Zasto Konjic suti

Post Reply
nu me
Posts: 10
Joined: 25/02/2007 07:13

#1 Zasto Konjic suti

Post by nu me »

U Konjicu se i dan danas , u kuloarima, prepricavaju ratne price. Jos uvijek se familije zrtava iz repovaca pitaju: kako je moguce kada se navodno sve zna, ne otkrivaju naredbodavci ubostava u repovcima. Jos uvijek se normalni ljudi pitaju kako je moguce da , ni dan danas, nisu otkrive e ubice Dusana Suse i Lijeskica koji su odvedeni u jednom danu 92., a nadjeni kako plutaju Jablanickim jezerom - u drugom danu. Jos uvijek se normalni ljudi pitaju kako je skoncao Bogdan Zivak u zatvoru u Konjicu (92,godine, proglaseno samoubojstvo). I jos uvijek normalnim ljudima nije jasno kako su blago osudjene ubice obitelji Golubovic
U Konjicu ce vam o ratu pricati samo ono sto se zeli. Sve ostalo ce se sakriti i nastojati potisnuti u zaborav. No, licemjerno ce se traziti istina o drugima, o "onima tamo" koji su pobili...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#2

Post by mostarac »

Konjic suti jer ljudi nece da izgube glavu bezveze. Sve se tu zna ko je i sta je i ko je koga u Repovcima i zasto, ali zna se da i kad progovoris ode glava, a niko se po guzici nece pocesat, osim sto ces 2-3 dana bit na naslovnim stranicama a ti nemas nista od toga jer si mrtav, a i da nisi isto je. Nakon toga ce se ili cak i nece, desiti neki smjesni sudski proces u kome ces ti kao mrtav bit osudjen jer si nanio dusevnu bol nekom kriminalcu pa te je ovaj skrhan tugom, jadom i cemerom, unesrecen i dusevno zgranut morao propucati sa 15-ak metaka i ohladiti tvoju zlu glavu koja ugrozava njegova prava da bude kriminalac.
Eto zato sute ljudi u Konjicu.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#3

Post by tempora »

mostarac wrote:Konjic suti jer ljudi nece da izgube glavu bezveze. Sve se tu zna ko je i sta je i ko je koga u Repovcima i zasto, ali zna se da i kad progovoris ode glava, a niko se po guzici nece pocesat, osim sto ces 2-3 dana bit na naslovnim stranicama a ti nemas nista od toga jer si mrtav, a i da nisi isto je. Nakon toga ce se ili cak i nece, desiti neki smjesni sudski proces u kome ces ti kao mrtav bit osudjen jer si nanio dusevnu bol nekom kriminalcu pa te je ovaj skrhan tugom, jadom i cemerom, unesrecen i dusevno zgranut morao propucati sa 15-ak metaka i ohladiti tvoju zlu glavu koja ugrozava njegova prava da bude kriminalac.
Eto zato sute ljudi u Konjicu.
Po tome i u RS-u?
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#4

Post by MUNAFIK »

tempora wrote:
Po tome i u RS-u?
NE!
U manjem BH entitetu se suti zato sto su CETNICI SVETI LJUDI(za vecinu stanovnika), i naravno tamo se uvijek ostaje pri stavu 'turke treba pobit' i 'sve ce ovo biti dio velike srbije'
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#5

Post by Pasiflora »

mostarac wrote:Konjic suti jer ljudi nece da izgube glavu bezveze. Sve se tu zna ko je i sta je i ko je koga u Repovcima i zasto, ali zna se da i kad progovoris ode glava, a niko se po guzici nece pocesat, osim sto ces 2-3 dana bit na naslovnim stranicama a ti nemas nista od toga jer si mrtav, a i da nisi isto je. Nakon toga ce se ili cak i nece, desiti neki smjesni sudski proces u kome ces ti kao mrtav bit osudjen jer si nanio dusevnu bol nekom kriminalcu pa te je ovaj skrhan tugom, jadom i cemerom, unesrecen i dusevno zgranut morao propucati sa 15-ak metaka i ohladiti tvoju zlu glavu koja ugrozava njegova prava da bude kriminalac.
Eto zato sute ljudi u Konjicu.
Cuj zemljace, nisi u pravu. Istinu treba reci. Ima nacina da se ona kaze ma kakva ona bila. To je moja filozofija. Bolja je i najgora istina od najsladje lazi. Ako se neko osjeca nezasticen i boji se da kaze istinu, ona se moze saopstiti anonimnom dojavom, pismom. Evo ovaj forum? Mozemo otvoriti temu ISTINA. Pa nek se zna. Recite sve. Navedite sve relevantne dokaze.
Ti si u pravu da je to tezi put. Da je to put koji trazi vise enrgije i moze biti koban za karijeru a ponekad i za zivot. Ali zar nismo ginuli da stvorimo drzavu 92-95. Nismo je stvorili. Bar ne onakvu za koju sam ja uzeo pusku. Mozda je ovo nacin.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#6

