Zašto djeca pate

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#1 Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

Da li je neko u stanju da objasni sa religijskog aspekta, naravno, koja je poenta u tome da djeca pate?

Zbog čega Bog dopušta da djeca doživljavaju razne traume, zlostavljanje i tako dalje i koja je svrha toga u dva slučaja:

1. Slučaj - kada to dijete umre zbog zlostavljanja/bolesti/ostalih trauma
2. Slučaj - kada preživi nešto tako i to se kasnije na neki način odrazi na život.

Za prvi slučaj mi je malo jasnije, jer postoji moguće objašnjenje kako takva djeca idu u džennet bez polaganja računa. Međutim, opet sam proces torture za dijete koje nema lekciju koju može naučiti iz toga je za mene nerazumljiv.

Dalje, za drugi slučaj opet postoji mogućnost da dijete prebrodi traumu i okrene život u nekom drugom smjeru, ali to je naravno jako teško u praksi.

Koja je poenta toga da dijete doživi recimo seksualno zlostavljanje kada nije sposobno da razumije da nešto tako od njega kasnije može napraviti nastranu osobu? Ili da trpi fizičko zlostavljanje?

Nadam se da postoji neko sa malo dubljim razumijevanjem ove teme, jer meni zaista nije jasno.
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#2 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

Losa ti je prica u startu.

Za pocetak, BOG ne postoji.

A zasto djeca pate? I ja sam se kao dijete to pitao
YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#3 Re: Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

Molim sve ateiste da obrate pažnju na dio koji kaže "sa religijskog aspekta". Da mislim da Bog ne postoji, ne bi pitao tako glupa pitanja, jer je onda očito zašto.
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#4 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

YagamiLight wrote:Molim sve ateiste da obrate pažnju na dio koji kaže "sa religijskog aspekta". Da mislim da Bog ne postoji, ne bi pitao tako glupa pitanja, jer je onda očito zašto.
Pa da, slazem se. Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.

Stoga te pozivam da odbacis ideju ''BOGA" i pocnes razmisljati svojom glavom
dana scully
Posts: 41
Joined: 29/04/2004 19:59

#5 Re: Zašto djeca pate

Post by dana scully »

proroče, primi moje najdublje štovanje.
YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#6 Re: Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

Razumijem. Takva ideja nije nešto što mogu da prihvatim, s obzirom na to da jednostavno postoji previše dokaza za suprotno. Za ovakva pitanja nisam siguran da li jedan čovjek sa ograničenom spoznajom može da pronađe pravi odgovor, ali vrijedi pokušati. Neko je sigurno pametniji od mene.

Nije da ne razumijem ljude koji ne vjeruju u Boga, jer kada čovjeka savladaju emocije, najlakše je odbaciti sve i ne zamarati se dubljom potragom zbog čega se nešto dešava.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#7 Re: Zašto djeca pate

Post by amazon »

Na ovome svijetu postoji tisucu ili milion puta zasto...zasto djeca pate, pitas nas ko da neko zna odgovor..mislis da i vjernici znaju, svi samo nagadjaju..u krscana se kaze, cudni su putevi Boziji, kad se ne zna odgovor..ajd mozda neko zna odgovor, bas me interesuje...
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#8 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

dana scully wrote:proroče, primi moje najdublje štovanje.
Elhamdulilahhhh! Hvala!
YagamiLight wrote:Razumijem. Takva ideja nije nešto što mogu da prihvatim, s obzirom na to da jednostavno postoji previše dokaza za suprotno. Za ovakva pitanja nisam siguran da li jedan čovjek sa ograničenom spoznajom može da pronađe pravi odgovor, ali vrijedi pokušati. Neko je sigurno pametniji od mene.

Nije da ne razumijem ljude koji ne vjeruju u Boga, jer kada čovjeka savladaju emocije, najlakše je odbaciti sve i ne zamarati se dubljom potragom zbog čega se nešto dešava.
To, to, na pravom si putu. Spominjes pojmove poput "spoznaja", "dublja potraga", "savladati emocije".

Jos malo ti treba i oslobodit ces se. Samo polako, ne zuri, da ne bi koju gresku napravio\la.

Odbaci ideju "BOGA" koliko god da ti tesko izgledalo, spoznaj istinu jer ce te osloboditi. Vozdricaaaaaaaaa
YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#9 Re: Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

prorok wrote:
dana scully wrote:proroče, primi moje najdublje štovanje.
Elhamdulilahhhh! Hvala!
YagamiLight wrote:Razumijem. Takva ideja nije nešto što mogu da prihvatim, s obzirom na to da jednostavno postoji previše dokaza za suprotno. Za ovakva pitanja nisam siguran da li jedan čovjek sa ograničenom spoznajom može da pronađe pravi odgovor, ali vrijedi pokušati. Neko je sigurno pametniji od mene.

Nije da ne razumijem ljude koji ne vjeruju u Boga, jer kada čovjeka savladaju emocije, najlakše je odbaciti sve i ne zamarati se dubljom potragom zbog čega se nešto dešava.
To, to, na pravom si putu. Spominjes pojmove poput "spoznaja", "dublja potraga", "savladati emocije".

