Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#102 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by _BataZiv_0809 »

Ne kontam te @Sarajmene.
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#103 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by pici »

bio je onaj cetnicki komadant na ilidzi inace moj profesor iz srednje predavao Opstenarodnu Odbranu... saka jada, kurciJo se sa otetim konvojima djece i zena i drzao ih kao taoce jos na samom pocetku rata 92... nemrem da se sjetim krmetu imena al biJo je i na TV i prijetio da ce pobit sve u konvoju nebuduli muslimani predali oruzje... gnjida, culi smo se jednom preko motorola u nedzaricima, reko eto me profesore na megdan majkuliti cetnicku...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#104 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Iznenadih se oko godišta pojedini forumaša. U to vrijeme ovog konvoja ja sam bio pripadnik TO i znam da je bila frka oko ovog konvoja. Nekakvi klocevi predlagali da idemo osloboditi konvoj na Ildižu... :lol: Iz ove perspektive nadrealno ali onda i sa onoliko godina i ja sam kontao što se ne zaletimo. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#105 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Iznenadih se oko godišta pojedini forumaša. U to vrijeme ovog konvoja ja sam bio pripadnik TO i znam da je bila frka oko ovog konvoja. Nekakvi klocevi predlagali da idemo osloboditi konvoj na Ildižu... :lol: Iz ove perspektive nadrealno ali onda i sa onoliko godina i ja sam kontao što se ne zaletimo. :mrgreen:
Respekt :thumbup:

Mislio sam da si puno mladji.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#106 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Truba »

_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Iznenadih se oko godišta pojedini forumaša. U to vrijeme ovog konvoja ja sam bio pripadnik TO i znam da je bila frka oko ovog konvoja. Nekakvi klocevi predlagali da idemo osloboditi konvoj na Ildižu... :lol: Iz ove perspektive nadrealno ali onda i sa onoliko godina i ja sam kontao što se ne zaletimo. :mrgreen:
Respekt :thumbup:

Mislio sam da si puno mladji.
kako bolan pa zar ne vidiš da spada u one koji su 1999. imali više od 35 :D
to je moja teorija granice za ljude koji se baš ne snalaze u komunikaciji internetom :D
žene tih godina su posebna priča
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Truba »

Sarajmen wrote:Ti si izašao sredinom novenbra 1992. , a do tada je proliveno mnogo krvi i palo mnogo žrtava, pa je reakcija koju si ti dozivio sasvim očekivana.
iako nisam o tom aspektu razmišljao dobro rečeno

ima i na elidži ruža po cestama a buduću zgradu mi je pogodila granata
istina ima ruža ali jedno 10 000 manje nego po sarajevu
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#108 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Black swan wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Iznenadih se oko godišta pojedini forumaša. U to vrijeme ovog konvoja ja sam bio pripadnik TO i znam da je bila frka oko ovog konvoja. Nekakvi klocevi predlagali da idemo osloboditi konvoj na Ildižu... :lol: Iz ove perspektive nadrealno ali onda i sa onoliko godina i ja sam kontao što se ne zaletimo. :mrgreen:
Respekt :thumbup:

Mislio sam da si puno mladji.
kako bolan pa zar ne vidiš da spada u one koji su 1999. imali više od 35 :D
to je moja teorija granice za ljude koji se baš ne snalaze u komunikaciji internetom :D
žene tih godina su posebna priča
Ja kada sam prvi put sebi kupio računar PC383 sa Win 3.11 i počeo koristiti internet ti si se još igrao autića. :mrgreen: A 1999 imao daleko manje od 35 a više od 20. :mrgreen:
User avatar
Promoe
Posts: 322
Joined: 25/08/2015 20:30

#109 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Promoe »

Upravo čitam knjigu Alije Isakovića Antologija Zla i ima jedan članak iz Večernjih novina u kojem se spominje ovaj konvoj pa ću kasnije otkucati i postaviti da pročitate.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#110 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Truba »

