Zasto je vecina Bosanaca i Hercegovaca prljava?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#1 Zasto je vecina Bosanaca i Hercegovaca prljava?

Post by The Nightwatchman »

hodam ulicama sarajeva i ne mogu cudom da se nacudim kako je moguce da neko istrese rucak sa svog sprata u urbanoj zoni. na semaforima gledam kako se istresaju pepeljare, nepojedena pita, celofan od cigareta, izvakane zvake, procitane novine, kore od banana itd.

kad zapuse vjetar najmilije mi je gledati sarenilo neba kojim idilicno lete raznobojne pvc kese. i ovo sve u uzem centru grada- predgradje necu ni da spominjem! svako istresa svoj otpad gdje mu se svidi i to ljudi rade tako nonsalantno kao da je to neka drustveno prihvacena norma. nisam puno putovao po svijetu, ali dovoljno sam vidio zemalja i gradova u kojima su takve stvari NEZAMISLIVE!

i interesantno je to da svaki put kad se vratim u sarajevo s nekog putovanja, automatski me u depresiju baci upravo ta prljavstina i jad koji ona stvara u atmosferi grada, a koje stanovnici zbog svoje ucahurenosti nisu ni svjesni. zasto je to tako? jesmo li zaista toliko urođeno primitivni ili jednostavno jos nismo usli u tu fazu drustvene evolucije u kojoj je ekoloska osvjestenost normalan i prihvatljiv dio ljudskog bica?

:? :? :?
Last edited by The Nightwatchman on 08/12/2007 23:54, edited 1 time in total.
User avatar
ahmed_dv
Posts: 290
Joined: 04/07/2004 18:37

#2

Post by ahmed_dv »

Mrzim ljude koji bacaju smece svuda oko sebe
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#3

Post by zemo_online »

jel tako bilo i prija rata?
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#4

Post by The Nightwatchman »

test01 wrote:jel tako bilo i prija rata?
ma jest. ne toliko kao sad ali jest... sjecam se starih frizidera u rijekama, skoljki od auta, divljih deponija. moje pitanje se odnosi na cijelu BiH, a fokus je na sarajevu zato sto je to moj grad.
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#5

Post by sinus »

Ko li će prvi reći da je to zato što su prave Sarajlije otišle iz Sarajeva, a došli neki selje, belje, itd :D
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#6

Post by The Nightwatchman »

molim sve koji imaju namjeru da pocnu ta medjugradska prepucavanja da ne pocinju jer tema nema veze s tim.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#7

Post by patrius »

Zato sto nisu "cisti" :oops:
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#8

Post by sinus »

Dobro ba šta se pališ odmah :D , to ja onako opasku dao jer 99% postova u kojima se navode problemi i ako se Sarajevo spomene, nađe se neko da kaže da to nisu pravi Sarajlije. Eto oprosti mi neću više, jel OK?

A što se tiće prljanja i bacanja otpadaka, kesa, pelena i sličnih stvari o tome ne vrijedi raspravljati sve dok ljudima ne dođe iz guzice u glavu. Kada se krenemo ponašati prema ulici kao prema svojoj avliji, kući, stanu i kada skontamo da ne želimo smeće u svojoj avliji tako ga nećemo željeti ni po ulicama kojima hodamo mi i naša djeca. Pa sve dok kante na banderama budu mogle ostati barem mjesec dana da se neki papak ne nađe koji će ili polomiti je ili zapaliti (u koliko je plastična) itd, sve do tad ćeš se ti i večina nas pitati zašto su Bosanci i Hercegovci prljavi... Eto da ne kažeš da sam se prepucavao sa nekim :D
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#9

Post by The Nightwatchman »

nisam se uopste upalio. samo sam i ja kao i ti dao opasku. ti kazes dok ljudima iz guzice ne dodje u glavu, ali ja se pitam zasto nije nikada doslo iz guzice u glavu. znaci pitam se koji je uzrok tome. kako je nekim drugim narodima doslo iz guzice u glavu...
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#10

Post by zemo_online »

Mozda da se uvede nekakva ulicna inspekcija ili gradski nadzor koji bi usput kontrolirali i parking,neprimjereno ponasanje i sl.
Bilo bi to jos dodatno opterecenje za gradski budzet ali.....
Sta velite za prijedlog?
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#11

