Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Posao

Poll ended at 01/06/2013 22:07

Aplicirao sam za posao preko portala i dobio sam posao
5
15%
Aplicirao sam za posao preko portala i pozvan sam samo na razgovor
10
30%
Aplicirao sam za posao preko portala i ...nista ....
18
55%
 
Total votes: 33

lolol
Posts: 278
Joined: 18/09/2012 16:29

#26 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by lolol »

da li je neko nekada bio na razgovoru za posao u mjenjacnici? Ako mogu prijedlozi, utisci i sl. ili ako je neko radio ili radi na tom radnom mjestu da se javi
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#27 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by kojeime »

rudy81 wrote:ako je preporuka u pitanju, da budem iskrena, ja da sam poslodavac za jedan od osnovnih uslova bih trazila barem jednu preporuku, a one koji posalju aplikaciju bez iste ne bih ni uzela u obzir.
Ovako. Ja sam poslodavac. Ti radis kod mene za 400 KM, prekovremeno, vikendi, nisi projavljena. Odlucis da nadjes bolji posao. Tvoj eventualni novi poslodavac trazi od mene misljenje o tebi. Ja napisem da si lijena, neodgovorna, ne znas posao, sve najgore da ti se osvetim jer moram naci novog roba umjesto tebe.

Slicna situacija, ali si prijavjena. Dodjes u kadrovsku i predas zahtjev za raskid ugovora o radu. Nasla si bolji posao. Ja ti kao razlog otkaza u radnu knjizicu napisem tesko krsenje radne discipline, neodgovornost, nepostovanje kolega i posla, nanosenje stete kompaniji zvbog loseg rada, sve najgore. Opet da ti se osvetim jer moram traziti novog roba.

Preporuke funkcionisu u svijetu u kojem je to decenijska praksa i gdje nema licne uvrede ako ti radnik da otkaz. Cak poslodavci ponognu radniku da nadje bolji posao jer postuju radnika kao osobu, a zbog nekih razloga mu ne mogu dati bolje uslove, pa barem tako da pomognu covjeku, da mu daju dobru preporuku za novi posao.

Kod nas, gdje te poslodavac gleda kao stvar ili stoku, da ti sadasnji poslodavac da dobru preporuku jer ides negdje gdje gdjee ti biti bolje, i sadasnjeg ostavis bez jednog roba, kod nas to tesko ide. Nije nemoguce, ali ne nadaje se nicem dobrom, ni od boga ni od ljudi.
tester33
Posts: 206
Joined: 13/12/2011 19:24

#28 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by tester33 »

Ove ponude poslova na posao.ba su sprdacine.

Ja vec minimum jedan znam oglas na posao.ba gdje je vec primljena osoba da u radni odnos a nije ni zavrsio oglas.

Solidan procenat privrednika je i upetljan u prostituciju + konzumiranju lakih droga i tezih droga.
A s druge strane drzavni sluzbenici rade kontra protiv nezaposlenika ....


Sveukupna teska situacija za nezaposlene i zaposlene.

One budalastine od strane rodbine politicara koje daju instrukcije o "popratnom pismu" i "bla bla teoretisanjima" .... prilikom konkursa su obicne budalastine i nitko to ne cita.

Najbolje je napisati solidno kratak CV od 1- 1.5 stranicu ..... sa kontakt podacima. I to je to.
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#29 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by jalle »

mali_balon wrote: Hajd evo da narctam
Slušaj balon, tester33 i ostali u sličnoj situaciji

S poslom ti je ko sa curama. Ako misliš da ti da moraš biti fin i predstaviti sebe u najboljem svjetlu i čekati....Nema tu ljutnje, ocrnjavanja istih , jer tako neš nikad ništa postići.

I da posao.ba 5+ najmanje 2 posla sam našao preko njih u zadnjih 7 godina.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#30 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by rudy81 »

tester33 wrote:Ove ponude poslova na posao.ba su sprdacine.

Ja vec minimum jedan znam oglas na posao.ba gdje je vec primljena osoba da u radni odnos a nije ni zavrsio oglas.

