Zastita poda/podvozja automobila ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
konektovan
Posts: 40649
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#51 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by konektovan »

JavierBosnia wrote:Odes kod Esmera, on napravi bolje nego oni u Wolfsburgu
Gdje ces se spustiti na taj nivo, da ti visočak kožu mjenja. :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#52 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by condy »

славянин wrote:
condy wrote: Dobra masina pod haubom :thumbup: , to je motor od 180 kw ???

To su prave masine, a ne autici sa 1.4 ili 1.6 motorom koje voze iskusni vozaci preko 30 godina :lol:

Nego kozu na volanu mozes rijesiti ako se izlizala a ako ti ne smeta ono na volanu, sta te briga uzivaj auto je prva liga :thumbup:
Jeste 180kw (242 HP) sve u svemu prezadovoljan ubrzanjem , 8 brzina + sport mod i ... ide :D . A da sto se tice volana koza se pocela habati (ne mnogo) ali dalje da sprijecim stavio sam ovu navlaku jer necu da cackam da mjenjaju kozu.
Ma znam da ide, kako nece ici, dize cestu ...a kozu na volanu ne bi ni ja dirao ako bas ne treba.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#53 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by NediM17 »

condy wrote:
славянин wrote:
condy wrote:Reci im da nema piramida vec da je to samo brdo to ih nervira :lol:
Radiju u kiu diraj al u piramidu ne diraj :D :D
Dobra masina pod haubom :thumbup: , to je motor od 180 kw ???

To su prave masine, a ne autici sa 1.4 ili 1.6 motorom koje voze iskusni vozaci preko 30 godina :lol:

Nego kozu na volanu mozes rijesiti ako se izlizala a ako ti ne smeta ono na volanu, sta te briga uzivaj auto je prva liga :thumbup:
Ja tebi vojvodo, ti meni serdare a mi znamo koja smo g...a.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#54 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by NediM17 »

konektovan wrote:Image
Image

Zimski setovi, ima i za touareg. :mrgreen:
Set toplih zagrljaja :kiss:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#55 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by JavierBosnia »

konektovan wrote:
JavierBosnia wrote:Odes kod Esmera, on napravi bolje nego oni u Wolfsburgu
Gdje ces se spustiti na taj nivo, da ti visočak kožu mjenja. :mrgreen:
Samo u slucaju nuzde :D
ed72
Posts: 49
Joined: 19/02/2014 14:32

#56 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by ed72 »

Drug,
ne traži hljeba preko pogače!

Sva novija vozila su dobro zaštićena i pripremljena za extremne uvjete i temperature od -40 do +40C. Testirana su po extremni uslovima tajge i norveških nedođija ali i pustinja. Mani se mitova i naših nadri majstorskih priča. Bitumeni i bituliti pa čak i epoksidne smole vremenom se ukrute a granulat-kamenčići sa kolovoza ih stalnim udaranjem odvoje od poda i tako stvaraju džepove koji postaju raj za hrđu koja se ne vidi dok ne postane kasno.

Touareg je među boljim vozilima VW perjanice i kao takav je pripreman za teške uslove. Jedino ako je vlasnik prije tebe nekom luđačkom vožnjom uspio ostrugati sve zaštitne slojeve na tvom Touaregu onda bi trebalo raditi neku zastitu.

Ako to je ste slučaj, a nadam se da nije, onda to opet treba raditi kada dođe toplije vrijeme i kod majstora u koje imaš povjerenje i koji znaju to uraditi. U Sarajevu možda imamo deset radonica koje bi ovo uradile kako treba. Svi znamo kako majstrori jedno govore, drugo misle a treće rade. To upošte nije jednostavan posao i majastori ga izbjegavaju jer trebaju špricati ispod vozila na dizalici.

Temeljito pranje i voskiranje podvozja se preporučuje prije i poslije svake zime. Sačekaj proljeće operi pregledaj i voskiraj podvozje. Ako ima nešto ozbiljno oštćeno sredi i vozi Miško.

Sretno i uživaj!!
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#58 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by славянин »

ed72 wrote:Drug,
ne traži hljeba preko pogače!

Sva novija vozila su dobro zaštićena i pripremljena za extremne uvjete i temperature od -40 do +40C. Testirana su po extremni uslovima tajge i norveških nedođija ali i pustinja. Mani se mitova i naših nadri majstorskih priča. Bitumeni i bituliti pa čak i epoksidne smole vremenom se ukrute a granulat-kamenčići sa kolovoza ih stalnim udaranjem odvoje od poda i tako stvaraju džepove koji postaju raj za hrđu koja se ne vidi dok ne postane kasno.

