Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Potschi
Posts: 64
Joined: 14/05/2013 12:40

#1 Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Potschi »

Pozdrav forumasi DIjasporci i oni buduci :)

Na portalima kruzi vijest o potpisanom sporazumu izmedju BiH i Njemacke o zamjeni vozacke dozvole, bez procedure ponovnog polaganja vozacke dozvole, nakon isteka 6 mjeseci boravka u Njemackoj.
Mene je bas to zakacilo, ali srecom jos nisam predala za novu vozacku, pa bi mi ovaj sporazum dosao kao "kec na desetku" :)

Zna li neko mozda vec nesto o ovome, ili moze li da podlijeli iskustvo?

Hvala!!!
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Zviz »

Potschi wrote:Pozdrav forumasi DIjasporci i oni buduci :)

Na portalima kruzi vijest o potpisanom sporazumu izmedju BiH i Njemacke o zamjeni vozacke dozvole, bez procedure ponovnog polaganja vozacke dozvole, nakon isteka 6 mjeseci boravka u Njemackoj.
Mene je bas to zakacilo, ali srecom jos nisam predala za novu vozacku, pa bi mi ovaj sporazum dosao kao "kec na desetku" :)

Zna li neko mozda vec nesto o ovome, ili moze li da podlijeli iskustvo?

Hvala!!!

Mislim, da je rijec o privremenoj (tokom boravka od najmanje 185 dana) zamjeni, nista vise. Te da ako zelis regularnu Njemacku vozacku, da bi opet morala polagati. Bar sto sam procitao, je tako zvucilo.

Da i nista nije dzaba. Aplikacija za zamjenu se placa! ;)
Potschi
Posts: 64
Joined: 14/05/2013 12:40

#3 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Potschi »

Hvala Zviz,
nije niko rekao da je dzaba. Samo u poredjenju sa cijenom vozacke dozvole mogu lijepo na produzeni vikend u Barcelonu!

I ja sam procitala text kao ti..meni ovdje treba iskustvo u praksi. A privremena vozacka kao sto je ti spominjes nikome ne treba, jer do 6 mjeseci imas pravo sasvim normalno voziti sa BH vozackom. Ne vidim znacenje privremene vozacke tu?!

"U praksi to znači da će vlasnici važećih vozačkih dozvola za upravljanje putničkim vozilima ili motociklima (klase A1, A ili B), izdatih u BiH koji imaju ili će imati redovno boravište u trajanju od najmanje 185 dana u Saveznoj Republici Njemačkoj, moći u bilo koje vrijeme nakon dolaska u Njemačku zamijeniti svoje vozačke dozvole za vozačke dozvole za upravljanje putničkim vozilima ili motociklima (kategorije/klase A1, A ili B), a da pri tome ne moraju da polažu teorijski ili praktični dio vozačkog ispita'' - Gdje si procitao privremeno?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#4 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Zviz »

Potschi wrote:Hvala Zviz,
nije niko rekao da je dzaba. Samo u poredjenju sa cijenom vozacke dozvole mogu lijepo na produzeni vikend u Barcelonu!

I ja sam procitala text kao ti..meni ovdje treba iskustvo u praksi. A privremena vozacka kao sto je ti spominjes nikome ne treba, jer do 6 mjeseci imas pravo sasvim normalno voziti sa BH vozackom. Ne vidim znacenje privremene vozacke tu?!

"U praksi to znači da će vlasnici važećih vozačkih dozvola za upravljanje putničkim vozilima ili motociklima (klase A1, A ili B), izdatih u BiH koji imaju ili će imati redovno boravište u trajanju od najmanje 185 dana u Saveznoj Republici Njemačkoj, moći u bilo koje vrijeme nakon dolaska u Njemačku zamijeniti svoje vozačke dozvole za vozačke dozvole za upravljanje putničkim vozilima ili motociklima (kategorije/klase A1, A ili B), a da pri tome ne moraju da polažu teorijski ili praktični dio vozačkog ispita'' - Gdje si procitao privremeno?
Privremeno (zato jer nisi drzavljanin Njemacke, i na privremenom si boravku i ako mozda imas permanentnu boravisnu dozvolu, sto samo znaci da si tu 24/7 u Njemackoj ili da provodis vise do 50%, 66% vremena u Njemackoj, stalna boravisna / permanentna dozvola neznaci nista vise nego da si tu i da nemas potrebu da svako malo pravis novu, ali nije nikakva garancija za stalni boravak, za to treba drzavljanstvo. Da budem kratak Njemacka ako hoce moze sve ljude iz Bih koji zive sa BiH drzavljanstvom u Njemackoj preko noci deportovati bez da je duzna da navede i jedan jedini razlog.

