Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
Zmaj - BIH

#1 Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:06

U Bivsoj drzavi muslimanska kultura i tradicija se sistematski zanemarivala i gurala u drugi plan.

Tako je i danas u BiH.

Na primjer: U filmovima se uvijek prevodi baka a nikada nena, ujak a nikada daidza, ...bez obzira sto bosnjaci kazu nena i dajdza. Zasto ono kako govore bosnjaci nije usvojeno kao standard ili barem ravopravno? Zasto bi se govorilo onako kako govore srbi i hrvati a ne onako kako govore bosnjaci??

Kada su vjerski blagadani u pitanju: za bozic se uvijek obavi prenos mise iz Vatikana, ali se ne obavi prenos namaza iz Meke za Bajram. Za bozic se na FTV pustaju bozicni crtani filmovi, ali se za Bajram ne pustaju Islamski crtani filmovi. Takodje se pustaju bozicni filmovi, ali se ne pustaju Islamski filmovi za Bajram. Gdje je tu logika??

Zasto se bosnjacka(muslimanska) kultura i tradicija gura u drugi plan a u prvi plan stavljaju srpska/hrvatska kultura i tradicija? ...kao da bosnjaci sa svojom kulturom i tradicijom nisu dio nase drzave.

uskrsno_respo

#2 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uskrsno_respo » 24/12/2013 19:09

na primjer ko prevodi te filmove
prvo se informisi tu

drugo ajd taj namaz iz meke i moze proci ako se prenosi uzivo ili slicno
a trece koji to islamski crtani imaju a da su u duhu bajrama?

Zmaj - BIH

#3 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:13

uskrsno_respo wrote:na primjer ko prevodi te filmove
prvo se informisi tu

Filmove koje su preveli i obradile nase TV kuce u prevodima koriste rijeci koje koriste srbi i hrvati a ne koje koriste bosnjaci. Zasto?

Kao sto mogu prenositi uzivo misu iz Vatikana, zasto ne bi mogli prenositi namaz iz Meke? Vremenska razlika je jedan sat tako da nema konflikta sa vremenom i savrseno bi se uklopilo u shemu.

Ima dosta crtanih sa Islamskom tematikom i mogu se lahko nabaviti. Nakon rata su neko vrijeme pustani na TV-u a onda su svi zabranjeni. Zasto su crtani sa Islamskom tematikom ukinuti a bozicni crtani nisu??

oglo

#4 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by oglo » 24/12/2013 19:16

BOŽIĆ je ove godine prvi put nakon rata u Bosni i Hercegovine neradni dan u svim javnim školama na području Sarajevske županije, no ta je činjenica bila povod za reagiranje poglavarstva (Rijaseta) Islamske zajednice Bosne i Hercegovine uz tvrdnju kako se osnovce bošnjačke nacionalnosti u nekim školama navodno prisiljava na obilježavanje tog dana.

Odlukom ministra obrazovanja Sarajevske županije Damira Marjanovića, donesenom na početku školske godine, prvi je put u školskom kalendaru 25. prosinca definiran kao neradni dan, a određeno je i da će neradni dani u sljedećoj kalendarskoj godini biti Uskrs ili Vaskrs.

Dosad su za škole u Sarajevskoj županiji neradni dani u vrijeme vjerskih blagdana bili isključivo oni koji su padali u vrijeme bajramskih blagdana.

Interesantno
Ako govirmo o BH onda je u RS-su jasno dominantna jedna raligija ,Dok ufedereacije oept jedna koja je dominantnija nad drugom koja je kao ravnopravna a o trecoj koja je takodjer ravnopravna nema ni rijeci
tema je pormasena dobrano
Last edited by oglo on 24/12/2013 19:18, edited 1 time in total.

cyprus

#5 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by cyprus » 24/12/2013 19:17

Zar ne bi ono da je crtanje živih likova u konfliktu sa islamom?

Zmaj - BIH

#6 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:19

cyprus wrote:Zar ne bi ono da je crtanje živih likova u konfliktu sa islamom?
To vazi samo za vehabije i bukvalce! Jesi ti jedan od njih pa to pitas?

uskrsno_respo

#7 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uskrsno_respo » 24/12/2013 19:20

Zmaj - BIH wrote:
uskrsno_respo wrote:na primjer ko prevodi te filmove
prvo se informisi tu

Filmove koje su preveli i obradile nase TV kuce u prevodima koriste rijeci koje koriste srbi i hrvati a ne koje koriste bosnjaci. Zasto?

Kao sto mogu prenositi uzivo misu iz Vatikana, zasto ne bi mogli prenositi namaz iz Meke? Vremenska razlika je jedan sat tako da nema konflikta sa vremenom i savrseno bi se uklopilo u shemu.

