Zastita od krađe

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
HardCore
Posts: 2373
Joined: 17/05/2011 21:46

#476 Re: Zastita od krađe

Post by HardCore »

Hahaahahahahahhahahahahahhahahah
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#477 Re: Zastita od krađe

Post by Rugafet »

Je'l? Bas fino sad mi lakse. Sad bi bio red da 'izmislis' nesto revolucionarno (mega tajno) na polju klimatizacije pa da nam napises tu na forumu, normalno bez detalja da ti neko ne ukrade ideju :lol:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#478 Re: Zastita od krađe

Post by sema911s »

pipi-duga-carapa wrote:
Rugafet wrote: Ma sta kazes :lol:
Nisi li ti (mozda grijesim) isti onaj koji je skontao revolucionarni ('super tajni' naravno) nacin smanjenja potrosnje goriva kojega se nije sjetio jos niko? Sad si isto tako otkrio nesto (opet naravno tajno) mega dobro na polju zastite automobila :lol:
Jeste ja sam taj. Za tvoju tajnu informaciju i jedno i drugo funkcioniše i radi.

Niske frekfencije ili ultra zvuk,, usmjerni zvucnik... Ako je to kako rijesi da sam sebe,,, cime ga kontrolises.. . Koliki radius dijelovanja... Aktivira se samo kada zatvoris vrata ili ostane dokk
The BEN10
Posts: 7567
Joined: 19/09/2011 09:03

#479 Re: Zastita od krađe

Post by The BEN10 »

Hajde da pitam i ovdje - kakva su iskustva sa Cobra sistemom zaštite? Vidim da na stranici stoji da nije samo alarm već i blokada motora.
Nije samo alarm

Cobra alarm sa dodatnom ID karticom nije samo alarm sa sirenom, već zaštita vozila od krađe sa blokadom motora
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#480 Re: Zastita od krađe

Post by NoriDeNoir »

Ima dosta tema u koje bi mogao pisati, pa evo izabrah ovu kao naj univerzalniju.

Auto mi je staro godinu i pol i radi se o VW Tiguanu. Od zastite imam samo alarm koji je dosao fabricki i kasko koje uskoro istice. Posto mi prijatelj radi u osiguranju dobio sam "povoljno" kasko bez fransize (ili sa fransizom, nema pojma sta to znaci) ali uglvanom sa takvim kaskom bi trebao biti siguran i od kradje i od stete.... Mada sam ja prvenstveno uzeo taj kasko radi kradje jer ipak je VW u pitanju :skoljka:

Uglavnom, sada bih se mozda kutarisao tog kaska, jer pretpostavljam da koliko god to dobro zvuci, ne daj boze da zatreba ja mislim da bi bila zajebancija samo takva i razmisljam da uradim slijedece (sve zajedno):

1) Ugradim neku mehanicku blokadu (mozda Mul-t-lock ili slicno - jer sve te blokade mjenjaca ja zovem Multlock - znam seljak, al sta cu :) )). Ovo sam mislio iz razloga sto je mjenjac automatski pa je opet teze "premostiti" kvacilo a i cuo sam da blokade mjenjaca imaju bolju svrhu kod automatika jer naravno nema papucice kvacila...

2) Alarm koji imam je fabricki i pretpostavljam da je on za lopove smjehurija (kao i sve sto ide fabricki), pa sam razmisljao dodatno nalijepiti na stakla npr. cobra ili nesto slicno, cisto da lopov bude malo zbunjen tj. ocekuje cobru a dobije VW :)

3)Skriveni prekidac. To sam imao kod proslog auta i stvarno mi se svijdao koncep jer za njega ne mozes nikako biti spreman. Niti jedan od "testera" (otac, brat, zena....) nikada nije uspio da ga pronadje cak i kad sam isao tako daleko da sam im pokazao otprilike dio gdje je postavljen.

