Zašto djeca pate

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#51 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

Mustafapasa wrote: .... a sama cinjenica da postoji i drugi svijet govori u prilog tome da ...
:shock: činjenica?
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#52 Re: Zašto djeca pate

Post by Mustafapasa »

fatamorgana wrote:
Mustafapasa wrote: .... a sama cinjenica da postoji i drugi svijet govori u prilog tome da ...
:shock: činjenica?
Meni moje a tebi tvoje... Vidjet cemo ko je lud,glup,neupucen... Na kraju naravno...Cijeli kosmos i sve stvoreno svjedoci da On kao tvorac/dizajner kreator svega postoji, sve su to ci jenice koje neko vidi a neko ne vidi,od strukture atoma, dizajna oka, kretanja planeta, tacno odredjenon stepena udaljenosti sunca od zemlje,rasporeda boja na perkama od pauna, dnk, postojanje cula mirisa,vida,sluha sto je drugacije od njihovih organa...pih,mogao bih pisati mjesecima. Kako jedan istaknuti knjizevnik rece:vjerovatnoca da je sve nastalo slucajno je jednaka onoj kao kada bi uzeli milione razlicitih slova napisane na komadice papira, pa ih tako pomjesane skupili na jedno mjesto koje je bez ikakvih idealnih uslova, pa bacili s neke visine i da se ona prilikom pada na zemlju sloze takvim redoslijedom da na kraju dobijete jedno djelo poput proste bajke za djecu,
a ne spominjemodjela velikana poput Sekspira, Leibiniza,itd... Ma necete dobiti slozenu ni prostu recenicu, ma ni rijec...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#53 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

Mustafapasa wrote:
fatamorgana wrote:
Mustafapasa wrote: .... a sama cinjenica da postoji i drugi svijet govori u prilog tome da ...
:shock: činjenica?
Meni moje a tebi tvoje...
Ti to tvoje slobodno zadrži za sebe, ;-)
User avatar
bambina78
Posts: 778
Joined: 26/10/2011 15:00

#54 Re: Zašto djeca pate

Post by bambina78 »

Mustafapasa wrote:Kako jedan istaknuti knjizevnik rece:vjerovatnoca da je sve nastalo slucajno je jednaka onoj kao kada bi uzeli milione razlicitih slova napisane na komadice papira, pa ih tako pomjesane skupili na jedno mjesto koje je bez ikakvih idealnih uslova, pa bacili s neke visine i da se ona prilikom pada na zemlju sloze takvim redoslijedom da na kraju dobijete jedno djelo poput proste bajke za djecu,
U beskonacnom broju pokusaja zaista bi, izmedju ostalog, dobio i bajku za djecu. Cista kombinatorika...
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#55 Re: Zašto djeca pate

Post by Mustafapasa »

U beskonacno mnogo pokusaja ne bi dobio nista!!!! Al dobro, kad pogledas kompleksnost svega oko nas i njegovu strukturu i savrsebost, to beskonacno bi bilo bas bas bas bas bas beskonacno al ono bas...
Nauka od pocetka pokusava stvoriti zivot, napravili su tzv zivotnu supu ali ne ide,ne moze, bespomocna je... No kako rekoh, svakom njegovo... Laku noc
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#56 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

Mustafapasa wrote:U beskonacno mnogo pokusaja ne bi dobio nista!!!! Al dobro, kad pogledas kompleksnost svega oko nas i njegovu strukturu i savrsebost, to beskonacno bi bilo bas bas bas bas bas beskonacno al ono bas...
Nauka od pocetka pokusava stvoriti zivot, napravili su tzv zivotnu supu ali ne ide,ne moze, bespomocna je... No kako rekoh, svakom njegovo... Laku noc
Ma ima gotovih supa u tržnim centrima da ti pamet stane ....
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#57 Re: Zašto djeca pate

Post by harač »

vidim yahya se čita, da ne kažem studira :lol:
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#58 Re: Zašto djeca pate

Post by Mustafapasa »

Cita se sve!
Gospodar je prvo rekao "uci i citaj", pa je rekao "znaj da nema drugog Boga..." dakle spoznaj,istrazuj, gledaj al objektivno i realno, naucno. Religija ne iskljucuje nauku i obratno, mada svi to zele prikazati da su na opozitnim stranama a nisu... Evo bas sad citam o odnosu darwin vs michelangelo??? Na kladionici bi darwin za pobjedu naspram ovog umjetnika imao veoma visok koeficijent :) a dobro su poznati pokusaji podvaljivanja fosilnih ostataka.. Evo za vjerovatnocu-post prije:
Svajcarski fizicar charles eugene guye pokusao je izvesti racun vjerovatnoce za oblikovanje jednog molekula proteina pukim slucajem(sad ide racu ica sa prikazom strukture proteina itd) i kaze ako bi dobiveni rezultat posmatrali u sadasnjim vremenskim okvirima, za nastanak ovog bi trebalo vrijeme od 10na 243 biliona godina. Pa je isti racun ponovio Manfred Eigen 1968 godine na njemackom univerzitetu sa citavim timom, dobili su isti rezultat... Racu ica je na raspolaga mu za provjeru.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#59 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

