Zastara duga?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#1 Zastara duga?

Post by alphonse kauders »

Da li mi iko može pomoći pri ovom pitanju...

Neko vrijeme početkom vijeka (2000-02g) my family nije bila u mogućnosti plaćati redovno grijanje. Nakon izvjesnog vremena, nastavili smo plaćati koliko toliko redovno (za neke mjesece nismo platili) ali zadnje dvije godine smo platili za svaki mjesec.
Međutim, stalno mi stižu fakture na ukupan iznos duga (koji iznosi par hiljada KM), tj. ne znam nikako za koje mjesece dugujem i za koje sam mjesece uopšte dužan platiti dug jer nemam sve račune starije od 5-6 godina.

Da li postoji ikakav elemenat zastare, tj. da li sam dužan isplatiti dug do kraja Toplanama? Osim toga, po Zakonu o zaštiti potrošača, komunalna preduzeća moraju fakturisati svaku izvršenu uslugu, tj. kako ja to shvatam, ne bi smjeli dostavljati račune sa ukupnim dugom već mjesečnim, pa me interesuje kosi li se to ikako sa zakonom.

Helem, poenta je da bi se htio kutarisati duga, ali nisam baš u prilici da isplatim čitav iznos sa fakture, pa me interesuje mogu li išta od toga otpisati jer je nastupila zastara?

Je li iko imao sličnu situaciju ili je i dalje ima?

Hvala na svakom odgovoru.
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#2 Re: Zastara duga?

Post by rebus »

alphonse kauders wrote:Da li mi iko može pomoći pri ovom pitanju...

Neko vrijeme početkom vijeka (2000-02g) my family nije bila u mogućnosti plaćati redovno grijanje. Nakon izvjesnog vremena, nastavili smo plaćati koliko toliko redovno (za neke mjesece nismo platili) ali zadnje dvije godine smo platili za svaki mjesec.
Međutim, stalno mi stižu fakture na ukupan iznos duga (koji iznosi par hiljada KM), tj. ne znam nikako za koje mjesece dugujem i za koje sam mjesece uopšte dužan platiti dug jer nemam sve račune starije od 5-6 godina.

Da li postoji ikakav elemenat zastare, tj. da li sam dužan isplatiti dug do kraja Toplanama? Osim toga, po Zakonu o zaštiti potrošača, komunalna preduzeća moraju fakturisati svaku izvršenu uslugu, tj. kako ja to shvatam, ne bi smjeli dostavljati račune sa ukupnim dugom već mjesečnim, pa me interesuje kosi li se to ikako sa zakonom.

Helem, poenta je da bi se htio kutarisati duga, ali nisam baš u prilici da isplatim čitav iznos sa fakture, pa me interesuje mogu li išta od toga otpisati jer je nastupila zastara?

Je li iko imao sličnu situaciju ili je i dalje ima?

Hvala na svakom odgovoru.
Opća zastara je 5 godina, za komunalne usluge (valjda si i grijanje tretira takvom) je godina dana, prekida se tužbom, prijedlogom za izvršenje nadležnom sudu etc, dakle: ako nisi utužen blagovremeno Toplane mogu pokušati tužbom, ti se u odgovoru na tužbu pozoveš na zastaru i stvar riješena.
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#3 Re: Zastara duga?

Post by akcija007 »

zastrrijevaju ovakva potrazivanja ali je tuzba jedini nacin da ne zastari.
Tako Toplane na vrijeme podnose tuzbe sudu a tebi za par godina kada stigne kuci rjesenje sa suda duzan si platiti zato sto je tuzba na vrijeme podnesena.
ja sam imao istu situaciju za neki dug iz 2001 god, krajem 2001 god je vidim primio sud tuzbu toplanu a meni 2003 ce stiglo rjesenje da moram platiti dug +troskove suda.
Tako da to ti nije zastarjelo stice ce ti sa suda tuzba.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: Zastara duga?

