Zašto djeca pate

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#26 Re: Zašto djeca pate

Post by pirpa »

prorok wrote:
Svasta svasta, kusta svasta ustas tusta.

Oslobodjen straha, lazi i prevelike brige. Zivom bicu poput covjeka je to dosta. Isto kad zalijevas cvijece i pitas se kako to da mu je samo voda potrebna?
znaci ovako; ne bojis se nicega, nikad nisi slagao i nikad se nisi za nista zabrinuo.
drug moja nana za takve ljude kaze"rahat od pameti".
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#27 Re: Zašto djeca pate

Post by didžej »

eh zašto pate... ovaj svijet je sav sazdan od patnje. :(
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#28 Re: Zašto djeca pate

Post by amazon »

Ajde objasnite, zasto krokodil pojede gnua, a gnu pati, zasto sova misa ulovi a mis pati..ako mis ne pati, patice sova, ako antilopa ne pati patice lovac gepard i tako dalje..svi pate, na ovome svijetu..postoji lanac ishrane, postoji prirodna selekcija, inace bi se sve poremetilo, kao sto je napredak medicine vec poremetio ravnotezu prirodnu na ovome svijetu, ljudi manje umiru, ima ih sve vise, a hrane sve manje...mislim da ces svatiti postavljacu teme..
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#29 Re: Zašto djeca pate

Post by žuta lala »

prorok wrote:
Pa da, slazem se. Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.

Stoga te pozivam da odbacis ideju ''BOGA" i pocnes razmisljati svojom glavom
Živ bio, de mi samo objasni šta misliš pod tim da nije religije i Boga djeca ne pi patila? :-)
User avatar
pohakontas
Posts: 1189
Joined: 16/01/2013 20:54
Location: bio tamo sad sam ovdje

#30 Re: Zašto djeca pate

Post by pohakontas »

amazon wrote:Ajde objasnite, zasto krokodil pojede gnua, a gnu pati, zasto sova misa ulovi a mis pati..ako mis ne pati, patice sova, ako antilopa ne pati patice lovac gepard i tako dalje..svi pate, na ovome svijetu..postoji lanac ishrane, postoji prirodna selekcija, inace bi se sve poremetilo, kao sto je napredak medicine vec poremetio ravnotezu prirodnu na ovome svijetu, ljudi manje umiru, ima ih sve vise, a hrane sve manje...mislim da ces svatiti postavljacu teme..
U lancu ishrane nepostoje bas svuda prirodni neprijatelji ,neke zivotinje ne stoje ninacijem jelovniku.Ipak na vrhu stoji covjek kao bice koje je svoje sposobnosti tokom evolucije najvise razvio.Po ovom tvom razmisljanju ispada da je medicina ne samo tehnologija izbacili prirodnu ravnotezu.Ovdje je tema zasto djeca pate ako sam te dobro shvatio trbalo bi po tebi da se prestanu lijeciti da bi umrli prirodnom smrcu.Jako okrutno hvala bogu pa ti izgleda zivis u amazonskoj prasumi pa nemozes uticati ninasto ovdje u Europi.Izvini ako sam te ovim uvrijedio nije mi bila namjera . :-)
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#31 Re: Zašto djeca pate

Post by Warhead »

prorok wrote:
YagamiLight wrote:Molim sve ateiste da obrate pažnju na dio koji kaže "sa religijskog aspekta". Da mislim da Bog ne postoji, ne bi pitao tako glupa pitanja, jer je onda očito zašto.
Pa da, slazem se. Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.

Stoga te pozivam da odbacis ideju ''BOGA" i pocnes razmisljati svojom glavom
Ja tebe pozivam da izvadiš glavušu iz guzice.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#32 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

Warhead wrote:
prorok wrote:
YagamiLight wrote:Molim sve ateiste da obrate pažnju na dio koji kaže "sa religijskog aspekta". Da mislim da Bog ne postoji, ne bi pitao tako glupa pitanja, jer je onda očito zašto.
Pa da, slazem se. Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.

