Zašto bude Republiku Srpsku ?

Locked
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#1 Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

Meni kao stanovniku RS jedna stvar nikako nije jasna. Nije sigurno ni vama ali da razmjenimo mišljenja.
2006., dakle prije samo dvije godine. 99% stanovnika RS je bilo totalno nezainteresovano za nezavisnost tačnije nisu o tome ni razmišljali (ni u snovima). Političari isto tako, ne sjećam se da je i jedan nakon rata spomenuo riječ "nezavisnost" i RS u jednoj rečenici. I onda odjednom nagla promjena. Sjećam se kao danas kad je drug došao u kafić i rekao mi da je Dodik spomeno nezavisnost kao mogućnost, naravno smijali smo se tome jer zna se kako je MZ tada bila raspoložena prema RS. Ali... malo po malo, izjava za izjavom i tu smo gdje smo a kraj se ne nazire.
Nemojte samo Dodik ovo Dodik ono, jer znamo da Dodik nije svemoguć i da sve što radi radi uz dozvolu MZ (slažemo se da je BiH protektorat).
Moje laičko mišljenje je da je sve što se dešava od 2006. na ovamo kazna MZ prema Bošnjačkim političarima jer su otvoreno rekli NE aprilskom paketu Ustavnih promjena.

Koji je krajnji cilj MZ ?
User avatar
BosnaFanatic
Posts: 71
Joined: 26/02/2008 23:20

#2 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by BosnaFanatic »

ja ti nemam pojma i nemogu ti nista odgovorit, ali znam da sam pospan od posla odoh ja leci i pogledat jedan dobar film i malo sa curom popricati, cujemo se burazeru :run:
LAIBACH KUNST
Posts: 310
Joined: 06/10/2007 12:32
Location: SARAJEVO

#3 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by LAIBACH KUNST »

dalinton wrote:Meni kao stanovniku RS jedna stvar nikako nije jasna. Nije sigurno ni vama ali da razmjenimo mišljenja.
2006., dakle prije samo dvije godine. 99% stanovnika RS je bilo totalno nezainteresovano za nezavisnost tačnije nisu o tome ni razmišljali (ni u snovima). Političari isto tako, ne sjećam se da je i jedan nakon rata spomenuo riječ "nezavisnost" i RS u jednoj rečenici. I onda odjednom nagla promjena. Sjećam se kao danas kad je drug došao u kafić i rekao mi da je Dodik spomeno nezavisnost kao mogućnost, naravno smijali smo se tome jer zna se kako je MZ tada bila raspoložena prema RS. Ali... malo po malo, izjava za izjavom i tu smo gdje smo a kraj se ne nazire.
Nemojte samo Dodik ovo Dodik ono, jer znamo da Dodik nije svemoguć i da sve što radi radi uz dozvolu MZ (slažemo se da je BiH protektorat).
Moje laičko mišljenje je da je sve što se dešava od 2006. na ovamo kazna MZ prema Bošnjačkim političarima jer su otvoreno rekli NE aprilskom paketu Ustavnih promjena.

Koji je krajnji cilj MZ ?
Burazeru,nećeš vjerovati ali Dodik je dobio svu potrebnu logistiku od te iste MZ.Samo je važno da u RS-u ne bude na vlasti SDS dok se ne završe neki procesi (Nezavisnost Kosova,Hapšenje Karadžića i Mladića),dakle važno je da očuva kakvu-takvu stabilnost u BiH.Dok sve to prođe,ode Dodik u BG da živi u svojoj vili na Dedinju i da polako troši teškom mukom zarađeni novac.A mi svi ovdje ostadosmo da i dalje razgovaramo o budalaštinama.Uostalom,spava mi se.Vozdra. :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz:
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#4 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

LAIBACH KUNST wrote:Samo je važno da u RS-u ne bude na vlasti SDS dok se ne završe neki procesi (Nezavisnost Kosova,Hapšenje Karadžića i Mladića),dakle važno je da očuva kakvu-takvu stabilnost u BiH.
Sumanjam baš da se MZ boji SDS-a ili bilo koje druge stranke u BiH. Mogu im zabraniti rad sa jednim formatom papira A4. Čini mi se politička situacija u BiH nije od rata bila nestabilnija a ne vidim da Kosovo, Mladić, Karadžić imaju veze sa tim. Sve te akcije su prošle poprilično nezapaženo u RS iako je bilo mnogo poziva na proteste.
Neko sa strane zakuhava, samo ko i zašto ?
LAIBACH KUNST wrote:Dok sve to prođe,ode Dodik u BG da živi u svojoj vili na Dedinju i da polako troši teškom mukom zarađeni novac.A mi svi ovdje ostadosmo da i dalje razgovaramo o budalaštinama.
Dodik je bitan samo onima koji od drveta ne vide šumu. On radi ono što drugi žele. Ja vam kažem da se nešto čudno dešava...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dallton »

