Zamjenski obroci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1 Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

E ovako, ima li kod nas i gdje kupiti zamjenske obroke, i kakva su vasa iskustva sa njima? Imam los zeludac i ako pojedem nesto sto mi ne odgovara, imam tegobe pracene migrenom, pa mi zamjenski obroci zvuce kao dobra ideja.

Za one zobene kaše mi kažu da su pune šećera :-? Ima li sta drugo kao zamjenski obrok a da je zdravije i bolje?

P.S. ne znam je li tema za Zdravlje ili Umjetnost zivljenja, pa nek moderacija prebaci :sax:
Ali_G
Posts: 4640
Joined: 02/03/2002 00:00

#2 Re: Zamjenski obroci

Post by Ali_G »

A sta podrazumijevas pod zamjenski obrok?
JuzerNejm__
Posts: 78
Joined: 30/03/2021 15:21

#3 Re: Zamjenski obroci

Post by JuzerNejm__ »

Ali_G wrote: 10/07/2021 22:54 A sta podrazumijevas pod zamjenski obrok?
Pa ne podrazumijeva on ništa, to je termin za hranu koja je posebno dizajnirana sa potrebnim nutritijentima mineralima vitaminima, zavisi od određene vrste, obično u prahu npr, u vidu shejkova i slično
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

Tako je...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#5 Re: Zamjenski obroci

Post by Guadalajara »

Pratim :-D
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#6 Re: Zamjenski obroci

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 10/07/2021 22:51 E ovako, ima li kod nas i gdje kupiti zamjenske obroke, i kakva su vasa iskustva sa njima? Imam los zeludac i ako pojedem nesto sto mi ne odgovara, imam tegobe pracene migrenom, pa mi zamjenski obroci zvuce kao dobra ideja.

Za one zobene kaše mi kažu da su pune šećera :-? Ima li sta drugo kao zamjenski obrok a da je zdravije i bolje?

P.S. ne znam je li tema za Zdravlje ili Umjetnost zivljenja, pa nek moderacija prebaci :sax:
Kupi čisti zob, voće, cimet, štagod i sam napravi zobnu kašu. Mislim da ćeš na kraju tako morati, ovi industrijski zamjenski obroci ili su skupi, ili je mali izbor ili nisu to šta tvrde da jesu. Sam kupiš "sirovine", ako još možeš ne ni na pijaci nego od poznatog, provjerenog poljoprivrednika da znaš da nije prskano itd i praviš sam sebi.

Bojim se da je na kraju to rješenje.

Vidi u apotekama Nutridrink, to je piće u obliku gustog soka, kao voćni jogurt, koji koriste ljudi koji ne mogu da jedu a da bi unijeli potrebne nutrijente (poslije operacija, hemoterapija itd).

Samo, bočica košta 6 KM, a dnevno trebaju 3 bočice. Čak ni to neki ne podnose.

Sretno
Naslovnica
Posts: 27837
Joined: 20/03/2013 15:38

#7 Re: Zamjenski obroci

Post by Naslovnica »

_BataZiv_0809 wrote: 10/07/2021 22:51 E ovako, ima li kod nas i gdje kupiti zamjenske obroke, i kakva su vasa iskustva sa njima? Imam los zeludac i ako pojedem nesto sto mi ne odgovara, imam tegobe pracene migrenom, pa mi zamjenski obroci zvuce kao dobra ideja.

Za one zobene kaše mi kažu da su pune šećera :-? Ima li sta drugo kao zamjenski obrok a da je zdravije i bolje?

P.S. ne znam je li tema za Zdravlje ili Umjetnost zivljenja, pa nek moderacija prebaci :sax:
Jesi li probao HAŠE?!
8-)
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#8 Re: Zamjenski obroci

Post by YouAreMyDestiny »

Kupi blender i sam pravi smutije, šejkove i slično. :) Bar ćeš znati, šta unosiš u organizam.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

@Hakiz @Sarajmen momci meni treba neko instant rjesenje kad nemam spremljen rucak ili kad sam na putu obzirom da od "kupovne" hrane imam zelucane tegobe. Dakle ne bih ovo jeo stalo i svaki dan, nego mi je ovo back up opcija.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7406
Joined: 16/01/2007 23:38

#10 Re: Zamjenski obroci

Post by banjaluka078 »

_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 09:38 @Hakiz @Sarajmen momci meni treba neko instant rjesenje kad nemam spremljen rucak ili kad sam na putu obzirom da od "kupovne" hrane imam zelucane tegobe. Dakle ne bih ovo jeo stalo i svaki dan, nego mi je ovo back up opcija.
Vidjela sam nešto slično u DM-u, pored sokova i "zdravih" bombona, ali da me ubiješ ne zapamtih naziv. Kao klopa za astronaute, kašasto u nekom kao tetrapaku, istisneš u usta.