što se tiče tehničke pismenosti svejedno je 32 ili 38
dovoljno je pogledati današnju djecu kojima je to imanentno
a i win 3.1 nema mnogo veze s omasovljenjem interneta jer se moja teroija bavi komunikacijom pomoću kompjutera ne kompjuterima per se
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#112 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by pici »

sad se sjetih krmeta jebem li mu mamaru cetnicku predavo je i S-H mjenjo moju profesoricu nekada koju je karinjdjo i ONO i DNZ... imaju i snimci negdje nekad na paljanskoj TV i na TV SA kako prijeti da ce pobiti taoce....
Radislav Unković bio je do agresije na BiH profesor srpsko-hrvatskog jezika u Mašinskoj tehničkoj školi u sarajevskom naselju Marijin Dvor. Na početku opsade Sarajeva zaustavljao je na Ilidži konvoje s djecom iz Sarajeva, opasan redenicima prijetio je ubistvima, raspoređivao Arkanove dobrovoljce, koje je predvodio Milorad Luković Legija…

jebem li mu pleme njegovo cetnicko...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#113 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

pici wrote:sad se sjetih krmeta jebem li mu mamaru cetnicku predavo je i S-H mjenjo moju profesoricu nekada koju je karinjdjo i ONO i DNZ... imaju i snimci negdje nekad na paljanskoj TV i na TV SA kako prijeti da ce pobiti taoce....
Radislav Unković bio je do agresije na BiH profesor srpsko-hrvatskog jezika u Mašinskoj tehničkoj školi u sarajevskom naselju Marijin Dvor. Na početku opsade Sarajeva zaustavljao je na Ilidži konvoje s djecom iz Sarajeva, opasan redenicima prijetio je ubistvima, raspoređivao Arkanove dobrovoljce, koje je predvodio Milorad Luković Legija…

jebem li mu pleme njegovo cetnicko...
Meni nikad nije predavao osim kada je zbog bolesti mijenjao našu profesoricu dvije sedmice...pamtim ga vrlo dobro. Imao je šovinističkih i nacionalistički ispada i prije rata, pričalo se da je nosio pištolj sa sobom u školu, ne znam da li je to bilo tačno. Uvijek je važio za strogog profesora ali i luđaka.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 03/09/2016 09:50, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#114 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Black swan wrote:što se tiče tehničke pismenosti svejedno je 32 ili 38
dovoljno je pogledati današnju djecu kojima je to imanentno
a i win 3.1 nema mnogo veze s omasovljenjem interneta jer se moja teroija bavi komunikacijom pomoću kompjutera ne kompjuterima per se
Uglavnom fulio si na mom primjeru pa kako god. :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#115 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Truba »

nisam fulo nego si samo radikalniji primjer
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#116 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by pici »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
pici wrote:sad se sjetih krmeta jebem li mu mamaru cetnicku predavo je i S-H mjenjo moju profesoricu nekada koju je karinjdjo i ONO i DNZ... imaju i snimci negdje nekad na paljanskoj TV i na TV SA kako prijeti da ce pobiti taoce....
Radislav Unković bio je do agresije na BiH profesor srpsko-hrvatskog jezika u Mašinskoj tehničkoj školi u sarajevskom naselju Marijin Dvor. Na početku opsade Sarajeva zaustavljao je na Ilidži konvoje s djecom iz Sarajeva, opasan redenicima prijetio je ubistvima, raspoređivao Arkanove dobrovoljce, koje je predvodio Milorad Luković Legija…

jebem li mu pleme njegovo cetnicko...
Meni nikad nije predavao osim kada je zbog bolesti mijenjao našu profesoricu dvije sedmice...pamtim ga vrlo dobro. Imao je šovinističkih i nacionalistički ispada i prije rata, pričalo se da je nosio pištolj sa sobom u školu, ne znam da li je to bilo tačno. Uvijek je važio za strogog profesora ali i luđaka.
yes noso pistolj on i profesor matematike Zdravko, dje ga nesH nosit pored cele, kreze, ramba, paje i ostaliH budaletina :mrgreen: svaki dan krkljanac i tuca, celo bajramovic noso srafciger uzase i pravio sranja po skoli... unkovica cetalja znam vishe iz predavanja opstenarodne odbrane, tu se je kreveljio i pokazivao neku seljacku sirovost, nismo ga jebali dva posto a vazda kad mu pukne film zove vani il istjeruje da se mlati :mrgreen: KRETEN
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#117 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by slavonskilola »

