Zastara

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

maxim2000
Posts: 193
Joined: 05/01/2008 18:30
Location: sARAJEVO

#1 Zastara

Post by maxim2000 »

Drugovi forumasi i drugarice forumasice,

potrebna mi je informacija ili zakon na osnovu kojeg nastupa zastara nad racunima u FBIH, konkretno Kanton Sarajevo, racuni za zajednicko odrzavanje zgrade???

Hvala
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Zastara

Post by drndalo »

Mislim da je godina dana, ako u medjuvremenu nisu podnijeli tuzbu sudu zbog nastalog duga... Ako jesu, mislim da nema zastare, nego se ceka rjesenje suda...
maxim2000
Posts: 193
Joined: 05/01/2008 18:30
Location: sARAJEVO

#3 Re: Zastara

Post by maxim2000 »

Da to mi je poznato ali u ZOO ne mogu da pronadjem tu odredbu ili neku drugu kako bi se pozvao na to u odgovoru na tuzbu.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#4 Re: Zastara

Post by notsure »

Zakon o obligacionim odnosima FBiH:

http://ruessmann.jura.uni-sb.de/BiH-Pro ... .06.03.pdf

Po ovom zakonu je zsatara za ove usluge 3 godine:
Član 463 Međusobna potraživanja iz ugovora o prometu robe i usluga (ZOO 374 izmijenjen)

A ovdje su nabrojane usluge koje zastarijevaju za 1 godinu (tu nema održavanja zajedničkih dijelova):
Član 467 Jednogodišnji rok zastare (ZOO 378 izmijenjen)
maxim2000
Posts: 193
Joined: 05/01/2008 18:30
Location: sARAJEVO

#5 Re: Zastara

Post by maxim2000 »

Ok hvala onda provjerim ugovor izmedju upravitelja i zgrade, a ako stoji da je to izvrsavanje uslugu za potrebe domacinstva onda nastupa zastara nakon 1 godine?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#6 Re: Zastara

Post by poznanik »

maxim2000 wrote:Drugovi forumasi i drugarice forumasice,
potrebna mi je informacija ili zakon na osnovu kojeg nastupa zastara nad racunima u FBIH, konkretno Kanton Sarajevo, racuni za zajednicko odrzavanje zgrade???
Hvala
Član 467 - Jednogodišnji rok zastare (ZOO 378 izmijenjen) iz Zakona o obligacionim odnosima ("Službeni list SFRJ", broj 29/78, 39/85, 45/89 i 57/89; "Službeni list RBiH", broj 2/92, 13/93 i 13/94):
(1) Zastarijevaju za jednu godinu:
1. potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2. potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3. potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pretinaca te druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima;
4. potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarijevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.

Međutim, prema Zakonu o upravljanju zgradama K.Sarajevo, "održavanje zajedničkih dijelova u zgradama obuhvata redovno održavanje i velike opravke", ne usluge iz st. 1. čl. 467 ZOO, tako da se na usluge iz ovog Zakona primjenjuje trogodišnja zastara:

Član 463 - Međusobna potraživanja iz ugovora o prometu robe i usluga (ZOO 374 izmijenjen)
(1) Međusobna potraživanja iz ugovora o prometu robe i usluga te potraživanja naknade za izdatke učinjene u vezi s tim ugovorima zastarijevaju za tri godine.
(2) Zastarijevanje teče odvojeno za svaku isporuku robe, izvršeni rad ili uslugu.


edit: već si dobio odgovor...no, ovdje svakako imaš i detaljniji prikaz tražene odredbe
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#7 Re: Zastara

Post by notsure »

Ima još jedan zakon, na nivou BiH, ali još nije usvojen (http://www.mpr.gov.ba/userfiles/file/Ja ... _final.pdf):

Član 428.
(Jednogodišnji rok zastare)
(1) Zastarjevaju za jednu godinu:
a. potraživanja naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstava,
b. potraživanja radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika,
c. potraživanja pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pretinaca, te druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,
d. potraživanja pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena,
e. potraživanja naknade po osnovu upravljanja i održavanja zajedničkih dijelova zgrade,
f. potraživanja iz osnova pružanja usluga kablovske televizije i kablovskog interneta odnosno interneta,
g. potraživanja naknade iz osnova drugih usluga za potrebe domaćinstava.
(2) Zastarjevanje potraživanja navedenih u stavu (1) ovog člana teče iako su isporuke ili usluge produžene.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8 Re: Zastara

