Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
ademkahriman5
Posts: 1
Joined: 12/08/2014 10:28

#326 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by ademkahriman5 »

evo friska informacija iz Fürstefeldbruck-a, zapadno od Minhena... jutros predano...
potrebno sljedece:
- aktuelle Meldebestätigung Ihres Wohnsitzes (höchstens 6 Monate alt)
- Ersteinreisebestätigung vom Einwohnermeldeamt des Ortes, in dem Sie sich in Deutschland zum ersten Mal angemeldet haben
- Ausweis
- Führerschein
- aktuelles biometrisches Foto
- 29,90 €

prevod vozacke ne treba, vozacka ostaje kod njih ako si vise od 6 mjeseci u njemackoj ako si manje onda je mozes zadrzati.
3-4 sedmice se ceka.
Posto ne razumijem bas najbolje njemacki nesto mi je rekla za voznju sa prikolicom i koliko sam shvatio da ne priznaju BE kategoriju (auto s prikolicom) i ako zelim i to da bih morao dodatno polagati. inace samo za B kategoriju - obicno auto, ne treba nista dodatno...
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#327 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by svako_dobro_bih »

Ma nema druge nego da svako ode prvo do svoje nadlezne ustanove i pita sta treba. Nekima treba prijevod, nekima ne, nekima treba Meldebestaetigung, nekim ne, i tako u beskonacnost.

Ali ipak, super da si uspio predati i sto su ti rekli za 3-4 sedmice. Znaci da se zakon primjenjuje te da se ne ceka bas da to bude na drzavnom nivou, kao sto je u nekim regijama.
formula77
Posts: 12
Joined: 29/07/2014 22:47

#328 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by formula77 »

sarajevomojgrad wrote:vozacku dozvolu odmah predas...sa ostalim dokumentima
na zalost ne moze nakon preuzimanja i ja sam pitao...
Ja sam predao i nisu uzeli moju bosansku vozacku.
shano
Posts: 2
Joined: 18/08/2014 20:46

#329 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by shano »

Bok,

Evo da se i ja prikljucim diskusiji.

Ja sam predao zahtjev za zamjenu BiH vozacke u Hofheim-u (Main Taunus Kreis okolica Frankfurta, Hessen) prije 3 tjenda.
Sve sto su mi trazili je prevod BiH vozacke (prevod uradjen kod ADAC-a), prijavu prebivalista ne stariju od 2 mj., putovnicu, kopije BiH vozacke i sliku.
Kad sam predao dali mi uplatnicu od 35€ koju sam uplatio, i rekli mi da se javim nakon 3 tjedna.

Danas sam otisao u Kfz-Zulassungsstelle tocno nakon 3 tjedna da provjerim da li je vozacka gotova, i vidi cuda kaze gospodjana info putlu gotova.
Pitala putovnicu na uvid radi identiteta i BiH vozacku. Putovnicu vratila, BiH vozacku uzela k sebi, potpisao dokument da sam preuzeo njem. vozacku i gotovo.

Napokon Njemacka vozacka u rukama. :)

Ali vidim da se od cak od okruga do okruga sve razlikuje, kamoli pokrajine. U Frankfurtu koji je 5km udaljen traze dodatne dokumente i govore da mjenjanje kosta 180€ (tako sam cuo od osoba koje su prijavljene tamo i isle predavat za zamjenu).

Lp i Sretno sa zamjenom
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#330 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by svako_dobro_bih »

wow shano, cestitam!!! :D ti si mozda medju prvim koji je uspio to uraditi :) sretno sa voznjom!
shano
Posts: 2
Joined: 18/08/2014 20:46

#331 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by shano »

svako_dobro_bih wrote:wow shano, cestitam!!! :D ti si mozda medju prvim koji je uspio to uraditi :) sretno sa voznjom!

Hvala :wink:

Sretno i vama svima
zapardana
Posts: 4
Joined: 21/08/2014 11:49

#332 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by zapardana »

U NRW ja prije par dana odem cisto da vidim sta mi sve treba i gle cuda, pita me imam li tu bosansku vozacku i ostalo.
pokazem bos vozacku i dam bos licnu (pasos nije bio sa mnom) nikakav prijevod nije trebao dala mi karticu da platim gotovinom i ja izadjem u hodnik i uplatim na automatu te svako od nas zadrzi po jednu potvrdu o placenoj taksi (35€).
ja sam pitao da li treba potvrda o prebivalistu, kaze ne, ok je ovako. :)
cak ni slike nisam imao te sam nakon sto je sve odradjeno izisao u prizemlje zgrade te na automatu za 6 eura uzeo 5-6 slika vratio se i ostavio jednu sliku kod doticne gospodje.
kod mene je dosta lakse ispalo nego sto sam mislio.
znaci bosanska licna i vozacka i 35 eura te slike uradio na licu mjesta.
kada odem podici vozacku valjda mogu reci da nisam mogao naci bosansku 8)
Horizon
Posts: 40
Joined: 16/04/2014 12:33

#333 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Horizon »

Danas predao u Ebersbergu /Oberbayern/, ovjera boravka na njihovom zahtjevu u rathausu 5,10 eura, biometrijska slika, pasos vazeci, i vozacka koja ostaje kod njih ali dobijes papir od njih da mozes s tim papirom voziti. 3 sedmice traje- i da platis je 29,90 eura. ukupno znaci 35 eura sve.
formula77
Posts: 12
Joined: 29/07/2014 22:47

#334 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by formula77 »