Bilo je teško gledati na TV taj gotovo Biblijski egzodus naroda iz Bosne preko Jablanice ,Blidinja i dalje na jug a sve da bi se stvorila tkz RS na progonu i genocidu.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#118 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Truba »

tako to biva s ljudima nakon 45 godina price o ustastoidno genocidnim hrvatima :mrgreen: i temeljnom narodu koji ima pravo na veliku drzavu tojest cijelu jugu
poludis
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#120 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by vjesticanametli »

Promoe wrote: 02/09/2016 12:32 Upravo čitam knjigu Alije Isakovića Antologija Zla i ima jedan članak iz Večernjih novina u kojem se spominje ovaj konvoj pa ću kasnije otkucati i postaviti da pročitate.
hej ako si jos na forumu postavi opet ....pisem i ja nesto pa ce mi trebati ....hvala
valjda se javi jos neko ko je bio u ovom konvoju
shandrprcSA
Posts: 9784
Joined: 23/02/2013 08:16

#121 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by shandrprcSA »

vjesticanametli wrote: 02/05/2020 21:50
Promoe wrote: 02/09/2016 12:32 Upravo čitam knjigu Alije Isakovića Antologija Zla i ima jedan članak iz Večernjih novina u kojem se spominje ovaj konvoj pa ću kasnije otkucati i postaviti da pročitate.
hej ako si jos na forumu postavi opet ....pisem i ja nesto pa ce mi trebati ....hvala
valjda se javi jos neko ko je bio u ovom konvoju
imas na scribd-u
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#122 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by vjesticanametli »

imas li link .....meni izbacuje neku knjigu i gluposti neke
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#123 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Nekako s proljeća »

Ja sam pretraživao arhiv TV Slovenije , tražeći dnevnike od 18 do 23 maja 1992., jer je neko na temi postavio linkove koji vode do video priloga koji su zabilježeni tada u Sarajevu. Mrka kapa, nema ih ili ja ne znam da nađem.
Također, nije dostupan niti jedan link za video na yt-u postavljen na temi. Ipak je zapisano trajnije. Tako da bi taj rahmetli Isakovićev tekst bio dobar doprinos temi, ali ako vam je mrsko da ga objavite onda ništa. Ostaje nam kao vrijedno svjedočanstvo mišljenje forumašice koja je bila u tom konvoju, i do njega se tema treba čitati unazad.
Od starih forumaša tu je @trocadero , možda on može nešto još reći a što već rečeno nije. @Tromblon je na drugoj temi ukazao na Nedeljka Prstojevića, koji je bio nešto kao vrh civilne vlasti na području tog dijela Opštine Ilidza. Priča o ovom konvoju i jeste u suštini civilna, a dešavala se u vrlo složenim i krajnje militarističkim okolnostima. Humana je to priča u suštini, bar po namjeri. Jedni su odlazili, drugi dolazili, treći nepovratno odlazili ostajući. Tako i majke sa djecom iz ovog konvoja, mislim da niko živ ne zna tačno odgovor na pitanje, koliko ih je otišlo a koliko ih se vratilo dolaskom mira i slobode.
Izgleda da je bilo i nekih zloupotreba sa izmještenom djecom , u Italiju ako se dobro sjećam, ali to je vjerovatno neki drugi konvoj. Manji broj djece, oko 20-tak mi je u memoriji, pa ga zato odvajam od ovog koji zanima i @vještica
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#124 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by vjesticanametli »

:thumbup: hvala....da ...ono sto je kolegica forumsica pisala vecinom znam ....bila sam u konvoju ....poslije tatine smrti sam nasla njegove zapise od pocetka rata.....nisam jos uzela da citam...sigurno ima i o konvoju nesto
Cudno je da nema informacija nikakvih
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#125 Re: Zarobljeni konvoj, zene i djeca, Ilidza Maj 1992

Post by Tromblon »

Sjećam se davno presretnutog razgovora Tomo Kovač - N. Prstojević da se konvoj zaustavi i uzmu taoci. Da se traže vojnici zarobljeni i neki civili iz grada. Pa kako Prstojević raportira da je konvoj zaustavljen, ali da mu arkanovci prave probleme jer hoće da preuzmu taoce. I da se UN petlja i zove.

Članovi porodice bili u konvoju pa sam i tad i poslije pratio šta se pisalo o tome.
Post Reply