ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
veteran-u

#1 ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by veteran-u » 18/06/2012 15:31

Kako "natjerati" zakonodavce da stave na snagu Zakon koji stiti privatnu imovinu?
Naime. Uhvatis li lopova u svom stanu ili kuci i naneses mu (prirodno) tjelesne povrede, odgovaras pred zakonom vise nego li sam lopov!
Ako lopov udje u tvoje dvoriste i ugrize ga tvoj pas, moze te tuziti i opet odgovaras ni kriv ni duzan!
Ovakvih primjera je jako puno.
Uglavnom! Lopov koji udje u tudji posjed s namjerom da pljacka, krade, uniistava . . . je zasticen od strane zakona prema kojem cini krivicno djelo!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

sokkia

#2 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by sokkia » 18/06/2012 15:37

ma jebeš mu mater,polomiš ga pa makar i odgovarao :D

veteran-u

#3 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by veteran-u » 18/06/2012 15:42

Ma ne ide tako. Podatke koje sam iznio sam saznao od policije prije koji dan kada se dogodila pljacka privatne kuce gdje sam slucajno prisustvovao uvidjaju. Jasno je da "mrak i parmak" mogu dati satisfakciju ali bi to trebalo regulisati zakonom!!!
Da nam Zakon dozvoli da stavimo tablu"PRIVATNI POSJED" "NE ULAZI BEZ POZIVA INACE PUCAM" Tako je u svim demokratskim zemljama na koje se pozivaju ovi nasi majmuni na vlasti.

sokkia

#4 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by sokkia » 18/06/2012 15:50

ma znam,nažolost to je tako ali ja da ga zatecem u provali vjeruj da bi zaboravio na zakon i ako bi bio u prilici da bi ga baš namlatio.
a imao sam jedan slucaj gdje sam bio primoran da malo "vaspitam "nekog balavca koji mi je skoro svakodnevno maltretirao djete pa sam platio kaznu za remecenje javnog reda i mira ali je imalo efekta-nije ga više dirao.

trimi68

#5 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by trimi68 » 18/06/2012 18:48

veteran-u wrote:Kako "natjerati" zakonodavce da stave na snagu Zakon koji stiti privatnu imovinu?
Prijedlogom zakona ili izmjena zakona a sve zavisno za koga si glasao idi u centralu te stranke i podnesi građansku ups nacionalnu inicijativu za donošenje novog zakona.
veteran-u wrote:Naime. Uhvatis li lopova u svom stanu ili kuci
:?
kako znaš da je "Lopov" ?? možda je samo hodao i zalutao u tvoj posjed, imanje, kuću, stan :)
veteran-u wrote: i naneses mu (prirodno) tjelesne povrede,
Pitanja: :?
zašto si mu nanio povrede?
šta ti je uradio pa si ga povrijedio?
Šta su to prirodno nanesene povrede ??
veteran-u wrote:odgovaras pred zakonom vise nego li sam lopov!
Svi smo odgovorni pred slovom zakona
veteran-u wrote:Ako lopov udje u tvoje dvoriste i ugrize ga tvoj pas, moze te tuziti i opet odgovaras ni kriv ni duzan!
opet kako znaš da je taj posjetilac lopov?? i zašto ti pas nije svezan i zašto držiš psa koji je agresivan i obučen da ujeda ljude ??
veteran-u wrote:Ovakvih primjera je jako puno.
navedi poneki daj link i sl.
veteran-u wrote:Uglavnom! Lopov koji udje u tudji posjed s namjerom da pljacka, krade, uniistava . . . je zasticen od strane zakona prema kojem cini krivicno djelo!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
Opet čime dokazuješ da je nepoznati posjetilac/prolaznik - LOPOV ??? :?

Svi su nevini dok se nedokaže suprotno :bih:

poznanik

#6 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by poznanik » 19/06/2012 17:54

veteran-u wrote:Kako "natjerati" zakonodavce da stave na snagu Zakon koji stiti privatnu imovinu?
Zakoni već postoje.

Naime. Uhvatis li lopova u svom stanu ili kuci i naneses mu (prirodno) tjelesne povrede, odgovaras pred zakonom vise nego li sam lopov!
Imaš pravo na "samopomoć" u sličnim situacijama, ali ako provalnika "uhvatiš", onda ga moraš predati policiji.

