Zamjenski obroci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Hakiz
Posts: 40373
Joined: 30/07/2015 20:01

#26 Re: Zamjenski obroci

Post by Hakiz »

zizi505 wrote: 11/07/2021 15:29
Hakiz wrote: 11/07/2021 15:19

Povišeni su i meni, samo što me ne interesuje :lol:
Eh, hedonista. :mrgreen:
Koziji sir, vino i tako to...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#27 Re: Zamjenski obroci

Post by moonca »

_BataZiv_0809 wrote: 10/07/2021 22:51 imam tegobe pracene migrenom, pa mi zamjenski obroci zvuce kao dobra ideja.
:hm: .da si sa mnom dobar. tj jaran. :lol: bio bi ko pishta. ovako... :( #patise
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

moonca wrote: 11/07/2021 15:49
_BataZiv_0809 wrote: 10/07/2021 22:51 imam tegobe pracene migrenom, pa mi zamjenski obroci zvuce kao dobra ideja.
:hm: .da si sa mnom dobar. tj jaran. :lol: bio bi ko pishta. ovako... :( #patise
Neka hvala, radije cu se patiti :P
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#29 Re: Zamjenski obroci

Post by uglavnomja »

a mozda je obrnuto?


mozda su problemi sa zelucem posljedica migrene?

https://www.lv-pharm.rs/2020/jaka-glavobolja-i-mucnina/
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#30 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

Dakle malo masimo temu, meni treba neko instant rjesenje kad nisam u prilici da kuham. Predlazete mi da kuham zamjenske obroke, a za to nema potrebe, skuhat cu "pravi " obrok ako vec imam vremena za kuhanje. Dakle treba mi nesto kad sam na putu, kad mi se radni dan otegne itd...dakle kad sam van komfort zone...

Znaci ovo sto je @Hakiz preporucio da kupim u apoteci, kao i orasasti plodovi i grozdjice su na dobrom tragu, kao i ostali gotovi proizvodi
koje su preporucivali ostali.

Cekam da mi @konektovan objasni za one kapi i kontrolok :thumbup:

@uglavnomja imam uputnicu za kolor dopler vratnih zila, ali sam je dobio u jeku pandemije pa mi se nije islo. Obavit cu to uskoro, a i ponoviti laboratoriju da vidim je li smjesa pomogla u obaranju holesterola nakon 5 mjeseci konzumacije...
User avatar
konektovan
Posts: 40501
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#31 Re: Zamjenski obroci

Post by konektovan »

Googliraj bato,....bice ti lakše, nisam ti ja baš za objašnjavanje .. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 11/07/2021 16:18 Googliraj bato,....bice ti lakše, nisam ti ja baš za objašnjavanje .. :mrgreen:
De mi samo reci kako ove kapi uzimas? I moze li kontrolok poslije rizicnog rucka, tj kad vidim da odoh u pm?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33 Re: Zamjenski obroci

Post by moonca »

:roll:
3. Ukolikonije drugačijepropisano, Iberogastkapi seuzimajupreili u toku jela sa neštotečnosti.

Odrasli i adolescenti: uzeti 3 puta dnevno po 20 kapi.
User avatar
konektovan
Posts: 40501
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34 Re: Zamjenski obroci

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 16:27
konektovan wrote: 11/07/2021 16:18 Googliraj bato,....bice ti lakše, nisam ti ja baš za objašnjavanje .. :mrgreen:
De mi samo reci kako ove kapi uzimas? I moze li kontrolok poslije rizicnog rucka, tj kad vidim da odoh u pm?
Evo moonca vec napisal, 20 kapi tokom obroka ili prije, tazmuceno sa malo vode, ili soka...

Ja sam koristio kontrolok poslije obroka,...i bio je koristan..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 11/07/2021 16:39
_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 16:27

De mi samo reci kako ove kapi uzimas? I moze li kontrolok poslije rizicnog rucka, tj kad vidim da odoh u pm?
Evo moonca vec napisal, 20 kapi tokom obroka ili prije, tazmuceno sa malo vode, ili soka...

Ja sam koristio kontrolok poslije obroka,...i bio je koristan..
Boj se munke i kad darove nosi :D

Sta mi on iz Amerike treba govorit sta ima kupit u Bingu od zamjenskih obroka :lol:

Kupicu i kapi i controloc pa cemo vidjeti, mada nisam bas optimistican, Reglan, Ranibos, Fenix, Samarin, Carbopil, nista ne pomaze :run:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#36 Re: Zamjenski obroci

Post by moonca »

:shock:
..hm. ok kapi. mozes dobiti samo -neku alergiju, ....... ali te tablete , ne bi trebao bez dr, pregleda.. pa , ne znash ni sta ti je.. samo kukash mukati- mozda si #trudanba :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40693
Joined: 29/06/2011 23:39

#37 Re: Zamjenski obroci

Post by dječak sa šibicama »

Najbolje otici doktoru i(li) nutricionisti.

