Zašto djeca pate

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

gringo1
Posts: 121
Joined: 27/03/2013 23:29

#76 Re: Zašto djeca pate

Post by gringo1 »

Mustafapasa wrote:Kako jedan istaknuti knjizevnik rece:vjerovatnoca da je sve nastalo slucajno je jednaka onoj kao kada bi uzeli milione razlicitih slova napisane na komadice papira, pa ih tako pomjesane skupili na jedno mjesto koje je bez ikakvih idealnih uslova, pa bacili s neke visine i da se ona prilikom pada na zemlju sloze takvim redoslijedom da na kraju dobijete jedno djelo poput proste bajke za djecu,
Ko to tvrdi da su se ta slova slozila kako treba? Gdje je taj ogledni primjerak kakvi smo(i sve ostalo) trebal(o)i biti????
Mi smo takvi kakvi smo upravo zato sto su se slozila na taj nacin...I gledamo na sve sa tom vrstom konfiguracije...Da su se slozila na drugi nacin i mi ispali na drugi kalup i opet bi se nasao neki umnjak(zna se upaliti uh) da kaze tu gore epsku glupost...
Hank Paldum Chinaski
Posts: 6
Joined: 04/08/2013 17:15

#77 Re: Zašto djeca pate

Post by Hank Paldum Chinaski »

djeca pate jer je univerzum haos bez smisla a ne neki inteligentno osmišljeni sistem koji obični ljudski mozak ne može da spozna već samo božiji.

ne, svijet je haos bez smisla. i ta kompulzivna potreba da se u svemu traži smisao je zapravo najtragičnija ljudska osobina.

primjer iz naše prošlosti: kada je u ratu u srajevu poginulo 2000 djece ljudi, umjesto da im baš to bude dokaz da svijet nema smisla i da bog ne postoji, ljudima je bilo mazohističko-narcisoidno zadovoljstvo reći e baš ovo ima smisla - mi nismo bili dobri muslimani, pa nas je bog zato kaznio. i opet su se okrenuli vjeri, baš kad bi najmanje trebali.
User avatar
mrza
Posts: 141
Joined: 17/12/2011 01:02

#78 Re: Zašto djeca pate

Post by mrza »

prorok wrote:Losa ti je prica u startu.

Za pocetak, BOG ne postoji.

A zasto djeca pate? I ja sam se kao dijete to pitao
Ako mislis da Bog ne postoji, kako onda mislis da si ti nastao ili bilo ko drugi, jel znas da samo "zivo moze nastati od zivog.
Sad ces mi reci mi smo nastali tako sto je bio veliki prasak tj. big bang u svemiru stvorile se planete malo pomalo da neduzim eto i nas, a ko je stvorio to nesta od cega se desio taj big bang.
Jos nesto, dali si znao da u Kur"an u vec pise za taj big bang, a kur"an je napisan prije vise od 1435 godina. i mnoge druge stvari koje je nauka i tehnologija otkrila u zadnjih par godina, te stvari su u kur"anu vec vise od 1400 godina!! sta ti to govori, to govori da nemas pojma o zivotu, i biti nevjernik tj ateist je toliko glupo i prevazidjeno da je to smijesno.

Kome se molis kad si sam i kad nemas nikog, siguran sam da ce ti pomoci tvoja muzika ili neznam ti vec sta. zivio...
aliho1
Posts: 2
Joined: 22/11/2013 22:43

#79 Re: Zašto djeca pate

Post by aliho1 »

Allah je istina !!!!
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#80 Re: Zašto djeca pate

Post by mefistofilis »

jasno je meni da bog nije taj koji zlostavlja dijete i cini kojekakva zla. covjeku je ostavio razum da moze sam o tome odlucivati. ono sto meni nije jasno je da je bog rekao, bar kako muslimani tvrde, da ce samo jedna religija ostati na ovom svijetu prije sudnjeg dana(ili slicno)...kao: jedni ce pobijediti... jebo hitlera i nacizam sta ce ti poblednici imati iza sebe...
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#81 Re: Zašto djeca pate

Post by meni serbe »

prorok wrote:
YagamiLight wrote:Molim sve ateiste da obrate pažnju na dio koji kaže "sa religijskog aspekta". Da mislim da Bog ne postoji, ne bi pitao tako glupa pitanja, jer je onda očito zašto.
Pa da, slazem se. Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.

