Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#201 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

hamos wrote: 12/12/2023 06:50
Pa evo poredi Azijate tipa Vijetnam i Sirija? I jedni i drugi su tudje sluge ali na zapadu vijetnamac studira i trudi se kao i ostali dok sirijac ide u ghetto i trazi socijalu!!

zapad je lriv donekle al islam kao islam je kriv za veci dio

Evo jos bolji primjer,pakistanci i indijci? Indijci najpametniji u IT na zapadu…pakistanci imaju svoje restorane …a isti narod isti jezik isti preduslovi

I na Balkanu je isto,gdje je islam jaci narod zaostaliii,ali to vazi i za ostale religije.Opcenito na Balkanu islam ne shvacaju ozbiljno kao na istoku uz par izuzetaka
To bas i nije tacno, pakistanci su jako obrazovani i ima ih visoko. Iskreno ih ne volim bez obzira na obrazovanje uvijek imam osjecaj da pricaju sa mnom sa figom u dzepu, a i oni sami ne zele da budu dio drustva, izdvajaju se.

Mislim da se desava da je uletio jedan dio migracije iz Pakistana zbog ratova po europu koji dolaze iz jako niskih slojeva, pa imas tu predrasudu. Inace medju njima i nema neke razlike, Indija i Pakistan, ko voli nek izvoli.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#202 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Novak20 »

Truba wrote: 12/12/2023 11:57
JohnnyS wrote: 11/12/2023 14:37 Svaku religiju je pregazilo vrijeme, nema potrebe Islam isticati posebno
za prosječnog forumaša
ti si križar ustaš i uzp možeš do sutra pisati te floskule koje svuda pišeš
to je tako
Pa sad...

Islamski influenser koji okreće točak vremena unatrag ima više religioznih pratitelja nego što je Hrvata u BiH,

a Truba po običaju pretjeruje. Barem što se tiče ponašanja forumaša na pdf Politika kojih sa klonovima nema niti 50.

https://hms.ba/muslimanski-influencer-e ... sude-suti/
List podsjeća da Pezić samo na Facebooku ima oko 350.000 pratitelja koji ga nazivaju šejhom.
https://www.vecernji.ba/vijesti/poziv-b ... ku-1730384
Istjerajte alkoholičare

- Želimo poslati jednu tešku poruku - da više nikada ni jedna Bošnjakinja neće biti silovana na ovom području. Da u našim streljanama, streljačkim klubovima, a kumovali smo ih diljem Bosne i Hercegovine, imamo puno streljačkih klubova, obučimo sve do jedno naše dijete da se bavi sportom streljaštvom. Po zakonu. Bez ikakvih ambicija da nekome prijetimo. Ali samo s jednom ambicijom, da nam se ne ponovi Gaza. U našim lovačkim udrugama istjerajte s predsjedničkih mjesta one koji "loču" alkohol, a dovedite umirovljene i razvojačene časnike Armije BiH, neka od svake lovačke družine naprave formaciju koja je spremna braniti vaše mjesto kao što brane lovočuvari - istaknuo je imam Hodžić. •
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#203 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by SmokingMan »

Novače ti baš ustrajavaš u generalizaciji, periodičan si, dok sebi ne pronađeš nešto što će te kratkotrajno utješiti od posta do posta, dok ljudi svaki put ne obrišu pod s tobom. I tako perpetualno, mene bi samoponižavanje bar nečem naučilo, ali tebi koliko god vremena da ti se pruži, ti ga radije koristiš u tvrdoglavom istrajavanju na bajatim stvarima, kojima je rok trajanja davno istekao.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#204 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

SmokingMan wrote: 12/12/2023 12:47 Novače ti baš ustrajavaš u generalizaciji, periodičan si, dok sebi ne pronađeš nešto što će te kratkotrajno utješiti od posta do posta, dok ljudi svaki put ne obrišu pod s tobom. I tako perpetualno, mene bi samoponižavanje bar nečem naučilo, ali tebi koliko god vremena da ti se pruži, ti ga radije koristiš u tvrdoglavom istrajavanju na bajatim stvarima, kojima je rok trajanja davno istekao.
Novak sve to isprica, a zaboravi spomenut onog debelog rukometasa sta je prebio zenu, nasli mu arsenal vojnog oruzja ispod kreveta i pustili ga da ide kuci. Valjda on nije terorista nego samo debel, a ni oruzje nije da ubija, posto je krscanstvo religija mira, okreni drugi obraz. Svakodnevno smo obasuti svecenicima sta promoviraju mrznju prema muslimanima, pravoslavcima, homosekusalcima, a brane pedofiliju.

Pa kad Bosnjaku nadju oruzje onda se bas i ne salje kuci tako lako.

Nego eto.. za Pezica je Novak upravu. Nije europa se razvila jer je krscanska i jer krscanstvo nesto ima sa naukom, europa se razvial unatoc njemu jer su elite shvatile da iako je lijepo vladati pucanstvom kroz religiju, moraju imati nacin da dobiju prednost nad istokom.

Islamske zemlje imaju jos dugo do toga, prvo da shvate sta im se dogodilo pa da onda krenu tim putem. Za sada su ili unistene ili zasljepljene naftom.

Dobro vas je, nije to tema.