Ako lopov udje u tvoje dvoriste i ugrize ga tvoj pas, moze te tuziti i opet odgovaras ni kriv ni duzan!
Ovakvih primjera je jako puno.
Kako znaš s kakvim namjerama ulazi u tvoje dvorište, ne mora biti provalnik...

Uglavnom! Lopov koji udje u tudji posjed s namjerom da pljacka, krade, uniistava . . . je zasticen od strane zakona prema kojem cini krivicno djelo!?
"Lopov" koji počini kriminalno djelo je lopov, do tada nije, i, kao i svaku drugu osobu, štite ga prava

Abu FEED el-Castro

#7 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by Abu FEED el-Castro » 19/06/2012 18:05

Trimi gori od zakona :D

tag33

#8 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by tag33 » 19/06/2012 18:07

Joj trimija, jesi li dobio desetku iz krivicnog ?

mahalas505

#9 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by mahalas505 » 19/06/2012 22:44

Ma da dodje do toga da mu neku u sred noci "zaluta" u stan/kucu, plus jos ako ima djece, vidio bi ja @trimi68-a i postovanje zakona.

Evo jedan fin primjer kako zakon ide u praksi. Doslo je do provale u kucu starijeg para, negdje oko 2 sata ujutru, valjda provalnik kontao stariji ljudi i necuju dobro. Medjutim, culi su ga, i cica je ovako vitalan covjek, imao je negdje 65 godina, i provalnik izvuce deblji kraj :lol: .
Na kraju, cica je odustao od tuzbe i pravnog ganjanja, jer provalnik podnio protutuzbu protiv cice zbog nanosenja povreda. Cici prijetila veca kazna i nakraju nekako doslo do vansudske nagodbe.

veteran-u

#10 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by veteran-u » 21/06/2012 12:03

Trimi68
Ne bih nikako zelio da se ovo svede na raspravu izmedju nas dvojice ali!
Ili se bavis Zakonom ili kriminalom!? Nadam se od sveg srca da imas veze sa Zakonom u pozitivnom smislu!!!
Poenta cijele moje price i jeste natezanje Zakona kako kome odgovara. Zato bih i volio da mogu staviti Obavjestenje ili upozorenje "PRIVATNI POSJED NE ULAZI BEZ POZIVA". Tad se ne moze dogoditi da neko "slucajno zaluta"!
- "kako znaš da je "Lopov" ?? možda je samo hodao i zalutao u tvoj posjed, imanje, kuću, stan" - Ovo ti je nategnuto do kraja!! Kako se moze dogoditi da neko zaluta u tudju kucu ili stan?
- "zašto si mu nanio povrede?
Šta su to prirodno nanesene povrede ??"
- Sve sto imam sam zaradio posteno i casno kao i vecina obicnog naroda kod nas.
Nimalo nije lahko zaraditi i stvoriti nesto u zivotu i ovo je opce poznata stvar kod nas! E, na sve ovo, neko mi zavuce ruku u dzep (kucu, dvoriste, stan , auto. . . ) takav zasluzuje barem mjesec dana bolnice i potpuno je PRIRODNO dobro ga prebiti.
- opet kako znaš da je taj posjetilac lopov?? i zašto ti pas nije svezan i zašto držiš psa koji je agresivan i obučen da ujeda ljude ?? - u svojoj avliji imam pravo da radim sta hocu i kako hocu! Podrazumijeva se upozorenje na opasnog psa na vidnom i istaknutom mjestu! Kako sam ga obucio i to je moja licna stvar. Vazno je da nece dirati nikog neduznog, a takav ulazi u moje dvoriste samo u mom prisustvu ili nekoga od moje porodice. Pas - cuvar se nabavlja, dresira i sluzi u tu svrhu!
- Opet čime dokazuješ da je nepoznati posjetilac/prolaznik - LOPOV ??? - Nemoj molim te podmetati pojam "prolaznik". Jasno je potpuno ko je prolaznik a ko provalnik.
Posljednji dogadjaj ove vrste se dogodio tek prije neko vece. Provalnik je usao u dvoriste, razvalio prozor (materijalna steta), usao u kucu, ispreturao stvari, razbio alarmni sitem pokrao sto je htio i naravno ispario (kako se ovo tretira po Zakonu?) Psi su na zalsot bili u drugom dijelu avlije i nisu mogli doci do njega inace bih ga nasao nasmijanog :)

trimi68

#11 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by trimi68 » 21/06/2012 22:13

