Zaposljavanje u javnim firmama

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#1 Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Radim trenutno na jednoj web stranici https://javnikonkursi.com gdje pokusavam da ubacim sve oglase za zaposljavanje u javnim ustanovama/preduzecima.
Moj cilj je da olaksam pretragu ovih oglasa da bi se olaksalo prijavljivanje na ove oglase i da bi se sto vise ljudi prijavljivalo. U tom slucaju bi se mozda otezalo zaposljavanje preko veze.

Stvari koje namjeravam da implementiram:

1. Prikupiti sve oglase za zaposljavanje u javnim ustanovama/preduzecima.
Trenutno koristim web stranice sluzbi za zaposljavanje u kantonima, RS-u i Brckom.

2. Pruziti pomoc ljudima koji se zele prijavljivati na oglase sto se tice cijelog procesa prijavljivanja i prikupljanja dokumenata i slicno.

3. Ostaviti mogucnost za tuzbu kod onih koji misle da njihove prijave nisu uvazene ili da proces zaposljavanja nije uradjen po pravilima.

4. Ponoviti isti proces za javne tendere.

Sto se tice tehnicke strane, to nije tesko i tu mi ne treba pomoc.
Tacka 1: Nisam nasao nikog da vrsi ubacivanje novi oglasa, ali cu to da uradim u narednih 1-2 sedmice.
Tacka 2: Bio bih zahvalan ako ima neko da podijeli bilo kakav savjet sto se tice cijelog ovog procesa.
Tacka 3: Ovo bi doslo malo kasnije. Prvo sam planirao da na web stranici bude moguca pretraga oglasa i da ljudi mogu nekoga kontaktirati ko bi im mogao pomoci oko prijave na oglas. Tek onda kad bi dovaljan broj ljudi koristio stranicu presao bih na tacku 3.

Tacku 1 i 2 bih sam financirao, i ako to dobro prodje trazio bih financijsku podrsku kako bi se mogli pokriti troskovi advokata koji bi eventualno radili na tacki 3.

Kako ovo sve zvuci? Ima li neko iskustva sa slicnim stvarima?
08022013
Posts: 52
Joined: 25/07/2018 09:46

#2 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by 08022013 »

Nije mi baš jasan ovaj dio koji je vezan za advokate. Je li posjetioci imaju besplatnu pravnu pomoć ili bi morali da plate te usloge?
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#3 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Nije mi baš jasan ovaj dio koji je vezan za advokate. Je li posjetioci imaju besplatnu pravnu pomoć ili bi morali da plate te usloge?
Bilo bi besplatno za korisnike, ali bi advokati bili placeni. Naravno, morao bih obezbijediti pare da se plate advokati i ni to ne bi bilo lako.
Ali, prvo bih trebao znati je li to izvodljivo i kako je to do sad islo kod takvih tuzbi. Je li se isplati ili se odluke suda ignorisu i da li sudije sude uglavnom u korist drzavnih ustanova?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#4 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Nekako s proljeća »

...
Seyfo
Posts: 4341
Joined: 23/08/2011 14:12

#5 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Seyfo »

Fina i korisna ideja Međutim, efekat će biti samo da će se zapošljavanje dogovorenih kadrova malo duže procesuirati, biće više posla i peglanja za sve: druge aplikante, birokrate i sve ostale.
Jer, budimo realni, zapošljavanje se vrši i određuje na potpuno drugim mjestima.
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#6 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Fina i korisna ideja Međutim, efekat će biti samo da će se zapošljavanje dogovorenih kadrova malo duže procesuirati, biće više posla i peglanja za sve: druge aplikante, birokrate i sve ostale.
Jer, budimo realni, zapošljavanje se vrši i određuje na potpuno drugim mjestima.
To je moguce, naravno.
Ali, znam iz iskustva da je korisno imati sve otvorene konkurse na jednom mjestu. Npr. jedan doktor koji je tek zavrsio fakultet mora da se namuci da dodje do informacija o tome kako i gdje se prijaviti za prvi posao, cak iako sve ide po zakonu.

