Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#101 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by Toto »

senzibilni wrote: fina raja,svi se muškarci većinom zovu SAFA, a žene NEFA
rak-rana svakog mostarca
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#102 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by Qler »

zivio sam u Mostaru malo vise od godinu dana, i meni se grad iskreno ne svidja. Prelijep je kada dodjes turisticki, sve je super, sjajno... ali kada udjes malo dublje u grad i gradjane katastrofa. Pojedinacno ima pravo puno pravo dobre raje u Mostaru, ali generalno, podjele i prepucavanja, mrznja i ostale zezancije su meni ovaj grad sa puno lijepoga ucinile pravo ruznim. Kada se to promijeni Mostar ce biti jedan pravo lijep grad.
User avatar
rivennn
Posts: 2
Joined: 17/08/2009 14:31

#103 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by rivennn »

O Mostaru se pisalo i pisat ce se. Pjevalo i pjevat ce se. Mostar su slikali i slikat ce ga. A sve zbog jednog. Zbog njegove istinske ljepote.

Mostar je grad sazidan od lijepog i neunistivog. U njemu se sudaraju i sjedinjuju prozaicna brda od kamena i rijetkog zelenila, poeticna i smaragdom optocena Neretva i plodorodna polja.

Mostar je bas zbog toga i zbog svoje proslosti pecacene Starim mostom grad inspiracije za umjetnike svih vrsta i orijentacija. U tome je njegova sreca. Po tome je Mostar vjecan i neponovljiv.

Mostar je cudo .. :)
User avatar
rivennn
Posts: 2
Joined: 17/08/2009 14:31

#104 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by rivennn »

mostar ima ljepotu: stari grad, most, dzamije, kuce- muzeje, partizansko groblje .. klimu, sunce,neretvu .. historiju, pisce i pjesnike..ali nema istinskog centra grada, koji bi ga ucinio idealnom metropolom.
Sjeverni logor (za one koji znaju gdje je) ..treba ucinit centrom grada ..sa sjedistima svih bitnijih institucija i kompanija ..
Zamislite spoj ..ljepote i velicine. Eh, to je taj Mostar!
Bar ja tako mislim ..
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#105 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by Toto »

rivennn wrote:mostar ima ljepotu: stari grad, most, dzamije, kuce- muzeje, partizansko groblje .. klimu, sunce,neretvu .. historiju, pisce i pjesnike..ali nema istinskog centra grada, koji bi ga ucinio idealnom metropolom.
Sjeverni logor (za one koji znaju gdje je) ..treba ucinit centrom grada ..sa sjedistima svih bitnijih institucija i kompanija ..
Zamislite spoj ..ljepote i velicine. Eh, to je taj Mostar!
Bar ja tako mislim ..
Sumnjam da ce cernicani dozvolit da centar carsije preseli u Zalik :D? Jaste da su u Zaliku zivjele mostarske legende: Greta, Enco, Sisak; Zalik je univerzitetsko naselje :lol: i starija naseobina i od samog grada Mostara k, ali ne postoje teorijske sanse da cernicani dozvole da im "cucavci" preuzmu primat u carsiji. Lokalitet Sjevernog logora ima izvanredan potencijal da postane drugi centar grada, ali je pitanje ima li Mostara urbaniste i arhitekte sposobne da od te lokacije naprave urbano srediste?
User avatar
hepok
Posts: 113
Joined: 13/02/2006 16:12

#106 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by hepok »

.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#107 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 17/01/2012 12:20, edited 1 time in total.
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#108 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by *miara* »

senzibilni wrote:fin grad nema govora,jednom sam bio tamo sa starim koji je imao zelenaru u sarajevu pa smo išli nabavljat ,raštiku, prasu, kelj, kupus i trešnje, kupus, kupili smo i duvana,ma to je bilo prije 30 godina, e sad ne znam šta je bilo dalje sa mostarom,
fina raja,svi se muškarci većinom zovu SAFA, a žene NEFA
ja znam jednog safu i jednu nefu iz mostara :D
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#109 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by maxell_sarajevo »

Prosle sedmice sam navracao u Mostar i po meni nije nista posebno.Mostar cini onih 200 metara oko starog mosta i to je to.Kako se ide dalje od starog mosta grad je sve prljaviji, automobili parkirani nasred ulica, rusevine na svakom koraku, nacionalisticki grafiti.U svakom slucaju volim svratiti u stari dio grada da popijem bosansku kahvu, al jednostavno nebih mogao dole izdrzati vise od dva dana.Pozdrav pravim mostarcima i mostarkama :D
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#110 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by *miara* »