4) Ova tacka mi je problematicna. A radi se o kasku koje bi volio uzeti ali ako je moguce samo radi stete a ne i radji kradje i ako je moguce da li to znaci i nizu cijenu? Ne mogu da pitam ove sto prodaju kasko jer oni uvijek pricaju bajke i ne mozes sa njima razgovarati duze od 5 minuta a da vec nije poceo popunjavat forumlar da ga potpisem. I onda se nanerviram pa pocenm galamit pa mi odna zavale cijenu :skoljka:

Uglavnom sta mislite da li je ovo sto sam ja zamislio OK te sta da radim sa kaskom? Za moje auto me izadje jako skupo ako se uzima kao da bude pokrivena i kradja, tako da za jednu godinu kaska mogu ugraditi sve ovo sto sam gore nabrojao.

Jebiga ja napisa roman, a htio sam u par rijeci :run:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#481 Re: Zastita od krađe

Post by sema911s »

nori,., soryy,.,


ali koliko vam treba da pokrenete auto dok sve ovo otkljucate, pogasite,.,


ako vec imate kasko,., kasko kosta godisnje koliko 1000KM,., zar nije bolje to nego razno rezanje letve, rucice mjenjaca, lupanje zubima o volan dok se dohvati brava, te koji kljuc gdje,.,
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#482 Re: Zastita od krađe

Post by NediM17 »

Azija bajo moj, najbolja zastita, ja jos ne cuh da su nekome ukrali Toyotu, Mazdu, Kiju... Doduse, niko i nije lud da krade te poluproizvode. Zna se sta je DAS AUTO. :lol:
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#483 Re: Zastita od krađe

Post by NoriDeNoir »

@ sema911s
Da to i si u pravu, mada opet s druge strane kasko me godisnje izadje nesto preko 2000KM. Mozda me ovaj moj i oderao (mada sam provjerio i kod drugih je bilo slicno)....

Prednost je to sto kazes nema akrobacija po autu da se sve popali, otkljuca itd ali opet za 2000KM godisnje moze se na fin godisnji odmor otici...

Ono sto mene kod tih kaska brine najvise je sto sam cuo (hvala Bogu nisam licno iskusio) da kad dodje do isplate onda to uvijek nesto zakoci, pa cekaj, pa manja procjena.... Ja se naravno pridrzavam nekih osnova tipa ne ostavljam saobracajnu u autu, imam drugi kljuci itd... ali opet me to sve kopka.

Mada opet s druge strane, otkljucati bravicu i kliknuti na taster mi nije toliko ni komplikovano ako je to dovoljno za nase lopove (naravno ko' se na meraci na kradju on ce ukrast ma sta god imao).
User avatar
W0rM
Posts: 2367
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#484 Re: Zastita od krađe

Post by W0rM »

NoriDeNoir wrote:@ sema911s
Da to i si u pravu, mada opet s druge strane kasko me godisnje izadje nesto preko 2000KM. Mozda me ovaj moj i oderao (mada sam provjerio i kod drugih je bilo slicno)....

Prednost je to sto kazes nema akrobacija po autu da se sve popali, otkljuca itd ali opet za 2000KM godisnje moze se na fin godisnji odmor otici...

Ono sto mene kod tih kaska brine najvise je sto sam cuo (hvala Bogu nisam licno iskusio) da kad dodje do isplate onda to uvijek nesto zakoci, pa cekaj, pa manja procjena.... Ja se naravno pridrzavam nekih osnova tipa ne ostavljam saobracajnu u autu, imam drugi kljuci itd... ali opet me to sve kopka.

Mada opet s druge strane, otkljucati bravicu i kliknuti na taster mi nije toliko ni komplikovano ako je to dovoljno za nase lopove (naravno ko' se na meraci na kradju on ce ukrast ma sta god imao).
Druze, meni su pokusali maznut auto (VW u pitanju) imao elektronsku blokadu, nakon tog nemilog dogadjaja, ugradio hudiny i hvala Bogu, problema nemam.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#485 Re: Zastita od krađe

Post by 530i »

Godinu i po star Tiguan i razmišljanje o uštedi na kasku ne idu u istu rečenicu. Ili plati ili prodaj auto i kupi neko jeftinije za koje ćeš moći sve troškove da pokriješ...
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#486 Re: Zastita od krađe

Post by taureg71 »

NoriDeNoir wrote:@ sema911s
Da to i si u pravu, mada opet s druge strane kasko me godisnje izadje nesto preko 2000KM. Mozda me ovaj moj i oderao (mada sam provjerio i kod drugih je bilo slicno)....