dalinton wrote:
LAIBACH KUNST wrote:Samo je važno da u RS-u ne bude na vlasti SDS dok se ne završe neki procesi (Nezavisnost Kosova,Hapšenje Karadžića i Mladića),dakle važno je da očuva kakvu-takvu stabilnost u BiH.
Sumanjam baš da se MZ boji SDS-a ili bilo koje druge stranke u BiH. Mogu im zabraniti rad sa jednim formatom papira A4. Čini mi se politička situacija u BiH nije od rata bila nestabilnija a ne vidim da Kosovo, Mladić, Karadžić imaju veze sa tim. Sve te akcije su prošle poprilično nezapaženo u RS iako je bilo mnogo poziva na proteste.
Neko sa strane zakuhava, samo ko i zašto ?
LAIBACH KUNST wrote:Dok sve to prođe,ode Dodik u BG da živi u svojoj vili na Dedinju i da polako troši teškom mukom zarađeni novac.A mi svi ovdje ostadosmo da i dalje razgovaramo o budalaštinama.
Dodik je bitan samo onima koji od drveta ne vide šumu. On radi ono što drugi žele. Ja vam kažem da se nešto čudno dešava...
Eh, jarane, to cete i vi u rsu i svi mi skupa vrlo brzo saznati, na opste iznenadjenje svih nas :D Ko sto se i tek danas saznaje sta je ko karadzicu obecavao...
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#6 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by Orbini »

Nezavisnost kao zelja je postojala od samog pocetka. Ustvari, nezavisnost je blaza politicka forma, 99% Srba u RS je od samog pocetka zelilo sjedinjenje sa Srbijom. Nije li SDS dobijao izbore krilaticom "Tamo smo koliko mozemo, a ovdje koliko moramo"? Nije li ono radikal u cetnickoj uniformi dobio prve izbore u RS?

Naravno da je nezavisnost postojala kao zelja, ali nije izgledala realna i zvucala je kao skupa avantura. E kad je Dodik to spomenuo, ispalo je kao da se okurazio, pa se onda i narod okurazio,...

Ustvari, Dodik je poslije karijere u socijaldemokratima, reformistima,.. konacno skontao da moze dobiti izbore samo nacionalizmom i da nadjaca SDS. Moguce je da je za svoju retoriku o nezavisnosti i referendumima dobio zeleno svjetlo od MZ, jer je MZ htjela po svaku cjenu skinuti SDS sa politicke scene. Smjenjivani su SDS funkcioneri i za blaze istupe, a Dodik ima dozvolu - ne govori li to dovoljno. Naravno, od referenduma i nezavisnosti nema nista, Dodik time samo ucvrscuje svoju poziciju i postaje jedan od onih nedodirljivih koji moze raditi sve i sve mu se oprasta. Kad covjek pogleda hronologiju MZ poteza gdje je RS gubila atribute drzavnosti - u vecini slucajeva za dodikovog mandata. Ali on zna kad zagusti potegnuti referendum, dici tri prsta, nazvati Sarajevo Teheranom, Hareta budalom, biti malo provokativan i bezobrazan prema BiH obiljezjima,.... i ostaje gdje jeste. Znaci - biracko tjelo u RS se lozi na nezavisnost i ostale slicne ideje do te mjere da zmiri na sve ostalo. Jednostavno se time lako kupuje. Tako da nije istina da je Dodik napravio ovu euforiju, one je samo kao dobar pragmaticar opipao puls naroda i zaigrao na pravu kartu. Buduci da se kune u Dejton, MZ ga takodjer voli i oprasta mu retoriku, samo dok prica a nista ne uradi po tom planu.

MZ je svjesna da je nacionalizam i konfrontacija realnost u BiH koja se nece promjeniti. Zato ce radije na celnim mjestima imati modernije nacionaliste fokusirane prvenstveno na busines umjesto demagoge iz ratne generacije. Jer nacionalisti tipa dodika ipak ne pocinju ratove sto je najbitnije. A blentavi narod pada na jeftinu retoriku i zmiri na sve ostalo.

Tu moze biti samo jedan problem kojeg sam uocio tokom zadnje posjete Banjaluci. Narod se lako izmanipulise, ali i lako zaholca. Postoji jedna kriticna masa, pogotovo medju omladinom koja fakat vjeruje u nezavisnost i ide na to. Ukoliko ne dobiju ventil u svom rukovodstvu, bojim se da ce doci do incidenata.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#7 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by Real Khan »

dalinton wrote:Meni kao stanovniku RS jedna stvar nikako nije jasna. Nije sigurno ni vama ali da razmjenimo mišljenja.
2006., dakle prije samo dvije godine. 99% stanovnika RS je bilo totalno nezainteresovano za nezavisnost tačnije nisu o tome ni razmišljali (ni u snovima). Političari isto tako, ne sjećam se da je i jedan nakon rata spomenuo riječ "nezavisnost" i RS u jednoj rečenici. I onda odjednom nagla promjena. Sjećam se kao danas kad je drug došao u kafić i rekao mi da je Dodik spomeno nezavisnost kao mogućnost, naravno smijali smo se tome jer zna se kako je MZ tada bila raspoložena prema RS. Ali... malo po malo, izjava za izjavom i tu smo gdje smo a kraj se ne nazire.
Nemojte samo Dodik ovo Dodik ono, jer znamo da Dodik nije svemoguć i da sve što radi radi uz dozvolu MZ (slažemo se da je BiH protektorat).
Moje laičko mišljenje je da je sve što se dešava od 2006. na ovamo kazna MZ prema Bošnjačkim političarima jer su otvoreno rekli NE aprilskom paketu Ustavnih promjena.