Solidan procenat privrednika je i upetljan u prostituciju + konzumiranju lakih droga i tezih droga.
A s druge strane drzavni sluzbenici rade kontra protiv nezaposlenika ....


Sveukupna teska situacija za nezaposlene i zaposlene.

One budalastine od strane rodbine politicara koje daju instrukcije o "popratnom pismu" i "bla bla teoretisanjima" .... prilikom konkursa su obicne budalastine i nitko to ne cita.

Najbolje je napisati solidno kratak CV od 1- 1.5 stranicu ..... sa kontakt podacima. I to je to.
ja imam super iskustvo s ovim portlaom i znam par osoba iz moje okoline sa slicnim iskustvom. ali opet vjerujem da postoje slucajevi koje ti opisujes. suma sumarum, ne mozemo generalizirati.
takodje ovo s popratnm pismom je najobicnija predrasuda. ovo govorim iz licnog iskustva, i to so "obje strane oglasa".
a posao.ba je samo medijator u ovoj cijeloj prici, sve je do poslodavca, a to nije tema
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#31 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by mali_balon »

Malo da izvucem temu iz naftalina.

Sta se ovo desava u ASA PVA I PSS pa se trazi direktor preko portala posao.ba

http://posao.ba/job.php?user=a562e89adf ... obID=71548
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#32 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by JanuaryJones »

mali_balon wrote:Malo da izvucem temu iz naftalina.

Sta se ovo desava u ASA PVA I PSS pa se trazi direktor preko portala posao.ba

http://posao.ba/job.php?user=a562e89adf ... obID=71548
Pa izgubili su VW licencu a dosta kadra prešlo u druge firme kad je brod počeo da tone.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Kosato
Posts: 237
Joined: 31/07/2013 13:40
Location: Lupijevo

#33 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by Kosato »

Kad god izadje neki novi oglas da mogu makar priblizno mome skolovanju ili sposobnosti da mogu raditi ne ganjam direktorska posla ili tipa doktorska :)

mjesecno ih bude barem 25-40 slanja na trazene poslove...najgore od toga ono hodas gradom trazis posao, ides od firme do firme, zvoni tel kao mi smo ta i ta firma jel mozete doci tad i tad.

i ti odma osmjeh ko u jokera nabacis kontas evo ga hvala Bogu....dodjes sutra taj i taj direktor ili ti poslodavac prica i prica o firmama o redovnim platama o prijavama o svemu ti ono sav sretan fino djeluje ta firma. pa onda ti o sebi i kakva su ocekivanja kolku bi platio volio (prihvatam njihovu platu) i onda ti se zahvali i kaze javit cemo Vam...i tako cekas vazda.....
takvih imam more :) ne znam ni ja vishe gdje imam na listi :)
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#34 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by korisnik101 »

Najgori su ovi koji kazu kako je trazenje preporuke nesto ilegalno.
cc.
Pa preporuka je osnovno pravilo u svakoj firmi na svijetu.
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#35 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by korisnik101 »

Kosato wrote:Kad god izadje neki novi oglas da mogu makar priblizno mome skolovanju ili sposobnosti da mogu raditi ne ganjam direktorska posla ili tipa doktorska :)

mjesecno ih bude barem 25-40 slanja na trazene poslove...najgore od toga ono hodas gradom trazis posao, ides od firme do firme, zvoni tel kao mi smo ta i ta firma jel mozete doci tad i tad.

i ti odma osmjeh ko u jokera nabacis kontas evo ga hvala Bogu....dodjes sutra taj i taj direktor ili ti poslodavac prica i prica o firmama o redovnim platama o prijavama o svemu ti ono sav sretan fino djeluje ta firma. pa onda ti o sebi i kakva su ocekivanja kolku bi platio volio (prihvatam njihovu platu) i onda ti se zahvali i kaze javit cemo Vam...i tako cekas vazda.....
takvih imam more :) ne znam ni ja vishe gdje imam na listi :)
To znaci da ne radis nesto pravilno za vrijeme sastanka.
Ili se ne pripremis kako treba ili se zbunis,, ili jednostavno ne izgledas prikladno.
Na svakom poslovnom sastanku, maniri i odijevanje je 50% posla.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#36 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by rudy81 »

korisnik101 wrote:Najgori su ovi koji kazu kako je trazenje preporuke nesto ilegalno.
cc.
Pa preporuka je osnovno pravilo u svakoj firmi na svijetu.
da se nadovezem
...i ovi koji misle da preporuka ne znaci nista
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#37 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by DaffyDuck »

