Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
saksonac
Posts: 5
Joined: 15/09/2014 19:09

#376 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by saksonac »

Nema jos nista ni u Saksoniji......


in der Fahrerlaubnisbehörde der Stadt Leipzig liegen keine Erkenntnisse vor, dass Führerscheine aus Bosnien umgeschrieben werden können.

Mit freundlichen Grüßen

Izgleda da Saksonija i gore Hamburg stvarno moraju cekati Anlage 11
dinob1000
Posts: 111
Joined: 28/01/2013 23:35

#377 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by dinob1000 »

Pozdrav i jedno pitanje ako neko moze odgovoriti
Kakva je procedura zamjene stare njemacke vozacke dozvole KL.2 izdate 1993 godine za novu dozvolu.
Naime tada sam podnio zahtjev za zamjenu stare YU vozacke ali u tom periodu je to prekinuto i morao sam da polazem komplet vozacki(testovi,voznja prva pomoc).
Od 1997 zivim u bosni i skoro sam saznao da je stara vozacka vazeca do 2033 godine .
po nekim informacijama procedura zamjene je ista kao da zimim u njemackoj samo sto se preuzimanje nove vozacke i predavanje stare vrsi preko ambasade u sarajevu

Ako neko zna jos nesto neka napise

Hvala
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#378 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by TDK-90 »

dinob1000 wrote:Pozdrav i jedno pitanje ako neko moze odgovoriti
Kakva je procedura zamjene stare njemacke vozacke dozvole KL.2 izdate 1993 godine za novu dozvolu.
Naime tada sam podnio zahtjev za zamjenu stare YU vozacke ali u tom periodu je to prekinuto i morao sam da polazem komplet vozacki(testovi,voznja prva pomoc).
Od 1997 zivim u bosni i skoro sam saznao da je stara vozacka vazeca do 2033 godine .
po nekim informacijama procedura zamjene je ista kao da zimim u njemackoj samo sto se preuzimanje nove vozacke i predavanje stare vrsi preko ambasade u sarajevu

Ako neko zna jos nesto neka napise

Hvala
Preko 7 godina si izvan Njemacke , a dozvola se mijenja bez problema samo ako imas adresu-boravak u Njemackoj. Tvoja dozvola je trenutno ne vazeca za upotrebu ali se moze zamijeniti samo ako zivis u Njemackoj -Viza
nur-xxl
Posts: 4
Joined: 30/07/2013 00:05

#379 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by nur-xxl »

Imali netko da je zamjenio ili predao u Starnbergu
User avatar
Uka
Posts: 132
Joined: 17/11/2013 19:13

#380 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Uka »

Ako imas njemacku vozacku,bez obzira gdje zivis ona je i dalje važeća.
A novu možes isto dobit daš nekome punomoc ,40€ i sliku.
;-)
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#381 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by TDK-90 »

Uka wrote:Ako imas njemacku vozacku,bez obzira gdje zivis ona je i dalje važeća.
A novu možes isto dobit daš nekome punomoc ,40€ i sliku.
;-)
Ako je tako onda moze i preko ambasade ne treba mu punomoc. Kako ce dobiti novu vozacku bez boravka kada prvo traze vizu i anmeldung stana a on to nema, u kojem mjestu ce predati neko za njega zahtjev za promjenu. Vozacka mu vazi i kada istekne rok opet mu vazi tj. moze je zamijeniti "samo" ako ponovo dobije boravak u BRD
User avatar
Uka
Posts: 132
Joined: 17/11/2013 19:13

#382 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Uka »

Tamo gdje mu je izdata je moze trazit i dobit BEZ anmeldunga i boravka.
Ako je to neki manji grad i nema nikog tamo naravno da je preko Ambasade lakse.
User avatar
Uka
Posts: 132
Joined: 17/11/2013 19:13

#383 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Uka »

Nema on sta mjenjat ako se radi o njemackoj vozacki,bila ona u starom izdanju ili ove "nove" kartice.
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#384 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by OptimusPrime »

Samo da javim..