Post by JThomas »

za komunalije je rok zastare jednu godinu, on se računa od dana dospjelosti obaveze...ali da, podizanjem tužbe se to prekida, pa je ključni momenat kad je podignuta tužba.

no budi oprezan, na zastaru sud ne pazi po službenoj dužnosti, nego ti kad ti dođe tužba moraš istaći prigovor zastare. tvoja obaveza i dalje postoji, samo je naturalna - neutuživa. ako im platiš, novac ne možeš tražiti nazad.

vjerovatno ti baš zbog toga ne daju odvojene fakture...mada bi po zakonu morali, riječ o različitim obavezama, s različitim vremenima nastanka i dospijeća.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#5 Re: Zastara duga?

Post by Gray »

akcija007 wrote:zastrrijevaju ovakva potrazivanja ali je tuzba jedini nacin da ne zastari.
Tako Toplane na vrijeme podnose tuzbe sudu a tebi za par godina kada stigne kuci rjesenje sa suda duzan si platiti zato sto je tuzba na vrijeme podnesena.
ja sam imao istu situaciju za neki dug iz 2001 god, krajem 2001 god je vidim primio sud tuzbu toplanu a meni 2003 ce stiglo rjesenje da moram platiti dug +troskove suda.
Tako da to ti nije zastarjelo stice ce ti sa suda tuzba.

Moram da se složim, rok zastare jeste jednu godinu ali oni dosta paze na to da pošalju tužbu sudu na vrijeme da ne bi zastarjelo, pogotovo ako je toliki iznos. Stažirao sam jedno vrijeme na Opštinskom sudu u pisarnici, ne biste povjerovali koliko ima tih predmeta od komunalnih preduzeća, VIK, Toplane, RAD...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6 Re: Zastara duga?

Post by PipiDugaDevetka »

Spada li održavanje zajedničkih dijelova zgrade u komunalije?
Vrijedi li sve ovo isto za upravitelja koji za upravljanje i održavanje naplaćuje, recimo, i osiguranje zaj. dijelova zgrade od požara, poplave,...etc.?

(Niko u mojoj maloj zgradi nije osigurao stan,
ali zajednički dijelovi zgrade su osigurani: Smiješno!?)
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#7 Re: Zastara duga?

Post by Edin H. »

alphonse kauders wrote:Da li mi iko može pomoći pri ovom pitanju...

Neko vrijeme početkom vijeka (2000-02g) my family nije bila u mogućnosti plaćati redovno grijanje. Nakon izvjesnog vremena, nastavili smo plaćati koliko toliko redovno (za neke mjesece nismo platili) ali zadnje dvije godine smo platili za svaki mjesec.
Međutim, stalno mi stižu fakture na ukupan iznos duga (koji iznosi par hiljada KM), tj. ne znam nikako za koje mjesece dugujem i za koje sam mjesece uopšte dužan platiti dug jer nemam sve račune starije od 5-6 godina.

Da li postoji ikakav elemenat zastare, tj. da li sam dužan isplatiti dug do kraja Toplanama? Osim toga, po Zakonu o zaštiti potrošača, komunalna preduzeća moraju fakturisati svaku izvršenu uslugu, tj. kako ja to shvatam, ne bi smjeli dostavljati račune sa ukupnim dugom već mjesečnim, pa me interesuje kosi li se to ikako sa zakonom.

Helem, poenta je da bi se htio kutarisati duga, ali nisam baš u prilici da isplatim čitav iznos sa fakture, pa me interesuje mogu li išta od toga otpisati jer je nastupila zastara?

Je li iko imao sličnu situaciju ili je i dalje ima?

Hvala na svakom odgovoru.
Na tvoje pitanje su ljudi dali vec iscrpne odgovore.