Da se i ja pohvalim da sam i ja danas dobio vozacku tako da sutra opet mogu legalno voziti :) jer od Aprila vozim ilegalno. Danas je bilo tacno 4 sedmice kako sam predao i danas mi stiglo pismo da je gotova i otisao preuzeti. Mislim da je sve trajalo 1 minutu, dali mi jedan papir, poptpisao, dao bosansku oni meni njemacku, uopste nisu nikakav dokument trazili na uvid pasos ili vizu.
erding
Posts: 9
Joined: 22/08/2014 17:42

#335 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by erding »

Daj ljudi jel ovo neka zezancija sto pisete,ja sam pitao u Erdingu ovdje gdje zivim,kazu nije moguce,dobio sam papir jedan da popunim i da trazim auto skolu,ovo nije normalno :evil:
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#336 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by TDK-90 »

erding wrote:Daj ljudi jel ovo neka zezancija sto pisete,ja sam pitao u Erdingu ovdje gdje zivim,kazu nije moguce,dobio sam papir jedan da popunim i da trazim auto skolu,ovo nije normalno :evil:
Isto su meni rekli u Rosenheimu nije htjela na salteru ni da provjeri na moju opasku da je to pocelo prije par dana, "NEMA SANSE DA JE POCELO U MÜNCHENU A DA MI TO NE ZNAMO---- AUFWIDERSEHEN" tako me glatko odbila. Inace je gadan Rosenheim po svemu sto se tice dozvola bilo radnih boravisnih ili vozackih. Meni preostaje da se fiktivno prijavim u München i tamo da predam , jer su mom poznaniku iz München rekli moze zamjena :? :? :? :?

Pozzzzz
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#337 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by berenice »

Ne može se zamijeniti ako si ovdje prijavljen od, recimo '92, a položio u BiH, recimo '98. Sranje!
erding
Posts: 9
Joined: 22/08/2014 17:42

#338 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by erding »

Koliko ja znam ni u Münchenu nije moguce zamjeniti,i to je provjereno :sad:
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#339 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by TDK-90 »

berenice wrote:Ne može se zamijeniti ako si ovdje prijavljen od, recimo '92, a položio u BiH, recimo '98. Sranje!

Ma ne nece zena ni da pita nista, ni kada si dosao ni kada si polagao. Inace sam dosao u DE prije par mjeseci a polozio prije par godina.

@erding u Münchenu je provjereno moguce zamijeniti u

Landeshauptstadt München
Kreisverwaltungsreferat (KVR)
Hauptabteilung III Straßenverkehr
Kraftfahrzeugzulassungs- und Fahrerlaubnisbehörde
Eichstätter Str. 2
80686 München :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#340 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by berenice »

TDK-90 wrote:
berenice wrote:Ne može se zamijeniti ako si ovdje prijavljen od, recimo '92, a položio u BiH, recimo '98. Sranje!

Ma ne nece zena ni da pita nista, ni kada si dosao ni kada si polagao. Inace sam dosao u DE prije par mjeseci a polozio prije par godina.

@erding u Münchenu je provjereno moguce zamijeniti u

Landeshauptstadt München
Kreisverwaltungsreferat (KVR)
Hauptabteilung III Straßenverkehr
Kraftfahrzeugzulassungs- und Fahrerlaubnisbehörde
Eichstätter Str. 2
80686 München :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Da, da, moguće jeste. Moj muž je baš danas bio na toj adresi, ponio prevod vozačke, vozačku, pasoš i sliku, ali nije mogao predati da se zamijeni, jer je konstantno prijavljen tu, u Minhenu, od '92. Položio u BiH '98. Izgleda da se jedino može zamijeniti ukoliko si položio dole, pa onda došao u Njemačku, ali ne i ako si tu stalno, a položio nekada u međuvremenu dole... jbga, kad skontaš, i ne isplati im se.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#341 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

Pa normalno, nisu ni oni budale


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#342 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by berenice »

insomnia78 wrote:Pa normalno, nisu ni oni budale


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
A mi se obradovali... kme, kme. Nema veze, barem ću ja moći zamijeniti svoju.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#343 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

E vala ako od 92-e nije mog'o poloziti


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#344 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by berenice »

insomnia78 wrote:E vala ako od 92-e nije mog'o poloziti


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
Jeste, ali je izgubio :oops:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#345 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

Kako mislis izgubio, prekrsaji?


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
erding
Posts: 9
Joined: 22/08/2014 17:42

#346 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by erding »

Ja samo znam da ovo nije normalno,jedni kazu moguce zamijeniti,drugi ne,jucer pitali u minhenu receno ne,sad dobijam odgovore na istoj toj adresi ljudi uspjeli predati,sve uredu ccc,znaci kako im se covjek svidi tako i odluce :?
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#347 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by berenice »

insomnia78 wrote:Kako mislis izgubio, prekrsaji?


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
Mladost ludost :zoka:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#348 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

I sta, on ocekivo da sad dodje s BiH bozackom i ovi mu zamjene za njemacku :D :D :D
Vi ko djeca
Al dobro, pokuso bi i ja pa ako prodje, prodje :D


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#349 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by berenice »

Ja ba. Ama, znala sam da to ne može nama uspjeti, ali hajde, kontam, probaj! :lol:

Ništa bez milje! Pih! Barem ja mogu zamijeniti.
formula77
Posts: 12
Joined: 29/07/2014 22:47

#350 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by formula77 »

U gradovima gdije nece da mijenjanju vjerovatno zviz ima veze tu pa njemu udovoljavaju :lol:
Post Reply