Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 82076
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Truba »

mislim
ovaj
što bogu treba molitva nekih ljudi koji su zlobni varaju kradu vrše preljube
mislim koja je poanta toga

zašto...

pogriješe pa kažu neću više i opet isto


ZAŠTO SE MOLITI BOGU?
KAD TO BOGU NE TREBA?
NITI MI TREBAMO BOGU
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#2

Post by novalic »

sta li je komi ruzno sanj'o :-?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#3

Post by horns&drums »

Sanjao da ga depiliraju :D :lol: :D :lol: :D :lol:
User avatar
Truba
Posts: 82076
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4

Post by Truba »

to je ta metoda ad hominem
kad ostanete bez riječi zbog mojih extremno pametnih
excesa vi se počnete zezti na komijev račun :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#5

Post by novalic »

nije ba, nego kuzimo da za ovakvu teoriju treba dobra kolicina "duvana"....

il' votke... ili oboga zajedno....
User avatar
Truba
Posts: 82076
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6

Post by Truba »

novalic wrote:nije ba, nego kuzimo da za ovakvu teoriju treba dobra kolicina "duvana"....

il' votke... ili oboga zajedno....
to je ono što samozvani božji predstavnici stalno koriste?
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#7

Post by novalic »

uvijek omanu kod one rijeci spirit...
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#8

Post by horns&drums »

"pogriješe pa kažu neću više i opet isto"

ma joook, cini ti se
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#9

Post by BECHO »

Cuvaj se sad kad ti se pojave Munafik, Jonatan i ostali "veliki" vjernici na struju! :-)
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#10

Post by MRAVOJED »

BECHO wrote:Cuvaj se sad kad ti se pojave Munafik, Jonatan i ostali "veliki" vjernici na struju! :-)
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 82076
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11

Post by Truba »

BECHO wrote:Cuvaj se sad kad ti se pojave Munafik, Jonatan i ostali "veliki" vjernici na struju! :-)
ZAŠTO MENI TREBA MOLITVA LEPTIRA VJEVERICA I MIŠEVA?
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#12

Post by novalic »

oho, ovo je ipak zesce od trave i votke...
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#13

Post by horns&drums »

Komi je kao mali upao u bure sa LSD-em :lol: :D :lol: :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#14

Post by novalic »

i jos iz bureta nije ni izisao, mensecini....
User avatar
Truba
Posts: 82076
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15

Post by Truba »

horns&drums wrote:Komi je kao mali upao u bure sa LSD-em :lol: :D :lol: :D
ne nego sam doslovno shvatio
jedenje s drveta spoznaje

ja sumnjam i u postojanje forumaša
možda su to sve likovi izmišljeni u mojoj glavi :D :D :D
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#16 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by biggrin »

Black swan wrote:mislim
ovaj
što bogu treba molitva nekih ljudi koji su zlobni varaju kradu vrše preljube
mislim koja je poanta toga

zašto...

pogriješe pa kažu neću više i opet isto


ZAŠTO SE MOLITI BOGU?
KAD TO BOGU NE TREBA?
NITI MI TREBAMO BOGU
Bogu ne treba, treba ljudima?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#17 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by zagortenej »

Image
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#18 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Irsar »

Općenito, svrha molitve Bogu, koja Bogu naravno ne treba, jeste da čovjek na taj način iskaže svoj izbor i volju da bude pokoran Bogu kao najvišem "stepenu" hijerarhije svega što postoji, odnosno da čovjek posredstvom molitve prihvati svoje mjesto unutar te hijerarhije, iz čega proizilaze dobre stvari a sprječavaju se loše stvari. Najkraće rečeno.

Malo opširnije slijedi. Kompletno postojanje (egzistencija) ima i "vertikalnu" (hijerarhijsku) komponentu, ne samo "horizontalnu". Na vrhu je naravno Bog, potom idu druge stvari i druga bića. Čovjek kroz svoj izbor se može ili uspinjati ili silaziti na toj "hijerarhijskoj ljestvici", u prvom slučaju kroz činjenje dobra, a u drugom kroz činjenje zla. Rezultat prvog je više dobra, a rezultat drugog je više zla. Molitva je vid izražavanja svoje pokornosti da se bude dio te hijerarhije, odnosno pokornosti Bogu i svemu što je On odredio da bude tako kako jeste. Neobavljanje molitve prije ili kasnije nužno vodi napuštanju brige o toj hijerarhiji, rezultat čega je širenje zla.