Post by Jastreb35 »

sitno wrote:
mostarac wrote:Konjic suti jer ljudi nece da izgube glavu bezveze. Sve se tu zna ko je i sta je i ko je koga u Repovcima i zasto, ali zna se da i kad progovoris ode glava, a niko se po guzici nece pocesat, osim sto ces 2-3 dana bit na naslovnim stranicama a ti nemas nista od toga jer si mrtav, a i da nisi isto je. Nakon toga ce se ili cak i nece, desiti neki smjesni sudski proces u kome ces ti kao mrtav bit osudjen jer si nanio dusevnu bol nekom kriminalcu pa te je ovaj skrhan tugom, jadom i cemerom, unesrecen i dusevno zgranut morao propucati sa 15-ak metaka i ohladiti tvoju zlu glavu koja ugrozava njegova prava da bude kriminalac.
Eto zato sute ljudi u Konjicu.
Cuj zemljace, nisi u pravu. Istinu treba reci. Ima nacina da se ona kaze ma kakva ona bila. To je moja filozofija. Bolja je i najgora istina od najsladje lazi. Ako se neko osjeca nezasticen i boji se da kaze istinu, ona se moze saopstiti anonimnom dojavom, pismom. Evo ovaj forum? Mozemo otvoriti temu ISTINA. Pa nek se zna. Recite sve. Navedite sve relevantne dokaze ......
Dobra ideja, no trebalo bi to kvalitetno organizovati, da se po forumima ne povlaci imena ljudi koja bi se tu mogla naci samo iz pakosti (zluradog komsije, ostavljene djevojke ....). Sta mislis o tom da pokrenes internet stranicu koja bi nudila novcanu nagradu (5.000 ili vise), a koju bi se isplacivalo nakon hapsenja ili podizanja optuznice ? U tom bi ti (finansijski) mogli pomoci i Centar Simon Vizental i nasa dijaspora, ali i drugi koji se slazu s tim da zlocin ne smije ostati nekaznjen.
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#7

Post by seiko22 »

Jastreb35 wrote:
sitno wrote:
mostarac wrote:Konjic suti jer ljudi nece da izgube glavu bezveze. Sve se tu zna ko je i sta je i ko je koga u Repovcima i zasto, ali zna se da i kad progovoris ode glava, a niko se po guzici nece pocesat, osim sto ces 2-3 dana bit na naslovnim stranicama a ti nemas nista od toga jer si mrtav, a i da nisi isto je. Nakon toga ce se ili cak i nece, desiti neki smjesni sudski proces u kome ces ti kao mrtav bit osudjen jer si nanio dusevnu bol nekom kriminalcu pa te je ovaj skrhan tugom, jadom i cemerom, unesrecen i dusevno zgranut morao propucati sa 15-ak metaka i ohladiti tvoju zlu glavu koja ugrozava njegova prava da bude kriminalac.
Eto zato sute ljudi u Konjicu.
Cuj zemljace, nisi u pravu. Istinu treba reci. Ima nacina da se ona kaze ma kakva ona bila. To je moja filozofija. Bolja je i najgora istina od najsladje lazi. Ako se neko osjeca nezasticen i boji se da kaze istinu, ona se moze saopstiti anonimnom dojavom, pismom. Evo ovaj forum? Mozemo otvoriti temu ISTINA. Pa nek se zna. Recite sve. Navedite sve relevantne dokaze ......
Dobra ideja, no trebalo bi to kvalitetno organizovati, da se po forumima ne povlaci imena ljudi koja bi se tu mogla naci samo iz pakosti (zluradog komsije, ostavljene djevojke ....). Sta mislis o tom da pokrenes internet stranicu koja bi nudila novcanu nagradu (5.000 ili vise), a koju bi se isplacivalo nakon hapsenja ili podizanja optuznice ? U tom bi ti (finansijski) mogli pomoci i Centar Simon Vizental i nasa dijaspora, ali i drugi koji se slazu s tim da zlocin ne smije ostati nekaznjen.
oooh, jastijebe, pa Vizental licno, skoro da ne priznaje genocid nad Bosnjacima!! Pa zaboga da li si citao recenzije od njegove najnovije knjige koja je nagradjena negdje polovinom prosle godine!! Taj covjek i ne spominje genocid nad Bosnjacima!! Pise o Armeniji (znamo zasto) pise o Ruandi, a Bosnu i ne spominje!! Zasto li , dragi jastrijebe!!
Pa otidji jednostavno na njegovu stranicu i stranicu njegovog centra, pa mi javi, koliko si nasao tema o genocidu u Bosni!!
Oh, jastrijebe, jastrijebe, !! :(
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#8 Re: Zasto Konjic suti

