Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
patriota.sila
Posts: 286
Joined: 01/07/2007 17:31
Location: Antwerpen - Proucavanje opiljaka i ostrih predmeta

#1 Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by patriota.sila »

HM....
Ovdje možete postati linkove zanimljivih stanova koje se prodaju na pik-u putem agencija za besmisleno napucavanje cijena stanova u Kantonu Sarajevo i zanimljivih aranzmana koje agencije nude u zadnje vrijeme, tipa prikrivenih licitacija.
Rezultat toga je u konačnici po svim relevantnim parametrima jedan veliki balon koji će da eksplodira vrlo brzo, svakog momenta.
PRIMJER 1:
PRODAJE SE STAN tipa:
DVOSOBAN, lokacija grbavica, prizemlje, godina izgradnje nepoznata(1969), 51 kvadrat, 140.000 KM (2745 KM /m2).
PRIMJER 2:
Prodaje se stan , ul. Antuna Hangija, 60 kvadrata, 3.sprat, divan pogled,ciglasta zgrada, cijena 115.000KM a kad odete da pogledate stan onda agent kaze da dam ponudu, da ima 24 zainteresirana i da je pocetna cijena 115k i naravno najveca ponuda prolazi ali ne mogu danas mi reci kolika je najveca ponuda, ali sutradan nazovu i kazu da je neki čiko ponudio 130k....itd
PRIMJER 3:
Agencija prodaje stan 110k, nakon sto je stan pogledan zelim da kupim stan ali me agent obavjestava da vlasnik prodaje stan za 120k ali da su iz agencije procjenili da stan ne vrijedi toliko.
PRIMJER 4:
Isti stan na prodaju kod dvije razlicite agencije sa dvije totalno razlicite cijene.

Ja se uopste pitam cemu sluze te agencije osim da dodju sa mnom da pogledam stan, u vecini slucajeva ni sami agenti ne znaju sta prodaju, ako stan ima i neku manu agent je nece saopstiti i ono najzanimljivije kada otvoris torbu sa kešom i krenes iz istih stopa da realiziras kupoprodaju obicno kazu ne moze sad, nisu papiri jos spremni ...itd

Svrha ovog topica bi bila da podijelite ovdje linkove takvih stanova i agencija i da se malo nasmijemo aranzmanima koji se nude potencijalnim kupcima od strane agencija ili u rijetkom slucaju vlasnika stanova.
Par interesantnih linkova
https://www.olx.ba/artikal/33189402/sta ... lipa-51m2/

https://www.olx.ba/artikal/25420200/my- ... sten-66m2/
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by Haris.ba »

Ovi stanovi se prodaju fiktivno da se podigne cijena?
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#3 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by corei3 »

Susretao sam se sa tačkom 4
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by karanana »

ne kontam primjer 3
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#5 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by seoBIH »

Primjer 1. Ne vidim ništa problematično, zakon ponude i potražnje. To što je meni skupo, ne znači nekome drugom da jeste.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#6 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by uglavnomja »

kako moze prizman stan na grbavici od 51 km2 biti skuplji od 60 km2 na 3. sparatu u a. hangija?





cuj ciglasta zgrada :D :izet:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by seoBIH »

Moze ako ti kupuješ stan :D

Kada budem kupovao stan i meni će ovo smetati. Kada budem prodavao, ovo će mi odgovarati.
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#8 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by focko »

Ko prati pik zna da se zadnjih 2-3 godine uglavnom kruze isti stanovi. Sto neko rece da pripomognu oko formiranja trzisne cijene. Realno stan na dobrinji ili alpasinom je 1100-1300 kvadrat ... grbavica vrh 1500-1600. Ko da vise taj je lud.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#9 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by Prpa.ba »

I koliko je stanova prodano po realnim cijenama? :-D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#10 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by HAVANA »