Vidi se na primjeru modernog svijeta kako su se raširila razna zla upravo kao rezultat zapostavljanja prisjećanja svog mjesta u hijerarhiji stvari. Neobavljanje molitve je napuštanje hijerarhije, a napuštanje hijerarhije vodi čovjeka ka zlu. Čovjek koji je samo vjernik u imenu a ne i u praksi je čovjek koji, u pravilu, podržava moralni razvrat i njegovo širenje i pogoršavanje.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#19 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Irsar »

Black swan wrote:što bogu treba molitva nekih ljudi koji su zlobni varaju kradu vrše preljube
mislim koja je poanta toga
Bog sve vidi i niko Ga ne može niti će moći prevariti. To što neko misli da sa sebe skida odgovornost za djela kroz formalnu molitvu ili pokajanje, a nastavlja činiti iste stvari kao da se ništa nije desilo je samo vrsta samoobmane i ništa više.

Isto tako ko misli da je dovoljno se moliti i tražiti oprost, a u "pozadini" uma misliti o tome kako će ipak opet griješiti i kako je to kao "neizbježno" se također vara; iako iskreno pokajanje ne mora značiti da neko baš nikada neće opet isti grijeh učiniti, svejedno se valja maksimalno truditi na izbjegavanju griješenja. Većina ljudi (danas) su teški griješnici i dobrovoljno i dragovoljno ignorantni toga, mogu samo reći da im se teško.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#20 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Lucazode »

Irsar wrote:
Black swan wrote:što bogu treba molitva nekih ljudi koji su zlobni varaju kradu vrše preljube
mislim koja je poanta toga
Bog sve vidi i niko Ga ne može niti će moći prevariti. To što neko misli da sa sebe skida odgovornost za djela kroz formalnu molitvu ili pokajanje, a nastavlja činiti iste stvari kao da se ništa nije desilo je samo vrsta samoobmane i ništa više.

Isto tako ko misli da je dovoljno se moliti i tražiti oprost, a u "pozadini" uma misliti o tome kako će ipak opet griješiti i kako je to kao "neizbježno" se također vara; iako iskreno pokajanje ne mora značiti da neko baš nikada neće opet isti grijeh učiniti, svejedno se valja maksimalno truditi na izbjegavanju griješenja. Većina ljudi (danas) su teški griješnici i dobrovoljno i dragovoljno ignorantni toga, mogu samo reći da im se teško.
Većina i jesu, grešnici koji se griješe na ljudski rod, na zivotinje, licemjeri i prevaranti, bez etike, empatije, satkani od lažnog morala. A skoro svi trguju sa tim svojim Bogom za bolji svijet.

Nametnuto im je da čini dobro, žive pravilno, povrh svega da klanjaju i Bog će ih nagraditi nafakom, vječnim životom itd.

Kad bi bez vjere ostali, to dobro koje insan zdravog razuma radi bez ikakve naknade skoro pa sigurno ne bi radili.


Swan je dobro pitao ali mislim da bolje ovako djeluje,

ZAŠTO SE MOLITI BOGU, KAD TO BOGU NE TREBA NITI MI TREBAMO BOGU.
Last edited by Lucazode on 16/04/2019 23:27, edited 1 time in total.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#21 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Lucazode »

......
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#22 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by mali jomu »

Black swan wrote:
ZAŠTO SE MOLITI BOGU?
KAD TO BOGU NE TREBA?
NITI MI TREBAMO BOGU
Lucazode wrote:
Swan je dobro pitao ali mislim da bolje ovako djeluje,

ZAŠTO SE MOLITI BOGU, KAD TO BOGU NE TREBA NITI MI TREBAMO BOGU.


Radi se o koliko ko ima bogova..... jedan, dva, tri, cetri, pet......

kod koga je Bog Jedan, onda taj robuje jer Jedan Bog trazi samo Svoje Robove......

kod koga su dva ili vise bogova..... onda se traze sluge, jer nemoze se robovati vise od samo Jednom Bogu

dok sluga moze da sluzi vise bogova...... pa ako neko nece da ih sluzi i ne treba im, zato se sluga kad ga bogovi odbace jer im ne sluzi dobro.... osjeca izdanim, pa svasta na njih.... pa onda bogovi skoce na njega, pa belaj.....


dok Jedan Bog svoga Roba ne maltretira...... jer Robuje samo Njemu i nikom vise.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#23 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Smrcak15 »