Jos malo ti treba i oslobodit ces se. Samo polako, ne zuri, da ne bi koju gresku napravio\la.

Odbaci ideju "BOGA" koliko god da ti tesko izgledalo, spoznaj istinu jer ce te osloboditi. Vozdricaaaaaaaaa
Rekoh ti već. Za mene je to potpuno besmisleno.
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#10 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

YagamiLight wrote:
prorok wrote:
dana scully wrote:proroče, primi moje najdublje štovanje.
Elhamdulilahhhh! Hvala!
YagamiLight wrote:Razumijem. Takva ideja nije nešto što mogu da prihvatim, s obzirom na to da jednostavno postoji previše dokaza za suprotno. Za ovakva pitanja nisam siguran da li jedan čovjek sa ograničenom spoznajom može da pronađe pravi odgovor, ali vrijedi pokušati. Neko je sigurno pametniji od mene.

Nije da ne razumijem ljude koji ne vjeruju u Boga, jer kada čovjeka savladaju emocije, najlakše je odbaciti sve i ne zamarati se dubljom potragom zbog čega se nešto dešava.
To, to, na pravom si putu. Spominjes pojmove poput "spoznaja", "dublja potraga", "savladati emocije".

Jos malo ti treba i oslobodit ces se. Samo polako, ne zuri, da ne bi koju gresku napravio\la.

Odbaci ideju "BOGA" koliko god da ti tesko izgledalo, spoznaj istinu jer ce te osloboditi. Vozdricaaaaaaaaa
Rekoh ti već. Za mene je to potpuno besmisleno.
Rekoh i ja tebi.. Samo polakooo, ne mozes preko noci naci smisao.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#11 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

Samo na onom svijetu se ne pati, :D
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#12 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

fatamorgana wrote:Samo na onom svijetu se ne pati, :D

Da! Vjecnu agoniju i apatiju na ovom svijetu, ce zamijeniti dzenetske hurije na onom! Jedva cekam da umrem da se prifatim dobrih trebiii
YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#13 Re: Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

Objašnjenje mora postojati. Ali naravno da učen čovjek neće doći na forum i raspravljati se sa ljudima. Tražim na pogrešnom mjestu. Ali opet ne podcjenjujem ljude, jer je moguće da je nekome data spoznaja koja meni nije i ako je spreman da je podijeli to je za mene dobitak.

Znam, recimo da na ovom forumu ima ljudi koji su bili zlostavljani i koji zlostavljaju.

Tako da postoji i taj aspekt. Ko zna. Ko zna...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#14 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

YagamiLight wrote:Objašnjenje mora postojati.
Patnja je neizbježni dio života pa tako je nažalost i za djecu a od patnje nisu izuzeta ni druga živa bića .... priroda ovog našeg svijeta ....
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#15 Re: Zašto djeca pate

Post by amazon »

YagamiLight wrote:Objašnjenje mora postojati. Ali naravno da učen čovjek neće doći na forum i raspravljati se sa ljudima. Tražim na pogrešnom mjestu. Ali opet ne podcjenjujem ljude, jer je moguće da je nekome data spoznaja koja meni nije i ako je spreman da je podijeli to je za mene dobitak.

Znam, recimo da na ovom forumu ima ljudi koji su bili zlostavljani i koji zlostavljaju.

Tako da postoji i taj aspekt. Ko zna. Ko zna...
Objasnjenje postoji, ako objasnis zasto si se ti rodio...
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#16 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

YagamiLight wrote:Objašnjenje mora postojati. Ali naravno da učen čovjek neće doći na forum i raspravljati se sa ljudima. Tražim na pogrešnom mjestu. Ali opet ne podcjenjujem ljude, jer je moguće da je nekome data spoznaja koja meni nije i ako je spreman da je podijeli to je za mene dobitak.

Znam, recimo da na ovom forumu ima ljudi koji su bili zlostavljani i koji zlostavljaju.

Tako da postoji i taj aspekt. Ko zna. Ko zna...
Mnogo je "spoznaja" na ovom planetu. Najvrijednija i najiskrenija je ona koju sama pronadjes. Ne prihvataj svaciju spoznaju zdravo za gotovo , samo zato sto ti se djelomicno cini normalnom i prihvatljivom.

Sto se tice religijskog aspekta, na dobrom si mjestu. To sto sam ti se ja kafir prvi javio, nemoj misliti da je ovo kafirski forum, naprativ malo nas je i ne vole nas :skoljka: :| :zoka:

Ja kad skupim dovoljnu kolicinu novca, pokrenut cu fondaciju za nezbrinutu i zlostavljanu djecu, jer ovo sto sada postoji u BiH za takve slucajeve je zalosno.