Koji je krajnji cilj MZ ?
Moram da te razočaram, ali nema MZ nikakvu jedinstvenu strategiju i jasan cilj jer se MZ sastoji od mnogo država koje imaju jako različite poglede na svijet... Premda je jedan od prioriteta te MZ puko očuvanje statusa quo (ili jednostavnije - mira u Bosni, kakav god da je). To što Mile Ronhill prosipa priču po kuloarima da ga gotivi vaskolika MZ, je još jedna šuplja priča iz bogatog repertoara ovog političkog šanera i šibicara. Do duše, neki krugovi ili pojedinci unutar te tzv. "međunarodne zajednice" ga stvarno podržava iz nekih vlastitih sitno-šićarskih razloga (mislim, ko bi odolio da uzme dodatnih par miliončića iz budžeta RS koji i šakom i kapom Dodik dijeli bijelosvjetskim prevarantima koji mu obećavaju historijski "mig" kojim bi se odobrila nekakva "samostalnost" RS-a.) Moram razočarati i Mileta Ronhilla jer ta ista MZ nikada neće dozvoliti samostalnost RS-u iz čistog razloga jer ta paradržavna tvorevina NIKADA U HISTORIJI NIJE IMALA SUVERENITET niti legalno stečenu autonomiju. Nije to zbog nekakve ljubavi MZ prema Bosni (u suštini, boli njih neka stvar za nama svima) ali ne smiju dozvoliti samostalnost RS-a zbog situacije u njihovoj kući (UK, Španija, Francuska, Belgija, itd. imaju jako slične probleme) Ovo pokazuje koliko Mile Ronhill slabo poznaje međunarodno pravo, diplomatiju, međunarodne odnose, geopolitiku, itd. a k'o biva čova diplomirao politologiju u Beogradu :shock:
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#8 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

Orbini wrote:Nezavisnost kao zelja je postojala od samog pocetka. Ustvari, nezavisnost je blaza politicka forma, 99% Srba u RS je od samog pocetka zelilo sjedinjenje sa Srbijom. Nije li SDS dobijao izbore krilaticom "Tamo smo koliko mozemo, a ovdje koliko moramo"? Nije li ono radikal u cetnickoj uniformi dobio prve izbore u RS?

Naravno da je nezavisnost postojala kao zelja, ali nije izgledala realna i zvucala je kao skupa avantura. E kad je Dodik to spomenuo, ispalo je kao da se okurazio, pa se onda i narod okurazio,...
Želja je postojala ali ne od početka, u početku je bila želja za kantonizacijom. Nezavisnost se očekivala polovinom rata kad su granice bile manje više utvrđene, tačnije više se priželjkivalo spajanje sa Srbijom ali to ni tada nije izgledalo kao realna opcija. Kažem kako 2006. ni 1% ljudi u RS nije smatrao nezavisnost kao mogućnost ali danas se taj procenat povećao, pitanje je šta će biti kad dostigne kritičnu masu.
Dodik je dobio izbore ali priča se nastavlja. I to ne više od Dodika već od raznoraznih stranih pametologa. Kako će se BiH raspasti, kako se neće raspasti, kako je raspad moguć... raspad i BiH se čuje na svakom koraku.
Ustvari, Dodik je poslije karijere u socijaldemokratima, reformistima,.. konacno skontao da moze dobiti izbore samo nacionalizmom i da nadjaca SDS. Moguce je da je za svoju retoriku o nezavisnosti i referendumima dobio zeleno svjetlo od MZ, jer je MZ htjela po svaku cjenu skinuti SDS sa politicke scene. Smjenjivani su SDS funkcioneri i za blaze istupe, a Dodik ima dozvolu - ne govori li to dovoljno.
Dodik je dobio izbore i 1998. ali na savim drugoj retorici. Mogao ih je dobiti 2006. i bez spominjanja referenduma jer kao što rekoh to u RS nije niko uzimao za ozbiljno. Haris je je od nekog dobio mig za 100% BiH a Dodik za referendum, zato se i pitam ZAŠTO.
Naravno, od referenduma i nezavisnosti nema nista, Dodik time samo ucvrscuje svoju poziciju i postaje jedan od onih nedodirljivih koji moze raditi sve i sve mu se oprasta. Kad covjek pogleda hronologiju MZ poteza gdje je RS gubila atribute drzavnosti - u vecini slucajeva za dodikovog mandata. Ali on zna kad zagusti potegnuti referendum, dici tri prsta, nazvati Sarajevo Teheranom, Hareta budalom, biti malo provokativan i bezobrazan prema BiH obiljezjima,.... i ostaje gdje jeste. Znaci - biracko tjelo u RS se lozi na nezavisnost i ostale slicne ideje do te mjere da zmiri na sve ostalo. Jednostavno se time lako kupuje. Tako da nije istina da je Dodik napravio ovu euforiju, one je samo kao dobar pragmaticar opipao puls naroda i zaigrao na pravu kartu. Buduci da se kune u Dejton, MZ ga takodjer voli i oprasta mu retoriku, samo dok prica a nista ne uradi po tom planu.
Dodik nikad neće proglasiti refernedum, to je svima pa i ljudima iz RS jasno. Dodik ga nikad nije ni obećao samo je pričao "ako oni - onda ćemo mi". Ali u RS ima dosta stranaka daleko radikalnijih od Dodika. Šta ako radikali 2010. obećaju referendum ? Oni će ga sigurno sprovesti ako do tad ljudi u RS skontaju da je moguća nezavisnost RS i odluče se da glasaju za njih.
MZ je svjesna da je nacionalizam i konfrontacija realnost u BiH koja se nece promjeniti. Zato ce radije na celnim mjestima imati modernije nacionaliste fokusirane prvenstveno na busines umjesto demagoge iz ratne generacije. Jer nacionalisti tipa dodika ipak ne pocinju ratove sto je najbitnije. A blentavi narod pada na jeftinu retoriku i zmiri na sve ostalo.