Stoga te pozivam da odbacis ideju ''BOGA" i pocnes razmisljati svojom glavom
Napr. kao u ateistickom Sovjetskom Savezu?
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#82 Re: Zašto djeca pate

Post by mefistofilis »

sherbett wrote:
atorniji putnik wrote:jasno je meni da bog nije taj koji zlostavlja dijete i cini kojekakva zla. covjeku je ostavio razum da moze sam o tome odlucivati. ono sto meni nije jasno je da je bog rekao, bar kako muslimani tvrde, da ce samo jedna religija ostati na ovom svijetu prije sudnjeg dana(ili slicno)...kao: jedni ce pobijediti... jebo hitlera i nacizam sta ce ti poblednici imati iza sebe...
svaka religija to tvrdi, kako Islam, tako i Kršćani, tj. i Pravoslavni i Katolici..tako da..ne znam što bi na to rekla pametno, a ovo sa Hitlerom i nacistima..nisam shvatila...nešto si pobrkao, oni su izgubili
ono sto sam htio reci je da su hitler i njegov rezim iza sebe ostavili nevjerovatan broj zrtava, zamisli sad koliko bi ljudi pobjednicka religija morala ubiti ako uzmes u obzir da danas na svijetu zivi preko 7 milijardi ljudi
User avatar
elma89_
Posts: 830
Joined: 03/07/2013 17:10

#83 Re: Zašto djeca pate

Post by elma89_ »

sherbett wrote:
atorniji putnik wrote:jasno je meni da bog nije taj koji zlostavlja dijete i cini kojekakva zla. covjeku je ostavio razum da moze sam o tome odlucivati. ono sto meni nije jasno je da je bog rekao, bar kako muslimani tvrde, da ce samo jedna religija ostati na ovom svijetu prije sudnjeg dana(ili slicno)...kao: jedni ce pobijediti... jebo hitlera i nacizam sta ce ti poblednici imati iza sebe...
svaka religija to tvrdi, kako Islam, tako i Kršćani, tj. i Pravoslavni i Katolici..tako da..ne znam što bi na to rekla pametno, a ovo sa Hitlerom i nacistima..nisam shvatila...nešto si pobrkao, oni su izgubili
Muslimani ce biti garibi(cudni ljudi),kao sto su prvi muslimani bili smatrani "garibima",tako ce i oni na kraju..to jest bit ce ih tolliko malo da ce im se ljudi cuditi

Dominirat ce vjera Dedzdala(antikrista) za kojeg ce ljudi vjerovati da je obecani kojeg sve vjere cekaju
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#84 Re: Zašto djeca pate

Post by mefistofilis »

pa kako drukcije "pobijediti" nego ubijanjem/istrebljenjem itd. itd. mislim da religije dovoljno dugo postoje i da se do sada moglo utvrditi da niti ce muslimani preci na krscanstvo niti ovi drugi na ovo prvo i jos milion drugih kombinacia. dakle samo sila...
User avatar
mrza
Posts: 141
Joined: 17/12/2011 01:02

#85 Re: Zašto djeca pate

Post by mrza »

atorniji putnik wrote:pa kako drukcije "pobijediti" nego ubijanjem/istrebljenjem itd. itd. mislim da religije dovoljno dugo postoje i da se do sada moglo utvrditi da niti ce muslimani preci na krscanstvo niti ovi drugi na ovo prvo i jos milion drugih kombinacia. dakle samo sila...
Citao sam jedan podatak, da svaki dan u svijetu 36.000 ljudi predje na islam.
Eto kako ce islam zavladati svijetom, necemo mi nikog ubiti, sve ce vrijeme pokazati elhamdulillah.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#86 Re: Zašto djeca pate

Post by Great Cornholio »

atorniji putnik wrote:pa kako drukcije "pobijediti" nego ubijanjem/istrebljenjem itd. itd. mislim da religije dovoljno dugo postoje i da se do sada moglo utvrditi da niti ce muslimani preci na krscanstvo niti ovi drugi na ovo prvo i jos milion drugih kombinacia. dakle samo sila...
Da, samo sila nas može spasiti od samouništenja, ali ne ljudska već Božija, samo Bog može pobijediti silnike i "odvojiti žito od kukolja", i uradiće to, samo je pitanje vremena kad će to uraditi.