Islamska zajednica jeste kicma, kao sto su i druge religije vodile neku politiku u drugim carstvima na nasem prostoru. Papa je bio naredio kralju da unisti crkvu bosansku i obracuna se sa dobrim krstjanima, ko zna bili se primio islam ikad da on to zaista nije uradio(cemu svjedoci prvi turski defter). Neka je, ali i ona mora da shvati da sada ulazimo u neki period gdje je samo teret razvoj, isto kao i crkva.

Katolicka crkva danas je primila novi oblik, za razliku od prije, tokom i iza rata je postala jako tiha. IZ je glasna. Crkva je tiha jer preuzimaju europski imidz, mada se kod nas kao i Hrvatskoj crkva jako pita, danas se to radi tiho i iza scene. IZ jos to ne konta.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#205 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by hamos »

dr_Evil wrote: 12/12/2023 12:32
hamos wrote: 12/12/2023 06:50
Pa evo poredi Azijate tipa Vijetnam i Sirija? I jedni i drugi su tudje sluge ali na zapadu vijetnamac studira i trudi se kao i ostali dok sirijac ide u ghetto i trazi socijalu!!

zapad je lriv donekle al islam kao islam je kriv za veci dio

Evo jos bolji primjer,pakistanci i indijci? Indijci najpametniji u IT na zapadu…pakistanci imaju svoje restorane …a isti narod isti jezik isti preduslovi

I na Balkanu je isto,gdje je islam jaci narod zaostaliii,ali to vazi i za ostale religije.Opcenito na Balkanu islam ne shvacaju ozbiljno kao na istoku uz par izuzetaka
To bas i nije tacno, pakistanci su jako obrazovani i ima ih visoko. Iskreno ih ne volim bez obzira na obrazovanje uvijek imam osjecaj da pricaju sa mnom sa figom u dzepu, a i oni sami ne zele da budu dio drustva, izdvajaju se.

Mislim da se desava da je uletio jedan dio migracije iz Pakistana zbog ratova po europu koji dolaze iz jako niskih slojeva, pa imas tu predrasudu. Inace medju njima i nema neke razlike, Indija i Pakistan, ko voli nek izvoli.
Nije bas da nema,kako je islam napredovao u Pakistanj postalo je ocito.Prije su i oni bili sekularni

Opet se vracam na staro-sto islam vise napreduje narod vise nazaduje
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#206 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

hamos wrote: 12/12/2023 13:10
Nije bas da nema,kako je islam napredovao u Pakistanj postalo je ocito.Prije su i oni bili sekularni

Opet se vracam na staro-sto islam vise napreduje narod vise nazaduje
JA bih samo izmijenio islam i stavio religija. Ako ces da budes tacan.

PS Indijci sekularni? Oni sta se kupaju u Gandesu?
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#207 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by W0rM »

ovaj hamos, haman napacen lik... Kriv mu Islam za svasta nesta, isto kao da nema slobodnu volju. Druze, imas vakta na Dunja da prozivis manje vise kako hoces, to sto u Ahiret ne vjerujes, tvoja stvar.
U vjeri nema prisilie.

Zivimo jel' u sekluranoj drzavi, ti sebi ja sebi.

Uostalom, odstupio si od teme iz naslova.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#208 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by hamos »

W0rM wrote: 12/12/2023 13:16 ovaj hamos, haman napacen lik... Kriv mu Islam za svasta nesta, isto kao da nema slobodnu volju. Druze, imas vakta na Dunja da prozivis manje vise kako hoces, to sto u Ahiret ne vjerujes, tvoja stvar.
U vjeri nema prisilie.

Zivimo jel' u sekluranoj drzavi, ti sebi ja sebi.

Uostalom, odstupio si od teme iz naslova.
Ovo je forum zasto tebe pogadja moj stav? Odabij od mene!

Jak islam smatram da moze naskodit bosnjacima,koliko god nakaradan bio u Bosni islam je u prirodi nazadujuc,tu bi stavio i kracanstvo al oni niyäsu toliko zadrti.Sreca je pa od bosnje pravog muslimana nikada nece biti
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#209 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by W0rM »

hamos wrote: 12/12/2023 13:20
W0rM wrote: 12/12/2023 13:16 ovaj hamos, haman napacen lik... Kriv mu Islam za svasta nesta, isto kao da nema slobodnu volju. Druze, imas vakta na Dunja da prozivis manje vise kako hoces, to sto u Ahiret ne vjerujes, tvoja stvar.
U vjeri nema prisilie.

Zivimo jel' u sekluranoj drzavi, ti sebi ja sebi.

Uostalom, odstupio si od teme iz naslova.
Ovo je forum zasto tebe pogadja moj stav? Odabij od mene!

Jak islam smatram da moze naskodit bosnjacima,koliko god nakaradan bio u Bosni islam je u prirodi nazadujuc,tu bi stavio i kracanstvo al oni niyäsu toliko zadrti.Sreca je pa od bosnje pravog muslimana nikada nece biti
Ako je forum i imas pravo da izneses svoj stav, imam i ja pravo da taj stav komentarisem, ako ne zelis da vidis moj komentar lagano foe lista i cao.
Sreca je pa nas je sucur Allahu dz.s. sve vise :D 8-)
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#210 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by hamos »

W0rM wrote: 12/12/2023 13:32
hamos wrote: 12/12/2023 13:20
W0rM wrote: 12/12/2023 13:16 ovaj hamos, haman napacen lik... Kriv mu Islam za svasta nesta, isto kao da nema slobodnu volju. Druze, imas vakta na Dunja da prozivis manje vise kako hoces, to sto u Ahiret ne vjerujes, tvoja stvar.
U vjeri nema prisilie.

