Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#126 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by vjesticanametli »

Arkanovaca se puno motalo oko auta....e bas cu cim doDZem u SA pogledati je li tata pisao o tome...trazih i ja po netu ali nema nista :?
Tromblon
Posts: 2090
Joined: 18/01/2015 19:37

#127 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Tromblon »

Ma davno je to bilo po bht ili ftv. Mislim ti snimci razgovora. Koliko se sjećam objavljivali su to i Dani i Slobodna Bosna.
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#128 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Manual »

Mi prvu noc nocili u avtu, ostale noci u nekoj napustenoj kuci spavali po podu se povaljali, sjecam se da su u pol noci dolazili cetnici sa svjetiljkama provjeravali ko spava..
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#129 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Manual »

Da, i jedan dan smo lopte igrali na onoj livadi..
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#130 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Nekako s proljeća »

Ne znam baš tačno zašto, ali sam bio i ostao uvjerenja da djeca do sedam godina uzrasta sve dobro pamte.
User avatar
edin_k
Posts: 9
Joined: 31/10/2008 20:29

#131 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by edin_k »

Evo da malo osvjezimo temu, naravno ako zelite.
Nazalost su skoro svi linkovi koji su vezani za ovu temu postavljeni nestali, to jest nisu dostupni.
Posto sam isto bio u tom konvoju zelio bi da podjelim sa vama neke stvari na koje sam naletio.
Postoje negdje u arhivama haskog tribunala transkripti, to jest razgovori koji su se tada vodili vezano za taj konvoj. Nekad davno sam to citao i sada ne mogu da nadjem. Uglavnom su to bili razgovori izmedju Arkana, Legije i Stanisica. Ako nekako igrom slucaja opet naletim na to postavim.

Tokom boravka Milorada Ulemeka Legije na Ilidži desio se najveći zločin koji je tokom rata počinjen u ovoj sarajevskoj općini. Osamnaestog maja 1992. godine kroz Ilidžu je trebao proći unaprijed najavljeni konvoj sa ženama i djecom iz Sarajeva u organizaciji Dječije ambasade. Vlasti na Ilidži su odobrile njihov prolazak, međutim konvoj s nekoliko desetaka autobusa prepunih žena, djece, civila… je zaustavljen, a putnici su podvrgnuti nezapamćenoj torturi, maltretiranju, zlostavljanju koje je trajalo dva dana. Iz autobusa je tokom njihovog boravka na Ilidži odvedeno nekoliko desetina putnika koje više niko nikada nije vidio. Odveli su ih, kako su kasnije svjedočili putnici, nepoznati vojnici koji su govorili ekavicu i koje nisu poznavali ni lokalni Srbi s Ilidže. Tadašnji šef Kriznog štaba Ilidže Nedjeljko Prstojević, koji je sumnjičen za ovaj zločin, branio se tvrdnjom da su zvjerstva nad putnicima iz konvoja počinili vojnici koje on nije poznavao niti je iko imao utjecaj i kontrolu nad njima.

Ja se vrlo dobro sjecam tih par dana provedenih na Ilidzi. Prvo smo sjedili u autima, gdje su pravljeni spisci osoba koje su se nalazili u autu. Sjecam se vrlo dobro vojnika koji je zapisivao nasa imena. Poslije su nas premjestili u dvoranu, i ako me sjecanje dobro sluzi, tek nakon sto je u dvorani izbila zutica, premjestili su nas opet u auta. Kad smo konacno mislili da cemo krenuti, pustili su nas samo jedan krug da obidjemo i vratili nas na isto mjesto gdje smo bili. Taman se ponadas da ides dalje, kad opet isto mjesto. Sjecam se i te situacije kad smo konacno krenuli da sam vidio jedno auto koje je "prekuhalo" i pomislio sam u tom trenutku, daj boze samo da nase ne stane. I nikad necu zaboraviti taj trenutak kad su nas ljudi na "slobodnoj teritoriji" docekali sa vrucom pogacom i mlijekom i vodom. Kao mnogi od nas koji su bili tu, mjestani tih sela kroz koje smo prolazili su nas docekali, udomili , i dali nam mogucnost da napunimo baterije prije nego sto se konacno islo dalje za Split.
User avatar
edin_k
Posts: 9
Joined: 31/10/2008 20:29

#132 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by edin_k »

Evo nasao sam taj razgovor izmedju Legije i Arkana u kojem se spominje taj konvoj...