A djeca pate zbog loših stvari koje rade ljudi, razni ljudi, i njihovi roditelj, ili su radili u prošlosti, prije nego što su se ta djeca koja pate rodila.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#87 Re: Zašto djeca pate

Post by Great Cornholio »

Genije wrote:
A djeca pate zbog loših stvari koje rade ljudi, razni ljudi, i njihovi roditelj, ili su radili u prošlosti, prije nego što su se ta djeca koja pate rodila.
i kakva je to pravda

sve kad bi i postojalo božanstvo koje je to tako odredilo, onda ono nije vrijedno obožavanja
Druže, ja ne vjerujem u đavola, oni koji vjeruju da đavo postoji postojanje zla pripisuju njemu, ja vjerujem u Boga, Bog nije odgovoran za zla koja ljudi čine i zbog kojih pate i oni koji nisu učestvovali u stvaranju tog zla. Krivci su ljudi, njihovi loši postupci, a ti krivicu svaljuj na Boga dokle hoćeš, Njega nazivaj nepravednim, ali nećeš time ništa postići. Samo ne znam zašto ga napadaš kad u Njega ne vjeruješ :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#88 Re: Zašto djeca pate

Post by Great Cornholio »

Djeca pate zbog zla koje čine drugi,ili su činili u prošlosti, to je tako i promijeniće se kad ljudi prestanu da čine zlo, a prestaće kad Bog prestane da poštuje našu slobodnu volju i svakome pravedno "presudi".

Što se tiče ove teme, nemam ja tu šta više dodati.
User avatar
mrza
Posts: 141
Joined: 17/12/2011 01:02

#89 Re: Zašto djeca pate

Post by mrza »

Genije wrote:
mrza wrote:
atorniji putnik wrote:pa kako drukcije "pobijediti" nego ubijanjem/istrebljenjem itd. itd. mislim da religije dovoljno dugo postoje i da se do sada moglo utvrditi da niti ce muslimani preci na krscanstvo niti ovi drugi na ovo prvo i jos milion drugih kombinacia. dakle samo sila...
Citao sam jedan podatak, da svaki dan u svijetu 36.000 ljudi predje na islam.
Eto kako ce islam zavladati svijetom, necemo mi nikog ubiti, sve ce vrijeme pokazati elhamdulillah.
:roll:
a ja sam čitao podatak da je islamski svijet zaostao u srednjem vijeku
primitivan, arhaičan i opterećen terorizmom kao ni jedna druga religija
i da sve više ljudi napušta islam, mada ih dobar dio to ne smije od represivnih režima koji njima vladaju

--------------------------------------------------
Ako mislis da Bog ne postoji, kako onda mislis da si ti nastao ili bilo ko drugi, jel znas da samo "zivo moze nastati od zivog.
a kad samo živo može nastati od živog
kako bog nastade
znam šta ćeš reći: on je oduvijek
nisam te to pito
Ali to je odgovor koji ti mogu dati, znam da zvuci malo cudno i covjeku koji nije vjernik pomalo cudni ili nevjerovatno, ali to je pitanje koje vjernik netreba da pita nego ga jednostavno prihvati i to je to. Nisam ovdje da se prepirem, ali garantujem ti da ako procitas kur"an promijenices svoje misljenje o muslimanima, jer to je jedina prava istina.
User avatar
mrza
Posts: 141
Joined: 17/12/2011 01:02

#90 Re: Zašto djeca pate

Post by mrza »