Sto se tice tuzbi, znam da sam vidio negdje na vijestima kako su morali negdje ponoviti konkurs nakon tuzbe na opcinskom sudu. Volio bih recimo kontaktirat pravnika koji je predao tu tuzbu, ali ne sjecam se detalja.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by dr_Evil »

Jedini efekat ovoga ce biti da ce oni biti lukaviji i/ili izmijeniti zakon kako njima odgovara.

Koja je tvoja motivacija u vezi ovoga?
Seyfo
Posts: 4341
Joined: 23/08/2011 14:12

#8 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Seyfo »

Ideja i inicativa je odlična!
Kako rekoh, dobra i korisna ideja.
Sevap je i dobro djelo zagorčati život svakom u lancu kod takvog zapošljavanja.
I da, bude tužbi kad je neko uporan, pa padne i konkurs, pa nekad čak i onaj koji mora proći odustane, ne prođe isl,pa prođe neko ko i treba, pa se "gore na vrhu" poremete odnosi, nekoga naruže, neko dobije šamar, nekoga zguze, premjeste, ne zaposle nekog njegovog kome je obećano...Sve je to dobro,doprinosi boljitku društva i zajednice, a šteti vladajućem ološu. "Ne talasanje", pristajanje na namještene konkurse i tendere, gubljenje nade, ne pokušavanje i odustajanje im direktno pomaže i razvija ih.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#9 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by un1ted »

dr_Evil wrote: 10/08/2020 11:27 Koja je tvoja motivacija u vezi ovoga?
Ona koja bi trebala da je svi imamo. Da protjeramo ove koji nas uvjeravaju da je sve "okey" i pored vlastitih očiju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#10 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by dr_Evil »

un1ted wrote: 10/08/2020 11:58
dr_Evil wrote: 10/08/2020 11:27 Koja je tvoja motivacija u vezi ovoga?
Ona koja bi trebala da je svi imamo. Da protjeramo ove koji nas uvjeravaju da je sve "okey" i pored vlastitih očiju.
Pa nisi ti Hasan. Meni se ucinilo da je mozda samo kreacija portala da se zaradi ponesto. A ako je ta koju ti navodis to je drugi par cipela
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#11 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Jedini efekat ovoga ce biti da ce oni biti lukaviji i/ili izmijeniti zakon kako njima odgovara.

Koja je tvoja motivacija u vezi ovoga?
Pored toga sto volim da radim na nekom licnom projektu, a ne samo vazda za pare, zelim da na pozitivan nacin uticem na svoju zajednicu.
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#12 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Pa nisi ti Hasan. Meni se ucinilo da je mozda samo kreacija portala da se zaradi ponesto. A ako je ta koju ti navodis to je drugi par cipela
Ne namjeravam da zaradim ista od ovoga.
U odnosu na moj trenutni posao i koliko mogu tu da zaradim ne bi imalo nikakvog smisla za vrijeme trosim na domace trziste.
08022013
Posts: 52
Joined: 25/07/2018 09:46

#13 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by 08022013 »

Pojedinac može podnijeti tužbu, ali je pitanje koliko će imati uspjeha.
Ako je komisija učinila materijalnu grešku, npr. izabrala kandidata koji stručnom spremom ne ispunjava propisane uslove za to radno mjesto, Konkurs bi bio poništen. Ali u većini slučajeva Komisija zna šta radi. Isto se odnosi na sastav komisije, propisane rokove i sl.
Sa druge strane, najslabija tačka konkursa je intervju na kojem je svaki član slobodan da da broj bodova koji želi. Ne može se žaliti sudu jer je kandidat dobio mali broj bodova na intervjuu. To je njihova slobodna odluka i Sud ne može narediti članovima komisije kako da nekoga ocijene.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#14 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by high_volume »

hasan_joldic wrote: 08/08/2020 09:11 Radim trenutno na jednoj web stranici gdje pokusavam da ubacim sve oglase za zaposljavanje u javnim ustanovama/preduzecima.
Moj cilj je da olaksam pretragu ovih oglasa da bi se olaksalo prijavljivanje na ove oglase i da bi se sto vise ljudi prijavljivalo. U tom slucaju bi se mozda otezalo zaposljavanje preko veze...