Telefonski razgovor Legije i Željka Ražnatovića Arkana, 20. maj 1992.

Interni broj: CD-5-30-11/01/014

Predmet: Razgovor vođen dana 20. 05.1992. godine između kapetana “Legije” i Ražnatović Željka zv. “Arkan”

Kontrola telefona:

Kodna oznaka. “KREMEN”

NN ženska osoba: Štab Srpske dobrovoljačke garde izvolite.

Kapetan “Legija”: Zdravo. Kapetan Legija ovde

NN ženska osoba: Evo sad ću da ti zovem komandanta. Samo momenat

Ražnatović Željko: Halo.

Kapetan “Legija”: Poštovanje

Ražnatović Željko: Reci Legija.

Kapetan “Legija”: Samo sam hteo da vas pitam za ono što vas je Bojke zvao za jutros.

Ražnatović Željko: Pa evo ne možemo da nađemo ove smradove nigde.

Kapetan “Legija”: Dobro. Probaću ja nešto odavde.

Ražnatović Željko: E, pa odatle ako može, to bi bilo fino, da.

Kapetan “Legija”: Probaću ja sa ovim ovde.

Ražnatović Željko: A šta je bilo to, šta je bilo to?

Kapetan “Legija”: Je li vam objasnio Bojke jutros?

Ražnatović Željko: Jeste, jeste.

Kapetan “Legija”: Pa eto, sve je to tako, mislim ne možemo nikako da… Tapkamo u mestu, ne možemo ništa da uradimo mislim. Ovde sve ratni profiteri.

Ražnatović Željko: Ha?

Kapetan “Legija”: Sve neki ratni profiteri rek’o ovde.

Ražnatović Željko: Da, da, da.

Kapetan “Legija”: Sad oni nas gledaju kao da smo pali sa neba ovde. Razumete, ima sad taj Mladić je došao, danas sam se svađao sa njim

Ražnatović Željko: Što, šta je bilo s Mladićem?

Kapetan “Legija”: Pa to znate, znate ova kolona što je zaustavljena.

Ražnatović Željko: Da.

Kapetan “Legija”: Jeste li čuli na televiziji?

Ražnatović Željko: Ne, nisam, šta je bilo.

Kapetan “Legija”: Pa ovaj, zaustavili smo sedam hiljada i dvesto izbeglica…

Ražnatović Željko: Aha.

Kapetan “Legija”: … i ovih. Mi smo ih zaustavili.

Ražnatović Željko: Da.

Kapetan “Legija”: I ja sam predložio Mladiću sad, da menja njih za onu kasarnu tamo.

Ražnatović Željko: Da.

Kapetan “Legija”: I oni kao, dobro, dobro. I zvao Panića i rekao Panić kao da se oni puste kao.

Ražnatović Željko: Aha.

Kapetan “Legija”: Kao mi smo human narod, ovo, ono. I ja sam onda, kad su oni to rekli, meni je onda rek’o Mladić kao dobro to ti vidi sa svojim ljudima…

Ražnatović Željko: Šta ti je rek’o?

Kapetan “Legija”: To ja kao s mojim ljudima da vidim…

Ražnatović Željko: Ne čujem te!

Kapetan “Legija”: Kao da ja to vidim sa mojim ljudima.

Ražnatović Željko: Da.

Kapetan “Legija”: I ja sam mu rekao ja ov.. ne mogu ja to videti sa svojim ljudima. Ja sam vam uradio posao, a sad što se vi tamo sa njima tamo preko telefona sa njima diplomatišete i što su vas opet zajebali, to nije moj posao.

Ražnatović Željko: Da, da.

Kapetan “Legija”: I ja sam otišao. I posle on me opet zvao kao pa da porazgovaramo ljudski i da se ne svađamo između nas, ovo-ono, ja sam mu onda sve objasnio. Ali opet, oni to.. Ne vole nas ovi ovdje ovi…, ova Komanda gore.