Zivimo jel' u sekluranoj drzavi, ti sebi ja sebi.

Uostalom, odstupio si od teme iz naslova.
Ovo je forum zasto tebe pogadja moj stav? Odabij od mene!

Jak islam smatram da moze naskodit bosnjacima,koliko god nakaradan bio u Bosni islam je u prirodi nazadujuc,tu bi stavio i kracanstvo al oni niyäsu toliko zadrti.Sreca je pa od bosnje pravog muslimana nikada nece biti
Ako je forum i imas pravo da izneses svoj stav, imam i ja pravo da taj stav komentarisem, ako ne zelis da vidis moj komentar lagano foe lista i cao.
Sreca je pa nas je sucur Allahu dz.s. sve vise :D 8-)
Pa samo naprijed komentarisi al ne vrijedjaj

Da vise,sve se bojim.Dok sam bio u vjeri i ja sam tako govorio ali je cinjenica da islam gubi u Bosni bar medju mladima po gradovima

Imas doduse sela ali oni samo kasne al uvijek prate trend 😆
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#211 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by SmokingMan »

dr_Evil wrote: 12/12/2023 12:58
SmokingMan wrote: 12/12/2023 12:47 Novače ti baš ustrajavaš u generalizaciji, periodičan si, dok sebi ne pronađeš nešto što će te kratkotrajno utješiti od posta do posta, dok ljudi svaki put ne obrišu pod s tobom. I tako perpetualno, mene bi samoponižavanje bar nečem naučilo, ali tebi koliko god vremena da ti se pruži, ti ga radije koristiš u tvrdoglavom istrajavanju na bajatim stvarima, kojima je rok trajanja davno istekao.
Novak sve to isprica, a zaboravi spomenut onog debelog rukometasa sta je prebio zenu, nasli mu arsenal vojnog oruzja ispod kreveta i pustili ga da ide kuci. Valjda on nije terorista nego samo debel, a ni oruzje nije da ubija, posto je krscanstvo religija mira, okreni drugi obraz. Svakodnevno smo obasuti svecenicima sta promoviraju mrznju prema muslimanima, pravoslavcima, homosekusalcima, a brane pedofiliju.

Pa kad Bosnjaku nadju oruzje onda se bas i ne salje kuci tako lako.

Nego eto.. za Pezica je Novak upravu. Nije europa se razvila jer je krscanska i jer krscanstvo nesto ima sa naukom, europa se razvial unatoc njemu jer su elite shvatile da iako je lijepo vladati pucanstvom kroz religiju, moraju imati nacin da dobiju prednost nad istokom.

Islamske zemlje imaju jos dugo do toga, prvo da shvate sta im se dogodilo pa da onda krenu tim putem. Za sada su ili unistene ili zasljepljene naftom.

Dobro vas je, nije to tema.

Islamska zajednica jeste kicma, kao sto su i druge religije vodile neku politiku u drugim carstvima na nasem prostoru. Papa je bio naredio kralju da unisti crkvu bosansku i obracuna se sa dobrim krstjanima, ko zna bili se primio islam ikad da on to zaista nije uradio(cemu svjedoci prvi turski defter). Neka je, ali i ona mora da shvati da sada ulazimo u neki period gdje je samo teret razvoj, isto kao i crkva.

Katolicka crkva danas je primila novi oblik, za razliku od prije, tokom i iza rata je postala jako tiha. IZ je glasna. Crkva je tiha jer preuzimaju europski imidz, mada se kod nas kao i Hrvatskoj crkva jako pita, danas se to radi tiho i iza scene. IZ jos to ne konta.
Ne interesuje me taj Pezić, iritantan mi je, već općenito govorim o "kvotanom" nesvijesnom ideološkom zbližavanju sa Sanjom Vlaisavljević. Jednom se "javni problem" poajvio iz ničega, jer je postao ne-egistencionalni, već politički i kao takav je javnosti predstavljen u nedostatku svinjskog mesa u sarajevskim supermarketima. Za javnost veoma irelevantan porblem od kojeg svijet neće u globalu postati bolje mjesto, kao što biva i sa nečijim mišljenje oko čovjekovog "alkoholoiziranja" i sve što islam ima da kao odgovor ponudi u tom pogledu. Primjerice, Sarajevo jeste većinski muslimansko stanovništvo, no nužno ne i ono koje se u potpunosti odreklo od konzumacije alkohola, pa i svinjetine. Da bi ljudi sebi približili uvid u cjelokupnu situaciju društva neke sredine, mora da je za početak svaki segment nekritički izravno promatra iznutra, doživi njene uspone i padove, i tek napravi neki subjektivni zaključak / okvir.