Tu moze biti samo jedan problem kojeg sam uocio tokom zadnje posjete Banjaluci. Narod se lako izmanipulise, ali i lako zaholca. Postoji jedna kriticna masa, pogotovo medju omladinom koja fakat vjeruje u nezavisnost i ide na to. Ukoliko ne dobiju ventil u svom rukovodstvu, bojim se da ce doci do incidenata.
Upravo tako. Dovoljna je sitnica. Samo jedan javni istup, npr. iz Rusije da "ako Osetija i Kosovo mogu biti nezavisne može to i RS" lupam ali razumiješ šta hoću da kažem.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#9 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by zavrzlama »

rs ne moze dobiti nezavisnost sve dok bosnjaci cine najbrojniji narod u BIH...zasto....zato sto se Evropa ne boji velike srbije nego ne zeli stvranje muslimanske drzave koja bi se stvorila podjelom BIH...posto velikosrbi nisu uspjeli bioloski unistiti bosnjake i otvoriti put u podjelu BIH izmedju Hrvatske i Srbije, sad se pokusava politickim i ekonomskim pritiscima na bosnjake izdejstvovati njihovo iseljavanje iz BIH i pokusati sprijeciti pozitivan natalitet istih...medjutim sistemom iscrpljivanja BIH se ujedno i iscrpljuju i resorsi kojim secesionisti raspolazu a srpski narod ne moze dovijeka cekati tu obecanu podjelu BIH i spajanje sa maticom..dodik opstaje na politickoj sceni samo iz razloga sto vecina srba u BIH misli da je podjela BIH gotova stvar pa zato i progeldavaju kroz prste dodiku i njegovom javasluku i enormnom trosenju para ..jer nadajuci se secesiji, svaka cijena za to se isplati pretrpjeti pa i ocita dodikova kradja...problem ce nastati kad konacno srbi shvate da nema podjele BIH...pitanje ce biti dali ce svoj bijes iskaliti na dodiku ili ce dodik prije nego li narod shvati prevaru izrezirati desavanje naroda i zakuhati novi rat a on se kulturno izvuci iz svega...MZ nije problem Dodik koliko cinjenica da su srbi kao narod totalno homogenizirani i izmanipulisani i da je udar na Dodika udar na taj cijeli narod...posto je Dodik jednako srbi u BIH,onda je MZ izasla sa idejom da podrzava Dodika jer je on sam sposoban da drzi pod kontrolom cijeli jedan narod tako da MZ moze lakse sprovoditi svoju misiju..a misija je odrzavati kakav takav mir u BIH dok se Kosovo ne slegne i Srbija ne rijesi radikala i ne zamrzne ideju velike srbije..narednih 10-15 godina ce biti period rahat patnje.. :)
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#10 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dallton »