Ražnatović Željko: Aha.

Kapetan “Legija”: Neće nikako da prihvate to ko smo i šta smo.

Ražnatović Željko: Da, da.

Kapetan “Legija”: Mislim, ja s njima ne mogu da se svađam, mene će više da uhapse ovi gore.

Ražnatović Željko: A?

Kapetan “Legija”: Meni rek’o… još malo pa će da me uhapse ovi gore.

Ražnatović Željko: Aha… Pa ako je tako brate, onda šta imate tu da tražite.

Kapetan “Legija”: Mislim stvarno…

Ražnatović Željko: Stvarno su smradovi.

Kapetan “Legija”: … sam probao hiljadu predloga i hiljadu drugih puteva sam prob’o da zaobiđem i to nekako da uklopim ove ovdje, ali to ništa ne vredi. Evo sad smo dva dana stali sa svim akcijama, jer neću da radim akcije i da mi svaki dan ode po jedan čovek bez veze, a mi i dalje tapkamo u mestu, razumete.

Ražnatović Željko: Da, da.

Kapetan “Legija”: Mislim, strašno je glupo.

Ražnatović Željko: Da, da.

Kapetan “Legija”: Eto, pa ne znam, onda ima i taj Karadžić gore. I oni se svi… oni se svi ljubakaju tamo s tim Muslimanima.

Ražnatović Željko: Pa da.

Kapetan “Legija”: Oni s njima pregovaraju. Ja sam im uhvatiio sedam hiljada i dvesto ljudi tu, rekao sam, kažite i Fikretu Abdiću da su to ovi Srbi iz ovih, što su … poklali su tu nekih dvesta Srba.

Ražnatović Željko: Da.

Kapetan “Legija”: I kažite im da su to preživeli Srbi i da su ih oni zaustavili.

Ražnatović Željko: Da,da.

Kapetan “Legija”: Znači da oni traže da zbog tog, .. klaonice, oni su zadržali taj konvoj i da kažu da se puste svi ti vojnici iz kasarni. I oni su nešto pregovarali i opet su ih ovi zajebali.

Ražnatović Željko: Znači opet je izdaja.

Kapetan “Legija”: Op… Pa evo, jutros su trebali u osam sati da puste te vojnike i kad je konvoj krenuo iz kasarni, ovi Jukini neki, to je neki Juka, Indijanac, ovde njihov glavni…

Ražnatović Željko: Da.

Kapetan “Legija”: Neki Juka tu glavni njihov za te Zelene beretke.

Ražnatović Željko: Da.

Kapetan “Legija”: On je počeo da puca po njima i vratili se nazad.

Ražnatović Željko: Aha.

Kapetan “Legija”: I onda su se ovi naši usrali i kao dobro, pustićemo mi njih; šta znam.

Ražnatović Željko: Ah, majku im jebem.

Kapetan “Legija”: Ja sam danas jedva Mladića odgovorio da zadrži taj konvoj, jer dok je konvoj u našim rukama nema nikakvog napada… s njihove strane.

Ražnatović Željko: Da, da.

Kapetan “Legija”: I opet sada mi palamudi tu nešto. Šta ja znam, ja više nemam živaca s njima da se svađam ovdje.

Ražnatović Željko: Da, da.

Kapetan “Legija”: Jer ovi ovde svi se svađaju ko će da komanduje, a niko neće da se svađa kako da se napravi taj napad i ta ofanziva da padne više to Sarajevo.

Ražnatović Željko: Pa da.

Kapetan “Legija”: Eto, ja sam razgovarao i sa Šulcom i sa Bojketom i šta ja znam, ja mislim da je najbolja solucija da se mi vratimo tamo.

Ražnatović Željko: Pa najbolje bi to bilo. Hajde vidite, je l’ mo… je l’ imate šanse odatle da uzmete helikopter?

Kapetan “Legija”: Pa, probaću ja sa ovim glavnim pukovnikom ovde da vidim.

Ražnatović Željko: Ajde vidi. Ajde.

Kapetan “Legija”: Dobro, prijatno.

Ražnatović Željko: Ćao.
Post Reply