No to i dalje ništa ne govoi niti o individualcu te sredine, niti o stanju društva te sredine, sve je sklono konstatnim promjenama, svijestan manjkavosti čovjek prešalta vlastito mišljenje unutar 24 sata barem jednom, promjeni svoju naviku za mjesec ili dva, desi se milion promjena koje je nemoguće ispratiti u jednom kratkom vremenskom okviru. Ovo govorim iz razloga koliko je bitno da svaka sredina bude što je više moguće heterogena, umjesto homogena, sve da bi se izbjeglo da politika čovjeku kreira uvid u stvarnost, često iskrivljenu. Ljudi se zbog njihove sebičnosti i željom za dominacijom nad sudbinom svakog pojedinca "svoga naroda", osjećaju anksiozno, živjeći stalno u strahu, više od drugoga i nepoznatog, nego što bi mu bilo korisnije da se otrgne iz takve matrice i snagu usmjeri na izgradnji kvaliteta vlatitog života i načina življenja. To je imperativ koji je dostižan u normalnim okolnostima, ali ovdje to već prestavlja neku teško dostižnu utopiju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#212 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

hamos wrote: 12/12/2023 13:20
Ovo je forum zasto tebe pogadja moj stav? Odabij od mene!

Jak islam smatram da moze naskodit bosnjacima,koliko god nakaradan bio u Bosni islam je u prirodi nazadujuc,tu bi stavio i kracanstvo al oni niyäsu toliko zadrti.Sreca je pa od bosnje pravog muslimana nikada nece biti
Pa dobro moj Njemac, jel Njemacka napredna jer je krscanska ili zato jer su uspjeli razdvojit vjeru od nauke i zemlje. Jel to sto su krscani ili sto su se dosli pameti?

Koliko ono naucnika je crkva spalila? E pur si muove sta bi ?
sajber87
Posts: 3902
Joined: 25/07/2008 13:14

#213 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by sajber87 »

hamos wrote: 12/12/2023 13:35
W0rM wrote: 12/12/2023 13:32
hamos wrote: 12/12/2023 13:20

Ovo je forum zasto tebe pogadja moj stav? Odabij od mene!

Jak islam smatram da moze naskodit bosnjacima,koliko god nakaradan bio u Bosni islam je u prirodi nazadujuc,tu bi stavio i kracanstvo al oni niyäsu toliko zadrti.Sreca je pa od bosnje pravog muslimana nikada nece biti
Ako je forum i imas pravo da izneses svoj stav, imam i ja pravo da taj stav komentarisem, ako ne zelis da vidis moj komentar lagano foe lista i cao.
Sreca je pa nas je sucur Allahu dz.s. sve vise :D 8-)
Pa samo naprijed komentarisi al ne vrijedjaj

Da vise,sve se bojim.Dok sam bio u vjeri i ja sam tako govorio ali je cinjenica da islam gubi u Bosni bar medju mladima po gradovima

Imas doduse sela ali oni samo kasne al uvijek prate trend 😆
Ovdje se ne radi o islamu nego o zloupotrijebi religije u svrhu politike kao i pljacke onih koji religiju zloupotrebljavaju zarad licnih ciljeva. Konkretno kod nas se islam pravoslavlje katolicanstvo koristi za kontrolu masa koje se plase boga na nacin da najgori medju nasim ljudima ubacuju svoje poslusnike u islamsku zajednicu pravoslavnu crkvu koje postaju produzena ruka politike u nasem slucaju klepto nacionalisticke sda klike kao i nacionalistickih elita u srbiji hrvatskoj. Kao sto sam govorio prije ce sda dati vlast nego islamsku zajednicu kao sto ce srpska nacionalisticka politika zadnje dati da patrijarh ne slusa zvanicnu nacionalisticku politiku.
Ista je matrica srpske nacionalisticke politike i njihovih poslusnika iz sda koji su im produzena ruka u bosni. Svjesno lazu i manipulisu kupljenim medijima portalima novinarima obicnog opljackanog uplasenog covjeka. Puna im usta boga a ni stida ni obraza ni morala koliko mrva.
Na kraju svega sva njihova laz svodi se samo na jedno, za koga ce glasati na izborima, svu politicko finansijsko medijsko religijsku masineriju koju su upregnuli, svu veliku suplju pricu koju na kraju ce svesti samo na jedno. KOGA ZAOKRUZITI NA IZBORIMA( zna se za velike "vjernike")
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#214 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by SmokingMan »

Nije jedini "kažnjen" krozi historiju, meni su čest primjer dvoje, žena o kakvoj maštam, Hipatija, i Đordano Bruno, oboje su svirepo ubijeni.
Last edited by SmokingMan on 12/12/2023 14:01, edited 2 times in total.
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#215 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by hamos »

dr_Evil wrote: 12/12/2023 13:56
hamos wrote: 12/12/2023 13:20
Ovo je forum zasto tebe pogadja moj stav? Odabij od mene!

Jak islam smatram da moze naskodit bosnjacima,koliko god nakaradan bio u Bosni islam je u prirodi nazadujuc,tu bi stavio i kracanstvo al oni niyäsu toliko zadrti.Sreca je pa od bosnje pravog muslimana nikada nece biti
Pa dobro moj Njemac, jel Njemacka napredna jer je krscanska ili zato jer su uspjeli razdvojit vjeru od nauke i zemlje. Jel to sto su krscani ili sto su se dosli pameti?