Šta te to razbudi? ;-)
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#60 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

Ovaj hudi neznalica sto je otvorio ovu temu na filozofiji,shegu sam sa sobom zbija :D
Da zna ista, ko sto ne zna nista, znao bi da je ljudska sreca u patnji.
Za one koje razumiju, ljudska je sreca - patnja.
Sreca neprestane pobjede, sreca uvijek ispunjene zelje, sreca stalnog uspjeha i potpune sitosti - to je patnja!
To je duhovna smrt, neka vrst beskonacnog moralnog bola.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#61 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

underwater wrote:Ovaj hudi neznalica sto je otvorio ovu temu na filozofiji,shegu sam sa sobom zbija :D
Da zna ista, ko sto ne zna nista, znao bi da je ljudska sreca u patnji.
Za one koje razumiju, ljudska je sreca - patnja.
Sreca neprestane pobjede, sreca uvijek ispunjene zelje, sreca stalnog uspjeha i potpune sitosti - to je patnja!
To je duhovna smrt, neka vrst beskonacnog moralnog bola.
Djesi vjernik, kojim dobrom na filozofiji? :D
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#62 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

fatamorgana wrote:
underwater wrote:Ovaj hudi neznalica sto je otvorio ovu temu na filozofiji,shegu sam sa sobom zbija :D
Da zna ista, ko sto ne zna nista, znao bi da je ljudska sreca u patnji.
Za one koje razumiju, ljudska je sreca - patnja.
Sreca neprestane pobjede, sreca uvijek ispunjene zelje, sreca stalnog uspjeha i potpune sitosti - to je patnja!
To je duhovna smrt, neka vrst beskonacnog moralnog bola.
Djesi vjernik, kojim dobrom na filozofiji? :D
Sta znaci "vjernik", nane ti eto objasni meni neukom ... :?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#63 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

underwater wrote:
fatamorgana wrote:
underwater wrote:Ovaj hudi neznalica sto je otvorio ovu temu na filozofiji,shegu sam sa sobom zbija :D
Da zna ista, ko sto ne zna nista, znao bi da je ljudska sreca u patnji.
Za one koje razumiju, ljudska je sreca - patnja.
Sreca neprestane pobjede, sreca uvijek ispunjene zelje, sreca stalnog uspjeha i potpune sitosti - to je patnja!
To je duhovna smrt, neka vrst beskonacnog moralnog bola.
Djesi vjernik, kojim dobrom na filozofiji? :D
Sta znaci "vjernik", nane ti eto objasni meni neukom ... :?

Hebote, ti k'o ovi iz al kaide, pritajis se par mjeseci pa onda iskocis u misiju, :wink:
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#64 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

fatamorgana wrote:Hebote, ti k'o ovi iz al kaide, pritajis se par mjeseci pa onda iskocis u misiju, :wink:
Why think thus, O men of piety
I have returned to sobriety...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#65 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

underwater wrote:
fatamorgana wrote:Hebote, ti k'o ovi iz al kaide, pritajis se par mjeseci pa onda iskocis u misiju, :wink:
Why think thus, O men of piety
I have returned to sobriety...
Dosta sa okolisanjem, :dance: filozofiju, haj' ti nama baci par hadisa onako na brzaka, :thumbup:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#66 Re: Zašto djeca pate

Post by harač »

:lol: :-)
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#67 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

fatamorgana wrote:
underwater wrote:
fatamorgana wrote:Hebote, ti k'o ovi iz al kaide, pritajis se par mjeseci pa onda iskocis u misiju, :wink:
Why think thus, O men of piety
I have returned to sobriety...
Dosta sa okolisanjem, :dance: filozofiju, haj' ti nama baci par hadisa onako na brzaka, :thumbup:
Miran!
Eto zbubo si 20 milja praznoslovija ... sve isti stil...sumum jednoga iskustva :sad:
A ono gore sto si citiro nije hadis nego Solzenjicin... :D
Last edited by underwater on 23/02/2013 10:28, edited 1 time in total.
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#68 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

.
Last edited by underwater on 23/02/2013 10:29, edited 2 times in total.
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#69 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