Cuj 1500,1600 grbavica.Daj meni ako ima,nek je i devastiran,dobijes na kafu jos 100 km po m2.Ja u porodice ribar u 8 h ujutro oglasio u 9 h prodao po 2000 km.U 17 h mi zena davala 4000 vise da vratim ovom prvom kaparu.Tad morao prodati,sad mi treba, nema nista smisleno za 2000.Sve vise kosta i sve se proda sto iole valja.A stari navalio ,nece nigdje drugo. :-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#11 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by HAVANA »

Al ima stvarno budala nevidjenih.Ja razumijem kad je kvadrat recimo u strogom centru i 3,4000 km al to mora top uradjeno biti.I kvalitetno.Al kad budala stavi 3500 po m2 a zadnji put ga nana renovirala 1968 i kauc i regal su jos tu.A austrougarski stan.E to ne razumijem. :-) Ili potkrovlje.A volim ih pravo.Ja ne znam sta ti ljudi kontaju i znaju li koliko kosta kvalitetno renoviranje. :roll: Al inace nasim je ljudima sve skupo dok oni svoje ne prodaju.Onda nije skupo...
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#12 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by focko »

Grbavica peti sprat bez lifta nadogradnja 2500 kvadrat. I tako ti stanovi godinama na piku. Poznanik uzeo u wilsu stan u neboderima kod osnovne 3 sprat vrlo dobro stanje ... 65 kvadrata za 93000 km ... prije 2 godine
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#13 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by sime_cipol »

Meni se čini da su cijene malo prenapuhane. To dokazuje da se pojedini stanovi ne prodaju i vise na PIKu po godinu dvije.
Neko ko stan realno zacijeni, pa možda i nešto malo manje, prodaje stan u roku 7 dana.
Nedavno, gledam cijene stanova u naselju. Sve je to klasa optimist. I prde stanovi, ne mogu da se prodaju, znaci cijena nije pogodjena. Volio bih u ja da moj stan vrijedi toliko, pa da barem ove kamate sto placam namirim, ali daj Bože.
Nedavno je bio stan po realnoj cijeni. 48m² za 80k. Totalno renoviran. Prodao se u roku 2 dana, nema ga vise na PIKu
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#14 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by gidra »

Samo vam se čini da su cijene prenapuhane, stanovi idu ko halva, ove novgradnje ni ne izađu iz zemlje pola prodato.. Nova Otoka cirkus, stana ni za lijeka 40-70 kvadrata, iako se pojavi ode po 2500+ glat i to minimum.
Malta, Cvila, Grbavica, Hrasno, malo bolje zgrade se prodaju kroz 5 dana...
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#15 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by MensurM »

HAVANA wrote:Al ima stvarno budala nevidjenih.Ja razumijem kad je kvadrat recimo u strogom centru i 3,4000 km al to mora top uradjeno biti.I kvalitetno.Al kad budala stavi 3500 po m2 a zadnji put ga nana renovirala 1968 i kauc i regal su jos tu.A austrougarski stan.E to ne razumijem. :-) Ili potkrovlje.A volim ih pravo.Ja ne znam sta ti ljudi kontaju i znaju li koliko kosta kvalitetno renoviranje. :roll: Al inace nasim je ljudima sve skupo dok oni svoje ne prodaju.Onda nije skupo...
Nevezano za ovo, koliko otprilike po kvadratu košta dizanje potkrovlja?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by tempuser »

focko wrote:Ko prati pik zna da se zadnjih 2-3 godine uglavnom kruze isti stanovi. Sto neko rece da pripomognu oko formiranja trzisne cijene. Realno stan na dobrinji ili alpasinom je 1100-1300 kvadrat ... grbavica vrh 1500-1600. Ko da vise taj je lud.
Daj sve te sto imas po 1500-1600 na Grbavici, zalozicu sve moguce organe da ih pokupujem i da se oparim na njima!
Ja sam prije 4 godine adaptiran stan (nije se stedjelo na adaptaciji) na Grbavici 2, III sprat bez lifta, bez cjenkanja i u trku prodao prodao po 2250 KM/m2. Cak sta vise, kupac (tj ona) je cekala od aprila do decembra da ja zavrsim drugi stan da ga kesira i useli. Neposredno prije tiga komsija preko puta prodao, identcan stan, identicna cijena.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#17 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by HAVANA »