@maxell

upravo tako. mostar je odvratan. ljudi vide stari most i govore kako je prelijep. haj malo odmakni pa ces vidjeti sta je mostar. zivjela sam u mostaru 3 godine. jedan od najruznijih gradova u kojima sam bila. mogla bi do sutra nabrajati sta me tamo nervira, ali rano je jos :D
mostarska-liska
Posts: 14
Joined: 21/09/2009 17:21

#111 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by mostarska-liska »

A sta je to Mostar tita ti kad se ti odmaknes?hehehe e i ovdje se coek svasta nacita.Moja kad ti je Mostar odvratan bio sto osta u njemu 3 god? Sto se nisi odma curik nazad ?
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#112 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by *miara* »

mostarska-liska wrote:A sta je to Mostar tita ti kad se ti odmaknes?hehehe e i ovdje se coek svasta nacita.Moja kad ti je Mostar odvratan bio sto osta u njemu 3 god? Sto se nisi odma curik nazad ?
koliko je tebi godina? ja da mogu, otisla bi zivjeti na tibetu, pa ne mogu. nema covjek puno izbora ovdje.

a mostar kad se odmaknem je prljavstina, smrad, neuredjenost, papanluk, bahatost, jedna ogromna pijaca sa jednim draguljem u sredini.
User avatar
Halleluhwah
Posts: 973
Joined: 28/08/2009 17:01
Location: Among and above strange people, mit dir Lili Marleen

#113 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by Halleluhwah »

Da se i ja žrtvujem i odgovorim na ovo pitanje i ovu temu.
Zašto je Mostar najljepši grad? - Zato što nije.
made in hercegovina
Posts: 34
Joined: 22/09/2009 15:36

#114 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by made in hercegovina »

miara koliko je tebi god.? i odakle si ti,ako se moze znati? ovoj ekipi sto se ne svidja stari most: trebali ste doci pa vi napravit kakav drugi...ispade ko da smo namjerno srusili Starog,da bi se ovaj napravio...pricate gluposti....a ovaj drugi dio ekipe,sto negativno prica o Mostaru....ma to je sve zavist i ljubomora hahahaaha :D Miara je garant iz neke vukojebine u Bosni...ona bi na Tibet...a sta ces ti jadna ,nego sjedi kuci i pleti priglavke :-D
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#115 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by *miara* »

made in hercegovina wrote:miara koliko je tebi god.? i odakle si ti,ako se moze znati? ovoj ekipi sto se ne svidja stari most: trebali ste doci pa vi napravit kakav drugi...ispade ko da smo namjerno srusili Starog,da bi se ovaj napravio...pricate gluposti....a ovaj drugi dio ekipe,sto negativno prica o Mostaru....ma to je sve zavist i ljubomora hahahaaha :D Miara je garant iz neke vukojebine u Bosni...ona bi na Tibet...a sta ces ti jadna ,nego sjedi kuci i pleti priglavke :-D

hahahahaha....onaj ko je sa vukovima krevet dijelio ce hvalit ono malo asfalta sto ima ko da je svetinja. 17 puta sam se selila i nagledala sam se svega i svacega, ali u mostar ne idem vise sve da ostatak svijeta gori, maaajkemi.
made in hercegovina
Posts: 34
Joined: 22/09/2009 15:36

#116 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by made in hercegovina »

ljepoto moja frljava ne odgovori ti ni na jedno pitanje :D iz kojeg kraja nam ti bijase? :D
made in hercegovina
Posts: 34
Joined: 22/09/2009 15:36

#117 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by made in hercegovina »

*miara* wrote:
made in hercegovina wrote:miara koliko je tebi god.? i odakle si ti,ako se moze znati? ovoj ekipi sto se ne svidja stari most: trebali ste doci pa vi napravit kakav drugi...ispade ko da smo namjerno srusili Starog,da bi se ovaj napravio...pricate gluposti....a ovaj drugi dio ekipe,sto negativno prica o Mostaru....ma to je sve zavist i ljubomora hahahaaha :D Miara je garant iz neke vukojebine u Bosni...ona bi na Tibet...a sta ces ti jadna ,nego sjedi kuci i pleti priglavke :-D

hahahahaha....onaj ko je sa vukovima krevet dijelio ce hvalit ono malo asfalta sto ima ko da je svetinja. 17 puta sam se selila i nagledala sam se svega i svacega, ali u mostar ne idem vise sve da ostatak svijeta gori, maaajkemi.
a sto si se selila toliko puta? Iko te to tako sjeba u Mo. pa si puna gorcine :D :D
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#118 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by *miara* »