Tako isto i sa vozackom rijec je o privremenoj zamjeni i nista vise.
Potschi
Posts: 64
Joined: 14/05/2013 12:40

#5 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Potschi »

Kud nismo svi nacitani kao ti...

Ostali, ako neko ima informacije iz PRAKSE, bilo bi lijepo kad bismo se ovdje mogli razmjeniti.

Pozdrav.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#6 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Zviz »

Potschi wrote:Kud nismo svi nacitani kao ti...

Ostali, ako neko ima informacije iz PRAKSE, bilo bi lijepo kad bismo se ovdje mogli razmjeniti.

Pozdrav.
Ti za razliku od mene imas dvije vozacke, jednu u BiH (pasivna) i aktivnu u Njemackoj, kad napustis Njemacku ce njemacke vlasti da ocijene da li da poniste ili ne njemacku - ali ces u BiH dobiti svoju u roku od jednog dana. Dok ja to nemam. Jer ja sam polozio vozacku van BiH i moja je aktivna tako tu gdje sam kao i tamo gdje idem, a tamo gdje idem recimo u BiH ako hocu ja mogu aplicirati ako ispunjavam uslove koji su zanonom donesei u BiH. To je razlika.
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#7 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by svako_dobro_bih »

Pozdrav Potschi,

gdje si u Njemackoj? Predlozio bih ti da odes do Fahrerlaubnisbehörde grada u kojem zivis. Ja sam onako kroz pricu cuo da su ovdje u Minhenu vec obavjesteni o tome i planiram za par sedmica i sam da provjerim.

Uglavnom, dobro bi nam to svima doslo da ne idemo kroz mucnu proceduru ponovnog polaganja/"ucenja" teorije i voznje, i nepotrebnih novcanih izdataka od circa 700 eur :D
Dr.med.vet.
Posts: 12
Joined: 10/07/2012 12:26

#8 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Dr.med.vet. »

Pozdrav svima,

I ja sam u Njemačkoj, zaposlen od Decembra i naravno zbog prirode posla mi treba vozačka dozvola. Pročitavši informacije na našim portalima i na stranici Vijeća Ministara BiH da je moguća zamjena dozvole, pitao sam u nadležnoj službi u Njemačkoj, ali oni nisu upoznati sa time. Da li je neko dobio potvrdnu informaciju sa njemačke strane, da je moguća zamjena vozačke dozvole? Ja sam u Bayernu(Marktoberdorf).

Lijep pozdrav

Asmir
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#9 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by OptimusPrime »

Mislim da se trebamo strpiti do pocetka Marta,tako barem kazu ljudi iz Ministarstva prometa i komunikacija. Potrebno je jos da se razmjene diplomatske note.

Ali uglavnom, gdje ima dima ima i vatre ....
Potschi
Posts: 64
Joined: 14/05/2013 12:40

#10 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Potschi »

Ja sam u Hannoveru, pa cu danas pokusati saznati nesto preko "Führerscheinstelle", pa budem objavila. Ali kao sto Optimus rece, gdje ima vatre ima i dima, pa meni nije problem sacekati jos do marta :)
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#11 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by zodi36 »

Ja juce isao i skupio sve papire.imam bosansku i htio njemacku vozacku i posto znam voziti uzeo bih samo 5 casova a to bi me izaslo ukupno oko 500 € sa svim, nije puno ali ako je to tako kao sto vi govorite sacekao bih do marta.cudi me da niko nema pravu informaciju sta i kako
LosaKopija
Posts: 349
Joined: 13/01/2014 22:03

#12 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by LosaKopija »

Rodjak koji zivi u njemackoj je morao sve ponovo polagati,od testova pa do casova.
Ovo je bilo prije 2 godine
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#13 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by zodi36 »

O cemu ti.cuj prije dvije godine, pa normalno da je tako bilo i prije mjesec niko ne spori.ovde se prica o tom novom sporazumu
LosaKopija
Posts: 349
Joined: 13/01/2014 22:03

#14 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by LosaKopija »

zodi36 wrote:O cemu ti.cuj prije dvije godine, pa normalno da je tako bilo i prije mjesec niko ne spori.ovde se prica o tom novom sporazumu
eo sad cu nazvat führerscheinstelle pa pitati imal sta od ovog
Potschi
Posts: 64
Joined: 14/05/2013 12:40

#15 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Potschi »

Sacekaj Zodi do marta. I meni je vozacka istekla jos u oktobru, i sve sam odugovlacila, danas cu sutra cu...i vala nek nisam, sad bih se pojela :)
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#16 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by zodi36 »

Potschi wrote:Sacekaj Zodi do marta. I meni je vozacka istekla jos u oktobru, i sve sam odugovlacila, danas cu sutra cu...i vala nek nisam, sad bih se pojela :)
Pa cekao bih i pola godine ako je tako.vozim se i onako u bahnom, ali treba mi i vozacka.misa mu pa trebao bi konacno neko znati ovo
LosaKopija
Posts: 349
Joined: 13/01/2014 22:03

#17 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by LosaKopija »

Eo sa kaze ovaj iz führerscheinstelle:

Trebam otici u autoskolu i prijavi se za polaganje vozacke,sa potvrdom otici u führerscheinstelle sa bosanskom vozackom,od njih dobijes potvrdu da ne moras uzimat casove voznje.