Touareg je među boljim vozilima VW perjanice i kao takav je pripreman za teške uslove. Jedino ako je vlasnik prije tebe nekom luđačkom vožnjom uspio ostrugati sve zaštitne slojeve na tvom Touaregu onda bi trebalo raditi neku zastitu.

Ako to je ste slučaj, a nadam se da nije, onda to opet treba raditi kada dođe toplije vrijeme i kod majstora u koje imaš povjerenje i koji znaju to uraditi. U Sarajevu možda imamo deset radonica koje bi ovo uradile kako treba. Svi znamo kako majstrori jedno govore, drugo misle a treće rade. To upošte nije jednostavan posao i majastori ga izbjegavaju jer trebaju špricati ispod vozila na dizalici.

Temeljito pranje i voskiranje podvozja se preporučuje prije i poslije svake zime. Sačekaj proljeće operi pregledaj i voskiraj podvozje. Ako ima nešto ozbiljno oštćeno sredi i vozi Miško.

Sretno i uživaj!!
Hvala na savjetu :thumbup: Mislim nisam primjetio hrdju ali eto reko da sto bolje ocuvam vozilo jer ovo kamenje po cesti sigurno su katastrofalni sto se tice korozije.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#59 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by kuli1961 »

Sve što ti je @ed72 rekao- stoji! ... Sada nista ne diraj, kasno je. Da bi bilo koja antikoroziona zaštita imala dejstvo, sve površine (bolje reći- sve moguće i nemoguće krivine, dzepovi, ćoškovi na šasiji/podvozju) moraju biti aposlutno čiste, odmašćene, suhe i zdrave, pa tek onda slijedi bruka posla špricom odozdo..
Sad nemas uslova ni da auto pošteno osušiš, niti da dobro ispregledaš ima li igdje kakvo oštećenje, pa ako ipak staviš zaštitu- eto raja za rđu, upravo onako kako @ed72 piše... Strpi se do kasnog proljeća, ako baš hoćeš zaštitu, neće se autu ništa dramatično, značajno desiti do tada.
Sve ovo govorim iz debelog iskustva, kojem i počinje od prvog fiće iz 1969- prva serija nakon "suicide doors" pa do danas (BMW e53 + Dacia Duster), a izmedju- već sam i zaboravio sta se sve vozalo, i krševa i dobrih autića.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#60 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by славянин »

kuli1961 wrote:Sve što ti je @ed72 rekao- stoji! ... Sada nista ne diraj, kasno je. Da bi bilo koja antikoroziona zaštita imala dejstvo, sve površine (bolje reći- sve moguće i nemoguće krivine, dzepovi, ćoškovi na šasiji/podvozju) moraju biti aposlutno čiste, odmašćene, suhe i zdrave, pa tek onda slijedi bruka posla špricom odozdo..
Sad nemas uslova ni da auto pošteno osušiš, niti da dobro ispregledaš ima li igdje kakvo oštećenje, pa ako ipak staviš zaštitu- eto raja za rđu, upravo onako kako @ed72 piše... Strpi se do kasnog proljeća, ako baš hoćeš zaštitu, neće se autu ništa dramatično, značajno desiti do tada.
Sve ovo govorim iz debelog iskustva, kojem i počinje od prvog fiće iz 1969- prva serija nakon "suicide doors" pa do danas (BMW e53 + Dacia Duster), a izmedju- već sam i zaboravio sta se sve vozalo, i krševa i dobrih autića.
Ok ipak cu ceknuti proljece za stavljanje zastite , dali je ok staviti vosak sada ?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#61 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by condy »

Saperi auto povremeno na samusluznim praonicama koje imaju podno pranje. Na proljece na dizalicu pa dobro pregledaj kad sve bude cisto i konsultuj se sa nekim ko zna. Tesko da imas bilo kakav stvarni razlog da to radis, zasticeni su dobro ali eto da razbijes sumnju.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#62 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ma otidji ti nek te preslusaju kad te vec svrbe pare u dzepu :D
User avatar
konektovan
Posts: 40649
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#63 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by konektovan »