Pa ako padnete na tu pricu o nezavisnosti itd. svi znamo de ne bi bilo dobro (nije prijetnja, ali mislim da mozes predvidjeti posljedice)...A da za dodu jos nije najjasnije kakva je njegova uloga ili koga on predstavlja i sta mu je namjera - a saznat ce se uskoro, opet ti kazem...ko zna mozda bih srbi i brze konacno prihvate bih bez zadrske nego sto se bilo ko mogao nadati
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#11 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

rs ne moze dobiti nezavisnost sve dok bosnjaci cine najbrojniji narod u BIH...zasto....zato sto se Evropa ne boji velike srbije nego ne zeli stvranje muslimanske drzave koja bi se stvorila podjelom BIH...posto velikosrbi nisu uspjeli bioloski unistiti bosnjake i otvoriti put u podjelu BIH izmedju Hrvatske i Srbije, sad se pokusava politickim i ekonomskim pritiscima na bosnjake izdejstvovati njihovo iseljavanje iz BIH i pokusati sprijeciti pozitivan natalitet istih...
Ma da, Evropa se boji Bošnjaka koji su civilizovan evropski narod a ne boji se polupismenih Albanca.
medjutim sistemom iscrpljivanja BIH se ujedno i iscrpljuju i resorsi kojim secesionisti raspolazu a srpski narod ne moze dovijeka cekati tu obecanu podjelu BIH i spajanje sa maticom..
Ja ti rekoh da većina ljudi u RS uopšte ne očekuje nezavisnost. Žele ali ne očekuju. Neko sa strane potpaljuje ta očekivanja. Što se tiče ekonomije... matica ladno može svakih 5 god. poslati milijardu kupovinom nekog novog Telekoma ili elektrane. Ali ekonomija nije tema.
dodik opstaje na politickoj sceni samo iz razloga sto vecina srba u BIH misli da je podjela BIH gotova stvar pa zato i progeldavaju kroz prste dodiku i njegovom javasluku i enormnom trosenju para ..jer nadajuci se secesiji, svaka cijena za to se isplati pretrpjeti pa i ocita dodikova kradja...problem ce nastati kad konacno srbi shvate da nema podjele BIH...pitanje ce biti dali ce svoj bijes iskaliti na dodiku ili ce dodik prije nego li narod shvati prevaru izrezirati desavanje naroda i zakuhati novi rat a on se kulturno izvuci iz svega...MZ nije problem Dodik koliko cinjenica da su srbi kao narod totalno homogenizirani i izmanipulisani i da je udar na Dodika udar na taj cijeli narod...posto je Dodik jednako srbi u BIH,onda je MZ izasla sa idejom da podrzava Dodika jer je on sam sposoban da drzi pod kontrolom cijeli jedan narod tako da MZ moze lakse sprovoditi svoju misiju..a misija je odrzavati kakav takav mir u BIH dok se Kosovo ne slegne i Srbija ne rijesi radikala i ne zamrzne ideju velike srbije..narednih 10-15 godina ce biti period rahat patnje.. :)
U potpunosti se ne slažem sa tvojom analizom. Čak mi je sa pozicije stanovnika RS, smiješna.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#12 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dallton »

A sto ti je smjesna, s pozicije stanovnika rsa?
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#13 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

dallton wrote:A sto ti je smjesna, s pozicije stanovnika rsa?
Zato što živim u RS i znam kako ljudi razmišljaju. Zavrzlama očigledno nije ušao u RS od 1992. i Srbe smatra nekim mitološkim bićima.
Last edited by dalinton on 19/08/2008 00:24, edited 2 times in total.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#14 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dallton »

De malo pojasni, dobro jasno mi je da se ne slazes s ovim sto zavrzlama pise, ali je tvoje misljenje jos nedefinisano?
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#15 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

dallton wrote:De malo pojasni, dobro jasno mi je da se ne slazes s ovim sto zavrzlama pise, ali je tvoje misljenje jos nedefinisano?
Ljudi u RS su prihvatlil BiH. Jedva, ali su prihvatli BiH kao zajednicu dva entiteta, ne znam samo zašto nam sa strane stvaraju probleme kad ih realno nema.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#16 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dallton »

dalinton wrote:
dallton wrote:De malo pojasni, dobro jasno mi je da se ne slazes s ovim sto zavrzlama pise, ali je tvoje misljenje jos nedefinisano?
Ljudi u RS su prihvatlil BiH. Jedva, ali su prihvatli BiH kao zajednicu dva entiteta, ne znam samo zašto nam sa strane stvaraju probleme kad ih realno nema.
Dobro, ali po cemu mi znamo da su u rsu prihvatili BiH?
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#17 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by Abacija »