Veteran
raspravu sa argumentima volim :D
Bavim se zakonom (bezbjednošću) lica i objekata (fizička i tehnička).
Zakon i jeste da tu da nebi bilo NATEZANJA..
e sad natezanje:
Postavio si znak "privatni posjed-zabranjen prolaz".. super, ali ti taj znak nedaje ovlaštenja da "biješ, pucaš ili hapsiš".
Možeš pretpostaviti da ti je nepoznat čovjek u kući provalnik ali moraš dokazati da je počinio krađu.
Svaka prekomjerna upotreba sile je kažnjiva.
Tabla upozorenja "oštar pas" ili u tom fazonu je pravilno i kad neko nepozvan uđe, on ulazi na svoju odgovornost jer si ti postavio znak upozorenja. A da psa, obuči da zaustavi, ne da ubija jer ako tvoj pas ubije "provalnika" opet si ti odgovoran za nanesenu štetu.
Onog trena kad je razbio prozor nanio ti je štetu (materijalnu) što ga pred zakonom čini štetnikom ne lopovom..e kad otuđi imovinu (pokretnu ili nepokretnu) štetnik postaje "lopov" uz napomenu da to moraš dokazati.

mahalas505

#12 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by mahalas505 » 21/06/2012 22:56

@veteran-u
Kakav ti je to alarmni sistem koji ne reaguje kad se razbije prozor?Valjda iole neki bolji alaram cim se razbije prozor, pored zvucnog signala. trebao bi odmah i da salje sms poruke.
Koji su psi u pitanju? Ja licno nesto ne bi drzao pse, pogotovo neke "jace" pasmine, jer ne bi mogao podnijeti da kojim slucajem povrijede necije dijete, dok s druge strane za provalnika ili ti prolaznika, ne bi zalio ni sekunde.

Inace, po meni zakon sto se tice privatne imovine je los, jer dok se dokaze da je neko ukrao nesto prodju godine. Ovdje ne mislim da su samo sudovi krivi, iako nose veliki dio krivice, jer da je zakon malo drugaciji i sudovi bi morali brze raditi.

p.s. Mislim da provalnika treba fino zamoliti da napusti objekat, i dodje drugi put kad nisi tu, jer pretjerane koristi od "samopomoci" pred zakonom nema.

blesava

#13 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by blesava » 25/06/2012 08:35

treba dozvoliti da mozes odmah ubiti nekog ko ti udje u vlasnistvo. analogno tome sto granicari ubijaju svakog kio neovlasteno udje na teritoriju druge drzave. odmah metak u celo, bez posljedica.

duboka_misao

#14 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by duboka_misao » 25/06/2012 09:03

Image

mahalas505

#15 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by mahalas505 » 25/06/2012 09:17

blesava wrote:treba dozvoliti da mozes odmah ubiti nekog ko ti udje u vlasnistvo. analogno tome sto granicari ubijaju svakog kio neovlasteno udje na teritoriju druge drzave. odmah metak u celo, bez posljedica.
Nisam bas za ovakav nacin, ali da se poostre mjere pristupa privatnoj imovini jesam.

DaysleepeR

#16 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by DaysleepeR » 25/06/2012 09:19

Image

nineinchnails

#17 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by nineinchnails » 25/06/2012 09:19

E, pa, dobro dosao u vrijeme vladavine kriminala. Tacno je to da ce ostecena stranka najgore proci, nego pocinilac. Lopov, ima zakonsko pravo da ti udje u kucu (ti tu ne mozes nista, zalutao jadnik), razbio ti prozor (eventualno ga mozes tuziti da ti se isplati steta za prozor od 22 KM, a advokat ce te odrati za 800 KM), moze ti silovati zenu (ali moras dokazati da joj ga je stavio), moze ti ubiti djecu (ali moras dokazati da ih je ubio), moze ti ubiti i psa (ali i to moras dokazati, a onda ces nagrabusiti sto drzis opasnog psa bez brnjice), moze ti sve pokrasti iz kuce (a ti morasa dokazato tako sto ces naci lopova i naci svoje stvari kod njega) itd, itd.
Kako god da okrenes, lopov je zakonom zasticen, a ti uzmi fotoaparat i "slikaj se". Dakle, zakon je tu da stiti kriminalce i lopove i da nadje nacina da kaznjava obicne gradjane. I na svojoj kozi sam osjetio kako to sve ide (ali necu ovdje iznositi detalje).
U pojedinim drzavama Amerike, zakonski je regulisano da svako ko udje na tudji posjed neovlasteno i nepozvano, moze biti ubijen na licu mjesta, bez ikakvog dokazivanja bilo cega. Drakonske mjere donose rezultate.