Ako ti je zgodno, radije napravi neki miks žitarica ili smuti, pa sa sobom u onom malom frižideru za izlete.

Eventualno sendvič s nekim zdravim hljebom.
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#11 Re: Zamjenski obroci

Post by Hakiz »

_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 09:38 @Hakiz @Sarajmen momci meni treba neko instant rjesenje kad nemam spremljen rucak ili kad sam na putu obzirom da od "kupovne" hrane imam zelucane tegobe. Dakle ne bih ovo jeo stalo i svaki dan, nego mi je ovo back up opcija.
Probaj Nutridrink, rekoh.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

Hvala @Hakiz @klix i @banjaluka078 :thumbup:
Sarajmen wrote: 11/07/2021 09:44 I u toj varijanti ostajem pri svom savjetu. Na put samo poneseš pvc zdjelu sa poklopcem i pvc kašiku, da ne kupuješ. Kukuruzne proizvode i obje vrste mlijeka možeš kupiti na dosta mjesta pored ceste. Sretno. Isključujem se.
Znaci kukurzno brasno srokam u nemasni jogurt?

Koji omjer? Jedna supena kasika na solju jogurta?
User avatar
konektovan
Posts: 40477
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#13 Re: Zamjenski obroci

Post by konektovan »

Kupi sebi iberogast kapi i riješi probleme,..ili koristi controloc prije svakog (rizicnog) obroka, jedan satić prije..i uzivaj u okusu prave hrane. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 11/07/2021 10:57 Kupi sebi iberogast kapi i riješi probleme,..ili koristi controloc prije svakog (rizicnog) obroka, jedan satić prije..i uzivaj u okusu prave hrane. :mrgreen:
Moze li jos malo vise detalja :thumbup:

Image

Mislim da mi masnoca (prvenstveno ulje koje se u restoranima ne mijenja tako cesto) pravi najveci problem.

Dakle desetak minuta nakon sto jedem tako nesto, pocne mi se zijevati, glava me zaboli i imam mucninu :run:

Kad mi se to desi, ne pomaze ni Reglan, ni Fenix, ni Ranibos ni aktivni ugalj ni Samarin, nista, samo lec spavat :run:

Kad se drzim suhe hrane i hrane koju sam sebi napravim takvih problema nemam, ali jebiga zivotni ritam je takav da to ponekad ne mogu i onda gladujem ili jedem plazmu ili tako nesto ali ostajem gladan....

Imam povisen holesterol i trigliceride pa 2x dnevno mastrafim smjesu iz butik badem....
kB27
Posts: 1127
Joined: 17/02/2016 17:46

#15 Re: Zamjenski obroci

Post by kB27 »

_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 09:38 @Hakiz @Sarajmen momci meni treba neko instant rjesenje kad nemam spremljen rucak ili kad sam na putu obzirom da od "kupovne" hrane imam zelucane tegobe. Dakle ne bih ovo jeo stalo i svaki dan, nego mi je ovo back up opcija.
https://www.biona.ba/proizvodi/slatko-i ... -superfood

Probaj ovo, ima ja mislim u dm-u ali i svim vecim hipermarketima. Koliko se sjecam sastava, nema nista "problematicno" i sasvim je ok. Naizgled malo skupo, ali od jedne kutijice rahat moze dvoje jesti. A ako ti se svidi, lako je onda napraviti svoju smjesu za 10 puta manju cijenu. Ne treba ti nista osim (tople) vode ili jos bolje (biljnog) mlijeka, a ako jos dodas bananu, kakav mix suhog/svjezeg voca ili orasastih plodova - eto obroka da nisi gladan bar 4 sata.

Nije bas rucak, ali odlicno je sto ne trazi nikakvo posebno skladistenje i mozes uvijek imati par komada u torbi ili autu. :) To je u biti to sto je par ljudi ovdje predlozilo, samo "na gotovo".
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Zamjenski obroci

Post by _BataZiv_0809 »

@kB27 uh odlicno :thumbup:
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#17 Re: Zamjenski obroci

Post by Hakiz »

Ja sam na planine nosio miks, stavim u vrećicu za zamrzivač bademe, lješnike, suho grožđe. Ukusno, hranjivo, ne zauzima prostor i nije teško, ima "dobre" masti, šećere iz grožđica itd. To sam nosio da zadovoljim glad a da mi bude što lakše nositi, ne treba pribor za kuhanje, ne treba voda itd. Da bi neka druga hrana dala istu količinu nutrijenata kao 200 grama tog miksa, bila bi barem 0,5 kg teška jer bi sadržavala više vode.

Možeš i orahe i slično, dugo suho voće umjesto grožđica ili dodati uz grožđice itd, ako nisi alergičan i to ti stomak podnosi.