Posao.ba je oglasnik kao i svaki drugi. Oni nisu odgovorni za to ko i kako ce se zaposliti, njihov posao je marketing/objava.
Njima poslodavac placa da objavi oglas, a portal zaraduje i na ljudima koji traze posao tako sto navodi ljude da ostave svoj CV na njihovoj stranici "jer ce vam tako lakse pomoci da nadjete posao" a oni su sa tim biografijama napravili bazu podataka trzista rada i skupo ih prodaju :wink:
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#38 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by mali_balon »

Opet se vracamo na staro jesu li preporuka i stela isto, hajd da ovako postavimo stvari.
Ja direktor i dolazi mi moj zamjenik, sekretarica, radnik i kaze direktore ovo je moj mali, fin, posten eto on bi radio pa eto ako moze da ga se zaposli kod nas. Nekom je ovo preporuka a nekom stela, po mom misljenju ovo je stela.
Preporuka je kada kandidat dodje sa pismenom izjavom bivseg poslodavca u kojoj pise kakav je taj kandidat bio na tom poslu, ili kad direktor zovne bivsu firmu i raspita se pa ga, kandidata, iz te firme preporuce. A preporuke tipa joj imam ja jarana, malog, malu, rodicu, amidzica, komsinicu to nisu preporuke nego stele, moze mi pricati ko god sta hoce, i nema razlika gdje i u koju sluzbu se taj neko preporucuje.
,
Ali eto hajd da otvorimo drugu temo sto se ovog tice.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#39 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by mali_balon »

DaffyDuck wrote:Posao.ba je oglasnik kao i svaki drugi. Oni nisu odgovorni za to ko i kako ce se zaposliti, njihov posao je marketing/objava.
Njima poslodavac placa da objavi oglas, a portal zaraduje i na ljudima koji traze posao tako sto navodi ljude da ostave svoj CV na njihovoj stranici "jer ce vam tako lakse pomoci da nadjete posao" a oni su sa tim biografijama napravili bazu podataka trzista rada i skupo ih prodaju :wink:

Nisu direktno odgovorni, ali ako malo bolje pogledas ima oglasa na koje se mozes prijaviti samo preko njihove aplikacije "prijavi se preko e-maila" ili daju anoniman oglas npr posao ba trazi managera za firmu koja posluje blababla bala prijaviti se mozete na mail [email protected].
Cuo sam da tu svasta ima. Kazem cuo sam....
Last edited by mali_balon on 01/10/2013 10:24, edited 1 time in total.
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#40 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by korisnik101 »

mali_balon wrote:Opet se vracamo na staro jesu li preporuka i stela isto, hajd da ovako postavimo stvari.
Ja direktor i dolazi mi moj zamjenik, sekretarica, radnik i kaze direktore ovo je moj mali, fin, posten eto on bi radio pa eto ako moze da ga se zaposli kod nas. Nekom je ovo preporuka a nekom stela, po mom misljenju ovo je stela.
Preporuka je kada kandidat dodje sa pismenom izjavom bivseg poslodavca u kojoj pise kakav je taj kandidat bio na tom poslu, ili kad direktor zovne bivsu firmu i raspita se pa ga, kandidata, iz te firme preporuce. A preporuke tipa joj imam ja jarana, malog, malu, rodicu, amidzica, komsinicu to nisu preporuke nego stele, moze mi pricati ko god sta hoce, i nema razlika gdje i u koju sluzbu se taj neko preporucuje.
Stavi se u poziciju poslodavca ili vlasnike firme, pa ponovi to gore sto si napisao.
Shvatit ces koliko nema smisla.