Post by Mr.Who »

nu me wrote:U Konjicu se i dan danas , u kuloarima, prepricavaju ratne price. Jos uvijek se familije zrtava iz repovaca pitaju: kako je moguce kada se navodno sve zna, ne otkrivaju naredbodavci ubostava u repovcima. Jos uvijek se normalni ljudi pitaju kako je moguce da , ni dan danas, nisu otkrive e ubice Dusana Suse i Lijeskica koji su odvedeni u jednom danu 92., a nadjeni kako plutaju Jablanickim jezerom - u drugom danu. Jos uvijek se normalni ljudi pitaju kako je skoncao Bogdan Zivak u zatvoru u Konjicu (92,godine, proglaseno samoubojstvo). I jos uvijek normalnim ljudima nije jasno kako su blago osudjene ubice obitelji Golubovic
U Konjicu ce vam o ratu pricati samo ono sto se zeli. Sve ostalo ce se sakriti i nastojati potisnuti u zaborav. No, licemjerno ce se traziti istina o drugima, o "onima tamo" koji su pobili...

U Konjicu je u toku rata promjenjeno 17 (sedamnaest) komandanata brigade. Mislim da ovo sve govori o situaciji u toku rata u Konjicu.
nu me
Posts: 10
Joined: 25/02/2007 07:13

#9 Zasto Konjic suti

Post by nu me »

U Konjicu se, odmah nakon ubistva porodice Golubovic, znalo i za policajca koji je bio na punktu, u kontejneru, uz obalu Neretve, do kejeg je uspio pobjeci jedan od sinova ubijenog Djure Golubovica. Kada su ubice dosle do punkta, on im je predao djecaka kojeg su ubili tu, u njegovoj blizini.
Za mnoge Djurine ucenike i danas je to najveca mrlja na gradu u kojem su rodjeni i u kojem i danas zive. I ne samo za njih.
Za roditelje i ostale clanove porodica pobijenih momaka u Repovcima, najteza je cinjenica da se neprestano govori o tome "kako se o tim ubistvima sve zna". Ko zna i zasto suti? I koga se stiti ovom sutnjom.
Slazem se da ne treba lupati imena, cak ni u ovakvim forumima.Ali, imamo li pravo ikoga prozivati za bilo sto, ako sami nismo spremni "pocistiti svoje dvoriste".
Gdje su ti Konjicani koji ZNAJU?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#10

Post by Prozor »

Nisam upoznat blize sa desavanjima u Konjicu tokom agresije. Neka na ovoj temi svako sto nesto zna kaze sve sto zna i niko ga nece moci upratiti. Evo npr. pokretac teme, ako "svi znaju" da li to ubraja i tebe?
oslobad
Posts: 205
Joined: 17/05/2007 23:12

#11

Post by oslobad »

Zasto Konjic suti
------------------------------
da je samo Konjic u pitanju.
nu me
Posts: 10
Joined: 25/02/2007 07:13

#12 Zasto Konjic suti

Post by nu me »

Prozoru: Ja ne znam. Da znam imena ne bih sutio. Postoji niz nacina da se istina kaze i dokaze.
Zato me to i ljuti. U slucaju Repovci. Ljudi su pobijeni, to su cinjenice. Bila je istraga. Kako je moguce da se jos uvijek nije otkrilo ime naredbodavaca.?
Susa i Lijeskic. Odvela ih je policija i to u satima kada su ih vidjele komsije.Ko je pucao i ko je odgovoran, moraju znati oni koji su naredili njihovo hapsenje ?
Slucaj Golubovic. Ja ne znam, ali znaju u tadasnjem sastavu policijskih snaga ko im je dezurao te tragicne noci na punktu na Beginom viru.
pofalicki
Posts: 66
Joined: 03/03/2007 04:46