Ja sam slucajno prijatelju rekao da posjeti doktora, imao strasne probleme sa zelcom posebno na vruce kifle i tijesto sto je covjek obozavao jesti posto radi na cesti pa je bio redovan gost pekara, ja mu rekao da provjeri da nije alergican na gluten ili kako se ta bolest vec zove. Otisao doktoru, i stvarno ima problem sa tim, obratio se nutricionisti i dobio posebnu dijetu, danas nema nikakvih problema. Plus smrsao jer vise ne jede toliko tijesto.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#38 Re: Zamjenski obroci

Post by crveni_makovi »

_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 16:15 Dakle malo masimo temu, meni treba neko instant rjesenje kad nisam u prilici da kuham. Predlazete mi da kuham zamjenske obroke, a za to nema potrebe, skuhat cu "pravi " obrok ako vec imam vremena za kuhanje. Dakle treba mi nesto kad sam na putu, kad mi se radni dan otegne itd...dakle kad sam van komfort zone...

Znaci ovo sto je @Hakiz preporucio da kupim u apoteci, kao i orasasti plodovi i grozdjice su na dobrom tragu, kao i ostali gotovi proizvodi
koje su preporucivali ostali.

Cekam da mi @konektovan objasni za one kapi i kontrolok :thumbup:

@uglavnomja imam uputnicu za kolor dopler vratnih zila, ali sam je dobio u jeku pandemije pa mi se nije islo. Obavit cu to uskoro, a i ponoviti laboratoriju da vidim je li smjesa pomogla u obaranju holesterola nakon 5 mjeseci konzumacije...
Vježbe za vrat i prije nego krene glavobolja, više puta tokom dana, kadgod se sjetiš i imaš priliku. Vrat je jako osjetljiv pa sve vježbe raditi polako i kontrolisano. Vježbaj često disanje i kadgod se sjetiš diši duboko i svjesno. Pij puno vode i čaja.
Meni je neuredan taj kolor dopler i ja godinama živim s tim. Zeznem se sa premorenošću i tad kreće krckanje pri svakom micanju vrata, manjak kisika u mozgu i teške glavobolje. Nikad ne pijem tablete. Tečnost, te vježbe za vrat i disanje uglavnom pomognu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

crveni_makovi wrote: 11/07/2021 16:58
Vježbe za vrat i prije nego krene glavobolja, više puta tokom dana, kadgod se sjetiš i imaš priliku. Vrat je jako osjetljiv pa sve vježbe raditi polako i kontrolisano. Vježbaj često disanje i kadgod se sjetiš diši duboko i svjesno. Pij puno vode i čaja.
Meni je neuredan taj kolor dopler i ja godinama živim s tim. Zeznem se sa premorenošću i tad kreće krckanje pri svakom micanju vrata, manjak kisika u mozgu i teške glavobolje. Nikad ne pijem tablete. Tečnost, te vježbe za vrat i disanje uglavnom pomognu.
Daa :(

Hipoksija mozga, konstantno zijevanje, suzne oci i jaka glavobolja. Koje vjezbe izvodis?

Pijem dosta vode i obicne i kisele, treniram, u formi sam, ne pusim, cugam umjereno, ali imam dosta stresa na poslu i jedem dosta jednolicno kako bi se postedio komplikacija...
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#40 Re: Zamjenski obroci

Post by musicman80 »

Jesi li bio kod ljekara / nutricioniste, sta oni kazu? Ako ti samo ulje stvara problem, probaj ulje srednjeg lanca triglicerida (MCT).

Opsirnije: https://www.webmd.com/diet/mct-oil-heal ... mon-uses#1
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#41 Re: Zamjenski obroci

Post by banjaluka078 »

@_BataZiv_0809

Moja najbolja prijateljica pojede par kockica čokolade ili komadić sira i dva dana je bolesnik od migrene...imaju ti neki enzimi u njima koje ne podnosi i koji su joj strašan okidač.
Ja imam skršenu vratnu kičmu, česte glavobolje, pomažu masaže ramenog pojasa, istezanje i vježbe za taj dio. Čisti su mi krvni sudovi, ali su "ufrćkani" zbog pršljenova koji su otišli u stranu, zakrivljeni i otežan je protok. Tako da pogledaj to kad stigneš.

Nego, na temu klope, ovo sa žitaricama i orašastim plodovima je dobar prijedlog, samo se čuvaj kalorija iz njih. Ja sam na programu korekcije ishrane bila upala u stagnaciju...obrni-okreni, da vidim s nutricionistom šta radim pogrešno...ponekad pojedem malo više badema, a u 100 grama badema, skoro 600 kalorija. Tako da obratiš pažnju na to, ako ti je posao sjedeći i ne trošiš se.