MensurM wrote:
HAVANA wrote:Al ima stvarno budala nevidjenih.Ja razumijem kad je kvadrat recimo u strogom centru i 3,4000 km al to mora top uradjeno biti.I kvalitetno.Al kad budala stavi 3500 po m2 a zadnji put ga nana renovirala 1968 i kauc i regal su jos tu.A austrougarski stan.E to ne razumijem. :-) Ili potkrovlje.A volim ih pravo.Ja ne znam sta ti ljudi kontaju i znaju li koliko kosta kvalitetno renoviranje. :roll: Al inace nasim je ljudima sve skupo dok oni svoje ne prodaju.Onda nije skupo...
Nevezano za ovo, koliko otprilike po kvadratu košta dizanje potkrovlja?
Tesko je to ovako.Zavisi od zgrade,podova,zidanja...Mene je izaslo 1000 km po m2 ali sam sve uradio,bas kvalitetno.I zamijenio citav krov.A dosta i sam uradio,i pazio pravo...Samo smeca i odvoza me oko 6000 km izaslo.
User avatar
patriota.sila
Posts: 286
Joined: 01/07/2007 17:31
Location: Antwerpen - Proucavanje opiljaka i ostrih predmeta

#18 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by patriota.sila »

karanana wrote:ne kontam primjer 3
Koriste se razne mahinacije i manipulacije kako bi se nas skromni um premuntao i izvarao :)
User avatar
patriota.sila
Posts: 286
Joined: 01/07/2007 17:31
Location: Antwerpen - Proucavanje opiljaka i ostrih predmeta

#19 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by patriota.sila »

90% stanova koji se prodaju na piku kada je u pitanju starogradnja su sa manom i to tolikom da mi nije jasno da netko dodje i kupi takav stan. Valjda ne konta odnosno za mjesec,dva skonta.
-Tipa 4-5 sprat bez lifta
-prizemlje
-raspored katastrofalan (razne varijacije)

A kada pogledam Tibru i novu otoku i one stanove gdje ti je pogled u susjednu zgradu na minimalnoj udaljenosti stvarno bi volio upoznati ili barem samo vidjeti glave osoba koje kupe tako pozicionirane stanove...mene to fascinira....ta odluka i momenat kad netko odluci i da 100k za nesta takvo:)
User avatar
W0rM
Posts: 2314
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#20 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by W0rM »

Bio sam nedavno u potraznji za kucu/stan, izbjegavao sam agencije u sirokom luku, razlog - nerealne cijene. Mislim da ce se dosta realnija cijena dobiti ako recimo stan koji oglasavan agencija odes i pogledas licno i porpicas s vlasnikom u "cetiri oka". Tada vec dolazni do formiranja neke normalne cijene gdje ce i kupac i prodavac biti zadovoljni.
User avatar
patriota.sila
Posts: 286
Joined: 01/07/2007 17:31
Location: Antwerpen - Proucavanje opiljaka i ostrih predmeta

#21 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by patriota.sila »

Ma naravno. Agencije kod nas su toliko bezmislene. Uzmu proviziju 3 % niZaŠta. A to je oko 3-4 hiljde maraka po nekom prosjecnom stanu od stotinjak k. A pitam se sta dobije kupac koji im uredno uplati 3 hiljade maraka.....šta je uključeno u tom paketu....
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#22 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by P308 »

Ja sam godinama pratio pik i prodaju nekretnina. Uocio sam bar 50-60% stanova koji godinama stoje i nikako da se prodaju. A cijene :shock:
Prizemlje i visoki spratovi bez lifta su stanovi koji se najvise nude. S obzirom da sam bio zainteresiran za kupovinu stana na Grbavici uocio sam da se najvise stanova prodaje u Behdzeta Mutevelica (uvijek me zanimalo zasto?). Da li je to samo slucajnost ili fkt nesto nije ok sa zgradama u toj ulici?
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#23 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by splinter »