Lucazode wrote: Swan je dobro pitao ali mislim da bolje ovako djeluje,

ZAŠTO SE MOLITI BOGU, KAD TO BOGU NE TREBA NITI MI TREBAMO BOGU.

zato sto treba nama, nase molitve Bogu trebaju nama a ne Bogu, zato....

zasto nama treba?

zato sto je to sastavni dio testa na ovom svijetu

zasto test?

da bi se pokazalo na sudnjem danu ko sta zasluzuje, na vidjelo izaslo ko je zasluzio Raj a ko Pakao.

zasto smo usli uopste u ovaj proces, da budemo zivi i budemo iskusavani?

sami smo birali

Kako sami kad nas nije bilo prije rodjenja?

Nije nas bilo u fizickom smislu, ali smo prvo stvoreni kao duse pa tek onda ko je htio da bude iskusavan kako bi zasluzio vjecno zivot i uzivanje u Raj pristali svojom voljom da budemo na testu, samim tim da nas posalje u utrobe nasih majki nakon 120 dana trudnoce

Zasto se onda ne sjecamo tog perioda kao duse?

Zato sto je doslo do resetovanja , tako reci od nule kada covjek pristane da bude poslan na test na zemlju, to jeste da bude rodjen, pocinje od nule, kako bi svima izlazna tacka bila ista, da ama bas nista ne znamo niti se sjecamo bistvovanja prije rodjenja. Jer da se sjecamo test bi bio krnjav...to bi bilo kao kad bi student mogao da ponese knjigu na test i da ono sto nije zapamtio da pogleda u knjizi i napise na testu.
pa povlacenje knjige sa testa je poput povlacenja memorije kada hocemo da budemo rodjeni i podlozeni testu.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#24 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by Lucazode »

Smrcak15 wrote:
Lucazode wrote: Swan je dobro pitao ali mislim da bolje ovako djeluje,

ZAŠTO SE MOLITI BOGU, KAD TO BOGU NE TREBA NITI MI TREBAMO BOGU.

zato sto treba nama, nase molitve Bogu trebaju nama a ne Bogu, zato....

zasto nama treba?

zato sto je to sastavni dio testa na ovom svijetu

zasto test?

da bi se pokazalo na sudnjem danu ko sta zasluzuje, na vidjelo izaslo ko je zasluzio Raj a ko Pakao.

zasto smo usli uopste u ovaj proces, da budemo zivi i budemo iskusavani?

sami smo birali

Kako sami kad nas nije bilo prije rodjenja?

Nije nas bilo u fizickom smislu, ali smo prvo stvoreni kao duse pa tek onda ko je htio da bude iskusavan kako bi zasluzio vjecno zivot i uzivanje u Raj pristali svojom voljom da budemo na testu, samim tim da nas posalje u utrobe nasih majki nakon 120 dana trudnoce

Zasto se onda ne sjecamo tog perioda kao duse?

Zato sto je doslo do resetovanja , tako reci od nule kada covjek pristane da bude poslan na test na zemlju, to jeste da bude rodjen, pocinje od nule, kako bi svima izlazna tacka bila ista, da ama bas nista ne znamo niti se sjecamo bistvovanja prije rodjenja. Jer da se sjecamo test bi bio krnjav...to bi bilo kao kad bi student mogao da ponese knjigu na test i da ono sto nije zapamtio da pogleda u knjizi i napise na testu.
pa povlacenje knjige sa testa je poput povlacenja memorije kada hocemo da budemo rodjeni i podlozeni testu.
Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#25 Re: Zašto bog traži molitvu smrtnika ...u čemu je kvaka

Post by mali jomu »

Svi neredi su poceli kad je "sluga" zaželio da zagospodari Robom...... da bi dobio nekog koce da ga "služi...."

posto "sluga" nikad nemoze Robom zagospodariti, jer "služenje bilo kakvo....." zahtjeva razlog služenja gospodaru u vidu naplacivanja sluginog služenja....... a Robu je naplata za Robovanje nevazna, jer on Robuje kako god da mu je..... jer je on Rob,

Robu je nemoguce da bilo koga služi.... a slugi je nemoguce da bilo kom robuje......... pa radi pokusaja sastavljanja dvije nemogucnosti dolazi do nereda....


zato imamo bogova koliko hoces........ sa bezbroj svojih sluga


i Jednog Boga sa svojim Robovima


jer je Robovanje Jednom Bogu uvijek i stalno Jedno.....

dok je sluginih sluzenja bezbroj................
Post Reply