Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#1 Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by almir90 »

Prikupljam neke podatke jer nešto istražujem i otvaram ovu temu u nadi da se malo diskutuje o poslovnim prilikama u BiH. Želim odmah da napomenem da se tema ne vodi u smijeru kako je sistem loš, kako ne treba ništa pokušavati i da je najbolja opcija odlazak.

Kada je to riješeno, interesuje me šta ovi stariji i iskusniji forumaši mogu preporučiti vezano za zanatske poslove i usluge sa kojima bi mi iz BiH mogi tražiti i klijente van BiH? Imate li kakva lična iskustva ili nekoga poznajete ko je uspio krenuti od nule i pronašao način da svoje proizvode ili znanje izvozi u inostranstvo? Postoje li kod nas institucije koje služe za povezivanje sa privrednicima u inostranstvu?

Edit:

Zaboravio sam dodati da se ne mora raditi striktno o radu za strance, naše tržište je također uključeno.
Last edited by almir90 on 14/03/2019 09:21, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by insomnia78 »

Sve vezano za obradu metala.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#3 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by almir90 »

insomnia78 wrote:Sve vezano za obradu metala.
Ti si u tim vodama koliko znam?

Imaju li firme u tvojoj okolini ili u tvojoj firmi koje traže vanjske poslovne saradnike? Imaš li neki konkretniji primjer koje vrste obrade i o kojim se proizvodima radi?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by insomnia78 »

Pa rekoh ti sve. Od ograda do precizne mehanike. Znam dvije firme koje vec uvoze stvari iz BiH. Al za to moras biti veliki. Ljudi rade zgrade to su kilometri ograda, stotine vrata, prozora, zastitnih ograda...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#5 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by HAVANA »

Imas tu dosta stvari i prostora ali treba i dosta strucnosti,kapitala,organizacionih sposobnosti,ozbiljnosti u poslu...Drvo,metal...Znam par ljudi sto vec rade dobre stvari.Ograde.vrata,prozori,stolovi,stolice,namjestaj,pa do bravica za vw,kolica za trku pasa...Imam i jednog vani sto se bio nafurao da pravi mrtvacke sanduke :lol: Kaze to dole jeftino a ovde zara...Na kraju je otvorio firmu u bih prije par godina i proizvodi alu stolariju...Sad 26 zaposlenih, kupio zemlju i pravi halu 1700m2.Do skora sve izvoz,sad je poceo i ovde...I da,sta god radis za inostranstvo moras biti veliki i imati velike kolicine.I ispostovati ih.I rokove.A to nije lako.Zamisli naruci ti neko 300 vrata i 500 prozora.Djeluje puno iz naseg ugla a iz njihovog i za ta neka trzista,da izvines,pickin dim.Valja to napraviti i ispostovati termine,naci radnu snagu,repromaterijal,postici zeljeni kvalitet...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by insomnia78 »

Pa to. Slabo se kome isplati na sitno uvoziti. Kazem ti gledo sam svojim ocima. Kilometri ograda, gelendera. Na stotine vrata, prozora. I sto kazes mora se drzati kvalitet, ispostovati rokove a ni sa cijenom se ne smije precerivati :-D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#7 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by HAVANA »

Ma gledao sam narudzbe koje dobije.Ma daj.Sve se zna i sve mora biti po specifikaciji.Ni silikon ni saraf ne smiju biti drugaciji od naznacenog.A izmjeris li cenat pogresno majcin sine,platice ti nailova mater. :roll: Mala greska,sve nazad.Kasnjenje,penali,dnevni...
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#8 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by almir90 »

To i jeste ozbiljnost u poslovanju, jebeš zajebanciju kao kod nas što se zna fušeriti.

Ja još nisam sreo nekoga da radi nešto unikatnije i u manjim serijama za izvoza, baš me zanima da li toga ima. Znam i ja za velike poslove i prilike.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#9 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by Matris »

almir90 wrote:To i jeste ozbiljnost u poslovanju, jebeš zajebanciju kao kod nas što se zna fušeriti.

Ja još nisam sreo nekoga da radi nešto unikatnije i u manjim serijama za izvoza, baš me zanima da li toga ima. Znam i ja za velike poslove i prilike.
Isplatilo bi se unikati tipa ebay i amazon sto se prodaje pa da se salje postom. Problem je sto nasa posta odera pa je preskupo dok dodje do destinacije. Kad bi postanski troskovi bili normalni otvorilo bi se kompletno trziste.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#10 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by almir90 »

Da, to sam također i ja već istraživao i ima dosta kočnica, koliko sam ja zaključio mora biti baš nešto skupo da bi kupac mogao opravdati plaćanje poštarine 50+ KM. U principu nije loša ideja ako se zna šta konkretno prodavati.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#11 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by Matris »

almir90 wrote:Da, to sam također i ja već istraživao i ima dosta kočnica, koliko sam ja zaključio mora biti baš nešto skupo da bi kupac mogao opravdati plaćanje poštarine 50+ KM. U principu nije loša ideja ako se zna šta konkretno prodavati.
etsy je pun ideja. Problem ponovo je sto prosjecna cijena tih custom stvari je oko 30 dolara. Odjeca za pse, macke, djecu. Igracke za pse, macke, djecu. Stvari za glodati za pse, macke, djecu :D Ukrasne stvari za akvarijum, terarium itd. Postarina skuplja nego to sto prodajes.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#12 Re: Zanatski poslovi i usluge koji imaju perspektivu i za rad sa inostranim klijentima?

Post by almir90 »

Matris wrote:
etsy je pun ideja. Problem ponovo je sto prosjecna cijena tih custom stvari je oko 30 dolara. Odjeca za pse, macke, djecu. Igracke za pse, macke, djecu. Stvari za glodati za pse, macke, djecu :D Ukrasne stvari za akvarijum, terarium itd. Postarina skuplja nego to sto prodajes.
Pošto imamo i dobru kožnu industriju, vjeruj da je meni na pamet palo izrada unikatnih kožnih torbi koje bi se mogle skuplje prodavati. Naravno, nisam previše oko toga ni razmišljao već mi je par puta se provrtilo kroz glavu.
Post Reply