#13

Post by pofalicki »

MUNAFIK wrote:
tempora wrote:
Po tome i u RS-u?
NE!
U manjem BH entitetu se suti zato sto su CETNICI SVETI LJUDI(za vecinu stanovnika), i naravno tamo se uvijek ostaje pri stavu 'turke treba pobit' i 'sve ce ovo biti dio velike srbije'
Ne samo to, jedan dio njih misli da je rep. srpska drzava, medjutim kada dodje vrijeme da izvade pasos skontaju da su se sjebali. Dodik im treba malo oci otvoriti i objasniti neke cinjenice a ne dizati na ustanak...
oslobad
Posts: 205
Joined: 17/05/2007 23:12

#14

Post by oslobad »

bosanski Srbi imaju dvojno drzavljanstvo,tako da ih bas i ....
pofalicki
Posts: 66
Joined: 03/03/2007 04:46

#15

Post by pofalicki »

oslobad wrote:bosanski Srbi imaju dvojno drzavljanstvo,tako da ih bas i ....
Dvojno drzavljanstvo imaju oni koji su ga zatrazili, ali to je najmanji problem...recimo svi sportisti koji hoce da se takmice za reprezentaciju(svi nemaju mjesto u rep. srbije)... drzaljani BiH imaju besplatno skolovanje(ili neki vid stipendije, nisam bas sad siguran) u Becu...ima toga jos da te ne bi zamarao sad...
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#16 Re: Zasto Konjic suti

Post by Prozor »

nu me wrote:Prozoru: Ja ne znam. Da znam imena ne bih sutio. Postoji niz nacina da se istina kaze i dokaze.
Zato me to i ljuti. U slucaju Repovci. Ljudi su pobijeni, to su cinjenice. Bila je istraga. Kako je moguce da se jos uvijek nije otkrilo ime naredbodavaca.?
Susa i Lijeskic. Odvela ih je policija i to u satima kada su ih vidjele komsije.Ko je pucao i ko je odgovoran, moraju znati oni koji su naredili njihovo hapsenje ?
Slucaj Golubovic. Ja ne znam, ali znaju u tadasnjem sastavu policijskih snaga ko im je dezurao te tragicne noci na punktu na Beginom viru.
Pojasni malo sve te slucajeve. Kao sto sam rekao nisam upoznat sa konjickim ratnim desavanjima.
nu me
Posts: 10
Joined: 25/02/2007 07:13

#17 Re: Zasto Konjic suti

Post by nu me »

Pojasni malo sve te slucajeve. Kao sto sam rekao nisam upoznat sa konjickim ratnim desavanjima.[/quote]
Da znam sve detalje, moj Prozore, ne bih se javljao na ovaj forum, vec na drugo mjesto gdje bi to donijelo efekte. Postavljao sam logicna pitanja, nadajuci se i nekim odgovorima.
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#18 Re: Zasto Konjic suti

Post by winabike »

nu me wrote:U Konjicu se, odmah nakon ubistva porodice Golubovic, znalo i za policajca koji je bio na punktu, u kontejneru, uz obalu Neretve, do kejeg je uspio pobjeci jedan od sinova ubijenog Djure Golubovica. Kada su ubice dosle do punkta, on im je predao djecaka kojeg su ubili tu, u njegovoj blizini.
Za mnoge Djurine ucenike i danas je to najveca mrlja na gradu u kojem su rodjeni i u kojem i danas zive. I ne samo za njih.
Za roditelje i ostale clanove porodica pobijenih momaka u Repovcima, najteza je cinjenica da se neprestano govori o tome "kako se o tim ubistvima sve zna". Ko zna i zasto suti? I koga se stiti ovom sutnjom.
Slazem se da ne treba lupati imena, cak ni u ovakvim forumima.Ali, imamo li pravo ikoga prozivati za bilo sto, ako sami nismo spremni "pocistiti svoje dvoriste".
Gdje su ti Konjicani koji ZNAJU?
Ja ne znam.

Sto se Djure Golubovica tice (kao i svake nevine zrtve), bit ce me stid dok sam ziv - stid sto ubice dobise tako malo, trag im se zameo... I ne samo Djuru: Marija Kovaca, ljude u Celebicima...