duboka_misao

#18 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by duboka_misao » 25/06/2012 09:20

neznas koja je bolja :thumbup:

trimi68

#19 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by trimi68 » 25/06/2012 11:06

blesava wrote:treba dozvoliti da mozes odmah ubiti nekog ko ti udje u vlasnistvo. analogno tome sto granicari ubijaju svakog kio neovlasteno udje na teritoriju druge drzave. odmah metak u celo, bez posljedica.
Blesava- gdje si pročitala (link ili bar skeniraj tekst) o upotrebi smrtonosne sile od strane "graničara" (DGS-a) ??

duboka_misao

#20 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by duboka_misao » 25/06/2012 11:09

trimi68 wrote:
Blesava- gdje si pročitala (link ili bar skeniraj tekst) o upotrebi smrtonosne sile od strane "graničara" (DGS-a) ??
mozda u teksasu ...

trimi68

#21 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by trimi68 » 25/06/2012 11:10

nineinchnails wrote:E, pa, dobro dosao u vrijeme vladavine kriminala. Tacno je to da ce ostecena stranka najgore proci, nego pocinilac. Lopov, ima zakonsko pravo da ti udje u kucu (ti tu ne mozes nista, zalutao jadnik), razbio ti prozor (eventualno ga mozes tuziti da ti se isplati steta za prozor od 22 KM, a advokat ce te odrati za 800 KM), moze ti silovati zenu (ali moras dokazati da joj ga je stavio), moze ti ubiti djecu (ali moras dokazati da ih je ubio), moze ti ubiti i psa (ali i to moras dokazati, a onda ces nagrabusiti sto drzis opasnog psa bez brnjice), moze ti sve pokrasti iz kuce (a ti morasa dokazato tako sto ces naci lopova i naci svoje stvari kod njega) itd, itd.
Kako god da okrenes, lopov je zakonom zasticen, a ti uzmi fotoaparat i "slikaj se". Dakle, zakon je tu da stiti kriminalce i lopove i da nadje nacina da kaznjava obicne gradjane. I na svojoj kozi sam osjetio kako to sve ide (ali necu ovdje iznositi detalje).
U pojedinim drzavama Amerike, zakonski je regulisano da svako ko udje na tudji posjed neovlasteno i nepozvano, moze biti ubijen na licu mjesta, bez ikakvog dokazivanja bilo cega. Drakonske mjere donose rezultate.
Daj linkove za te države u americi (koljevci demokratije - rasističkoj zemlji koja je od 45 vodila preko 20 ratova) da je dozvoljeno ubijati ljude... Zar stvarno hoćeš da imaš tu zakonsku mogućnost da ubijaš ljude ?????

Kako si glasao na izborima takav si zakon dobio

duboka_misao

#22 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by duboka_misao » 25/06/2012 11:16

zadnja recenica sve govori

1868 Cattle Ranchers Law in Texas which still is in effect to date states you can shoot anyone that trespasses onto your property can be shot because they deem harm to you and your livelihood.

This law has been challenged for over 100 years, but Texas makes the defense that a person who trespasses onto your property likely does not have a legal right to be there and also does not intend not to harm you or deprive you of your property and or life.

The controversy is, that there have been 2 major shootings one in Houston Texas in 1990's where an Asian Trick or Treater walked up to a house and rang the doorbell and was shot and killed by the homeowner.

After court review, the trick or treater failed to read the multiple "Do Not Trespass" warning signs, and ruled that ignorance of the law is not an excuse even in light of the rather young age of the trespasser.

More recently, a homeowner in Texas shot and killed 3 burglars WHILE ON THE PHONE with 911 Dispatchers when seeing them run away with $1000s of his neighbors property. The 911 Dispatcher warned the homeowner not to run out and engage the subjects, but the homeowner KNEW THE LAW, and proceeded to shoot and kill all three subjects and save his neighbors property.