Genije wrote:
mrza wrote:
atorniji putnik wrote:pa kako drukcije "pobijediti" nego ubijanjem/istrebljenjem itd. itd. mislim da religije dovoljno dugo postoje i da se do sada moglo utvrditi da niti ce muslimani preci na krscanstvo niti ovi drugi na ovo prvo i jos milion drugih kombinacia. dakle samo sila...
Citao sam jedan podatak, da svaki dan u svijetu 36.000 ljudi predje na islam.
Eto kako ce islam zavladati svijetom, necemo mi nikog ubiti, sve ce vrijeme pokazati elhamdulillah.
:roll:
a ja sam čitao podatak da je islamski svijet zaostao u srednjem vijeku
primitivan, arhaičan i opterećen terorizmom kao ni jedna druga religija
i da sve više ljudi napušta islam, mada ih dobar dio to ne smije od represivnih režima koji njima vladaju

--------------------------------------------------
Ako mislis da Bog ne postoji, kako onda mislis da si ti nastao ili bilo ko drugi, jel znas da samo "zivo moze nastati od zivog.
a kad samo živo može nastati od živog
kako bog nastade
znam šta ćeš reći: on je oduvijek
nisam te to pito
Da slazem se s tobom da je Islam nazalost zaostao u srednjem vijeku, jer veliki broj muslimana i dan danas su nepismeni zato nas Allah nije ni uzdigao kao sto je uzdigao recimo Japance, Amerikance... Koja je prva objava Muhammedu, Allah mu je rekao uci citaj. Zato su u tom smislu mnogi iznad nas, jer ih je Allah uzdigao jer su poslusali sta im je rekao, al ti nas nazivas teroristima, zasto?? zato sto je jedan covjek koji sebe naziva muslimanom, i pustio je bradu raznio sebe, na osnovu tog covjeka ti sudis ostalim muslimanima, to ti je greska moj brate, mi pravi mislimani smo najmilostivi ljudi i najposteniji. nadam se da ces se nekad uvjeriti u to.
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#91 Re: Zašto djeca pate

Post by vaučer »

Jer su ljudi i jer dijele ljudsko stanje s ostalim pripadnicima vrste.
Ovo uključuje trpljenje prirodnih nepogoda kao i cijele lepeze patnji koje čovjeku priređuje drugi čovjek.
Zašto bi djeca bila izuzeta?
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#92 Re: Zašto djeca pate

Post by mefistofilis »

vaučer wrote:Jer su ljudi i jer dijele ljudsko stanje s ostalim pripadnicima vrste.
Ovo uključuje trpljenje prirodnih nepogoda kao i cijele lepeze patnji koje čovjeku priređuje drugi čovjek.
Zašto bi djeca bila izuzeta?
zato sto nisu u stanju da reciprociraju. zato sto neke stvari dozivljavaju drukcije od tebe... generalno u stresnim situacijama djeca prezive vece sokove. i vala ja da sam bog barem ne bih dao da djeca pate. da tamoneki ludjak siluje trogodisnje dijete heeej
User avatar
vaučer
Posts: 8861
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#93 Re: Zašto djeca pate

Post by vaučer »

E sad..da sam ja ovo ili ono.
U osnovi pate jer su ljudi i dijele ljudsko stanje s rođenjem - piše na ugovoru života da će boliti.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#94 Re: Zašto djeca pate

Post by crysis »

zasto djeca pate,jer nemaju pravo na izbor.

1. nemogu birat roditelje
2. roditelji ih oblikuju prema svojim zamislima, nemogu mislit i radit ono sto oni misle da je ispravno, a da ih pri tom roditelji usmjeravaju dal to valja ili nevalja.
3. za sve sto rade njihovi roditelji misle da je to ispravno ( svadje, tuce )
4. zbog misljenja roditelja da je šiba iz raja izasla , pa ih mlate za svaku sitnicu.
5. zbog neznanja roditelja da i djeca imaju ljudska prava.

itd , itd, nastavite ako vam se da.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#95 Re: Zašto djeca pate

Post by victom »

Svi krećete od pitanja, ima li svemogući Bog ili ga nema, isključujući druge opcije.

Šta ako je sve na zemlji, samo Magistarski rad nekog vanzemaljca pripadnika neke više inteligencije, koji je onako u naučne svrhe stvorio zemlju i bića na njoj , raširio kontradiktorne religije po zemlji samo da bi u simulaciji promatrao ponašanje ljudi. Nešto kao u filmu Matrix.
U simulaciji se dešavaju svakakva sranja, tako i to da djeca pate.