Moras poloziti prvu pomoc
testove
i onda izaci na voznju.
U sustini kao da polazes ponovo vozacku samo bez casova voznje.
Pitao sam ga i za ovo sto se ovdje pise i kaze da nije upoznat s time
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#18 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by zodi36 »

LosaKopija wrote:Eo sa kaze ovaj iz führerscheinstelle:

Trebam otici u autoskolu i prijavi se za polaganje vozacke,sa potvrdom otici u führerscheinstelle sa bosanskom vozackom,od njih dobijes potvrdu da ne moras uzimat casove voznje.

Moras poloziti prvu pomoc
testove
i onda izaci na voznju.
U sustini kao da polazes ponovo vozacku samo bez casova voznje.
Pitao sam ga i za ovo sto se ovdje pise i kaze da nije upoznat s time
To sam i ja znao.bez obzira sto imam vozacku skoro 20 god moras uzeti bar 5 casova da vidis otprilike sta i kako.cas kosta 35 € i sa svim ovim nabrojanim i sa 5 casova izadje sve 500 €.taj ne moze znati za taj zakon ako nije prosao diplomatske note.on je jedan obicni amte koji mrzi do podne sebe a poslije i cijeli svjet.ja ti garantujem i da zna da mozes samo prevesti vozacku da ti to nebi rekao.koji su to jadovi
LosaKopija
Posts: 349
Joined: 13/01/2014 22:03

#19 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by LosaKopija »

Samo prenosim sta mi je rekao.Volio bih i ja da mogu samo predati nasu i uzet njemacku vozacku,odnosno neku sa kojom mogu voziti ovdje
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#20 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by OptimusPrime »

Izvor : Ministarstvo komunikacija i prometa BiH
Sporazum je prošao fazu usvajanja i odobren je na Savjetu ministara BiH. Preostaje da se isti potpiše. Očekujemo da će diplomatske note biti razmijenjene u januaru, te da će praktična primjena predmetnog sporazuma započeti najkasnije u martu tekuće godine.

Ako ispunjavate uslove iz Sporazuma (imate važeću vozačku BiH, imate odobren boravak više od 180 dana u SR Njemačkoj i sl) nećete morati ništa polagati.
LosaKopija
Posts: 349
Joined: 13/01/2014 22:03

#21 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by LosaKopija »

Optimuse hvala :D

Cek valjda se i mene ovo tice.ja sam od 2010 ovdje i imam nasu vozacku C kategorije,jel to znaci da cu moci dobiti tu neku EU vozacku,bar B kategorije bez da polazem ista :D
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#22 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by OptimusPrime »

LosaKopija wrote:Optimuse hvala :D

Cek valjda se i mene ovo tice.ja sam od 2010 ovdje i imam nasu vozacku C kategorije,jel to znaci da cu moci dobiti tu neku EU vozacku,bar B kategorije bez da polazem ista :D
mislim da ces moci zamijeniti za B bez polaganja, eh ako hoces C onda nisam siguran...
LosaKopija
Posts: 349
Joined: 13/01/2014 22:03

#23 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by LosaKopija »

Ma s obzirom da sigurno necu vise trebati C kategoriju i B bi bila mjera :D

Hvala jos jednom
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

U Francuskoj ne mozes, ne znam kako je u njemackoj
Ovdje ako nakon godinu dana od ulaska nisi zamjenio vizacku, moras ponovo polagati


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
Uka
Posts: 132
Joined: 17/11/2013 19:13

#25 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Uka »

Zviz wrote:. Da budem kratak Njemacka ako hoce moze sve ljude iz Bih koji zive sa BiH drzavljanstvom u Njemackoj preko noci deportovati bez da je duzna da navede i jedan jedini razlog.

Tako isto i sa vozackom rijec je o privremenoj zamjeni i nista vise.
Njemacka to niti hoce a nit MOZE,ja ne znam zasto pises ovakve gluposti i na nacin kao da imas posla sa debilima.
Mozda ti zivis u Evropi......tjelesno.

Pitao sam u Verkehrsamtu:nije im poznato da drzavljani Zemalja koja nisu u EU,mogu zamjeniti vozacke bez polaganja teoretskog i prakticnog dijela,casovi se ne moraju uzimati,ali je polaganje neizbjezno.
Sto opet ne znaci da nema istine u ovome svemu,mozda ce malo potrajati......al bice :-D
Post Reply