Post by kijameta »

test01 wrote:jel tako bilo i prija rata?
Nije u Sarajevu.Kultura urbanog zivljenja je bila mnogo veca.
Za ovo sad nisu krivi 'seljaci'ni 'doslje' i prije rata su oni cinili gro stanovnistva,doduse imali su duzi 'gradski' staz.Nego prije rata je jednostavno kulturni nivo grada bio visi,kazem opet, ne sto su ljudi bili bolji,nego su bili primorani da budu bolji,nametan im je sistem vrijednosti,kojemu su se morali prilagodzavati.
Dok danas,gradske vrijednosti nisu mjerilo,nego je mjerilo turbo-folk nacin zivota,srbija u pokretu,srbija do Une.I to ne, neka kulturna beogradska varijanta Srbije,nego ona najgora,trubacko-ciganska.
Drugo imamo ove kaznene mjere EU,sa kojim nas drze kao zivotinje u kavezu.Vecina ljudi nema prilike da vide ista drugo,osim parceta neba iznad nasih kotlina,nema se gdje sta vidjeti i nauciti.70-tih kada se je urbanizirala generacija naseljena u grad poslije 45-e,mi smo se pravo sa biroa zaposljavali u Njemacku,Svicarsku i price tih ljudi,koji su tamo radili,kako se na Zapadu ponasa su bile mjerilo i postovale su se bez pogovora.
Izlaza,nema,bar ne kratkorocno,nego jedino cekati da nove generacije narastu i da dignu cjelokupni nivo kulture a to cemo se nacekati bar jedno 20 godina.
Ja sve ovo pisem iskljucivo vezano za Sarajevo,za ostali dio Bosne ne znam a i ne zanima me puno.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#12

Post by The Nightwatchman »

test01 wrote:Mozda da se uvede nekakva ulicna inspekcija ili gradski nadzor koji bi usput kontrolirali i parking,neprimjereno ponasanje i sl.
Bilo bi to jos dodatno opterecenje za gradski budzet ali.....
Sta velite za prijedlog?
koliko ja znam mi imamo eko policiju.


koja kao i da ne postoji :D
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#13

Post by HomeArt »

Ja sam ovo isto pitanje postavio rodjenoj njemici koja zivi u Sarajevu 30 godina i zena se samo nasmijala jer joj nije jasno odakle ideja bosancima da se nijemci radjaju kulturni? Oni su prije svega "opaljeni" po dzepu a onda se brzo nauci kulturi. Kod nas na zalost ubice hodaju slobodno a kamo li da neko odgovara zbog bacanja pouska ili sl.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#14

Post by The Nightwatchman »

sahan wrote:Ja sam ovo isto pitanje postavio rodjenoj njemici koja zivi u Sarajevu 30 godina i zena se samo nasmijala jer joj nije jasno odakle ideja bosancima da se nijemci radjaju kulturni? Oni su prije svega "opaljeni" po dzepu a onda se brzo nauci kulturi. Kod nas na zalost ubice hodaju slobodno a kamo li da neko odgovara zbog bacanja pouska ili sl.
da u pravu si. naravno da se ljudi ne radjaju kulturni. sve u zivotu je spoznaja i navika. sistem kreira optimalan profil pojedinca. njemci su najvjerovatnije u svojoj biološkoj srži veći gorštaci od bosanaca. ali su istesani.

medjutim, u ovoj prici bitno je naglasiti da moras "opaliti po dzepu" eventualno prve tri generacije (dedo bacio otpad u rijeku- opaljen po dzepu, tata bacio kesu na ulici- opaljen po dzepu, ja bacio limenku od soka u jezero- opaljen po dzepu) ali vec cetvrta generacija prihvata neku prisilno nametnutu normu kao drustveno prihvacenu. i od te generacije pocinje postojati svijest koja se prenosi na svaku slijedecu, a koja nije uzrokovana kaznjavanjem vec jednostavno drustveno prihvacena norma.
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#15

Post by x0z0y0 »