Ja lično sam se najviše pomirio sa Ničetovim "Bog je mrtav". Nisam ga čitao, samo sam upamtio taj njegov zaključak.
Ko ima imalo razuma i volje da razmišlja, zaključiće da je mala šansa da kompleksno biće kao čovjek i svo okruženje nastane samo. Tako da nemam problem da prihvatim ideju stvoritelja. Neko nas je stvorio.
Ali kao i većina drugih imam problem sa tim šta se dešava na zemlji od početka zapisa historije. Samo ratovi, patnje i sranje. Sa djecom i bez djece. Da li je Bog digao ruke od ljudi ? Ili kako Niče kaže mrtav.

Darwin je isto bio vjernik, al nije mogao da "zemaljske patnje" uklopi u glavu, pa je istraživao životinje, znate već sami.... i vidio je da kroz cijelu historiju se dešavaju pizdarije, gdje slabije uvjek izvuče deblji kraj.

Na kraju krajeva osim onog sa vanzemaljcima, ostaju dva puta:

1) Nema Boga . sve je nastalo samo, sve se dešava slučajno.
2) Ima Bog - jer čovjek nije mogao nastati slučano , ali sa puno neogovorenih pitanja, ali eto mi smo glupi za spoznaju Božjeg plana , ili ga ne trebamo ni znati, ali smo po nekoj kazni na zemlji, ili šta već. Zato trebamo slijepo slijediti Božje knjige, jer su ona milost, bez koje bi bili izgubljeni. To što je sadržaj tih knjiga često kontradiktoran sa dešavanjima na zemlji , to kako rekoh već, ostaje Božja tajna.

Ja ne znam odgovor.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:10, edited 2 times in total.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#96 Re: Zašto djeca pate

Post by mefistofilis »

victom wrote:Svi krećete od pitanja, ima li svemogući Bog ili ga nema, isključujući druge opcije.

Šta ako je sve na zemlji, samo Magistarski rad nekog vanzemaljca pripadnika neke više inteligencije, koji je onako u naučne svrhe stvorio zemlju i bića na njoj , raširio kontradiktorne religije po zemlji samo da bi u simulaciji promatrao ponašanje ljudi. Nešto kao u filmu Matrix.
U simulaciji se dešavaju svakakva sranja, tako i to da djeca pate.

Ja lično sam se najviše pomirio sa Ničetovim "Bog je mrtav". Nisam ga čitao, samo sam upamtio taj njegov zaključak.
Ko ima imalo razuma i volje da razmišlja, zaključiće da je mala šansa da kompleksno biće kao čovjek i svo okruženje nastane samo. Tako da nemam problem da prihvatim ideju stvoritelja. Neko nas je stvorio.
Ali kao i većina drugih imam problem sa tim šta se dešava na zemlji od početka zapisa historije. Samo ratovi, patnje i sranje. Sa djecom i bez djece. Da li je Bog digao ruke od ljudi ? Ili kako Niče kaže mrtav.

Darwin je isto bio vjernik, al nije mogao da "zemaljske patnje" uklopi u glavu, pa je istraživao životinje, znate već sami.... i vidio je da kroz cijelu historiju se dešavaju pizdarije, gdje slabije uvjek izvuče deblji kraj.

Na kraju krajeva osim onog sa vanzemaljcima, ostaju dva puta:

1) Nema Boga . sve je nastalo samo, sve se dešava slučajno.
2) Ima Bog - jer čovjek nije mogao nastati slučano , ali sa puno neogovorenih pitanja, ali eto mi smo glupi za spoznaju Božjeg plana , ili ga ne trebamo ni znati, ali smo po nekoj kazni na zemlji, ili šta već. Zato trebamo slijepo slijediti Božje knjige, jer su ona milost, bez koje bi bili izgubljeni. To što je sadržaj tih knjiga često kontradiktoran sa dešavanjima na zemlji , to kako rekoh već, ostaje Božja tajna.