Post by JThomas »

nije vam to važeći ZOO, to je nacrt iz 2003. koji nije nikad usvojen, al' ta je odredba ista.

nejse, sudska praksa u ex-yu kaže da se u ovakvim slučajevima primjenjuje rok zastare od tri godine za povremena potraživanja iz člana 372, budući da to nije ni potraživanje između pravnih lica iz člana 374, niti je izričito predviđeno jednogodišnjim zastarnim rokom u članu 378. znači, svaki račun zastarijeva tri godine od dana dospijeća. kad konačno nekad usvoje novi ZOO, to će vjerovatno biti uvršteno u jednogodišnji zastarni rok.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#9 Re: Zastara

Post by Utokkha »

moze li mi ko protumaciti ovo:

Član 462 Zastarjelost samog prava (ZOO 373)
(1) Samo pravo iz kojega proističu povremena potraživanja zastarijeva za pet godina, računajući
od dospjelosti najstarijega neispunjenog potraživanja poslije kojeg dužnik nije vršio
davanja.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10 Re: Zastara

Post by JThomas »

najlakše je objasniti na primjeru. evo recimo u ovom slučaju, povremena potraživanja potiču iz ugovora između stanara i upravitelja. svaki pojedinačni račun kao povremeno potraživanje zastarijeva za tri godine. ali temeljno pravo da se traži isplata po ugovoru zastarijeva za pet godina, znači, ako ti pet godina nijedan račun ne pošalju na utuženje, zastarjelo je generalno pravo po ugovoru da se traži isplata bilo kojeg računa, pa i ubuduće. (jer iz tog prava po ugovoru potiče i pravo za svaki pojedinačni račun)

jes' skont'o?
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#11 Re: Zastara

Post by Utokkha »

JThomas wrote:najlakše je objasniti na primjeru. evo recimo u ovom slučaju, povremena potraživanja potiču iz ugovora između stanara i upravitelja. svaki pojedinačni račun kao povremeno potraživanje zastarijeva za tri godine. ali temeljno pravo da se traži isplata po ugovoru zastarijeva za pet godina, znači, ako ti pet godina nijedan račun ne pošalju na utuženje, zastarjelo je generalno pravo po ugovoru da se traži isplata bilo kojeg računa, pa i ubuduće. (jer iz tog prava po ugovoru potiče i pravo za svaki pojedinačni račun)

jes' skont'o?
da, da!

hvala puno. :thumbup:
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#12 Re: Zastara

Post by cule64 »

Izbrisan
Last edited by cule64 on 17/12/2010 15:36, edited 2 times in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Zastara

Post by JThomas »

ja sam bogam' pročitao nekoliko drukčijih presuda iz hrvatske u kojima se slične komunalije koje nisu izričito predviđene pod jednogodišnjim rokom tretiraju kao povremena potraživanja i računa rok od tri godine. al' eto, dopuštam da griješim.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#14 Re: Zastara

Post by JThomas »

i kad razmisliš, naknada za održavanje zgrade je sličnija zakupnini nego obračunu struje, jer se plaća u fiksnom unaprijed utvrđenom iznosu.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#15 Re: Zastara

Post by cule64 »

Sad sam zvao Sarajevostan, pravnu službu, i kažu mi da je Kantonalni sud u Sarajevu zauzeo stav da potraživanja sa naslova troškova održavanja zajedničkih dijelova zgrada zastarjevaju za 3 godine.

Također, Odluka Vrhovnog suda Republike Hrvatske, br. Rev–2347/98 od 27. 2. 2002.
Sentenca odluke: Potraživanje s naslova troškova održavanja zajedničkih dijelova zgrade, zastarijeva u roku tri godine koji vrijedi za povremena potraživanja.

To ujedno znači da zatezna kamata na ova potraživanja teče od dana kada je sudu podnesen zahtjev za njenu isplatu (čl. 279. st. 3. ZOO).