Prednost je to sto kazes nema akrobacija po autu da se sve popali, otkljuca itd ali opet za 2000KM godisnje moze se na fin godisnji odmor otici...

Ono sto mene kod tih kaska brine najvise je sto sam cuo (hvala Bogu nisam licno iskusio) da kad dodje do isplate onda to uvijek nesto zakoci, pa cekaj, pa manja procjena.... Ja se naravno pridrzavam nekih osnova tipa ne ostavljam saobracajnu u autu, imam drugi kljuci itd... ali opet me to sve kopka.

Mada opet s druge strane, otkljucati bravicu i kliknuti na taster mi nije toliko ni komplikovano ako je to dovoljno za nase lopove (naravno ko' se na meraci na kradju on ce ukrast ma sta god imao).
poslusaj me, uradi izmjenu EBD konektora ( 50 km otprilike ),, zeder ili hudini i ostavi alarm..mani se skrivenih prekidaca, zezancija je to...dakle imaces trostruku zastitu...sto se tice kaska odlican je za naplatu stete ne daj Boze udes, na parkingu te neko skenja, kamencic ti pukne u sajbnu, i to sto je najbolje i da si ti kriv naplatices i da ne znas ko je kriv npr tokom noci na parkingu te neko bez svjedoka skenja.....ODLICAN...za otudjenje vozila, hmmm, dobices manje nego mislis, al od momenta kradje do isplate je 60-90 dana, e meni je to puno...isplacuju po kataloskim vrijednostima, racunaj ovako ako ti je auto novo vrijedno 50 000, ako ga ukradu u 3. godini dobices 33 000 i ni teoretski vise...u 5. godini mozda 23000..lupam, ali cisto da se ne iznenadis...za tako auto full kasko od 2000 nije ni puno iskreno, placas na rate pa jbg...oces Tiguan plati role...eto..ako sta jos treba pitaj !!! :bih:
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#487 Re: Zastita od krađe

Post by taureg71 »

530i wrote:Godinu i po star Tiguan i razmišljanje o uštedi na kasku ne idu u istu rečenicu. Ili plati ili prodaj auto i kupi neko jeftinije za koje ćeš moći sve troškove da pokriješ...

ovo je najtacniji odgovor iskreno !!! pa ja sam do 5. god placao kasko, na rate se i moze, nije to toliko...drug sjebo vrata i to sam kriv kod isparkiravanja, kasko mu zamjenilo komplet nova vrata, a mi mislili da ce mu iskucati i prelakirati...dakle za stetu je kasko TITO...jedini uslov da nisi nadrogiran ili pijan ko letva
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#488 Re: Zastita od krađe

Post by taureg71 »

taureg71 wrote:
530i wrote:Godinu i po star Tiguan i razmišljanje o uštedi na kasku ne idu u istu rečenicu. Ili plati ili prodaj auto i kupi neko jeftinije za koje ćeš moći sve troškove da pokriješ...

ovo je najtacniji odgovor iskreno !!! pa ja sam do 5. god placao kasko, na rate se i moze, nije to toliko...drug sjebo vrata i to sam kriv kod isparkiravanja, kasko mu zamjenilo komplet nova vrata, a mi mislili da ce mu iskucati i prelakirati ( kao ti kupio nov auto )...dakle za stetu je kasko TITO...jedini uslov da nisi nadrogiran ili pijan ko letva
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#489 Re: Zastita od krađe

Post by NoriDeNoir »

Ma slazem se ja sa vama i nije stvar u tome "daj auto od 50.000KM i stavi najjeftinije gume" ili "mijenjam sam ulje na kanalu u garazi" a sve ne bi li ustedio par stotina KM. Pogresno ste me razumijeli... ali ja se pitam sta je najbolje a i najisplativije, jer ipak koliko god auto kostalo nisam novce ukrao nikome a i nemam ih bas da bacam ako ne moram.