Stoga te pozivam da odbacis ideju ''BOGA" i pocnes razmisljati svojom glavom
Ja tebe pozivam da izvadiš glavušu iz guzice.
Od vjernika uvijek se može nešto lijepo naučiti ....
User avatar
turquoise
Posts: 184
Joined: 13/08/2005 19:27

#33 Re: Zašto djeca pate

Post by turquoise »

zasto bi Boga optuzivali za patnju djece? nije Bog zlostavljao djecu, niti izudarao djete, niti naporavio saobracajnu nesrecu u kojoj je stradalo dijete, niti je on stavio dijete u mikrovalnu itd itd itd. sve te pojedinosti su uradili ljudi, a ne Bog. ljudi kojima je Bog dao slobodnu volju, a to podreazumjeva da kad ti ljudi sa svojom slobodnom voljom odluce sa skuhaju dijete u mikrovalnoj ili ugase cigaru na djecijoj podlaktici ili drze djete u kavezu ili bace dijete od zid itd itd, nece sad Bog zaustaviti planetu i reci 'e ne mozes ti covjece kako ti hoces' jer covjek ima slobodnu volju, svaka osoba je odgovorna za svoja djela i mislim da je nepravedno prozivati Boga za ljudska djela.
User avatar
bambina78
Posts: 778
Joined: 26/10/2011 15:00

#34 Re: Zašto djeca pate

Post by bambina78 »

A patnja djece zbog prirodnih katastrofa?
User avatar
turquoise
Posts: 184
Joined: 13/08/2005 19:27

#35 Re: Zašto djeca pate

Post by turquoise »

Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.
ne razumijem, da nije Boga, "odrasli" se ne bi drogirali i udarali djecu glavom od stok i zakljucalali ih u kaveze, ne bi pili i vozili i svaljivali se u provalije ili da nije Boga djeca ne bi imala nervnih nastavka da osjete bol pesnice u zatiljak?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#36 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

turquoise wrote:.... nece sad Bog zaustaviti planetu i reci 'e ne mozes ti covjece kako ti hoces' jer covjek ima slobodnu volju ....
Pa ne mora odma' zaustavljat' planetu, al' s obzirom da je on jako pametan čovjek mog'o bi i neko bolje rješenje pronaći, kaj ne? :)
User avatar
turquoise
Posts: 184
Joined: 13/08/2005 19:27

#37 Re: Zašto djeca pate

Post by turquoise »

Bog je kriv sto ljudi pumpaju naftu i gasove iz zemlje, ostavlju rupe pa tektonske ploce ne znaju sta bi sa sebe?? Bog je kriv sto ljudi raspaljuju atomske bombe po indijskom i pacifickom oceanu, zagrijavaju paletu ko ludi i tako mjenjanju temperature mora, zraka, formacije oblaka? Bog je kriv sto USA placa kukuz soju psenicu itd itd mimo sve zakone trzista pa ljudi u zemljama gdje nema drzavnih sistema da guraju agro proizvodnju ne mogu konkurentno proizoditi? Bog je kriv sto spekulanti drze tone i tone hrane dok ne istruhnu umjesto da ih posalju gdje ljudi skapavaju od gladi?
nema "elementarne nepogodne" koju nauka ne moze objasniti i nema nijedne stvari koja se desi u prirodi od zemljotresa, cunamija, uragana koju covjek nije sam prouzrokovao beskonacnom zloupotrebom nase lijepe plenete.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#38 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

turquoise wrote:Bog je kriv sto ljudi pumpaju naftu i gasove iz zemlje, ostavlju rupe pa tektonske ploce ne znaju sta bi sa sebe?? Bog je kriv sto ljudi raspaljuju atomske bombe po indijskom i pacifickom oceanu, zagrijavaju paletu ko ludi i tako mjenjanju temperature mora, zraka, formacije oblaka? Bog je kriv sto USA placa kukuz soju psenicu itd itd mimo sve zakone trzista pa ljudi u zemljama gdje nema drzavnih sistema da guraju agro proizvodnju ne mogu konkurentno proizoditi? Bog je kriv sto spekulanti drze tone i tone hrane dok ne istruhnu umjesto da ih posalju gdje ljudi skapavaju od gladi?
nema "elementarne nepogodne" koju nauka ne moze objasniti i nema nijedne stvari koja se desi u prirodi od zemljotresa, cunamija, uragana koju covjek nije sam prouzrokovao beskonacnom zloupotrebom nase lijepe plenete.
Pa ko je odgovoran za vlastitu djecu ako ne roditelji, :wink:
User avatar
turquoise
Posts: 184
Joined: 13/08/2005 19:27