Medjutim ja mislim da bi ih ti/neko u slicnoj poziciji trebao tuziti zbog objavljivanja onih smijesnih spiskova po stubistima koliko je ko duzan.
Nisam pravnik, ali mislim da bi sljedece trebalo razmotriti:
- spor je izmedju tebe i toplana, medjutim te informacije ne bi smjele biti javne ukoliko ne postoji sudska presuda i sudija je odobrio da je informacija javna. Znaci mogao bi ti njih tuziti za uvredu casti i nanesenu dusevnu bol (npr. zato sto su te izblamirali u komsiluku) nelegalno objavljujuci informacije koje su povjerljive.

Kada im uzmes cifru onda platis zaostale dugove i kvita :mrgreen:
-
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#8 Re: Zastara duga?

Post by gaius »

ništa od duševne boli,,

već ljudi rekoše rok je godina i to je to.. što se tiče održavanja.. to je onako vrlo diskutabilno iz više razloga.. znam da je bila dilema godina (komunalije) ili 3 (povremena potraživanja) ili 5 (opći zastarni rok)..

imao sam nekih informacija o razmišljanjima različitih sudija kantonalnog i vrhovnog suda po tom pitanju.. nažalost nemam neku presudu..

no po meni niko nije razmišljao o tome da se uopšte ne radi o uslugama koje neko treći pruža vlasniku stana koji mora platiti održavanje.. dakle nije riječ o potraživanju Sarajevostana npr. prema Marku Markoviću - Sarajevostan svoj dio uredno naplati sa zajedničkog računa.,. riječ je o potraživanju neke vrste zajednice vlasnika stanova koja nema samostalan pravni subjektivitet ali može nastupati u prometu (npr. kao ortakluk) prema jednom vlasniku stana.. eh sad to bi se samo moglo podvoditi po trogodišnji rok (povremena) a nikako po jednogodišnji..

naprosto ne tuži te onaj ko pruža komunalnu uslugu nego te tuži cijeli ulaz - odnosno sarajevostan u ime ulaza..
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: Zastara duga?

Post by vjesticanametli »

na svakom racunu od toplana pise nesto tipa da je taj racun ujedno i opomena i toplane se vade na to..................dok god opominju nema zastare ............. tako kazu u toplanama :x
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#10 Re: Zastara duga?

Post by nigdje.nikog »

Rjesenje je vrlo jednostavno.

Ukrades, opljackas, otmes tih par hiljada, platis grijanje i cekas zastaru krivicnog postupka, ako te uopce otkriju!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11 Re: Zastara duga?

Post by PipiDugaDevetka »

gaius wrote:ništa od duševne boli,,

već ljudi rekoše rok je godina i to je to.. što se tiče održavanja.. to je onako vrlo diskutabilno iz više razloga.. znam da je bila dilema godina (komunalije) ili 3 (povremena potraživanja) ili 5 (opći zastarni rok)..

imao sam nekih informacija o razmišljanjima različitih sudija kantonalnog i vrhovnog suda po tom pitanju.. nažalost nemam neku presudu..

no po meni niko nije razmišljao o tome da se uopšte ne radi o uslugama koje neko treći pruža vlasniku stana koji mora platiti održavanje.. dakle nije riječ o potraživanju Sarajevostana npr. prema Marku Markoviću - Sarajevostan svoj dio uredno naplati sa zajedničkog računa.,. riječ je o potraživanju neke vrste zajednice vlasnika stanova koja nema samostalan pravni subjektivitet ali može nastupati u prometu (npr. kao ortakluk) prema jednom vlasniku stana.. eh sad to bi se samo moglo podvoditi po trogodišnji rok (povremena) a nikako po jednogodišnji..

naprosto ne tuži te onaj ko pruža komunalnu uslugu nego te tuži cijeli ulaz - odnosno sarajevostan u ime ulaza..
Malo se promijenio Zakon o održavanju i upravljanju zaj. dijelova zgrada Kantona Sarajevo. Upravitelj sada naplaćuje za sebe PROPORCIONALNO prema uplaćenom iznosu za taj mjesec, no svodi se na isto što si objasnio.