Pored toga sto volim da radim na nekom licnom projektu, a ne samo vazda za pare, zelim da na pozitivan nacin uticem na svoju zajednicu.
Zapošljavanje u državnim organima i ustanovama, broj budžetskih radnika, treba drastično smanjivati. Ne kažem da ne treba olakšati pristup konkursima za poslove u ovakvim institucijama, oni su već raspisani i neko će se već prijaviti i zaposliti, nego da treba što više promovirati i forsirati zapošljavanje u realnom sektoru, jer je razvojem realnog sektora mnogostruko pozitivniji uticaj na zajednicu ljudi u nas...
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#15 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

Pojedinac može podnijeti tužbu, ali je pitanje koliko će imati uspjeha.
Ako je komisija učinila materijalnu grešku, npr. izabrala kandidata koji stručnom spremom ne ispunjava propisane uslove za to radno mjesto, Konkurs bi bio poništen. Ali u većini slučajeva Komisija zna šta radi. Isto se odnosi na sastav komisije, propisane rokove i sl.
Sa druge strane, najslabija tačka konkursa je intervju na kojem je svaki član slobodan da da broj bodova koji želi. Ne može se žaliti sudu jer je kandidat dobio mali broj bodova na intervjuu. To je njihova slobodna odluka i Sud ne može narediti članovima komisije kako da nekoga ocijene.
Hvala na odgovoru.

Gdje mogu da procitam o tome kako je citav proces regulisan? Naravno, ne razumijem se u pravo, ali bih ipak volio da vidim taj tekst.
Pretpostavljam da ipak svi kandidati moraju ispunjavati iste "preduslove" da dodju do intervjua. Sta ako se zeli neko zaposliti ko ne ispunjava te preduslove.

Sto se tice neregularnosti, ako dovoljan broj ljudi koristi moju web stranicu i ako podijele svoja iskustva sa mnom, ja to sve mogu arhivirati i kasnije se moze pretrazivati. Recimo, moglo bi se vidjeti ko je sve bio na komisiji kad je komisija odlucivala "subjektivno". To je naravno manje korisno nego tuzba, ali ne bih rekao je je beskorisno.

Samo da naglasim da su tuzbe tek 3. korak u mojoj implementaciji ove web stranice kako sam zasad zamislio.
Prvi korak je cisto da mogu sve oglase za poslove u drzavnim firmama pretrazivati na jednom mjestu, sto je najlaksi korak.
Drugi korak je da mogu dobiti savjete o tome kako treba da se prijavljuju za ove poslove. Npr. idi u opcinu i izvadi maticni list i reci da je za posao da ne bi platio nista.
Tek onda bi dosle na red tuzbe.
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#16 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

high_volume wrote: 10/08/2020 13:03
hasan_joldic wrote: 08/08/2020 09:11 Radim trenutno na jednoj web stranici gdje pokusavam da ubacim sve oglase za zaposljavanje u javnim ustanovama/preduzecima.
Moj cilj je da olaksam pretragu ovih oglasa da bi se olaksalo prijavljivanje na ove oglase i da bi se sto vise ljudi prijavljivalo. U tom slucaju bi se mozda otezalo zaposljavanje preko veze...

Pored toga sto volim da radim na nekom licnom projektu, a ne samo vazda za pare, zelim da na pozitivan nacin uticem na svoju zajednicu.
Zapošljavanje u državnim organima i ustanovama, broj budžetskih radnika, treba drastično smanjivati. Ne kažem da ne treba olakšati pristup konkursima za poslove u ovakvim institucijama, oni su već raspisani i neko će se već prijaviti i zaposliti, nego da treba što više promovirati i forsirati zapošljavanje u realnom sektoru, jer je razvojem realnog sektora mnogostruko pozitivniji uticaj na zajednicu ljudi u nas...
Naravno, ali trenutno se poslovi u javnom sektoru koriste u zamjenu za politicku podrsku.
Jedan nacin da se smanji politicka korist od raspodjele ovih poslova je da se smanji ukupan broj svih poslova u javnom sektoru. Druga mogucnost je da se oteza sam ovaj proces.
hasan_joldic
Posts: 11
Joined: 07/08/2020 20:31

#17 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by hasan_joldic »

high_volume wrote: 10/08/2020 13:03
hasan_joldic wrote: 08/08/2020 09:11 Radim trenutno na jednoj web stranici gdje pokusavam da ubacim sve oglase za zaposljavanje u javnim ustanovama/preduzecima.
Moj cilj je da olaksam pretragu ovih oglasa da bi se olaksalo prijavljivanje na ove oglase i da bi se sto vise ljudi prijavljivalo. U tom slucaju bi se mozda otezalo zaposljavanje preko veze...