Dobar post @zavrzlama, ali da komentiram ovo izdvojeno...
zavrzlama wrote:medjutim sistemom iscrpljivanja BIH se ujedno i iscrpljuju i resorsi kojim secesionisti raspolazu a srpski narod ne moze dovijeka cekati tu obecanu podjelu BIH i spajanje sa maticom..
Svasta covjek moze izdrzati i pretrpjeti, pogotovo kad je zatrovan nacionalizmom. Cekace oni citavog zivota na Veliku Srbiju dok god su zatrovani. Mozda ce i platiti tim istim zivotom u nekom novom ratu ali ipak nece odustati od te sarene laze.
zavrzlama wrote:MZ nije problem Dodik koliko cinjenica da su srbi kao narod totalno homogenizirani i izmanipulisani i da je udar na Dodika udar na taj cijeli narod...posto je Dodik jednako srbi u BIH,onda je MZ izasla sa idejom da podrzava Dodika jer je on sam sposoban da drzi pod kontrolom cijeli jedan narod tako da MZ moze lakse sprovoditi svoju misiju..
Izmapulisani su kroz medije i ako MZ dopusta nastavak propagande onda MZ samo jos vise pojacava tu homogenizaciju. Zasto je MZ, preko visokog predstavnika, dozvolila rad huskackih medija citavo ovo vrijeme? Zasto im nije zabranila rad? Zasto niko iz medija nije odgovarao za ratne zlocine?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#18 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by cyprus »

Majkemi ja kad pročitam većinu komentara ovdje, steknem dojam da ti fantomski Srbi iz RS-a ne rade ništa drugo u životu nego samo oštre noževe i čekaju otcjepljenje.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#19 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by zavrzlama »

Ja ti rekoh da većina ljudi u RS uopšte ne očekuje nezavisnost. Žele ali ne očekuju. Neko sa strane potpaljuje ta očekivanja. Što se tiče ekonomije... matica ladno može svakih 5 god. poslati milijardu kupovinom nekog novog Telekoma ili elektrane. Ali ekonomija nije tema
vecina zeli ali ne ocekuje nezavisnost too bad..ne ocekuju jer nemaju vojnu silu da izvrse secesiju...92-e se zelila i pokusala nezavisnost a vidi cuda danas se promijenilo misljenje ;-) ..danas se samo zeli ...nije lose od tog ne boli glava..
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#20 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by Real Khan »

cyprus wrote:Majkemi ja kad pročitam većinu komentara ovdje, steknem dojam da ti fantomski Srbi iz RS-a ne rade ništa drugo u životu nego samo oštre noževe i čekaju otcjepljenje.
Naravno da je to karikiranje, ali istina nije daleko. Činjenica je da se obični građani bave svojim svakodnevnim aktivnostima, ali postoje dvije uvezane grupe (vrlo jake i uticajne) kojima su svakodnevne aktivnosti upravo to "oštrenje noževa za buduće ratove". Da ne pogađate, reći ću vam da su te 2 grupe SPC i SANU. Sada sam siguran da će naš vrli "građanin" iz RS-a reći kako nije tačno, kako su to moralne gromade i slično, ali on nije svjestan koliko su te dvije institucije smrtonosne i opasne za pripadnike nesrpskih naroda, pogotovo za Bošnjake...
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#21 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

Real Khan wrote:
cyprus wrote:Majkemi ja kad pročitam većinu komentara ovdje, steknem dojam da ti fantomski Srbi iz RS-a ne rade ništa drugo u životu nego samo oštre noževe i čekaju otcjepljenje.
Naravno da je to karikiranje, ali istina nije daleko. Činjenica je da se obični građani bave svojim svakodnevnim aktivnostima, ali postoje dvije uvezane grupe (vrlo jake i uticajne) kojima su svakodnevne aktivnosti upravo to "oštrenje noževa za buduće ratove". Da ne pogađate, reći ću vam da su te 2 grupe SPC i SANU. Sada sam siguran da će naš vrli "građanin" iz RS-a reći kako nije tačno, kako su to moralne gromade i slično, ali on nije svjestan koliko su te dvije institucije smrtonosne i opasne za pripadnike nesrpskih naroda, pogotovo za Bošnjake...
Ma daj o čemu pričaš. Sva tri naroda su još uvijek u strahu od prošlog rata ali nije dobro kad strah preraste u praranoju. Kakvi novi ratovi ? NATO će nas za par godina našom voljom okupirati a u njihovom dvorištu nema za*ebancija. SPC, predpostvljam misliš na Crkvu ? Bojiš se popova. :-D SANU ne znam ni šta je.
dallton wrote:Dobro, ali po cemu mi znamo da su u rsu prihvatili BiH?
Sigurno bi primjetio da ne prihvaćaju. Ljudi ne Balkanu ne šute već talasaju kad im nešto smeta i kad nešto hoće. Ja imam osjećaj da su u BiH sva tri naroda svjesna i prihvatili su političko uređenje ali neko izvana svakih par mjeseci baca varnice.
Forume nećemo uzimati kao parametar mišljenja naroda jer forumi služe za anonimno liječenje trenutnih frustracija. Većina nas neće izvan 4 zida reći da je taj i taj nick na političkom forumu, eto organizujte skup pa ćete viditi koliko će ljudi doći.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#22 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by uvjek dobar gost »

MZ je pretpostavljam međunarodna zajednica... šta ona hoće il gdje to hoće....
Neka mi neko navede jedan primjer kada su oni uspješno riješili krizu u nekom regionu, bez da su se koristili krilaticom "zavadi pa vladaj", na toj krilatici počiva sve što oni rade i čine.. da sada ne spominjem Pakistan, Indiju, Bliski Istok...Afriku.. itd.. pa sada i Gruziju..

