Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne BOSANSKI JEZIK

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
carlos acosta
Posts: 654
Joined: 03/10/2011 00:34
Location: mozda je vrijeme da si priznas da na svijetu nema niceg osim sna

#76 Re:

Post by carlos acosta »

Black swan wrote:čitav svijet treba govoriti jednim jezikom
kako

napuštanjem obitelji kao osnovne ćelije društva

koji jezik

nije bitno

samo da je jedan

engleski ili esperanto ili kineski meni isto 8)

esperanto brate, samo esperanto
User avatar
carlos acosta
Posts: 654
Joined: 03/10/2011 00:34
Location: mozda je vrijeme da si priznas da na svijetu nema niceg osim sna

#77 Re: Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne BOSANSKI JEZIK

Post by carlos acosta »

tema je moram priznati prilicno glupa, kao i dosta postova
dokle da se pravimo budale, i smisljamo 4-5 razlicitih jezika od jednog jedinog jezika
prije se zvao srpsko-hrvatski, sto je glupo ime, ali to ne umanjuje cinjenicu da je to samo jedan jezik i njegove varijacije
tacno postoji nacin na koji se odredjuje da li je jezik kod nekog naroda, ili u nekoj drzavi isti, i po tom ispitivanju i u BIH, srbiji, hrvatskoj i CG, se prica isti jezik, i svaki skolovan i normalan lingvista (koji nije opterecen nacionalistickim glupostima), ce to potvrditi

a sad sto se vi koljete ovdje oko toga je skroz deseta stvar, za koju je zaduzena nauka zvana psihologija
kao sto pise u mojoj lokaciji, zbog sumnjive slave i tudjih grijeha, ginu mladi lavovi :(
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#78 Re: Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne BOSANSKI JEZIK

Post by atko »

carlos acosta wrote:tema je moram priznati prilicno glupa, kao i dosta postova
dokle da se pravimo budale, i smisljamo 4-5 razlicitih jezika od jednog jedinog jezika
prije se zvao srpsko-hrvatski, sto je glupo ime, ali to ne umanjuje cinjenicu da je to samo jedan jezik i njegove varijacije
tacno postoji nacin na koji se odredjuje da li je jezik kod nekog naroda, ili u nekoj drzavi isti, i po tom ispitivanju i u BIH, srbiji, hrvatskoj i CG, se prica isti jezik, i svaki skolovan i normalan lingvista (koji nije opterecen nacionalistickim glupostima), ce to potvrditi

a sad sto se vi koljete ovdje oko toga je skroz deseta stvar, za koju je zaduzena nauka zvana psihologija
kao sto pise u mojoj lokaciji, zbog sumnjive slave i tudjih grijeha, ginu mladi lavovi :(
:thumbup:

...mozemo izmisliti jos 157 naziva ... ali to je jedan te isti jezik ... jednostavno naucno gledano ... a nacionalni naboji ... e to se ne slazem sa @carlos acosta ... za to psihologija nije dovoljna za to treba psihijatrija ;) ... resetakstog tipa
Payton
Posts: 73
Joined: 07/10/2011 11:05

#79 Re: Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne BOSANSKI JEZIK

Post by Payton »

Kod nas je to sve opet podijeljeno po nacionalistickim strukturama i nezamislivo je da neki Srbin kaze da ne govori srpski, ili Hrvat hrvatski itd... iako je jezik isti.

Zasto se Svicarci i Austrijanci ne bune na cinjenicu da im se jezik zove "njemacki"? Zato sto nisu optereceni nacionalistickom retorikom. Zna se da je to njemacki jezik i cao.

Kod Hrvata, Srba, Crnogoraca, bosanskih muslimana (Bosnjaka) je jezik jedan te isti, a ima 4 imena.

Po nekoj mojoj logici ovaj nas zajednicki jezik bi se trebao zvati "Juznoslovenski". :)
User avatar
carlos acosta
Posts: 654
Joined: 03/10/2011 00:34
Location: mozda je vrijeme da si priznas da na svijetu nema niceg osim sna

#80 Re: Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne BOSANSKI JEZIK

Post by carlos acosta »

Payton wrote:Kod nas je to sve opet podijeljeno po nacionalistickim strukturama i nezamislivo je da neki Srbin kaze da ne govori srpski, ili Hrvat hrvatski itd... iako je jezik isti.

Zasto se Svicarci i Austrijanci ne bune na cinjenicu da im se jezik zove "njemacki"? Zato sto nisu optereceni nacionalistickom retorikom. Zna se da je to njemacki jezik i cao.

Kod Hrvata, Srba, Crnogoraca, bosanskih muslimana (Bosnjaka) je jezik jedan te isti, a ima 4 imena.

Po nekoj mojoj logici ovaj nas zajednicki jezik bi se trebao zvati "Juznoslovenski". :)

po svacijoj normalnoj logici bi se trebao tako zvati, al probaj to reci predratnim komunistima koji su se u ratu pretvorili u velikosrbe, velikobosnjake, velikohrvate i sve ostale veliko kurce-palce i zastitnike nacionalnih vitalnih interesa

takvi ne zele nista sto bi nas moglo sekundu povezati sa ostalim narodima niti sa njihovom komunistickom prosloscu
zato imamo situaciju da ja pored engleskog i njemackog, znam jos 3 strana jezika, koje sam ucio uporedo sa maternjim, od malih nogu
User avatar
Badinerie
Posts: 41
Joined: 14/10/2011 12:43

#81 Re: Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne BOSANSKI JEZIK

Post by Badinerie »

omcho wrote:Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne jednostavnije BOSANSKI.Znamo da je Jezik lična karta svake zemlje i svakog naroda,samim opstruiranjem pitanja jezika dovodimo u pitanje da li zaista postoji Bosanski Jezik i da li je on upošte i postojao.Naravno da je postojao ali zasto on danas ne postoji.Pitanje je koje me zaista interesuje za moj Diplomski rad,sta vi mislite o tome.
Suvišno pitanje. Zato što Srbima ne pada na pamet da svoju jezičku reformu, svoja (ćirlično i latinično) pisma i svoj jezik preimenuju radi trećih lica i njihovih pustih želja.
Bokaccc
Posts: 85
Joined: 12/09/2011 22:09

#82 Re: Zasto Bošnjački,Srpski i Hrvatski,zasto ne BOSANSKI JEZIK

Post by Bokaccc »

Zašto ne crnski?
Post Reply