made in hercegovina wrote:
*miara* wrote:
made in hercegovina wrote:miara koliko je tebi god.? i odakle si ti,ako se moze znati? ovoj ekipi sto se ne svidja stari most: trebali ste doci pa vi napravit kakav drugi...ispade ko da smo namjerno srusili Starog,da bi se ovaj napravio...pricate gluposti....a ovaj drugi dio ekipe,sto negativno prica o Mostaru....ma to je sve zavist i ljubomora hahahaaha :D Miara je garant iz neke vukojebine u Bosni...ona bi na Tibet...a sta ces ti jadna ,nego sjedi kuci i pleti priglavke :-D

hahahahaha....onaj ko je sa vukovima krevet dijelio ce hvalit ono malo asfalta sto ima ko da je svetinja. 17 puta sam se selila i nagledala sam se svega i svacega, ali u mostar ne idem vise sve da ostatak svijeta gori, maaajkemi.
a sto si se selila toliko puta? Iko te to tako sjeba u Mo. pa si puna gorcine :D :D
jesi li znao da je u BiH bio rat?

"grad" je citav odvratan. jedino zapadni dio je dobar je nije porusen i drvece nije pokrceno u ratu.
klima jos gora. ljeti 50+. sjecam se kad sam se sa sehovine kuci vracala u jesen, pa rijeka od pola metra dubine ide za mnom. zimi nisam smjela sama preko mosta da me bura ne odnese, a kad bi snijeg pao, pao bi 4 metra. nema centralnog grijanja ni u zgradama pa drva moras cijepati ili kupovati. koje unistavanje suma... umjesto da mostarci vise skontaju kako su im austrougari sjebali sume, kako su sebi za potpale sve pokrcili u ratu, oni ono malo sume sto imaju sve unistise. jos i bespravno djidjaju ono iza magistrale koje ce se svakako srusiti kad pljusak padne. grad osudjen na propast.
made in hercegovina
Posts: 34
Joined: 22/09/2009 15:36

#119 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by made in hercegovina »

miara de ti ponovo procitaj sta si napisala hahahahah...znaci zbog rata,zbog kise,vjetra i ostalih vremenskih nepogoda toliko pljujes po jednom gradu....isto ko kad bi ja sad bilo koji grad u Bosni popljuvo zato sto mi se ne svidja klima (a znamo kakva je Bosna zimi :-D )stvarno mi nisu jasni ovi tvoji argumenti,a rat sam osjetio (i to vrlo dobro) na svojoj kozi.Nego sto si se selila 17 puta :D ? Necu vise da te pitam odakle si,jer neces da odgovoris ,il se stidis reci il ne znas ..s obzirom da si se selila toliko puta :D
mostarska-liska
Posts: 14
Joined: 21/09/2009 17:21

#120 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by mostarska-liska »

koliko je tebi godina? ja da mogu, otisla bi zivjeti na tibetu, pa ne mogu. nema covjek puno izbora ovdje.

a mostar kad se odmaknem je prljavstina, smrad, neuredjenost, papanluk, bahatost, jedna ogromna pijaca sa jednim draguljem u sredini.[/quote] a odakle si ti miaro?
buna
Posts: 92
Joined: 22/09/2009 11:27

#121 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by buna »

Odgovor na ovo pitanje mogu naci samo oni koji se nisu zadrzali na Starom mostu, nego su hodali i drugim mjestima, zasli malo i u sokake, vidjeli malo mjesta kao sto je Biscevica cosak,pa Muslibegovica kucu i ostale, da ih sad ne nabrajam. Pa onda preko Musale presli preko mosta i otisli do Rondoa, do Bakamluka, ili do Partizanskog groblja. Trebalo bi mi puno vremena da sve nabrojim.

Mislim da je greska i sto svi, kad se prica o ljepotama Mostara odmah stave sliku Starog mosta i tu sve zavrsava, samo se postavljaju slike iz raznih uglova. A Mostar ima puno toga vise, ne bi se tolike silne pjesme spjevale o njemu. Otidjite i u nekadasnju avliju Santiceve Emine, pa sjedite i gledajte malo ljepotu koja se moze dohvatiti pogledom odatle. Eto, ja se zaholjcala, a nisam mislila. Ima i drugih prelijepih gradova,ali je ovdje rijec o Mostaru, pa o drugima ne pisem ovom prilikom.
made in hercegovina
Posts: 34
Joined: 22/09/2009 15:36

#122 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by made in hercegovina »

buna wrote:Odgovor na ovo pitanje mogu naci samo oni koji se nisu zadrzali na Starom mostu, nego su hodali i drugim mjestima, zasli malo i u sokake, vidjeli malo mjesta kao sto je Biscevica cosak,pa Muslibegovica kucu i ostale, da ih sad ne nabrajam. Pa onda preko Musale presli preko mosta i otisli do Rondoa, do Bakamluka, ili do Partizanskog groblja. Trebalo bi mi puno vremena da sve nabrojim.