Vozacka zamijenjena.
Od dokumentacije mi je bilo potrebno: Bosanska vozacka, licna karta ili pasos, potvrda o prvom doseljenju u DEU i 39 EUR.
Vrijeme obrade 11 dana. Bosansku vozacku sam morao predati prilikom preuzimanja nove.
Eto.. Sretno svima..
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#385 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by svako_dobro_bih »

OptimusPrime wrote:Samo da javim..

Vozacka zamijenjena.
Od dokumentacije mi je bilo potrebno: Bosanska vozacka, licna karta ili pasos, potvrda o prvom doseljenju u DEU i 39 EUR.
Vrijeme obrade 11 dana. Bosansku vozacku sam morao predati prilikom preuzimanja nove.
Eto.. Sretno svima..
cestitam! :)

interesantno kako se razlikuje od pokrajine do pokrajine, od grada do grada. Gdje si radio prijevod? Ja evo cekam svoju vec dvije sedmice, rekli su tri. Odmah su mi uzeli moju bosansku i platio sam 35 EUR a ne 39 EUR :)
Hamzigadrp
Posts: 14
Joined: 03/12/2004 13:16

#386 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Hamzigadrp »

Prijevod možete ovdje odraditi. Skeniraš vozačku, pošalješ na mail, on prevede i pošalje na adresu. Njegov pečat važi za čitavu Njemačku.
www.sudskitumac.de
erding
Posts: 9
Joined: 22/08/2014 17:42

#387 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by erding »

U Erdingu samo hitne slucajeve primaju hhahah nevjerovatno,imam auto,nemam vozacku s cim ici na posao,s biciklom :izet:
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#388 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by newlevel »

Unaprijed se izvinjavam, mozda je pitanje bilo, ali stvarno nemam vremena za citati.
Pitanje je sljedece, studiram ovdje i imam posao preko ljeta u Njemackoj. Situacija je takva da bi puno vise zaradjivao da imam vozacki polozen, pa to sada namjeravam uraditi.
Ukratko, da li cu imati kakvih problema ako bi me kad policija tamo zaustavila i trazila od mene na uvid vozacki ?

Sent from my Nokia 3310
erding
Posts: 9
Joined: 22/08/2014 17:42

#389 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by erding »

Mozes da vozis u njemackoj 6 mjeseci od prijave boravka s bosanskom vozackom,znaci i da dolazis kod nekog u posjetu u njemacku na tri mjeseca mozes da vozis,samo se moras prijavit :) nece biti nikakvih problema samo uz vozacku moras imati pasos ukoliko te policija zaustavi ;)
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#390 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by newlevel »

E hvala na odgovoru. Ma ja samo odradim dva i po mjeseca preko ljeta i nastavim ovdje studirati.
Evo zadnjih par godina s posla na posao s kolegom, nikad nas policija nije zaustavila, nadam se da nece ni mene :-D .

Sent from my Nokia 3310
User avatar
galamdzinica
Posts: 313
Joined: 06/03/2012 17:19

#391 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by galamdzinica »

Preuzeh i ja jutros svoju njemačku vozačku :D

Nego, nije mi jasan sistem probnog perioda. Kako oni znaju kad smo mi položili? Meni na polju 10 piše * i onda u 14 mi je upisala današnji datum - znači 22.9.14. Je li to znači da meni od danas ide probni period? :/ A vozim već 7 godina :-)
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#392 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by OptimusPrime »

galamdzinica wrote:Preuzeh i ja jutros svoju njemačku vozačku :D

Nego, nije mi jasan sistem probnog perioda. Kako oni znaju kad smo mi položili? Meni na polju 10 piše * i onda u 14 mi je upisala današnji datum - znači 22.9.14. Je li to znači da meni od danas ide probni period? :/ A vozim već 7 godina :-)

Sto se tice Probezeita, evo sta kaze advokat :):

Der Inhaber eines ausländischen Führerscheins, ausgestellt in einem Drittland, muss wie ein deutscher Fahranfänger die Probezeit bestehen, wenn er nach Deutschland umsiedelt und sein Führerschein nicht älter als zwei Jahre ist.