#39 Re: Zašto djeca pate

Post by turquoise »

:D :D :D e pa ako je Bog covjek, pa makar i jako pametan, onda smo svi zestoko najeali, pa prostite. :P
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#40 Re: Zašto djeca pate

Post by harač »

turquoise wrote:Bog je kriv sto ljudi pumpaju naftu i gasove iz zemlje, ostavlju rupe pa tektonske ploce ne znaju sta bi sa sebe?? Bog je kriv sto ljudi raspaljuju atomske bombe po indijskom i pacifickom oceanu, zagrijavaju paletu ko ludi i tako mjenjanju temperature mora, zraka, formacije oblaka? Bog je kriv sto USA placa kukuz soju psenicu itd itd mimo sve zakone trzista pa ljudi u zemljama gdje nema drzavnih sistema da guraju agro proizvodnju ne mogu konkurentno proizoditi? Bog je kriv sto spekulanti drze tone i tone hrane dok ne istruhnu umjesto da ih posalju gdje ljudi skapavaju od gladi?
nema "elementarne nepogodne" koju nauka ne moze objasniti i nema nijedne stvari koja se desi u prirodi od zemljotresa, cunamija, uragana koju covjek nije sam prouzrokovao beskonacnom zloupotrebom nase lijepe plenete.
nije me dugo bilo, ali morao sam se ulogovati poslije ovog posta :shock: religijska apologija se često, ako ne i većinom, graniči sa imbecilnošću, ali ovo taj poduhvat diže na jedan viši nivo, u jednu novu dimenziju :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#41 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

turquoise wrote::D :D :D e pa ako je Bog covjek, pa makar i jako pametan, onda smo svi zestoko najeali, pa prostite. :P
Pa zar nismo? :D
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#42 Re: Zašto djeca pate

Post by amazon »

pohakontas wrote:
amazon wrote:Ajde objasnite, zasto krokodil pojede gnua, a gnu pati, zasto sova misa ulovi a mis pati..ako mis ne pati, patice sova, ako antilopa ne pati patice lovac gepard i tako dalje..svi pate, na ovome svijetu..postoji lanac ishrane, postoji prirodna selekcija, inace bi se sve poremetilo, kao sto je napredak medicine vec poremetio ravnotezu prirodnu na ovome svijetu, ljudi manje umiru, ima ih sve vise, a hrane sve manje...mislim da ces svatiti postavljacu teme..
U lancu ishrane nepostoje bas svuda prirodni neprijatelji ,neke zivotinje ne stoje ninacijem jelovniku.Ipak na vrhu stoji covjek kao bice koje je svoje sposobnosti tokom evolucije najvise razvio.Po ovom tvom razmisljanju ispada da je medicina ne samo tehnologija izbacili prirodnu ravnotezu.Ovdje je tema zasto djeca pate ako sam te dobro shvatio trbalo bi po tebi da se prestanu lijeciti da bi umrli prirodnom smrcu.Jako okrutno hvala bogu pa ti izgleda zivis u amazonskoj prasumi pa nemozes uticati ninasto ovdje u Europi.Izvini ako sam te ovim uvrijedio nije mi bila namjera . :-)
Ti stvarno izmisljas toplu vodu, postoje prirodni zakoni, ratovi, ko je kriv, sta mislis..ne mogu svi docekati starost koji se rode..nisam ja to odredio, priroda je to..pokusao sam ti objasniti na primjeru zivotinja, ali ti ne mozes to svatiti, ili neces..ne pate samo djeca, vec pate i odrasli, pate svi, koji se rode..neko na ovaj, neko na onaj nacin..i gdje sam ja to rekao da se trebaju djeca prestati lijeciti, ti si stvarno bukvalan :-) moj je brat poginuo sa osam godina, na pocetku zivota, zasto bas on, i ja sam se pitao, odgovora nema, i nije samo on, milioni drugi..tako je i bit ce dok je svijeta..
drugacetvrtina
Posts: 44
Joined: 12/01/2013 22:44