Ja ne znam odgovor.
slazem se sa svime sto si rekao. ali imam jedno pitanje: sta ako ja stvarno zelim da budem vjernik ali mi razum i mozda cak i neka vrsta bunta to ne dozvoljavaju. kako stvoritelj to nije malo bolje regulisao
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#97 Re: Zašto djeca pate

Post by victom »

slazem se sa svime sto si rekao. ali imam jedno pitanje: sta ako ja stvarno zelim da budem vjernik ali mi razum i mozda cak i neka vrsta bunta to ne dozvoljavaju. kako stvoritelj to nije malo bolje regulisao
Ja prolazim jednu fazu sličnu tvojoj. Ni vamo ni tamo. Takve zovu agnosticima.
Češto se našalim pa se pitam kako je Bog mogao vako biće kao što je čovjek isporučiti bez dobrog upustva za upotrebu.
Vjernici će reći da su objave upustva, ali iskreno, ima ljudi koji od nulte sekunde života živi po tim načelima, ali mu se ipak dešavaju najgore mogući stvari u životu. Što je onda u suprotnosti sa samim objavama, u kojima se propagira dobročinstvo, pa će čovjek biti nagrađen "na obja svijeta".
Ili slučaj kad je jedan Ademov(Adamov) sin ubio brata. Da li je čovjek proklet od početka, ako da , da li je opravdano ga kriviti za stvari koje radi. Ili je čovjek neuspjeli Božji pokušaj. U nijednoj svetoj knjizi se ne spominju dinosaurusi.
Sve te stvari te navode na razmišljanje. Neki ljudi ne vole razmišljat puno, pa se fokusiraju na "vjerske obaveze"
bez puno propitivanja.

Ja odgovor ne znam.
A vjerujem da ga ni vjernici ne znaju.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:10, edited 2 times in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#98 Re: Zašto djeca pate

Post by Great Cornholio »

Genije wrote: pa teoretišemo malo, šta fali ;-)

helem: ko je stvorio biće sposobno za zlo i dao mu mogućnost i priliku da vrši zlo - taj je i odgovoran za to zlo :)
Ma tebi je stalo da dokažeš da su svi vjernici "budale" a da si samo ti pametan, to je prava svrha tog "teoretisanja", kad bi bio malo manje subjektivan mogao bi to i sam uvidjeti.

Kao što rekoh, ja ne vjerujem da đavo postoji, vjerujem da od Boga može doći jedino dobro, a za zlo, i za to što djeca pate krivi su isključivo ljudi.
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#99 Re: Zašto djeca pate

Post by broj dva »

Great Cornholio wrote:
Genije wrote: pa teoretišemo malo, šta fali ;-)

helem: ko je stvorio biće sposobno za zlo i dao mu mogućnost i priliku da vrši zlo - taj je i odgovoran za to zlo :)
Ma tebi je stalo da dokažeš da su svi vjernici "budale" a da si samo ti pametan, to je prava svrha tog "teoretisanja", kad bi bio malo manje subjektivan mogao bi to i sam uvidjeti.

Kao što rekoh, ja ne vjerujem da đavo postoji, vjerujem da od Boga može doći jedino dobro, a za zlo, i za to što djeca pate krivi su isključivo ljudi.
-------
Djavo je nekad bio andjeo i stvoren od boga, sto znaci da od boga ne bolazi jedino i iskljucivo dobro, zar ne ?
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#100 Re: Zašto djeca pate

Post by chupacabra »

Zasto bog ne sprijeci patnju i stradanje bezgrijesnih bica?

Opcije:
1. On je nemocan, sto znaci da ga sa ne moze smatrati bogom.
2. On nece, sto znaci da je u najmanju ruku zao i uziva u stradanju nevinih bica.
3. On ne postoji pa samim tim se nista i ne desava po pitanju stradanja djece.

Ovu logiku po pitanju bozje intervencije je iznio Sam Harris, i cini se prilicno interesantna i razumna. Jer, on (ako ga ima) nema nikakvog razloga da ne sprijeci stradanje nevinih bica koja po pravilima vjere nisu ni imala priliku da pocine grijeh. Posto izostaje njegova intervencija, ove navedene opcije se same namecu.
Post Reply