Pored toga sto volim da radim na nekom licnom projektu, a ne samo vazda za pare, zelim da na pozitivan nacin uticem na svoju zajednicu.
Zapošljavanje u državnim organima i ustanovama, broj budžetskih radnika, treba drastično smanjivati. Ne kažem da ne treba olakšati pristup konkursima za poslove u ovakvim institucijama, oni su već raspisani i neko će se već prijaviti i zaposliti, nego da treba što više promovirati i forsirati zapošljavanje u realnom sektoru, jer je razvojem realnog sektora mnogostruko pozitivniji uticaj na zajednicu ljudi u nas...
Ja imam otp. 10-20 sati sedmicno vremena da radim volonterski. Vi sad ovdje predlazete da osnujem firmu i zaposlim ljude. Da postoji ta mogucnost naravno da bih to radio, ali to bi bilo puno, puno teze.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#18 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by dr_Evil »

hasan_joldic wrote: 10/08/2020 13:13
high_volume wrote: 10/08/2020 13:03
hasan_joldic wrote: 08/08/2020 09:11 Radim trenutno na jednoj web stranici gdje pokusavam da ubacim sve oglase za zaposljavanje u javnim ustanovama/preduzecima.
Moj cilj je da olaksam pretragu ovih oglasa da bi se olaksalo prijavljivanje na ove oglase i da bi se sto vise ljudi prijavljivalo. U tom slucaju bi se mozda otezalo zaposljavanje preko veze...

Pored toga sto volim da radim na nekom licnom projektu, a ne samo vazda za pare, zelim da na pozitivan nacin uticem na svoju zajednicu.
Zapošljavanje u državnim organima i ustanovama, broj budžetskih radnika, treba drastično smanjivati. Ne kažem da ne treba olakšati pristup konkursima za poslove u ovakvim institucijama, oni su već raspisani i neko će se već prijaviti i zaposliti, nego da treba što više promovirati i forsirati zapošljavanje u realnom sektoru, jer je razvojem realnog sektora mnogostruko pozitivniji uticaj na zajednicu ljudi u nas...
Naravno, ali trenutno se poslovi u javnom sektoru koriste u zamjenu za politicku podrsku.
Jedan nacin da se smanji politicka korist od raspodjele ovih poslova je da se smanji ukupan broj svih poslova u javnom sektoru. Druga mogucnost je da se oteza sam ovaj proces.
Pa evo i da nije tog intervjua, kandidati unaprijed imaju pitanja koja ce biti, a druga stvar nisu duzni da izaberu najboljeg, nego ne znam od 10-20 prvih sa liste
08022013
Posts: 52
Joined: 25/07/2018 09:46

#19 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by 08022013 »

Na web stranici Agencije za državnu službu BiH, Agencije za državnu službu FBiH i Agencije za javnu upravu RS možeš naći podazakonske akte koji uređuju proceduru izbora. A posebni uslovi koji su propisni za neko radno mjesto, uglavnom se nalaze u Pravilniku o sistematizaciji radnih mjesta kojeg donosi svaka ustanova za sebe.

Ako se želi zaposliti kandidat koji ne odgovara uslovima iz trenutne sistematizacije, obično se izmijeni sistematizacija. Npr. umjesto uslova da neko mora biti pravnik, izmijeni se da mora imati završen fakultet društvenog smjera. Drugi način je da se osoba zaista primi na radno mjesto koje je propisano za njegovu struku, pa onda poslije rasporedi na neko drugo. Milion je načina.