Poslodavac ce zaposliti sina od dugogodisnje radnice, - naravno!- ali samo ako odgovaraju kvalifikacije
Jer ako je radnica bila tu u firmi dugo godina i pokazala se kao vrijedan radnik, onda je fer za ocekivati da ce i njezin sin imati iste radne kvalitete ili da ce barem uticati da joj sin bude odgovoran kao i ona!.
Ako je taj sin frisak sa unija i nema nikakvog iskustva, a na posao.ba nadjes ljude koji imaju iskustva i perfektnim kvalifikacijama, i jos pokazu to znanje za vrijeme sastanka,, sta mislis ko ce dobiti posao ranije ?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#41 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by DaffyDuck »

A da bi se registrovao na portal moras ostaviti svoj CV? Znaci, koriste sve da bi prikupili sto vise podataka jer ih prodaju tako sto kad im se javi firma sa zeljom da zaposli nekoga, oni ponude onaj najjeftiniji oglas od 100KM, onda ide sa logom, ovim- onim sve skuplje ponude, i onda ti ponudi bazu podataka sa biografijama ljudi iz te stuke na odredjeni vremenski period po cijeni od xxxKM ili da ti posalju bazu po cijeni od xxxxKM. I u sustini to im je najveci prihod.
Sto se tice tih "zatvorenih oglasa", predpostavljam da nekim firmama kao agencija nude uslugu zaposljavanja, odnosno da za poslodavca odrade taj posao i dobiju zadatak da odaberu uzi krug kandidata ili cak za njih odaberu radnika. E sad tu vec ima mjesta za manipulacije i pristrasnost preko nekih veza...
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#42 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by rudy81 »

mali_balon wrote:Opet se vracamo na staro jesu li preporuka i stela isto, hajd da ovako postavimo stvari.
Ja direktor i dolazi mi moj zamjenik, sekretarica, radnik i kaze direktore ovo je moj mali, fin, posten eto on bi radio pa eto ako moze da ga se zaposli kod nas. Nekom je ovo preporuka a nekom stela, po mom misljenju ovo je stela.
Preporuka je kada kandidat dodje sa pismenom izjavom bivseg poslodavca u kojoj pise kakav je taj kandidat bio na tom poslu, ili kad direktor zovne bivsu firmu i raspita se pa ga, kandidata, iz te firme preporuce. A preporuke tipa joj imam ja jarana, malog, malu, rodicu, amidzica, komsinicu to nisu preporuke nego stele, moze mi pricati ko god sta hoce, i nema razlika gdje i u koju sluzbu se taj neko preporucuje.
,
Ali eto hajd da otvorimo drugu temo sto se ovog tice.

kada kazem preporuka mislim iskljucivo na pisanu preporuku od prethodnog poslodavca/profesora sta vec, a ne na preporuku tipa "de bogati ovog mog malog primi" - gdje se u svijetu ovo zove preporuka, ovo je klasicna stela.
User avatar
Kosato
Posts: 237
Joined: 31/07/2013 13:40
Location: Lupijevo

#43 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by Kosato »

korisnik101 wrote:
Kosato wrote:Kad god izadje neki novi oglas da mogu makar priblizno mome skolovanju ili sposobnosti da mogu raditi ne ganjam direktorska posla ili tipa doktorska :)

mjesecno ih bude barem 25-40 slanja na trazene poslove...najgore od toga ono hodas gradom trazis posao, ides od firme do firme, zvoni tel kao mi smo ta i ta firma jel mozete doci tad i tad.

i ti odma osmjeh ko u jokera nabacis kontas evo ga hvala Bogu....dodjes sutra taj i taj direktor ili ti poslodavac prica i prica o firmama o redovnim platama o prijavama o svemu ti ono sav sretan fino djeluje ta firma. pa onda ti o sebi i kakva su ocekivanja kolku bi platio volio (prihvatam njihovu platu) i onda ti se zahvali i kaze javit cemo Vam...i tako cekas vazda.....
takvih imam more :) ne znam ni ja vishe gdje imam na listi :)
To znaci da ne radis nesto pravilno za vrijeme sastanka.
Ili se ne pripremis kako treba ili se zbunis,, ili jednostavno ne izgledas prikladno.
Na svakom poslovnom sastanku, maniri i odijevanje je 50% posla.
Prije sastanka naravno proguglam firmu iako znam vecinu cuo sam vidio sam reklamu....odprilike pripremim materijala...
a sad zbunim ne bih rekao bas sam pricljiv nisam onaj koji samo klima glavom i vice yes ja sve pitam sto me zanima tako da samo moozda i tu u plusu...kultura na nivou pozdravljam i odzravljam :) obucen prikladno cipele kosulja pantole ko na svadbi...okupan namirisan :) bez obzira koji je posao u pitanju....a sad nisam ni David Beckam a nisam Vala ni Ruzan....