Mogu li ja, kao dio ortakluka, tužiti nekoliko ''ortaka'' i upravitelja što ne plaćaju, a upravitelj ne utužuje: Manje novca za održavanje=>Lošije održavanje=>Manja vrijednost moga stana+ Ugrožena bezbjednost (Nisu odredili firmu, podizvođača, koja održava plinske instalacije, već treća sezona grijanja da nisu zvali dimnjačara, nisu popravili pp hidrante, ne servisiraju 2 postojeća PP aparata,...3 požara za 9 mj. u 2006./2007.g.)?

Zapravo, znam da mogu tuŽiti navedene, ali ne znam za šta?
(Sad ovo ispisah, pogledam, pa vidim da bi ovo mogla biti druga tema i da je off-topic, pa pravni savjeti se plaćaju,...Daj odgovori, pa ću kasnije otvoriti temu o upraviteljima)
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#12 Re: Zastara duga?

Post by Vertigo »

Sve je vec uglavnom kazano, a ja bi jos da dodam da se zastara prekida u slucaju djelomicne uplate.
Znaci, ako si stalno pomalo uplacivao na ime starog duga, a vjerovatno jesi, prekida se zastara i rok od godinu dana ponovo tece.

volio bih da mi neko potrvrdi ovo jer imam takvo tumacenje
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#13 Re: Zastara duga?

Post by teAMICA »

ovdje mi nešto nije jasno...
svi se žalite na Toplane kako ne griju kad treba, vaki su, naki su... a dajete podršku neplaćanju računa! Ništa protiv alphonsa lično, shvatam da ima slučajeva kad ljudi nisu bili u mogućnosti nešto platiti i sad se to nagomilalo...
Ali isto tako ima ljudi koji (lično ih poznajem) imaju super primanja, a ne plaćaju ni grijanje ni vodu, a kukaju na državu da te Bog mili sačuva. Meni tu ništa nije jasno.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#14 Re: Zastara duga?

Post by PipiDugaDevetka »

teAMICA wrote:ovdje mi nešto nije jasno...
svi se žalite na Toplane kako ne griju kad treba, vaki su, naki su... a dajete podršku neplaćanju računa! Ništa protiv alphonsa lično, shvatam da ima slučajeva kad ljudi nisu bili u mogućnosti nešto platiti i sad se to nagomilalo...
Ali isto tako ima ljudi koji (lično ih poznajem) imaju super primanja, a ne plaćaju ni grijanje ni vodu, a kukaju na državu da te Bog mili sačuva. Meni tu ništa nije jasno.
Ja poznajem čovjeka koji ima super primanja, a ne plaća grijanje Toplanama zbog toga što nema grijanja (Obrnuli graditelji zgrade/c.grijanja cijevi). I tako, decenijama,...niko neće da popravi, a računi i tužbe stižu, sud ga oslobodi i sve ponovo,...do groba.
zito23
Posts: 133
Joined: 17/04/2008 07:33

#15 Re: Zastara duga?

Post by zito23 »

Pameti nikad dosta
Zakon o obligacionim odnosima (član 378) jednogodišnji rok zastarjelosti kazuje šta halaliti i kako
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#16 Re: Zastara duga?

Post by Vertigo »

teAMICA wrote:ovdje mi nešto nije jasno...
svi se žalite na Toplane kako ne griju kad treba, vaki su, naki su... a dajete podršku neplaćanju računa! Ništa protiv alphonsa lično, shvatam da ima slučajeva kad ljudi nisu bili u mogućnosti nešto platiti i sad se to nagomilalo...
Ali isto tako ima ljudi koji (lično ih poznajem) imaju super primanja, a ne plaćaju ni grijanje ni vodu, a kukaju na državu da te Bog mili sačuva. Meni tu ništa nije jasno.
sve dok razne drzavne i paradrzavne instituciji i firme, a tu se ubrajaju i Toplane, postoje na ovakav nacin i u ovakom broju, svako ima puno pravo da im ne placa ako ima tu mogucnost.
to ni tenkom vise ne mozes rastjerati...
Last edited by Vertigo on 24/11/2008 12:14, edited 1 time in total.
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#17 Re: Zastara duga?