P308 wrote:Ja sam godinama pratio pik i prodaju nekretnina. Uocio sam bar 50-60% stanova koji godinama stoje i nikako da se prodaju. A cijene :shock:
Prizemlje i visoki spratovi bez lifta su stanovi koji se najvise nude. S obzirom da sam bio zainteresiran za kupovinu stana na Grbavici uocio sam da se najvise stanova prodaje u Behdzeta Mutevelica (uvijek me zanimalo zasto?). Da li je to samo slucajnost ili fkt nesto nije ok sa zgradama u toj ulici?
Pa imaš veliku koncentraciju stanova na relativno malom prostoru, onda poslije rata se u toj ulici pokupovalo dosta stanova tu i to uglavnom dijaspora i sad ih prodaju. Jednostavno vrijeme čini svoje, ljudi stare a djeca više nisu zainteresovana za nekretnine u BiH. Znam za 4 stana prodata u toj ulici čiji su vlasnici bili dijasporci a prodati su u zadnjih godinu dana.
Stanovi su ok, dvostrana orijentacija, uvijek bih uzeo stan tamo. Po mogućnosti između 1. i 3. kata .
Ali ne prodaje se samo u ovoj ulici, naleti nekad period bude dosta i Grbavica 1 ili Kemala Kapetanovića npr i tako to.
Vezano za lift, standard je uvijek bio da se zgrade do 4 kata prave bez lifta, tako je u cijelom Sa, e sad posije rata je rađena nadogradnja pa zgrade danas imaju 5 katova.
Eh da, nije kat nego sprat, al nešto mi furka jutros da tipkam kat.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#24 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by HAVANA »

patriota.sila wrote:90% stanova koji se prodaju na piku kada je u pitanju starogradnja su sa manom i to tolikom da mi nije jasno da netko dodje i kupi takav stan. Valjda ne konta odnosno za mjesec,dva skonta.
-Tipa 4-5 sprat bez lifta
-prizemlje
-raspored katastrofalan (razne varijacije)

A kada pogledam Tibru i novu otoku i one stanove gdje ti je pogled u susjednu zgradu na minimalnoj udaljenosti stvarno bi volio upoznati ili barem samo vidjeti glave osoba koje kupe tako pozicionirane stanove...mene to fascinira....ta odluka i momenat kad netko odluci i da 100k za nesta takvo:)
Najbolji stan je los stan sa dobrom cijenom.Najgori stan je prividno nasminkan stan sa ko biva dobrom ili vecom trzisnom cijenom.
Ovakvi su najbolji i najizazovniji :-D :lol: Al valja se dobro oznojit i apaurina nadoruckovat.

Image
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#25 Re: Zanimljivi stanovi na prodaju sa pik-a. Nasmijmo se malo

Post by Henry Chinaski »

W0rM wrote:Bio sam nedavno u potraznji za kucu/stan, izbjegavao sam agencije u sirokom luku, razlog - nerealne cijene. Mislim da ce se dosta realnija cijena dobiti ako recimo stan koji oglasavan agencija odes i pogledas licno i porpicas s vlasnikom u "cetiri oka". Tada vec dolazni do formiranja neke normalne cijene gdje ce i kupac i prodavac biti zadovoljni.
U agencijama imaš najveću ponudu i imaš puno veći izbor nego kad tražiš sam. Ovo da je cijena kod njih veće, nije pravilo, Sve zavisi od konkretnog stana, vlasnika, dogovora sa agencijom i sl.
Mislim da izbjegavanje agencija nije dobra ideja. Zašto bi sebe ograničio na mali broj stanova, a ne pogledao sve? Niko te ne tjera da kupiš stan koji je skup ili ti se ne sviđa.
Post Reply