Opet ti kazem, sama tragaj, ne trazi od drugih da ti ispricaju uvod, zaplet i zavrsetak ovog romana zvan zivot jer onda postane monoton i dosadan :-D

WOW znam ja i biti kulturan iako sam kafir :run:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#17 Re: Zašto djeca pate

Post by fatamorgana »

amazon wrote:
Objasnjenje postoji, ako objasnis zasto si se ti rodio...
I sam čin rođenja je patnja i za dijete i za majku .... patimo jer osjećamo patnju e sad zašto smo osjećajna bića to je možda filozofsko biološko pitanje ....
YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#18 Re: Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

Baš si smješan čovjek. Hehe. To što si nevjernik je tvoj izbor. Tebi tvoje, meni moje. Sviđa mi se tvoja ideja za fondaciju, ako uspiješ da je sprovedeš, bit ću volonter. Možda bi bilo bolje da se udružimo i ubijamo ljude. Vjernik i nevjernik. Dobra ideja za knjigu ili film. Ti ionako ne trebaš da se brineš za posljedice, zapravo radiš dobru stvar. To bih ja radio da sam nevjernik. Ubio bih sve odvratne ljude. Dovoljno sam pametan da me niko ne uhvati. Ali ovako, nemam tu opciju, pa moram da se bavim filozofskim pitanjima. Jer kada musliman nekoga ubije, dobije njegova loša dijela (pojednostavljeno).
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#19 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

YagamiLight wrote:Baš si smješan čovjek. Hehe. To što si nevjernik je tvoj izbor. Tebi tvoje, meni moje. Sviđa mi se tvoja ideja za fondaciju, ako uspiješ da je sprovedeš, bit ću volonter. Možda bi bilo bolje da se udružimo i ubijamo ljude. Vjernik i nevjernik. Dobra ideja za knjigu ili film. Ti ionako ne trebaš da se brineš za posljedice, zapravo radiš dobru stvar. To bih ja radio da sam nevjernik. Ubio bih sve odvratne ljude. Dovoljno sam pametan da me niko ne uhvati. Ali ovako, nemam tu opciju, pa moram da se bavim filozofskim pitanjima. Jer kada musliman nekoga ubije, dobije njegova loša dijela (pojednostavljeno).
Losa ti je analogija. I ja sam tako o ateistima razmisljao dok sam bio vjernik. Ali vidi kako sada razmisljam?

Ateiste su najveca "ideoloska" grupacija na svijetu poslije krscana i muslimana. Sad treba da se svi krenemo medjusobno ubijati?

Opet kazem polako.. Nigdje ti se ne zuri, zivot je pred tobom
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#20 Re: Zašto djeca pate

Post by pirpa »

prorok wrote:
Pa da, slazem se. Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.

Stoga te pozivam da odbacis ideju ''BOGA" i pocnes razmisljati svojom glavom
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
e svasta.
znaci ti kao ateista si oslobodzen svi zemaljski patnji?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: sam sec :D :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#21 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

pirpa wrote:
prorok wrote:
Pa da, slazem se. Da nije religije i ''BOGA'' djeca ne bi patila, odnosno ne bi niko patio.

Stoga te pozivam da odbacis ideju ''BOGA" i pocnes razmisljati svojom glavom
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
e svasta.
znaci ti kao ateista si oslobodzen svi zemaljski patnji?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: sam sec :D :D :D :D :D :D :D :D
Svasta svasta, kusta svasta ustas tusta.

Oslobodjen straha, lazi i prevelike brige. Zivom bicu poput covjeka je to dosta. Isto kad zalijevas cvijece i pitas se kako to da mu je samo voda potrebna?
YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#22 Re: Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

Ne, upravu je. Dakle, kao zaključak, zato što postoji Bog ljudi pate. Dakle, ti ipak vjeruješ u to. Tako izgleda.

Samo ako odbaciš nešto, to ne prestaje da postoji.
User avatar
prorok
Posts: 186
Joined: 18/11/2012 22:01

#23 Re: Zašto djeca pate

Post by prorok »

YagamiLight wrote:Ne, upravu je. Dakle, kao zaključak, zato što postoji Bog ljudi pate. Dakle, ti ipak vjeruješ u to. Tako izgleda.

Samo ako odbaciš nešto, to ne prestaje da postoji.
Ne. Ljudi pate zato sto postoji ideja o "Bogu". Kasno je, zove me zena u krevet :D, pa ne zelim naceti tu pricu.

Alahimanet lijepo pajkite
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#24 Re: Zašto djeca pate

Post by harač »

hm, mislim da je jedini iole uspješni argument apologije koja se odnosi na ove izvanredne oblike patnje (patnja djece, bespotrebna patnja životinja, ili patnja kao rezultat elementarnih nepogoda) ona epistemološkog tipa: bog - koji ima mogućnosti da spriječi tu nepotrebnu patnju djece (itd.) u bilo kojem trenutku - ima posebne razloge zašto dopušta tu patnju, razloge koji nama, zbog naših kognitivnih ograničenja ne mogu biti poznata (epistemoloko objašnjenje). naravno, ona pati od mnogo toga, a naročito da je ad hoc objašnjenje
YagamiLight
Posts: 9
Joined: 29/01/2013 16:29

#25 Re: Zašto djeca pate

Post by YagamiLight »

Sve i da ne postoji ideja, postojalo bi zlo i dobro. Ali nikada nećemo saznati. Bitno je da je tebi mekana postelja. Kao i svakom drugom čovjeku. Fuj čovječanstvo, fuj.
Post Reply