Koliko ono naucnika je crkva spalila? E pur si muove sta bi ?
Jer su uspjeli odvojit vjeru ali gdje vidis pokusaj muslimana da to urade? Islam je izuzetno tezi jer vec u hadisima imas opisano kako jesti kako pisati kako se seksati sve zivo :D :-) i imas velik dio muslimana koji tim hadisisam pristupa bukvalno kao da su ajeti

Raste pokret muslimana koji hadise odbacuje /daje im ispravno mjesto.. ali oni se smatraju kafirima odmah kod vecine
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#216 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

hamos wrote: 12/12/2023 14:00

Jer su uspjeli odvojit vjeru ali gdje vidis pokusaj muslimana da to urade? Islam je izuzetno tezi jer vec u hadisima imas opisano kako jesti kako pisati kako se seksati sve zivo :D :-) i imas velik dio muslimana koji tim hadisisam pristupa bukvalno kao da su ajeti

Raste pokret muslimana koji hadise odbacuje /daje im ispravno mjesto.. ali oni se smatraju kafirima odmah kod vecine
Da, da sve to imamo i u krscanstvu,
Islamsko drustvo jednostavno prolazi kroz jedan proces kroz koji je krscanska europa vec prosla. Mozemo reci za to sto je dugo islamski svijet bio na vrhu, dok je europa bila siromasnija i nerazvijenija pa ih nevolja natjerala. Danas islamski svijet je dosao u taj polozaj i mora proci kroz tranziciju.

Religija ogranicava, koja god da je.

I sam sam prosao kroz neko razmisljanje kao ti sada, zato evo uzmi dobronamjerni savjet i posmatraj historiju kao cjelinu, a ne kroz ono sta vidimo danas, pa cak i 100 godina je nikakav vremenski period.

Mracni srednji vijek je zaista bio mracan, ali zbog crkve, koja je unistila slobode bila. Mozes reci slobodno isto za islam danas. Ali kad se obracas sa takvim izjavam kazem uzmi historiju i jednostavno ces se obratiti svim religija.

Imas predrasude velike, tolike da si dosao do toga da Indijci nisu religiozni. Znas onaj projekt sta vrtimo po tvu, o jevrejima pa i indijcima kroz Big Bang. Valjda ce neko jednom stavit i arape, pa da nam i oni postanu simpaticni.
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#217 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Novak20 »

SmokingMan wrote: 12/12/2023 13:46
SmokingMan wrote: 12/12/2023 12:47
Novače ti baš ustrajavaš u generalizaciji, periodičan si, dok sebi ne pronađeš nešto što će te kratkotrajno utješiti od posta do posta, dok ljudi svaki put ne obrišu pod s tobom. I tako perpetualno, mene bi samoponižavanje bar nečem naučilo, ali tebi koliko god vremena da ti se pruži, ti ga radije koristiš u tvrdoglavom istrajavanju na bajatim stvarima, kojima je rok trajanja davno istekao.


Ne interesuje me taj Pezić, iritantan mi je, već općenito govorim o "kvotanom" nesvijesnom ideološkom zbližavanju sa Sanjom Vlaisavljević. Jednom se "javni problem" poajvio iz ničega, jer je postao ne-egistencionalni, već politički i kao takav je javnosti predstavljen u nedostatku svinjskog mesa u sarajevskim supermarketima. Za javnost veoma irelevantan porblem od kojeg svijet neće u globalu postati bolje mjesto, kao što biva i sa nečijim mišljenje oko čovjekovog "alkoholoiziranja" i sve što islam ima da kao odgovor ponudi u tom pogledu. Primjerice, Sarajevo jeste većinski muslimansko stanovništvo, no nužno ne i ono koje se u potpunosti odreklo od konzumacije alkohola, pa i svinjetine. Da bi ljudi sebi približili uvid u cjelokupnu situaciju društva neke sredine, mora da je za početak svaki segment nekritički izravno promatra iznutra, doživi njene uspone i padove, i tek napravi neki subjektivni zaključak / okvir.

No to i dalje ništa ne govoi niti o individualcu te sredine, niti o stanju društva te sredine, sve je sklono konstatnim promjenama, svijestan manjkavosti čovjek prešalta vlastito mišljenje unutar 24 sata barem jednom, promjeni svoju naviku za mjesec ili dva, desi se milion promjena koje je nemoguće ispratiti u jednom kratkom vremenskom okviru. Ovo govorim iz razloga koliko je bitno da svaka sredina bude što je više moguće heterogena, umjesto homogena, sve da bi se izbjeglo da politika čovjeku kreira uvid u stvarnost, često iskrivljenu. Ljudi se zbog njihove sebičnosti i željom za dominacijom nad sudbinom svakog pojedinca "svoga naroda", osjećaju anksiozno, živjeći stalno u strahu, više od drugoga i nepoznatog, nego što bi mu bilo korisnije da se otrgne iz takve matrice i snagu usmjeri na izgradnji kvaliteta vlatitog života i načina življenja. To je imperativ koji je dostižan u normalnim okolnostima, ali ovdje to već prestavlja neku teško dostižnu utopiju.
Što da ti kažem ?

Jednom sam forumašu odgovorio na njegovu konstataciju da vrijeme koje gazi religije ne gazi baš sve ljude koji ih rigidno propagiraju, drugome da pretjeruje što se tiče forumaša ali da ima ljudi iz IZ koji pozivaju na treninge oružjem i daju savjete za organizaciju u tom smislu.

.ebo svinjetinu, alkohol i Sanju.

Nije me strah što znam da me ti nećeš braniti ako fanovi ovakvih vjeroučitelja meni kao manjincu zakucaju na vrata ali problemi ove vrste neće nestati ako se umjesto o njima priča o meni.