Da ne shvatiš pogrešno, ima mjesta i tužbama ali rijetko. Suština mog komentara je bila da Komisije za izbor uglavnom znaju proceduru i tu ne čine često greške. Najslabija karika je samo ocjenjivanje na intervjju, gdje tebi mogu dati manji broj bodova, a kandidatu koji treba biti primljen veći broj bodova. Na tu se odluku nikome ne može žaliti, jer niko ne može dokazati da je baš taj dan bio bolji na intervjuu od drugog kandidata. Usput, ti i ne prisustvuješ razgovorima sa drugim kandidatima, tako da ne možeš ništa dokazati. A i cijeli koncept "nepristrasne i nezavisne" komisije bi pravno bio doveden u pitanje kada bi im neko (u ovom slučaju Sud) naredio kako da ocjene kandidata.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#20 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by dr_Evil »

08022013 wrote: 10/08/2020 13:36 Na web stranici Agencije za državnu službu BiH, Agencije za državnu službu FBiH i Agencije za javnu upravu RS možeš naći podazakonske akte koji uređuju proceduru izbora. A posebni uslovi koji su propisni za neko radno mjesto, uglavnom se nalaze u Pravilniku o sistematizaciji radnih mjesta kojeg donosi svaka ustanova za sebe.

Ako se želi zaposliti kandidat koji ne odgovara uslovima iz trenutne sistematizacije, obično se izmijeni sistematizacija. Npr. umjesto uslova da neko mora biti pravnik, izmijeni se da mora imati završen fakultet društvenog smjera. Drugi način je da se osoba zaista primi na radno mjesto koje je propisano za njegovu struku, pa onda poslije rasporedi na neko drugo. Milion je načina.

Da ne shvatiš pogrešno, ima mjesta i tužbama ali rijetko. Suština mog komentara je bila da Komisije za izbor uglavnom znaju proceduru i tu ne čine često greške. Najslabija karika je samo ocjenjivanje na intervjju, gdje tebi mogu dati manji broj bodova, a kandidatu koji treba biti primljen veći broj bodova. Na tu se odluku nikome ne može žaliti, jer niko ne može dokazati da je baš taj dan bio bolji na intervjuu od drugog kandidata. Usput, ti i ne prisustvuješ razgovorima sa drugim kandidatima, tako da ne možeš ništa dokazati. A i cijeli koncept "nepristrasne i nezavisne" komisije bi pravno bio doveden u pitanje kada bi im neko (u ovom slučaju Sud) naredio kako da ocjene kandidata.
To je nama nasa borba dala

:bih:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#21 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by high_volume »

hasan_joldic wrote: 10/08/2020 13:17
high_volume wrote: 10/08/2020 13:03
hasan_joldic wrote: 08/08/2020 09:11 Radim trenutno na jednoj web stranici gdje pokusavam da ubacim sve oglase za zaposljavanje u javnim ustanovama/preduzecima.
Moj cilj je da olaksam pretragu ovih oglasa da bi se olaksalo prijavljivanje na ove oglase i da bi se sto vise ljudi prijavljivalo. U tom slucaju bi se mozda otezalo zaposljavanje preko veze...

Pored toga sto volim da radim na nekom licnom projektu, a ne samo vazda za pare, zelim da na pozitivan nacin uticem na svoju zajednicu.
Zapošljavanje u državnim organima i ustanovama, broj budžetskih radnika, treba drastično smanjivati. Ne kažem da ne treba olakšati pristup konkursima za poslove u ovakvim institucijama, oni su već raspisani i neko će se već prijaviti i zaposliti, nego da treba što više promovirati i forsirati zapošljavanje u realnom sektoru, jer je razvojem realnog sektora mnogostruko pozitivniji uticaj na zajednicu ljudi u nas...
Ja imam otp. 10-20 sati sedmicno vremena da radim volonterski. Vi sad ovdje predlazete da osnujem firmu i zaposlim ljude. Da postoji ta mogucnost naravno da bih to radio, ali to bi bilo puno, puno teze.
Ja ti to ne predlažem, posebno ne predlažem da radi jedne ideje osnivaš novu firmu. Bolje je svoje resurse udružiti s nekim ko već ima registriranu firmu za tu djelatnost
Naravno, ali trenutno se poslovi u javnom sektoru koriste u zamjenu za politicku podrsku.
Jedan nacin da se smanji politicka korist od raspodjele ovih poslova je da se smanji ukupan broj svih poslova u javnom sektoru. Druga mogucnost je da se oteza sam ovaj proces.
:-) :-) :-)
Seyfo
Posts: 4341
Joined: 23/08/2011 14:12

