Zaposljavanje u javnim firmama

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#26 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by teuta06 »

da nastavim na svoj post:

1. jedna gospođa koja radi u javnoj ustanovi, pricala mi kako odbija "nepodobne" kandidate.... npr ako pečat ne prelazi potpis (pečat treba uvijek malo da bude preko potpisa a ne odvojen), ako je dokumentacija ok i sve super, to nađe kao razlog i odbije prijavu,

2. u drzavnim institucijama se stimaju konkursi samo tako, rijetke su osobe koje ulete bez stele. meni najveca zloupotreba je povlačenje sa liste..jer lista uspjesnih kandidata vrijedi godinu dana. u jednom ministarstvu tajnica ministra je bila 5. na listi... i onda oni zaposle jednu osobu na mjesec, prebace je na drugo radno mjesto, i sad to prvo radno mjesto je upraznjeno pa ide sljedeci s liste.. tako da su oni zaposlili 4 osobe, da bi peta dosla tajnica ministra. Moj kolega je otisao prije mjesec dana (radim u privatnoj firmi) jer je na neka 2 konkursa bio na listi uspjesnih kandidata i zvali ga da dođe raditi

i jos takvih nebuloznih situacija...
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#27 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Android Knego »

Evo da predložim jednu opciju za koju ne znam da li je neki web sajt slične namjene imao. Omogući posjetiocima da mejlom dobiju obavijest kad se pojavi neki konkurs u njihovoj branši. Npr. nekog zanima samo posao u prosvjeti, nekog samo u Telekomu, nekog samo u Elektroprivredi itd. S tim da ja ne bih omogućavao više od jedne branše, jer bi možda uticalo na smanjenje posjete. Ipak je cilj, jel', da posjetioci dolaze baš na sajt, a ne da sve bude "na tacni"...
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#28 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Android Knego wrote: 10/08/2020 18:30 Evo da predložim jednu opciju za koju ne znam da li je neki web sajt slične namjene imao. Omogući posjetiocima da mejlom dobiju obavijest kad se pojavi neki konkurs u njihovoj branši. Npr. nekog zanima samo posao u prosvjeti, nekog samo u Telekomu, nekog samo u Elektroprivredi itd. S tim da ja ne bih omogućavao više od jedne branše, jer bi možda uticalo na smanjenje posjete. Ipak je cilj, jel', da posjetioci dolaze baš na sajt, a ne da sve bude "na tacni"...
100% se slazem sa ovim. Doci ce to sigurno kasnije. Veliki je problem kategorizacija. Na poslu je kolega proveo mjesec dana (puno radno vrijeme) da nadje optimalno rjesenje za kategorizaciju motornih vozila.
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#29 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Hvala svima na odgovorima.

Nastavicu sa implementacijom web stranice.

Do kraja mjeseca cu naci nekog ko moze umjesto mene ubacivati ove oglase. Vjerovatno nekog radjaka/rodicu koji ce to raditi za neki dzeparac (nepotizam na djelu :D)

Ako bude posjeta dobra i ako ljudima bude ovo korisno, onda cu iz svog dzepa da platim nekog ko se razumije ko bi mogao davati savjete ljudima koji se zele zaposliti.

To bi trajalo 3 mjeseca i ako da dobre rezultate onda bi mogao formirati neprofitnu org (ako je to moguce) i traziti donacije cisto da se pokriju troskovi.
Na osnovu sto sam cuo ovdje, ostavit cu tuzbe po strani.

A ako ne bude funkcionisalo, onda cu prestat sa ovim i pokusat nesto drugo :)

Ako ima neko jos savjeta ili neko misljenje, zamolio bih vas da podijelite.
Last edited by hasan_joldic on 11/08/2020 07:13, edited 1 time in total.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#30 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Android Knego »

hasan_joldic wrote: 10/08/2020 20:05Veliki je problem kategorizacija. Na poslu je kolega proveo mjesec dana (puno radno vrijeme) da nadje optimalno rjesenje za kategorizaciju motornih vozila.
Kategorizacija motornih vozila ima puno više jedinki nego što je ovih (kategorija) radnih mjesta na koja ciljaš. Ispočetka obuhvatiš po kriterijima: najtraženije firme i radna mjesta sa najčešćim konkursima (a kasnije dodaješ i manje traženije).
U tome ti mogu pomoći, između ostalog, i FB grupe kantonalnih biroa za zapošljavanje.
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#31 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by teuta06 »

jedno vrijeme sam bila prijavljena na mreza-mira.net (msm da se tako zove stranica, na fb ih nasla) i pretplatila sam se svaki dan da mi dolazi mail sa poslovima...

