg od pojedinaca iznosi 250 maraka i više, ta osoba ostvaruje pravo na aranžman.

Međutim, ostalo je nerazjašnjeno pravo na vaučere u slučajevima porodičnih aranžmana. Da pojednostavimo: Ako četveročlana porodica uplati neki aranžman koji ukupno košta 400 maraka, dakle prelazi iznos od 250 KM, ali po članu porodice to iznosi 100 KM; da li će oni ostvariti pravo na vaučer.

- Ono što je dogovoreno je da će se vaučeri izdavati za aranžmane koji prelaze iznos od 250 KM. To znači da, ako se radi o porodičnom aranžmanu, u tom slučaju će i ta porodica imati pravo na jedan vaučer od 200 maraka, pojasnila je Đapo.

Druga situacije je da ta ista četveročlana porodica uplati aranžman od 1.500 KM, što znači da je cijena po članu porodice veća od 300 KM. Da li će opet dobiti jedan, ili četiri vaučera od po 200 maraka.

- To još nismo precizno odredili, ali mislim da će se i u tom slučaju gledati cijena aranžmana, odnosno da će, ako se radi o porodičnom aranžmanu, imati pravo na jedan vaučer, dodala je Đapo.

Radi pojašnjenja, ministrici smo postavili pitanje sa početka teksta.

- Pa ispada da je tako bolje, rekla je za Oslobođenje Đapo.

Dodala je kako je naredni korak izbor internet platformi putem kojih će se nuditi i prodavati turistički aranžmani. S tim ciljem će biti raspisan i poziv za internet platforme za prodaju turističkih aranžmana. Naime, zamisao Vlade je da se pravo na vaučere stiče isključivo ako je aranžman sklopljen preko neke od internet platformi koje su registrovane u FBiH, ako se plaća karticom i ako se destinacija nalazi u FBiH.

To znači da svi oni koji direktno rezervišu smještaj u nekoj od destinacija u FBiH, ili to učine putem neke od turističkih agencija, neće imati pravo na vaučer.
sve je to mutno, ništa još nije jasno, ništa precizirano, nepravedno u osnovi ,
a ne znaju ni oni sami kako da to sve izvedu :izet:
Lakše im je bilo nastaviti sa paketićima.

Image
Locked