Mene je zezalo to što sam jela samo doručak prije posla i ručak poslije i prejedala se, a metabolizam usporio....onda su mi "naredili" obrok za vrijeme radnog vremena ili barem užinu, pa su mi spas posude za hranu koje drže toplotu/hladnoću, kao termos. Spremim obrok noć ranije, ili prije posla kad imam vremena, ubacim u posudu i nosim sa sobom. Bolja opcija od kifle ili bureka. Najčešće napravim salatu s piletinom ili tunjevinom ili kuk-kus salatu ili uzmem neki integralni hljeb i napravim par sendviča, plus krastavac&paradajz salatu iz mini-hladnjaka i milina. U početku me bilo malo blam, svi normalni ljudi jedu burek i ćevape, a ja raspakujem moju komplikaciju :D , ali brzo sam skontala da mi baš prija i nemam više glad, prejedanje...

Brza "prva pomoć" za kad mi treba obrok za ponijeti je da stavim zobene pahuljice, chia sjemenke, jogurt i narežem jabuku ili nektarinu u to (kad je sezona, stavim maline, borovnice, jagode...). Za koji sat to fino nabubri, sjedini se i eto meni obroka.
mali_balon
Posts: 11362
Joined: 12/09/2012 09:57

#42 Re: Zamjenski obroci

Post by mali_balon »

Izbaci cigare, alkohol samo dobra rakija kruska, meze lagano bez masnoca, smanji kafu, pij kamilicu, bjezi od masnog, kuhane rize sto vise bez masnoce, nosaj gastal ili pepermint zvake, slatko malo, redvni obroci
Manje stresa puno guznjave i bit ce ok.....i obrati paznju da na poslu sjedis sto uspravnije.....
Prvo rijesi problem zeludca onda prehrana
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#43 Re: Zamjenski obroci

Post by crveni_makovi »

Imaš razne vježbe za vrat na netu. Ja radim svašta što sam pokupila s yoge a što sam primjetila da pomaže i godi (razna kontrolisana i usporena istezanja, pokreti lijevo, desno, naprijed, nazad, kruženje vratom. Sve kontrolisano i polako. Možda da više pripaziš i šta i kako vježbaš kad si u teretani.

Alkohol meni uglavnom pogoršava stanje u smislu da me toliko uspori i imam subjektivni osjećaj da mi nenormalno snizi pritisak što nije uopšte moguće. Ovih dana kad je bilo jako toplo ja sam veći dio dana imala osjećaj da ću izgubiti svijest, nisam imala apetit i zaboravila bi i piti vodu. Dešavalo mi se da ako zaspim tokom dana, budim se dezorjentisano, s teškom mučninom, vrtoglavicom i tek nakon nekoliko čaša vode umjereno dođem sebi.
Jedi salate. U Merkatoru imaš za marku kutiju gotove salate od običnog ili crvenog kupusa. Ili napraviš sebi razne verzije salata s puno zelene salate pa kombinuješ malo oraha ili badema, i igraš se s drugim sastojcima (paradajz, krastavac, losos, tuna, piletina, dimljena pastrmka, feta, inćuni. U Tropiku isto u raznim mjestima po BiH prodaju bogat izbor salata za kupiti kad si na putu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#44 Re: Zamjenski obroci

Post by -Chesterfield- »

_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 16:47

Kupicu i kapi i controloc pa cemo vidjeti, mada nisam bas optimistican, Reglan, Ranibos, Fenix, Samarin, Carbopil, nista ne pomaze :run:
Controloc = Fenix
To ti je isto, odnosno pantoprazol.

Jesu li pozitivan na ovu bakteriju?

https://www.adiva.hr/zdravlje/probava/h ... bakterije/

Ranitidin i pantoprazol se ne bi smjeli uzimati zajedno.
swanfilter
Posts: 7833
Joined: 06/06/2008 18:52

#45 Re: Zamjenski obroci

Post by swanfilter »

Stara je imala opasne migrene Dec mjesec, da je bolovanje uzela.

Zacepljenje vratnih zila. Aspirin ...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#46 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

swanfilter wrote: 12/07/2021 14:59 Stara je imala opasne migrene Dec mjesec, da je bolovanje uzela.

Zacepljenje vratnih zila. Aspirin ...
Uzimala aspirin kad je uhvati migrena?

@banjaluka078 @crveni_makovi i svi ostali hvala vam :thumbup:
swanfilter
Posts: 7833
Joined: 06/06/2008 18:52

#47 Re: Zamjenski obroci

Post by swanfilter »

_BataZiv_0809 wrote: 12/07/2021 15:01
swanfilter wrote: 12/07/2021 14:59 Stara je imala opasne migrene Dec mjesec, da je bolovanje uzela.

Zacepljenje vratnih zila. Aspirin ...
Uzimala aspirin kad je uhvati migrena?

@banjaluka078 @crveni_makovi i svi ostali hvala vam :thumbup:

Ne, nakon CT glave određen. Kada i koliko, ne bih znao.

Ima i herniju. Prvo rekli operacija, pa u Mo rekose, da mozda nije ni potrebna. Banje, ovo-ono ...
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#48 Re: Zamjenski obroci

Post by paladinka »

Aspirin nije bas dobar za zeludac.
Post Reply