Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#451 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by tnt-tunja »

To po prvi put cujem. Ali mi nije jasno pa ja automobil ovdje godinama unazad vozim. Nikad nikakvih problema nisam imao. Policija me zaustavljala X puta.
Cak se i u Njemackoj moze voziti automobil na nasim tablicama, koliko ja znam, samo se placa dodatni porez, taksa, nesto.

Vjerujte da ste vi trenutno jedine osobe koje su mi to sugerisale, a najvise mi cudno da mi nijedan policajac nije sugerisao nesto na tu temu, kako lokalni tako ni granicari.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#452 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

tnt-tunja wrote:To po prvi put cujem. Ali mi nije jasno pa ja automobil ovdje godinama unazad vozim. Nikad nikakvih problema nisam imao. Policija me zaustavljala X puta.
Cak se i u Njemackoj moze voziti automobil na nasim tablicama, koliko ja znam, samo se placa dodatni porez, taksa, nesto.

Vjerujte da ste vi trenutno jedine osobe koje su mi to sugerisale, a najvise mi cudno da mi nijedan policajac nije sugerisao nesto na tu temu, kako lokalni tako ni granicari.
Dok jednom ne naletis pa ti ne uzmu auto
Naime, predviđeno je da dođe do izmjena člana 213. Zakona i da se doda novi član 213.a.

U članu 213. iza stava (1) dodaje se novi stav (2) koji glasi:

"Izuzetno od stava (1) ovog člana ova vozila mogu učestovati u saobraćaju iako su registrirana u inozemstvu, a najduže tri mjeseca od dana ulaska na teritoriju Bosne i Hercegovine. Rok za vozila koja su vlasništvo stranaca kojima je izdato odobrenje za privremeni boravak duži od šest mjeseci ili za stalni boravak, počinje teći nakon dobijanja ovog statusa".
https://www.klix.ba/amp/161018123
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#453 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by tnt-tunja »

Pa odjavim se ovdje, BiH je puna tih rupa i rupica. Sumnjam da mi neko moze oduzeti automobil ovdje. Uglavnom provjerit cu, hvala vam na savjetima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#454 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

Pa ne mozes ko prijavljen gore voziti auto ovdje beskonacno
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#455 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by vjesticanametli »

:-) :lol: ja isto to kazem i mozda je prolazio do sada al kad te nafataju qq....vozila je jaranica moja par godina sarajevu auto registr. U ceskoj i onda je morala prevesti....
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#456 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by forumskivojnik »

tnt-tunja wrote:Kakav je zakon kada se vratim iz Njemacke u Bosnu i nemam vise BH vozacke dozvole?
Je li to trebam prijaviti u mupu, izvaditi ponovo nasu vozacku?

Da li smijem voziti sa njemackom vozackom u Bosni i gdje idu onda eventualne kazne?
Sa njemackom vozackom dozvolom imas pravo u BiH voziti 6 mjeseci, ako imas prijavljen boravak i namjeravas tu zivjeti duzi vremenski period, isto kao i u obratnom slucaju, kada iz BiH dodjes u Njemacku imas pravo voziti auto sa bosanskom vozackom 6 mjeseci.
Ako ti je vozacka ukradena ili si je izgubio moras u cipsu ili policiji prijaviti nestanak ili kradju i izdace ti duplikat vozacke i platices neke takse za to ( PAZNJA: ako si je "namjerno" izgubio nisi izgubio i svoj saobracajni i policijski dosije o tebi koji ostaje trajno otvoren 8) .
Post by tnt-tunja » 12/03/2018 19:55