Kod nas je obicno stav, dao si pare za auto a sad stedis na kasku, ali zbog cega da bacam i dvije hiljade ako npr mogu postici slican efekat sa 500KM.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#490 Re: Zastita od krađe

Post by sema911s »

ja ti mogu preporucit komel,., drug kod njih radi i koliko sam njega skotao,., jos im nije ukradeno auto,., eh mozda je suplja,.,
imaju neku ko karticu i bez nje nema micanja ,.,


a kasko joj druze to jeee skupa stavka ali dobra ,., i ja sam bio skeptican po tome pitanju ali kada mi se desio belaj,., od tada kasko zakonn
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#491 Re: Zastita od krađe

Post by Sodom1 »

Ako je auto kupljeno na otplatu pogotovo novo ja ne znam da ima opcija hocu necu kasko , vec MORAS
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#492 Re: Zastita od krađe

Post by taureg71 »

NoriDeNoir wrote:Ma slazem se ja sa vama i nije stvar u tome "daj auto od 50.000KM i stavi najjeftinije gume" ili "mijenjam sam ulje na kanalu u garazi" a sve ne bi li ustedio par stotina KM. Pogresno ste me razumijeli... ali ja se pitam sta je najbolje a i najisplativije, jer ipak koliko god auto kostalo nisam novce ukrao nikome a i nemam ih bas da bacam ako ne moram.

Kod nas je obicno stav, dao si pare za auto a sad stedis na kasku, ali zbog cega da bacam i dvije hiljade ako npr mogu postici slican efekat sa 500KM.

a kako ces naplatiti stetu na autu ako nemas kaska a ti si kriv ??? ili, ako ti neko na parkingu skenja vrata, ili ti kamen slucajno razbije sajbnu ??? mislim da je sajbna za tvoje auto sa ugradnjom jedno 1000 eur... pa ti vidi,....KASKO uzimaj i ne misli...nije kasko samo za slucaj kradje... :sax:
User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#493 Re: Zjastita od krađe

Post by pepeljara »

Pitanje za raju koji poznaju zakone.
Da li rad smije zakonski dizat auto paukom ako se ne plati parking, ili samo kaznu moze dati?
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#494 Re: Zjastita od krađe

Post by MOSALJOZE »

pepeljara wrote:Pitanje za raju koji poznaju zakone.
Da li rad smije zakonski dizat auto paukom ako se ne plati parking, ili samo kaznu moze dati?
Mislim da imaju pravo,dosta puta sam to vidio.
Edit

KAD DOLAZI PAUK
Vozilo će biti premješteno ako je zaustavljeno ili parkirano na putu na kojem
se ugrožava sigurnost saobraćaja ili
ometa normalan tok saobraćaja, a
posebno ako je:
- Na mjestu rezerviranom za osobe s invaliditetom,
- Na obilježenom pješačkom prijelazu,
- Na trotoaru, ako pješak prilikom kretanja mora sići na
kolovoz,
- Na prijelazu puta preko željezničke ili tramvajske pruge, ili u
blizni pruge, ako se time sprečava ili ometa saobraćaj vozila
po šinama,
- Na raskrsnici, i na udaljenosti manjoj od 5 m od najblize
ivice popriječnog kolovoza,
- U tunelu, na mostu,
- Na dijelu puta blizu vrha prijevoja i krivine, gdje je preglednost
nedovoljna i gdje se vozila ne bi mogla obići bez opasnosti,
- Na mjestu na kojem bi parkirano vozilo onemogućilo pristup
drugom vozilu radi parkiranja ili izlazak već parkiranog vozila, ispred stambenog ulaza u zgradu,
- Na biciklističkoj stazi,
- Na dijelu kolovoza koji je, kao stajalište za vozila, obilježen
oznakom na kolovozu ili je postavljen saobraćajni znak,
- Na mjestu na kojem bi vozilo zaklanjalo postavljeni saobraćajni
znak ili uređaj za davanje svjetlosnih saobraćajnih znakova
E sad oni su nadležni za te parkinge,a možda njihovi propisi nalažu drugačija riješenja