Post by teAMICA »

Vertigo wrote:
teAMICA wrote:ovdje mi nešto nije jasno...
svi se žalite na Toplane kako ne griju kad treba, vaki su, naki su... a dajete podršku neplaćanju računa! Ništa protiv alphonsa lično, shvatam da ima slučajeva kad ljudi nisu bili u mogućnosti nešto platiti i sad se to nagomilalo...
Ali isto tako ima ljudi koji (lično ih poznajem) imaju super primanja, a ne plaćaju ni grijanje ni vodu, a kukaju na državu da te Bog mili sačuva. Meni tu ništa nije jasno.
sve dok razne drzavne i paradrzavne instituciji i firme, a tu se ubrajaju i Toplane, postoje na ovakav nacin i u ovakom broju, svako ima puno pravo da im ne placa ako ima tu mogucnost.
hebote, to ni tenkom vise ne mozes rastjerati...
rečenica godine!
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#18 Re: Zastara duga?

Post by putokaz1 »

Poreski dug iz 2001-2004
Poreska jestavila hipoteku 2016,da li se ta hipoteka može pobiti prigovorom apsolutne zastare
Dug je prmjenio vlasnika-sa firme prebačeno na Direktora
Ako Poreska preko suda bude tražila Nekretninu,prodaju i namirenje,može li ME spasiti Apsolutna zastara (član 47 stav 4 iZVRŠNOG zAKONA I ZOO)
User avatar
vkmiro
Posts: 439
Joined: 31/08/2007 20:55

#19 Re: Zastara duga?

Post by vkmiro »

Sa svim se ovdje slažem pošto sam prošao neke tužbe. Ali imam tužbu od VIK-a Zenica za period 90 - 2000 godina, znači dug star 27 godina. Znači dug od prije rata i kompletan rat i još koja godina poslije rata. Zna se da i prije rata niko ured nije radio pošto su se firme počele raspadati, da ne govorim o 4 godine rata kada smo preživljavali prodajuči stvari iz stana a i poslijeratno stanje kada sam radio bez plate, bio na čekanju ili za 5KG brašna.
Imali iko pravo naplačivati i tužiti te za komunalije u ratu, te postojili u pravu i sudu ono " u razumnom roku " da se neke tužbe privedu kraju? Ako ima, eto taj razumni rok od 27 godina meni još traje.
User avatar
vkmiro
Posts: 439
Joined: 31/08/2007 20:55

#20 Re: Zastara duga?

Post by vkmiro »

vkmiro wrote:Sa svim se ovdje slažem pošto sam prošao neke tužbe. Ali imam tužbu od VIK-a Zenica za period 90 - 2000 godina, znači dug star 27 godina. Znači dug od prije rata i kompletan rat i još koja godina poslije rata. Zna se da i prije rata niko ured nije radio pošto su se firme počele raspadati, da ne govorim o 4 godine rata kada smo preživljavali prodajuči stvari iz stana a i poslijeratno stanje kada sam radio bez plate, bio na čekanju ili za 5KG brašna.
Imali iko pravo naplačivati i tužiti te za komunalije u ratu, te postojili u pravu i sudu ono " u razumnom roku " da se neke tužbe privedu kraju? Ako ima, eto taj razumni rok od 27 godina meni još traje.
Heh, nigdje niti jednog internet pravnika da odgovori na ovo. Sada je dug star vec 29 godina a na njihovom portalu piše da je aktivan pred sudom.
Nešto se kontam, ako ikada dođe do naplate, imam još onih dinara iz stare Juge, pa da im to platim tim dinarima, jer kad su poceli racunati dug, bila je još stara država :)
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#21 Re: Zastara duga?