Pa nije mi to bas ekonomski isplativo da sada mijenjam vozacku opet... Odkud vam da je poslata nazad u Bosnu. Ukoliko je poslana, gdje? U Mup u mom gradu?
Ako si imao bh.vozacku i u njemackoj dobio njemacku vozacku onda ih imas obadvije kod sebe :wink: .
Ja sam u Njemackoj, prije 4 godine, podnio zahtjev za zamjenu bh.vozacke, morao prevesti na njemacki nasu i taj prevod i kopiju od originalne bh.dozvole oni kod sebe pohranili a meni vratili nasu bh. vozacku, tako da ja imam obadvije kod sebe a i svi oni koje ja znam i koji su u Njemacku dosli u zadnjih do 4 godine.
Ne mozes ni u Njemackoj voziti strani automobil/automobil registrovan u BiH duze od 6 mjeseci kao ni sa stranom vozackom dozvolom takodjer duze od 6mjeseci ako imas prijavljen boravak i namjeravas zivjeti duzi vremenski period.
by tnt-tunja » 12/03/2018 21:18

Moj status je komplikovan :D
Salim se, zivim u Njemackoj, prijavljen sam tamo, bas kao i u Bosni. No trenutno se nalazim u Bosni i ostat cu malo duzi period ovdje. Auto ne moram prevoditi, a teoretski i nmg jer nije Euro4 motor.
Auto ..., a teoretski i nmg jer nije Euro4 motor. :D :lol: :lol:
E jbg. opet neka muljaza :wink: .
Sta ovo vozis, golfa keca ili u najbolju ruku golfa dvojku :mrgreen: :mrgreen: ??
Last edited by forumskivojnik on 12/03/2018 21:46, edited 1 time in total.
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#457 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by tnt-tunja »

Shvatam. Shvatio sam kakav je zakon i sve to. Al mi nije jasno sta se desava sa nekolicine ljudi koji imaju Euro3 motore i ne mogu uvesti to svoje auto? Ne znam da je zakonom regulisano i to.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#458 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

Pa nista. Prodas
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#459 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Maraschino »

tnt-tunja wrote:Iz kojeg razloga? Moje privatno auto za koje placam sve dadzbine. Mislim ne razumijem se.
Mislimda trolas ali eto.
Tri mjeseca mozes voziti auto na stranim tablama i stranom vozackom. Auto na stranim tablama i nasom vozackom ne mozes voziti.
Naime, predviđeno je da dođe do izmjena člana 213. Zakona i da se doda novi član 213.a.

U članu 213. iza stava (1) dodaje se novi stav (2) koji glasi:

"Izuzetno od stava (1) ovog člana ova vozila mogu učestovati u saobraćaju iako su registrirana u inozemstvu, a najduže tri mjeseca od dana ulaska na teritoriju Bosne i Hercegovine. Rok za vozila koja su vlasništvo stranaca kojima je izdato odobrenje za privremeni boravak duži od šest mjeseci ili za stalni boravak, počinje teći nakon dobijanja ovog statusa".

Trenutno značajan broj bh. građana koristi automobile koji su registrirani van BiH. Različiti su razlozi za takvu odluku su različiti, neki građani jednostavno izbjegavaju tako plaćanje svih dadžbina za uvoz automobila, drugi automobil registruju u nekoj od zemalja gdje je to jeftinije....

Vozilom registriranim u inozemstvu na cestama na teritoriji Bosne i Hercegovine više neće moći upravljati lica koja imaju stalno prebivalište u Bosni i Hercegovini.
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#460 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by tnt-tunja »

insomnia78 wrote:Pa nista. Prodas
Da mi bi znati samo ko ce me natjerati na to?

Ne trolam, nisam bio upucen u sva ova desavanja moram se sada detaljno raspitati. Ali kao zadnja opcija ostaje da se odjavim sa mjesta prebivalista i vodim kao strani drzavljanin.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#461 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Maraschino »

tnt-tunja wrote:
insomnia78 wrote:Pa nista. Prodas
Da mi bi znati samo ko ce me natjerati na to?