Ta ista međunarodna zajednica je imala šansu poslije rata (agresije) da ovdje učini pravu stvar, da postavi protektorat ,usvoji odgovarajuće zakone i propise iz svih oblasti, da ne dozvoli održavanje izbora 96... u tom slučaju mi bi sada bili na korak do EU ,mada ebo EU, nama bi standard života bio dosta veći, ljudi bi se vratili svojim kućama i dosta hladnije glave mogli bi pričati o unutrašnjem uređenju BiH...
Lako je nepismenom, gladnom i već raspamećenom narodu bacati kosku i gledati kako se narod glođe.. ,a toj istoj međunarodnoj zajednici izgleda još nije u interesu da ovaj region bude stabilan...!!
No opet sa druge strane pitanje je šta je nama u interesu, ne političarima (Hare, Dodik i ekipa) već nama običnim ljudima.. jeli nam u interesu da naša djeca dovršavaju ono što nije izgleda još završeno...

Jedan je život živi ga Fikreta... mi da smo pametni trebali smo davno odjebati MZ i uz koju rakijicu riješiti nesuglasice u interesu djece male.. jer mislim da je svima nama koji živimo u BiH u interesu da živimo bolje a da zemlja bude sređenija i sa manje smeća u njoj i po njoj .... no kad imamo političare koji su kupljeni i ucjenjeni... šutimo i trpimo.. i palamudimo u ukidanju, otcjepljenju il referendumu...

A sva ta palamuda ostavlja po strani stvarne probleme, skupoću, nerad vladajućih garnitura, kriminal, korupciju, nelikvidnost domaćih firmi, veliki trgovinski deficit, neimaštinu, nepismenost... i šta sve ne...
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#23 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by Real Khan »

dalinton wrote:
Real Khan wrote:
cyprus wrote:Majkemi ja kad pročitam većinu komentara ovdje, steknem dojam da ti fantomski Srbi iz RS-a ne rade ništa drugo u životu nego samo oštre noževe i čekaju otcjepljenje.
Naravno da je to karikiranje, ali istina nije daleko. Činjenica je da se obični građani bave svojim svakodnevnim aktivnostima, ali postoje dvije uvezane grupe (vrlo jake i uticajne) kojima su svakodnevne aktivnosti upravo to "oštrenje noževa za buduće ratove". Da ne pogađate, reći ću vam da su te 2 grupe SPC i SANU. Sada sam siguran da će naš vrli "građanin" iz RS-a reći kako nije tačno, kako su to moralne gromade i slično, ali on nije svjestan koliko su te dvije institucije smrtonosne i opasne za pripadnike nesrpskih naroda, pogotovo za Bošnjake...
Ma daj o čemu pričaš. Sva tri naroda su još uvijek u strahu od prošlog rata ali nije dobro kad strah preraste u praranoju. Kakvi novi ratovi ? NATO će nas za par godina našom voljom okupirati a u njihovom dvorištu nema za*ebancija. SPC, predpostvljam misliš na Crkvu ? Bojiš se popova. :-D SANU ne znam ni šta je.
dallton wrote:Dobro, ali po cemu mi znamo da su u rsu prihvatili BiH?
Sigurno bi primjetio da ne prihvaćaju. Ljudi ne Balkanu ne šute već talasaju kad im nešto smeta i kad nešto hoće. Ja imam osjećaj da su u BiH sva tri naroda svjesna i prihvatili su političko uređenje ali neko izvana svakih par mjeseci baca varnice.
Forume nećemo uzimati kao parametar mišljenja naroda jer forumi služe za anonimno liječenje trenutnih frustracija. Većina nas neće izvan 4 zida reći da je taj i taj nick na političkom forumu, eto organizujte skup pa ćete viditi koliko će ljudi doći.
Ne bojim se ja popova, jer se bojim samo dragoga Allaha dž.š. Ipak, nemoj se praviti naivan jer znaš kakva je spika dominantna unutar te institucije. Nisu popovi opasni, nego ideologija koju prosipaju i tako nafuravaju nove generacije da se "svete za Kosovo polje" i slične mitološke gluposti. I ja sam kontao da je to samo dio folklora i da nije opasno... ali me Ratko Mladić demantova svojom izjavom prilikom pada Srebrenice ("...da se osvetimo Turcima za bunu protiv dahija...") Pa nije to Mladić isisao iz svoga prsta nego su ga tako naučili popovi u Kalinoviku. Pod uticajem te ideologije se Ratko Mladić upisa u vojne škole i dočeka priliku da se sveti ljudima koji nisu ni čuli za nekakve bune protiv dahija niti ih je bolila neka stvar za historijom (toliko o njihovoj "krivici" koja ih dovede do GENOCIDA). Ako misliš da su riječi popova bezazlene, onda nemaš šta tražiti na podforumu "politika" jer blage veze nemaš. Onda sjedi, čitaj, nauči nešto i ne upadaj sa imbecilnim komentarima, please.
SANU - Srpska Akademija Nauka i Umetnosti (Ćosić, Ekmečić itd. tj. politički očevi Miloševića, Karadžića, Milorada Dodika, i mnogih drugih "jako finih ljudi" i dokazanih "mirotvoraca")
Salahuddin
Posts: 21
Joined: 23/05/2005 10:22