najgore od toga sto samo ne budem ja na tom sastanku jer u hodniku bude jos njih 10...neki dan u Sinkro isao na razgovor nas bilo 8 a jos se nije konkurs zavrsio, pricao ja s jednom mozda koleginicom ko ce ga znati :) kao svaki dan do kraja konkursa ce da zovu po 10 ljudi na razgovor pa tek onda ce se znati rezultati to je eto frisko od petka... :-? :-? :-?
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#44 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by mali_balon »

korisnik101 wrote:
mali_balon wrote:Opet se vracamo na staro jesu li preporuka i stela isto, hajd da ovako postavimo stvari.
Ja direktor i dolazi mi moj zamjenik, sekretarica, radnik i kaze direktore ovo je moj mali, fin, posten eto on bi radio pa eto ako moze da ga se zaposli kod nas. Nekom je ovo preporuka a nekom stela, po mom misljenju ovo je stela.
Preporuka je kada kandidat dodje sa pismenom izjavom bivseg poslodavca u kojoj pise kakav je taj kandidat bio na tom poslu, ili kad direktor zovne bivsu firmu i raspita se pa ga, kandidata, iz te firme preporuce. A preporuke tipa joj imam ja jarana, malog, malu, rodicu, amidzica, komsinicu to nisu preporuke nego stele, moze mi pricati ko god sta hoce, i nema razlika gdje i u koju sluzbu se taj neko preporucuje.
Stavi se u poziciju poslodavca ili vlasnike firme, pa ponovi to gore sto si napisao.
Shvatit ces koliko nema smisla.

Poslodavac ce zaposliti sina od dugogodisnje radnice, - naravno!- ali samo ako odgovaraju kvalifikacije
Jer ako je radnica bila tu u firmi dugo godina i pokazala se kao vrijedan radnik, onda je fer za ocekivati da ce i njezin sin imati iste radne kvalitete ili da ce barem uticati da joj sin bude odgovoran kao i ona!.
Ako je taj sin frisak sa unija i nema nikakvog iskustva, a na posao.ba nadjes ljude koji imaju iskustva i perfektnim kvalifikacijama, i jos pokazu to znanje za vrijeme sastanka,, sta mislis ko ce dobiti posao ranije ?
Ako cemo se tom logikom voditi, moja mama je sekretarica ministra (hipoteticki), marljiva radnica, sad ce konkurs i ona ce mene toplo preporuciti ministru,jer kako ti ono rece citiram, "onda je fer za ocekivati da ce i njezin sin imati iste radne kvalitete ili da ce barem uticati da joj sin bude odgovoran kao i ona". U cemu je razlika, bez polemika privatna firma drzavna firma.

Necu da se prepucavam i ubjedjujem rekao sam sta mislim pa ti sad ...... Kao sto sam rekao da otvorimo drugu temu pa da tamo o preporukama i stelama
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#45 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by mali_balon »

@Kosato evo super tema, bujrum izjadaj se

http://www.klix.ba/forum/jadi-nas-nezap ... 5s525.html :D
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#46 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by korisnik101 »

Kosato wrote: Prije sastanka naravno proguglam firmu iako znam vecinu cuo sam vidio sam reklamu....odprilike pripremim materijala...
a sad zbunim ne bih rekao bas sam pricljiv nisam onaj koji samo klima glavom i vice yes ja sve pitam sto me zanima tako da samo moozda i tu u plusu...kultura na nivou pozdravljam i odzravljam :) obucen prikladno cipele kosulja pantole ko na svadbi...okupan namirisan :) bez obzira koji je posao u pitanju....a sad nisam ni David Beckam a nisam Vala ni Ruzan....