Post by alibaba_i_30_godina »

vkmiro wrote:
vkmiro wrote:Sa svim se ovdje slažem pošto sam prošao neke tužbe. Ali imam tužbu od VIK-a Zenica za period 90 - 2000 godina, znači dug star 27 godina. Znači dug od prije rata i kompletan rat i još koja godina poslije rata. Zna se da i prije rata niko ured nije radio pošto su se firme počele raspadati, da ne govorim o 4 godine rata kada smo preživljavali prodajuči stvari iz stana a i poslijeratno stanje kada sam radio bez plate, bio na čekanju ili za 5KG brašna.
Imali iko pravo naplačivati i tužiti te za komunalije u ratu, te postojili u pravu i sudu ono " u razumnom roku " da se neke tužbe privedu kraju? Ako ima, eto taj razumni rok od 27 godina meni još traje.
Heh, nigdje niti jednog internet pravnika da odgovori na ovo. Sada je dug star vec 29 godina a na njihovom portalu piše da je aktivan pred sudom.
Nešto se kontam, ako ikada dođe do naplate, imam još onih dinara iz stare Juge, pa da im to platim tim dinarima, jer kad su poceli racunati dug, bila je još stara država :)
A da se možda obratiš ''pravom'' advokatu? :roll:
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#22 Re: Zastara duga?

Post by nlt »

može li zastariti dug koji je ...kako da se izrazim ..presuđen
tj. sud je odredio dug iznosi toliko i toliko, ima li neki rok u kojem se odugovlači plaćanje pa da to dugovanje kao takvo zastari
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#23 Re: Zastara duga?

Post by art vandeley »

koliko mi je poznato Presude zastarijevaju za 10 godina :roll:
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#24 Re: Zastara duga?

Post by zgiba »

vkmiro wrote:
vkmiro wrote:Sa svim se ovdje slažem pošto sam prošao neke tužbe. Ali imam tužbu od VIK-a Zenica za period 90 - 2000 godina, znači dug star 27 godina. Znači dug od prije rata i kompletan rat i još koja godina poslije rata. Zna se da i prije rata niko ured nije radio pošto su se firme počele raspadati, da ne govorim o 4 godine rata kada smo preživljavali prodajuči stvari iz stana a i poslijeratno stanje kada sam radio bez plate, bio na čekanju ili za 5KG brašna.
Imali iko pravo naplačivati i tužiti te za komunalije u ratu, te postojili u pravu i sudu ono " u razumnom roku " da se neke tužbe privedu kraju? Ako ima, eto taj razumni rok od 27 godina meni još traje.
Heh, nigdje niti jednog internet pravnika da odgovori na ovo. Sada je dug star vec 29 godina a na njihovom portalu piše da je aktivan pred sudom.
Nešto se kontam, ako ikada dođe do naplate, imam još onih dinara iz stare Juge, pa da im to platim tim dinarima, jer kad su poceli racunati dug, bila je još stara država :)
Ovdje nedostaje jedna bitna informacija da bi se mogao dati konkretan odgovor, a to je kada je tuzba podnesena. Zastara se prekida podnosenjem tuzbe sudu. Ukoliko su tuzbom obuhvaceni racuni stariji od 1 godine (u slucaju komunalnih usluga) tuzeni MORA istaci prigovor zastarjelosti potrazivanja starijih od godinu dana. Sud ne pazi na zastaru po sluzbenoj duznosti.
ViaCombusta
Posts: 42
Joined: 30/09/2014 22:56

#25 Re: Zastara duga?

Post by ViaCombusta »

Da li kredit koji je dospio 2012 godine može da zastari a ako je presuda donesena?Ne zna se šta je u presudi, nije jos podignuta.
U koliko se ne isplati po presudi, ako je takva, šta se dešava ?
Post Reply