Ima dosta crtanih sa Islamskom tematikom i mogu se lahko nabaviti. Nakon rata su neko vrijeme pustani na TV-u a onda su svi zabranjeni. Zasto su crtani sa Islamskom tematikom ukinuti a bozicni crtani nisu??
koje bolan nase tv kuce prevode?
drugo sam rekao da moze proci citas li ti uopste
a ima li sa tematikom bajrama
pusti se ispirajucih crtanih tipa svi smo mi mudzahedini vehabije i slicno

Zmaj - BIH

#8 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:22

uskrsno_respo wrote: a ima li sa tematikom bajrama
Ima, moze se naci sigurno! A i ne mora biti bajram, moze biti bilo kakav islamski crtani/film.

Moje pitanje i dalje stoji: zasto se vise paznje posvecuje bozicu a ne bajramu??

cyprus

#9 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by cyprus » 24/12/2013 19:32

Zmaj - BIH wrote:
Korigovo si prvobitni, malko nezgrapan odgovor :mrgreen: No hajde, nije bitno... Vehabija nisam :mrgreen: , a trudim se ne biti ni bukvalac... Međutim, vehabijama se makar ne može spočitavat licemjerje... Jesu radikalni u držanju slova, umjesto duha islama, ali su bar principijelni... To se pak za vas vjernike na baterije (tipski primjer: Fatmir Alispahić) ne može reći... Vi od islama uzimate samo ono što ide u prilog vašoj nacionalističkoj ideologiji... Vama je islam mnogo potrebniji kao sredstvo identifikacije i motiv za nacionalno okupljanje, a ne kao duhovna kategorija, što bi on, kao i svaka druga vjera trebao biti...

bull21

#10 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by bull21 » 24/12/2013 19:33

Ajd ne seri.

uglavnomja

#11 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uglavnomja » 24/12/2013 19:33

Zmaj - BIH wrote:
Ima, moze se naci sigurno! A i ne mora biti bajram, moze biti bilo kakav islamski crtani/film.

Moje pitanje i dalje stoji: zasto se vise paznje posvecuje bozicu a ne bajramu??

zato sto tradicija ekranizacije bozica postoji od kad postoji tv.
zato sto je napravljeno milion filmova, ekstra kvalitetnih, koji se zovu bozicni, a u biti su tople ljudske price, sa djecom, u kojima na kraju pobjedjuje ljubav, bude happy end ...
i ono bas bude opustajuce pogledati tako neku limanadu, a pri tome ne razmisljati da je li bozic, ili nova godina, ili bajram ...
a i tv kucama dodje perfektno da popune shemu, svake godine isto, ne moraju misliti o kupovanju ili nedobog pravljenju svog proframa.

dalje, engleski jezik nam je postao mjera filmova, zapadna kultura je nasa kultura, mislim na nacin zivota, kuce, stanove, ulice, aute, ponasanje, odjecu, skole, muziku itd ...

theTruePath

#12 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by theTruePath » 24/12/2013 19:34

Ja se ne slazem,mediji daju vise prostora Bajramu

Koji ce to sutra kanal imati 24 sata uzivo bozicnog pograma? ja ne znam da ce neki nas.a za bajram bude

a ovi filmovi su tu iz razloga jer zapad ima masa filmova o tome,a mi iskreno vezemo ih za novu godinu

uglavnomja

#13 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uglavnomja » 24/12/2013 19:34

cyprus wrote:
Zmaj - BIH wrote:
Korigovo si prvobitni, malko nezgrapan odgovor :mrgreen: No hajde, nije bitno... Vehabija nisam :mrgreen: , a trudim se ne biti ni bukvalac... Međutim, vehabijama se makar ne može spočitavat licemjerje... Jesu radikalni u držanju slova, umjesto duha islama, ali su bar principijelni... To se pak za vas vjernike na baterije (tipski primjer: Fatmir Alispahić) ne može reći... Vi od islama uzimate samo ono što ide u prilog vašoj nacionalističkoj ideologiji... Vama je islam mnogo potrebniji kao sredstvo identifikacije i motiv za nacionalno okupljanje, a ne kao duhovna kategorija, što bi on, kao i svaka druga vjera trebao biti...