Ne trolam, nisam bio upucen u sva ova desavanja moram se sada detaljno raspitati. Ali kao zadnja opcija ostaje da se odjavim sa mjesta prebivalista i vodim kao strani drzavljanin.
...i opet tri mjeseca mozes voziti.
Koga briga sta ti vozis vani ali ako zelis to auto uvesti moras postovati propise BiH i postavljeni Euro.
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#462 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by castrodex »

U mom slucaju jako jednostavno bilo..MW regija, prevedena nasa vozacka,nasa vozacka, prijava prebivalista,40 eura i pasos ili aufenthal...ceka se 4-5 sedmica...za motore jace kubikaze jel moram polagati ovde ili mogu kuci pa i nju kasnije prevesti na nkemacku vozacku ?? Pozdrav svima
sonic_leute
Posts: 14
Joined: 02/07/2012 14:23

#463 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by sonic_leute »

Zna li neko moze li se uz njemacku dozvolu istovremeno posjedovati i nasa? Nasu su mi uzeli u Regensburgu kad sam dobijao njemacku. E sad mogu li ja opet ovdje nasu izvadit pa da je posjedujem regularno i dalje, nevezano za njemacku?
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#464 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by zforumas »

sonic_leute wrote:Zna li neko moze li se uz njemacku dozvolu istovremeno posjedovati i nasa? Nasu su mi uzeli u Regensburgu kad sam dobijao njemacku. E sad mogu li ja opet ovdje nasu izvadit pa da je posjedujem regularno i dalje, nevezano za njemacku?
Ja mislim da ne mozes, ali mozes opet otici u Regensburg i traziti svoju nazad, a njemacku naravno vratiti.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#465 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by suza81 »

Da li se 6 mjeseci nakon prijave u Njemackoj MORA zamijeniti i vozacka dozvola? Tj. da li se isti postupak moze uraditi i nakon isteka tog perioda?
Jasno mi je da se smije sa bosanskom vozackom voziti 6 mjeseci od dana prijave....
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#466 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by vjesticanametli »

sonic_leute wrote:Zna li neko moze li se uz njemacku dozvolu istovremeno posjedovati i nasa? Nasu su mi uzeli u Regensburgu kad sam dobijao njemacku. E sad mogu li ja opet ovdje nasu izvadit pa da je posjedujem regularno i dalje, nevezano za njemacku?
ne moze jer su je poslali nazad u bosnu.....svi bi mi to uradili :mrgreen:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#467 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by graue_maus »

suza81 wrote:Da li se 6 mjeseci nakon prijave u Njemackoj MORA zamijeniti i vozacka dozvola? Tj. da li se isti postupak moze uraditi i nakon isteka tog perioda?
Jasno mi je da se smije sa bosanskom vozackom voziti 6 mjeseci od dana prijave....
ne moras ,ali poslije ti je skuplje i komplikovanije...
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#468 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by hnum1 »

Ja sam u HH, zvao Führerscheinstelle da pitam, rekli mi mozes zamjenit vozacku za njemacku kad se navrsi 6 mjeseci od prijave boravka. Tako da cu tek sada prevesti i mjenjati vozacku, 6 mjeseci sam tu
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#469 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by vjesticanametli »

DZes u HH :lol: komsija
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#470 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by hnum1 »

Jug :D dze si ti sletila :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#471 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Goram vislje s u1 :oops: sjever :lol:
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#472 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by hnum1 »

Poppenbutel Flughafen nur erste 3 Wagen :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#473 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Nije tam ba vec plava linija :mrgreen: a danas idem s erste 3 wagena da letim malo u bec :mrgreen:
Last edited by vjesticanametli on 10/05/2019 13:50, edited 1 time in total.
hnum1
Posts: 28
Joined: 19/02/2018 14:44
Location: HH

#474 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by hnum1 »

Sretno :mrgreen:
Bosanska vozacka
Posts: 3
Joined: 08/05/2019 17:13

#475 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Bosanska vozacka »

Pozdrav društvo, ko čuo i ne čuo. Pitanje jedno. A pitanje glasi, dali kada priznaju školu za vozača može da se zamijeni vozačka bosanska ili opet se mora polagati C und E kategorije. Hvala ko zna i ko ne zna :run: :bih:
Post Reply