najgore od toga sto samo ne budem ja na tom sastanku jer u hodniku bude jos njih 10...neki dan u Sinkro isao na razgovor nas bilo 8 a jos se nije konkurs zavrsio, pricao ja s jednom mozda koleginicom ko ce ga znati :) kao svaki dan do kraja konkursa ce da zovu po 10 ljudi na razgovor pa tek onda ce se znati rezultati to je eto frisko od petka... :-? :-? :-?
Ovdje je bilo nekoliko ljudi koji zaposljavaju u svojim firmama, i oni su otkrili nekoliko ocitih detalja.
Kao prvo, nemas potrebe ici na grupne sastanke. To je vecinom gubljenje vremena i nisu ozbiljni. Takodje ako firma razgovara sa 10 aplikanata svaki dan, onda ta firma ima velikih problema u menadzmentu. Bjezi od toga.

Ali ne mozes govoriti da si isao na 50 razgovora, i nisi prosao ni kod jednog.
Ako je to istina, onda moras poraditi na sebi.

1.) Fizicki izgled. - Ako imas lose zube, idi zubaru, Ako ti je masna kosa, okupaj se. Ne boj se staviti kravatu. Neko odijelo, i slicno. Izgled je vazan. Ekstremno vazan!
2.) Pripremi se . - Pogledaj prvo u opisu posla sta traze. Koje kvalifikacije su im potrebne. Ako nesto i ne znas, nije problem. Pokusaj se prodati da znas. Svi na intervjuima lazu malo. Ne smijes lagati previse, Inace ce te uociti.
3.) Sve procitaj o firmi- Odakle je firma, Ko je vodi. Kakva im je struktura menadzmenta. Ko je CEO ili vlasnik. Koliko su dugo na BiH trzistu, i slicno. Sto vise znas, uz to ces ih vise impresionirati. A tebi ce dati prevagu nad ostalim aplikantima.
User avatar
Kosato
Posts: 237
Joined: 31/07/2013 13:40
Location: Lupijevo

#47 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by Kosato »

korisnik101 wrote:
Kosato wrote: Prije sastanka naravno proguglam firmu iako znam vecinu cuo sam vidio sam reklamu....odprilike pripremim materijala...
a sad zbunim ne bih rekao bas sam pricljiv nisam onaj koji samo klima glavom i vice yes ja sve pitam sto me zanima tako da samo moozda i tu u plusu...kultura na nivou pozdravljam i odzravljam :) obucen prikladno cipele kosulja pantole ko na svadbi...okupan namirisan :) bez obzira koji je posao u pitanju....a sad nisam ni David Beckam a nisam Vala ni Ruzan....

najgore od toga sto samo ne budem ja na tom sastanku jer u hodniku bude jos njih 10...neki dan u Sinkro isao na razgovor nas bilo 8 a jos se nije konkurs zavrsio, pricao ja s jednom mozda koleginicom ko ce ga znati :) kao svaki dan do kraja konkursa ce da zovu po 10 ljudi na razgovor pa tek onda ce se znati rezultati to je eto frisko od petka... :-? :-? :-?
Ovdje je bilo nekoliko ljudi koji zaposljavaju u svojim firmama, i oni su otkrili nekoliko ocitih detalja.
Kao prvo, nemas potrebe ici na grupne sastanke. To je vecinom gubljenje vremena i nisu ozbiljni. Takodje ako firma razgovara sa 10 aplikanata svaki dan, onda ta firma ima velikih problema u menadzmentu. Bjezi od toga.

Ali ne mozes govoriti da si isao na 50 razgovora, i nisi prosao ni kod jednog.
Ako je to istina, onda moras poraditi na sebi.

1.) Fizicki izgled. - Ako imas lose zube, idi zubaru, Ako ti je masna kosa, okupaj se. Ne boj se staviti kravatu. Neko odijelo, i slicno. Izgled je vazan. Ekstremno vazan!
2.) Pripremi se . - Pogledaj prvo u opisu posla sta traze. Koje kvalifikacije su im potrebne. Ako nesto i ne znas, nije problem. Pokusaj se prodati da znas. Svi na intervjuima lazu malo. Ne smijes lagati previse, Inace ce te uociti.
3.) Sve procitaj o firmi- Odakle je firma, Ko je vodi. Kakva im je struktura menadzmenta. Ko je CEO ili vlasnik. Koliko su dugo na BiH trzistu, i slicno. Sto vise znas, uz to ces ih vise impresionirati. A tebi ce dati prevagu nad ostalim aplikantima.
aham to si u pravu sto se tice grupnih sastanaka to sam i ja skontao...ebg dosad sve radio pa ostao bez posla dok se malo usemim u te vode....