#43 Re: Zašto djeca pate

Post by drugacetvrtina »

YagamiLight wrote:Da li je neko u stanju da objasni sa religijskog aspekta, naravno, koja je poenta u tome da djeca pate?

Zbog čega Bog dopušta da djeca doživljavaju razne traume, zlostavljanje i tako dalje i koja je svrha toga u dva slučaja:

1. Slučaj - kada to dijete umre zbog zlostavljanja/bolesti/ostalih trauma
2. Slučaj - kada preživi nešto tako i to se kasnije na neki način odrazi na život.

Za prvi slučaj mi je malo jasnije, jer postoji moguće objašnjenje kako takva djeca idu u džennet bez polaganja računa. Međutim, opet sam proces torture za dijete koje nema lekciju koju može naučiti iz toga je za mene nerazumljiv.

Dalje, za drugi slučaj opet postoji mogućnost da dijete prebrodi traumu i okrene život u nekom drugom smjeru, ali to je naravno jako teško u praksi.


Nekako na samom početku praviš propust, jer tražiš rješenje u religiji, kojoj je glavni zadatak da unazadi i manipulira čovjekom. Ako ti stvarno misliš da je logično i da Bog hoće da se dijete napati, umre i na taj način ode u "džennet" onda se pitam kako to religije uspiju Boga predstaviti oazom dobrote kada ga ovako reprezentiraju ?!
Jednostavno ćeš dobiti odgovor, odbaci religiju, prihvati vjeru i znaj napraviti debelu razliku između ta dva pojma, pa ćeš i sam naići na odgovor, a pogotovo bez religijskih laži i zatupljivanja, ionako malog čovječijeg mozga :)

Koja je poenta toga da dijete doživi recimo seksualno zlostavljanje kada nije sposobno da razumije da nešto tako od njega kasnije može napraviti nastranu osobu? Ili da trpi fizičko zlostavljanje?

Nadam se da postoji neko sa malo dubljim razumijevanjem ove teme, jer meni zaista nije jasno.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#44 Re: Zašto djeca pate

Post by dr.Gonzo »

Pitanaj koja pocinju sa zasto su u principu najteza.

Zasto je nastao svemir?
Zasto je ovakav kakav jeste?
Zasto postojimo, i kako treba da zivimo?
Ko sam ja?

Nekome prodje zivot a da se uopste to ne zapita. Ali ako potrazimo odgovore na ova pitanja, nas pristup prema zivotu moze se drasticno promijeniti.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#45 Re: Zašto djeca pate

Post by Great Cornholio »

Djeca pate zbog loših stvari koje čine, ili su činili njihovi roditelji.

Jedan primjer, ako majka pije alkohol ili puši u trudnoći, ili ako je muž psihički ili fizički maltretira tokom trudnoće rodi se dijete sa teškim psiho-fizičkim smetnjama.

Teme se otvaraju sa nekom namjerom, a ako je otvaraču teme namjera da Boga okrivi za ono loše za šta su ljudi odgovorni, onda u tome neće uspjeti, nauka je na strani Boga.
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#46 Re: Zašto djeca pate

Post by _aja_ »

A zašto ovo nije na Religiji, kad se već traži religijsko objašnjenje :roll:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#47 Re: Zašto djeca pate

Post by krater »

Great Cornholio wrote:Djeca pate zbog loših stvari koje čine, ili su činili njihovi roditelji.

Jedan primjer, ako majka pije alkohol ili puši u trudnoći, ili ako je muž psihički ili fizički maltretira tokom trudnoće rodi se dijete sa teškim psiho-fizičkim smetnjama.