Ma nema to nikakve veze sa odnosom gradjana i papaka u gradu.
Jednostavno drzave koje su "ciste" imaju jako lijepo uredjen i osmisljen sistem KAZNJAVANJA.
Nista oni nisu bolji/losiji od nas.
Samo ih opali po djepu ako ne razdvoje plastiku od papira pa da vidis kako svi lete da razdvoje.
Dakle osnovni problem je sto mi nemamo dovoljno visoke kazne i prije svega korektne ljude koji ce sprovoditi to kaznjavanje.
Pa u Njemackoj se naplacuju kese u supermarketima!
Kod nas "uzmi Ago kolko' ti drago"
Zato Njemci cuvaju kese a ne bacaju da tako lete zrakom :D a i ako bace plate kaznu od 40eura pa ti baci :D
Pa i ona "kolica" u supermarketima se ne mogu uzeti tek tako..nego ubaci pare i ako ih hoces nazad vrati kolica nazad pa izvuci novcic.
Eto oni su toliko poletni da ih sami vrate..jasta..nego ih se na taj nacin natjeralo i zato nema kolica po parkiralistima i sl.
Samo raju po djepu treba udarit ali ne malo nego rigorozno pa da vidis reda i discipline :D
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#16

Post by sinus »

MA kakva eko policija nema od njih ništa.

A po mom mišljenju i mislim većine sve to dolazi, polazi i proizilazi iz kućnog odgoja. Sve dok roditelji tolerišu djeci da bacaju otpatke ili ih sami bacaju po cesti od čokolada,žvaka,bombona i inih grickalica normalno je da ta djeca nikad neće formirati sistem vrijednosti ili će ga formirati ali će on biti potpuno naopak. I samim tim djeca te djece će da imaju iskrivljen sistem vrijednosti. Bio sam svjedok mnogo puta kada i dejca i odrasli bacaju otpatke 20 metara od kante, i mogao sam ih zubima rastrgati, i vrlo rado bih to uradio samo da ne moram da odgovaram zbog svog djela :D Tako da mislim da jedini izlaz (osim udaranja po novčanicima) bi bio preko medija i konstantnog bombardovanja slikama, izvještajima iz pojedinih ulica, gradova, naselja...itd da se vidi ko su ti koji zagađuju okolinu i da se barem na taj način pokuša podići svijest stanovništva i ukazati im da će i poslije njih neki ljudi da žive na ovoj planeti i da ona nije samo i isključivo njihovo vlasništvo...Naravno sve ovo izgleda kao nemoguća misija ali vrijedilo bi pokušati. Mada sam najviše za udaranje po džepu jer jedino to kod našeg naroda pali, kada ih olakšate za koju stotinu KM-ova sljedeći put prvo razmisle pa onda urade nešto...
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#17

Post by zemo_online »

sahan wrote:Ja sam ovo isto pitanje postavio rodjenoj njemici koja zivi u Sarajevu 30 godina i zena se samo nasmijala jer joj nije jasno odakle ideja bosancima da se nijemci radjaju kulturni? Oni su prije svega "opaljeni" po dzepu a onda se brzo nauci kulturi. Kod nas na zalost ubice hodaju slobodno a kamo li da neko odgovara zbog bacanja pouska ili sl.
sta ona zna o njemcima sada kada zivi u nas vec 30 godina?
i tamo se mnogo promjenilo.
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#18

Post by HomeArt »

test01 wrote:
sahan wrote:Ja sam ovo isto pitanje postavio rodjenoj njemici koja zivi u Sarajevu 30 godina i zena se samo nasmijala jer joj nije jasno odakle ideja bosancima da se nijemci radjaju kulturni? Oni su prije svega "opaljeni" po dzepu a onda se brzo nauci kulturi. Kod nas na zalost ubice hodaju slobodno a kamo li da neko odgovara zbog bacanja pouska ili sl.
sta ona zna o njemcima sada kada zivi u nas vec 30 godina?
i tamo se mnogo promjenilo.
Pa nije u zatvoru naravno da ide u Njemacku i da zna sta se desava ko to neka mudrost velika danas.
never no
Posts: 85
Joined: 15/05/2007 02:09

#19

Post by never no »

nazalost nije takva situacija u Sarajevu samo.Isto se desava manje-vise u citavoj BiH.
ps.
urbofolk je velika jeba
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#20

Post by zemo_online »

znas kako ,kod njih se sve svodi na lovu iliti koliko imas toliko vrijedis sto utice na ljude u svakom pogledu.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#21 Zašto su Bosanci i Hercegovci prljavi?