Dupli edit

Službene Novine KS, 18/97

Odluka o organizaciji i nacinu naplate parkiranja
Opci uvjeti ugovora o korištenju parkirališta

Clan 11
Isticanjem parking karte na vozilu, odnosno zaustavljanjem vozila na parkirnom mjestu, ako parkirna karta nije istaknuta, vozac odnosno vlasnik vozila zakljucuje ugovor sa JKP RAD o korištenju parkirališta, prihvatajuci opće uslove propisane ovom odlukom.
User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#495 Re: Zastita od krađe

Post by pepeljara »

Mislim da ne smiju.mogu.lockati ali nositi ne. Zvati policiju i prijaviti kradju, ako kazu za nesto samo se pozoves na clanove zakona, mislim da su duzni da naprave prijavu protiv rada u tom slucaju a rad tebi kaznu odnosno mora vratiti auto, te se pozvati se na ovaj zakon jer ti nista od ovog ne krsis. Jao.mamlaza dobro ih neko ne nagazi(naravno kaznu odobravam ali nosenje samo u filmovima vidim :D


Svaki dan me ova drzava novim stvarima.iznenadi.
Prica mi lik da ih tuzi zbog toga platio je pauka i to al na sud ide zbog toga, ja bio uvjeren da smiju lol kaze glatko ce proci. Good to know za raju koja zaboravi platit
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#496 Re: Zastita od krađe

Post by MOSALJOZE »

Reci tom liku,da je ćabe krečio :mrgreen:
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#497 Re: Zastita od krađe

Post by NoriDeNoir »

Evo mene opet sa kasko pitanje:

Npr ako je cijena mog vozila, po tim njihovim katalozima 50.000KM. Da li je kod svakog kaska pravilo da se u slucaju kradje racuna ta amortizacija pa ti ono npr isplate 40.000KM...I moze li se ugovoriti (uz vecu ratu) da se cijena ne umanjuje nego da isplate punu katalosku cijenu?

Ovo pitam jer imam tri ponude za kasko koje se razlikuju skoro za 1000KM. Kad sam trazio ponude onda sam naglasio da zelim kasko bez fransize i stakla osigurana pa mi nije jasna ova ovako velika razlika. Radi se o uniqa, triglavu i zovko, od koji uniqa mi je najpovoljnija a zovko najskuplji.

Kroz pricu sa agentima svi sve obecavaju, samo sto sam uspio da skontam da mi uniqa racuna tu amortizaciju, ali od triglava i zovke nisam uspio to 100% utvrditi jer agenti supljiraju na veliko i sve indirektno odgovaraju, a sada i da mi kazu ne bih im vjerovao.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#498 Re: Zastita od krađe

Post by Bakir1 »

svi ti racunaju amortizaciju prilikom isplate stete, osigurana suma se umanjuje....
mozes ti ugovoriti vrijednost koliko god hoces, cak i sa pdv-om ali to mijenja iznos police, na gore, i to drasticno...
bez fransize sto je naglaseno to da, a stakla idu svakako i za time nema potrebe dodatno insistirati
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#499 Re: Zastita od krađe

Post by NoriDeNoir »

A jel moguce da bude osigurana cijela novonabavna cijenavozila,te da se svake godine osigura ta ista cijena (naravno uz vecu premiju) ali u slucaju stete ili kradje da se isplati bas cijeli iznos ili i u tom slucaju moze biti umanjenja opet za neke pizdarije?

Ovo mi ima i nema logike, jer onda za par godina bi se lako uradila malverzacija u smislu da auto od 60.000KM kroz par godina vratis, isceniras kradlju ili slicno... Ne mislim da bi to radili mi obicni ljudi ali bi kriminalci to zacas iskoristili

Znam da je glupo pitanje ali uvijek neke cake izlete kad vec bude kasno...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#500 Re: Zastita od krađe

Post by Bakir1 »

moguce, ali onda koliko amortizovana vrijednost pada, toliko premija raste...
kome se to isplati?
ali u slucaju stete po kasku ti dobijes svakako po cijenama novih dijelova, tu se ne umanjuje
Post Reply