Nisam tema ili barem ne bih trebao biti tema foruma ali ako želiš moralizirati ad hominem onda šaraj malo. Ima ih po forumu puno gorih od mene.

:run:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#218 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

Novak20 wrote: 12/12/2023 14:26
Što da ti kažem ?

Jednom sam forumašu odgovorio na njegovu konstataciju da vrijeme koje gazi religije ne gazi baš sve ljude koji ih rigidno propagiraju, drugome da pretjeruje što se tiče forumaša ali da ima ljudi iz IZ koji pozivaju na treninge oružjem i daju savjete za organizaciju u tom smislu.

.ebo svinjetinu, alkohol i Sanju.

Nije me strah što znam da me ti nećeš braniti ako fanovi ovakvih vjeroučitelja meni kao manjincu zakucaju na vrata ali problemi ove vrste neće nestati ako se umjesto o njima priča o meni.

Nisam tema ili barem ne bih trebao biti tema foruma ali ako želiš moralizirati ad hominem onda šaraj malo. Ima ih po forumu puno gorih od mene.

:run:
Iz IZ koje pozivaju na treninge oruzjem i daju savjete za organizaciju? O kome pricas konkretno?

Ima ih na forumu gorih od tebe to je istina, ti si nacionalista, izmedju tebe i bosnjackog nacionaliste nema razlike, ali samo par ih ovdje svrsava na genocid(ne ti), ti tipovi su posebni. A ima ih sigurno i gorih od mene.

Nego, hajde evo ima tih tipova, nisu iz IZ, nego ih jednostavno ima. Ima li ih kod vas? Sta pustiste rukometasa sa vojnim oruzjem, jel on mislio sa njim da meni pokuca na vrata? Lovi veprove sa njima? Moze li nekad nesto o svojoj avliji tigre?

Ovdje imamo Bosnjaka koji masovno ovo osudjuju, mozemo li dobit jednog Hrvata da nesto progovori o svojoj avliji, il bas svi ste ovdje da pricate o bosnjackoj avliji? Neki dan ulica fra Lasti(uz podrsku SDA), kakva je to poruka omladini?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#219 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Bloo »

dr_Evil wrote: 12/12/2023 14:11 Mracni srednji vijek je zaista bio mracan, ali zbog crkve, koja je unistila slobode bila.
Niko vise ne koristi taj izraz titodragi...updejtuj se malkice...mislim kad izades iz svojih standardnih historijsko-mitomanskih tripova. :D
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#220 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Novak20 »

dr_Evil wrote: 12/12/2023 14:36
Novak20 wrote: 12/12/2023 14:26
Što da ti kažem ?

Jednom sam forumašu odgovorio na njegovu konstataciju da vrijeme koje gazi religije ne gazi baš sve ljude koji ih rigidno propagiraju, drugome da pretjeruje što se tiče forumaša ali da ima ljudi iz IZ koji pozivaju na treninge oružjem i daju savjete za organizaciju u tom smislu.

.ebo svinjetinu, alkohol i Sanju.

Nije me strah što znam da me ti nećeš braniti ako fanovi ovakvih vjeroučitelja meni kao manjincu zakucaju na vrata ali problemi ove vrste neće nestati ako se umjesto o njima priča o meni.

Nisam tema ili barem ne bih trebao biti tema foruma ali ako želiš moralizirati ad hominem onda šaraj malo. Ima ih po forumu puno gorih od mene.

:run:
Iz IZ koje pozivaju na treninge oruzjem i daju savjete za organizaciju? O kome pricas konkretno?

Ima ih na forumu gorih od tebe to je istina, ti si nacionalista, izmedju tebe i bosnjackog nacionaliste nema razlike, ali samo par ih ovdje svrsava na genocid(ne ti), ti tipovi su posebni. A ima ih sigurno i gorih od mene.

Nego, hajde evo ima tih tipova, nisu iz IZ, nego ih jednostavno ima. Ima li ih kod vas? Sta pustiste rukometasa sa vojnim oruzjem, jel on mislio sa njim da meni pokuca na vrata? Lovi veprove sa njima? Moze li nekad nesto o svojoj avliji tigre?

Ovdje imamo Bosnjaka koji masovno ovo osudjuju, mozemo li dobit jednog Hrvata da nesto progovori o svojoj avliji, il bas svi ste ovdje da pricate o bosnjackoj avliji? Neki dan ulica fra Lasti(uz podrsku SDA), kakva je to poruka omladini?
Evo opet link pa vidi na koga mislim.

https://www.vecernji.ba/vijesti/poziv-b ... ku-1730384

Kod katolika također ima zatucanih vjerskih budala i svećenika. Redovno ih spomenu mediji i drugi forumaši pa mislim da nema potrebe da dodajem ali ako netkome nešto znači jednako su opasni za multietničko društvo kao i svi drugi koji bi stvari rješavali oružjem, šovinizmom, inatom i glupostima, a pri tom oslonac tražili u svojoj religiji. U potpunosti shvatam svakog manjinca gdje god da je i znam da je velikoj većini puno gore nego meni.

Što se tiče lika sa oružjem što je pretukao svoju ženu motiv mu nije bio politički :izet: pa nisam komentirao ali sve od tog momenta jeste politika. Da sam sudac i vlast, budala ne bi izašla iz zatvora zadugo što zbog žene, što zbog neprijavljenog oružja.