Anders als bei EU-Führerscheinen beginnt die Probezeit nicht mit der Einreise nach Deutschland, sondern erst mit der Umschreibung der ausländischen Fahrerlaubnis in die deutsche Fahrerlaubnis.

Bei der Berechnung der Probezeit werden folgende Zeiten angerechnet:
**die Zeit ab Erteilung der Fahrerlaubnis im Ausland bis zur Begründung des Wohnsitzes in Deutschland
**ab Begründung des Wohnsitzes in Deutschland maximal 6 Monate.


Nigdje ti explicitno ne pise da si u probezeitu. Ali ti pise da je tvoja DEU vozacka prepis BOS dozvole. Pogledaj stavku 12. u vozackoj i kod koji predstavlja ID tvoje stare vozacke.
Tako da kada napravis prekrsaj, oni mogu sve to skontati.
User avatar
galamdzinica
Posts: 313
Joined: 06/03/2012 17:19

#393 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by galamdzinica »

Zvali telefonom, nema probnog perioda, sve superiška. Jedva čekam da uskočim u auto i vozikam se :D
Franjo_89
Posts: 1
Joined: 28/09/2014 15:41

#394 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Franjo_89 »

Jel se može zamijeniti BiH vozačka za Njemačku?
User avatar
leah
Posts: 51
Joined: 23/06/2009 19:40

#395 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by leah »

Moze ja mislim u vecini pokrajina, samo je malo cudno da niste procitali temu i nasli odgovor na pitanje. Napisano je 16 stranica o tome :|
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#396 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by svako_dobro_bih »

i ja sam uspio da dobijem vozacku nakon vise od cetiri sedmice. Dobio sam i bosansku nazad!
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#397 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by TDK-90 »

svako_dobro_bih wrote:i ja sam uspio da dobijem vozacku nakon vise od cetiri sedmice. Dobio sam i bosansku nazad!
Oprosti ne mogu da nadjem a vjerovatno si vec naveo , koje mjesto je u pitanju ? Hvala :bih:
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#398 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by svako_dobro_bih »

TDK-90 wrote:
svako_dobro_bih wrote:i ja sam uspio da dobijem vozacku nakon vise od cetiri sedmice. Dobio sam i bosansku nazad!
Oprosti ne mogu da nadjem a vjerovatno si vec naveo , koje mjesto je u pitanju ? Hvala :bih:
Fuehrerscheinstelle Muenchen, Eichstaetter Str. 2
User avatar
leah
Posts: 51
Joined: 23/06/2009 19:40

#399 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by leah »

svako_dobro_bih wrote:
TDK-90 wrote:
svako_dobro_bih wrote:i ja sam uspio da dobijem vozacku nakon vise od cetiri sedmice. Dobio sam i bosansku nazad!
Oprosti ne mogu da nadjem a vjerovatno si vec naveo , koje mjesto je u pitanju ? Hvala :bih:
Fuehrerscheinstelle Muenchen, Eichstaetter Str. 2

Pozz @svakodobrobih za koliko tacno vremena si dobio vozacku, koliko duze od 4 sedmice. Jucer je proslo 4 sedmice kako sam predala pa me zanima, a treba mi vozacka. Jesi li isao po nju ili su ti poslali postom?
Izvini sto peglam sa pitanjima, i da na istom mjestu sam predala :)
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#400 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by svako_dobro_bih »

leah wrote:Pozz @svakodobrobih za koliko tacno vremena si dobio vozacku, koliko duze od 4 sedmice. Jucer je proslo 4 sedmice kako sam predala pa me zanima, a treba mi vozacka. Jesi li isao po nju ili su ti poslali postom?
Izvini sto peglam sa pitanjima, i da na istom mjestu sam predala :)
pa meni su rekli da ce trajati oko 3 sedmice, na kraju nakon tacno 4 sedmice je pismo bilo u mom postanskom sanducicu. S tim pismom, i s onim kojeg si dobila kad si predala se ode nazad u Fuehrerscheinstelle da se pokupi vozacka. Mozes voziti istog dan kad dobijes vozacku.
Post Reply