Sa pokojnim Djurom sam u zivotu popio puno kafa... na velikim odmorima. On nije htio da ide gore, u zbornicu. Djuro je bio ljudina. Neka je vjecni pokoj i njemu i njegovoj familiji. Bio je 20 godina stariji od mene, bio mi je profesor, ali ga nisam tako dozivljavao. Bio je jednostavno ljudina.

Za sedamnaest komadanata znam, sve sam ih preturio preko ledja u one 4 godine.

U Repovcima su mi izginuli prijatelji. I ne znam ko ih je ubio, postoje 2-3 varijante, a oni koji znaju sute ko zaliveni. Najgora moguca situacije, kad i porodice ubijenih spekulisu. Rahmet im i pokoj, sve su sjajni momci bili...
meho_puzic
Posts: 69
Joined: 22/04/2004 18:29

#19

Post by meho_puzic »

Konjic nije izuzetak, Konjic suti kao i svi ostali gradovi gdje se desio zlocin. A tako isto i ovaj forum suti. Nema niko na ovom forumu pojma da je Djuro bio teski invalid i kao takav nije nikome nikada mogao biti prijetnja, ali trebalo ga je nekako istjerati iz stana i useliti se u njegov stan. Ali to normalno ovdasnje forumase ne zanima jer su previse zauzeti nekim drugim temama koje mlate praznu slamu.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#20 Re: Zasto Konjic suti

Post by Prozor »

nu me wrote:Pojasni malo sve te slucajeve. Kao sto sam rekao nisam upoznat sa konjickim ratnim desavanjima.[/quote]
Da znam sve detalje, moj Prozore, ne bih se javljao na ovaj forum, vec na drugo mjesto gdje bi to donijelo efekte. Postavljao sam logicna pitanja, nadajuci se i nekim odgovorima.
Pa evo ja pozivam nek se javi na forum, anonimno, neki Konjicanin i nek kaze sta zna.

Sramno je da su "nasi" ukaljali obraz casne borbe na ovaj nacin. Ja sam 90% siguran da se radi o prijeratnim kriminalcima u svim slucajevima...
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#21

Post by Šandor »

U Hagu je osuđeno nekoliko Bošnjaka (ako se dobro sjećam?) koji su u Konjicu mučili i ubijali Srbe i Hrvate(ali prvenstveno Srbe). Meni je ostalo u sjećanju ime Esada Landže koji je priznao zločin a jedan sudija je dao izdvojeno mišljenje u kojem je naznačio da je Landžo po njegovom mišljenju psihopata.

http://www.trial-ch.org/en/trial-watch/ ... o_488.html

Imao je 19 godina kad je činio zločine.
nu me
Posts: 10
Joined: 25/02/2007 07:13

#22 Zasto Konjic suti

Post by nu me »

I ja sam bio u odbrani Konjica. Mozda me zato i boli sto se suti o onima koji su ukaljali sve ono sto je velika vecina Konjicana, koja je u rastu ostala zajedno, osjecala u prvim danima rata. Misao koja nas je drzala, koja je ucinila laksim trpljenje granata, gladi, bivala je: napali su nas,moramo se braniti. Nakon surovog ubojstva obitelji Golubovic, nakon ubojstava Suse i Lijeskica, a onda i momaka u Repovcima, puno mojih prijatelja i ja smo izgubili iluziju o odbrambenom ratu. Pljacke stanova, sverc, bogacenje ratnih profitera...unosile su sumnju cak i u one koji bez Bosne i Konjica ne mogu zamisliti zivot.
Ipak, istrajavalo se, jer su se mnogi posteni ljudi nadali da ce se, nakon sto neposredna opasnost mine, nakon sto prestanu padati granate, krenuti sa "ciscenjem" vlastite avlije. Da ce se uspostaviti takvo drustvo u kojem se nece govoriti o nasem i njihovom zlocinu.
Koji to zlocin moze biti "Nas", a koji "njihov". Ne prihvatam ni jedan zlocin kao svoj i ne prihvatam da me neko svrstava u "nase" i "njihove".
Ali, vidi VRAGA: najbogatiji ljudi su danas upravo ratni profiteri i drmaju svim i svacim. Samim tim i informacijama, ili nam se samo tako cini.
Ocito je da je i moje javljanje na ovom forumu, "prizvalo" odgovore samo onih slicnih meni. Koji nista ne znaju i koji su takodjer bez iluzija.
Post Reply