Ovo oko avlija sam davno objasnio. Ne živim u Hercegovini i sve je ovo moja avlija samo nemam vremena i ne osjećam se p(r)ozvanim da o svemu razglabam. Uglavnom, ne pada mi na pamet da se komentarima protiv "svojih" nekom uvlačim i podržavam političko mišljenje većine na forumu.
To što nema ili ima jako malo Srba i Hrvata na forumu da progovore o sebi ili protiv "svojih" nije do mene. Valjda ih poklopi agresivna većina pa se klone ćorava posla.

Nemam pojma tko je fra. Lasta. Ako je ustaša i zločinac mijenjajte naziv ulice. Ne treba pri tome zaboraviti promijeniti imena desetak ulica u Sarajevu. Ipak je to naš glavni grad.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#221 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

Bloo wrote: 12/12/2023 15:21
dr_Evil wrote: 12/12/2023 14:11 Mracni srednji vijek je zaista bio mracan, ali zbog crkve, koja je unistila slobode bila.
Niko vise ne koristi taj izraz titodragi...updejtuj se malkice...mislim kad izades iz svojih standardnih historijsko-mitomanskih tripova. :D
Pardoniram sefice. Sta cu ostario sam. Mozel jedan ban na 7 dana zbog koristenja pogresnog izraza i mitomanije?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#222 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by dr_Evil »

Novak20 wrote: 12/12/2023 15:23

Evo opet link pa vidi na koga mislim.

https://www.vecernji.ba/vijesti/poziv-b ... ku-1730384

Kod katolika također ima zatucanih vjerskih budala i svećenika. Redovno ih spomenu mediji i drugi forumaši pa mislim da nema potrebe da dodajem ali ako netkome nešto znači jednako su opasni za multietničko društvo kao i svi drugi koji bi stvari rješavali oružjem, šovinizmom, inatom i glupostima, a pri tom oslonac tražili u svojoj religiji. U potpunosti shvatam svakog manjinca gdje god da je i znam da je velikoj većini puno gore nego meni.

Što se tiče lika sa oružjem što je pretukao svoju ženu motiv mu nije bio politički :izet: pa nisam komentirao ali sve od tog momenta jeste politika. Da sam sudac i vlast, budala ne bi izašla iz zatvora zadugo što zbog žene, što zbog neprijavljenog oružja.

Ovo oko avlija sam davno objasnio. Ne živim u Hercegovini i sve je ovo moja avlija samo nemam vremena i ne osjećam se p(r)ozvanim da o svemu razglabam. Uglavnom, ne pada mi na pamet da se komentarima protiv "svojih" nekom uvlačim i podržavam političko mišljenje većine na forumu.
To što nema ili ima jako malo Srba i Hrvata na forumu da progovore o sebi ili protiv "svojih" nije do mene. Valjda ih poklopi agresivna većina pa se klone ćorava posla.

Nemam pojma tko je fra. Lasta. Ako je ustaša i zločinac mijenjajte naziv ulice. Ne treba pri tome zaboraviti promijeniti imena desetak ulica u Sarajevu. Ipak je to naš glavni grad.
Nisam bio upratio ovo od Muderisa, ali posto se radi o tipu kojem su kao cupali zube u Jugoslaviji jer je bio muslimansko dijete onda vjerujem u potpunosti.

A sto se tice promijena ulica u Sarajevu koje nose imena fasista podrzavam. ALi fra Lasta je malo novija verzija :)
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2896
Joined: 24/08/2003 00:00

#223 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Novi_Nick »

hamos wrote: 12/12/2023 13:10
dr_Evil wrote: 12/12/2023 12:32
hamos wrote: 12/12/2023 06:50
Pa evo poredi Azijate tipa Vijetnam i Sirija? I jedni i drugi su tudje sluge ali na zapadu vijetnamac studira i trudi se kao i ostali dok sirijac ide u ghetto i trazi socijalu!!

zapad je lriv donekle al islam kao islam je kriv za veci dio

Evo jos bolji primjer,pakistanci i indijci? Indijci najpametniji u IT na zapadu…pakistanci imaju svoje restorane …a isti narod isti jezik isti preduslovi

I na Balkanu je isto,gdje je islam jaci narod zaostaliii,ali to vazi i za ostale religije.Opcenito na Balkanu islam ne shvacaju ozbiljno kao na istoku uz par izuzetaka
To bas i nije tacno, pakistanci su jako obrazovani i ima ih visoko. Iskreno ih ne volim bez obzira na obrazovanje uvijek imam osjecaj da pricaju sa mnom sa figom u dzepu, a i oni sami ne zele da budu dio drustva, izdvajaju se.