Teme se otvaraju sa nekom namjerom, a ako je otvaraču teme namjera da Boga okrivi za ono loše za šta su ljudi odgovorni, onda u tome neće uspjeti, nauka je na strani Boga.
Aferim! :D :thumbup:
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#48 Re: Zašto djeca pate

Post by CaneBos »

harač wrote:
turquoise wrote:Bog je kriv sto ljudi pumpaju naftu i gasove iz zemlje, ostavlju rupe pa tektonske ploce ne znaju sta bi sa sebe?? Bog je kriv sto ljudi raspaljuju atomske bombe po indijskom i pacifickom oceanu, zagrijavaju paletu ko ludi i tako mjenjanju temperature mora, zraka, formacije oblaka? Bog je kriv sto USA placa kukuz soju psenicu itd itd mimo sve zakone trzista pa ljudi u zemljama gdje nema drzavnih sistema da guraju agro proizvodnju ne mogu konkurentno proizoditi? Bog je kriv sto spekulanti drze tone i tone hrane dok ne istruhnu umjesto da ih posalju gdje ljudi skapavaju od gladi?
nema "elementarne nepogodne" koju nauka ne moze objasniti i nema nijedne stvari koja se desi u prirodi od zemljotresa, cunamija, uragana koju covjek nije sam prouzrokovao beskonacnom zloupotrebom nase lijepe plenete.
nije me dugo bilo, ali morao sam se ulogovati poslije ovog posta :shock: religijska apologija se često, ako ne i većinom, graniči sa imbecilnošću, ali ovo taj poduhvat diže na jedan viši nivo, u jednu novu dimenziju :D
Reciprocno tome je imbecilna antireligijska apologija u vidu banaliziranja ovozemaljskog zivota kao lutkarske drame u kojoj Bog povlaci sve konce, a dimenzije takvih pokusaja smo skoro sve vec vidjeli :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#49 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

_aja_ wrote:A zašto ovo nije na Religiji, kad se već traži religijsko objašnjenje :roll:
Za što se što servira religija pod filozofiju .... šta ima Cornholio, :wink:
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#50 Re: Zašto djeca pate

Post by Mustafapasa »

Prorok je usamljeni jahac,pojedinac,napacena jedinka koji podsvaku cijenu omalovazava sve sto je vezano za bilo koju religiju i vjeru,bez da je 100% proucio sve to sto pokusava da pobije i to iz cista mira, nicim izazvano. Otvara kojekakve teme sa polovicnim dokazima koje su nepopularne i bez bilo kakvog efekta, sa smijesnim postovima klasicne mahalske price...Bolan nebio prestani vise vrijedjati druga misljenja i druge stavove, i prestani na silu nametati nesto kad drugi tebi to ne namecu,budi makar moralan i postuj tudji izbor kao krivovjernik, jer nevjernik nisi. Svako u nesto vjeruje, neko u
auto, neko u sebe, neko u ljubav, neko u valentina a neko i u Boga. A sad na temu, zasto djeca pate? Sama tema po sebi je postavljena da bi se Bog okrivio i da bi se svako vjerovanje u Njega pokazalo kao pogresno, jer eto On je nepravedan, on dopusta da lopovima i ubicama bude dobro, nevini pate itd - nidze veze i onda se javljaju pojedini sa "ja mislim" zaboravljajuci da misljenje jednom nogom, al samo malo stoji na znanju dok drugom na neznanju.
Bog nije nepravedan a sama cinjenica da postoji i drugi svijet govori u prilog tome da, s vjerske strane gledajuci, sve ima smisla sto se desava u zivotu pojedina i za sve ce biti nagradjen/kaznjen al badava govoriti nekome ko pored ociju ima slijepo srce...mogu dosta kvalitetnih i logickih obrazlozenja postaviti izsvih religija ali badava kada pojedinci poput proroka nisu sprembi ili ne zele prihvatiti drugo/bolje/ispravnije misljenje potkrepljeno cinjenicama,logikom i argumentima... :run:
Post Reply