U pravu si :dance:

Svoj prethodni post sam izbrisao da ne zbunjuje ljude.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: Zastara

Post by PipiDugaDevetka »

Znači, samo se pozovem na ZOO član 372. u Odgovoru na Tužbu i NEMA VIŠE DUGA upravitelju?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#17 Re: Zastara

Post by hadzinicasa »

postoji li zastara na potrazivanja po osnovu poreza na dohodak?
i po osnovu uplate poreza i doprinosa na dohodak?

zdravorazumski, ne bi smjelo, ali....?
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#18 Re: Zastara

Post by Ricken »

hadzinicasa wrote:postoji li zastara na potrazivanja po osnovu poreza na dohodak?
i po osnovu uplate poreza i doprinosa na dohodak?

zdravorazumski, ne bi smjelo, ali....?
Postoji, 3 godine
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19 Re: Zastara

Post by JThomas »

naravno da postoji, al' ne daju hahari reć' :D

zar nije pet?
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#20 Re: Zastara

Post by Ricken »

JThomas wrote:naravno da postoji, al' ne daju hahari reć' :D

zar nije pet?
Mislim da je za direktne 3, a indirektne 5. Propisano je zakonima o postupcima oporezivanja pa provjerim kad mi bude na ruku, možda sam i fulo.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#21 Re: Zastara

Post by poznanik »

JThomas wrote:...zar nije pet?
edit
Last edited by poznanik on 13/02/2012 22:29, edited 1 time in total.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#22 Re: Zastara

Post by Ricken »

Član 73.
Osim slučajeva iz stava 2. ovog člana, razrez iz Poglavlja X ovog zakona može
se izvršiti u sljedećim rokovima:
- za porez i za kaznu koja se odnosi na taj porez, u roku od pet (5) godina
nakon što je porezna prijava za taj porez podnesena ili nakon dana dospijeća
tog poreza, računajući od dana koji je kasnije nastupio;
- za kaznu koja se ne odnosi na određeni porez, u roku od pet (5) godina nakon
što je porezni prekršaj za koji je vezana ova kazna počinjen; i
- za kamatu, u roku u kojem se razrezuje porez ili kazna na koju se plaća
kamata prema ovom članu.

Thomas upravu si do mene. 5 godina je zastara, zakon o poreznoj upravi FBiH.
mare 28
Posts: 50
Joined: 23/03/2009 17:13

#23 Re: Zastara

Post by mare 28 »

Da malo podignem temu :)
Zaključen je ugovor između Fonda KS i privatnog lica o kupovini stana (Ugovor o udruživanju sredstava za finansiranje stana u privatnoj svojini) na 90.000 KM u 2002.godini. Privatno lice je prodalo manji stan i taj novac (60.000 KM) u tri tranše platio fondu isto 2002.godine U ugovoru je to označeno kao učešće). Ostatak do 90.000 KM je finansiran kreditom, s tim da je novac nakon što je banka odobrila sredstva odmah i uplaćen na račun fonda. 2005.godine fond šalje karticu kupca privatnom licu da istu sravnaju, kada je zaključeno da je Fond pogriješio u slanju podataka banci, gdje je iznos umanjen za 600 KM. Napominjem da je kredit odobren prema tim podacima, i tako i uplaćen novac. Tadašnji direktor je rekao da je greška njihova i da će stornirati, međutim sada sa dolaskom novog ponovo šalju karticu kupca gdje se pozivaju na isti dug od tih 600 KM da se plati.

Stan je uknjižen na privatno lice, koje je i snoilo te troškove. Privatno lice je isplatilo kredit banci (posljednju ratu) 12.2010. (ne znam koliko je ovo bitno, jer je novac Fondu uplaćen 2002.).

Moje pitanje je da li je ovo potraživanje zastarjelo, jer nikad do sada nije podnesena tužba, ustvari nije se ni znalo da taj dug postoji? Znači, došlo je do greške u slanju podataka banci, jer je ugovor veći za 600 KM? Na šta da se pozovem, mislila sam napisati dopis, ako je zastarjelo? Je li rok 3 godine ili 5, ali koliko vidim u oba slučaja je rok prošao? Šta da im pošaljem uz dopis kao priloge?
User avatar
mahir985
Posts: 175
Joined: 11/05/2012 10:15

#24 Re: Zastara

Post by mahir985 »

E ljudi da sad ne otvaram posebnu temu, pa cu ovdje pitati.

Zanima me da li ima zastara kod saobracajnih kazni?

Imam nekoliko njih sto su se nakupile :oops: uglavnom se radi o prekoracenju brzine, ili nevezanim pojasom, nista ozbiljnije.

Eto ako ima neko da se razumije u to bio bih mu zahvalan na odgovoru.

pozz
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#25 Re: Zastara

Post by PRO165 »

Zna li neko postoji li instrument apsolutne zastare tipa: Danas te neko tuži, dobije presudu i ako ne bude izvršena nakon xxx godina onda sve to zastarjeva. Ja sam čuo da ima tako nešto i da je 10 godina u pitanju ali neznam na šta se sve odnosi. Naravno mislim e na finsansijska potraživanja tipa banka-kredit ili firma firma.
Post Reply