Mene bi bilo stid odvuci auto 2013 godište i reci ljudima, zastitite ga, bolje sprijeciti nego lijeciti... :-) :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#64 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:ma otidji ti nek te preslusaju kad te vec svrbe pare u dzepu :D
E ne znam sta bi da nemamo najpametnije i najsposobnije majstore na planeti :wink:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#65 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: E ne znam sta bi da nemamo najpametnije i najsposobnije majstore na planeti :wink:
rekao sam ti na pocetku ,a evo i jos ti ljudi napisalo...ti novi auti imaju sve sto im treba,a ti slusas najsposobnije i najpametnije pa nek te onda peru na ruke...makaze zvekecu :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#66 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by славянин »

condy wrote:Saperi auto povremeno na samusluznim praonicama koje imaju podno pranje. Na proljece na dizalicu pa dobro pregledaj kad sve bude cisto i konsultuj se sa nekim ko zna. Tesko da imas bilo kakav stvarni razlog da to radis, zasticeni su dobro ali eto da razbijes sumnju.
Usput - gdje ima to podno pranje ? :-D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#67 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by condy »

славянин wrote:
condy wrote:Saperi auto povremeno na samusluznim praonicama koje imaju podno pranje. Na proljece na dizalicu pa dobro pregledaj kad sve bude cisto i konsultuj se sa nekim ko zna. Tesko da imas bilo kakav stvarni razlog da to radis, zasticeni su dobro ali eto da razbijes sumnju.
Usput - gdje ima to podno pranje ? :-D
Ima u boljim samousluznim praonicama obicno samo na jednom boxu. Vidis po resetkama na betonu. Sad nisam upratio iz kojeg si grada...bitanga je pisao za Sarajevo gdje ima, ja ti mogu reci da ima u Zenici na Ozone praonici u poslovnoj zoni kod zeljezare.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#68 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by славянин »

condy wrote: Ima u boljim samousluznim praonicama obicno samo na jednom boxu. Vidis po resetkama na betonu. Sad nisam upratio iz kojeg si grada...bitanga je pisao za Sarajevo gdje ima, ja ti mogu reci da ima u Zenici na Ozone praonici u poslovnoj zoni kod zeljezare.
Spustim se sa brda u Sarajevo posto sam seljak :lol: , potrazit cu mislim na stupu bi trebalo biti ima ona veca samousluzna preko puta brace mujic.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#69 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by NediM17 »

konektovan wrote:Mene bi bilo stid odvuci auto 2013 godište i reci ljudima, zastitite ga, bolje sprijeciti nego lijeciti... :-) :D
Ja konto 2018-a. Ma to je vec rak napo, staro je to.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#70 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Mene bi bilo stid odvuci auto 2013 godište i reci ljudima, zastitite ga, bolje sprijeciti nego lijeciti... :-) :D
Zasto,udaraju zastitu i na novim autima :thumbup:

Od tih zastita prozirna folija na lak je zakon..

Nadaj se da francuzi imaju dobar lim,od kone megane 3 procvjetao na zadnjem lijevom blatobranu :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#71 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by condy »

@славянин

Ako me sjecanje sluzi on je i spomenuo tu praonicu a osmi box...pa eto moze i ponoviti :-D

Dobro je to podno pranje auto s vremena na vrijeme malo ocistiti i saprati auto kad vec ima...iako ne bi trebalo i bez pranja da se bilo sta desi.
User avatar
konektovan
Posts: 40649
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#72 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:Mene bi bilo stid odvuci auto 2013 godište i reci ljudima, zastitite ga, bolje sprijeciti nego lijeciti... :-) :D
Zasto,udaraju zastitu i na novim autima :thumbup:

Od tih zastita prozirna folija na lak je zakon..

Nadaj se da francuzi imaju dobar lim,od kone megane 3 procvjetao na zadnjem lijevom blatobranu :D
13=kuka se nabralo, nigdje ni traga s vana. :mrgreen: Ima malo u gepeku, gdje je rezervns guma, bile neke ribice tu.... :D

Tu su francuzi top, kombinacija lima i plastike,nema dalje.. :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#73 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by Maraschino »

Prevrnes auto na gume, tecni bitumen i cetkom samo mljackaj. Mozes malo i brenerom ugrijati da se bolje razljeva i ulije u one case i lafete. :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#74 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by bitanga_sa_otesa »

:lol: :lol: :lol:
p.s. ja sam cuo da je dobra ona boja sto putari farbaju linije,samo se dobro namaze i nema smrti...
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#75 Re: Zastita poda/podvozja automobila ?

Post by NediM17 »

Moze i s ljepenkom probati :-)
Post Reply