#22 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by Seyfo »

To sve (komisije za izbor,bodovi,..) i još često bude konkurs, a vamo neko već radi na tom radnom mjestu, tako da konkurs zamo ozakonjuje (jesam se dobro izrazio?) to što ta osoba radi.

Pa kud ćeš dalje.

Ali opet, ponavljam, i pored toga što ostali dokazuju ( s pravom ) da je ovo Hasanova borba sa vjetrenjačama, dobar je i koristan gest pomrsiti im račune. Nasekirati ih. Otegnuti proces.

Bar malo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#23 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by dr_Evil »

Seyfo wrote: 10/08/2020 13:46 To sve (komisije za izbor,bodovi,..) i još često bude konkurs, a vamo neko već radi na tom radnom mjestu, tako da konkurs zamo ozakonjuje (jesam se dobro izrazio?) to što ta osoba radi.

Pa kud ćeš dalje.

Ali opet, ponavljam, i pored toga što ostali dokazuju ( s pravom ) da je ovo Hasanova borba sa vjetrenjačama, dobar je i koristan gest pomrsiti im račune. Nasekirati ih. Otegnuti proces.

Bar malo.
Nema koristi, ne mozes im potkopati sistem. Korisnije je iznositi cinjenice u javni prostor dok ne udje ljudima u glavu da su na vlasti neprijatelji domovine, vjere i nacije
panonac04
Posts: 23
Joined: 29/04/2006 23:42
Location: Ilidža

#24 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by panonac04 »

Tužena ADS FBiH i organ državne uprave u 10. mjesecu 2018. radi diskriminacije pri izboru kandidata. Na pismenom i usmenom imao najviše bodova. Izabran drugoplasirani kandidat iz reda "Ostalih" jer kao takvih nedostaje u instituciji. Poprilično sam siguran da je nakon provjere kandidata i sumiranja rezultata, drugoplasirani kandidat obavješten od strane rukovodioca organa državne službe da izmjeni prijavni obrazac te se u istom izjasni kao "Ostali" mada se taj isti kandidat u prethodnim konkursnim procedurama izjašnjavao kao "Bošnjak" /ali bez prikrivenih istražitelja teško se može dokazati,jakih i nezavisnih policijskih i tužilačkih timova/. Iako očita diskriminacija prema ZZD BiH, prvostepeni sud je odbio tužbu kao i predloženu privremenu mjeru. Predmet po žalbi kod drugostepenog suda.

Puna podrška pokretaču teme, za pravno savjetovanje u ovoj oblasti stojim na raspolaganju
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#25 Re: Zaposljavanje u javnim firmama

Post by teuta06 »

puna podrška za temu i za ideju.. nadam se da ces je uspjesno realizirati

sviđaju mi se svi koraci, mozda bih jos ja dodala "medijska popraćenost" tj. ono što bih ja radila da svi ljudi budu "uvezani" iako su na konkursima za posao jedni drugima konkurencija

npr otvori se neko xy mjesto u nekoj instituciji, pa bude odbijena neka osoba koja je očito bolja od primljene osobe, ja bih redovno isla s tim i u medije... malo pritisak i s te strane (msm nije neka garancija ali da se zna)

i ja mislim da je glavni problem interviju, jer tu nema objektivnosti... pogotovo kad se stima posao... 2 osobe zakucaju pismeni, a onda na interviju osobji kojoj zele da prođu daju max bodova

ako treba neka pomoc oko papriologije za konkurse tu sam :) ljudima trebaju sve upute.. u mom kantonu potrebno je donijeti isprintan konkurs da se ne bi placale naknade za ovjeru dokumentacije za konkurs

dok budem imala vremena napisat cu par poznatih situacija kako to rade na terenu i kako ljudi se zaposljavaju u drz institucije
Post Reply