1) zubi su Oke... ja ne pusim ne pijem tako da sam zdrav i fizicki i psihicki...kao sto sam vec rekao bude okupan i obucen lijepo i namirisan kao na svadbi znaci sve pod konac...

2) Ma oko laganja sam ti tanak skroz ne znam ti ja bas ni lagati sve nesto upetljam, ja furam iskrenost pa sta bude...

3) naravno da sve o firmi citam i gledam i slusam ja cak i njih na razgovoru pitam nesto o njihovoj firmi i svega bude..

Ma na kraju ce biti da cu morati traziti usluge od nekoga za posao, a to najvishe mrzim....na svijetu....jer dugovati nekom uslugu gore nego pare....jer vecina zna da ne radim niko nece doci sam od sebe da mi ponudi sve cekaju da ih zamolim i da im dodjem nesto (para, uslugu ) sta vec ebg..
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#48 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by korisnik101 »

Ma jok. Nemoj lagati. Nisam mislio da to uradis, nego jednostavno kad te upitaju nesto sto ne znas, ti pocni mrmljati, bilo sta, samo nemoj reci da ne znas. POkusaj nekim sofisticiranim rijecima da ih zbunis. I slicno.
Na primjer: umjesto da kazes 'ovo je nesto skroz nejasno i zbunjujuce', ti kazi ' ovo je arheisticnog tipa globotrotelnog karaktera inkoherenosti kosmosa'.
Upali uvijek. :D

Sretno..
User avatar
Kosato
Posts: 237
Joined: 31/07/2013 13:40
Location: Lupijevo

#49 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by Kosato »

korisnik101 wrote:Ma jok. Nemoj lagati. Nisam mislio da to uradis, nego jednostavno kad te upitaju nesto sto ne znas, ti pocni mrmljati, bilo sta, samo nemoj reci da ne znas. POkusaj nekim sofisticiranim rijecima da ih zbunis. I slicno.
Na primjer: umjesto da kazes 'ovo je nesto skroz nejasno i zbunjujuce', ti kazi ' ovo je arheisticnog tipa globotrotelnog karaktera inkoherenosti kosmosa'.
Upali uvijek. :D

Sretno..
hahah dobar si dobar samo dok ponovim jos koji put arheisticnog tipa globotrotelnog karaktera inkohernosti kosmosa oko nas :D
:) da zapamtim :)

hvala ti...
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#50 Re: Zaposlenje pomocu portala posao.ba

Post by Baby Jane »

Ja, licno, sam preko posao.ba, aplicirala na 5 pozicija, od toga sam 2 posla dobila (i to u jako dobrim firmama), na 2 sam bila pozvana na intervju, a na jedan nisam dobila nikakav odgovor.

Sto se tice ta dva intervjua, na jednom sam ja rekla da me pozicija vise ne privlaci, a na drugom su mi ponudili visoku poziciju koja je sa sobom nosila dosta odgovornosti, i ja se nisam zeljela usuditi i poci na tu avanturu.

Trenutno sam na poslu koji sam dobila preko posao.ba i duge procedure odabira.

Ono sto sam primjetila, jeste, da 80% ljudi ne zna napisati aplikaciju za posao, biografiju i pismo motivacije. Ima cak i onih koji se na posao.ba registruju pod imenima tipa: Sema_mali, Faca82, Swatkica itd, i onda preko toga salju aplikaciju, sto je u najmanju ruku neozbiljno.

Isto tako, niko ne popuni profil na posao.ba, a bilo je cak i onih koji su pisali bukvalno ovim rijecima: I can english, computer and internet too.

Takvi, naravno, nece nikada naci posao.
Post Reply