Post by palestinka »

Neki dan se vozim taxijem i pitam da zapalim; može, ali ne prljati pepeljaru u autu ni pod razno. Kaže, bacaj kroz prozor! Izvadim iz tašne malu mobilnu pepeljaru u koju sam otresala pepeo i na kraju ugasila cigaretu, da bi, PAMETNJAKOVIĆ TAXISTA UZEO TU MOJU PEPELJARU I IZBACIO SADRŽAJ KROZ PROZOR!!! Kad sam rekla da sam upravo to htjela izbjeći, samo se nasmijao i kao "hajd' bogati, pa svi bacaju kroz prozor". Moram naglasiti da je auto extra uredno.
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#22

Post by kijameta »

Kakvo kaznjavanje,to je nebuloza.Nas prije rata nije niko kaznjavao,pa je sve bilo 10 puta cisce.Stvar je u kulturi,u kulturi zivljenja a to se ne stice kaznjavanjem nego odgojem, u kuci i u skoli.Stvar je u nacinu zivljenja i sistemu vrijednosti a nacin zivljenja je nesto sto se postepeno namece skolom,odgojem,edukacijom.
Klasican slucaj je ovo sto je gore navedeno u taksiju,to se zove istocno-bosansko-muslimanski nacin zivota.U kuci,taxiju,mrva ne smije pasti na pod,moze se pod lizati koliko je cist ali ne postoji osjecaj za bilo sta izvan vlastitog zida,nema se osjecaja za grad,za javnu povrsinu.
Jednostavno,djeca se trebaju odgojiti tako da osjecaju sramotu ako bace papir na ulicu,da se ako to urade osjecaju kao papci i prljavci,da ih okolina ismijava zbog toga.Znaci treba sustavno kroz drustvo i drzavu graditi sistem vrijednosti,pa jedino u slucaju da mladzi uzrasti prihvate gradske vrijednosti ponasanja,onda se moze promijeniti stanje.To smo mi imali u ratu 92-93 na TVBiH koji smo mogli gledati u Sarajevu,ide emisija za djecu,vodi ga teta mladza,pa puste narodnjak,pola minute,pa onda teta i dijete ismijavaju i pljuju po narodnjaku.Tako edukativnih emisija jedno 20 godina i bice Bosna isto Svicarska.
A kazne,to je smijesno.U danasnjem sistemu vrijednosti je jedna od osnova tih kvazi-vrijednosti je nepostovanje autoriteta;drzave,sistema.Pa u tramvaju kad udze revizor,svi se iskidaju od smijeha a on bi kao trebao naplacivati kazne i to ljudima koji su uhvaceni u cinjenju prekrsaja.A da neki Eko-policajac u Sarajevu naplati kaznu za bilo sta,pa to je smijesno.
Samo postavljanje pravog i punog sistema moralnih vrijednosti,moze rijesiti pitanje odnosa prema gradu.A govoriti u Bosni o tako necemu je suludo,ovdje je na sceni potpuni sunovrat bilo koje moralne vrednote.
bestseler
Posts: 80
Joined: 25/09/2007 11:54

#23

Post by bestseler »

Mislimda je naslov teme - BEZ VEZE ..... On aplicira mnogo negativnih konotacija. Trebalo bi stajati ZASTO SU NEKI bosanci i hercegovci prljavi - a ne SVI. Ocekujem IZVINJENJE .....
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#24

Post by zemo_online »

moglo bi se i tako protumacit,bestseller,ali ipak ostaje cinjenica da je bosna seljacka zemlja.ne generaliziram.
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#25

Post by HomeArt »

test01 wrote:moglo bi se i tako protumacit,bestseller,ali ipak ostaje cinjenica da je bosna seljacka zemlja.ne generaliziram.
Kako bolan ne generaliziras? Procitaj sta si napisao c c c
Locked