mozes i tako, da ljudima koji se pretplate da saljes mailove svaki dan ili svako par dana s ponudom poslova, cak neovisno je li im to struka.. uvijek netko nekome moze preporuciti ako naleti na neki oglas

također bih dodala neko uputstvo s osnovnim smjernicama kako nabaviti dokumentaciju koja se uglavnom trazi na natjecajima...
to ce biti narocito korisno ljudima koji tek zavrse faks ..

npr. dosta puta se trazi izjava da osoba nije obuhvacena odredbom IX. Ustava BiH, a ljudi koji su tek s faksa niti znaju kako da napisu niti sto ta odredba podrazumijeva (ratni zlocini)

također bih stavila primjerke raznih izjava (da ih ljudi mogu downloadovat, u wordu i pdfu, dodati svoje podatke i sl.), gore spomenute, ili one da osoba nije otpustena iz drzavne sluzbe kao rezultat dispilinskog postupka na bilokojem nivou BiH
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#32 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

teuta06 wrote: 11/08/2020 13:15 jedno vrijeme sam bila prijavljena na mreza-mira.net (msm da se tako zove stranica, na fb ih nasla) i pretplatila sam se svaki dan da mi dolazi mail sa poslovima...

mozes i tako, da ljudima koji se pretplate da saljes mailove svaki dan ili svako par dana s ponudom poslova, cak neovisno je li im to struka.. uvijek netko nekome moze preporuciti ako naleti na neki oglas

također bih dodala neko uputstvo s osnovnim smjernicama kako nabaviti dokumentaciju koja se uglavnom trazi na natjecajima...
to ce biti narocito korisno ljudima koji tek zavrse faks ..

npr. dosta puta se trazi izjava da osoba nije obuhvacena odredbom IX. Ustava BiH, a ljudi koji su tek s faksa niti znaju kako da napisu niti sto ta odredba podrazumijeva (ratni zlocini)

također bih stavila primjerke raznih izjava (da ih ljudi mogu downloadovat, u wordu i pdfu, dodati svoje podatke i sl.), gore spomenute, ili one da osoba nije otpustena iz drzavne sluzbe kao rezultat dispilinskog postupka na bilokojem nivou BiH
Pretplate nisu problem i to cu sigurno dodati. Samo je pitanje kada.

Ovo ostalo je nesto u cemu nisam strucan i tu ce mi trebat osoba koja se razumije u to. Mogu li Vas kontaktirati za otp. mjesec dana da mi predlozite kako bi mogao naci takvu osobu?
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#33 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by ANamelessGhoul »

Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#34 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by W0rM »

ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 11:27 Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
Javne ustanove su za osobe koje nista vise od toga u zivotu ne znaju ili nemaju ambicija za ista vise, to je moje skromno misljenje. Tebi svakako puno srece sa zalbom.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#35 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by ANamelessGhoul »

W0rM wrote: 22/09/2023 12:59
ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 11:27 Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
Javne ustanove su za osobe koje nista vise od toga u zivotu ne znaju ili nemaju ambicija za ista vise, to je moje skromno misljenje. Tebi svakako puno srece sa zalbom.
Moja struka jbg, do sada nisam u JU nikad radio. Fakat i dalje u soku kako ofirna pljacka
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#36 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Ozimician »

ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 11:27 Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
Ovo ti je stari fazon kako se stele konkursi, na papiru oni cisti, primljen "bolji".

Da li je slucajno MUP u pitanju ?
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#37 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by ANamelessGhoul »

Ozimician wrote: 22/09/2023 14:14
ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 11:27 Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
Ovo ti je stari fazon kako se stele konkursi, na papiru oni cisti, primljen "bolji".

Da li je slucajno MUP u pitanju ?
Nije MUP. Jedan Muzej je
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#38 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by auspuhc »

ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 14:01
W0rM wrote: 22/09/2023 12:59

Javne ustanove su za osobe koje nista vise od toga u zivotu ne znaju ili nemaju ambicija za ista vise, to je moje skromno misljenje. Tebi svakako puno srece sa zalbom.
Moja struka jbg, do sada nisam u JU nikad radio. Fakat i dalje u soku kako ofirna pljacka
Brate sok je reakcija na nesto neocekivano. Ova tvoja situacija je normala.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#39 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Ozimician »

auspuhc wrote: 22/09/2023 14:24
ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 14:01

Moja struka jbg, do sada nisam u JU nikad radio. Fakat i dalje u soku kako ofirna pljacka
Brate sok je reakcija na nesto neocekivano. Ova tvoja situacija je normala.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#40 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by El_comadante »