Mislim da je greska i sto svi, kad se prica o ljepotama Mostara odmah stave sliku Starog mosta i tu sve zavrsava, samo se postavljaju slike iz raznih uglova. A Mostar ima puno toga vise, ne bi se tolike silne pjesme spjevale o njemu. Otidjite i u nekadasnju avliju Santiceve Emine, pa sjedite i gledajte malo ljepotu koja se moze dohvatiti pogledom odatle. Eto, ja se zaholjcala, a nisam mislila. Ima i drugih prelijepih gradova,ali je ovdje rijec o Mostaru, pa o drugima ne pisem ovom prilikom.
:thumbup:
buna
Posts: 92
Joined: 22/09/2009 11:27

#123 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by buna »

Uostalom, evo, vrijedi pogledati sve galerije na ovoj stranici, valjda ce onda biti jasno pitanje o ljepotama Mostara.
http://kicsiszivem.com/index.php?option ... 9999&gid=5
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#124 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by *miara* »

made in hercegovina wrote:miara de ti ponovo procitaj sta si napisala hahahahah...znaci zbog rata,zbog kise,vjetra i ostalih vremenskih nepogoda toliko pljujes po jednom gradu....isto ko kad bi ja sad bilo koji grad u Bosni popljuvo zato sto mi se ne svidja klima (a znamo kakva je Bosna zimi :-D )stvarno mi nisu jasni ovi tvoji argumenti,a rat sam osjetio (i to vrlo dobro) na svojoj kozi.Nego sto si se selila 17 puta :D ? Necu vise da te pitam odakle si,jer neces da odgovoris ,il se stidis reci il ne znas ..s obzirom da si se selila toliko puta :D
jesi li znao da je u BiH bio rat?
to ti je bio odgovor na to sto sam se ja i mnogi mnogi drugi seljakali hiljadu puta. ako te bas toliko interesuje odakle sam, pokusacu da ti odgovorim. obicno raja pod tim podrazumijeva gdje se rodio, a ja u rodnom gradu nisam sveukupno ni mjesec dana provela. 8 godina zivim u sarajevu u to je najduzi vremenski period da zivim u istom gradu.

da, zbog kise, vjetra i ostalih vremenskih nepogoda, papanluka u "gradu" i opste nekulture mostar mi je odvratan.
isto ko kad bi ja sad bilo koji grad u Bosni popljuvo zato sto mi se ne svidja klima (a znamo kakva je Bosna zimi :-D )
zenica, tuzla, gradacac, maglaj, bihac, cazin, visegrad, gorazde, tesanj, livno, bijeljina, banja luka....... nemaju onako uzasnu klimu.

knjigu u ruku i uci.
made in hercegovina
Posts: 34
Joined: 22/09/2009 15:36

#125 Re: Zasto je Mostar najljepsi grad ?

Post by made in hercegovina »

Djevojko draga , Bogami tebi nije dobro :D :D :D Uopćeno govoreći Mostar ima umjerenu sredozemnu klimu s blažim, ali hladnim zimama (uz malo ili nimalo snijega), te veoma vrućim ljetima gdje temperature u hladu znaju iznositi i do 45 stepeni Celzijusa. Zbog toga je Mostar bio najtopliji grad u bivšoj Jugoslaviji, a danas Bosni i Hercegovini. :D :D :D Grad Mostar jedan je od najvećih urbanih turističkih centara u Bosni i Hercegovini. Njegove najpoznatije znamenitosti su:

* Stari grad - historijska četvrt Grada sa Starim mostom i nizom ostalih sadržaja iz bogate historije grada
* Karađozbegova džamija
* Franjevačka crkva, s najvišim zvonikom u Bosni i Hercegovini
* Bišćevića sokak, sa poznatom Turskom kućom
* Historijsko naselje Brankovac, sa kućama i avlijama starih mostarskih porodica, građeno u osmanskom stilu
* Staro naselje Blagaj sa Vrelom Bune, čuvenom blagajskom Tekijom, te starim gradom osnivača Hercegovine herceg Stjepana Kosače
* Park prirode "Ruište" na planini Prenj, poznat po endemskoj vrsti munike, kao i endemskoj vrsti bosanskog ljiljana
* Rezervat prirode "Diva Grabovica", skoro netaknuta priroda
* Mostarsko blato, park prirode na zapadu Grada Mostara
* Kuća Alekse Šantića, velikana bh. pjesništva
* Muzej Hercegovine
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Post Reply