#24 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by Salahuddin »

Dragi moj prijatelju,
Nisam sve postove i odgovore pročitao, ali evo pokušat ću ti dati svoj komentar i mišljenje. Kao prvo moraš znati da u Sarajevu svi imaju subjektivno mišljenje naspram RS-a. Vjerovatno bi i ti imao da si pretrpio Golgotu koju su građani Sarajeva prošli jer je neki idiot naumio napraviti etnički čistu srpsku zemlju. E sad, kada uzmemo u obzir te razloge i svrhu postojanja takve jedne "republike" (koja je za cilj imala stvoriti etnički čistu veliku Srbiju) vidimo da je ona imala smisla možda u ratu i neposredno poslije rata kada su teritoriji koje je držala vojska RS i bili etnički čisti i kada nije bilo traga druge kulture i vjere. Danas, kada se ljudi koliko toliko vraćaju na svoje ta RS više i nije toliko etnički čista i kada se Velika srbija razbila i kao ideja i kao djelo, onda RS počinje da gubi na smislu i ljudi prestaju vjerovati u nju i ne vide razlog postojanja, zar ne? Tako, da bi se ideja RS-a opet očvrsnula i vratila na dnevni red potrebno je nešto smisliti. I upravo je smišljena ideja o ocjepljenju da bi ljudi ponovo počeli vjerovati i vidjeti smisao takve jedne "republike". Kontaš? Što se tiče bošnjačkih političara, oni su svojom politikom skoro pa isto toliko doprinjeli raspadu i odumiranju BiH kao i ostali fašisti. I njih bi sve u zatvor strpao zajedno sa četnicima i ustašama jer takvima u modernoj Europi nije mjesto. Što se tiče MZ, njima odgovara status quo jer onda imaju razloga za ostati i "zaradjivati" grdnu lovu na našoj muci. Oni stalno postavljaju ljude koji će destabilizirati zemlju i omogućiti njima da ostanu. A Dodik, ne mogu da ga se ne dotaknem. Za mene je on jedna obična namazana seoska lopuža koja će sve uraditi samo da dodje do love i moći. Tako ljudima soli pamet o Velikosrpstvu i zgrće lovu. Jednog dana kada bude optužen za svoja nedjela i kriminal, spakovat će kofere i ispaliti se u Srbiju, Grčku, Rusiju ili gdje već ima vile i živjeti sretno i bogato do kraja života. Čiča mića gotova je priča =)

Cheers!
dalinton
Posts: 477
Joined: 17/08/2008 09:58

#25 Re: Zašto bude Republiku Srpsku ?

Post by dalinton »

Real Khan wrote:Ne bojim se ja popova, jer se bojim samo dragoga Allaha dž.š. Ipak, nemoj se praviti naivan jer znaš kakva je spika dominantna unutar te institucije. Nisu popovi opasni, nego ideologija koju prosipaju i tako nafuravaju nove generacije da se "svete za Kosovo polje" i slične mitološke gluposti. I ja sam kontao da je to samo dio folklora i da nije opasno... ali me Ratko Mladić demantova svojom izjavom prilikom pada Srebrenice ("...da se osvetimo Turcima za bunu protiv dahija...") Pa nije to Mladić isisao iz svoga prsta nego su ga tako naučili popovi u Kalinoviku. Pod uticajem te ideologije se Ratko Mladić upisa u vojne škole i dočeka priliku da se sveti ljudima koji nisu ni čuli za nekakve bune protiv dahija niti ih je bolila neka stvar za historijom (toliko o njihovoj "krivici" koja ih dovede do GENOCIDA). Ako misliš da su riječi popova bezazlene, onda nemaš šta tražiti na podforumu "politika" jer blage veze nemaš. Onda sjedi, čitaj, nauči nešto i ne upadaj sa imbecilnim komentarima, please.
SANU - Srpska Akademija Nauka i Umetnosti (Ćosić, Ekmečić itd. tj. politički očevi Miloševića, Karadžića, Milorada Dodika, i mnogih drugih "jako finih ljudi" i dokazanih "mirotvoraca")
Ja stvarno ne znam o čemu ti pričaš ? I ono malo crkvi što ima u BL je poluprazno i na vjerske praznike. Kakav uopšte uticaj može imati crkva u današnje vrijeme ? SANU su izgleda neki masoni što nevidljivim koncima upravljaju programiranim Srbima. Definitivno si paranoičan.
Locked