:D

Zmaj - BIH

#14 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:36

cyprus wrote:
Zmaj - BIH wrote:
Bla bla pricas gluposti i fulas temu...
Pitanja koja sam postavio su legitimna.
Zasto se vise paznje posvecuje bozicu a ne bajramu? Gdje je tu logika?

uskrsno_respo

#15 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uskrsno_respo » 24/12/2013 19:37

Zmaj - BIH wrote:

e vidis to tebe jebe
cuj ne mora biti bajram
ne moze onda
jer ni ovi ne pustaju bilo koji katolicki nego iskljucivo samo bozicne a ni to nisu katolicki

al dzaba tebi to objasnjavati
i vidim od pocetnog posta ostao si samo na jednom pitanju a i taj eskiviras

temu slobodno zamandalite jer se autor izgubio

theTruePath

#16 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by theTruePath » 24/12/2013 19:38

theTruePath wrote:Ja se ne slazem,mediji daju vise prostora Bajramu

Koji ce to sutra kanal imati 24 sata uzivo bozicnog pograma? ja ne znam da ce neki nas.a za bajram bude

a ovi filmovi su tu iz razloga jer zapad ima masa filmova o tome,a mi iskreno vezemo ih za novu godinu

da ponovim

uglavnomja

#17 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uglavnomja » 24/12/2013 19:38

je li ti to neko ukrao nick :D

da se i ja jednom slozim s tobom.

Zmaj - BIH

#18 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:38

uglavnomja wrote:
Zmaj - BIH wrote:

zato sto tradicija ekranizacije bozica postoji od kad postoji tv.
zato sto je napravljeno milion filmova, ekstra kvalitetnih, koji se zovu bozicni, a u biti su tople ljudske price, sa djecom, u kojima na kraju pobjedjuje ljubav, bude happy end ...
i ono bas bude opustajuce pogledati tako neku limanadu, a pri tome ne razmisljati da je li bozic, ili nova godina, ili bajram ...
a i tv kucama dodje perfektno da popune shemu, svake godine isto, ne moraju misliti o kupovanju ili nedobog pravljenju svog proframa.

dalje, engleski jezik nam je postao mjera filmova, zapadna kultura je nasa kultura, mislim na nacin zivota, kuce, stanove, ulice, aute, ponasanje, odjecu, skole, muziku itd ...
Ima dosta filmova i crtanih sa Islamskom tematikom. Zasto se ne pustaju za Bajram? Je li to nisu tople ljudske price u kojima ne pobjedjuje ljubav? Na kraju krajeva, gdje je logika da se vise paznje posveti bozicu a ne bajramu?

uskrsno_respo

#19 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uskrsno_respo » 24/12/2013 19:39

ili mu je neko ukrao sifru ili se preobratio trece nema :)

theTruePath

#20 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by theTruePath » 24/12/2013 19:40

uglavnomja wrote:

je li ti to neko ukrao nick :D

da se i ja jednom slozim s tobom.
Ako se ti slazem sa mnom red je da preispitam stav :D

Zmaj - BIH

#21 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:41

Katolici mogu prebaciti na hrvatske kanale i imaju i vise nego dovoljno katolickog/bozicnog programa!

Bosnjaci imaju samo BiH i ovih par tv stanica, i na njima ima vise bozicnog nego bajramskog programa.

Gdje je tu logika?

Trafalgar Law

#22 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Trafalgar Law » 24/12/2013 19:42

Jarane ako je tebi Islam istinski bitan,nećeš uopšte voditi računa o tome što nema češće islamskog sadržaja na TV-u,zašto su bošnjaci toliko zanemareni,niti ćeš,na kraju krajeva,mariti za tim šta o tebi ljude misle.

uskrsno_respo

#23 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uskrsno_respo » 24/12/2013 19:43

Zmaj - BIH wrote: Ima dosta filmova i crtanih sa Islamskom tematikom. Zasto se ne pustaju za Bajram? Je li to nisu tople ljudske price u kojima ne pobjedjuje ljubav? Na kraju krajeva, gdje je logika da se vise paznje posveti bozicu a ne bajramu?
ima li bajramskih crtanih sa tematikom bajrama?

uskrsno_respo

#24 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by uskrsno_respo » 24/12/2013 19:44

Zmaj - BIH wrote:

Katolici mogu prebaciti na hrvatske kanale i imaju i vise nego dovoljno katolickog/bozicnog programa!

Bosnjaci imaju samo BiH i ovih par tv stanica, i na njima ima vise bozicnog nego bajramskog programa.

Gdje je tu logika?
on prebaci na hrt ti prebacis na tvsaudi arabia ili al jazeera

jebem ti logiku ko te ucio

Zmaj - BIH

#25 Re: Zanemarivanje bosnjaka(muslimana)

Post by Zmaj - BIH » 24/12/2013 19:44

1. Zasto se u filmovima koji su prevedeni i obradjeni od strane nasih tv stanica koriste hrvatske/srpske rijeci a ne onako kako govore bosnjaci? Zasto u prevodima baka a ne nena?

2. Zasto se za bozic obavi prenos mise iz Vatikana, a za Bajram nema prenosa namaza iz Meke?

3. Zasto se za bozic pustaju filmovi/crtani za katolickom tematikom, a za Bajram nema filmova/crtanih za Islamskom tematikom?

Locked