čovjek tikva wrote:kako znamo da je nesta istina? pa pise u kuranu(bibliji) :-)

veze ti nemas sta znaci rijec nauka.
Pa istina je ono sto je - istina.
Istinu nikad nije nikakvo naknadno saznanje izmjenilo il korigiralo il slicno.
Nesto nije istina jer je dokazano naukom, nego je istina naprosto jer je - istina.
A oces li ti "dokazat" da je istina, e to je lijepo kazo Toma Akvinski: Svaka se pojedina stvar apsolutno naziva istinitom po njenom odnosu prema umu od koga zavisi.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#70 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

underwater wrote:
čovjek tikva wrote:kako znamo da je nesta istina? pa pise u kuranu(bibliji) :-)

veze ti nemas sta znaci rijec nauka.
Pa istina je ono sto je - istina.
Istinu nikad nije nikakvo naknadno saznanje izmjenilo il korigiralo il slicno.
Nesto nije istina jer je dokazano naukom, nego je istina naprosto jer je - istina.
A oces li ti "dokazat" da je istina, e to je lijepo kazo Toma Akvinski: Svaka se pojedina stvar apsolutno naziva istinitom po njenom odnosu prema umu od koga zavisi.
Neznam što al' imam utisak da ovaj underwater ima pored sebe udžbenik iz filozofije za drugi srednje a nebi me iznenadilo ni da je u pitanju timski rad, par suflera pored k'o u pozorištu, :wink:
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#71 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

fatamorgana wrote:
underwater wrote:
čovjek tikva wrote:kako znamo da je nesta istina? pa pise u kuranu(bibliji) :-)

veze ti nemas sta znaci rijec nauka.
Pa istina je ono sto je - istina.
Istinu nikad nije nikakvo naknadno saznanje izmjenilo il korigiralo il slicno.
Nesto nije istina jer je dokazano naukom, nego je istina naprosto jer je - istina.
A oces li ti "dokazat" da je istina, e to je lijepo kazo Toma Akvinski: Svaka se pojedina stvar apsolutno naziva istinitom po njenom odnosu prema umu od koga zavisi.
Neznam što al' imam utisak da ovaj underwater ima pored sebe udžbenik iz filozofije za drugi srednje a nebi me iznenadilo ni da je u pitanju timski rad, par suflera pored k'o u pozorištu, :wink:
Ah, ti cim sretnes nekog prosjecno obrazovanog, kontas mora da ima suflera :D
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#72 Re: Zašto djeca pate

Post by harač »

ako je ovaj poluprovareni copy/paste znak obrazovanja, onda me ne čudi što nam je najbolji univerzitet u državi 1800. u svijetu :D
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#73 Re: Zašto djeca pate

Post by underwater »

harač wrote:ako je ovaj poluprovareni copy/paste znak obrazovanja, onda me ne čudi što nam je najbolji univerzitet u državi 1800. u svijetu :D
Na kojem si ti univerzitetu? :D
Aj pravo nam kazi ....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#74 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

underwater wrote:
fatamorgana wrote:
Neznam što al' imam utisak da ovaj underwater ima pored sebe udžbenik iz filozofije za drugi srednje a nebi me iznenadilo ni da je u pitanju timski rad, par suflera pored k'o u pozorištu, :wink:
Ah, ti cim sretnes nekog prosjecno obrazovanog, kontas mora da ima suflera :D
Imam utisak da nisi ni prosjecno obrazovan, koristis navodno poznavanje filozofije da bi potvrdio vlastiti kredilitet no svakome ko je zaista obrazovam je jasno da zapravo ne vladas materijom, ili koristi copy/paste ili ti neko pomaze u pisanju, ;-)
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#75 Re: Zašto djeca pate

Post by Mustafapasa »

čovjek tikva wrote:
Mustafapasa wrote:Cita se sve!
Gospodar je prvo rekao "uci i citaj", pa je rekao "znaj da nema drugog Boga..." dakle spoznaj,istrazuj, gledaj al objektivno i realno, naucno. Religija ne iskljucuje nauku i obratno, mada svi to zele prikazati da su na opozitnim stranama a nisu... Evo bas sad citam o odnosu darwin vs michelangelo??? Na kladionici bi darwin za pobjedu naspram ovog umjetnika imao veoma visok koeficijent :) a dobro su poznati pokusaji podvaljivanja fosilnih ostataka.. Evo za vjerovatnocu-post prije:
Svajcarski fizicar charles eugene guye pokusao je izvesti racun vjerovatnoce za oblikovanje jednog molekula proteina pukim slucajem(sad ide racu ica sa prikazom strukture proteina itd) i kaze ako bi dobiveni rezultat posmatrali u sadasnjim vremenskim okvirima, za nastanak ovog bi trebalo vrijeme od 10na 243 biliona godina. Pa je isti racun ponovio Manfred Eigen 1968 godine na njemackom univerzitetu sa citavim timom, dobili su isti rezultat... Racu ica je na raspolaga mu za provjeru.

kako znamo da je nesta istina? pa pise u kuranu(bibliji) :-)

veze ti nemas sta znaci rijec nauka.
Nije "nesta" nego "nestO", drugi azred osnovne skole,
Vidim da si se zato ti potrudio da mi pokazes, bas onako kako i treba,aferim,
Istina je ono sto je potkrepljeno cinjenicama/dokazima i ili potvrdjeno od strane nauke... Kuran je izdao poziv nauci da dokaze da je on istina, a u vjeru nema prisile,to si zaboravio tako da se nikome ne namece da povjeruje sto pise u bilo kojoj vjerskoj knjizi...mora da si od silnih knjiga to zaboravio, al dobro, svi ovi novi ateisticki nickovi su zapravo jedna osoba al hajd...
Post Reply