200 grama takvog miksa je mene držalo da cijeli dan skačem po planini.

Pomalo jedeš taj miks tokom dana, uz to pomalo ispijaš jedan onaj Nutridrink (znam da ga često spominjem, ali je to pravo medicinsko sredstvo za unošenje nutrijenata kada ne može putem "normalne" hrane, zato se i kupuje samo u apotekama, nema drugdje) i to će te sigurno držati cijeli dan.

Biciklisti religiozno nose banane za energiju.
Zizi505
Posts: 9251
Joined: 25/04/2011 14:06

#18 Re: Zamjenski obroci

Post by Zizi505 »

Kuskus i nudle od riže se jako brzo naprave, samo se preliju proključalom vodom, odstoje pet minuta i onda ih možeš jesti. Možeš im dodavati šta god želiš, slatku , slanu hranu, voće ili povrće, salate...
Što je još važno nisu teški za probavu.

Pošto imaš povišen holesterol i trigliceride odličan ti je Hakizov prijedlog za zob, jer ih ona snižava. Možeš je skuhati veću količinu i držati u frižideru, tako da imaš pripremljen obrok za nekoliko dana.

Ja volim kuhanu ribu, bakalar posebno. Treba mu oko sedam minuta da se skuha, a nemaš nikakvog posla oko čišćenja ribe. Pravim ga sa nudlama od riže, rukolom i samo još prelijem maslinovim uljem. Treba ti oko 10 minuta da pripremiš ovaj obrok.
Naslovnica
Posts: 27837
Joined: 20/03/2013 15:38

#19 Re: Zamjenski obroci

Post by Naslovnica »

_BataZiv_0809 wrote: 11/07/2021 11:31 @kB27 uh odlicno :thumbup:
Imaš za kupiti u novom Bingetu.
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#20 Re: Zamjenski obroci

Post by Hakiz »

zizi505 wrote: 11/07/2021 12:46

Pošto imaš povišen holesterol i trigliceride odličan ti je Hakizov prijedlog za zob, jer ih ona snižava.
Povišeni su i meni, samo što me ne interesuje :lol:
Naslovnica
Posts: 27837
Joined: 20/03/2013 15:38

#21 Re: Zamjenski obroci

Post by Naslovnica »

Hakiz wrote: 11/07/2021 15:19
zizi505 wrote: 11/07/2021 12:46

Pošto imaš povišen holesterol i trigliceride odličan ti je Hakizov prijedlog za zob, jer ih ona snižava.
Povišeni su i meni, samo što me ne interesuje :lol:
Samo statini bajo moj, i opleti.
8-)
Zizi505
Posts: 9251
Joined: 25/04/2011 14:06

#22 Re: Zamjenski obroci

Post by Zizi505 »

Hakiz wrote: 11/07/2021 15:19
zizi505 wrote: 11/07/2021 12:46

Pošto imaš povišen holesterol i trigliceride odličan ti je Hakizov prijedlog za zob, jer ih ona snižava.
Povišeni su i meni, samo što me ne interesuje :lol:
Eh, hedonista. :mrgreen:
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#23 Re: Zamjenski obroci

Post by izvrsni direktor »

Vegetarijanska hrana? Vegie alternative mesu? Kako ti se zeludac nosi s tim?

Zena ima slicne probleme tvojima, sa vegie mesom je konacno dosla i ona do toga da sta s rostilja pojede..
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#24 Re: Zamjenski obroci

Post by uglavnomja »

najispravniji put, kao sto svi znaju, ali naravno ne i najprijatniji je otici doktoru i dobiti dijagnozu ...

da se otkrije zasto je zeludac "los"

mogu biti lose bakterije - kiselina u zelucu, onda se ide sa probioticima
moze biti cir, zuc, ovo ono
alergije
netolerancije
stres


nesto se moze rijesiti ishranom
nesto sa tableticom
nesto malo tezom terpaijom


inace ono sto sigurno godi su lgg jogurti
ono sto sigurno treba izbaciti je zaledjena gotova hrana, hemijski obradjivano ... przeno u puno ulja ... generalno masno
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Zamjenski obroci

Post by moonca »

Statini, i opet ne jesti masno... :-)

Zamjena za put. konzerva sardine... hljeb.... dovoljno... :zoka: .. domacha sirnica. dobra i hladna...

Zob nije ukusna, kuvana... ali- moze kao---granola i kombinovati-- dodati malo oraha, flaxa mljevenog, ulja i u rernu /30 min..... drzati u tegli... i odlicno s mlijekom ili jogurtom... ko voli slatko--dodati kasicicu-cane ili coconut shecera..
.. pasulj. skuvati i naparviti --hummus.. tj dodati tahinija.. super namaz za somun... i dugo si sit... :pipi:

..
Post Reply