The Texas Supreme Court in that case later ruled the homeowner did not act criminally and that basciallly the burglars took their own lives in their hands when burglarizing the home, etc. No charges were filed.

It is important to note that Texas also has a Concealed Weapons permit law for its citizens who have never been convicted of any criminal offense and also who pass psychological examinations and take a lengthy gun law and safety course.

It is also important to note that Texas enjoys one of the LOWEST violent Crime Rates even in it's major metropolitan areas and almost a non-existent petty crime rate vs other states in the Nation.

petunija

#23 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by petunija » 25/06/2012 11:24

trimi68 wrote:
Prijedlogom zakona ili izmjena zakona a sve zavisno za koga si glasao idi u centralu te stranke i podnesi građansku ups nacionalnu inicijativu za donošenje novog zakona.
veteran-u wrote:Naime. Uhvatis li lopova u svom stanu ili kuci
:?
kako znaš da je "Lopov" ?? možda je samo hodao i zalutao u tvoj posjed, imanje, kuću, stan :)
veteran-u wrote: i naneses mu (prirodno) tjelesne povrede,
Pitanja: :?
zašto si mu nanio povrede?
Šta su to prirodno nanesene povrede ??
veteran-u wrote:odgovaras pred zakonom vise nego li sam lopov!
Svi smo odgovorni pred slovom zakona
veteran-u wrote:Ako lopov udje u tvoje dvoriste i ugrize ga tvoj pas, moze te tuziti i opet odgovaras ni kriv ni duzan!
opet kako znaš da je taj posjetilac lopov?? i zašto ti pas nije svezan i zašto držiš psa koji je agresivan i obučen da ujeda ljude ??
veteran-u wrote:Ovakvih primjera je jako puno.
navedi poneki daj link i sl.
veteran-u wrote:Uglavnom! Lopov koji udje u tudji posjed s namjerom da pljacka, krade, uniistava . . . je zasticen od strane zakona prema kojem cini krivicno djelo!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
Opet čime dokazuješ da je nepoznati posjetilac/prolaznik - LOPOV ??? :?

Svi su nevini dok se nedokaže suprotno :bih:
E zbog ovakvog razmišljanja imamo lopove zaštićene kao šumski medvjedi.
Na svom privatnom posjedu sam JA gazda i nema šta da mi neko hoda nepozvan.
I meni su tri puta provaljivali u stan, uvijek isti, samo što niko nije bio kući da reaguje. Treba zahtijevati od države da se to reguliše kako postavljač teme predlaže.
Kad bi manijaci znali da ih u kući može dočekati nož ili "agresivan" pas, malo bi razmislili prije nego provale tuđa vrata.

palamuda

#24 Re: ZASTITA PRIVATNE IMOVINE/SVOJINE

Post by palamuda » 25/06/2012 11:34

nineinchnails wrote:E, pa, dobro dosao u vrijeme vladavine kriminala. Tacno je to da ce ostecena stranka najgore proci, nego pocinilac. Lopov, ima zakonsko pravo da ti udje u kucu (ti tu ne mozes nista, zalutao jadnik), razbio ti prozor (eventualno ga mozes tuziti da ti se isplati steta za prozor od 22 KM, a advokat ce te odrati za 800 KM), moze ti silovati zenu (ali moras dokazati da joj ga je stavio), moze ti ubiti djecu (ali moras dokazati da ih je ubio), moze ti ubiti i psa (ali i to moras dokazati, a onda ces nagrabusiti sto drzis opasnog psa bez brnjice), moze ti sve pokrasti iz kuce (a ti morasa dokazato tako sto ces naci lopova i naci svoje stvari kod njega) itd, itd.
:thumbup: :thumbup: potpisujem od riječi do riječi.
Moj posjed je samo moj posjed i svakoga ko je nepozvan imam pravo(pravo sam sam sebi dao jer sam i posjed i sve u njem sam steko i kupio) pucat, marisat, degenečit vezat itd. Čuj zaluto u moj stan svašta ćeš pročitat u našim zakonima.
Lijepi Teksas sačmarica iza vrata pa bujrum ko živ ko mrtav, vraga bi se bagra ovako baškarila da zna da ga čeka metak u čelo kad se dohvati tuđe kapije a kamo li da razbija prozore.

Post Reply