Mislim da se desava da je uletio jedan dio migracije iz Pakistana zbog ratova po europu koji dolaze iz jako niskih slojeva, pa imas tu predrasudu. Inace medju njima i nema neke razlike, Indija i Pakistan, ko voli nek izvoli.
Nije bas da nema,kako je islam napredovao u Pakistanj postalo je ocito.Prije su i oni bili sekularni

Opet se vracam na staro-sto islam vise napreduje narod vise nazaduje
Nije Islam kriv sto se neki pokvareni politicari, kriminalci i stranke sakrivaju iza religije, a onda tu religiju izbace u prvi plan, pa je na taj nacin upropastavaju, deformisu i gledaju da od nje naprave neku sektasku religiju kako bi Islam zgadili ljudima prikazajuci ga nazadnim.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#224 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Nierika »

Jednostavnije je udružiti se sa religijom i sl i očekivati da me podupru kad pogriješim ali je ipak korektnije da sama odgovoram za greške. Mislim da ima mudrih ljudi koji izučavaju religiju koliko i onih koji će je koristiti u svrhe politike i debate kao ja sad. :D
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#225 Re: Zašto Islamska Zajednica smatra sebe kičmom Bošnjačkog identiteta i politike

Post by Novak20 »

Raport je kao na strani "Trojke" i sekularizma ali je totalno nedorečen u članku.

Bolje bi bilo da je samo prenio čitateljima priopćenje reisa Kavazovića i IZ BiH bez komentara.

https://avaz.ba/vijesti/bih/884662/kava ... ticke-igre
https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/34 ... rzave.html

https://klix.ba/reis-kavazovic-ponovo ... iji-nacin/
KRAJ SEKULARIZMA
Reis Kavazović ponovo u ulozi političkog analitičara. Sad je ‘objasnio’ Trojki šta su crvene linije: Branit ćemo državu na najefikasniji način

Reisu-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović ponovo je u ulozi političkog analitičara i komentatora.

Ovaj put je novinska agencije Islamske zajednice ničim izazvana medijima poslala komentar reisa Kavazovića na, kako su to naveli, javnu debatu o predstojećim procesima u BiH.

Reis Kavazović ustvari je komentirao mogućnosti donošenja zakona koji bi 'umnogome mogli odrediti budućnost naše zemlje'.

"Ohrabruje nas svaka naznaka mogućeg napretka Bosne i Hercegovine na putu evroatlantskih integracija, jer korist od toga može imati čitava država i svi građani. Istovremeno niko, ma ko bio, ne može u ime nas pristati na dogovor kojim će dovesti u pitanje budućnost ove države i suštinu naše državnosti. Niko, ma ko to bio, ne može naš glas, našu volju poništiti niti dovesti u pitanje našu kolektivnu odlučnost da štitimo i branimo državu i njene institucije na najefikasniji mogući način. Niko, ma ko to bio, ne može našu sigurnost dovesti u pitanje. Niko, ma ko to bio, ne može u razgovorima zanemarivati ono što Bosna i Hercegovina jeste, međunarodno priznata država, članica Ujedinjenih nacija, supremirana entitetima. Nikakav dogovor ne smije narušavati ove aksiome. Bošnjaci moraju imati garancije da im se genocid neće ponoviti i da se na svakom dijelu Bosne i Hercegovine osjećaju slobodno i zaštićeno“, kazao je reisul-ulema.

Onda je počeo pametovati strankama Trojke.

'Pojasnio' je da su onima koji su u vlasti povjerene tri kule da vode računa o njima, a to su državna imovina, zatim politička volja, odnosno jednako aktivno i pasivno biračko pravo svih građana, te jednaka prava za sve narode i građane koje štiti Ustavni sud.

Također, naveo je da je odredba Člana II stava 2. Ustava Bosne i Hercegovine jasna i da propisuje da se prava i slobode predviđeni u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i u njenim protokolima direktno primjenjuju u Bosni i Hercegovini.

Reis se nije zaustavio pa je 'naglasio' da „ovi akti imaju prioritet nad svim ostalim zakonima i uloga i presude Evropskog suda za ljudska prava su jasne, a provedba njihovih riječi i duha bez truhlih kompromisa neophodna za revitalizaciju esencije Bosne i Hercegovine i jačanje njezine funkcionalne državnosti“.

"Neka se niko ne usuđuje, ma ko da je, da ove principe i povjerenje iznevjeri. Ovo su crvene linije za sve građane Bosne i Hercegovine opredijeljene prema njezinom suverenitetu, teritorijalnom integritetu. Nema prostora za političke igre kojima bi se izigrala volja većine građana ove zemlje. Nema političke trgovine ili političkih manevara kojima se ovo može opravdati. Ovo se tiče svih nas! Svakog građanina Bosne i Hercegovine, a posebno onih koji su doživjeli genocid i etničko čišćenje. Neka se niko ne zalijeće u tminu iz koje nema povratka i neka se ne igraju budućnošću svoga naroda i države“, kazao je reisul-ulema.

Onda se 'zahvalio' prijateljima iz međunarodne zajednice na njihovoj podršci.

"Ali, u svakoj odluci pozicije i opozicije, medija i akademske zajednice, i u svakom istupu bilo koga od nas mora biti jasno iskazana odlučnost naše brige o sebi i o svojoj budućnosti. Svaki razgovor i dogovor mora polaziti i rezultirati jačanjem, a ne slabljenjem državnosti Bosne i Hercegovine. Takva svijest mora prije svega biti stalno prisutna kod nas i rukovoditi svaku našu riječ i djelo, svjedočiti našu nepokolebljivu posvećenost dobrobiti i budućnosti naše države i društva. Ne možemo se ponašati kao da je nekome stalo do ove države i njenih građana više od nas samih. Naročito Bošnjaci nemaju luksuz ponavljanja grešaka iz devedesetih“, poručio je reisul-ulema Kavazović
Post Reply