Ma žali se, ako ništa onda češ usporiti proces prijema u radni odnos dok neriješe tvoju žalbu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#41 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Ozimician »

El_comadante wrote: 22/09/2023 15:43 Ma žali se, ako ništa onda češ usporiti proces prijema u radni odnos dok neriješe tvoju žalbu.
Vrlo moguc scenario - osoba/e vec radi na toj poziciji. :-D
User avatar
l33t
Posts: 4326
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#42 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by l33t »

ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 11:27 Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
Umjesto truda ulozenog za zalbu, ulozi trud za ganjanje posla u privatnom sektoru ili za ganjanje VIZE :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1086
Joined: 23/02/2020 14:50

#43 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by ANamelessGhoul »

l33t wrote: 22/09/2023 15:45
ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 11:27 Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
Umjesto truda ulozenog za zalbu, ulozi trud za ganjanje posla u privatnom sektoru ili za ganjanje VIZE :bih: :bih: :bih: :bih:
Pa vec sam kod privatnika čitav život poginuh za crkavicu
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#44 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Ozimician »

l33t wrote: 22/09/2023 15:45
ANamelessGhoul wrote: 22/09/2023 11:27 Nadjoh ovu temu i haj da svoje utiske iznesem. Prošle sedmice bio na pismenom i usmenom ispitu za jednu javnu ustanovu. Na pismenom jednu grešku, ali na usmenom zakucao bukvalno. Dodjose jučer rezultati mafija je meni pet bodova oduzela i na dodatne bodove 0 iako sam na te dodatne trebao imati popriličan broj bodova. Da stvar bude zanimljivija dvije osobe koje su primljene misteriozno jedine imaju uračunat broj dodatnih bodova i jedna je blizak član familije osobi u vrhu te javne ustanove. Naravno ide zalba iako znam da je to Sizifov posao, ali hoću transparentnosti i poštenja i znam da puno tražim. Da je sve pošteno bilo glat bih prošao, ali avaj ipak živimo u ovoj septickoj jami zvanoj BiH
Umjesto truda ulozenog za zalbu, ulozi trud za ganjanje posla u privatnom sektoru ili za ganjanje VIZE :bih: :bih: :bih: :bih:
Ja preporucujem ganjanje vize ipak.

Ulozit ce isti ili manji trud - a dobit visestruka.

Svako ko misli da ista vrijedi, ne smije dopustiti da se zajebaje s ovakvim stvarima nego pravac EU, 28 drzava pa bujrum. :thumbup:

Za strucnu radnu snagu plava karta EU (viza) se dobija za 7 dana sad.
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#45 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by korisnicki »

A zašto je većini naroda prihvatljivo da se radi takvi pasjaluci oko prijema u državne firme. Znači prihvatamo da smo građani drugog reda jer nemamo štelu. O patriotizmu mogu pričati retardi, bijednici koji ništa neznaju i nemaju i pokvarenjaci koji su ove uzjašili.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#46 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Ozimician »

korisnicki wrote: 22/09/2023 15:56 A zašto je većini naroda prihvatljivo da se radi takvi pasjaluci oko prijema u državne firme. Znači prihvatamo da smo građani drugog reda jer nemamo štelu. O patriotizmu mogu pričati retardi, bijednici koji ništa neznaju i nemaju i pokvarenjaci koji su ove uzjašili.
Zavisi kakav je posao u pitanju, ali i na Zapadu na neka kvalitetna radna mjesta, dolazi se samo "preko preporuke". Samo je an Zapadu dobro sto uvijek imas alternativu, neces biti bez posla.
El_comadante
Posts: 7950
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#47 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by El_comadante »

Ozimician wrote: 22/09/2023 15:44
El_comadante wrote: 22/09/2023 15:43 Ma žali se, ako ništa onda češ usporiti proces prijema u radni odnos dok neriješe tvoju žalbu.
Vrlo moguc scenario - osoba/e vec radi na toj poziciji. :-D
Vjerojatno. Jednom je, kad sam bio na konkursa u sudu, čovjek im je oborio Konkurs. Sud pa " nezna" provesti proceduru da valja
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#48 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Ozimician »

El_comadante wrote: 22/09/2023 16:07
Ozimician wrote: 22/09/2023 15:44

Vrlo moguc scenario - osoba/e vec radi na toj poziciji. :-D
Vjerojatno. Jednom je, kad sam bio na konkursa u sudu, čovjek im je oborio Konkurs. Sud pa " nezna" provesti proceduru da valja
Borba s vjetrenjacama, ko ima imalo dostojanstva, nece to trpiti, nego ce traziti bolju alternativu, ako nema u BiH ima izvan granica.
Post Reply